Setari Cookie-uri

conteaza parerea lor dar prea mult strica

buna ziua,

sunt D. si de ceva vreme am probleme in comunicarea cu parintii. am o relatie de 2 ani cu un baiat a carei familie nu este un perfecta, parintii divortati din cauza indiferentei tatalui in ceea ce priveste munca.

mama mea este curioasa si se cam baga in orice, asta s-a intamplat si acum cand pur si simplu a luat legatura cu un membru de-al familiei iubitului meu, fara sa ma anunte, si a inceput sa ii critice, ceea ce normal a iscat discutii. niciodata nu i-am ascuns nimic si de fiecare data am avut grija sa fac si cum spune ea si cum cred eu ca e mai bine.

acum in fiecare zi avem o stare tensionata imi arunca fel si fel de vorbe tocmai pentru ca ii e teama ca o sa ajung cu actualul exact cum este familia lui. i-am explicat in repetate randuri ca el este determinat sa faca ceva in viata, scoietatea asta nici nu prea te ajuta cu multe insa suntem siguri ca daca ne dam silinta o sa facem ceva.

nu e multumita cu nimic, mai precizez ca lafel a facut si cu relatiile mele anterioare si pana la urma am fost nevoita sa renunt la partenerul respectiv pentru ca nu mai suportam sa ma preseze si sa stea cu gura pe mine. am incercat sa vorbesc calm sa ii explic si punctul meu de vedere dar tot replicile ei le folosea. daca o sa ma mut din casa nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie.

Va multumesc pentru timpul acordat!
kudika_947757
Postat pe 27 Decembrie 2013 13:06
De la: kudika_947757, la data 2013-12-27 13:06:20buna ziua,

sunt D. si de ceva vreme am probleme in comunicarea cu parintii. am o relatie de 2 ani cu un baiat a carei familie nu este un perfecta, parintii divortati din cauza indiferentei tatalui in ceea ce priveste munca.

mama mea este curioasa si se cam baga in orice, asta s-a intamplat si acum cand pur si simplu a luat legatura cu un membru de-al familiei iubitului meu, fara sa ma anunte, si a inceput sa ii critice, ceea ce normal a iscat discutii. niciodata nu i-am ascuns nimic si de fiecare data am avut grija sa fac si cum spune ea si cum cred eu ca e mai bine.

acum in fiecare zi avem o stare tensionata imi arunca fel si fel de vorbe tocmai pentru ca ii e teama ca o sa ajung cu actualul exact cum este familia lui. i-am explicat in repetate randuri ca el este determinat sa faca ceva in viata, scoietatea asta nici nu prea te ajuta cu multe insa suntem siguri ca daca ne dam silinta o sa facem ceva.

nu e multumita cu nimic, mai precizez ca lafel a facut si cu relatiile mele anterioare si pana la urma am fost nevoita sa renunt la partenerul respectiv pentru ca nu mai suportam sa ma preseze si sa stea cu gura pe mine. am incercat sa vorbesc calm sa ii explic si punctul meu de vedere dar tot replicile ei le folosea. daca o sa ma mut din casa nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie.

Va multumesc pentru timpul acordat!



Problemele de familie ale iubitului tau ii pot influenta sau nu caracterul si modul de gandire,tu cunosti mult mai bine situatia existenta in relatia voastra!!

Draga mea,opinia mea este urmatoarea!Poti face orice in aceasta viata daca esti majora si stapana pe viata si principiile tale,in conditiile unui comportament decent si onest!!!!Nu grabi lucrurile,nu te muta la iubitul tau pana nu il vei cunoaste suficient de bine,incat sa poti lua aceasta decizie,de comun acord cu el bineinteles!!!

Mama ta este dominatoare si usor libertina in atitudini,fapt ce iti afecteaza viata privata,trebuie sa pui "STOP" la un astfel de comportament,daca nu mai esti dependenta de domnia sa,in sensul sustinerii din punct de vedere financiar!!!Daca nu accepta dialogul,trebuie sa iei viata in piept si as lupti pentru obtinerea a tot ce doresti in acest moment!!!Atentie,lipsa preocuparii pentru un loc de munca,lenea si incapatanarea de a nu munci,nu se mostenesc,dar pot deveni un ghid defavorabil in viata,cu alte cuvinte,aschia nu sare departe de trunchi,ai mare grija in aceasta directie!!!!Sunt convinsa ca mama ta nu iti doreste raul,caci este mama totusi,stie domnia sa ,ce stie,dar trebuie sa clarifici problemele in familia ta si apoi sa mergi mai departe!!!!Nu ai spus varsta detinuta,este important acest detaliu!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Decembrie 2013 13:59
sunt total de acord cu dumneavoastra si va multumesc pentru mesaj, nu am de gand sa ma mut cu iubitul inca dar nici nu am de gand sa stau intr/o asemenea situatie. in ceea ce priveste varsta eu am 22 de ani :)

ideea este ca nu pot schimba familia persoanei iubite, nici lui nu ii place situatia dar incearca cat de cat sa isi faca el un rost in viata. cum am mai spus in societatea asta daca nu ai experienta te lasi condus unde poti...

poate cu timpul lucrurile se vor mai linisti insa pe viitor nu cred ca ar fi o solutie sa locuiesc cu parintii... ne vor binele, nu spun ca nu, dar totul are o limita in ceea ce priveste implicarea lor. iar daca atunci cand spun STOP nu exista intelegere si se merge pe aceleasi principii nu am alta solutie decat sa merg altundeva oricat de greu ar fi...
kudika_947757
Postat pe 27 Decembrie 2013 14:23
Draga mea ,daca sentimentele tale sunt puternice pt acest baiat si nu doresti sa renunti la el , urmeaza-ti inima. Mama ta ,nu poate sa prevada in viitor ce va fi.Barbatul pe care l-ai ales ,trebuie sa-ti placa tie ,nu mamei tale ; pt ca nod in papura va gasi fiecaruia(din prea multa dragoste pt tine).Respecta-ti in continuare parintii ,tine cont de sfaturile lor si in acelasi timp ,urmeaza-ti inima. Succes.
-Iulya
Postat pe 27 Decembrie 2013 15:38
Asa este draga "D",de multe ori parintii cam au dreptate si daca se va intampla mai tarziu sa ai probleme in viata din cauza lui,tot la ei te vei intoatce.
E bine sa cantaresti bine lucrurile si sa-ti cunosti f bine prietenul si pt moment incearca sa-i spui mamei tale ca vrei sa mai continui cu el si ca vreti sa lasati timpul sa-si spuna cuvantul.Poate in asa fel parintii tai ii vor cunoaste si partile bune si -l vor accepta in timp!
Titanika
Postat pe 27 Decembrie 2013 16:24
De la: kudika_947757, la data 2013-12-27 13:06:20buna ziua,

sunt D. si de ceva vreme am probleme in comunicarea cu parintii. am o relatie de 2 ani cu un baiat a carei familie nu este un perfecta, parintii divortati din cauza indiferentei tatalui in ceea ce priveste munca.

mama mea este curioasa si se cam baga in orice, asta s-a intamplat si acum cand pur si simplu a luat legatura cu un membru de-al familiei iubitului meu, fara sa ma anunte, si a inceput sa ii critice, ceea ce normal a iscat discutii. niciodata nu i-am ascuns nimic si de fiecare data am avut grija sa fac si cum spune ea si cum cred eu ca e mai bine.

acum in fiecare zi avem o stare tensionata imi arunca fel si fel de vorbe tocmai pentru ca ii e teama ca o sa ajung cu actualul exact cum este familia lui. i-am explicat in repetate randuri ca el este determinat sa faca ceva in viata, scoietatea asta nici nu prea te ajuta cu multe insa suntem siguri ca daca ne dam silinta o sa facem ceva.

nu e multumita cu nimic, mai precizez ca lafel a facut si cu relatiile mele anterioare si pana la urma am fost nevoita sa renunt la partenerul respectiv pentru ca nu mai suportam sa ma preseze si sa stea cu gura pe mine. am incercat sa vorbesc calm sa ii explic si punctul meu de vedere dar tot replicile ei le folosea. daca o sa ma mut din casa nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie.

Va multumesc pentru timpul acordat!


Esti majora, esti vaccintata, te poti descurca in viata si fara interventiile intrigante ale mamei tale.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 27 Decembrie 2013 17:45
*vaccinata
Viorica_Ecaterina
Postat pe 27 Decembrie 2013 17:45
Stiu cum e sa comenteze mama tot timpul, sunt si eu in situatia asta... pe mine ma ajuta faptul ca am o prietena buna, care are la randul ei probleme cu parintii din cauza prietenului ei. Asa putem sa vorbim din cand in cand si imi prinde foarte bine ca ma intelege. Parintii sunt asa doar din cauza ca ne vor binele, dar uneori exagereaza. Din pacate, nu cred ca exista vreo solutie... Si apropo, iti schimbi prietenul doar daca vrei tu, decizia e numai a ta. La varsta ta poti decide linistita ce e mai bine pentru tine.
kudi10
Postat pe 29 Decembrie 2013 20:40
De la: kudika_947757, la data 2013-12-27 14:23:56sunt total de acord cu dumneavoastra si va multumesc pentru mesaj, nu am de gand sa ma mut cu iubitul inca dar nici nu am de gand sa stau intr/o asemenea situatie. in ceea ce priveste varsta eu am 22 de ani :)

ideea este ca nu pot schimba familia persoanei iubite, nici lui nu ii place situatia dar incearca cat de cat sa isi faca el un rost in viata. cum am mai spus in societatea asta daca nu ai experienta te lasi condus unde poti...

poate cu timpul lucrurile se vor mai linisti insa pe viitor nu cred ca ar fi o solutie sa locuiesc cu parintii... ne vor binele, nu spun ca nu, dar totul are o limita in ceea ce priveste implicarea lor. iar daca atunci cand spun STOP nu exista intelegere si se merge pe aceleasi principii nu am alta solutie decat sa merg altundeva oricat de greu ar fi...



Draga mea,esti inca cruda,mai ai rabdare,nu te arunca cu capul inainte in valtoarea vietii,caci vei regreta amarnic,lasa lucrurile sa se aseze in matca lor,caci se va intampla acest lucru,doar acorda mai mult timp comunicarii cu parintii tai!!!!Si inca ceva,iti dau exemplul personal,in momentul in care m-am casatorit,nu am locuit nici cu parintii mei,nici cu parintii sotului,este adevarat,insa,in acele timpuri se obtineau locuinte mult mai usor decat acum!!!!Dar este solutia optima pentru doi tineri,care doresc sa convietuiasca impreuna,ei singuri vor hotari asupra viitorului lor,parintii,limitindu-se la interventiile minore din cadrul tinerei familii!!!AI RABDARE,nu te grabi,caci nimic din ce este prezentat in timpul idealizarii coabitarii nu este real,cand te confrunti cu viata insasi!!!!
kudika_15804
Postat pe 29 Decembrie 2013 20:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CASATORIA INTRE O ROMANCA SI UN MUSULMAN. 7 De la: onucu 5 Octombrie 2010 22:02
am nevoie de un sfat please 45 De la: dolcik1 3 Iulie 2009 19:10
iubirea la distanta,2 oameni de religie diferita 52 De la: blue_domes 8 Septembrie 2010 20:19
MERITA ASA? 27 De la: sonike 15 Iunie 2011 09:23
diferenta de varsta 5 De la: tinniy 5 August 2009 10:53