Setari Cookie-uri

fetelor va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat

Povestea mea incepe acum doi ani, cand am cunoscut un baiat foarte cuminte, sufletist.. deosebit de ceilalti. si foarte important, nu avea probleme de sanatate. Totul a decurs frumos, am avut o relatie frumoasa, speciala, aveam chiar planuri de viitor impreuna. Ne potriveam perfect. Mai mult, tinea foarte mult la mine. Imi spunea tot mereu ca decat sa patesc eu vreodata ceva rau,mai bine ar vrea sa pateasca el. Asta inainte, cand totul mergea bine si nu avea aceasta problema. Pana cand..in aprilie 2013, in urma unor dureri de genunchi, am aflat ca are cancer osos(osteosarcom). A fost o veste dura, grea. Mentionez ca am 18 ani, iar el 17.A urmat tratamentul, operatia. Dar totul a decurs bine pana acum iar el a raspuns bine la tratament. I-am fost alaturi in toata perioada asta si acum mai are 2 luni de tratament. Speram din suflet sa fie totu bine si sa se vindece(sunt sanse) si asteptam sa putem fi din nou impreuna. Dar dupa cum stiti, cancerul este o boala inselatoare care poate recidiva oricand.. riscurile sunt mici odata vindecat, dar totusi sunt. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa raman cu el asa cum imi doresc din suflet sau sa ne despartim? Stiu ca despartirea ar fi un soc pentru amandoi.. am incercat sa ne despartim si pur si simplu plangeam incontinuu.. Dar bineinteles, daca se face bine vor exista mereu regretele ca nu am ramas cu el..si chiar mi-as dori. Ganditi-va putin va rog ce ati face in locul meu.. Cum sa fac?
kudika_949563
Postat pe 7 Ianuarie 2014 16:17
te ajuta dumnezeu nu fetele,,,,,,,,,,,,,eu sunt baiat ca nu e forum de femei asta


sa ramai cu el, si sa fi langa el, si sa te rogi pentru el ,asta sa faci
kudika_940065
Postat pe 7 Ianuarie 2014 16:24
nu-mi vine sa cred ca iti trece prin cap sa-l lasi :( pai,poti sa spui ca il iubesti daca ai astfel de ganduri?? wtf??? in fine, no comm,fa ceea ce simti! multa sanatate iubitului tau, rabdare,intelepciune si IUBIRE tie!!!!!!
mauuu1987
Postat pe 7 Ianuarie 2014 17:13
De la: kudika_949563, la data 2014-01-07 16:17:38Povestea mea incepe acum doi ani, cand am cunoscut un baiat foarte cuminte, sufletist.. deosebit de ceilalti. si foarte important, nu avea probleme de sanatate. Totul a decurs frumos, am avut o relatie frumoasa, speciala, aveam chiar planuri de viitor impreuna. Ne potriveam perfect. Mai mult, tinea foarte mult la mine. Imi spunea tot mereu ca decat sa patesc eu vreodata ceva rau,mai bine ar vrea sa pateasca el. Asta inainte, cand totul mergea bine si nu avea aceasta problema. Pana cand..in aprilie 2013, in urma unor dureri de genunchi, am aflat ca are cancer osos(osteosarcom). A fost o veste dura, grea. Mentionez ca am 18 ani, iar el 17.A urmat tratamentul, operatia. Dar totul a decurs bine pana acum iar el a raspuns bine la tratament. I-am fost alaturi in toata perioada asta si acum mai are 2 luni de tratament. Speram din suflet sa fie totu bine si sa se vindece(sunt sanse) si asteptam sa putem fi din nou impreuna. Dar dupa cum stiti, cancerul este o boala inselatoare care poate recidiva oricand.. riscurile sunt mici odata vindecat, dar totusi sunt. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa raman cu el asa cum imi doresc din suflet sau sa ne despartim? Stiu ca despartirea ar fi un soc pentru amandoi.. am incercat sa ne despartim si pur si simplu plangeam incontinuu.. Dar bineinteles, daca se face bine vor exista mereu regretele ca nu am ramas cu el..si chiar mi-as dori. Ganditi-va putin va rog ce ati face in locul meu.. Cum sa fac?

Hmmmm...ce te face sa te desparti de el..faptul ca are cancer, iubirea poate vindeca orice obstacol!
Fulg-de-nea
Postat pe 7 Ianuarie 2014 18:32
De la: kudika_949563, la data 2014-01-07 16:17:38Ce ma sfatuiti sa fac? Sa raman cu el asa cum imi doresc din suflet sau sa ne despartim? Stiu ca despartirea ar fi un soc pentru amandoi.. am incercat sa ne despartim si pur si simplu plangeam incontinuu.. Dar bineinteles, daca se face bine vor exista mereu regretele ca nu am ramas cu el..si chiar mi-as dori. Ganditi-va putin va rog ce ati face in locul meu.. Cum sa fac?




Depinde cat de cruda esti.
Cancerul este o boala care are o legatura foarte stransa cu starea de spirit.
Probabilitatea ca boala lui sa se agraveze daca il vei parasi este destul de mare.
Daca dupa ce il vei parasi el va muri intr-un an sau doi crezi ca vei putea trece cu usurinta peste aceasta situatie ?
Se spune ca viata ne pune la incercare prin fel de fel de intamplari si ca evolutia noastra ca oameni este strans legata de modul in care trecem peste aceste incercari.
Tu te afli la o rascruce de drumuri.
Tu decizi care este calea pe care o vei urma.
Daca vei lua decizia fiind influentzata de altcineva probabilitatea ca aceasta decizie sa nu fie cea buna pentru tine este destul de mare.
De ce ? Pentru ca acea persoana va judeca situatia cu propria ratiune si propriul suflet.
Poate ca din punct de vedere rational pot fi asemanari.
Intrucat eu cred ca sufleteste suntem unici atunci cand este vorba de o problema de suflet este bine ca raspunsul sa il gasim in noi insine.
Radu_Cristian_1
Postat pe 7 Ianuarie 2014 19:44
S-ar putea sa par naiv sugarandu-ti sa vezi un film.
Stiu ca viata bate filmul.
Dar,... unele filme trezesc sentimente.
Aceste sentimente ne pot oferi raspunsuri.

http://www.youtube.com/watch?v=K4khTikQjeY

Este vorba de un film din 1970 cu un nume banal, "Love Story" .
Adresa de youtube nu este a filmului propriuzis dar gasesti o descriere a lui care sper sa te convinga sa il vizionezi.
Daca vei cauta mod sigur vei gasi si filmul intreg cu titrare in limba romana.


Poti cauta si cartea "Love Story" de Erich Segal.

Povestea este foarte asemanatoare si contine un citat celebru :

"dragostea adevarata inseamna sa nu fii nevoit niciodata sa spui : ca iti pare rau !"
Radu_Cristian_1
Postat pe 7 Ianuarie 2014 19:53
Mai am o completare.

Te sfatuiesc sa vizionezi si filmul documentar urmator :
Influența gândurilor asupra corpului fizic -Documentar HD

http://www.youtube.com/watch?v=hJNWoPHkeb0
Radu_Cristian_1
Postat pe 7 Ianuarie 2014 19:57
De la: kudika_949563, la data 2014-01-07 16:17:38Povestea mea incepe acum doi ani, cand am cunoscut un baiat foarte cuminte, sufletist.. deosebit de ceilalti. si foarte important, nu avea probleme de sanatate. Totul a decurs frumos, am avut o relatie frumoasa, speciala, aveam chiar planuri de viitor impreuna. Ne potriveam perfect. Mai mult, tinea foarte mult la mine. Imi spunea tot mereu ca decat sa patesc eu vreodata ceva rau,mai bine ar vrea sa pateasca el. Asta inainte, cand totul mergea bine si nu avea aceasta problema. Pana cand..in aprilie 2013, in urma unor dureri de genunchi, am aflat ca are cancer osos(osteosarcom). A fost o veste dura, grea. Mentionez ca am 18 ani, iar el 17.A urmat tratamentul, operatia. Dar totul a decurs bine pana acum iar el a raspuns bine la tratament. I-am fost alaturi in toata perioada asta si acum mai are 2 luni de tratament. Speram din suflet sa fie totu bine si sa se vindece(sunt sanse) si asteptam sa putem fi din nou impreuna. Dar dupa cum stiti, cancerul este o boala inselatoare care poate recidiva oricand.. riscurile sunt mici odata vindecat, dar totusi sunt. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa raman cu el asa cum imi doresc din suflet sau sa ne despartim? Stiu ca despartirea ar fi un soc pentru amandoi.. am incercat sa ne despartim si pur si simplu plangeam incontinuu.. Dar bineinteles, daca se face bine vor exista mereu regretele ca nu am ramas cu el..si chiar mi-as dori. Ganditi-va putin va rog ce ati face in locul meu.. Cum sa fac?




Draga mea,se cunoaste foarte bine ca aceasta afectiune este inselatoare si sunt rare cazurile in care cancerul este vindecabil!!Imi pare rau sa iti spun ,dar forma de cancer de care sufera iubitul tau este nevindecabila,si in plus de aceasta,este recidivanta galopant,nu te imbata cu apa rece,medicii isi fac datoria,iubitul tau a raspuns bine la tratament,dar aceasta nu inseamna ca s-a vindecat,in momentul in care el va reveni va interveni metastaza ,care este cumplita!!!Nu imi place sa mint oamenii sau sa ii amagesc cu speranta refacerii totale,caci asa ceva nu este posibil!!!Totul tine de rezistenta si imunitatea iubitului tau!!!

Problema este alta,daca trebuie sa ramai cu el sau nu!!!Eu pun problema altfel,daca situatia ar fi fost inversa,iubitul tau ar fi ramas langa tine????Putin probabil,caci barbatii,care accepta o astfel de viata langa un muribund,caci in asa ceva se transforma un bolnav de cancer,sunt foarte putini,aceasta este realitatea!!!Daca tu il iubesti pe partenerul tau astfel incat sa ramai langa el pana in ultima clipa,aceasta insemnand de la o luna pana la maxim un an,fa-o cu toata iubirea si responsabilitatea de care trebuie sa dai dovada!!!DAR,fara sa existe reprosuri,trebuie sa fii constienta ca te inhami la o viata plina de sacrificiu si frustrari,ti le poti asuma,aceasta este intrebarea????Stiu,iubirea este lapte si miere,dar cand coabitarea se transforma in lupta cu supravietuirea,nimic din acea iubire nu mai ramane neafectat!!!Aceasta este viata,nu ce citim in carti sau vedem pe ecranele de Cinema,este adevarat,exista si martiriu in iubire,dar nu stiu daca este cazul vostru!!!Ne spui ca plangeti amandoi!!De ce o faceti??Cand iti vei vedea iubitul in ultima faza,cum vei mai reactiona??Acestea sunt intrebari legitime,reale,care doresc un raspuns din partea ta!!!Daca vei lua hotararea de a ramane langa el,va trebui sa te inarmezi cu rabdare,daruire,sacrificiu si asumare de regrete,caci cele doua vieti,cea traita cu un iubit sanatos si cea parcursa langa un partener bolnav nu au nimic in comun!!!Dragostea??Iti spun ca aceasta va disparea in momentul in care ii vei auzi gemetele si ii vei vedea suferinta si va ramane mila si compasiunea!!!!!Singura intrebare viabila este daca poti face fata la o astfel de evolutie!!!Da sau NU,este foarte simplu!!!Esti foarte tanara,nu cred ca vei rezista,discuta si cu parintii tai,cu medicul oncolog,te pot sfatui cum sa procedezi mai departe!!!Restul,,,,tine numai de capacitatea tanarului respectiv de a lupta cu boala in sine!!!

Ce se spune aici,ca dragostea invinge totul,nu este adevarat,nimic nu poate invinge o asemenea boala,tratamentele urmate sunt necesare pentru a mai mentine bolnavul in viata cat mai mult timp cu putinta,neeliminand inevitabilul,suntem oameni si trebuie sa luptam in aceasta viata!!!Dragostea existenta ridica,cat de cat,moralul bolnavului,dar nu vindeca boala,trebuie sa se stie sa se faca aceasta delimitare!!!Nu vorbim de doi adulti,ci de doi tineri,care nu au inca experienta de viata!!!

Tot ce am tastat aici este facut in urma trairii a unei astfel de experienta in propria familie si nimeni nu ma poate convinge de contrariul,numai cine a trecut prin asa ceva,poate sa spuna ce este bun si ce este mai putin bun!!!
kudika_15804
Postat pe 7 Ianuarie 2014 20:26
am lucrat la asfel de persoane care erau in ultimul stadiu si pot spune ca,chiar daca eram o straina ,sufletul ma durea ....si nu am mai vrut sa ajut asfel de pacienti care cu greu isi gaseau ultimul drum.Decizia este a ta si orce ai vrea sa faci e pt tine si mai putin pt el,pt ca nu ai cum sa-l ajuti cu nimic,decat cu lacrimi si durere,care-i vor face si mai rau.El te citeste in inima si suflet,el ar trebuie sa i-a decizia ca sa-ti dea liber sa-ti refsci viata!!!,
Sunteti tineri,mult prea tineri sa luati o decizie si cu parere de rau iti spun ca ,NU STIU,sa-ti dau un sfat!
Titanika
Postat pe 7 Ianuarie 2014 20:50
De la: kudika_15804, la data 2014-01-07 20:26:23
De la: kudika_949563, la data 2014-01-07 16:17:38Povestea mea incepe acum doi ani, cand am cunoscut un baiat foarte cuminte, sufletist.. deosebit de ceilalti. si foarte important, nu avea probleme de sanatate. Totul a decurs frumos, am avut o relatie frumoasa, speciala, aveam chiar planuri de viitor impreuna. Ne potriveam perfect. Mai mult, tinea foarte mult la mine. Imi spunea tot mereu ca decat sa patesc eu vreodata ceva rau,mai bine ar vrea sa pateasca el. Asta inainte, cand totul mergea bine si nu avea aceasta problema. Pana cand..in aprilie 2013, in urma unor dureri de genunchi, am aflat ca are cancer osos(osteosarcom). A fost o veste dura, grea. Mentionez ca am 18 ani, iar el 17.A urmat tratamentul, operatia. Dar totul a decurs bine pana acum iar el a raspuns bine la tratament. I-am fost alaturi in toata perioada asta si acum mai are 2 luni de tratament. Speram din suflet sa fie totu bine si sa se vindece(sunt sanse) si asteptam sa putem fi din nou impreuna. Dar dupa cum stiti, cancerul este o boala inselatoare care poate recidiva oricand.. riscurile sunt mici odata vindecat, dar totusi sunt. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa raman cu el asa cum imi doresc din suflet sau sa ne despartim? Stiu ca despartirea ar fi un soc pentru amandoi.. am incercat sa ne despartim si pur si simplu plangeam incontinuu.. Dar bineinteles, daca se face bine vor exista mereu regretele ca nu am ramas cu el..si chiar mi-as dori. Ganditi-va putin va rog ce ati face in locul meu.. Cum sa fac?




Draga mea,se cunoaste foarte bine ca aceasta afectiune este inselatoare si sunt rare cazurile in care cancerul este vindecabil!!Imi pare rau sa iti spun ,dar forma de cancer de care sufera iubitul tau este nevindecabila,si in plus de aceasta,este recidivanta galopant,nu te imbata cu apa rece,medicii isi fac datoria,iubitul tau a raspuns bine la tratament,dar aceasta nu inseamna ca s-a vindecat,in momentul in care el va reveni va interveni metastaza ,care este cumplita!!!Nu imi place sa mint oamenii sau sa ii amagesc cu speranta refacerii totale,caci asa ceva nu este posibil!!!Totul tine de rezistenta si imunitatea iubitului tau!!!

Problema este alta,daca trebuie sa ramai cu el sau nu!!!Eu pun problema altfel,daca situatia ar fi fost inversa,iubitul tau ar fi ramas langa tine????Putin probabil,caci barbatii,care accepta o astfel de viata langa un muribund,caci in asa ceva se transforma un bolnav de cancer,sunt foarte putini,aceasta este realitatea!!!Daca tu il iubesti pe partenerul tau astfel incat sa ramai langa el pana in ultima clipa,aceasta insemnand de la o luna pana la maxim un an,fa-o cu toata iubirea si responsabilitatea de care trebuie sa dai dovada!!!DAR,fara sa existe reprosuri,trebuie sa fii constienta ca te inhami la o viata plina de sacrificiu si frustrari,ti le poti asuma,aceasta este intrebarea????Stiu,iubirea este lapte si miere,dar cand coabitarea se transforma in lupta cu supravietuirea,nimic din acea iubire nu mai ramane neafectat!!!Aceasta este viata,nu ce citim in carti sau vedem pe ecranele de Cinema,este adevarat,exista si martiriu in iubire,dar nu stiu daca este cazul vostru!!!Ne spui ca plangeti amandoi!!De ce o faceti??Cand iti vei vedea iubitul in ultima faza,cum vei mai reactiona??Acestea sunt intrebari legitime,reale,care doresc un raspuns din partea ta!!!Daca vei lua hotararea de a ramane langa el,va trebui sa te inarmezi cu rabdare,daruire,sacrificiu si asumare de regrete,caci cele doua vieti,cea traita cu un iubit sanatos si cea parcursa langa un partener bolnav nu au nimic in comun!!!Dragostea??Iti spun ca aceasta va disparea in momentul in care ii vei auzi gemetele si ii vei vedea suferinta si va ramane mila si compasiunea!!!!!Singura intrebare viabila este daca poti face fata la o astfel de evolutie!!!Da sau NU,este foarte simplu!!!Esti foarte tanara,nu cred ca vei rezista,discuta si cu parintii tai,cu medicul oncolog,te pot sfatui cum sa procedezi mai departe!!!Restul,,,,tine numai de capacitatea tanarului respectiv de a lupta cu boala in sine!!!

Ce se spune aici,ca dragostea invinge totul,nu este adevarat,nimic nu poate invinge o asemenea boala,tratamentele urmate sunt necesare pentru a mai mentine bolnavul in viata cat mai mult timp cu putinta,neeliminand inevitabilul,suntem oameni si trebuie sa luptam in aceasta viata!!!Dragostea existenta ridica,cat de cat,moralul bolnavului,dar nu vindeca boala,trebuie sa se stie sa se faca aceasta delimitare!!!Nu vorbim de doi adulti,ci de doi tineri,care nu au inca experienta de viata!!!

Tot ce am tastat aici este facut in urma trairii a unei astfel de experienta in propria familie si nimeni nu ma poate convinge de contrariul,numai cine a trecut prin asa ceva,poate sa spuna ce este bun si ce este mai putin bun!!!


iar indemni lumea la prostii curcubeu

aceste lucruri pentru oameni sunt spun unii binecuvantari ca le da sansa sa stearga multe pacate si ale lor si ale celor apropiati,,nu conteaza ca sunt tineri nimic nu se intampla fara sens,,daca lupti doar pentru tn si vrei sa ti castigi viata asta n ai facut nimic ca viata asta e iluzorie si e posibil sa o pierzi pe cea pentru care ai fost creat,,daca tu crezi ca ai fost creata pentru viata asta atunci indeamna oamenii la ce ii indemni,,,eu nu stiu daca topicul este real sau nu ,eu vorbesc pentru cei care citesc,,situatia este groaznica,,insa daca dai bir cu fugitii e si mai groaznic,,dumnezeu sa i ajute pe toti cei in aceasta situatie si pe familiile lor,,am spus ca e oo binecuvantare ca asta spun sfintii parinti daca sunt pusi la incercare ,pentru ca vor sa fie eroi,,insa binenteles ca e un chin enorm,
kudika_940065
Postat pe 7 Ianuarie 2014 21:15
dumnezeu sa i fereasca pe toti de asa cva dupa mare mila sa
kudika_940065
Postat pe 7 Ianuarie 2014 21:43
Nu, nu faptul ca are cancer. Ideea este ca parintii si rudele spun ca sunt tanara si ca boala lui poate recidiva oricand..si asta ar insemna sa imi distrug viata tocmai pentru faptul ca il iubesc deci nu as putea trece cu usurinta peste asta. Doar parerile lor ma pun pe ganduri.. Ca imi spun ca risc sa imi stric viitorul..
kudika_949563
Postat pe 7 Ianuarie 2014 22:15
El nu este in stadiul terminal! Boala a fost localizata si sansele sa isi revina exista dupa ceea ce spun medicii. Inca sunt confuza.. cunosc persoane care s-au vindecat de cancer. Iar boala lui are sanse mari de supravietuire minim 5 ani... asta poate insemna si o viata intreaga. Ceea ce mi-as dori personal ar fi sa raman cu el.. insa nu stiu cu adevarat ce presupune boala asta.. Daca mi-as asculta inima cum am facut intotdeauna clar as ramane cu el.. doar ca acum e dificil.. e o decizie imposibil de luat la doar 18 ani: .. Da, cu siguranta el ar fi ramas langa mine. tocmai asta m-a facut sa raman si eu langa el pana acum.. cand era sanatos se purta cu mine incredibil de frumos.. si chiar imi spunea ca ar prefera sa pateasca el ceva rau decat sa patesc eu.. Faptul ca relatia noastra era foarte serioasa ma pune acum intr-o dificultate atat de mare :(
kudika_949563
Postat pe 7 Ianuarie 2014 22:25
De la: kudika_949563, la data 2014-01-07 22:15:43Nu, nu faptul ca are cancer. Ideea este ca parintii si rudele spun ca sunt tanara si ca boala lui poate recidiva oricand..si asta ar insemna sa imi distrug viata tocmai pentru faptul ca il iubesc deci nu as putea trece cu usurinta peste asta. Doar parerile lor ma pun pe ganduri.. Ca imi spun ca risc sa imi stric viitorul..

viitorul tau nu este unul de 100 200 de ani viitorul tau este o viata vesnica si acum ti o faci
kudika_940065
Postat pe 7 Ianuarie 2014 22:38
De la: kudika_949563, la data 2014-01-07 22:25:37El nu este in stadiul terminal! Boala a fost localizata si sansele sa isi revina exista dupa ceea ce spun medicii. Inca sunt confuza.. cunosc persoane care s-au vindecat de cancer. Iar boala lui are sanse mari de supravietuire minim 5 ani... asta poate insemna si o viata intreaga. Ceea ce mi-as dori personal ar fi sa raman cu el.. insa nu stiu cu adevarat ce presupune boala asta.. Daca mi-as asculta inima cum am facut intotdeauna clar as ramane cu el.. doar ca acum e dificil.. e o decizie imposibil de luat la doar 18 ani: .. Da, cu siguranta el ar fi ramas langa mine. tocmai asta m-a facut sa raman si eu langa el pana acum.. cand era sanatos se purta cu mine incredibil de frumos.. si chiar imi spunea ca ar prefera sa pateasca el ceva rau decat sa patesc eu.. Faptul ca relatia noastra era foarte serioasa ma pune acum intr-o dificultate atat de mare :(
,,roagate pentru el sa l vindece dumnezeu mergi spovedanie,roaga un sfant parinte sa se rooage pentru voi,,,si ramai langa el orice sar intampla
kudika_940065
Postat pe 7 Ianuarie 2014 22:41
De la: kudika_949563, la data 2014-01-07 16:17:38Povestea mea incepe acum doi ani, cand am cunoscut un baiat foarte cuminte, sufletist.. deosebit de ceilalti. si foarte important, nu avea probleme de sanatate. Totul a decurs frumos, am avut o relatie frumoasa, speciala, aveam chiar planuri de viitor impreuna. Ne potriveam perfect. Mai mult, tinea foarte mult la mine. Imi spunea tot mereu ca decat sa patesc eu vreodata ceva rau,mai bine ar vrea sa pateasca el. Asta inainte, cand totul mergea bine si nu avea aceasta problema. Pana cand..in aprilie 2013, in urma unor dureri de genunchi, am aflat ca are cancer osos(osteosarcom). A fost o veste dura, grea. Mentionez ca am 18 ani, iar el 17.A urmat tratamentul, operatia. Dar totul a decurs bine pana acum iar el a raspuns bine la tratament. I-am fost alaturi in toata perioada asta si acum mai are 2 luni de tratament. Speram din suflet sa fie totu bine si sa se vindece(sunt sanse) si asteptam sa putem fi din nou impreuna. Dar dupa cum stiti, cancerul este o boala inselatoare care poate recidiva oricand.. riscurile sunt mici odata vindecat, dar totusi sunt. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa raman cu el asa cum imi doresc din suflet sau sa ne despartim? Stiu ca despartirea ar fi un soc pentru amandoi.. am incercat sa ne despartim si pur si simplu plangeam incontinuu.. Dar bineinteles, daca se face bine vor exista mereu regretele ca nu am ramas cu el..si chiar mi-as dori. Ganditi-va putin va rog ce ati face in locul meu.. Cum sa fac?


Cat mai ai de gand sa-ti bati joc de noi si sa deschizi astfel de topicuri?

Rusine sa-ti fie!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 8 Ianuarie 2014 08:10
De la: kudika_940065, la data 2014-01-07 22:41:38
De la: kudika_949563, la data 2014-01-07 22:25:37El nu este in stadiul terminal! Boala a fost localizata si sansele sa isi revina exista dupa ceea ce spun medicii. Inca sunt confuza.. cunosc persoane care s-au vindecat de cancer. Iar boala lui are sanse mari de supravietuire minim 5 ani... asta poate insemna si o viata intreaga. Ceea ce mi-as dori personal ar fi sa raman cu el.. insa nu stiu cu adevarat ce presupune boala asta.. Daca mi-as asculta inima cum am facut intotdeauna clar as ramane cu el.. doar ca acum e dificil.. e o decizie imposibil de luat la doar 18 ani: .. Da, cu siguranta el ar fi ramas langa mine. tocmai asta m-a facut sa raman si eu langa el pana acum.. cand era sanatos se purta cu mine incredibil de frumos.. si chiar imi spunea ca ar prefera sa pateasca el ceva rau decat sa patesc eu.. Faptul ca relatia noastra era foarte serioasa ma pune acum intr-o dificultate atat de mare :(
,,roagate pentru el sa l vindece dumnezeu mergi spovedanie,roaga un sfant parinte sa se rooage pentru voi,,,si ramai langa el orice sar intampla


Nicolae, si asta-i un topic facatura.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 8 Ianuarie 2014 08:11
De la: kudika_949563, la data 2014-01-07 16:17:38Povestea mea incepe acum doi ani, cand am cunoscut un baiat foarte cuminte, sufletist.. deosebit de ceilalti. si foarte important, nu avea probleme de sanatate. Totul a decurs frumos, am avut o relatie frumoasa, speciala, aveam chiar planuri de viitor impreuna. Ne potriveam perfect. Mai mult, tinea foarte mult la mine. Imi spunea tot mereu ca decat sa patesc eu vreodata ceva rau,mai bine ar vrea sa pateasca el. Asta inainte, cand totul mergea bine si nu avea aceasta problema. Pana cand..in aprilie 2013, in urma unor dureri de genunchi, am aflat ca are cancer osos(osteosarcom). A fost o veste dura, grea. Mentionez ca am 18 ani, iar el 17.A urmat tratamentul, operatia. Dar totul a decurs bine pana acum iar el a raspuns bine la tratament. I-am fost alaturi in toata perioada asta si acum mai are 2 luni de tratament. Speram din suflet sa fie totu bine si sa se vindece(sunt sanse) si asteptam sa putem fi din nou impreuna. Dar dupa cum stiti, cancerul este o boala inselatoare care poate recidiva oricand.. riscurile sunt mici odata vindecat, dar totusi sunt. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa raman cu el asa cum imi doresc din suflet sau sa ne despartim? Stiu ca despartirea ar fi un soc pentru amandoi.. am incercat sa ne despartim si pur si simplu plangeam incontinuu.. Dar bineinteles, daca se face bine vor exista mereu regretele ca nu am ramas cu el..si chiar mi-as dori. Ganditi-va putin va rog ce ati face in locul meu.. Cum sa fac?


Imi provoci atata dezgust, de n-ai tu idee. Cum ajungi sa-ti bati joc cu nesimtirea ta imensa de oameni si de probleme serioase de viata, deschizand, total aiurea, topicuri la probleme pe care nu le ai.

Ai grija ca totul in viata se intoarce si asa cum iti bati tu joc de noi, deschizand subiecte la misto, o sa ajunga si altii sa-si bata joc de tine.

Ti-as spune eu mai multe de dulce, dar prefer sa ma abtin, nu din respect fata de tine, caci fata de indivizii ca tine, nu nutresc niciun fel de respect, ci din respect fata de mine insami.

Viorica_Ecaterina
Postat pe 8 Ianuarie 2014 08:18
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-08 08:11:30
De la: kudika_940065, la data 2014-01-07 22:41:38
De la: kudika_949563, la data 2014-01-07 22:25:37El nu este in stadiul terminal! Boala a fost localizata si sansele sa isi revina exista dupa ceea ce spun medicii. Inca sunt confuza.. cunosc persoane care s-au vindecat de cancer. Iar boala lui are sanse mari de supravietuire minim 5 ani... asta poate insemna si o viata intreaga. Ceea ce mi-as dori personal ar fi sa raman cu el.. insa nu stiu cu adevarat ce presupune boala asta.. Daca mi-as asculta inima cum am facut intotdeauna clar as ramane cu el.. doar ca acum e dificil.. e o decizie imposibil de luat la doar 18 ani: .. Da, cu siguranta el ar fi ramas langa mine. tocmai asta m-a facut sa raman si eu langa el pana acum.. cand era sanatos se purta cu mine incredibil de frumos.. si chiar imi spunea ca ar prefera sa pateasca el ceva rau decat sa patesc eu.. Faptul ca relatia noastra era foarte serioasa ma pune acum intr-o dificultate atat de mare :(
,,roagate pentru el sa l vindece dumnezeu mergi spovedanie,roaga un sfant parinte sa se rooage pentru voi,,,si ramai langa el orice sar intampla


Nicolae, si asta-i un topic facatura.


doamne ajuta sa fie facatura,,,am scris mai sus,,in cazul in care e real topicul,,,,eu oricum scriu pentru cei care citesc si vrand nevrand isi formeaza o opinie dp ce zic altii
kudika_940065
Postat pe 8 Ianuarie 2014 10:03
cateodata e bine sa mai ascultam si de parinti dar in cazul tau tu si numai tu poti decide ceea ce vrei sa faci cu viata ta,nu stiu daca stii dar iubirea nu tine la nesfarsit intr.-o relatie nu este total lapte si miere in viata te lupti cu multe cum este si boala prietenului tau,singurul meu sfat este ca trebuie sa ii fi aproape atunci cand cu adevarat are nevoie de tine nu il abandoda tocmai acum ai fi tu o lasa in fata tuturor,curaj si credinta in DZEU casi el nu ne da mai mult decat putem duce sunteti pusi la incercare si mai ales tu te poop si curaj
dulcik0021
Postat pe 8 Ianuarie 2014 12:45
Va rog frumos sa va controlati limbajul. Sunt noua pe kudika si asta este prima mea postare! Mi-as fi dorit din suflet sincer sa nu am problema asta si sa fie totul bine si frumos. Si credeti-ma, nu as fi postat asta la misto
kudika_949563
Postat pe 8 Ianuarie 2014 13:16
De la: kudika_949563, la data 2014-01-07 22:15:43Nu, nu faptul ca are cancer. Ideea este ca parintii si rudele spun ca sunt tanara si ca boala lui poate recidiva oricand..si asta ar insemna sa imi distrug viata tocmai pentru faptul ca il iubesc deci nu as putea trece cu usurinta peste asta. Doar parerile lor ma pun pe ganduri.. Ca imi spun ca risc sa imi stric viitorul..

Draga mea,o prietena una am avut,care s-a stins dureros lasand doua fetite singure fara mama,singurul lucru pe care l-am facut,a fost sa ma comport cu ea normal ca si cand nu ar fi avut nimic....tu ai putea sa faci acelasi lucru,mai ales cand sunteti singuri si sa nu-i dai voie sa-ti spuna cat de mult il doare ca nu va sti ce va fi cu el?
Vor veni clipe grele care iti vor marca toata viata ,nu stiu cum vei reusi sa treci peste ele.
In rest roagate la Dzeu ca el sa poata trece peste toate durerile sufletesti si trupesti!!!
Titanika
Postat pe 8 Ianuarie 2014 13:23
De la: kudika_949563, la data 2014-01-08 13:16:49Va rog frumos sa va controlati limbajul. Sunt noua pe kudika si asta este prima mea postare! Mi-as fi dorit din suflet sincer sa nu am problema asta si sa fie totul bine si frumos. Si credeti-ma, nu as fi postat asta la misto

Stai linistita pe aici se intampla multe si nu prea stim daca cineva deschide un topic intradevar cu sufletul sau la bascalie!
Titanika
Postat pe 8 Ianuarie 2014 13:26
Chiar nu exista vindecare? Daca, spre exemplu, la PET totul va iesi fara probleme.. nu sunt sanse sa revina totul la normal? Sa poata avea o viata normala? In toate cazurile se ajunge la moarte in scurt timp? Mentionez ca osul este scos.. are endoproteza.. deci cancerul nu mai este acolo..
kudika_949563
Postat pe 8 Ianuarie 2014 14:01
De la: kudika_949563, la data 2014-01-07 22:25:37El nu este in stadiul terminal! Boala a fost localizata si sansele sa isi revina exista dupa ceea ce spun medicii. Inca sunt confuza.. cunosc persoane care s-au vindecat de cancer. Iar boala lui are sanse mari de supravietuire minim 5 ani... asta poate insemna si o viata intreaga. Ceea ce mi-as dori personal ar fi sa raman cu el.. insa nu stiu cu adevarat ce presupune boala asta.. Daca mi-as asculta inima cum am facut intotdeauna clar as ramane cu el.. doar ca acum e dificil.. e o decizie imposibil de luat la doar 18 ani: .. Da, cu siguranta el ar fi ramas langa mine. tocmai asta m-a facut sa raman si eu langa el pana acum.. cand era sanatos se purta cu mine incredibil de frumos.. si chiar imi spunea ca ar prefera sa pateasca el ceva rau decat sa patesc eu.. Faptul ca relatia noastra era foarte serioasa ma pune acum intr-o dificultate atat de mare :(



Suferinta lui te va maturiza atat de brusc,incat vei fi nemultumita de tine insati!!!Intr-adevar,esti inca un copil,chiar daca ai devenit majora,aceasta nu inseamna nimic in fata unor probleme atat de grave!!

Singura persoana,care poate sa iti furnizeze toate detaliile legate de cancerul osos este medicul oncolog,dar s-ar putea ca acesta sa nu ti le ofere intrucat nu ai un statut bine definit in relatia cu iubitul tau,dar o poate face,doar la modul general!!

Spui ca iubitul tau ti-ar fi stat alaturi in situatia inversa???Draga mea,nu cred aceasta!!!De ce??Pur si simplu nu cred,nu am intalnit multi barbati ,care sa se sacrifice astfel,deci,cu atat mai putin,copii care sa se dedice in asemenea masura!!!
kudika_15804
Postat pe 8 Ianuarie 2014 14:05
De la: kudika_15804, la data 2014-01-08 14:05:22
De la: kudika_949563, la data 2014-01-07 22:25:37El nu este in stadiul terminal! Boala a fost localizata si sansele sa isi revina exista dupa ceea ce spun medicii. Inca sunt confuza.. cunosc persoane care s-au vindecat de cancer. Iar boala lui are sanse mari de supravietuire minim 5 ani... asta poate insemna si o viata intreaga. Ceea ce mi-as dori personal ar fi sa raman cu el.. insa nu stiu cu adevarat ce presupune boala asta.. Daca mi-as asculta inima cum am facut intotdeauna clar as ramane cu el.. doar ca acum e dificil.. e o decizie imposibil de luat la doar 18 ani: .. Da, cu siguranta el ar fi ramas langa mine. tocmai asta m-a facut sa raman si eu langa el pana acum.. cand era sanatos se purta cu mine incredibil de frumos.. si chiar imi spunea ca ar prefera sa pateasca el ceva rau decat sa patesc eu.. Faptul ca relatia noastra era foarte serioasa ma pune acum intr-o dificultate atat de mare :(



Suferinta lui te va maturiza atat de brusc,incat vei fi nemultumita de tine insati!!!Intr-adevar,esti inca un copil,chiar daca ai devenit majora,aceasta nu inseamna nimic in fata unor probleme atat de grave!!

Singura persoana,care poate sa iti furnizeze toate detaliile legate de cancerul osos este medicul oncolog,dar s-ar putea ca acesta sa nu ti le ofere intrucat nu ai un statut bine definit in relatia cu iubitul tau,dar o poate face,doar la modul general!!

Spui ca iubitul tau ti-ar fi stat alaturi in situatia inversa???Draga mea,nu cred aceasta!!!De ce??Pur si simplu nu cred,nu am intalnit multi barbati ,care sa se sacrifice astfel,deci,cu atat mai putin,copii care sa se dedice in asemenea masura!!!


tu nu crezi multe draga mea pentru ca demonstrezi din nou ca ai cva cu barbatii,,tine ti beculetul pentru tn
kudika_940065
Postat pe 8 Ianuarie 2014 14:10
De la: kudika_949563, la data 2014-01-08 14:01:18Chiar nu exista vindecare? Daca, spre exemplu, la PET totul va iesi fara probleme.. nu sunt sanse sa revina totul la normal? Sa poata avea o viata normala? In toate cazurile se ajunge la moarte in scurt timp? Mentionez ca osul este scos.. are endoproteza.. deci cancerul nu mai este acolo..


sunt cazuri de vindecare ,tu roaga te pentru el si fi lkanga el,,lucrurile astea o sa i le spuna medicii parintilor lui,,tu iubeste l in continuare
kudika_940065
Postat pe 8 Ianuarie 2014 14:12
De la: kudika_949563, la data 2014-01-08 14:01:18Chiar nu exista vindecare? Daca, spre exemplu, la PET totul va iesi fara probleme.. nu sunt sanse sa revina totul la normal? Sa poata avea o viata normala? In toate cazurile se ajunge la moarte in scurt timp? Mentionez ca osul este scos.. are endoproteza.. deci cancerul nu mai este acolo..

Sansele de vindecare sunt direct proportionale cu capabilitatea sistemului imunitar de a controla cancerul - si orice fel de stres emotional negativ ar da o lovitura serioasa acestui sistem.
Pentru a preveni recidiva, pentru osteosarcoma sunt utile urmatoarele plante si suplimente:
- TERMINALIA CHEBULA (studiu: Saleem, A., et al. Inhibition of cancer cell growth by crude extract and the phenolics of Terminalia chebula retz. fruit. Journal of Ethnopharmacology. 81(3):327-336, 2002)
- CURCUMIN (studiu: Walters, D. K., et al. Cytotoxic effects of curcumin on osteosarcoma cell lines. Invest New Drugs. 2007)
- VITAMINA E (studiu: Alpha-tocopheryl succinate induces cytostasis and apoptosis in osteosarcoma cells, Aleva, Benassi etc - Biochem Biophys Res Commun. 2005 Jun 17;331(4):1515-21)
- VITAMINA D (studiu: Effects of vitamin D3 on proliferation of cancer cells in vitro.
Fife RS, Sledge GW Jr, Proctor C - Cancer Lett. 1997 Nov 25;120(1):65-9)
- SULFORAPHANE ( studiu: Induction of G₂/M arrest and apoptosis by sulforaphane in human osteosarcoma U2-OS cells. - Kim MR, Zhou L, Park BH, Kim JR.- Mol Med Rep. 2011 Sep-Oct;4(5):929-34. doi: 10.3892/mmr.2011.520. Epub 2011 Jun 29) - se poate gasi f. convenabil ca pret formula de la Vitaking
- RESVERATROL (studiu: Resveratrol inhibits proliferation and promotes apoptosis of osteosarcoma cells. - Li Y, Bäckesjö CM, Haldosén LA, Lindgren U.- Eur J Pharmacol. 2009 May 1;609(1-3):13-8. doi: 10.1016/j.ejphar.2009.03.004)
si multe, multe altele ! dar CHEIA VINDECARII ESTE SISTEMUL IMUNITAR ! si aici TU poti sa faci mult mai mult decat o caruta de suplimente ! Daca vrei, binenteles ...


dusa
Postat pe 12 Ianuarie 2014 10:47
Viata merge inainte!Esti tanara, ai rabdare, nu trebuie deocamdata sa iei decizii. De multe ori ,iubirea, poate incuraja persoana bolnava.Ai rabdare, esti tanara, nu-l parasi, parerea mea este ca exista sanse de a se vindeca!
kudika467548
Postat pe 12 Ianuarie 2014 12:08
Este trist ca ai ajuns sa te gandesti sa-l lasi pentru ca a fost bolnav, daca ai fi fost tu in locul lui (D-ne fereste)cum voiai sa procedeze el?
Oricum sunteti tineri foarte tineri ....deocamdata inca gandesti copilareste.
Sa presupunem ca iti cauti ”un exemplar „aparent sanatos ce crezi ca garanteaza ca nu se va imbolnavi mai repede sau mai tarziu? il vei parasi si pe acela?sau poate.....va fi invers.
cristina55
Postat pe 12 Ianuarie 2014 19:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubiri imposibile 13 De la: _Cryssa_ 31 Ianuarie 2011 12:56
just a game...sau... 6 De la: fluturel 25 Iunie 2009 05:41
despre cutremur 164 De la: geo_sh 27 Aprilie 2009 20:34
Departare.. 3 De la: Volcano 28 Aprilie 2010 01:17
Despre farmece si vraji... As dori un sfat 1 De la: kudika_1035300 15 Ianuarie 2019 01:51