Setari Cookie-uri

nu stiu daca e bine sa divortez

buna,ma numesc Ana ,as vrea sa va spun un pic din veata mea, am 24 de ani m-am casatorit acum aproape 4 ani,deci pe la 20 de ani. As vrea sa ii dati un sfat, nu stiu daca e bn sa divortez sau nu, nu am copi cu am o locuinta cu sotul meu decat bunuri materiale. Cum e ca la fiecare relatie la inceput toate sunt frumoase si bune dar dupa un timp se duc toate,am trecut printro perioada mai grea cu sotul meu adca in casnicie nu financiar si acuma recent am aflat ca a avut intentia sa ma insele cu o cunostinta ,din cate mi-a poveztit sotul meu doar a atinso si am pupato pe gat, eu am aftat toata teaba asta printro cearta cu el si prietena aceasta :( , mi-a fost foarte greu sa trec peste dar am trecut , asta e primul gand care ma impins spre divor al doilea este ca nu ne mai intelegem ne certam foarte des ,vorbeste urat cu mn nu ma mai respecta,uneori e chiar si violent, nu ma loveste doar ca ma forteaza sa stau sa il acult ..... si astea toate se intampla atunci cand bea, cand iesim cu prieteni sau el singur. Am incercat sa ii spun ca nu imi place comportamentul lui si ca doar atunci ne certam cand el bea ,doar atunci cauta motive sa ne certam. Si inca un aspect imi spune mereu ca daca nu imi comvine pot sa iau actele si sa plec. va rag sa ma ajutati , nu stiu ce sa fac. Va multumesc
kudika_948125
Postat pe 31 Decembrie 2013 03:32
De la: kudika_948125, la data 2013-12-31 03:32:13buna,ma numesc Ana ,as vrea sa va spun un pic din veata mea, am 24 de ani m-am casatorit acum aproape 4 ani,deci pe la 20 de ani. As vrea sa ii dati un sfat, nu stiu daca e bn sa divortez sau nu, nu am copi cu am o locuinta cu sotul meu decat bunuri materiale. Cum e ca la fiecare relatie la inceput toate sunt frumoase si bune dar dupa un timp se duc toate,am trecut printro perioada mai grea cu sotul meu adca in casnicie nu financiar si acuma recent am aflat ca a avut intentia sa ma insele cu o cunostinta ,din cate mi-a poveztit sotul meu doar a atinso si am pupato pe gat, eu am aftat toata teaba asta printro cearta cu el si prietena aceasta :( , mi-a fost foarte greu sa trec peste dar am trecut , asta e primul gand care ma impins spre divor al doilea este ca nu ne mai intelegem ne certam foarte des ,vorbeste urat cu mn nu ma mai respecta,uneori e chiar si violent, nu ma loveste doar ca ma forteaza sa stau sa il acult ..... si astea toate se intampla atunci cand bea, cand iesim cu prieteni sau el singur. Am incercat sa ii spun ca nu imi place comportamentul lui si ca doar atunci ne certam cand el bea ,doar atunci cauta motive sa ne certam. Si inca un aspect imi spune mereu ca daca nu imi comvine pot sa iau actele si sa plec. va rag sa ma ajutati , nu stiu ce sa fac. Va multumesc



Nu explici motivele care stau la baza neintelegerilor voastre si care declanseaza violenta sotului!!!

Draga mea,nu iti spun decat ca suferinta nu trebuie sa apara in viata unei femei!!!V-ati casatorit in graba caracteristica varstei voastre si acum culegeti roadele nesabuintei de care ati dat dovada!!!Sunteti tineri si inca imaturi se pare,daca deja ati ajuns in acest impas!!!Personal,nu suport barbatii care sunt violenti cu partenerele lor si nu am sa fiu de acord niciodata cu derularea unor casnicii bazate pe un astfel de comportament,caci casnicia trebuie sa insemne respect si iubire reciproce !!!!Daca nu se mai poate convietui in pace si intelegere,recastiga-ti libertatea .caci nu vei castiga nimic daca vei continua sa fii nefericita,dimpotriva!!!!
kudika_15804
Postat pe 31 Decembrie 2013 08:53
Pai, asta sa si faci: sa iti iei actele si sa pleci. Esti foarte tanara, nu iti nenoroci viata.
cuba_libre
Postat pe 31 Decembrie 2013 08:55
Exact.
Cristina_Prada
Postat pe 31 Decembrie 2013 12:01
va multumesc pt raspuns, as mai vrea sa specific un lucru,atunci cand sotul meu nu e beat nu ne certa ,totul e perfect asa cum ar trebui sa fie. Nu stiu ce sa cred atunci cand imi spune ca pot sa iau actele si sa plec , vrrea sa ma faca sa cred ca el poate fi independent sau ......nu inteleg el chiar isi doreste divortul .
kudika_948125
Postat pe 31 Decembrie 2013 14:54
Draga Ana , situatia fiecaruia difera , dar singurul lucru cert este ca in momentul in care , barbatul tau , incepe sa vorbeasca urat cu tine , nu mai este cale de intoarcere si va fi din rau in mai rau.Cunosc prea bine situatia asta, in plus daca din cauza ”prietenilor„/bauturii devine alt ”OM„?nu o sa mai ai niciodata liniste ....
Am trecut prin asa ceva , am avut puterea 9datorita copiilor sa rezist .Eram amenintata ca imi ia copii avand cunostinte acolo unde trebuie.Nu astepta sa ajungi la asa ceva .Sfatul meu DIVORTEAZA cat mai repede acum cat nu este prea tarziu.Esti tanara ai viata inainte alte femei se casatoresc de la 30 de ani in colo ...Acum poti divorta simplu cu doar 100 lei daca mergi cu el la Primarie daca sunteti amnadoi de acord .Cand iti zice ca poti sa pleci (divortezi)profita si mergeti amandoi .

Nu astepta sa ajungi si la violenta fizica nu doar verbala, atunci iti va da drumul si mai greu .Nu astepta nici o saptamana macar .Cum incepe activitatea la primarie luni cred pe 6 divorteaza, daca nu te leaga nimic de el .Nu merita sa suporti lucruri ce nu-ti plac .Viata e una singura si trece fara intoarcere.

Sanatate , LA MULTI ANI ! si fericire ...toti avem dreptul la putina fericire pe care tebuie sa ne-o facem singuri nu putem astepta sa ne vina singura de undeva.

BAFTA !
cristina55
Postat pe 31 Decembrie 2013 15:53
iti multumesc pt sfat. Dar chiar nu stiu ce sa fac in momentul acesta pt ca iubesc si am crezut ca iubirea ajunge dar se pare ca nu. LA MULTI ANI si voua si multa SANATATE
kudika_948125
Postat pe 31 Decembrie 2013 15:58
De la: kudika_948125, la data 2013-12-31 03:32:13buna,ma numesc Ana ,as vrea sa va spun un pic din veata mea, am 24 de ani m-am casatorit acum aproape 4 ani,deci pe la 20 de ani. As vrea sa ii dati un sfat, nu stiu daca e bn sa divortez sau nu, nu am copi cu am o locuinta cu sotul meu decat bunuri materiale. Cum e ca la fiecare relatie la inceput toate sunt frumoase si bune dar dupa un timp se duc toate,am trecut printro perioada mai grea cu sotul meu adca in casnicie nu financiar si acuma recent am aflat ca a avut intentia sa ma insele cu o cunostinta ,din cate mi-a poveztit sotul meu doar a atinso si am pupato pe gat, eu am aftat toata teaba asta printro cearta cu el si prietena aceasta :( , mi-a fost foarte greu sa trec peste dar am trecut , asta e primul gand care ma impins spre divor al doilea este ca nu ne mai intelegem ne certam foarte des ,vorbeste urat cu mn nu ma mai respecta,uneori e chiar si violent, nu ma loveste doar ca ma forteaza sa stau sa il acult ..... si astea toate se intampla atunci cand bea, cand iesim cu prieteni sau el singur. Am incercat sa ii spun ca nu imi place comportamentul lui si ca doar atunci ne certam cand el bea ,doar atunci cauta motive sa ne certam. Si inca un aspect imi spune mereu ca daca nu imi comvine pot sa iau actele si sa plec. va rag sa ma ajutati , nu stiu ce sa fac. Va multumesc


O singura viata avem si e pacat sa ne pierdem tineretea si sanatatea langa persoana nepotrivita noua.

Si, nu te gandi ca sotul tau e un tip ok cand nu bea, gandeste-te ca problemele lui cu alcoolul se vor agrava pe timp ce trece si-ti va fi din ce in ce mai greu sa-l suporti. Iar daca o sa aveti si copii, cu atat mai grava va fi situatia, caci nu vei fi singura care va suferi, ci si cei mici vor suferi din cauza problemei cu alcoolul a tatalui.

Parerea mea este sa-ti iei in dinti si sa dai divort de el, pana nu e prea tarziu pentru tine.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 31 Decembrie 2013 17:26
*sa-ti iei inima in dinti
Viorica_Ecaterina
Postat pe 31 Decembrie 2013 18:26
Singura cale este divortul,daca el nu vrea sa-ti spuna care este motivul pt care vrea si-ti spune cu usurinta "sa-ti iei actele si sa pleci",se pare ca nu mai are nimic pt tine.Mai tarziu isi va da seama ca a facut o greseala ,dar anturajul in care este se pare ca-l indeamna sa se poarte cat mai urat cu tine.
Mai bine acum decat mai tarziu cand vor aparea copiii,vei avea timp sa-ti refaci viata acum cat mai esti tanara!
La multi ai si un an nou cu bucurii si reusite pe toate planurile!!!
Titanika
Postat pe 31 Decembrie 2013 23:09
De la: kudika_948125, la data 2013-12-31 15:58:47iti multumesc pt sfat. Dar chiar nu stiu ce sa fac in momentul acesta pt ca iubesc si am crezut ca iubirea ajunge dar se pare ca nu. LA MULTI ANI si voua si multa SANATATE


Doar iubirea ta nu ajunge pentru o casnicie ...chiar daca sotul tau afirma ca te iubeste sa nu-l crezi atata timp cat nu te respecta si-ti vorbeste urat si te chinuieste obligandu-te sa stai treaza ca sa-i asculti ”monologurile„ aia nu-i iubire......nu este iubire
cristina55
Postat pe 2 Ianuarie 2014 14:10
de acord cu tine 100$
cristina55
Postat pe 2 Ianuarie 2014 14:11
ma refer la afirmatiile tale Viorica,Vio, cand am spus ca sunt 100% de acord
cristina55
Postat pe 2 Ianuarie 2014 14:13
De la: kudika_948125, la data 2013-12-31 03:32:13buna,ma numesc Ana ,as vrea sa va spun un pic din veata mea, am 24 de ani m-am casatorit acum aproape 4 ani,deci pe la 20 de ani. As vrea sa ii dati un sfat, nu stiu daca e bn sa divortez sau nu, nu am copi cu am o locuinta cu sotul meu decat bunuri materiale. Cum e ca la fiecare relatie la inceput toate sunt frumoase si bune dar dupa un timp se duc toate,am trecut printro perioada mai grea cu sotul meu adca in casnicie nu financiar si acuma recent am aflat ca a avut intentia sa ma insele cu o cunostinta ,din cate mi-a poveztit sotul meu doar a atinso si am pupato pe gat, eu am aftat toata teaba asta printro cearta cu el si prietena aceasta :( , mi-a fost foarte greu sa trec peste dar am trecut , asta e primul gand care ma impins spre divor al doilea este ca nu ne mai intelegem ne certam foarte des ,vorbeste urat cu mn nu ma mai respecta,uneori e chiar si violent, nu ma loveste doar ca ma forteaza sa stau sa il acult ..... si astea toate se intampla atunci cand bea, cand iesim cu prieteni sau el singur. Am incercat sa ii spun ca nu imi place comportamentul lui si ca doar atunci ne certam cand el bea ,doar atunci cauta motive sa ne certam. Si inca un aspect imi spune mereu ca daca nu imi comvine pot sa iau actele si sa plec. va rag sa ma ajutati , nu stiu ce sa fac. Va multumesc
Povestea ta e foarte trista, dar gandeste-te ca daca a avut intentia sa te insele pe viitor chiar o va face! Esti tanara, inca nu ai copii cu el, de ce sa ramai intr-o relatie cu un om care nu te mai respecta? Sa stii de la mine, daca a devenit violent verbal cu tine pana o sa devina si violent fizic nu mai e decat un pas! Daca iti zice sa iti iei actele si sa pleci ai face bine sa il asculti. Si nu ca sa-i dai lui satisfactie, ci ca sa te salvezi pe tine. Stiam de la cineva o vorba: mai bine o despartire cu suferinta decat o suferinta fara sfarsit. Dumnezeu sa iti ajute sa iti decizia cea mai buna pentru sufletul si linistea ta.
Miss_Y
Postat pe 7 Ianuarie 2014 11:31
Bleah ! Betzivan balanganind, cu chef de certa! Acum il suporti pentru ca inca esti tanara si nu ti s-au tocit nervii, dar mai tarziu ai sa-ti rozi unghiile ca l-ai suportat si au trecut anii degeaba, cu atat mai mult cu cat poate aparea un copil si de dragul lui sa nu mai pleci.
Poate nu-i betivan notoriu (adica nu bea zilnic), dar daca-ti face una de-asta pe saptamana, e arhisuficient.
Il iubesti.... o sa-ti treaca !!! Nu sta pana ajungi sa-l urasti.
Am inteles ca nu aveti o locuinta in proprietate, atunci e si mai simplu, ca nu mai cheltuiti banii la notar si pentru asta.
Parerea mea.... Bafta !
luchianramona
Postat pe 7 Ianuarie 2014 11:49
Se pare ca bautura este capul rautatilor.
Asta este o problema care nu trece asa de usor cu timpul si in multe cazuri se agraveaza.
Parerea mea este ca la prima criza datorata consumului de alcool sa luati o pauza.
Pregateste-ti terenul din timp ca sa ai unde sa te duci.
Daca el este baut nu cred ca il vei convinge sa plece.
In functie de modul in care se va comporta in perioada cat veti locuii separat si mai ales daca nu se va potolii cu bautura vei sti ce ai de facut in continuare.
Asta asa ca sa nu zici ca nu ai incercat sa salvezi situatia.
Din punctul meu de vedere, din cele povestite de tine, eu nu cred ca viitorul suna bine.
Dragostea cu nabadai se mai inmoaie cu timpul dar daca respectul dispare sansele ca relatia sa mearga sunt nule.
Totul se va transforma intr-un chin si o suferinta.
Radu_Cristian_1
Postat pe 8 Ianuarie 2014 15:42
Ana sper ca ai tras concluzia ......

asteptam sa ne comunici ce ai facut pana la urma, ce hotarare ai luat ...Eu as pune pariu ca vei lua o hotarare opusa ratiunii, chiar daca este in detrimentul tau si 100% nerecomandata, dar e alegerea ta , nu?

cristina55
Postat pe 10 Ianuarie 2014 00:52
buna , da am luat o decizie ,sa divortez ,pe care i lam si comunicat sotului meu, din opinia sotului meu asta nu este un motiv sa divortez . Ma bucur ca am reusit sa comunic cu el sa imi zic parerea despre situatia noastra ,si am ajuns la un comun acord ca sa nu mai consume alcol .De atunci totul e bine nu ne mai certam nu mai bea ...... sper sa fie asa tot timpul ,avem niste planuri pt viitor la care alcolul nici nu are ce cauta. va multumest pt ajutorul vostru care ma intarit sa imi zic si eu punctul de vedere. MULTUMESC
kudika_948125
Postat pe 13 Ianuarie 2014 10:47
De la: kudika_948125, la data 2014-01-13 10:47:29buna , da am luat o decizie ,sa divortez ,pe care i lam si comunicat sotului meu, din opinia sotului meu asta nu este un motiv sa divortez . Ma bucur ca am reusit sa comunic cu el sa imi zic parerea despre situatia noastra ,si am ajuns la un comun acord ca sa nu mai consume alcol .De atunci totul e bine nu ne mai certam nu mai bea ...... sper sa fie asa tot timpul ,avem niste planuri pt viitor la care alcolul nici nu are ce cauta. va multumest pt ajutorul vostru care ma intarit sa imi zic si eu punctul de vedere. MULTUMESC



Sa dea Domnul,ca sotul tau sa isi respecte cuvantul!!! Nu renunta la tenacitate,caci urmarile nu vor intarzia sa apara!!
kudika_15804
Postat pe 13 Ianuarie 2014 11:13
pacat de tinerete dar inca este timp!
kudika_944494
Postat pe 13 Ianuarie 2014 13:48
Daca se va tine departe de bautura o sa va fie bine .....daca !
Bafta.
cristina55
Postat pe 14 Ianuarie 2014 02:27
De la: kudika_948125, la data 2014-01-13 10:47:29buna , da am luat o decizie ,sa divortez ,pe care i lam si comunicat sotului meu, din opinia sotului meu asta nu este un motiv sa divortez . Ma bucur ca am reusit sa comunic cu el sa imi zic parerea despre situatia noastra ,si am ajuns la un comun acord ca sa nu mai consume alcol .De atunci totul e bine nu ne mai certam nu mai bea ...... sper sa fie asa tot timpul ,avem niste planuri pt viitor la care alcolul nici nu are ce cauta. va multumest pt ajutorul vostru care ma intarit sa imi zic si eu punctul de vedere. MULTUMESC


Mesajul tau e incoerent, ba spui ca vrei sa divortezi, ba afirmi ca el ti-a promis sa lase bautura. Hotaraste-te!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 14 Ianuarie 2014 07:35
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-14 07:35:51
De la: kudika_948125, la data 2014-01-13 10:47:29buna , da am luat o decizie ,sa divortez ,pe care i lam si comunicat sotului meu, din opinia sotului meu asta nu este un motiv sa divortez . Ma bucur ca am reusit sa comunic cu el sa imi zic parerea despre situatia noastra ,si am ajuns la un comun acord ca sa nu mai consume alcol .De atunci totul e bine nu ne mai certam nu mai bea ...... sper sa fie asa tot timpul ,avem niste planuri pt viitor la care alcolul nici nu are ce cauta. va multumest pt ajutorul vostru care ma intarit sa imi zic si eu punctul de vedere. MULTUMESC


Mesajul tau e incoerent, ba spui ca vrei sa divortezi, ba afirmi ca el ti-a promis sa lase bautura. Hotaraste-te!


Si una si alta.
Pentru ca el a zis ca numai bea ea s-a razgandit in privinta divortului.
Presupun ca e posibil ca dupa o perioada lunga de abstinenta cand el va mai bea ea sa se hotarasca din nou sa divorteze si el sa se lase de baut.

Sper totusi sa nu se grabeasca sa faca un copil de bucurie ca el i-a promis ca se lasa de baut.

Nu stiu de ce dar eu sunt sceptic in privinta barbatilor care fac urat la bautura.
Radu_Cristian_1
Postat pe 14 Ianuarie 2014 10:00
De la: kudika_948125, la data 2013-12-31 03:32:13buna,ma numesc Ana ,as vrea sa va spun un pic din veata mea, am 24 de ani m-am casatorit acum aproape 4 ani,deci pe la 20 de ani. As vrea sa ii dati un sfat, nu stiu daca e bn sa divortez sau nu, nu am copi cu am o locuinta cu sotul meu decat bunuri materiale. Cum e ca la fiecare relatie la inceput toate sunt frumoase si bune dar dupa un timp se duc toate,am trecut printro perioada mai grea cu sotul meu adca in casnicie nu financiar si acuma recent am aflat ca a avut intentia sa ma insele cu o cunostinta ,din cate mi-a poveztit sotul meu doar a atinso si am pupato pe gat, eu am aftat toata teaba asta printro cearta cu el si prietena aceasta :( , mi-a fost foarte greu sa trec peste dar am trecut , asta e primul gand care ma impins spre divor al doilea este ca nu ne mai intelegem ne certam foarte des ,vorbeste urat cu mn nu ma mai respecta,uneori e chiar si violent, nu ma loveste doar ca ma forteaza sa stau sa il acult ..... si astea toate se intampla atunci cand bea, cand iesim cu prieteni sau el singur. Am incercat sa ii spun ca nu imi place comportamentul lui si ca doar atunci ne certam cand el bea ,doar atunci cauta motive sa ne certam. Si inca un aspect imi spune mereu ca daca nu imi comvine pot sa iau actele si sa plec. va rag sa ma ajutati , nu stiu ce sa fac. Va multumesc



la cum scrii...orice nealcoolic sperã la mai bine...ºi eu aº opta pentru alcoolism...cred...retrage-þi topicul..ºi cârpeºte ceea ce mai e de cârpit...doamnã ... nu fi Vioricã ºi tu...chiar de te suspicionez de faptul cã eºti....
quid_pro_quo
Postat pe 21 Februarie 2014 14:27
fa-ti conturi noi, quid_pro_quo, caci te-am deconspirat. si conturile de athos si gongoiboss, ti le-am aflat, si sunt convinsa ca e doar varful icebergului pe care plutesti...

sunt curioasa ce alte noi identitati iti vei lua ca sa ma injuri. pot sa te reclam sau imi anulezi reclmatia?

si topicurile pe care le deschizi la misto, sunt super, super plictisitoare, asa ca tine...
Viorica_Ecaterina
Postat pe 21 Februarie 2014 18:19
da-mi interzis ca te-am prins cine esti...

ps: daca-ti reclam postarile, hai sa-ti zicem quidproquo (asta ca sa nu-ti spun pe numele oficial de "om" serios), imi anulezi reclamatia?
Viorica_Ecaterina
Postat pe 21 Februarie 2014 18:23
mai copila...draga mea,nu fi naiva,ca ar trebui la 24 de ani sa fii mai constienta...atita vreme cit nu pleci de linga el,nu ii vei da o lectie si va bea din nou.dute undeva hotarita sa divortezi,si chiar fa-o...nu se intimpla nimic rau,daca stai departe de el,dar el sa stie ca esti absolut hotarita sa te respecti pe tine,sa vada ca trebuie sa te respescte daca vrea sa te aiba apropape...daca realizeaza ca te poate pierde,si daca ii pasa,binenteles,...va face totul sa iti demonstrez ca nu mai bea si va invata ca pt ate avea aproape neaparat trebuie sa te faca fericita...nu sa iti amarasca viata.nu te amagi cu vorbe!cere fapte!ori,de nu,vei avea o viata de rahat.si baga de seama.e numai una,nu o pune la picioarele unui ...dobitoc care nu te stie aprecia.si de acum 10 ani mai poti sta fara unul din asta,si te asigur ca la 34 sigur vei face o alegere mai buna.asculta-ma,nu sta nici o zi linga cineva care te face sa suferi,indifernt in ce mod.nu-mi spune ca-l iubesti!e altceva...nu iubire...nu poti iubi un om care te face sa suferi...eventual e o boala...o dependenta bolnava....si in acest caz,trebuie sa stai de vorba cu un psiholog.fii cuminte si ai grija tu de tine,daca altul nu o face.nu te amagi,pt numele lui Dzeu!
armiedi_19665
Postat pe 21 Februarie 2014 18:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sa fac.???????????????/ 19 De la: cristiana_cris 20 Octombrie 2009 12:29
Sa spun DA sau sa spun NU? 56 De la: dorina27 5 Decembrie 2011 09:59
rochii de mireasa de inchiriat 1 De la: bestbride 17 Februarie 2010 18:45
Cum dovedesc ca sotul meu e casatorit cu inca o femeie???? 147 De la: alfredodecurtofreco 30 Octombrie 2010 13:29
Sunt toate soacrele la fel?.. Or fi.. Dar de ce sa le suportam?? 13 De la: LADY_BUGS 18 Iunie 2010 09:43