Setari Cookie-uri

Credinta crestina ca vindecare a sufletului si trupului, experienta personala

Am scris aici experienta mea de a-l cunoaste pe Dumnezeu, o sa va ajute mai ales daca treceti prin momente grele. Eu nu prea credeam in Dumnezeu, nu citisem niciodata biblia, nu credeam deloc in Rai, iad pana acum 2 ani. Am suferit 12 ani de asa-zisa boala psihica tulburare obsesiv-compulsiva, adica venirea involuntara de ganduri groaznice si incercarea de a le opri pentru a nu se intampla in realitate acele ganduri prin efectuarea unor ritualuri, la mine si la majoritatea obsesiv-compulsivilor ritualul a fost prin spalarea pe maini de zeci de ori pe zi ca sa dispara gandurile, era de fapt o incercare de curatare de rau. Si acum 2 ani, cand m-am mutat cu chirie intr-un apartament de langa cimitirul bellu, brusc gandurile urate n-au mai fost doar ganduri ci o prezenta fizica in mine care imi stia cele mai mari frici si in doar 3 luni am ajuns sa-mi spal aceleasi haine de cateva ori pe zi sau le aruncam la gunoi ca sa ma decontaminez de rau, nu-mi mai dadeam sa mai mananc ca sa ma pedepsesc, ma loveam peste fata si in final am ajuns la gandul de sinucidere ca sa opresc fiinta rea care era in mine si ca sa ma pedepsesc. Si simteam o durere foarte mare, o durere a unui loc, era o simtire a putin din iad, era durerea oamenilor care murisera inecati in mlastina pe care se construise cartierul in care stateam eu cu chirie. Nu mai aveam memorie, dar aveam luciditate stiam ca ce mi se intampla era real, era o realitate dubla in care blocurile cu apartamente aratau ca niste stanci cu cripte, cu familiile moarte in ele, era o senzatie de moarte peste tot. Simteam numai ganduri groaznice, fiinte langa mine care imi faceau rau, durere, moarte si nu ma mai gandeam decat la sinucidere ca pedepsire si ca oprire a tot raul din jurul meu.

Si atunci cu ultima speranta am ascultat chemarea lui Dumnezeu si m-am dus la biserica chiar daca il injuram incontinuu pe Dumnzeu in biserica, Dumnezeu m-a linistit ca nu era de la mine, am fost la zeci de slujbe de Maslu pentru alungarea demonilor, am citit pentru prima data in viata mea Noul Testament dar mai presus de toate am inceput sa-mi spovedesc pacatele din cei 33 de ani pentru prima data in viata mea si am vazut cum ma schimbasera pacatele in rau. Asa vin diavolii, prin pacatele proprii si in final intra efectiv in oameni si ii chinuie cum vor ei cu toate manifestarile urate din bolile psihice.

Majoritatea bolnavilor psihici sfarsesc intr-o viata de spitalizare continua o data la cateva luni, medicamente psihiatrice care sa ii amorteasca pana nu mai simt nimic si in final multi isi iau si viata asa as fi ajuns si eu. Dar eu in acel moment maxim al posedarii prin aceasta psihoza a bolii pe care o purtam de 12 ani am raspuns chemarii lui Dumnezeu de a ma salva, nu am raspuns indemnului diavolului de a ma sinucide. Si Dumnezeu m-a scapat si de diavolul pe care il simteam langa mine deci si de boala psihica cu toate gandurile urate involuntare care mi-au venit in toti 12 ani nenorociti si m-a scapat de toate ritualurile si de toate spalarile astea pe maini care imi luau ore zilnic si Dumnezeu a facut mai mult de atat mi-a schimbat viata in bine si in final mi-a dat si siguranta vietii vesnice. Mi-am cerut iertare de la oamenii cu care ma certasem si ei m-au iertat si am reinceput sa ajut oamenii, mi-am recapatat si personalitatea modificata de acest moment de criza, si asa am redevenit si omul deschis dinainte de acesti ani de ratacire. A fost momentul in care l-am cunoscut si eu pe Dumnezeu, asa tarziu la 33 de ani si intr-un mod urat, dar l-am cunoscut pentru totdeauna!

Acest moment nenorocit din viata mea a fost un motiv sa ma intorc la Dumnezeu sa-mi marturisesc greselile din viata si sa o iau iarasi de la capat cu o viata noua schimbata in bine pentru ca Dumnezeu mi-a aratat unde gresisem. Pentru ca departarea de Dumnezeu aduce boala psihica, desi in realitate boala psihica este de fapt o boala sufleteasca, este o departare de Dumnezeu prin care omul pleaca de la dezorientare in viata, manie, depresie, sila de viata si in final multi ajung chiar la sinucidere. Asta inseamna sa stai departe de Dumnezeu si asta am inteles si eu prin propria mea experienta de viata. Asa am trait eu ce a spus Iisus: "Eu sunt Lumina lumii; cel ce Imi urmeaza Mie nu va umbla in intuneric, ci va avea lumina vietii"!

Si nu exista om care sa il cunoasca pe Dumnezeu si sa spuna ca se simte rau, cunoastere adevarata nu formala, cunoastere care schimba viata si care nu se rezuma la efectuarea mecanica a unor ritualuri fara sens si a acceptarii a orice neadevar din biblie. Si acum stiu ca schimbarea in bine este nu doar a vietii aici pe pamant ci se continua si mai departe, dupa moarte, intr-o viata vesnica intr-o lume buna!

Doamne ajuta!
SaveOurSouls
Postat pe 15 Ianuarie 2014 14:14
amin,,sa fi iubit multumim lui dumnezeu

ce inseamna orice neadevaruri din biblie?
iiiiiiiiio
Postat pe 15 Ianuarie 2014 14:31
Te-a ajutat cineva sa faci trecerea asta de la rau la bine sau a venit de la sine ?
Radu_Cristian_1
Postat pe 15 Ianuarie 2014 15:55
De ce atunci cand le este bine unii oameni uita ca exista Dumnezeu, dar isi aduc aminte de existenta Lui cand le este greu?
Viorica_Ecaterina
Postat pe 15 Ianuarie 2014 20:12
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-01-15 15:55:16Te-a ajutat cineva sa faci trecerea asta de la rau la bine sau a venit de la sine ?


L-au ajutat fratii intru sminteala, la adunarea labelor triste.
kudika226898
Postat pe 17 Ianuarie 2014 12:29
De la: SaveOurSouls, la data 2014-01-15 14:14:44Am scris aici experienta mea de a-l cunoaste pe Dumnezeu, o sa va ajute mai ales daca treceti prin momente grele. Eu nu prea credeam in Dumnezeu, nu citisem niciodata biblia, nu credeam deloc in Rai, iad pana acum 2 ani. Am suferit 12 ani de asa-zisa boala psihica tulburare obsesiv-compulsiva, adica venirea involuntara de ganduri groaznice si incercarea de a le opri pentru a nu se intampla in realitate acele ganduri prin efectuarea unor ritualuri, la mine si la majoritatea obsesiv-compulsivilor ritualul a fost prin spalarea pe maini de zeci de ori pe zi ca sa dispara gandurile, era de fapt o incercare de curatare de rau. Si acum 2 ani, cand m-am mutat cu chirie intr-un apartament de langa cimitirul bellu, brusc gandurile urate n-au mai fost doar ganduri ci o prezenta fizica in mine care imi stia cele mai mari frici si in doar 3 luni am ajuns sa-mi spal aceleasi haine de cateva ori pe zi sau le aruncam la gunoi ca sa ma decontaminez de rau, nu-mi mai dadeam sa mai mananc ca sa ma pedepsesc, ma loveam peste fata si in final am ajuns la gandul de sinucidere ca sa opresc fiinta rea care era in mine si ca sa ma pedepsesc. Si simteam o durere foarte mare, o durere a unui loc, era o simtire a putin din iad, era durerea oamenilor care murisera inecati in mlastina pe care se construise cartierul in care stateam eu cu chirie. Nu mai aveam memorie, dar aveam luciditate stiam ca ce mi se intampla era real, era o realitate dubla in care blocurile cu apartamente aratau ca niste stanci cu cripte, cu familiile moarte in ele, era o senzatie de moarte peste tot. Simteam numai ganduri groaznice, fiinte langa mine care imi faceau rau, durere, moarte si nu ma mai gandeam decat la sinucidere ca pedepsire si ca oprire a tot raul din jurul meu.

Si atunci cu ultima speranta am ascultat chemarea lui Dumnezeu si m-am dus la biserica chiar daca il injuram incontinuu pe Dumnzeu in biserica, Dumnezeu m-a linistit ca nu era de la mine, am fost la zeci de slujbe de Maslu pentru alungarea demonilor, am citit pentru prima data in viata mea Noul Testament dar mai presus de toate am inceput sa-mi spovedesc pacatele din cei 33 de ani pentru prima data in viata mea si am vazut cum ma schimbasera pacatele in rau. Asa vin diavolii, prin pacatele proprii si in final intra efectiv in oameni si ii chinuie cum vor ei cu toate manifestarile urate din bolile psihice.

Majoritatea bolnavilor psihici sfarsesc intr-o viata de spitalizare continua o data la cateva luni, medicamente psihiatrice care sa ii amorteasca pana nu mai simt nimic si in final multi isi iau si viata asa as fi ajuns si eu. Dar eu in acel moment maxim al posedarii prin aceasta psihoza a bolii pe care o purtam de 12 ani am raspuns chemarii lui Dumnezeu de a ma salva, nu am raspuns indemnului diavolului de a ma sinucide. Si Dumnezeu m-a scapat si de diavolul pe care il simteam langa mine deci si de boala psihica cu toate gandurile urate involuntare care mi-au venit in toti 12 ani nenorociti si m-a scapat de toate ritualurile si de toate spalarile astea pe maini care imi luau ore zilnic si Dumnezeu a facut mai mult de atat mi-a schimbat viata in bine si in final mi-a dat si siguranta vietii vesnice. Mi-am cerut iertare de la oamenii cu care ma certasem si ei m-au iertat si am reinceput sa ajut oamenii, mi-am recapatat si personalitatea modificata de acest moment de criza, si asa am redevenit si omul deschis dinainte de acesti ani de ratacire. A fost momentul in care l-am cunoscut si eu pe Dumnezeu, asa tarziu la 33 de ani si intr-un mod urat, dar l-am cunoscut pentru totdeauna!

Acest moment nenorocit din viata mea a fost un motiv sa ma intorc la Dumnezeu sa-mi marturisesc greselile din viata si sa o iau iarasi de la capat cu o viata noua schimbata in bine pentru ca Dumnezeu mi-a aratat unde gresisem. Pentru ca departarea de Dumnezeu aduce boala psihica, desi in realitate boala psihica este de fapt o boala sufleteasca, este o departare de Dumnezeu prin care omul pleaca de la dezorientare in viata, manie, depresie, sila de viata si in final multi ajung chiar la sinucidere. Asta inseamna sa stai departe de Dumnezeu si asta am inteles si eu prin propria mea experienta de viata. Asa am trait eu ce a spus Iisus: "Eu sunt Lumina lumii; cel ce Imi urmeaza Mie nu va umbla in intuneric, ci va avea lumina vietii"!

Si nu exista om care sa il cunoasca pe Dumnezeu si sa spuna ca se simte rau, cunoastere adevarata nu formala, cunoastere care schimba viata si care nu se rezuma la efectuarea mecanica a unor ritualuri fara sens si a acceptarii a orice neadevar din biblie. Si acum stiu ca schimbarea in bine este nu doar a vietii aici pe pamant ci se continua si mai departe, dupa moarte, intr-o viata vesnica intr-o lume buna!

Doamne ajuta!




Eu,una,cred tot ce ai tastat aici pentru ca am asistat la o exorcizare in biserica,a fost ceva infiorator,dar care s-a terminat cu o pace totala si o revenire a persoanei in cauza spectaculoasa,in bine vreau sa spun!!Nu este cazul tau,dar vreau sa spun ca daca exista credinta totul este posibil!!Trinitatea Sfanta lucreaza zilnic in noi ,daca este lasata!!!
kudika_15804
Postat pe 17 Ianuarie 2014 12:51
Nu exista persoane posedate de diavol, exista doar oameni cu probleme psihice, care au impresia ca, daca se duc la biserica, vor scapa de probleme.

Nu, nu vor scapa, atata timp cat nu se adreseaza unui medic psihiatru.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 17 Ianuarie 2014 13:36
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-17 13:36:47Nu exista persoane posedate de diavol, exista doar oameni cu probleme psihice, care au impresia ca, daca se duc la biserica, vor scapa de probleme.

Nu, nu vor scapa, atata timp cat nu se adreseaza unui medic psihiatru.


multi sau adresat si n au scapat de nimic,,atata timp cat nu te duci la sfantul maslu sa vz cum ies dracii din oameni o sa continui sa vorbesti prostii
iiiiiiiiio
Postat pe 17 Ianuarie 2014 14:34
Bolile psihice sunt bincurabile, asa ca problemele doar li se amelioreaza temporar, fie ca se adreseaza medicului, fie preotului.
Restul e palavrageala si spectacol gratuit pt. imbecili.
kudika226898
Postat pe 17 Ianuarie 2014 14:53
Sa nu exageram. Experientele noastre legate de Dumnezeu pot fi diferite, unele dintre ele fiind tulburatoare.Deoarece lucrurile in viata sunt foarte multe si felurite, este nevoie si de medici si de bolnavi, si de oameni care palavragesc si de spectacole si de imbecili.
Il cheama Dumnezeu pe diavol:
-Mai Nichipercea, de ce ai intrat in Suzuki si ai inceput sa il posezi? Nu stii ca este omul meu? Nu puteai gasi si tu o muiere acolo, sa-ti faci treaba cu ea?
-Cine ti-a spus asta, a facut-o ca sa ma puna rau cu Tine, Doamne,-a raspuns Sarsaila.- In perioada despre care vorbesti, eram la soacra-mea si culegeam via.
kudika023770
Postat pe 19 Ianuarie 2014 12:43
asculta tu.peste tot.la fiecare cm.moare cite un om,asta nu inseamna ca ne afecteaza pe noi,pt.ca pur si simplu noi calcam pe morti,dar nu pe spiritele lor,si apoi,cimitirul,este locul cel mai sigur unde te poti adaposti,vii iti fac rau,nu mortii"vreau sa zic ca decit sa dormi in gara daca nu iti ai alternativa,mai bine in cimitir",sunt bucuroasa ca ai inteles mersul lucrurilor si ca ti-ai revenit la normal.oricine poate sa-si vina la normal daca se roaga mult pt.ca se aeriseste si cu atit mai mult daca are capacitatea de a-si corecta greselile,nimeni nu-ti da,dumnezeul suntem noi,facuti dupa chipul si asemanarea lui,el ne indruma,dar nu ne spune ce sa si facem,este alegerea noastra,pt.ca dumnezeu este forta universului,toate sunt in corelare,forta interioara"psihica,fizica",situatii de moment,decizii,el ne supravegheaza,nu ne spune ce trebuie sa facem,eu zic totdeauna "stai pe dreapta si nu face nimic,dumnezeu cu tine,a dat apa,mincare" este adevarat,dar pt.toti,nu numai tie,si daca nu esti capabil sa iti procuri apa si mincarea,nu ai sa-l gasesti pe dumnezeu niciodata in fata la supermercato cu o plasa pentru tine,e stiut,si de inteles,iti ai rolul tau in viata si trebuie mai intiii sa cauti,ca numai asa reusesti sa si gasesti,si pe dumnezeu,si apa,si mincare,ecc,sanatate sa-ti dea tie dumnezeu si numai bine.
kudika_951023
Postat pe 19 Ianuarie 2014 16:18
De la: kudika_15804, la data 2014-01-17 12:51:58


Eu,una,cred tot ce ai tastat aici pentru ca am asistat la o exorcizare in biserica,a fost ceva infiorator,dar care s-a terminat cu o pace totala si o revenire a persoanei in cauza spectaculoasa,in bine vreau sa spun!!Nu este cazul tau,dar vreau sa spun ca daca exista credinta totul este posibil!!Trinitatea Sfanta lucreaza zilnic in noi ,daca este lasata!!!




Ba da, este cazul meu, am fost posedata, doar ca la mine a fost nevoie de zeci de Masluri la biserica. Insa diavolul am simtit ca a iesit din mine atunci cand mi-am spovedit pacatul cel mai mare. Si apoi au urmat celelate spovediri. Pentru ca asa intra diavolul in noi prin pacatele noastre si apoi ne chinuie din ce in ce mai mult cu toate manifestarile din asa-zisele "boli psihice".

Eu stiu ce am vazut l-am vazut pe diavol in mine si i-am auzit vocea desi pana la 33 de ani nu am crezut in iad, rai, diavoli, judecata de apoi, acum doi am in inteles si eu din propria mea experienta ca exact in fata judecatii ma aflam, si mi-am amintit pe rand toate pacatele pentru ca nu mai aveam memorie si cu fiecare spovedire, Maslu imi revenea memoria, pentru ca luni intregi nu mai tineam minte nimic din viata mea si nu mai simteam nimic, intrase diavolul si nu mai aveam suflet, simteam doar ce imi dadea el. Stiam doar ca o sa mor si o sa ajung in iad, dar il simteam si pe Dumnezeu langa mine care ma cheama la biserica. Si abia cand m-am hotarat sa merg la biserica, chiar de ziua mea, ziua numelui, de Florii, la 1 luna dupa ce am facut 33 de ani cat a trait Isus, la biserica la care ma botezasem in urma cu 33 de ani, era acolo si preotul care ma botezase, avea 80 de ani si am simtit in acea zi ca Dumnezeu ma boteaza, ca asist la nasterea mea, ca mi se da a doua sansa sa traiesc. Si m-am dus apoi la toate rudele mele le-am spus ce mi s-a intamplat si sa se intoarca la Dumnezeu pentru ca in lumea asta exista fiinte care ne vor raul si pe care doar Dumnezeu le poate alunga din noi. Stiu ca nu intamplator au fost toate asa in saptamana patimilor, a fost invierea mea din pacate si in moarte asa urat cum a fost, dar am ales sa fiu cu Dumnezeu.

Apoi dupa cateva luni de spovedire si Masluri, am inceput sa scriu pe situri de boli psihice si sa spun ca nu toate bolile psihice sunt de natura neurologica ci majoritatea sunt boli sufletesti care incep de la dezorientare in viata, plictis, lipsa de sens in viata, sila de viata, frica de oameni, frica de moarte pana la posedare, boli grave ca schizofrenia, bipolaritatea si obsesiv-compulsivitate cum fusesem eu. Intr-adevar este afectata si activitatea creierului in timp din cauza fricii si a tuturor starilor traite, dar este doar o consecinta, nu este o cauza, cauza este departarea de Dumnezeu, mergand pana la posedarea efectiva care se produce in asa-numita "psihoza". Eu am reusit sa trec peste aceasta psihoza care a venit dupa 12 ani de tulburare obsesiv-compulsiva, pentru ca am fost sincera fata de mine ca ce vedeam era real, era o alta lume a raului care incerca sa intre in mine. Am respins medicamentele psihiatrice, am luat 2 pastile prozac si sertralina, mi-am simtit creierul modificat, stari de rau pe langa faptul ca eram posedata, ca ma durea capul groaznic de la o forma de meningita pe care o aveam pentru ca iesisem afara cu capul gol in plina iarna dupa ce facusem baie la cap atat de mult vroia sa ma distruga diavolul. Si am trecut si peste posedare si peste meningita si peste psihiatrie si am ajuns la Dumnezeu care m-a eliberat in timp de toate fricile de oameni, de boli, si mai ales frica de moarte pentru ca exact in fata mortii ajunsesem si asa am inteles ca nu exista moarte ci doar o trecere dincolo depinde de noi cu cine alegem cu Dumnezeu sau diavolul.
SaveOurSouls
Postat pe 21 Ianuarie 2014 13:12
care sunt neadevarurile din biblie?
iiiiiiiiio
Postat pe 21 Ianuarie 2014 13:25
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-01-15 15:55:16Te-a ajutat cineva sa faci trecerea asta de la rau la bine sau a venit de la sine ?


A venit de la sine, simteam de la Dumnezeu, nici macar nu stiusem pana la 33 de ani ce este o spovedire si nu mi-a explicat nimeni asa am simtit ca trebuie sa-mi spun pacatele si intotdeauna in urma lor imi simteam sufletul mai eliberat si imi recapatam memoria, citeste ce am i-am raspuns mai sus lui kudika_15804. Mi-au spus doar sa stau la slujbe, dar nu mi-a spus nimeni de slujba de Maslu, de Molifte, am aflat intamplator.

Eram trimisa la manastiri, la preoti cu "har" dar nimeni nu mi-a spus esenta: SPOVEDESTE-TE! M-am chinuit mult, e greu sa intri in biserica si 2 ore sa-l injuri continuu pe Dumnezeu, si asta la zeci de slujbe, e greu sa traiesti fara memorie, fara simtire sa nu mai simti nimic, incepusem nici sa nu mai vad la computer, nu mai eram eu luni intregi, stateam minute in sir cascand de la fumul de la tamaie si puteam sa ma inchin de sute de ori pentru ca incontinuu cascam, eliminam diavolul. Dar cele mai grele au fost toate viziunile si gandurile groaznice, au fost cele mai grele momente din viata mea si raspunsul era asa de simplu, Dumnezeu.

Intoarcerea la Dumnezeu se face cu autojudecata noastra, noi ne vedem pacatele, noi ne judecam, noi vedem unde am gresit in viata si cum propriile noastre greseli ne-au distrus viata, greseli in care, da, au inceput de la altii, dar in final si noi am intrat in aceste greseli si nu le-am spus STOP pana n-am ajuns rau cum am ajuns eu. A fost momentul meu de intoarcere in care in permanenta am simtit ajutorul lui Dumnezeu fie direct in gandurile mele, fie prin oamenii pe care mi i-a trimis si in final cu toate cautarile printre preoti, calugari, manastiri, spovediri, Masluri, mir, tamaie am reusit sa despart ce era formalitate in biserica de ceea ce era dumnezeisc in biserica si sa gasesc drumul adevarat sa ies din toata posedarea cu ajutorul lui Dumnezeu.
SaveOurSouls
Postat pe 21 Ianuarie 2014 13:41
De la: SaveOurSouls, la data 2014-01-21 13:41:48
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-01-15 15:55:16Te-a ajutat cineva sa faci trecerea asta de la rau la bine sau a venit de la sine ?


A venit de la sine, simteam de la Dumnezeu, nici macar nu stiusem pana la 33 de ani ce este o spovedire si nu mi-a explicat nimeni asa am simtit ca trebuie sa-mi spun pacatele si intotdeauna in urma lor imi simteam sufletul mai eliberat si imi recapatam memoria, citeste ce am i-am raspuns mai sus lui kudika_15804. Mi-au spus doar sa stau la slujbe, dar nu mi-a spus nimeni de slujba de Maslu, de Molifte, am aflat intamplator.

Eram trimisa la manastiri, la preoti cu "har" dar nimeni nu mi-a spus esenta: SPOVEDESTE-TE! M-am chinuit mult, e greu sa intri in biserica si 2 ore sa-l injuri continuu pe Dumnezeu, si asta la zeci de slujbe, e greu sa traiesti fara memorie, fara simtire sa nu mai simti nimic, incepusem nici sa nu mai vad la computer, nu mai eram eu luni intregi, stateam minute in sir cascand de la fumul de la tamaie si puteam sa ma inchin de sute de ori pentru ca incontinuu cascam, eliminam diavolul. Dar cele mai grele au fost toate viziunile si gandurile groaznice, au fost cele mai grele momente din viata mea si raspunsul era asa de simplu, Dumnezeu.

Intoarcerea la Dumnezeu se face cu autojudecata noastra, noi ne vedem pacatele, noi ne judecam, noi vedem unde am gresit in viata si cum propriile noastre greseli ne-au distrus viata, greseli in care, da, au inceput de la altii, dar in final si noi am intrat in aceste greseli si nu le-am spus STOP pana n-am ajuns rau cum am ajuns eu. A fost momentul meu de intoarcere in care in permanenta am simtit ajutorul lui Dumnezeu fie direct in gandurile mele, fie prin oamenii pe care mi i-a trimis si in final cu toate cautarile printre preoti, calugari, manastiri, spovediri, Masluri, mir, tamaie am reusit sa despart ce era formalitate in biserica de ceea ce era dumnezeisc in biserica si sa gasesc drumul adevarat sa ies din toata posedarea cu ajutorul lui Dumnezeu.



Vezi unde ai ajuns daca nu faci sex? Oricum, alternativa la astfel de persoane e balamucul, asa ca mai bine de tine.
kudika226898
Postat pe 21 Ianuarie 2014 16:33
De la: SaveOurSouls, la data 2014-01-15 14:14:44Am scris aici experienta mea de a-l cunoaste pe Dumnezeu, o sa va ajute mai ales daca treceti prin momente grele. Eu nu prea credeam in Dumnezeu, nu citisem niciodata biblia, nu credeam deloc in Rai, iad pana acum 2 ani. Am suferit 12 ani de asa-zisa boala psihica tulburare obsesiv-compulsiva, adica venirea involuntara de ganduri groaznice si incercarea de a le opri pentru a nu se intampla in realitate acele ganduri prin efectuarea unor ritualuri, la mine si la majoritatea obsesiv-compulsivilor ritualul a fost prin spalarea pe maini de zeci de ori pe zi ca sa dispara gandurile, era de fapt o incercare de curatare de rau. Si acum 2 ani, cand m-am mutat cu chirie intr-un apartament de langa cimitirul bellu, brusc gandurile urate n-au mai fost doar ganduri ci o prezenta fizica in mine care imi stia cele mai mari frici si in doar 3 luni am ajuns sa-mi spal aceleasi haine de cateva ori pe zi sau le aruncam la gunoi ca sa ma decontaminez de rau, nu-mi mai dadeam sa mai mananc ca sa ma pedepsesc, ma loveam peste fata si in final am ajuns la gandul de sinucidere ca sa opresc fiinta rea care era in mine si ca sa ma pedepsesc. Si simteam o durere foarte mare, o durere a unui loc, era o simtire a putin din iad, era durerea oamenilor care murisera inecati in mlastina pe care se construise cartierul in care stateam eu cu chirie. Nu mai aveam memorie, dar aveam luciditate stiam ca ce mi se intampla era real, era o realitate dubla in care blocurile cu apartamente aratau ca niste stanci cu cripte, cu familiile moarte in ele, era o senzatie de moarte peste tot. Simteam numai ganduri groaznice, fiinte langa mine care imi faceau rau, durere, moarte si nu ma mai gandeam decat la sinucidere ca pedepsire si ca oprire a tot raul din jurul meu.

Si atunci cu ultima speranta am ascultat chemarea lui Dumnezeu si m-am dus la biserica chiar daca il injuram incontinuu pe Dumnzeu in biserica, Dumnezeu m-a linistit ca nu era de la mine, am fost la zeci de slujbe de Maslu pentru alungarea demonilor, am citit pentru prima data in viata mea Noul Testament dar mai presus de toate am inceput sa-mi spovedesc pacatele din cei 33 de ani pentru prima data in viata mea si am vazut cum ma schimbasera pacatele in rau. Asa vin diavolii, prin pacatele proprii si in final intra efectiv in oameni si ii chinuie cum vor ei cu toate manifestarile urate din bolile psihice.

Majoritatea bolnavilor psihici sfarsesc intr-o viata de spitalizare continua o data la cateva luni, medicamente psihiatrice care sa ii amorteasca pana nu mai simt nimic si in final multi isi iau si viata asa as fi ajuns si eu. Dar eu in acel moment maxim al posedarii prin aceasta psihoza a bolii pe care o purtam de 12 ani am raspuns chemarii lui Dumnezeu de a ma salva, nu am raspuns indemnului diavolului de a ma sinucide. Si Dumnezeu m-a scapat si de diavolul pe care il simteam langa mine deci si de boala psihica cu toate gandurile urate involuntare care mi-au venit in toti 12 ani nenorociti si m-a scapat de toate ritualurile si de toate spalarile astea pe maini care imi luau ore zilnic si Dumnezeu a facut mai mult de atat mi-a schimbat viata in bine si in final mi-a dat si siguranta vietii vesnice. Mi-am cerut iertare de la oamenii cu care ma certasem si ei m-au iertat si am reinceput sa ajut oamenii, mi-am recapatat si personalitatea modificata de acest moment de criza, si asa am redevenit si omul deschis dinainte de acesti ani de ratacire. A fost momentul in care l-am cunoscut si eu pe Dumnezeu, asa tarziu la 33 de ani si intr-un mod urat, dar l-am cunoscut pentru totdeauna!

Acest moment nenorocit din viata mea a fost un motiv sa ma intorc la Dumnezeu sa-mi marturisesc greselile din viata si sa o iau iarasi de la capat cu o viata noua schimbata in bine pentru ca Dumnezeu mi-a aratat unde gresisem. Pentru ca departarea de Dumnezeu aduce boala psihica, desi in realitate boala psihica este de fapt o boala sufleteasca, este o departare de Dumnezeu prin care omul pleaca de la dezorientare in viata, manie, depresie, sila de viata si in final multi ajung chiar la sinucidere. Asta inseamna sa stai departe de Dumnezeu si asta am inteles si eu prin propria mea experienta de viata. Asa am trait eu ce a spus Iisus: "Eu sunt Lumina lumii; cel ce Imi urmeaza Mie nu va umbla in intuneric, ci va avea lumina vietii"!

Si nu exista om care sa il cunoasca pe Dumnezeu si sa spuna ca se simte rau, cunoastere adevarata nu formala, cunoastere care schimba viata si care nu se rezuma la efectuarea mecanica a unor ritualuri fara sens si a acceptarii a orice neadevar din biblie. Si acum stiu ca schimbarea in bine este nu doar a vietii aici pe pamant ci se continua si mai departe, dupa moarte, intr-o viata vesnica intr-o lume buna!

Doamne ajuta!
:


sml-innocent0002: Dumnezeu prin credinta in El ajuta sa nu ne ranim sufleteste si trupeste, dar o data ce ne-am ranit sufleteste, asta nu se mai vindeca pe viata , aici Dumnezeu doar ajuta sa o suportam mai usor !
Dindirel
Postat pe 23 Ianuarie 2014 10:20
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-15 20:12:25De ce atunci cand le este bine unii oameni uita ca exista Dumnezeu, dar isi aduc aminte de existenta Lui cand le este greu?




Pai e logic, cand ii e bine omului ce sa ii mai ceara Domnului, dar cand ii e greu la cine sa ceara ajutor ?
Tycu
Postat pe 23 Ianuarie 2014 10:26
De la: SaveOurSouls, la data 2014-01-21 13:41:48
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-01-15 15:55:16Te-a ajutat cineva sa faci trecerea asta de la rau la bine sau a venit de la sine ?


A venit de la sine, simteam de la Dumnezeu, nici macar nu stiusem pana la 33 de ani ce este o spovedire si nu mi-a explicat nimeni asa am simtit ca trebuie sa-mi spun pacatele si intotdeauna in urma lor imi simteam sufletul mai eliberat si imi recapatam memoria, citeste ce am i-am raspuns mai sus lui kudika_15804. Mi-au spus doar sa stau la slujbe, dar nu mi-a spus nimeni de slujba de Maslu, de Molifte, am aflat intamplator.

Eram trimisa la manastiri, la preoti cu "har" dar nimeni nu mi-a spus esenta: SPOVEDESTE-TE! M-am chinuit mult, e greu sa intri in biserica si 2 ore sa-l injuri continuu pe Dumnezeu, si asta la zeci de slujbe, e greu sa traiesti fara memorie, fara simtire sa nu mai simti nimic, incepusem nici sa nu mai vad la computer, nu mai eram eu luni intregi, stateam minute in sir cascand de la fumul de la tamaie si puteam sa ma inchin de sute de ori pentru ca incontinuu cascam, eliminam diavolul. Dar cele mai grele au fost toate viziunile si gandurile groaznice, au fost cele mai grele momente din viata mea si raspunsul era asa de simplu, Dumnezeu.

Intoarcerea la Dumnezeu se face cu autojudecata noastra, noi ne vedem pacatele, noi ne judecam, noi vedem unde am gresit in viata si cum propriile noastre greseli ne-au distrus viata, greseli in care, da, au inceput de la altii, dar in final si noi am intrat in aceste greseli si nu le-am spus STOP pana n-am ajuns rau cum am ajuns eu. A fost momentul meu de intoarcere in care in permanenta am simtit ajutorul lui Dumnezeu fie direct in gandurile mele, fie prin oamenii pe care mi i-a trimis si in final cu toate cautarile printre preoti, calugari, manastiri, spovediri, Masluri, mir, tamaie am reusit sa despart ce era formalitate in biserica de ceea ce era dumnezeisc in biserica si sa gasesc drumul adevarat sa ies din toata posedarea cu ajutorul lui Dumnezeu.


Mda, vindecata nu esti. Incearac totusi sa mergi la un medic psihiatru, te-ar ajuta mult mai mult decat o poate face un preot.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 23 Ianuarie 2014 10:31
*incearca
Viorica_Ecaterina
Postat pe 23 Ianuarie 2014 10:31
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-01-21 13:25:24care sunt neadevarurile din biblie?




Hai sa iti spun eu unul !!
Incestul e pedepsit de Domnul ? este !Pai Biblia spune ca Adam si Eva au avut trei baieti, Cain Abel si Set !Pai daca Eva era din Adam facuta , adica erau frati, apoi au urmat Avraam, Isaac , Nahor, toti baieti, si cum era o singura femeie Eva, inseamna ca au fost facuti cu mamica lor Eva ! adica noi ne tragem din incesturi. Vezi ce inseamna femeia ?eheei , de asta se spune ca ea are o coasta de
Tycu
Postat pe 23 Ianuarie 2014 10:42
De la: Tycu, la data 2014-01-23 10:42:45
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-01-21 13:25:24care sunt neadevarurile din biblie?




Hai sa iti spun eu unul !!
Incestul e pedepsit de Domnul ? este !Pai Biblia spune ca Adam si Eva au avut trei baieti, Cain Abel si Set !Pai daca Eva era din Adam facuta , adica erau frati, apoi au urmat Avraam, Isaac , Nahor, toti baieti, si cum era o singura femeie Eva, inseamna ca au fost facuti cu mamica lor Eva ! adica noi ne tragem din incesturi. Vezi ce inseamna femeia ?eheei , de asta se spune ca ea are o coasta de
Doamne ,Ticule ,ce faci tu din biblie si daca ,ar fi fost asa cum ai perceput tu....faptu ca , Eva este vinovata , pt ca D-zeu i-a lasat darul de a procreea , te inreb ,cine esti tu ,sa desconsideri femeia !? Eva si-a insusit aceasta vina ,pe care numai cei ca tine ,o compara cu cate prostii mai debitezi ,ai un fix
-Iulya
Postat pe 23 Ianuarie 2014 13:52
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-01-21 13:25:24care sunt neadevarurile din biblie?


Crestinismul este diferit total de iudaism care este ca si islamismul! Pedofilia, sclavia sexuala si casatoria cu minore sunt permise in vechiul testament, ce fel de om moral se poate inchina zeului pedofiliei?:

"Dacã un om întâlneºte o fatã fecioarã nelogoditã, o apucã cu sila ºi se culcã cu ea, ºi se întâmplã sã fie prinºi, omul care s-a culcat cu ea sã dea tatãlui fetei cincizeci de sicli de argint; ºi pentru cã a necinstit-o, s-o ia de nevastã, ºi nu va putea s-o goneascã, toatã viaþa lui."
Deuteronomul 22: 28, 29

"Dacã un om îºi va vinde fata ca roabã, ea sã nu iasã cum ies robii. Dacã nu va plãcea stãpânului ei, care o luase de nevastã, el sã-i înlesneascã rãscumpãrarea; dar nu va avea dreptul s-o vândã unor strãini, dacã nu-ºi va þine cuvântul." Exodul 21: 7, 8

" Acum, dar, omorâþi pe orice prunc de parte bãrbãteascã ºi omorâþi pe orice femeie care a cunoscut pe un bãrbat culcându-se cu el; dar lãsaþi cu viaþã pentru voi pe toþi pruncii de parte femeiascã ºi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bãrbat." Numerii 31: 17, 18

Dar Isus vorbeste despre pedeapsa capitala si iad pentru pedofili:"ªi cine va primi un prunc ca acesta în numele Meu, pe Mine Mã primeºte. Iar cine va sminti pe unul dintr-aceºtia mici care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui sã i se atârne de gât o piatrã de moarã ºi sã fie afundat în adâncul mãrii. Matei 18: 5,6.

Crestinismul si iudaismul sunt doua religii total diferite, iudaismul este la fel de fals ca islamismul, aceleasi legi, credinta adevarata este de la Cristos, crestinismul. Yahve, Savaot si toate celelate denumiri nu sunt Dumnezeu sunt o zeitate evreiasca a carui preoti, fariseii, au scris vechiul testament si l-au ucis pana si pe Dumnezeu, si noi sa credem scrierile ucigasilor de Dumnezeu? Cum pot fi date de Dumnezeu ororile de mai sus? Isus este Dumnezeu adevarat, chiar Isus vorbeste de proorocii mincinosi din vechiul testament:

" Vai de voi, când toþi oamenii vã vor grãi de bine! Fiindcã tot aºa fãceau pãrinþii lor cu prorocii mincinoºi!" Luca 6, 26! Chiar Iisus le spune fariseilor "Dacã aþi fi ºtiut ce înseamnã: „Milã voiesc, iar nu jertfe!", n-aþi fi osândit pe niºte nevinovaþi." Matei 12:7." "Voi aveþi de tatã pe diavolul; ºi vreþi sã împliniþi poftele tatãlui vostru. El de la început a fost ucigaº; ºi nu stã în adevãr, pentru cã în el nu este adevãr. Ori de câte ori spune o minciunã, vorbeºte din ale lui, cãci este mincinos ºi tatãl minciunii. Iar pe Mine, pentru cã spun adevãrul, nu Mã credeþi. Dacã spun adevãrul, pentru ce nu Mã credeþi? Cine este din Dumnezeu ascultã cuvintele lui Dumnezeu; voi de aceea n-ascultaþi, pentru cã nu sunteþi din Dumnezeu." Ioan 8: 44, 47. "MINCIUNA si CRIMA" asta le spune Iisus fariseilor care au mintit in vechiul testament si au ucis proorocii adevarati si oameni nevinovati prin legile lor sataniste!

Un om cu suflet intotdeauna daca va citi biblia si va simti cu sufletul nu mecanic va diferentia minciuna din biblie de adevar pentru ca sufletul nu ne minte niciodata pentru ca sufletul este de la Dumnezeu! Schimbati-va pana nu este prea tarziu pentru voi pentru ca la Judecata de apoi toata minciuna si rautatea din oameni din biserici din biblie va iesi la suprafata si atunci vom vedea Adevarul!
SaveOurSouls
Postat pe 23 Ianuarie 2014 16:09
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-23 10:31:10
Mda, vindecata nu esti. Incearac totusi sa mergi la un medic psihiatru, te-ar ajuta mult mai mult decat o poate face un preot.


Cum poti sa ma trimiti la psihiatrie cu atata siguranta cand tu nu stii despre ce presupune o boala psihica, o psihoza, ce inseamna sa-ti pierzi, memoria, sa ai dureri groaznice de cap, sa-l injuri ore pe Dumnezeu in biserica sa vezi cele mai urate lucruri sa vezi o realitate dubla cand nu stii cate vieti a nenorocit psihiatria nu stii cati oameni s-au sinucis din cauza medicamentelor psihiatrice si mai presus de toate nu intelegi ca sunt vindecata pentru ca de fapt n-a fost nici o boala psihica nu exista asa ceva ca asta a fost o posedare acum 2 ani si ca toata salvarea a venit de la Dumnezeu?

UK a interzis antidepresivele copiilor si adolescentilor tocmai pentru ca se sinucideau din cauza antidepresivelor, si asta este acum 10 ani:
"Earlier this year, the British government warned that the anti-depression drug Effexor should not be taken by children. Now the UK is advising against the prescription of ALL antidepressant drugs (selective serotonin reuptake inhibitors or SSRIs) for children, with the exception of Prozac, because these drugs increase the risk of SUICIDE. The following is the statement by the MHRA (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency)".
sursa: http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=25670

Canada si USA au avertizat si ele persoanele sub 18 ani asupra pericolului de a-si face rau lor si altora, sinucidere:
"Six months after the UK banned antidepressant drugs for children, Health Canada has issued a warning that using 7 of the medications may make patients worse.
Patients of all ages taking fluvoxamine (Luvox), paroxetine (Paxil), sertraline (Zoloft), mirtazapine (Remeron), fluoxetine (Prozac) and citalopram (Celexa), as well as those taking bupropion as an antidepressant (Wellbutrin) or smoking cessation drug (Zyban) may “experience behavioural and/or emotional changes that may put them at increased risk of self-harm or harm to others, ” Health Canada cautioned June 4 in a directive to physicians and consumers.
Recent studies have indicated that selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs) or serotonin noradrenalin reuptake inhibitors (SNRIs) may worsen depression or trigger SUICIDAL or aggressive impulses.
In December 2003, the UK banned the use of 4 antidepressants for children; it had banned 2 others earlier last year. The US Food and Drug Administration followed on March 22 with a strongly worded warning about the drugs."
sursa: http://www.cmaj.ca/content/171/1/23.1.full

Iar in Romania persoanele sub 18 ani sunt tratate cu astfel de medicamente refuzate in USA si UK, pentru ca si-au mutat industria distrugatoare si la noi in Romania, asta nu mai este medicina, este totul doar o afacere!

Si inclusiv pentru adulti antidepresivele duc la sinucidere, si din acest motiv in UK foarte multe cazuri de psihiatrie au fost transferate pe psihoterapie:
"Britain`s bestselling antidepressant, Seroxat, can cause adults as well as children to become suicidal, according to the manufacturer, GlaxoSmithKline.
GSK, which for years denied there was a problem with the drug, has sent a letter to all doctors in Britain warning of the potential risk in some adult patients. The company has reanalysed data from the clinical trials of the drug and found that significantly more adults who were given Seroxat became suicidal than those given a placebo. Seroxat has been banned from use in children by the UK drug regulator for the same reason. The revelation came as the health secretary, Patricia Hewitt, declared the end of the `Prozac nation` yesterday, launching a programme to cut the numbers of patients on drugs such as Prozac and Seroxat and extend counselling to the thousands of people with mild to moderate depression and anxiety."
sursa: http://www.theguardian.com/society/2006/may/13/socialcare.medicineandhealth

Mai jos sunt si alte linkuri despre efectele distrugatoare ale psihiatriei, toti oamenii din toata lumea simt aceleasi efecte groaznice ale medicamentelor psihiatrice :
http://www.benzo.org.uk/ads.htm

Nu mai trimite oamenii la psihiatrie ca faci pacate degeaba, psihiatria n-a vindecat pe nimeni niciodata si dovada concreta este un internet intreg plin de oameni cu stari de sinucidere, sevraje, depersonalizari toate din cauza medicamentatiei psihiatrice!

Dupa 1 pastila de prozac si una de sertralina mi-am simtit creierul modificat si le-am aruncat la gunoi stiam oricum ca sunt degeaba pentru ca nu poti sa tratezi un atac al diavolului cu o pastila. Eu am fost sincera fata de mine ca ce mi se intampla este real nu "delir mistic" cum minte psihiatria nici nu credeam in diavol pana acum 2 ani, dar DA exista diavol, doar ca Dumnezeu este mai puternic decat orice in lumea asta si ca am avut forta interioara de a-l urma pe Dumnezeu altfel nu mai vorbeam acum pe internet eram moarta sau drogata de 2 ani intr-un spital psihiatric! Dumnezeu m-a salvat de asta am si venit pe forumuri sa ajut oamenii aflati in momente maxime in viata sa se intoarca la Dumnezeu asa cum m-am intors si eu acum 2 ani si sa aiba si ei parte de salvare de la Dumnezeu si aici si dupa moarte!
SaveOurSouls
Postat pe 23 Ianuarie 2014 16:34
"""In delirul mistic, bolnavul are convingerea ca este purtatorul unei misiuni de ordin moral, religios, spiritual. El este menit fie sa reinstaureze armonia si pacea in lume si sa raspandeasca pacea si credinta, fie sa-i curete de pacate pe semenii sai si sa indeparteze demonii. In tesatura delirului, de inspiratie biblica, apar adeseori tulburari de perceptie de tipul halucinatiilor vizuale sau auditive, in care bolnavul aude si vede ingeri, diavoli sau sfinti si profeti.

Ca si in alte deliruri, debutul delirului mistic este de cele mai multe ori insidios, progresiv, putand dura saptamani, luni sau chiar ani. In faza predeliranta, bolnavul are tendinta de a se izola, poate deveni suspicios, iritabil, preocupat excesiv de semnificatia unor evenimente, gesturi, simboluri, schimbandu-si treptat felul obisnuit de a trai pana atunci. Este receptiv la orice ar putea sa-i serveasca drept argument pentru sustinerea falselor sale credinte. Treptat, ajunge sa fie inabordabil in fata unor explicatii logice. In debutul brusc, bolnavul are revelatia, intuitia principalei sale idei delirante in jurul careia construieste apoi delirul.

Delirul mistic poate aparea in orice tip de psihoza. Il intalnim in schizofrenia paranoida, in care bolnavul are tendinta de a se identifica cu Iisus sau chiar cu Dumnezeu. De cele mai multe ori, bolnavul adopta modul de comportament, felul de a se imbraca si de a vorbi al reprezentarii pe care o are despre sfinti. Ideile mistice pot fi insotite de idei persecutorii, convingerea ca este victima unui complot, idei de influenta in care bolnavul crede ca asupra sa se exercita influenta exterioara a diavolului sau a lui Dumnezeu care vorbeste prin gura lui, a fortelor oculte ale unor secte. Pot aparea si idei delirante de transformare sau posesiune, in care bolnavul are convingerea ca in propriul corp a intrat un duh, un demon sau un inger. De asemenea, putem intalni delirul mistic in tulburarea afectiva bipolara cunoscuta si ca psihoza maniaco-depresiva, fie in faza depresiva – in episodul depresiv major, cu elemente psihotice, melancoliforme, fie in episodul maniacal, expansiv, unde este trait ca o stare de exaltare. In depresia majora cu elemente psihotice, ideile delirante se pot insoti de idei de ruina si de idei de inutilitate, nedemnitate si umilinta, bolnavul considerandu-se nevrednic de dragostea lui Dumnezeu sau a semenilor sai, refuzand sa primeasca orice fel de ajutor, atentie sau compasiune. Pe de alta parte, in episodul maniacal, alaturi de delirul mistic, apare de cele mai multe ori un delir de grandoare si omnipotenta. Bolnavul are convingerea ca este o persoana insemnata care porunceste celorlati, ii pastoreste. Delirul mistic se poate manifesta si in psihozele din epilepsie (in special din epilepsia temporala), in care pot aparea viziuni, senzatii sublime insotite de o lumina stralucitoare (denumita de William James fotism sau ceea ce neurologii de azi considera a fi aura vizuala).""
-Iulya
Postat pe 23 Ianuarie 2014 16:49
Stimata dmna Save,eu am o sg intrebare si anume aceea,daca in fiecare dimineata si seara,ii multumesti Lui Dzeu pt ziua cand ai privit din nou lumina si seara Sa-i multumesti pt ziua care a trecut indiferent daca a fost bine sau au fost probleme?Dar sincer!
Titanika
Postat pe 23 Ianuarie 2014 18:03
Mai exista oameni sinceri in ziua de azi? Ma indoiesc. Din aceasta cauza, toti oamenii batrani umbla cocosati.
kudika023770
Postat pe 23 Ianuarie 2014 18:43
De la: -Iulya, la data 2014-01-23 16:49:25"""In delirul mistic, bolnavul are convingerea ca este purtatorul unei misiuni de ordin moral, religios, spiritual. El este menit fie sa reinstaureze armonia si pacea in lume si sa raspandeasca pacea si credinta, fie sa-i curete de pacate pe semenii sai si sa indeparteze demonii. In tesatura delirului, de inspiratie biblica, apar adeseori tulburari de perceptie de tipul halucinatiilor vizuale sau auditive, in care bolnavul aude si vede ingeri, diavoli sau sfinti si profeti.

Ca si in alte deliruri, debutul delirului mistic este de cele mai multe ori insidios, progresiv, putand dura saptamani, luni sau chiar ani. In faza predeliranta, bolnavul are tendinta de a se izola, poate deveni suspicios, iritabil, preocupat excesiv de semnificatia unor evenimente, gesturi, simboluri, schimbandu-si treptat felul obisnuit de a trai pana atunci. Este receptiv la orice ar putea sa-i serveasca drept argument pentru sustinerea falselor sale credinte. Treptat, ajunge sa fie inabordabil in fata unor explicatii logice. In debutul brusc, bolnavul are revelatia, intuitia principalei sale idei delirante in jurul careia construieste apoi delirul.

Delirul mistic poate aparea in orice tip de psihoza. Il intalnim in schizofrenia paranoida, in care bolnavul are tendinta de a se identifica cu Iisus sau chiar cu Dumnezeu. De cele mai multe ori, bolnavul adopta modul de comportament, felul de a se imbraca si de a vorbi al reprezentarii pe care o are despre sfinti. Ideile mistice pot fi insotite de idei persecutorii, convingerea ca este victima unui complot, idei de influenta in care bolnavul crede ca asupra sa se exercita influenta exterioara a diavolului sau a lui Dumnezeu care vorbeste prin gura lui, a fortelor oculte ale unor secte. Pot aparea si idei delirante de transformare sau posesiune, in care bolnavul are convingerea ca in propriul corp a intrat un duh, un demon sau un inger. De asemenea, putem intalni delirul mistic in tulburarea afectiva bipolara cunoscuta si ca psihoza maniaco-depresiva, fie in faza depresiva – in episodul depresiv major, cu elemente psihotice, melancoliforme, fie in episodul maniacal, expansiv, unde este trait ca o stare de exaltare. In depresia majora cu elemente psihotice, ideile delirante se pot insoti de idei de ruina si de idei de inutilitate, nedemnitate si umilinta, bolnavul considerandu-se nevrednic de dragostea lui Dumnezeu sau a semenilor sai, refuzand sa primeasca orice fel de ajutor, atentie sau compasiune. Pe de alta parte, in episodul maniacal, alaturi de delirul mistic, apare de cele mai multe ori un delir de grandoare si omnipotenta. Bolnavul are convingerea ca este o persoana insemnata care porunceste celorlati, ii pastoreste. Delirul mistic se poate manifesta si in psihozele din epilepsie (in special din epilepsia temporala), in care pot aparea viziuni, senzatii sublime insotite de o lumina stralucitoare (denumita de William James fotism sau ceea ce neurologii de azi considera a fi aura vizuala).""



Foarte bine punctat, iulya. Tanti salvatoarea a intrerupt calmantele...in curand o reinterneaza la balamuc si-i potolesc efuziunea.
kudika226898
Postat pe 23 Ianuarie 2014 19:19
Ar mai fi o explicatie,.....poate ca multi spun ca rugaciunile ajuta,e foarte adevarat,dar si mainile care ajuta ,e si mai adevarat....deci merge foarte bine ca si rugaciunile dar si doctoriile primite dela medici sa mearga foarte bine impreuna
Titanika
Postat pe 23 Ianuarie 2014 19:56
De la: kudika226898, la data 2014-01-23 19:19:08
De la: -Iulya, la data 2014-01-23 16:49:25"""In delirul mistic, bolnavul are convingerea ca este purtatorul unei misiuni de ordin moral, religios, spiritual. El este menit fie sa reinstaureze armonia si pacea...........



Foarte bine punctat, iulya. Tanti salvatoarea a intrerupt calmantele...in curand o reinterneaza la balamuc si-i potolesc efuziunea.
226898 Rautatea este singura dintre boli ,care nu poate fi tratata , te-ai intrecut pe tine insati , razand de un om bolnav (daca ar fi,ca nu avem de unde sti) boala specicificata de ea , nu face rau nimanui.....Rautatea ta ,loveste chiar si in oamenii bolnavi. Ai si-un dram de omenie ,din atata rautate?!Nu cred ca ai postarea mea ,nu avea legatura ,cu rautatea ta !!
-Iulya
Postat pe 23 Ianuarie 2014 22:22
De la: -Iulya, la data 2014-01-23 13:52:46
De la: Tycu, la data 2014-01-23 10:42:45
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-01-21 13:25:24care sunt neadevarurile din biblie?




Hai sa iti spun eu unul !!
Incestul e pedepsit de Domnul ? este !Pai Biblia spune ca Adam si Eva au avut trei baieti, Cain Abel si Set !Pai daca Eva era din Adam facuta , adica erau frati, apoi au urmat Avraam, Isaac , Nahor, toti baieti, si cum era o singura femeie Eva, inseamna ca au fost facuti cu mamica lor Eva ! adica noi ne tragem din incesturi. Vezi ce inseamna femeia ?eheei , de asta se spune ca ea are o coasta de
Doamne ,Ticule ,ce faci tu din biblie si daca ,ar fi fost asa cum ai perceput tu....faptu ca , Eva este vinovata , pt ca D-zeu i-a lasat darul de a procreea , te inreb ,cine esti tu ,sa desconsideri femeia !? Eva si-a insusit aceasta vina ,pe care numai cei ca tine ,o compara cu cate prostii mai debitezi ,ai un fix


Omul e prin natura lui curios, asa ca eu consider ca Eva nu a comis niciun pacat. Setea de cunoastere nu are cum sa reprezinte un pacat, pentru ca, daca ar fi fost asa, Dumnezeu nu ne-ar fi lasat setea de cunoastere si dorinta de a evolua.

Si nu pot sa stau si sa ma intreb: unde era liberul arbitru al lui Adam, de ce s-a lasat influentat de catre Eva, daca barbatul e intr-adevar o fiinta superioara, dupa cum sustin misoginii? Si inca un lucru pe care nu-l inteleg: daca te declari un bun crestin, de ce mentii atata ura, pe atatea generatii de femei, care s-au nascut si au trait de la Eva incoace? Eu stiu ca iertarea e unul dintre cele mai frumoase lucruri de care este capabil omul, iar daca acesti misogini crestini, continua sa sustina ca Eva a gresit, de ce nu le pot ierta pe femeile care s-au nascut dupa ea, ce legatura are asa-zisul ei pacat cu celelalte femei?

In fine, de mult am ajuns la concluzia ca Biserica, dar si unele pasaje din Biblie desconsidera sau discrimineaza femeia, ceea ce nu este deloc ok, in acceptiunea mea. In primul rand, nu ar trebui sa se uite ca suntem, mai intai de toate, OAMENI, si nu femei sau barbati, SI CU TOTII suntem creatia lui Dumnezeu.

Iulya, acest comentariu nu-ti este adresa tie in mod direct, nu pe tine am dorit sa te dojenesc, ci pe toti aceia care se considera crestini, dar sunt plini de ura si prejudecati la adresa femeilor. Sunt constienta ca din prostia lor n-o sa-i trezesc niciodata, dar macar oamenii care sunt deschisi la minte, pot citi ceea ce scriem noi aici si pot intelege ca lucrurile nu sunt intotdeauna asa cum par sau asa cum ne-au fost prezentate pret de generatii.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 24 Ianuarie 2014 09:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
INGRASARE 4 De la: kudika189811 6 Iulie 2010 15:12
Cum obtii cetatenie germana? 27 De la: reea006 1 Decembrie 2010 12:31
Piscine acoperite 1 De la: dana_dinitoiu 14 Iunie 2010 10:20
legi scrise care permit agresarea femeilor, 1 De la: kudika392050 29 Mai 2011 11:58
vreau sa ma ingras 5 De la: kudika_943612 18 Februarie 2014 07:49