Setari Cookie-uri

Ce sa fac???

De la: litlelight, la data 2014-01-31 17:43:46Fulg-de-nea, sotul meu merge pe 36

Aha...va sa zica asa..ea mai mare...tu ce varsta ai scumpa?
Fulg-de-nea
Postat pe 31 Ianuarie 2014 17:45
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-31 17:45:46
De la: litlelight, la data 2014-01-31 17:43:46Fulg-de-nea, sotul meu merge pe 36

Aha...va sa zica asa..ea mai mare...tu ce varsta ai scumpa?


Amandoi avem aceeasi varsta...
litlelight
Postat pe 31 Ianuarie 2014 17:49
De la: litlelight, la data 2014-01-31 17:49:21
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-31 17:45:46
De la: litlelight, la data 2014-01-31 17:43:46Fulg-de-nea, sotul meu merge pe 36

Aha...va sa zica asa..ea mai mare...tu ce varsta ai scumpa?


Amandoi avem aceeasi varsta...

Am inteles..multi ani inainte si in casnicie si in viata...te-a mai inselat pana acum?
Fulg-de-nea
Postat pe 31 Ianuarie 2014 17:51
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-31 17:51:46
De la: litlelight, la data 2014-01-31 17:49:21
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-31 17:45:46
De la: litlelight, la data 2014-01-31 17:43:46Fulg-de-nea, sotul meu merge pe 36

Aha...va sa zica asa..ea mai mare...tu ce varsta ai scumpa?


Amandoi avem aceeasi varsta...

Am inteles..multi ani inainte si in casnicie si in viata...te-a mai inselat pana acum?


Saru'mana si multumesc la fel...nu, pana acum nu am avut motiv sa cred ca ar fi calcat stramb...
nici acum de altfel, el nu considera ca m-a inselat...din punctul lui de vedere nu au fost decat niste discutii "nevinovate" care nu au avut o finalizare intima...si chiar daca nu as fi vazut alece discutii tot nu ar fi ajuns cu ea in intimitate...
Acum el poate sa spuna multe...eu tot nu il cred!
litlelight
Postat pe 31 Ianuarie 2014 17:55
De la: litlelight, la data 2014-01-31 17:55:31
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-31 17:51:46
De la: litlelight, la data 2014-01-31 17:49:21
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-31 17:45:46
De la: litlelight, la data 2014-01-31 17:43:46Fulg-de-nea, sotul meu merge pe 36

Aha...va sa zica asa..ea mai mare...tu ce varsta ai scumpa?


Amandoi avem aceeasi varsta...

Am inteles..multi ani inainte si in casnicie si in viata...te-a mai inselat pana acum?


Saru'mana si multumesc la fel...nu, pana acum nu am avut motiv sa cred ca ar fi calcat stramb...
nici acum de altfel, el nu considera ca m-a inselat...din punctul lui de vedere nu au fost decat niste discutii "nevinovate" care nu au avut o finalizare intima...si chiar daca nu as fi vazut alece discutii tot nu ar fi ajuns cu ea in intimitate...
Acum el poate sa spuna multe...eu tot nu il cred!

Sti tu..nimeni nu-i perfect,poate a vrut sa vada daca mai este Don Juan...daca il mai plac femeiele....barbatii in general sufera de arta de afi atragatori dupa o varsta..si mai ales daca au asta in sange..
Sfatul meu scapa de prietenii lui ..iarta-l...si fi aproape de el ..mult succes!
Fulg-de-nea
Postat pe 31 Ianuarie 2014 18:03
De la: litlelight, la data 2014-01-31 17:55:31
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-31 17:51:46
De la: litlelight, la data 2014-01-31 17:49:21
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-31 17:45:46
De la: litlelight, la data 2014-01-31 17:43:46Fulg-de-nea, sotul meu merge pe 36

Aha...va sa zica asa..ea mai mare...tu ce varsta ai scumpa?


Amandoi avem aceeasi varsta...

Am inteles..multi ani inainte si in casnicie si in viata...te-a mai inselat pana acum?


Saru'mana si multumesc la fel...nu, pana acum nu am avut motiv sa cred ca ar fi calcat stramb...
nici acum de altfel, el nu considera ca m-a inselat...din punctul lui de vedere nu au fost decat niste discutii "nevinovate" care nu au avut o finalizare intima...si chiar daca nu as fi vazut alece discutii tot nu ar fi ajuns cu ea in intimitate...
Acum el poate sa spuna multe...eu tot nu il cred!
Tu tot nu-l crezi....de ce-i cauti nod in papura ....scuza-ma ca sunt directa dar daca vei contiunua sa-l judeci pt ceea ce nu face ..intr-o zi va face ...! Eu zic ca ai un sot care ti-a demonstrat din cele relatate de tine ca :"tu si copii ,sunteti pe primul loc in viata lui si ca va iubeste "Scoate-ti nebuniile din cap pt ca de tine depinde . Cat despre colega de munca ,eu cred ca...este geloasa pe sotul tau din prea multa iubire..si gresesti.
-Iulya
Postat pe 31 Ianuarie 2014 18:10
...esti prea geloasa*
-Iulya
Postat pe 31 Ianuarie 2014 18:11
De la: -Iulya, la data 2014-01-31 18:11:37...esti prea geloasa*

si nu are dreptul?
Fulg-de-nea
Postat pe 31 Ianuarie 2014 18:15
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-31 18:15:18
De la: -Iulya, la data 2014-01-31 18:11:37...esti prea geloasa*

si nu are dreptul?
are dreptul doar ca ..din prea multa gelozie ,va pierde si dreptul si stangul.....gelozia este o boala grea ,daca nu stii s-o controlezi ...eu una nu vad Motive in casnicia ei.Fulgule
-Iulya
Postat pe 31 Ianuarie 2014 18:21
De la: -Iulya, la data 2014-01-31 18:21:22
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-31 18:15:18
De la: -Iulya, la data 2014-01-31 18:11:37...esti prea geloasa*

si nu are dreptul?
are dreptul doar ca ..din prea multa gelozie ,va pierde si dreptul si stangul.....gelozia este o boala grea ,daca nu stii s-o controlezi ...eu una nu vad Motive in casnicia ei.Fulgule

In faptul ca isi apara casnicia..tu vezi gelozie?
Gelozia este o boala adevarat, insa ea vrea sa isi castige sotzul, sa ai fie alaturi..eu asta vad din cele relatate..si bine face, asta depinde de ea..si de el..binenteles!

cum nu vezi motive..citeste cu atentie ce a scris initiatoarea acestui topic....Iulya!
Fulg-de-nea
Postat pe 31 Ianuarie 2014 18:26
De la: litlelight, la data 2014-01-31 17:44:21iar doamna face 40!!!



Cate discutii serioase ai avut pana acum cu sotul tau,in sensul medierii problemei voastre,caci nu este o joaca asa cum declara sotul tau????
kudika_15804
Postat pe 31 Ianuarie 2014 18:32
Saru'mana si multumesc la fel...nu, pana acum nu am avut motiv sa cred ca ar fi calcat stramb...
nici acum de altfel, el nu considera ca m-a inselat...din punctul lui de vedere nu au fost decat niste discutii "nevinovate" care nu au avut o finalizare intima...si chiar daca nu as fi vazut alece discutii tot nu ar fi ajuns cu ea in intimitate...
Acum el poate sa spuna multe...eu tot nu il cred

Fulgulet ,citeste bine ....dar ea tot nu vrea sa-l creada.....si afla ca am citit si restul.
-Iulya
Postat pe 31 Ianuarie 2014 18:38
De la: -Iulya, la data 2014-01-31 18:38:38Saru'mana si multumesc la fel...nu, pana acum nu am avut motiv sa cred ca ar fi calcat stramb...
nici acum de altfel, el nu considera ca m-a inselat...din punctul lui de vedere nu au fost decat niste discutii "nevinovate" care nu au avut o finalizare intima...si chiar daca nu as fi vazut alece discutii tot nu ar fi ajuns cu ea in intimitate...
Acum el poate sa spuna multe...eu tot nu il cred

Fulgulet ,citeste bine ....dar ea tot nu vrea sa-l creada.....si afla ca am citit si restul.

Si eu cred la fel....a fost poate un joc nevinovat al sotului frustat de varsta si cu multa putere din partea ei daca ar putea sa treaca peste tot ce a fost si ce a avazut in aele mesaje....imi este teama ca daca va continua cu gelozia ei sa mu-l impinga din spate si sa se finalizeze ceea ce el voia sa inceapa.....in lucul ei as inerca sa ma schimb si sa-i daruiesc mai multa atentie cu intelepiune si sa nu nu mai fie amandoi doua pietre tari din care ies mereu scantei si sunt sigura ca va reusi sa-si salveze casnicia.
Titanika
Postat pe 31 Ianuarie 2014 18:54
De la: Titanika, la data 2014-01-31 18:54:05
De la: -Iulya, la data 2014-01-31 18:38:38Saru'mana si multumesc la fel...nu, pana acum nu am avut motiv sa cred ca ar fi calcat stramb...
nici acum de altfel, el nu considera ca m-a inselat...din punctul lui de vedere nu au fost decat niste discutii "nevinovate" care nu au avut o finalizare intima...si chiar daca nu as fi vazut alece discutii tot nu ar fi ajuns cu ea in intimitate...
Acum el poate sa spuna multe...eu tot nu il cred

Fulgulet ,citeste bine ....dar ea tot nu vrea sa-l creada.....si afla ca am citit si restul.

Si eu cred la fel....a fost poate un joc nevinovat al sotului frustat de varsta si cu multa putere din partea ei daca ar putea sa treaca peste tot ce a fost si ce a avazut in aele mesaje....imi este teama ca daca va continua cu gelozia ei sa mu-l impinga din spate si sa se finalizeze ceea ce el voia sa inceapa.....in lucul ei as inerca sa ma schimb si sa-i daruiesc mai multa atentie cu intelepiune si sa nu nu mai fie amandoi doua pietre tari din care ies mereu scantei si sunt sigura ca va reusi sa-si salveze casnicia.
Tita tinand cont ca in toti anii lor de canicie nu i-a dat nici´un motiv
-Iulya
Postat pe 31 Ianuarie 2014 18:57
De la: -Iulya, la data 2014-01-31 18:57:38
De la: Titanika, la data 2014-01-31 18:54:05
De la: -Iulya, la data 2014-01-31 18:38:38Saru'mana si multumesc la fel...nu, pana acum nu am avut motiv sa cred ca ar fi calcat stramb...
nici acum de altfel, el nu considera ca m-a inselat...din punctul lui de vedere nu au fost decat niste discutii "nevinovate" care nu au avut o finalizare intima...si chiar daca nu as fi vazut alece discutii tot nu ar fi ajuns cu ea in intimitate...
Acum el poate sa spuna multe...eu tot nu il cred

Fulgulet ,citeste bine ....dar ea tot nu vrea sa-l creada.....si afla ca am citit si restul.

Si eu cred la fel....a fost poate un joc nevinovat al sotului frustat de varsta si cu multa putere din partea ei daca ar putea sa treaca peste tot ce a fost si ce a avazut in aele mesaje....imi este teama ca daca va continua cu gelozia ei sa mu-l impinga din spate si sa se finalizeze ceea ce el voia sa inceapa.....in lucul ei as inerca sa ma schimb si sa-i daruiesc mai multa atentie cu intelepiune si sa nu nu mai fie amandoi doua pietre tari din care ies mereu scantei si sunt sigura ca va reusi sa-si salveze casnicia.
Tita tinand cont ca in toti anii lor de canicie nu i-a dat nici´un motiv

exact,unul din ei doi trebuie sa lase de la el....in primul rand el sa termine cu duduia de a mai conversa cu ea pe fb si sa-i mai trimita mesaje si ea sa ierte si sa incerce sa uite si sa-si mentina casnicia pe linia de plutire....zic eu caci va avea de castgat
Titanika
Postat pe 31 Ianuarie 2014 19:02
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-31 18:03:37
De la: litlelight, la data 2014-01-31 17:55:31
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-31 17:51:46
De la: litlelight, la data 2014-01-31 17:49:21
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-31 17:45:46
De la: litlelight, la data 2014-01-31 17:43:46Fulg-de-nea, sotul meu merge pe 36

Aha...va sa zica asa..ea mai mare...tu ce varsta ai scumpa?


Amandoi avem aceeasi varsta...

Am inteles..multi ani inainte si in casnicie si in viata...te-a mai inselat pana acum?


Saru'mana si multumesc la fel...nu, pana acum nu am avut motiv sa cred ca ar fi calcat stramb...
nici acum de altfel, el nu considera ca m-a inselat...din punctul lui de vedere nu au fost decat niste discutii "nevinovate" care nu au avut o finalizare intima...si chiar daca nu as fi vazut alece discutii tot nu ar fi ajuns cu ea in intimitate...
Acum el poate sa spuna multe...eu tot nu il cred!

Sti tu..nimeni nu-i perfect,poate a vrut sa vada daca mai este Don Juan...daca il mai plac femeiele....barbatii in general sufera de arta de afi atragatori dupa o varsta..si mai ales daca au asta in sange..
Sfatul meu scapa de prietenii lui ..iarta-l...si fi aproape de el ..mult succes!


Fulgule, imi doresc din toata inima sa cred asta...imi doresc din tot sufletu' sa ma conving ca a fost doar atat si nimic mai mult, cu toate ca, cred ca ea s-a implicat sentimental mai mult decat el.
O sa incerc sa fiu mai aproape...sa las laoparte orgoliu si sa incerc sa fac ceva pentru fetele mele si pentru noi!
litlelight
Postat pe 31 Ianuarie 2014 20:36
De la: -Iulya, la data 2014-01-31 18:11:37...esti prea geloasa*


Iulya, nu stiu daca e vorba de gelozie... geloasa nu am fost niciodata... aici cred ca mai degraba e vorba de faptul ca el inca continua sa aiba anumite discutii cu colega lui care din punctul meu de vedere sunt discutii "neanormale" intre 2 colegi si "prieteni". Eu I-am spus in repetate randuri sa inceteze sau in momentul in care vede ca discutiile lor "uzuale" degenereaza, sa nu mai continue acele discutii...iar el nu o face... si in momentul in care eu il intreb de ce inca continua sa aiba astfel de discutii, el recurge la cea mai joasa solutie pe care el o gaseste si anume; sterge acele discutii.
litlelight
Postat pe 31 Ianuarie 2014 20:43
De la: litlelight, la data 2014-01-31 20:43:18
De la: -Iulya, la data 2014-01-31 18:11:37...esti prea geloasa*


Iulya, nu stiu daca e vorba de gelozie... geloasa nu am fost niciodata... aici cred ca mai degraba e vorba de faptul ca el inca continua sa aiba anumite discutii cu colega lui care din punctul meu de vedere sunt discutii "neanormale" intre 2 colegi si "prieteni". Eu I-am spus in repetate randuri sa inceteze sau in momentul in care vede ca discutiile lor "uzuale" degenereaza, sa nu mai continue acele discutii...iar el nu o face... si in momentul in care eu il intreb de ce inca continua sa aiba astfel de discutii, el recurge la cea mai joasa solutie pe care el o gaseste si anume; sterge acele discutii.
ok e normal sa-ti pui niste intrebari daca sustii ca in acele mesaje de pe fb ,era mai mult decat ar fi fost normal....dar te intreb (,daca nu gaseai acele mesj never )),faptul ca mergeau impreuna la servici ,fiind colegi ...nu cumva acest lucru te-a determinat sa scotocesti mai mult ,sa zic asa ?Nu-mi lua parerea in nume de rau pt ca ai precizat printre randuri ,ca nu ai ce sa-i reprosezi in atatea ani de casnicie , este un sot bun fata de tine si copii ,tu ai zis.Alunga-ti aceste ganduri negre si fii asa cum ai fost ,inainte de a te cuprinde aceste ganduri ,vei vedea ca el se va apropia din nou de tine ,fara a-ti mai reprosa ca nu mai esti ca altadata.Eu zic ca de tine depinde .Succes.
-Iulya
Postat pe 31 Ianuarie 2014 21:01
De la: litlelight, la data 2014-01-31 15:19:35
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-31 10:25:59
De la: litlelight, la data 2014-01-31 08:58:36
Arata-te indiferenta fata de el. Nu te mai arata interesata de el si vezi-ti de viata ta. In momentul acela, individa cu care el discuta pe net, va deveni neinteresata pentru el.

O sa vezi cum o sa-l pui pe jar.


Viorica, crede-ma ca am incercat si asta...sa am mai multa grija de mine, sa ies in oras cu prietenele mele...am incercat sa-l fac gelos...dar spre surprinderea mea nu a functionat!!!


In mod normal, o persoana, chiar si atunci cand nu mai are sentimente pentru o persoana anume, devine gelos cand persoana care ii tot arata iubirea, nu se mai arata interesata de ea.

Faptul ca e impasibil poate arata, spre exemplu, ca nu e capabil de sentimente, nici macar de cele de gelozie.

Daca vezi ca la el nu poti ajunge nici cu indiferenta, nici cu gelozie, incearca sa stai de vorba cu "prietena" lui. Nu functioneaza nici cu "prietena" lui discutia, si tot nu va lasa in pace, discuta cu al ei sot. Cu siguranta nici lui nu-i convine intreaga situatie, dar poate ca n-a remarcat toate detaliile pe care le-ai remarcat tu, fiind femeie.

Deci, incearca sa discuti si cu "prietena" sotului tau, ca de la sotie la sotie, nu te ia in seama si continua sa-l abordeze, discuta cu sotul ei. Si nu o sa te cred, daca o sa-mi spui ca ai discutat cu fiecare in parte si nu s-a intamplat nimic. Sotul ei cu siguranta ar fi luat masuri. Nu cred ca s-a inventat barbatul care sa nu fie gelos cand apare concurenta la orizont...

Si toata dilema s-ar termina, in momentul in care ea n-o sa-i mai dea nas. Barbatul tot incearca, daca vede si simte ca o femeie se lasa abordata, in momentul in care ea ii blocheaza orice avans, el se retrage, la un moment dat.

Si raman la ideea de a-l pune la treaba si pe el, si de a-l pune sa stea si cu fetele voastre, iar tu sa-ti vezi de ale tale, in rastimpul asta. Chiar casnica de esti, ai si tu tot dreptul la recreere.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 1 Februarie 2014 08:01
De la: Viorica_Vio, la data 2014-02-01 08:01:54
De la: litlelight, la data 2014-01-31 15:19:35
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-31 10:25:59
De la: litlelight, la data 2014-01-31 08:58:36
Arata-te indiferenta fata de el. Nu te mai arata interesata de el si vezi-ti de viata ta. In momentul acela, individa cu care el discuta pe net, va deveni neinteresata pentru el.

O sa vezi cum o sa-l pui pe jar.


Viorica, crede-ma ca am incercat si asta...sa am mai multa grija de mine, sa ies in oras cu prietenele mele...am incercat sa-l fac gelos...dar spre surprinderea mea nu a functionat!!!


In mod normal, o persoana, chiar si atunci cand nu mai are sentimente pentru o persoana anume, devine gelos cand persoana care ii tot arata iubirea, nu se mai arata interesata de ea.

Faptul ca e impasibil poate arata, spre exemplu, ca nu e capabil de sentimente, nici macar de cele de gelozie.

Daca vezi ca la el nu poti ajunge nici cu indiferenta, nici cu gelozie, incearca sa stai de vorba cu "prietena" lui. Nu functioneaza nici cu "prietena" lui discutia, si tot nu va lasa in pace, discuta cu al ei sot. Cu siguranta nici lui nu-i convine intreaga situatie, dar poate ca n-a remarcat toate detaliile pe care le-ai remarcat tu, fiind femeie.

Deci, incearca sa discuti si cu "prietena" sotului tau, ca de la sotie la sotie, nu te ia in seama si continua sa-l abordeze, discuta cu sotul ei. Si nu o sa te cred, daca o sa-mi spui ca ai discutat cu fiecare in parte si nu s-a intamplat nimic. Sotul ei cu siguranta ar fi luat masuri. Nu cred ca s-a inventat barbatul care sa nu fie gelos cand apare concurenta la orizont...

Si toata dilema s-ar termina, in momentul in care ea n-o sa-i mai dea nas. Barbatul tot incearca, daca vede si simte ca o femeie se lasa abordata, in momentul in care ea ii blocheaza orice avans, el se retrage, la un moment dat.

Si raman la ideea de a-l pune la treaba si pe el, si de a-l pune sa stea si cu fetele voastre, iar tu sa-ti vezi de ale tale, in rastimpul asta. Chiar casnica de esti, ai si tu tot dreptul la recreere.

Vioricooooooo...taci dreak cã tu instigi la divorþ'.. omu' oare...ce atitudine o avea..de ea iniþiazã o întâlnire cu cea-n cauzã ?...think...în mãsura-n care ai cu ce s-o faci...lasã telenovela femeii sã se rezolve de la sine...nu te mai bãga în seamã..cã numai bãlãrii îþi ies pe taste, atotcunoscãtoareo
quid_pro_quo
Postat pe 1 Februarie 2014 08:12
De la: litlelight, la data 2014-01-31 17:36:02
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-31 17:11:05
De la: litlelight, la data 2014-01-31 17:01:08
De la: Fulg-de-nea, la data 2014-01-31 16:16:12
De la: litlelight, la data 2014-01-31 08:58:36Nu reusesc sa am din nou incredere in sotul meu, motiv pentru care ii citesc mesajele de pe facebook in care discuta cu "doamna". Im momentul in care vad ca iar au discutii oarecum deplasate si contradictorii il confrunt, iar el primul lucru pe care il face, sterge mesajele. Pentru mine lucrul asta e si mai suspicios si nu pot sa nu ma gansesc in fel si chip la ce discuta ei.

Totul a inceput acum aproape un an, mai précis pe 21 februarie cand instinctiv am intrat pe istoria lui de conversatii pe messenger unde am vazut o discutie intre el si colega lui de birou in care el ii declara toata dragostea lui. Mesaje in care ii spunea cat de mult o iubeste, cat de mult tanjeste dupa ea etc. Am avut un shoc,im momentul Acela toata lumea mea s-a prabusit... am pus mana pe telefon si l-am confruntat...din clipa aceea imi spune intr-una ca el mu m-a inselat (ca nu au avut relatii intime) si ca totul a fost un joc.

Toata povestea asta s-a transformat intr-o "prietenie" intre ei ( adica, stau cu orele la discutii pe facebook, probabil messenger, mesaje pe telefon). Am inceput sa ne intalnim cu ea si sotul ei am devenit "prieteni de familie"...am intrat intr-un cerc vicios

El imi spune intr-una ca intre ei nu e nimic mai mult decat o prietenie. O prietenie care pe mine ma afecteaza, nu mai ma pot apropia de el ( in momentele in care suntem in intimidate, eu ma gandesc la tot felul de lucruri, ne luam la cearta si imi spune ca eu am o problema, da am o problema vis-à-vis de comportamentul lui fata de mine)

Imi spune intr-una ca se simte ca la puscarie (cand eu ma uit pe mesajele lui si daca mi se pare ca discutiile dintre ei deviaza umpic) cand eu il confrunt si il intreb intr-una ce se intampla, de ce au astfel de discutii.
Si-a dezinstalat arhiva de discutii pe messenger, ok am reusit oarecum sa trec peste asta...o ultima discutie am avut-o in weekend-ul trecut in care l-am confruntat ca in loc sa vorbeasca cu mine sta cu orele de vorba cu ea pe facebook, luni dimineata curioazitatea m-a impins sa vad ce discutii au avut atat de importante incat in loc sa stea cu mine si copii a preferat sa discute cu ea pe facebook si stupoare, TOATE MESAJELE ERAU STERSE!!!!!
Eu nu mai pot avea incredere in el, cand sunt in preajma lui, ma inchid in mine, am tot felul de ganduri.

I-am spus de nenumarate ori ca pentru linistea mea sa nu mai stearga mesajele si ceea ce discuta cu ea, eu cred ca am tot dreptul sa vad daca ceva e ineregula sau nu! (poate sunt eu aberanta)dar cand sotul tai ii spune unei alte femei ca o iubeste,e normal ca tu sa stii ce fel de discutii au... am eu pretentii prea mari de la el?

Ieri mi-a spus ca ce nu stii nu te deranjeaza si ca asta e motivul pentru care el sterge mesajele si ca nu ar fi trebuit sa ma uit in mesajele lui la inceput sau sa-i citesc in continuare discutiile dintre ei.

Dati-mi va rog un sfat pentru ca sunt intr-o mare dilemma.

NU STIU CE SA FAC!!!

80% din mine imi spune sa pun STOP acestei relatii si 30% imi spune sa ma gandesc, pentru ca torusi este un tata bun.

cati ani de casnicie ai cu sotzul tau?



Fulg-de-nea, avem 14 ani de relatie si am intrat in al 9-lea an de casnicie

mda..si dupa atata timp tu inca nu iti cunosti sotzul? Poate iti face o farsa..ca vede ca te ataci..cu cat ti din scurt un barbat cu atat este mai rau pentru tine...!!!


Fulg-de nea, asta e si problema mea..pana anul trecut jur ca nu l-am controlat niciodata, nu l-am tinut din scurt, nu I-am interzis niciodata nimic si el la fel...sa zicem ca eram oarecum un cuplu ideal, asta pana cand au aparut fetitele noastre in peisaj si de aici s-a rupt filmul...dupa ce a venit si a 2-a situatia s-a complicat (griji, problem mai multe) el din barbatul senin, glumet care ma facea sa rad cu care ma simteam bine impreuna a devenit o persoana inchisa, care nu mai vroia sa comunice etc.
Pe urma nu stiu, eu am devenit interica, frustrata, depresiva etc
am inceput sa nu-l mai cunosc...simteam ca ceva nu e inregula, simteam ca ceva se intampla dar nu-mi dadeam seama ce anume si pe urma am inceput sa suspectez discutiile dintre ei...vreo 3 luni...pana in ziua aia in care am citit neregu pe alb cum sotul meu ii declara toate cele...in ziua aia ceva s-a rupt...cand l-am confruntat replica lui a fost ca" totul a fost o joaca, sa vada daca mai poate cuceri o femeie" (ceva gen criza barbatului de 35 de ani) si ca pentru el respectiva nu e nimic mai mult decat o colega de servici cu care avem o relatie de prietenie




Este vorba de criza barbatului de varsta mijlocie, adica un tip care are peste 45 de ani, ceea ce nu-i cazul sotului tau.

Banuiesc ca este depasit si de relatia cu tine, si de grija copiilor, si atunci se refugiaza langa singura care, din punctul lui de vedere, i se pare ca-l intelege. Fii si tu mai intelegatoare si mai rabdatoare cu el, poate ca-l repezi destul de rapid sau tipi la el, ceea ce nu-i ok.

Incearca sa fii calma si buna cu el, dar implica-l si pe el in treburile casnice si-n educatia copiilor, si lauda-l atunci cand te ajuta.

Si incearca sa discuti si cu cealalta femeie, explica-i ca te doare relatia pe care o are cu sotul tau, si roag-o sa se puna in al tau loc si in locul fetitelor tale. Poate asa o sa inteleaga ca tu intr-adevar suferi, iar copiii isi doresc ca taticul lor sa le dedice si lor un pic din timpul lui.

Si nu uita sa te ocupi si de tine, macar o ora pe zi, fa si tu ceva care sa te relaxeze. Un barbat e fericit, atunci cand si sotia lui e multumita. :)
Dar sa stii ca mai ales tu esti responsabila pentru propria ta fericire, el este mai putin responsabil pentru lucrul asta. In proportie de 90% tu esti responsabila pentru propria ta stare de bine, el e responsabil doar pentru 10% din starea ta de bine.

Sper sa iei in considerare indemnurile mele, caci eu chiar incerc sa va ajut si sa va inteleg. Mai ales ca sunteti de atatia ani impreuna si aveti si doi copii.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 1 Februarie 2014 08:18
De la: litlelight, la data 2014-01-31 08:58:36Nu reusesc sa am din nou incredere in sotul meu, motiv pentru care ii citesc mesajele de pe facebook in care discuta cu "doamna". Im momentul in care vad ca iar au discutii oarecum deplasate si contradictorii il confrunt, iar el primul lucru pe care il face, sterge mesajele. Pentru mine lucrul asta e si mai suspicios si nu pot sa nu ma gansesc in fel si chip la ce discuta ei.

Totul a inceput acum aproape un an, mai précis pe 21 februarie cand instinctiv am intrat pe istoria lui de conversatii pe messenger unde am vazut o discutie intre el si colega lui de birou in care el ii declara toata dragostea lui. Mesaje in care ii spunea cat de mult o iubeste, cat de mult tanjeste dupa ea etc. Am avut un shoc,im momentul Acela toata lumea mea s-a prabusit... am pus mana pe telefon si l-am confruntat...din clipa aceea imi spune intr-una ca el mu m-a inselat (ca nu au avut relatii intime) si ca totul a fost un joc.

Toata povestea asta s-a transformat intr-o "prietenie" intre ei ( adica, stau cu orele la discutii pe facebook, probabil messenger, mesaje pe telefon). Am inceput sa ne intalnim cu ea si sotul ei am devenit "prieteni de familie"...am intrat intr-un cerc vicios

El imi spune intr-una ca intre ei nu e nimic mai mult decat o prietenie. O prietenie care pe mine ma afecteaza, nu mai ma pot apropia de el ( in momentele in care suntem in intimidate, eu ma gandesc la tot felul de lucruri, ne luam la cearta si imi spune ca eu am o problema, da am o problema vis-à-vis de comportamentul lui fata de mine)

Imi spune intr-una ca se simte ca la puscarie (cand eu ma uit pe mesajele lui si daca mi se pare ca discutiile dintre ei deviaza umpic) cand eu il confrunt si il intreb intr-una ce se intampla, de ce au astfel de discutii.
Si-a dezinstalat arhiva de discutii pe messenger, ok am reusit oarecum sa trec peste asta...o ultima discutie am avut-o in weekend-ul trecut in care l-am confruntat ca in loc sa vorbeasca cu mine sta cu orele de vorba cu ea pe facebook, luni dimineata curioazitatea m-a impins sa vad ce discutii au avut atat de importante incat in loc sa stea cu mine si copii a preferat sa discute cu ea pe facebook si stupoare, TOATE MESAJELE ERAU STERSE!!!!!
Eu nu mai pot avea incredere in el, cand sunt in preajma lui, ma inchid in mine, am tot felul de ganduri.

I-am spus de nenumarate ori ca pentru linistea mea sa nu mai stearga mesajele si ceea ce discuta cu ea, eu cred ca am tot dreptul sa vad daca ceva e ineregula sau nu! (poate sunt eu aberanta)dar cand sotul tai ii spune unei alte femei ca o iubeste,e normal ca tu sa stii ce fel de discutii au... am eu pretentii prea mari de la el?

Ieri mi-a spus ca ce nu stii nu te deranjeaza si ca asta e motivul pentru care el sterge mesajele si ca nu ar fi trebuit sa ma uit in mesajele lui la inceput sau sa-i citesc in continuare discutiile dintre ei.

Dati-mi va rog un sfat pentru ca sunt intr-o mare dilemma.

NU STIU CE SA FAC!!!

80% din mine imi spune sa pun STOP acestei relatii si 30% imi spune sa ma gandesc, pentru ca torusi este un tata bun.


ºi restul de 90% pânã la foarte normalul 200 % s-ar cuveni sã-þi spunã sã arunci calculiciul pe geam..ºi-ai rezolvat problema...ce te fãceai în evul mediu ?...te duceai la vraci sã-i citeºti conversurile ?...nu þi-a spus nimeni cã 99 de bãrbaþi din 100 flirteazã inerþial...ºi cã doar 98 dintre ei finalizeazã flirtul în baldachin ?...fii rezonabilã...n-o mai cãuta atât cu lumânarea...cã tu te ceri
quid_pro_quo
Postat pe 1 Februarie 2014 08:18
De la: kudika_953696, la data 2014-02-01 08:12:30
De la: Viorica_Vio, la data 2014-02-01 08:01:54
De la: litlelight, la data 2014-01-31 15:19:35
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-31 10:25:59
De la: litlelight, la data 2014-01-31 08:58:36
Arata-te indiferenta fata de el. Nu te mai arata interesata de el si vezi-ti de viata ta. In momentul acela, individa cu care el discuta pe net, va deveni neinteresata pentru el.

O sa vezi cum o sa-l pui pe jar.


Viorica, crede-ma ca am incercat si asta...sa am mai multa grija de mine, sa ies in oras cu prietenele mele...am incercat sa-l fac gelos...dar spre surprinderea mea nu a functionat!!!


In mod normal, o persoana, chiar si atunci cand nu mai are sentimente pentru o persoana anume, devine gelos cand persoana care ii tot arata iubirea, nu se mai arata interesata de ea.

Faptul ca e impasibil poate arata, spre exemplu, ca nu e capabil de sentimente, nici macar de cele de gelozie.

Daca vezi ca la el nu poti ajunge nici cu indiferenta, nici cu gelozie, incearca sa stai de vorba cu "prietena" lui. Nu functioneaza nici cu "prietena" lui discutia, si tot nu va lasa in pace, discuta cu al ei sot. Cu siguranta nici lui nu-i convine intreaga situatie, dar poate ca n-a remarcat toate detaliile pe care le-ai remarcat tu, fiind femeie.

Deci, incearca sa discuti si cu "prietena" sotului tau, ca de la sotie la sotie, nu te ia in seama si continua sa-l abordeze, discuta cu sotul ei. Si nu o sa te cred, daca o sa-mi spui ca ai discutat cu fiecare in parte si nu s-a intamplat nimic. Sotul ei cu siguranta ar fi luat masuri. Nu cred ca s-a inventat barbatul care sa nu fie gelos cand apare concurenta la orizont...

Si toata dilema s-ar termina, in momentul in care ea n-o sa-i mai dea nas. Barbatul tot incearca, daca vede si simte ca o femeie se lasa abordata, in momentul in care ea ii blocheaza orice avans, el se retrage, la un moment dat.

Si raman la ideea de a-l pune la treaba si pe el, si de a-l pune sa stea si cu fetele voastre, iar tu sa-ti vezi de ale tale, in rastimpul asta. Chiar casnica de esti, ai si tu tot dreptul la recreere.

Vioricooooooo...taci dreak cã tu instigi la divorþ'.. omu' oare...ce atitudine o avea..de ea iniþiazã o întâlnire cu cea-n cauzã ?...think...în mãsura-n care ai cu ce s-o faci...lasã telenovela femeii sã se rezolve de la sine...nu te mai bãga în seamã..cã numai bãlãrii îþi ies pe taste, atotcunoscãtoareo



Inca unul care se baga aiurea in seama! Ignore!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 1 Februarie 2014 08:20
De la: Viorica_Vio, la data 2014-02-01 08:20:34
De la: kudika_953696, la data 2014-02-01 08:12:30
De la: Viorica_Vio, la data 2014-02-01 08:01:54
De la: litlelight, la data 2014-01-31 15:19:35
De la: Viorica_Vio, la data 2014-01-31 10:25:59
De la: litlelight, la data 2014-01-31 08:58:36
Arata-te indiferenta fata de el. Nu te mai arata interesata de el si vezi-ti de viata ta. In momentul acela, individa cu care el discuta pe net, va deveni neinteresata pentru el.

O sa vezi cum o sa-l pui pe jar.


Viorica, crede-ma ca am incercat si asta...sa am mai multa grija de mine, sa ies in oras cu prietenele mele...am incercat sa-l fac gelos...dar spre surprinderea mea nu a functionat!!!


In mod normal, o persoana, chiar si atunci cand nu mai are sentimente pentru o persoana anume, devine gelos cand persoana care ii tot arata iubirea, nu se mai arata interesata de ea.

Faptul ca e impasibil poate arata, spre exemplu, ca nu e capabil de sentimente, nici macar de cele de gelozie.

Daca vezi ca la el nu poti ajunge nici cu indiferenta, nici cu gelozie, incearca sa stai de vorba cu "prietena" lui. Nu functioneaza nici cu "prietena" lui discutia, si tot nu va lasa in pace, discuta cu al ei sot. Cu siguranta nici lui nu-i convine intreaga situatie, dar poate ca n-a remarcat toate detaliile pe care le-ai remarcat tu, fiind femeie.

Deci, incearca sa discuti si cu "prietena" sotului tau, ca de la sotie la sotie, nu te ia in seama si continua sa-l abordeze, discuta cu sotul ei. Si nu o sa te cred, daca o sa-mi spui ca ai discutat cu fiecare in parte si nu s-a intamplat nimic. Sotul ei cu siguranta ar fi luat masuri. Nu cred ca s-a inventat barbatul care sa nu fie gelos cand apare concurenta la orizont...

Si toata dilema s-ar termina, in momentul in care ea n-o sa-i mai dea nas. Barbatul tot incearca, daca vede si simte ca o femeie se lasa abordata, in momentul in care ea ii blocheaza orice avans, el se retrage, la un moment dat.

Si raman la ideea de a-l pune la treaba si pe el, si de a-l pune sa stea si cu fetele voastre, iar tu sa-ti vezi de ale tale, in rastimpul asta. Chiar casnica de esti, ai si tu tot dreptul la recreere.

Vioricooooooo...taci dreak cã tu instigi la divorþ'.. omu' oare...ce atitudine o avea..de ea iniþiazã o întâlnire cu cea-n cauzã ?...think...în mãsura-n care ai cu ce s-o faci...lasã telenovela femeii sã se rezolve de la sine...nu te mai bãga în seamã..cã numai bãlãrii îþi ies pe taste, atotcunoscãtoareo



Inca unul care se baga aiurea in seama! Ignore!


asta sugeram ºi eu...sã-þi impui un self-ignore...oaie cu cabinã
quid_pro_quo
Postat pe 1 Februarie 2014 08:24
[quote name='kudika_953696' date='2014-02-01 de vo


Inca unul care se baga aiurea in seama! Ignore! [/quote]

asta sugeram ºi eu...sã-þi impui un self-ignore...oaie cu cabinã [/quote]Tu de unde ai rasarit de te iei de om aiurea !
-Iulya
Postat pe 1 Februarie 2014 08:32
De la: -Iulya, la data 2014-02-01 08:32:14[quote name='kudika_953696' date='2014-02-01 de vo


Inca unul care se baga aiurea in seama! Ignore!


asta sugeram ºi eu...sã-þi impui un self-ignore...oaie cu cabinã [/quote]Tu de unde ai rasarit de te iei de om aiurea ! [/quote]
din Chaos ma'am...din Chaos
quid_pro_quo
Postat pe 1 Februarie 2014 08:35
De la: kudika_953696, la data 2014-02-01 08:35:01
De la: -Iulya, la data 2014-02-01 08:32:14[quote name='kudika_953696' date='2014-02-01 de vo


Inca unul care se baga aiurea in seama! Ignore!


asta sugeram ºi eu...sã-þi impui un self-ignore...oaie cu cabinã
Tu de unde ai rasarit de te iei de om aiurea ! [/quote]
din Chaos ma'am...din Chaos[/quote]si oare nu sta in puterea noastra sa scapam de chaos ? Nu ajuta la nimic ,un chaos.
-Iulya
Postat pe 1 Februarie 2014 08:40
De la: -Iulya, la data 2014-02-01 08:32:14[quote name='kudika_953696' date='2014-02-01 de vo


Inca unul care se baga aiurea in seama! Ignore!


asta sugeram ºi eu...sã-þi impui un self-ignore...oaie cu cabinã [/quote]Tu de unde ai rasarit de te iei de om aiurea ! [/quote]

Din propria lui prostie a rasarit...

In alta ordine de idei, buna dimineata, Iulya!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 1 Februarie 2014 08:42
Buna ,Vio ,nu pot cita....Nu-i mai baga in seama ,lasa-i sa scrie ce-i duce capul sau cele le duce capul.Ignora-i /le ca doare mai mult.Te pup
-Iulya
Postat pe 1 Februarie 2014 08:44
De la: -Iulya, la data 2014-02-01 08:40:19
De la: kudika_953696, la data 2014-02-01 08:35:01
De la: -Iulya, la data 2014-02-01 08:32:14[quote name='kudika_953696' date='2014-02-01 de vo


Inca unul care se baga aiurea in seama! Ignore!


asta sugeram ºi eu...sã-þi impui un self-ignore...oaie cu cabinã
Tu de unde ai rasarit de te iei de om aiurea !

din Chaos ma'am...din Chaos[/quote]si oare nu sta in puterea noastra sa scapam de chaos ? Nu ajuta la nimic ,un chaos.[/quote]

anostã remarca...cu privire la propovãduitul Chaos...ce dreak aici ?...festival de habotnicie ?
quid_pro_quo
Postat pe 1 Februarie 2014 08:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce ziciceti, e posibil si daca da, e chiar de-a dreptul imoral? 43 De la: loveisblinde 10 Septembrie 2009 08:44
un sfat va rog frumos 33 De la: polin 25 Noiembrie 2011 11:32
Dilema unei iubiri 24 De la: kudika031402 1 Iulie 2010 21:08
.... 6 De la: rondina 31 August 2011 12:16
alexa 4 De la: G_Diana 1 Septembrie 2008 22:37