Setari Cookie-uri

Duphaston

Buna ziua !
Sunt disperata. De aproape 6 luni incerc sa devin mamica, dar din pacate nu am reusit pana acum. Mentionez ca am luat din august pana in octombrie (2 luni si 14 zile de administrare) anticonceptionale Triregol pentru reglarea ciclului menstrual (o data la 4-5 luni). Le-am oprit, pe 18, iar pe 19 seara s-a declansat ciclu care a tinut doar 4 zile, iar de atunci am contacte sexuale neprotejate cu ejaculare intravaginala.
Urmatorul ciclu a fost pe 18 decembrie, adica la un interval de 60 de zile, timp in care ne-am facut iluzii, sperante, aveam (sau mi se parea ca am) si diferite simptome specifice sarcinii, am facut si cateva teste care au fost negative. De aceasta data anterioare sangerarii propriu-zise au fost niste secretii, roz, apoi maro, maro mai inchis, si pe 18 seara curgea doar sange, chiar si niste chegulete mai negre, dar cu care eram familiarizata la ciclu, durata a fost de 6 zile.
De atunci, menstruatia nu s-a mai declansat.. de data aceasta, oboseala, ameteli uneori, si de 10-15 zile dureri de sfarcuri, de cap, si ulterior de sani, care erau si ei umflati.
Eram pregatita de un nou test de sarcina, sperantele erau foarte mari, dar astazi, tot 18, tot 60 de zile, a aparut menstruatia, fara secretii maro, doar sange.. rosu inchis.
Pe parcursul intregii zile am navigat pe tot felul de site-uri, am avut discutii cu diferite persoane si am ajuns la concluzia ca Duphaston m-ar ajuta si pe mine.
Sunt disperata, nu stiu ce sa mai iau, la cine sa mai apelez si cum sa mai incerc.
Mentionez ca analizele amandurora sunt bune, ginecologul a spus sa nu ne facem probleme ca va aparea si bebe, doar sa "ne iubim" din plin.
Va rog din suflet sa ma ajutati cu sfaturi .
Ioana27029
Postat pe 18 Februarie 2014 17:34
Cu cat te stresezi si te macina faptul ca nu ramai mai rapid insarcinata, cu atat mai greu vei ramane insarcinata.

Incearca sa te relaxezi si sa te bucuri de acele clipe intime, alaturi de sotul tau, iar cand va fi sa fie, va veni si un bebe.

Una dintre prietenele mele cele mai bune a incercat aproape un an, dupa ce a intrerupt anticonceptionalele, pana a reusit sa ramana insarcinata.

Daca medicul tau ginecolog ti-a dat asigurari ca esti sanatoasa si poti avea copii, mergi pe mana lui, si nu te mai stresa atat. Bebe va veni cu siguranta.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 19 Februarie 2014 06:37
Buna,
Eu am devenit mamica dupa 7 ani de casnicie, in primii 4 ani am luat anticonceptionale, apoi 3 ani au fost calvar:teste de sarcina, vizite la doctor, verificarea zilnica a temperaturii pt aflarea ovulatiei, bani cheltuiti si timp pierdut pe la doctori care nu imi spuneau altceva decat" totul e bine/apucatii-va de treaba"...in sfarsit nu mai ara mult si trebuia sa merg la psihiatrie.
Un singur doctor din Bucuresti, eu sunt din Iasi, mi-a spus ca tre sa am grija de greutate (kg nici in plus nici in minus) si sa ma relaxez...Mi-am luat gandul de la a fi mamica, voiam sa infiez dar nu era deacord sotul...ciclul imi venea regulat la 28 zile pt 3-4 zile.Am descoperit ca eram insarcinata la 4luni si jumatate, nu ca as fi avut simptome ci pt ca am mers sa fac un scan abdominal pt ficat, a trebuit sa repet scanul de 3 ori ca sa ma conving ca sunt gravida ca nu il credeam pe doctor...dupa 3 ani cu ciclu regulat...am zis ca nu stie ce vede, apoi am facut cateva teste de sarcina si nu mult dupa copilul a miscat...Bafta multa,acum fetita mea are 8 ani si 8 luni...
simona_77e@yahoo.com
Postat pe 23 Februarie 2014 08:49
De la: Viorica_Ecaterina, la data 2014-02-19 06:37:09Cu cat te stresezi si te macina faptul ca nu ramai mai rapid insarcinata, cu atat mai greu vei ramane insarcinata.

Incearca sa te relaxezi si sa te bucuri de acele clipe intime, alaturi de sotul tau, iar cand va fi sa fie, va veni si un bebe.

Una dintre prietenele mele cele mai bune a incercat aproape un an, dupa ce a intrerupt anticonceptionalele, pana a reusit sa ramana insarcinata.

Daca medicul tau ginecolog ti-a dat asigurari ca esti sanatoasa si poti avea copii, mergi pe mana lui, si nu te mai stresa atat. Bebe va veni cu siguranta.
sa nu-mi spui ca te-ai inmultit si tu viorico ca ies de pe kudika de e asa
athos_007
Postat pe 23 Februarie 2014 09:01
pai asa a facut ea..si a facut copii cu doctoru...bn asta deoarece ca ala avea 70 de ani si era si beat si nu a vazut bine
athos_007
Postat pe 23 Februarie 2014 09:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
implanon implantat 4 De la: iina 24 Noiembrie 2011 14:01
conizatie 24 De la: neculai_roxana 4 August 2012 19:34
avortul medicamentos 3 De la: horatiu_tra 31 Martie 2010 21:12
menopauza- cum combatem simptomele ? 85 De la: mkiss26 21 Decembrie 2016 10:16
Heeeelp !! 27 De la: deeatya 12 Mai 2011 14:02