Setari Cookie-uri

AM FACUT AVORT..:( E DOAR O POVESTE TRISTA SI DUREROASA

Acum 2 zile am facut un avort...primul si singurul din viata mea am ramas insarcinata si a trebuit sa renunt la acest copil la acest suflet...sunt vinovata si sunt constienta de asta...ma doare sufletul cand ma gandesc ..eram in holul clinicii...am stat cam 2 ore am ascultat povestile acelor femei care erau acolo..unele triste ca si mine trebuiau sa renunte..altele cu burtica fericite...ma chemat in cabinet...am dat o declaratie am urcat pe o masa...am vazut cum imi injecta ceva in vena...am intors capul am inchis ochii...m-am trezit...eram pe un pat eram ametita copilul meu nu mai era...langa mine era o asistenta care ma privea cu mila..mia zis ca am fost sub anestezie totala...ca am fost foarte agitata si ca am plans...si am strigat..nuuuu...nu imi amintesc nimic nu stiu nimic dar simt ca lipseste ceva din mine...mie gandul la acea fiinta pe care am omorat-o...aceste randuri sunt scrise pentru cele ce vor se faca acelasi lucru...e greu e o alegere grea...mintea mea a zis da...sufletul a zis nu:((
raisa0510
Postat pe 13 Ianuarie 2010 11:53
ciao raisa,iti zic sincer nu imi pot imagina ceeace se simte dupa avort,dar eu nu am de ales ,pt ca nu stiu a cui este acest copil,nu pot sa traies cu idea ca nu e al sotului meu,sau e al sal chem amant,dar asta e ca ma macina ,eu il doresc dar daca poate amantul imi cere sa fac test DNA?si risulta ca e al lui?ce fac ,doar cine trece prin astfel de situati intelege intradevar ,fiecare gresim in viata,eu credeam ca nu pot sa am copiii,va jur si am mers linistita,ca 9 ani am stat cu sotul si nu am ramas insarcinata niciodata,raisa asi vrea sa stiu cite saptamini ai avut cind ai facut avort si cum te simti fisic,iti urez bafta si stai atenta ok?te pup
alis_healthy
Postat pe 15 Ianuarie 2010 22:09
SALUT...SARCINA AVEQA 8 SAPTAMANI IN MOMENTUL AVORTULUI SI FIZIC MA SIMT BINE...MAI BINE DECAT MA ASTEPTAM.ITI UREZ MULTA SANATATE SI sa ai grija de tine
raisa0510
Postat pe 16 Ianuarie 2010 09:55
Nu ai avut copii 9 ani ,iar acum cand ai ocazia sa ai copii te gandesti sa faci avort ?Te gandesti ca e poate singura ocazie sa faci copii ?Nu cred ca ar trebui sa conteze al cui e copilu chiar de nu poti sa-i spui adevarul sotului tau eu in locul tau as risca si l-as face .In euforia care o provoaca faptu ca nu ati avut copii pana acum nu cred ca ti se va cere test adn .Spunei amantului ca e copilu sotului tau iar daca vrei sa ramai cu el divoteaza dar nu te debarasa de acel sufletel .Eu nu am copii ,nu am ramas niciodata insarcinata dar daca cineva mi-ar spune ca voi ramane insarcinata as renunta la tot ce am realizat pana acum [asta daca acesta este pretul ],pentru ca fara copii esti un om nerealizat .Mai gandeste-te .
kudika051850
Postat pe 17 Ianuarie 2010 20:31
cum potzi spune aja cv ? sa minta , sa insele !!!! In primul rand e o hotarare pe care tr sa o ia doar ea , iar noi nu putem sa o criticam , in functie de ceea ce am face noi !!!
Scumpa mea , eu din tot sufletul iti dau acest sfat : ascultati sufletu , inchide te intr o camera singura si mediteaza , itzi iubesti sotu , da sau nu ?daca DA d c vrei sa faci un copil care cel mai probabil nu este al lui , dat fiid faptul k 9 ani nu ai ramas insarcinata iar acum cand l ai inselat ai ramas !!! daca NU , si daca itzi doresiti din tot sufletul un copil si te simti pregatita pentru acest pas , atunci nu mai sta pe ganduri spune i adevarul , fara minciuni k sunt infecte si te vor bantui toata viatza , si pastreaza copilul.
Daca te hotarasti sa faci un avort , tr sa fii tare u k om , sa nu te cihinui q gandul k omori un copil sau alte aberatii , nu ejti nici prima , nici ultima , e un simplu embrion momentan , pur si simplu chiar daca poate par dura si fara suflet cum probabil vor spune multe k sunt , aja trebuie sa privim lucrurile si punct . Nu va mai chinuitzi singure cu tot felul d ganduri rele , nu sunteti criminale , nu suntetzi malefici nu sunteti in nici un fel , pur si simplu acel copil a aparut ( si acum sa fim sincere , din prostie ) , asta e , toata lumea greseste , nimeni nu este perfect , mai bn faci un avort decat sa aduci pe lume un copil care nu este dorit , si pe care il vei chinui .

sper ca tzi am fost d ajutor , si crede ma MINCIUNA nu este o solutzie , sa nu faci aceasta alegere k nu te duce nikieri , adevarul iese mereu la suprafata , si in momentul in care v a iesi , o sa pari mult mai vinovata , mult mai cruda , si sotul tau probabil nu te v a mai privi niciodata la fel .


te pup dulce , ai grija de tn
healthy006322
Postat pe 18 Ianuarie 2010 02:48
si tocmai am realizat k nu am citit bn ... si k deja ai facut o alegere ... :* banuiesc ca a fost cea mai buna ptr tn, aja ca nu ai d c sa te mai gandesti la trecut .
si daca tot m am chinuit mai dev sa ma fac inteleasa in leg q un posibil avort intr o astfel d sit , in care nu stii al cui este copilul , sper makr sa fie d folos altei pers
healthy006322
Postat pe 18 Ianuarie 2010 02:52
De la: raisa0510, la data 2010-01-16 09:55:38SALUT...SARCINA AVEQA 8 SAPTAMANI IN MOMENTUL AVORTULUI SI FIZIC MA SIMT BINE...MAI BINE DECAT MA ASTEPTAM.ITI UREZ MULTA SANATATE SI sa ai grija de tine
marioarasavian
Postat pe 18 Ianuarie 2010 20:55
e un simplu embrion momentan...hmmm
Nu de mult timp am avut de facut un proiect"Bio-ethics"care cuprindea si avortul,ca tema.Deci e vorba de etica...
Sa fim realisti!Si embrionul acela e fiinta umana.Si nu,astea nu-s aberatii!Poti sa o consideri o crima in toata regula...si din pacate o crima "legala".Toata lumea greseste dar de ce sa nu facem noi ceva sa fim diferiti de ceilalti,sa nu gresim? Trist!
Adevarul,oricat de dureros,e de preferat decat o minciuna frumoasa!
joanna_healthy
Postat pe 22 Ianuarie 2010 14:50
healthy 111222, nu prea conteaza al cui e copilul, e al tau, ca asa a vrut el sa vina la tine. nu-ti mai face atatea ganduri pt ce-ar putea spune sotul tau. azi ti se poate parea ca faci un lucru bun si un "sacrificiu pentru el" iar maine sotul te poate parasi pt ca nu te mai iubeste. e doar un exemplu ca spun ca viata e imprevizibila, fii matura si ia decizii intelepte pt tine si copilul tau.
eleain
Postat pe 22 Ianuarie 2010 15:34
Sunt perfect de-acord cu tine. Un copli va ramane intotdeauna alaturi de tine si-ti va aduce numeroase satisfactii. Dar sotul....maine, poimaine va gasi una mai tanara si te va parasi lasandu-te a nimanui. Eu zic sa alegi sange din sangele tau si in cele din urma nu vei regreta.
healthy011658
Postat pe 24 Ianuarie 2010 23:39
Pentru minunata alis ...

''ciao raisa,iti zic sincer nu imi pot imagina ceeace se simte dupa avort,dar eu nu am de ales ,pt ca nu stiu a cui este acest copil,nu pot sa traies cu idea ca nu e al sotului meu,sau e al sal chem amant,dar asta e ca ma macina ,eu il doresc dar daca poate amantul imi cere sa fac test DNA?si risulta ca e al lui?ce fac ,doar cine trece prin astfel de situati intelege intradevar ,fiecare gresim in viata,eu credeam ca nu pot sa am copiii,va jur si am mers linistita,ca 9 ani am stat cu sotul si nu am ramas insarcinata niciodata,raisa asi vrea sa stiu cite saptamini ai avut cind ai facut avort si cum te simti fisic,iti urez bafta si stai atenta ok?te pup''



Ce corect scrii gramatical ... la fel este de ordonata si mintea ta .
florentap
Postat pe 28 Ianuarie 2010 02:46
Acum multi ani, am ramas gravida cu al doilea copil.
Sotul nu mai dorea copii, aveam deja unul.
Amantul sustinea ca nu este copilul lui, sotul nu dorea copilul.
Am avut cateva sangerari si sotul m-a trimis la doctor sa fac avort.
Facusem un avort in tinerete cand eram proaspat casatorita si nu doream sa mai trec prin asa ceva. A fost cumplit, fizic, dar mai ales psihic!Mi-am luat inima in dinti si am lasat copilul. Au urmat 9 luni de chin, in care nu stiam cum va arata copilul cu cine va semana. Imi doream sa semene doar cu mine, dar cand am aflat ca va fi fata, mi-am dat seama ca sunt sanse mari sa semene cu tatal ei. Iar eu nu stiam al cui este copilul!
Intre timp, dupa cativa ani, am divortat. Copilul este minunat, este alinarea durerii mele. I-am spus totul sotului, desi acum stiu ca este copilul sotului, seamana perfect cu el. O cresc singura, dar isi vede regulat tatal, care o iubeste nespus. Ii multumesc in fiecare zi lui Dumnezeu ca am acest copil minunat, bun, intelegator. Va urez tuturor puterea sa infruntati adevarul!
healthy011821
Postat pe 28 Ianuarie 2010 11:18
Imediat dupa revolutie(in 16 ian 1990)am facut si eu un avort,am trecut prin multe sentimente fata de persoana,care credeam ca merita dragostea mea,l-am urat fiindca era plecat de langa mine,l-am urat fiindca imi era greu sa ma mai chinui cu inca un copil(mai aveam o fetita de un an)si m-a silit sa fac asta datorita neimplicarii lui in familie.Am plans si am suferit foarte mult pentru ca iubeam f mult copiii.M-am simtit f vinovata mult timp,dar ceea ce m-a ajutat foarte mult,a fost faptul ca l-am cunoscut pe Dumnezeu si el m-a iertat,dar totusi ramane o durere in inima mea;acel copil nu a avut dreptul la propria viata pentru ca eu i-am luat acel drept,i-am pus nume,stiu ca-l voi intalni in cer si ma voi rusina,dar sunt iertata.Viata mea cu tatal copilului meu s-a incheiat de mult(din 1998)am divortat,apoi in 2000 a murit,dar am inteles ceva;ca doar o persoana responsabila merita sa te fie alaturi de mine si la bine si la rau.
kudika136622
Postat pe 28 Ianuarie 2010 12:01
Mi se pare trist faptul k statul aloca bani pentru fertilizari in vitro daruind o sansa minunata unor cupluri ce nu pot sa aiba copii si isi doresc f mult,iar femeile care pot sa ii aiba,ii avorteaza. Fiecare copil in parte conceput este o fiinta individuala,cu personalitate proprie,cu o identitate. A-i lua dreptul la viata este impotriva firii...
deutza_adom
Postat pe 28 Ianuarie 2010 12:27
La 25 de ani am trecut prin aceeasi durere ca si tine.Nu eram casatorita, stateam cu parintii, iar "mintea imi spunea da, dar sufletul nu", insa simteam ca daca nu fac intreruperea de sarcina in ziua aceea n-o voi mai face niciodata.Acum asi fi avut copil de 12 ani, dar Dumnezeu mi-a ascultat rugile si mi-a vazut cainta, iar in 2005 mi-a dat o minunatie de fetita.Sunt cea mai fericita, chiar daca cel de-al doilea nu mai vrea sa vina. Acum sunt multumita, implinita si-i multumesc Domnului in fiecare zi.
Nu uit insa durerea psihica a acelor zile, caci zile au fost de calvar, cand ma gandeam la cat de usor am putut sa scap de aceea fiinta pentru care n-a existat nici un fel de aparare. Ce daca efotul echipei medicale a fost uimitor, ce daca m-au ajutat sa trec peste durere, vina pe care ti-o asumi te doboara.Nu puteam sa privesc bebelusi, reviste despre ei,nu puteam sa ma mai privesc in oglinda fara sa vad un monstru.Cu timpul insa durerea trece, sentimentul de vinovatie se transforma in uitare, iar cand ai si pentru cine sa lupti, totul se rezuma la implinire.
De aceaa scriu (daca nu este prea tarziu) si pentru doamna care nu stie al cui este copilul............ nu-l pierde, pentru ca-ti pierzi sufletul. La revedere siramaneti sanatoase!
columbina_healthy
Postat pe 28 Ianuarie 2010 16:06
Avortul e o crima ca si cum tiai omara propiul copil .de ce te-ai culcat cu barbatul daca ai stiut ca iti omori copilul ? inainte sa faci prostia gandeste,
oprea_robert73
Postat pe 30 Ianuarie 2010 19:53
la ce te-ai maritat daca tu ai amant ,sa-l ai numai pe acte pe barbat? ce fel de oameni sunteti voi cei casatoriti ca in fata ofiterului care oficiaza cununia civila si a preotului in biserica depuneti un juramant fata de dumnezeu ,eu zic ca acei ce nusi tin juramantul nu-s oameni ,ei nu stiu de dumnezeu ,ei sunt pagani .scz ca zic asa ceva dar astai realitatea
oprea_robert73
Postat pe 30 Ianuarie 2010 20:02
kudika098645
Postat pe 30 Ianuarie 2010 20:34
PTR. robertino 2009
kudika098645
Postat pe 30 Ianuarie 2010 20:35
cum sa iti omori copilul inainte sa il vezi?inainte sa te vada?inainte sa il botezi?inainte sa iti spuna "mama"? cu ce a gresit el? tu ca femeie ai gresit..si trebuie sa te sacrifici pentru acea fiinta nevinovata...stii ca inainte de a se incarna sufletul isi alege parintii pentru a te ajuta sa iti platesti datoriile karmice si pentru a si le plati si el pe ale lui?
unii sunt saraci spiritual si nu privesc "viata" in profunzimea ei...faceti avort din egoism...ca va este greu...ca nu ai suporta sa il cresti singura...sau alte motive...poate copilul ala va fi doctor si va salva vieti, poate va schimba istoria, poate va inventa o solutie pentru un viitor mai bun pentru intreaga omenire...jucati un joc "de-a dumnezeu" ..alegeti voi moartea unui om...nu aveti acest drept!femeile ar trebui sa dea viata, nu sa ia!!!
sunt femei care adopta singure un copil, sunt femei care dau mii de euro pentru a avea sansa sa ramana insarcinate..si cele care au isi bat joc
leeloo_healthy
Postat pe 31 Ianuarie 2010 11:46
buna.....si eu la fel ca tn sunt pt prima data insarcinata in 4 saptamani....ma doare sufletul....dar nu il pot tine...nu e momentul sin nu as avea cum sa il cresc...stiu ca poate mi se va spune ca trebuia sa ma gandesc mai de mult...dar acum e prea tarziu....mi-e ft frica de avort....nu suport spitalele si acele...la ultimul vaccin am lesinat...va rog..da-ti-mi un sfat cum sa rezist si sa fac avortul
kudika187852
Postat pe 24 Mai 2010 18:29
si eu am facut un avort acum 3 ani a fost crunt am plans mult dar nu puteam sa mai fac un bebe aveam deja unul mic,era prea mult pt mine,prea devreme...acum imi doresc sa fac unul,consider ca acum sunt pregatita,dar nu vrea el sa vina...nu e intotdeauna cum vrem noi...am fost la o clinica privata,am spus ca vreau o intrerupere de sarcina si dupa 2 ore eram pe masa,mi-au facut o injectie si eram asa putin ametita.am facut avort prin aspiratie.pt ca sarcina era f mica,nu am simtit nimic nici o durere si totul a durat 20 minute.Mi-a parut f rau acum poate nu as mai face acelasi lucru,ma consider mai matura,mai pregatita sufleteste in fata responsabilitatilor care se anunta asa peste noapte...probabil acum platesc pt greseala de acum 3 ani,nimic nu ramane nepedepsit.
laraariss
Postat pe 24 Mai 2010 20:46
si eu sunt in aceeas situati cu tn laraariss...eu stiu ca voi regreta...dar nu am c sa ofer copilului meu....as vrea sa imi spui te rog daca se poate face avort la 4 saptamani si c simtome am dupa..pls
kudika187852
Postat pe 24 Mai 2010 21:54
si eu aveam cam 4 saptamani cred si stiu ca daca sarcina e mica poti sa faci prin aspiratie,adica nu chirurgigal.i-ti face o injectie si amortesti cel putin in zona abdomenului.eram si eu speriata si o asistenta m-a tinut de mana si mi-a vb frumos.avea un sistem ca o butelie de gas dar mai subtire si cred ca-ti introduce un tub inauntru si apoi aspira...nu doare deloc e mai mult frica.te sfatui sincer sa mergi la un cabinet privat,costa mai mult dar se comporta bine cu tine.dupa aia am stat pe un pat vreo30 minute,si apoi m-au ajutat sa ma imbrac si am plecat pe picioarele mele.cel mai bine e sa nu mergi singura,macar din punct de vedere emotional,psihic esti terminata.imi pare rau ca esti in situatia asta,dar cred ca-mi aduc aminte cam cum eram si eu,ce emotii aveam si te inteleg.sa ceri un avort prin aspiratie si mergi cat mai repede nu pierde timpul(doar daca nu te razgandesti...)cauta pe la toate cabinetele pana gasesti unul care sa te primeasca repede vei trece si peste asta,vei vedea doar ca va fi o amintire care te va bantui.tine-ma la curent si...curaj.viata ta nu se va sfarsi ci doar cea a copilasului.........
laraariss
Postat pe 24 Mai 2010 22:37
multumesc mult pt sfaturi si incurajari....voi merge cat mai curand....am sa te anunt dupa.....sper sa fie bn..:*:*:*desi nu vreau,stiu ca asa e cel mai bn....:(dar la asta trebuia sa ma gandesc inainte..acum e prea tarziu sa regret:(
kudika187852
Postat pe 24 Mai 2010 22:59
raisa0510, unde ti-ai facut tu intreruperea de sarcina ?
Rocsss
Postat pe 24 Mai 2010 23:41
BUNA SCUZE CA RASPUND ASA TARZIU...EU AVEAM 4 SAPTAMANI SI AM FACUT PRIN ASPIRATIE...SIMPTOME...PARCA ERAM DROGATA IN RST NU MA DURUT DECAT SUFLETUL....
raisa0510
Postat pe 12 Iunie 2010 10:19
LA O CLINICA PARTICULARA
raisa0510
Postat pe 12 Iunie 2010 10:20
kudika330486
Postat pe 18 Noiembrie 2010 21:26
De la: laraariss, la data 2010-05-24 22:37:49si eu aveam cam 4 saptamani cred si stiu ca daca sarcina e mica poti sa faci prin aspiratie,adica nu chirurgigal.i-ti face o injectie si amortesti cel putin in zona abdomenului.eram si eu speriata si o asistenta m-a tinut de mana si mi-a vb frumos.avea un sistem ca o butelie de gas dar mai subtire si cred ca-ti introduce un tub inauntru si apoi aspira...nu doare deloc e mai mult frica.te sfatui sincer sa mergi la un cabinet privat,costa mai mult dar se comporta bine cu tine.dupa aia am stat pe un pat vreo30 minute,si apoi m-au ajutat sa ma imbrac si am plecat pe picioarele mele.cel mai bine e sa nu mergi singura,macar din punct de vedere emotional,psihic esti terminata.imi pare rau ca esti in situatia asta,dar cred ca-mi aduc aminte cam cum eram si eu,ce emotii aveam si te inteleg.sa ceri un avort prin aspiratie si mergi cat mai repede nu pierde timpul(doar daca nu te razgandesti...)cauta pe la toate cabinetele pana gasesti unul care sa te primeasca repede vei trece si peste asta,vei vedea doar ca va fi o amintire care te va bantui.tine-ma la curent si...curaj.viata ta nu se va sfarsi ci doar cea a copilasului.........
Adica o incurajezi ca viata ei nu se va sfarsi,ci doar ce-a a copilasului? Cu ce a e de vina el ca mama lui a facut greseli?incerc sa va inteleg,dar nu pot Sper ca D-zeu sa va ierte
Valy90
Postat pe 20 Noiembrie 2010 01:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pilozitatile in exces pe fata 22 De la: Jipa_Andreea 15 Octombrie 2009 21:25
Candidoza - partenerul refuza tratamentul 62 De la: OanaSun 14 Martie 2011 01:15
Vene pe picioare 16 De la: office_salinasusesi_ro 10 Mai 2010 11:40
Oare sunt insarcinata? 5 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 16:09
loviturile la san 23 De la: tarot 10 Iunie 2010 18:15