Setari Cookie-uri

Sufletul meu plange...

te salut "prietene"
kudika_956659
Postat pe 29 Aprilie 2014 16:37
pai dc in ghilimele?
kudika_950728
Postat pe 29 Aprilie 2014 16:39
PT CA NU MAI ESTI IN LISTA MEA DE PRIETENI CU NOUL TAU PROFIL ...
kudika_956659
Postat pe 29 Aprilie 2014 17:04
De la: dalilapink, la data 2014-04-28 19:50:07
Multumesc mult pt raspuns,imi pare rau pt pierderea mamei tale...insa cum ai reusit sa depasesti aceea etapa dureroasa din viata ta?Vai...ce dureros,mama....mama cea mai dulce fiinta de pe pamant....groaznic...dureros...draga de tine..dof...doare cand pierzi un parinte..si mai ales un parinte asa cum era tati...un om care a iubit totul de la om la furnica si de la trandafir la urzica....un om care se bucura si de nori si de soare,un om de o bunatate inimaginabila....un om cu un suflet curat..singurul om care m a iubit neconditionat si nu m a tradat...Sper ca Domnul sa aiba grija de sufletul lui!!



Cu placere,draga mea!!!

Nu voi reusi niciodata sa depasesc dorul sfasietor dupa mama mea,dar speranta si credinta ca o voi vedea din nou ma intareste si imi da energia necesara sa merg mai departe in viata mea,chiar daca o fac fara mangaierile mamei mele!!!
Dumnezeu ne da timpul in ajutor,acesta ne ajuta sa trecem de tot ce inseamna furtuna in suflet,altfel,am fi pierduti cu totii!!!Nu putem uita fiintele dragi,dar ne putem inchina amintirii lor!!!Credinta ne mentine pe linia de plutire,nimic altceva!!!

Roaga-te continuu pentru tatal tau,orice rugaciune spusa cu inima ajunge acolo unde trebuie sa ajunga,fii plina de speranta,sunt convinsa ca tatal tau si-ar fi dorit sa te stie ca fiind astfel!!!In rest,niciun cuvant sau propozitie nu isi mai au rostul aici,numai cine a pierdut pe cineva apropiat,cunoaste ce inseamna acea durere fara limite!!!Dumnezeu sa il cheme in Imparatia Lui!!!
kudika_15804
Postat pe 29 Aprilie 2014 19:20
Imi pare rau pentru tine ca suferi dar asta a vrut Domnul ! Roaga-te lui Isus in camaruta ta, sa ti dea putere sa treci peste durere. El sa fie adapostul tau, prietenul tau de nadejde si scutul tau de scapare ! Slava Lui ca toate le poate, numai noi sa cerem cu lacrimi si credinta ! Fii binecuvantata !
turkey
Postat pe 29 Aprilie 2014 23:05
De la: kudika_15804, la data 2014-04-29 19:20:33
De la: dalilapink, la data 2014-04-28 19:50:07
Multumesc mult pt raspuns,imi pare rau pt pierderea mamei tale...insa cum ai reusit sa depasesti aceea etapa dureroasa din viata ta?Vai...ce dureros,mama....mama cea mai dulce fiinta de pe pamant....groaznic...dureros...draga de tine..dof...doare cand pierzi un parinte..si mai ales un parinte asa cum era tati...un om care a iubit totul de la om la furnica si de la trandafir la urzica....un om care se bucura si de nori si de soare,un om de o bunatate inimaginabila....un om cu un suflet curat..singurul om care m a iubit neconditionat si nu m a tradat...Sper ca Domnul sa aiba grija de sufletul lui!!



Cu placere,draga mea!!!

Nu voi reusi niciodata sa depasesc dorul sfasietor dupa mama mea,dar speranta si credinta ca o voi vedea din nou ma intareste si imi da energia necesara sa merg mai departe in viata mea,chiar daca o fac fara mangaierile mamei mele!!!
Dumnezeu ne da timpul in ajutor,acesta ne ajuta sa trecem de tot ce inseamna furtuna in suflet,altfel,am fi pierduti cu totii!!!Nu putem uita fiintele dragi,dar ne putem inchina amintirii lor!!!Credinta ne mentine pe linia de plutire,nimic altceva!!!

Roaga-te continuu pentru tatal tau,orice rugaciune spusa cu inima ajunge acolo unde trebuie sa ajunga,fii plina de speranta,sunt convinsa ca tatal tau si-ar fi dorit sa te stie ca fiind astfel!!!In rest,niciun cuvant sau propozitie nu isi mai au rostul aici,numai cine a pierdut pe cineva apropiat,cunoaste ce inseamna acea durere fara limite!!!Dumnezeu sa il cheme in Imparatia Lui!!!



Te cred ca nu iti va trece niciodata dorul de mama ta,asa cum nici mie nu imi va trece de tati,insa in timp sper ca durerea ce o simt acum sa mai treaca,ma innebuneste dorul de el,ma simt frustrata ca nu am reusit sa l ajut,,,,mai mult...simt ca l am abandonat cand avea mai mare nevoie de mine.....e dureros sa pierzi pe cineva,nu mi am imaginat ca este asa...nu am crezut ca doare asa tare...tu crezi intr o existenta parelela a lor,a sufletelor?
dalilapink
Postat pe 7 Mai 2014 21:14
CU SIGURANTA !Patreaza-ti sufletul deschis si vei observa ca nu esti singura ! onoreaza-l cum simti tu , aprinde-i o lumanare ori de cate ori simti nevoia sa ii transmiti un gand bun !sau cand ii dai ceva de pomana pentru sufletul lui ! Nu te mai considera vinovata , nu ai nici-un motiv , traim doar atatea zile cate ne sunt sortite nici mai mult nici mai putin!el te vegheaza si ai un inger personal langa DOMNUL ! TOT BINELE DIN LUME TI-L DORESC !
kudika_956659
Postat pe 8 Mai 2014 09:23
Va multumesc din suflet tuturor pt raspunsurile voastre,cuvintele voastre m au intarit si mi au mangaiat sufletul,cred ca fiecare dintre voi ati pierdut la un moment dat pe cineva drag,si vad ca ati reusit sa mergeti mai departe,daca voi ati reusit,voi putea si eu ,poate mai greut dar voi reusi sa stau la suprafata ,cu ajutorul lui Dumnezeu!!!Domnul sa va dea sanatate la toti!!!Si un gand bun de la mine pt voi!!!
dalilapink
Postat pe 13 Mai 2014 08:57
TOT BINELE ti-l doresc draga prietena , fruntea sus si nu te indoi ca ai acum un inger personal care te va mangaia si te va ocroti pe lumea asta !cred cu tarie lucrul acesta .
kudika_956659
Postat pe 13 Mai 2014 09:13
citi ani ai,draga mea?sigur esti f tinara,daca es ti studenta.din pacate,nu putem schimba unele lucruri,chiar daca vrem si atunci e musai sa le ! acceptam.vei vedea,tot din pacate,ca vor mai fi si altele pe parcursul vietii...nu avem ce face!va trece durerea incet,incet,te asigur de asta.cind mama mea a murit eu aveam 36 de ani,eram in toata firea,cum se zice,si totusi ,in dimineata de dupa inmormintare am fost f surprnsa ca m-am trezit...eu credeam ca daca mama moare,voi muri si eu...dar uita ca nu a fost asa.vei trece peste asta! sigur vei trece!roaga-te mult si gindeste-te daca tatal tau ar fi multumit sa te stie ca clachezi si plingi in continuu!ce ar spune el daca te-ar vedea suferind?raspunde-ti singura la intrebarea asta si lasa-l sa se odihneasca in pace.ca ai dus preotul e f bine.dute si tu la un preot si roaga-l sa faca si pt tine o slujba si sa vezi cum te vei mai linisti.Dzeu ne da ,dar ne da si putere sa ducem ceea ce ne da!
armiedi_19665
Postat pe 18 Mai 2014 07:16
Dumnezeu sa-l ierte pe tatal tau! si eu am trecut printr-o astfel de drama recent! tatal meu a murit tot de cancer. a descoprit boala foarte tarziu, iar in 3 saptamani s-a prapadit! mama a murit acum 10 ani tot de cancer! si e de doua ori mai dureros sa ramai fara ambii parinti! cunosc durerea si golul pe care ti-le lasa in suflet pierderea parintilor.
Eu incerc sa fiu tare si sa trec peste aceasta situatie! doar timpul ne poate ajuta sa mai uitam, desi cred ca golul pe care ni-l lasa in suflet pierderea oamenilor dragi o sa-l simtim toata viata!
Consider ca toate lucrurile se intampla in viata cu un scop, nimic nu este intamplator, iar din fiecare incercare pe care ne-o da Dumnezeu, avem ceva de invatat. Tocmai de aceea se si spune ca Dumnezeu ii incerca pe oamenii speciali!
Probabil asa i-a fost scris tatalul tau sa moara..nu ai de ce sa te simti tu vinovata!
Pentru a-ti fi mai usor sa depasesti aceasta situatie trebuie sa socializezi cat mai mult, sa vorbesti despre suferinta ta, daca crezi ca asta iti face bine, sa iti cauti o ocupatie, sau sa desfasori orice alta activitate care iti poate distrage atentia de la aceasta suferinta! este foarte impoprtant sa nu te izolezi sau sa te interiorizezi in astfel de situatii...iti spune asta din proprie experienta!
totusi viata merge mai departe, incerca sa te bucuri de ea, desi stiu ca e foarte greu! sunt convinsa ca tatal tau de undeva de sus are grija de tine si isi doreste sa te vada fericita!
Iti doresc numai bine si sa ai puterea si intelepciunea de a trece peste acesta durere!
kudika453848
Postat pe 18 Mai 2014 10:05
De la: -Iulya, la data 2014-04-27 17:40:10
De la: dalilapink, la data 2014-04-27 14:28:45
Din pacate , toti trecem prin aceasta durere si sentimentul resemnarii.

Unii nu sunt prea afectati cand le mor parintii iar altii, foarte putini, ce-i drept, chiar se bucura ca au scapat de ei.Mai sunt si parinti de nimic pe lumea asta.
Mr_6pack
Postat pe 18 Mai 2014 11:28
De la: dalilapink, la data 2014-04-28 19:43:30
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-04-27 20:19:57
De la: dalilapink, la data 2014-04-27 14:31:13Multumesc mult insa nu stiu despre ce pomeni vorbesti.am dat de slujba..mai trebuie ceva?


Pomenile sunt specifice religiei ortodoxe.
Probabil ca in familia ta este vorba de o alta religie.
Stiu ca la catolici, romano-catolici se face slujba de inmormantare si o slujba la 6 saptamani si din acest motiv am dedus ca nu esti ortodoxa.

Se spune ca daca il plangi prea mult nu-i lasi sufletul sa plece impacat.
Trebuie sa te gandesti pana la urma ca moartea a curmat suferinta tatalui tau.
Din cele spuse ati facut tot ce va stat in putinta sa il ajutati.
Nu te mai invinovati.
Daca crezi in existenta sufletelor intr-o lume paralela cu lumea noastra cauta sa iti traiesti viata astfel incat sufletul tatalui tau sa fie mandru de tine.
Este firesc sa suferi.
Este firesc sa-i simti lipsa.ai
Iarta tot ce e de iertat din trecut, iarta-te si pe tine , lasa timpul sa vindece incet incet suferinta si traieste in continuare viata cu demnitate si respect pentru amintirea lui.
Nu trebuie sa faci nimic spectaculos.
Nu ai nimic de dovedit nimanui.
Transforma iubirea pentru tatal tau in ambitie si stabileste-ti un tel pe care sa il atingi in cinstea tatalui tau.
Iti doresc putere si vointa.



Ma simt vinovata si pt faptul ca am dus un preot in salon ca sa i faca o rugaciune,iar a doua zi a murit...mi a zis cineva ca rugaciunile alea,Maslu se face ca Domnul sa ii curme suferinta si sa il ia la el...iar eu ma simt de parca as fi renuntat la tati...aducandu l pe preot....suntem ortodocsi,insa eu nu umblu la biserica ,asa ca nu cunosc randuiala bisericii...Oare am procedat bine ca am dus un preot?
kukla
Postat pe 18 Mai 2014 19:06
Condoleante! Scuza-ma...ce varsta ai?
rondina
Postat pe 18 Mai 2014 20:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu sunt vinovata,sau el,a simtit ceva pt mine sau m-am inselat?pot sa mai fac ceva? 20 De la: kudika_jo 10 August 2009 10:51
am patit-o :( ma ajuta cineva cu un sfat? 11 De la: Junia 28 Septembrie 2009 22:48
Ce facem? 16 De la: kudika421339 16 Decembrie 2011 20:40
Fundatii si centre gratuite de diagnostica a cancerului mamar 3 De la: yarinay 23 Martie 2009 17:19
ce sfaturi aveti contra ejacularii precoce? 8 De la: julien90 17 Iunie 2015 09:58