Setari Cookie-uri

Orice sfat e bine venit.

Buna.Am intrat aici sperand ca cineva ma va ajuta cu un sfat.Sunt intr-o relatie de 8 luni si mama mea nu este de acord in nici un fel cu prietenul meu.Eu am 20 de ani si el 24 amandoi avem cate un copil din casatorii anterioare.El nu este in tara acum si mi-a zis sa merg acolo in strainatate sa muncim impreuna sa facem o casa impreuna unde sa ne intemeiem o familie dar mama nici nu vrea sa auda de asa ceva.Ce sa fac??? Nu mai stiu incotro sa o iau,nu mai stiu ce sa fac.Va multumesc anticipat.
Silvia_Slv_1
Postat pe 21 Mai 2014 21:26
L-ai cunoscut pe Internet...cat de bine crezi ca-l cunosti ca om , pe acest baiat ?
-Iulya
Postat pe 21 Mai 2014 21:54
il cunosc foarte bine...vorbim foarte mult ne cunoastem foarte bine unul pe celalalt
Silvia_Slv_1
Postat pe 21 Mai 2014 21:56
De la: Silvia_Slv_1, la data 2014-05-21 21:56:46il cunosc foarte bine...vorbim foarte mult ne cunoastem foarte bine unul pe celalalt

Doar din convorbirile pe care le aveti pe net, nu ai de unde stii, ce fel de om este in realitate. Nu doresc sa te descurajez , insa daca doreste sa fii impreuna cu el , cred ca ar fi trebuit sa faca un mic efort pt a veni in Romania , acasa la parintii tai pt a-l cunoaste face to face...si chiar si parintii tai ,sa-i cunoasca parintii lui....apoi l-ai fi putut urma in strainatate. Eu sunt de parerea mamei tale...dar poate ca gresesc...
-Iulya
Postat pe 21 Mai 2014 22:20
De la: -Iulya, la data 2014-05-21 22:20:34
De la: Silvia_Slv_1, la data 2014-05-21 21:56:46il cunosc foarte bine...vorbim foarte mult ne cunoastem foarte bine unul pe celalalt

Doar din convorbirile pe care le aveti pe net, nu ai de unde stii, ce fel de om este in realitate. Nu doresc sa te descurajez , insa daca doreste sa fii impreuna cu el , cred ca ar fi trebuit sa faca un mic efort pt a veni in Romania , acasa la parintii tai pt a-l cunoaste face to face...si chiar si parintii tai ,sa-i cunoasca parintii lui....apoi l-ai fi putut urma in strainatate. Eu sunt de parerea mamei tale...dar poate ca gresesc...

Acum nu poate veni are un contract pe care trebuie sa il respecte.Oricum iti multumesc mult pentru sfat chiar daca nu prea este in favoarea mea
Silvia_Slv_1
Postat pe 22 Mai 2014 00:10
Silvia , in orice contract de munca , legal ai dreptul si la concediu.Eu zic sa astepti si sa nu te grabesti....dar decizia iti apartine.
Fii apropiata de Mama ta si nu-i ascunde nimic,daca este un baiat serios , va proceda asa cum este normal.....gandeste-te bine ,inainte de a face pasul.
-Iulya
Postat pe 22 Mai 2014 14:08
De la: Silvia_Slv_1, la data 2014-05-21 21:26:30Buna.Am intrat aici sperand ca cineva ma va ajuta cu un sfat.Sunt intr-o relatie de 8 luni si mama mea nu este de acord in nici un fel cu prietenul meu.Eu am 20 de ani si el 24 amandoi avem cate un copil din casatorii anterioare.El nu este in tara acum si mi-a zis sa merg acolo in strainatate sa muncim impreuna sa facem o casa impreuna unde sa ne intemeiem o familie dar mama nici nu vrea sa auda de asa ceva.Ce sa fac??? Nu mai stiu incotro sa o iau,nu mai stiu ce sa fac.Va multumesc anticipat.



RASPUNSUL MEU ESTE "NU",DEOCAMDATA.MAI ALES CA ESTI MAMA UNUI COPILAS!!!ASCULTA DE SFATURILE MAMEI TALE!!

OPT LUNI DE RELATIE NU INSEAMNA MARE LUCRU!!
NU STII CE SA FACI??Creste-ti copilul si ai rabdare cu relatia voastra,nu pleca din tara pana nu aprofundati legatura voastra!!!Familiile voastre se cunosc reciproc???Povestile voastre de viata sunt cunoscute de ambele parti???
Daca acel tanar te iubeste cu adevarat, te va intelege si iti va respecta deciziile,nu grabi lucrurile!!!Esti mama,gandeste-te si la copilul tau,nu numai la placerile iubitului!!!!
kudika_15804
Postat pe 22 Mai 2014 16:21
nu cred ca mama ta iti doreste raul gandeste-te si tu , fii rezonabila caci dicutiile sunt una si traiul cu o persoana zi de zi si ceas de ceas este cu totul altceva !!!!!!!!!!! LA DOUAZECI ANI ESTI IN PLINA FORMARE SI EVOLUTIE ... NICI TU NU STII CE VREI LA VARSTA ASTA !Tu nu stii cum reactioneaza omul la nervi , daca consuma alcool sau altele ... daca nu cumva nu isi doreste doar o femeie , oarecare sa ii creasca copilul ... atat ! cu cat mai naiva cu atat mai bine !faptul ca te vei departa de ai tai iti inchide legatura cu ei ... DAR DACA AI NEVOIE CINE TE POATE AJUTA TE INTREB...?
kudika_956659
Postat pe 23 Mai 2014 10:44
Pe prieteneul tau il mai cunoaste cineva din anturajul tau ? E foarte important sa ai si alte referinte despre el.
Ideal ar fi sa afli cu ce se ocupa si ce fel de om era inainte de a pleca in alta tara.

Nu de alta dar e plina lumea de nenorociti care profita de nesiguranta fetelor tinere spunandu-le ce vor sa le auda urechiusele dragalase cu scopul de a le duce in strainatate si a le vinde ca prostituate.

Poate ca nu este cazul dar orice este posibil.

Firesc ar fi ca el sa vina in tara impreuna cu copilul, ca sa cunoasca si sa fie cunoscut de familia ta.
De asemenea e important sa vezi cum te intelegi si cu copilul lui.
Lucrurile nu sunt atat de simple cum par la prima vedere.

Nu pleci in alta tara pe vorbe frumoase spuse la telefon ca nu se stie ce poti pati.

Radu_Cristian_1
Postat pe 23 Mai 2014 11:28
Perfect de acord! Sper sa ia in considerare aceste sfaturi inainte de a comite inca o greseala, faptul ca are un copil dintr-o relatie/casatorie anterioara ar trebui sa ii dea de gandit de 10 ori inainte sa se implice intr-o noua relatie,mai ales una in conditiile astea! Pana nu convietuiesti cu persoana respectiva sau sa faceti lucruri impreuna,de exemplu sa interactionati cu prieteni comuni,cu familiile amandorura sa fi sigura ca nu il cunosti pe omul asta,oricate conversatii ati avea,..dar cel mai important in situatia asta este existenta unui copil: esti mama inainte de a fi femeie si trebuie sa te gandesti in primul rand la copil si sa nu il pui in pericol in nici un fel,eu una nu as indrazni sa plec cu copilul intr-o tara straina si in mainile unui strain! Mama ta are dreptate sa se opuna la asa ceva pt ca iti vrea binele,ai rabdare si asteapta sa va cunoasteti mai bine!
Am indraznit sa dau sfatul pt ca am trecut prin ceva asemanator,poti evita multe greseli in viata daca asculti la timp sfaturile oamenilor care au mai multa experienta de viata si iti vor binele!
dellyzzia
Postat pe 25 Mai 2014 07:06
In orice directie o iei OP, tine minte ca vei lua si copilul cu tine, ce aduce si niste probleme :
- e tatal copilului de acord ?; sau el e decazut din drepturile parintesti ?
- este bine ca sa ai 6 luni impreuna cu cineva nou, inainte ca sa introduci acea persoana copilului tau
- faptul ca are si el un copil, ridica complexitatea pentru ca relatia dintre voi trebuie sa aiba succes si fata de copii; el vine cu copilul lui si tu vi cu copilul tau
- problema cu internetul este ca acolo se aplica doar o parte din comunicarea umana.
Poti vb cu cineva peste internet, dar observi in principiu doar 7% din ce vrea el sa comunice [vorbele in principiu], si in general ce trimiti e controlat.
Sunt multi care apar Adonis pe net.

Mama ta are un punct de vedere foarte bun.
Reveille
Postat pe 27 Mai 2014 04:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubesc un baiat care este hot!!ce sa fac?! 30 De la: kudika052198 30 August 2009 17:03
pe locul 2 29 De la: Shhh 27 Ianuarie 2010 20:25
Nu inteleg de ce mai vrea sa continuam. 5 De la: mimien 11 Februarie 2014 11:58
ceva sfaturi? 6 De la: Lucia38 5 Septembrie 2009 12:32
Eu peste, ea capricorn dar... 5 De la: Sasha_maya 23 August 2009 17:01