Setari Cookie-uri

Ce ne sfatuiti sa facem?

Fetita noastra de 21 de ani a fost diagnosticata cu luxatie congenitala de sold si coxartroza in urma cu 2 ani. Pana acum soldul nu a durut-o si nu am facut nici o investigatie, dar vestea primita ne-a daramat. I-au aparut niste dureri in sold de 6 luni, mai ales la efort. Am fost la dr Andrei Ioan Bogdan si ne-a spus ca soldul va trebui inlocuit cu timpul, pentru ca durerile se vor mari si nu va mai putea merge. Fetita isi doreste operatia si acum pentru piciorul este mai scurt cu 6 cm, si am inteles ca dupa operatie picioarele se egaleaza. Medicul ne-a spus ca ar fi mai bine sa mai asteptam pana facem operatia ca proteza se strica si va trebui sa faca si alte operatii. Cum ar trebui sa facem?
kudika_966073
Postat pe 26 Mai 2014 14:15
De la: kudika_966073, la data 2014-05-26 14:15:01Fetita noastra de 21 de ani a fost diagnosticata cu luxatie congenitala de sold si coxartroza in urma cu 2 ani. Pana acum soldul nu a durut-o si nu am facut nici o investigatie, dar vestea primita ne-a daramat. I-au aparut niste dureri in sold de 6 luni, mai ales la efort. Am fost la dr Andrei Ioan Bogdan si ne-a spus ca soldul va trebui inlocuit cu timpul, pentru ca durerile se vor mari si nu va mai putea merge. Fetita isi doreste operatia si acum pentru piciorul este mai scurt cu 6 cm, si am inteles ca dupa operatie picioarele se egaleaza. Medicul ne-a spus ca ar fi mai bine sa mai asteptam pana facem operatia ca proteza se strica si va trebui sa faca si alte operatii. Cum ar trebui sa facem?


Mai cereti parerea unui medic, si faceti ce este mai recomandabil pt sanatatea fetitei, daca situatia nu suporta amanare operati-o daca nu are nimic amanati asigurati-va insa ca alegeti un medic bun.
kudika_nikole
Postat pe 26 Mai 2014 16:25
Dar pana la 21 de ani ai fetitei, ce-ati facut, ati hibernat? Luxatia congenitala de sold este depistata la nou nascut, in secunda nr.2 banuiesc c-ai nascut intr-un spital si nu in padure.....Esti de condamnat ca ai asteptat atata amar de vreme, fara sa faci nimic, desi in mod sigur ai vazut cum copilul tau schiopata! Evident ca, nefiind tratata atat de mult timp, luxatia congenitala a dus la artroza soldului! Macar acum, in ultimul ceas opereaza fata si fa' exact ceea ce-ti spune medicul ortoped!
In ce secol traim oare????
rondina
Postat pe 26 Mai 2014 16:40
De la: kudika_966073, la data 2014-05-26 14:15:01Fetita noastra de 21 de ani a fost diagnosticata cu luxatie congenitala de sold si coxartroza in urma cu 2 ani. Pana acum soldul nu a durut-o si nu am facut nici o investigatie, dar vestea primita ne-a daramat. I-au aparut niste dureri in sold de 6 luni, mai ales la efort. Am fost la dr Andrei Ioan Bogdan si ne-a spus ca soldul va trebui inlocuit cu timpul, pentru ca durerile se vor mari si nu va mai putea merge. Fetita isi doreste operatia si acum pentru piciorul este mai scurt cu 6 cm, si am inteles ca dupa operatie picioarele se egaleaza. Medicul ne-a spus ca ar fi mai bine sa mai asteptam pana facem operatia ca proteza se strica si va trebui sa faca si alte operatii. Cum ar trebui sa facem?



Urmeaza sfatul medicului,dar,pentru o buna informare,solicita si opinia altor medici de specialitate!!Unde ati fost pana acum,dragi parinti,ati asteptat aca afectiunea sa se cronicizeze,caci,o rezolvare imediata nu exista,dimpotriva,va fi un proces lung si anevoios pentru fiica voastra!!!
kudika_15804
Postat pe 26 Mai 2014 17:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Testosteron marit :( 2 De la: Adriancicm 1 Noiembrie 2010 19:43
va rog dati-mi un sfat 24 De la: SERPICO 9 Februarie 2012 09:32
rana pe col 1 De la: Kittty_kat 11 Octombrie 2011 23:50
.. 21 De la: kudika508336 28 Aprilie 2012 10:11
Am sanii foarte diferiti, i need help:( 3 De la: zuzuuk 14 Iulie 2010 14:59