Setari Cookie-uri

Sa ii spui sau nu...?

Si reversul care e mult mai complicat datorita problemelor morale, de constiinta.
Daca ai fost destul de proasta sa te implici intr-o relatie cu un barbat insurat, stiind ca este insurat (casnicia lui fiind cea expusa in topicul anterior : "sa afli sau nu...?", dar deh cica sentimentele au luat-o razna de ambele parti, iubire mare ca-n povesti, va despartiti dupa un an, dar dupa cateva luni afli ca in tot timpul cat voi ati avut o relatie, el a mai avut o alta amanta cu declaratii de iubire si tot tacamul... ar fi corect (nu e cuvantul cel mai potrivit, dar nu gasesc altul) sau bine sau moral... sa le spui amantei si sotiei? Si nu doar din razbunare ci si pentru a sti cu ce fel de om au de-a face. Ar fi corect fata de ele?
arahne
Postat pe 2 August 2014 09:35
Tu fiind sotia sau amanta sau inculpatul cu pricina ?
Din profilul tau , reiese ca esti femeie
-Iulya
Postat pe 2 August 2014 13:28
De la: arahne, la data 2014-08-02 09:35:13Si reversul care e mult mai complicat datorita problemelor morale, de constiinta.
Daca ai fost destul de proasta sa te implici intr-o relatie cu un barbat insurat, stiind ca este insurat (casnicia lui fiind cea expusa in topicul anterior : "sa afli sau nu...?", dar deh cica sentimentele au luat-o razna de ambele parti, iubire mare ca-n povesti, va despartiti dupa un an, dar dupa cateva luni afli ca in tot timpul cat voi ati avut o relatie, el a mai avut o alta amanta cu declaratii de iubire si tot tacamul... ar fi corect (nu e cuvantul cel mai potrivit, dar nu gasesc altul) sau bine sau moral... sa le spui amantei si sotiei? Si nu doar din razbunare ci si pentru a sti cu ce fel de om au de-a face. Ar fi corect fata de ele?


Nu,ar fi corect fata de cel ce isi etaleaza potenta in viata amantelor!!!
kudika_15804
Postat pe 2 August 2014 13:30
De la: arahne, la data 2014-08-02 09:35:13Si reversul care e mult mai complicat datorita problemelor morale, de constiinta.
Daca ai fost destul de proasta sa te implici intr-o relatie cu un barbat insurat, stiind ca este insurat (casnicia lui fiind cea expusa in topicul anterior : "sa afli sau nu...?", dar deh cica sentimentele au luat-o razna de ambele parti, iubire mare ca-n povesti, va despartiti dupa un an, dar dupa cateva luni afli ca in tot timpul cat voi ati avut o relatie, el a mai avut o alta amanta cu declaratii de iubire si tot tacamul... ar fi corect (nu e cuvantul cel mai potrivit, dar nu gasesc altul) sau bine sau moral... sa le spui amantei si sotiei? Si nu doar din razbunare ci si pentru a sti cu ce fel de om au de-a face. Ar fi corect fata de ele?


In cazul asta ..tot el este care imparte corectitudinea
-Iulya
Postat pe 2 August 2014 13:40
De la: -Iulya, la data 2014-08-02 13:28:50Tu fiind sotia sau amanta sau inculpatul cu pricina ?
Din profilul tau , reiese ca esti femeie

Din pacate am fost in ambele ipostaze la un moment dat.
Sotie fiind, am trecut peste aventurile lui datorita copiilor si am divortat ulterior, dar din alte motive.
Ca amanta, am aflat dupa cum spuneam la cateva luni dupa ce ne-am despartit si a durut mult mai rau decat daca as fi aflat cand a inceput. As fi vrut sa aflu cand eram inca impreuna si puteam sa ne scutim pe amandoi de multa suferinta.
Nu le-am spus nici sotiei nici amantei despre relatia noastra considerand ca nu e treaba mea sa le spun si nevrand sa ranesc persoane care nu mi-au facut nimic desi pe de alta parte consider ca ar merita sa stie si sa poata lua deciziile potrivite fiind in cunostinta de cauza
arahne
Postat pe 3 August 2014 01:47
De la: arahne, la data 2014-08-03 01:47:51
De la: -Iulya, la data 2014-08-02 13:28:50Tu fiind sotia sau amanta sau inculpatul cu pricina ?
Din profilul tau , reiese ca esti femeie

Din pacate am fost in ambele ipostaze la un moment dat.
1 .Sotie fiind, am trecut peste aventurile lui datorita copiilor si am divortat ulterior, dar din alte motive.

2 .Ca amanta, am aflat dupa cum spuneam la cateva luni dupa ce ne-am despartit si a durut mult mai rau decat daca as fi aflat cand a inceput. As fi vrut sa aflu cand eram inca impreuna si puteam sa ne scutim pe amandoi de multa suferinta.

3.Nu le-am spus nici sotiei nici amantei despre relatia noastra considerand ca nu e treaba mea sa le spun si nevrand sa ranesc persoane care nu mi-au facut nimic desi pe de alta parte consider ca ar merita sa stie si sa poata lua deciziile potrivite fiind in cunostinta de cauza


Daci ai fost in toate cele 3 variante se pare ca te-ai descurcat perfect
-Iulya
Postat pe 3 August 2014 20:23
*deci*
-Iulya
Postat pe 3 August 2014 20:24
De la: arahne, la data 2014-08-03 01:47:51
De la: -Iulya, la data 2014-08-02 13:28:50Tu fiind sotia sau amanta sau inculpatul cu pricina ?
Din profilul tau , reiese ca esti femeie

Din pacate am fost in ambele ipostaze la un moment dat.
Sotie fiind, am trecut peste aventurile lui datorita copiilor si am divortat ulterior, dar din alte motive.
Ca amanta, am aflat dupa cum spuneam la cateva luni dupa ce ne-am despartit si a durut mult mai rau decat daca as fi aflat cand a inceput. As fi vrut sa aflu cand eram inca impreuna si puteam sa ne scutim pe amandoi de multa suferinta.
Nu le-am spus nici sotiei nici amantei despre relatia noastra considerand ca nu e treaba mea sa le spun si nevrand sa ranesc persoane care nu mi-au facut nimic desi pe de alta parte consider ca ar merita sa stie si sa poata lua deciziile potrivite fiind in cunostinta de cauza


Ar trebui sa ai deja raspunsurile daca le-ai trait pe pielea ta!
Sa distrugi inca doua vieti?
Nu, nu ar fi corect, lasa-le sa afle singure.
Buboiul se va sparge o data si o data.
Nu iti asuma rolul de Nemesis, se va intoarce impotriva ta.
Arno_28
Postat pe 10 August 2014 09:38
1. sa aflii sau nu
2.sa-i spui sau nu
Raspunzi si castigi
-Iulya
Postat pe 10 August 2014 13:00
Contopind cele doua topice, ca intr-un proces judiciar, esenta este de constiinta a celei de-a treia persoane, a amantei nr.doi... dar, amantele nu isi pot da calificative valorice in raport de data, pentru ca sunt amante, au acelasi statut, de partenere de sex. Ele stiu de nevasta, dar nu stiu una despre cealalta si abia cand una afla ca nu e singura amanta, apare intrebarea vindicativa "sa-l spun??"
Amanta care stie cum e barbatul iubit reactioneaza dupa cum ii este caracterul ori dragostea de mare. Le spune si nevestei si celeilalte amante cat de incapatoare e inima iubitului lor, ori se comporta ca-n jungla daca vrea sa-l pastreze...
Daca insa este o femeie care a gresit oferindu-se unui barbat nepotrivit, dispare ea si isi consuma dezamagirea in tacere. In fond, suntem singurii responsabili pentru sentimentele noastre, si in iubire si in suferinta... actiunile sunt mai clare si usor de cuantificat, sentimentele nu.
Se vede treaba ca barbatii si femeile au devenit animale sociale complexe, nu isi mai ajung doi.
maybe
Postat pe 10 August 2014 16:32
De la: -Iulya, la data 2014-08-03 20:23:53
De la: arahne, la data 2014-08-03 01:47:51
De la: -Iulya, la data 2014-08-02 13:28:50Tu fiind sotia sau amanta sau inculpatul cu pricina ?
Din profilul tau , reiese ca esti femeie

Din pacate am fost in ambele ipostaze la un moment dat.
1 .Sotie fiind, am trecut peste aventurile lui datorita copiilor si am divortat ulterior, dar din alte motive.

2 .Ca amanta, am aflat dupa cum spuneam la cateva luni dupa ce ne-am despartit si a durut mult mai rau decat daca as fi aflat cand a inceput. As fi vrut sa aflu cand eram inca impreuna si puteam sa ne scutim pe amandoi de multa suferinta.

3.Nu le-am spus nici sotiei nici amantei despre relatia noastra considerand ca nu e treaba mea sa le spun si nevrand sa ranesc persoane care nu mi-au facut nimic desi pe de alta parte consider ca ar merita sa stie si sa poata lua deciziile potrivite fiind in cunostinta de cauza


Daci ai fost in toate cele 3 variante se pare ca te-ai descurcat perfect


Nu pricep si nu am priceput de ce judeca unii cu atat de multa siguranta pe ei / ele insisi / insele ??? Poate maine ve fi tu in ipostaza asta! Niciodata sa nu spui niciodata! Si sa nu fii arganta crezand ca tie nu ti se poate intampla asa ceva...deh..datorita principiilor implacabile si moralitatii nestirbite. Dragostea nu are treaba cu moralitatea sau cu cat de bun sau rau este un om! Niciodata!!! Dragostea e dragoste si punct!
Repet: nu pricep si nu voi intelege vreodata cum pot unii cu atata nonsalanta si aroganta sa ii judece pe altii??? Stii cum e asta? Cum imi povestea o prietena de-a mea care abia divortase de fostul sot pentru ca o maltrata, a ramas cu un copil sub 1 an si cerandu-i ajutorul fratelui ei pentru o problema de sanatate a copilului - sa o duca cu masina la spital - cumnata ei, adica sotia fratelui ei ii spune: "Auzi, dar de ce nu isi i-a zi sora-ta un barbat odata ca sa o ajute cu copilul??? Ce tot apeleaza la tine???" In conditiile in care vorbim de frati..si biata femeie abia semnase divortul....cum sa se gandeasca deja la altul..cand abia respira de durere....
Eu cand zic ca lumea e cruda si rea...stiu ce spun!

Numai bine tuturor...si multa intelepciune!
Julia_2
Postat pe 10 August 2014 22:43
De la: Julia_2, la data 2014-08-10 22:43:55
De la: -Iulya, la data 2014-08-03 20:23:53
De la: arahne, la data 2014-08-03 01:47:51
De la: -Iulya, la data 2014-08-02 13:28:50Tu fiind sotia sau amanta sau inculpatul cu pricina ?
Din profilul tau , reiese ca esti femeie

Din pacate am fost in ambele ipostaze la un moment dat.
1 .Sotie fiind, am trecut peste aventurile lui datorita copiilor si am divortat ulterior, dar din alte motive.

2 .Ca amanta, am aflat dupa cum spuneam la cateva luni dupa ce ne-am despartit si a durut mult mai rau decat daca as fi aflat cand a inceput. As fi vrut sa aflu cand eram inca impreuna si puteam sa ne scutim pe amandoi de multa suferinta.

3.Nu le-am spus nici sotiei nici amantei despre relatia noastra considerand ca nu e treaba mea sa le spun si nevrand sa ranesc persoane care nu mi-au facut nimic desi pe de alta parte consider ca ar merita sa stie si sa poata lua deciziile potrivite fiind in cunostinta de cauza


Daci ai fost in toate cele 3 variante se pare ca te-ai descurcat perfect




Nu pricep si nu am priceput de ce judeca unii cu atat de multa siguranta pe ei / ele insisi / insele ??? Poate maine ve fi tu in ipostaza asta! Niciodata sa nu spui niciodata! Si sa nu fii arganta crezand ca tie nu ti se poate intampla asa ceva...deh..datorita principiilor implacabile si moralitatii nestirbite. Dragostea nu are treaba cu moralitatea sau cu cat de bun sau rau este un om! Niciodata!!!


Auzi ma fata unde mama naibii ai vazut tu rautate in mesj. postat de mine ?!
Iar maine , poimane si alataieri ..nu voi fi in asemenea situatie pt ca eu nu am sa-mi pun niciodata intrebari la care deja stiu raspunsul...si uite asa poate pricepi de ce unele o au pe orizontala si nu pe verticala !iar regula asta o cunosc doar cele care au principii implacabile si moralatitati nestirbite...
Tu fiind de profesie amanta e normal sa sustii ca dragostea nu are treaba cu moralitatea ...data care vine posteaza ce ai de zis fara sa te impiedici de mine.
-Iulya
Postat pe 10 August 2014 23:08
De la: -Iulya, la data 2014-08-10 23:08:45
De la: Julia_2, la data 2014-08-10 22:43:55
De la: -Iulya, la data 2014-08-03 20:23:53
De la: arahne, la data 2014-08-03 01:47:51
De la: -Iulya, la data 2014-08-02 13:28:50Tu fiind sotia sau amanta sau inculpatul cu pricina ?
Din profilul tau , reiese ca esti femeie

Din pacate am fost in ambele ipostaze la un moment dat.
1 .Sotie fiind, am trecut peste aventurile lui datorita copiilor si am divortat ulterior, dar din alte motive.

2 .Ca amanta, am aflat dupa cum spuneam la cateva luni dupa ce ne-am despartit si a durut mult mai rau decat daca as fi aflat cand a inceput. As fi vrut sa aflu cand eram inca impreuna si puteam sa ne scutim pe amandoi de multa suferinta.

3.Nu le-am spus nici sotiei nici amantei despre relatia noastra considerand ca nu e treaba mea sa le spun si nevrand sa ranesc persoane care nu mi-au facut nimic desi pe de alta parte consider ca ar merita sa stie si sa poata lua deciziile potrivite fiind in cunostinta de cauza


Daci ai fost in toate cele 3 variante se pare ca te-ai descurcat perfect




Nu pricep si nu am priceput de ce judeca unii cu atat de multa siguranta pe ei / ele insisi / insele ??? Poate maine ve fi tu in ipostaza asta! Niciodata sa nu spui niciodata! Si sa nu fii arganta crezand ca tie nu ti se poate intampla asa ceva...deh..datorita principiilor implacabile si moralitatii nestirbite. Dragostea nu are treaba cu moralitatea sau cu cat de bun sau rau este un om! Niciodata!!!


Auzi ma fata unde mama naibii ai vazut tu rautate in mesj. postat de mine ?!
Iar maine , poimane si alataieri ..nu voi fi in asemenea situatie pt ca eu nu am sa-mi pun niciodata intrebari la care deja stiu raspunsul...si uite asa poate pricepi de ce unele o au pe orizontala si nu pe verticala !iar regula asta o cunosc doar cele care au principii implacabile si moralatitati nestirbite...
Tu fiind de profesie amanta e normal sa sustii ca dragostea nu are treaba cu moralitatea ...data care vine posteaza ce ai de zis fara sa te impiedici de mine.


Zici tu ca m-ai "citi" bine, si ai conchis ca sunt sau am fost amanta!
Habar nu ai cine sunt, ce am fost si cine sunt!

Nu judeca dupa aparente pentru ca nu o faci bine, te rog sa ma crezi!

Si nu ma lua cu "mai fata" ca nu ne-am tras de sireturi si nu ne vom trage vreodata.

Eu ti-am raspuns frumos fara apelative ironice pentru ca asa consider ca e normal si civilizat.

Vis-a-vis de moralitate si modul cum te crezi tu, este strict alegerea si parerea ta.

Si eu am deja profilul tau in minte, nu te teme..insa eu nu pun etichete, astept, cercetez, dau sanse.

Moralitatea nu are treaba cu dragostea!

Bunatatea are treaba cu moralitatea si vice-versa!

Rautate am vazut in modul cum ai scris: uite iti dau un copy-paste:
" Daci ai fost in toate cele 3 variante se pare ca te-ai descurcat perfect " - Tu ai scris asta, nu eu!

Ti se pare tie prietenesc si cu multa buna-vointa ce ai scris tu?!

Eu vad multa ironie si chiar luat in ras ca sa o spun mai frumos!

Nimeni nu e perfect!

Cum spunea Iisus (nu sunt habotnica, dar aici se potriveste perfect): "Cine e fara de pacat sa arunce primul piatra" Ei bine?!

Nu ma impiedic de tine, insa comentariul tau mi-a atras atentia, nu suport rautatea, sau macar urmele ei...si ma face sa reactionez....!

Si ar mai fi multe de spus din ce cred eu, dar nu vreau sa te plictisesc cu notiuni care tie ti se par abstracte si conchise de o "amanta".

Si tie iti doresc multa intelepciune - atentie viata e scurta, anii trec!

Si de asemenea o zi buna!
Julia_2
Postat pe 11 August 2014 15:01
Julia , m-ai lamurit , tu te simti cu musca pe caciula si citindu-ti si celelalte postari , reiese clar faptul ca ai suferit multe deceptii in dragoste , asta pt ca tu nu tii cont de moralitate cand e vb de dragoste

""Habar nu ai cine sunt, ce am fost si cine sunt!"""

" Daci ai fost in toate cele 3 variante se pare ca te-ai descurcat perfect "


Ocoleste-mi rautatea si desfasoara-ti activitatea pe forum alaturi de cei care stiu cine ai fost si cine esti !
Si poate daca recitesti pe aici , vei vedea ca nici initiatoarea acestui topic nu a avut o asemenea reactie , desi era indreptatita sa-mi ofere ce raspuns dorea. Tu insa ai o atitudine de atac la persoana mea , ceea ce nu ma impresioneaza !
Faptul ca ai in vedere "profilul meu" , m-a dat gata
-Iulya
Postat pe 11 August 2014 18:01
De la: -Iulya, la data 2014-08-11 18:01:19Julia , m-ai lamurit , tu te simti cu musca pe caciula si citindu-ti si celelalte postari , reiese clar faptul ca ai suferit multe deceptii in dragoste , asta pt ca tu nu tii cont de moralitate cand e vb de dragoste

""Habar nu ai cine sunt, ce am fost si cine sunt!"""

" Daci ai fost in toate cele 3 variante se pare ca te-ai descurcat perfect "


Ocoleste-mi rautatea si desfasoara-ti activitatea pe forum alaturi de cei care stiu cine ai fost si cine esti !
Si poate daca recitesti pe aici , vei vedea ca nici initiatoarea acestui topic nu a avut o asemenea reactie , desi era indreptatita sa-mi ofere ce raspuns dorea. Tu insa ai o atitudine de atac la persoana mea , ceea ce nu ma impresioneaza !
Faptul ca ai in vedere "profilul meu" , m-a dat gata


Esti draguta in "sucul" tau..!

Dar tot nu ma oftic, pentru ca nu am de ce.

Uite, iti pun si un zambet..

Si te si apalud pentru stradania ta!


Numai bine!

Julia_2
Postat pe 11 August 2014 19:23
"""De la: Julia_2, la data 2014-06-22 18:24:07
Radu, foarte bine spus !!!!
... Cine nu isi doreste dragoste, intensitate, senzatii tari, placere, pasiune...nebunieeeeeeeeeeeeeeee...
O Doamne, m-a luat valul...dar eu stiu atat...viata e scurta de emulte ori..si de ce sa o irosim alandala?
Numai bine tuturor si muuuulta iubire!"""



Julia , despre care suc vorbesti , despre cel de care te ia valul eee uite de aia esti tu revoltata pe barbati , ca te ia valul cam des si de aceea ti-o ia mintea alandala

-Iulya
Postat pe 11 August 2014 20:02
De la: -Iulya, la data 2014-08-11 20:02:39"""De la: Julia_2, la data 2014-06-22 18:24:07
Radu, foarte bine spus !!!!
... Cine nu isi doreste dragoste, intensitate, senzatii tari, placere, pasiune...nebunieeeeeeeeeeeeeeee...
O Doamne, m-a luat valul...dar eu stiu atat...viata e scurta de emulte ori..si de ce sa o irosim alandala?
Numai bine tuturor si muuuulta iubire!"""



Julia , despre care suc vorbesti , despre cel de care te ia valul eee uite de aia esti tu revoltata pe barbati , ca te ia valul cam des si de aceea ti-o ia mintea alandala



Si daca m-a luat valul cu perechea mea, care este problema ta?

Nu poti tu sa dormi noaptea ca m-a luat pe mine valul cu barbatul iubit si perechea mea???

Se vede tare ca te roade rau de tot ce ti-am scris, eu nu intentionam sa te supar asa, dar nici nu pot sa trec cu vederea lucruri spuse si facute din rautate.

Ai luat un comentariu de-al meu, si l-ai scos din context. Acela era un comentariu dat unui topic de-al lui Radu care era despre sex.

Tu nu faci sex, sau ma rog dragoste cu perechea / partenerul tau?!

Un copil nu se concepe asa..?! Sau nu stiu eu bine...

Cand iti iubesti barbatul ca femeie nu e frumos si normal sa te lasi dusa de val cu el?!

Atunci de ce scoti din context si imi pui tot felul de etichete?

Eu nu ti-am spus tie in nici un fel, nu te-am etichetat, nu te-am atacat, am scris strict vis-a-vis de ce ai comentat tu pentru ca mi-a atras atentia cum am spus anterior.

Eu nu te scormonesc pe tine, nu iti caut postari sau comenturi mai vechi de-ale tale, nu ma intereseaza, sunt opiniile tale, fiecare are dreptul la libera exprimare.

Si atunci de ce te incapatanezi tu sa ma etichetezi pe mine in felurile in care o faci?

Si ca sa dormi tu bine noaptea, nu am fost amanta niciodata si nici nu sunt.

Desi pe mine nu m-ar durea asa ceva....daca as fi fost mi-as fi asumat si punct.

Multa liniste si intelepciune iti doresc.

Julia_2
Postat pe 11 August 2014 22:43
De la: Julia_2, la data 2014-08-10 22:43:55
De la: -Iulya, la data 2014-08-03 20:23:53
De la: arahne, la data 2014-08-03 01:47:51
De la: -Iulya, la data 2014-08-02 13:28:50Tu fiind sotia sau amanta sau inculpatul cu pricina ?
Din profilul tau , reiese ca esti femeie

Din pacate am fost in ambele ipostaze la un moment dat.
1 .Sotie fiind, am trecut peste aventurile lui datorita copiilor si am divortat ulterior, dar din alte motive.

2 .Ca amanta, am aflat dupa cum spuneam la cateva luni dupa ce ne-am despartit si a durut mult mai rau decat daca as fi aflat cand a inceput. As fi vrut sa aflu cand eram inca impreuna si puteam sa ne scutim pe amandoi de multa suferinta.

3.Nu le-am spus nici sotiei nici amantei despre relatia noastra considerand ca nu e treaba mea sa le spun si nevrand sa ranesc persoane care nu mi-au facut nimic desi pe de alta parte consider ca ar merita sa stie si sa poata lua deciziile potrivite fiind in cunostinta de cauza


Daci ai fost in toate cele 3 variante se pare ca te-ai descurcat perfect


Nu pricep si nu am priceput de ce judeca unii cu atat de multa siguranta pe ei / ele insisi / insele ??? Poate maine ve fi tu in ipostaza asta! Niciodata sa nu spui niciodata! Si sa nu fii arganta crezand ca tie nu ti se poate intampla asa ceva...deh..datorita principiilor implacabile si moralitatii nestirbite. Dragostea nu are treaba cu moralitatea sau cu cat de bun sau rau este un om! Niciodata!!! Dragostea e dragoste si punct!
Repet: nu pricep si nu voi intelege vreodata cum pot unii cu atata nonsalanta si aroganta sa ii judece pe altii??? Stii cum e asta? Cum imi povestea o prietena de-a mea care abia divortase de fostul sot pentru ca o maltrata, a ramas cu un copil sub 1 an si cerandu-i ajutorul fratelui ei pentru o problema de sanatate a copilului - sa o duca cu masina la spital - cumnata ei, adica sotia fratelui ei ii spune: "Auzi, dar de ce nu isi i-a zi sora-ta un barbat odata ca sa o ajute cu copilul??? Ce tot apeleaza la tine???" In conditiile in care vorbim de frati..si biata femeie abia semnase divortul....cum sa se gandeasca deja la altul..cand abia respira de durere....
Eu cand zic ca lumea e cruda si rea...stiu ce spun!

Numai bine tuturor...si multa intelepciune!



Dragostea e doar un sentiment care poate fi controlat de persoana care il simte,daca respectiva persoana are pricipii printre care si moralitate, atunci dragostea este controlata de moralitate.
Daca ai avea un amant care iti cere sa va sinucideti din dragoste, tu pentru ca nu poti controla marele amor care te consuma te sinucizi?
Ma cam indoiesc!
Omul pe lamga animal are si vointa si liber arbitru si multe alte "arme"cu care, daca vrea, poate controla impulsurile erotice.
Arno_28
Postat pe 13 August 2014 20:07
De la: Arno_28, la data 2014-08-13 20:07:58
Dragostea e doar un sentiment care poate fi controlat de persoana care il simte,daca respectiva persoana are pricipii printre care si moralitate, atunci dragostea este controlata de moralitate.
Daca ai avea un amant care iti cere sa va sinucideti din dragoste, tu pentru ca nu poti controla marele amor care te consuma te sinucizi?
Ma cam indoiesc!
Omul pe lamga animal are si vointa si liber arbitru si multe alte "arme"cu care, daca vrea, poate controla impulsurile erotice.



Sunt de acord cu tine,doar vin si adaug ca,iubirea are ratiunea si filtrul ei,care nu nu sunt tangentiale in niciun punct cu ratiunea omului,sunt elemente distincte,dar ,care transforma fiinta umana intr-un tot!!!

Buna seaa!!
kudika_15804
Postat pe 13 August 2014 20:16
De la: kudika_15804, la data 2014-08-13 20:16:21
De la: Arno_28, la data 2014-08-13 20:07:58
Dragostea e doar un sentiment care poate fi controlat de persoana care il simte,daca respectiva persoana are pricipii printre care si moralitate, atunci dragostea este controlata de moralitate.
Daca ai avea un amant care iti cere sa va sinucideti din dragoste, tu pentru ca nu poti controla marele amor care te consuma te sinucizi?
Ma cam indoiesc!
Omul pe lamga animal are si vointa si liber arbitru si multe alte "arme"cu care, daca vrea, poate controla impulsurile erotice.



Sunt de acord cu tine,doar vin si adaug ca,iubirea are ratiunea si filtrul ei,care nu nu sunt tangentiale in niciun punct cu ratiunea omului,sunt elemente distincte,dar ,care transforma fiinta umana intr-un tot!!!

Buna seaa!!


Da MissE, eu inteleg ce spui, omul insa le poate tine in echilibru daca vrea.
ma tem ca altele nu vor intelege si vor crede ca le dai apa la moara ca din dragoste poti sa faci orice ca e dragoste si atat!
Daca ne lasam condusi doar de dragoste,impulsuri erotice si altele genul instinct ajungem inapoi langa animale, care se imperecheaza ca asa-i in firea lucrurilor.
Arno_28
Postat pe 13 August 2014 20:38
De la: Julia_2, la data 2014-08-11 22:43:43
De la: -Iulya, la data 2014-08-11 20:02:39"""De la: Julia_2, la data 2014-06-22 18:24:07
Radu, foarte bine spus !!!!
... Cine nu isi doreste dragoste, intensitate, senzatii tari, placere, pasiune...nebunieeeeeeeeeeeeeeee...
O Doamne, m-a luat valul...dar eu stiu atat...viata e scurta de emulte ori..si de ce sa o irosim alandala?
Numai bine tuturor si muuuulta iubire!"""



Julia , despre care suc vorbesti , despre cel de care te ia valul eee uite de aia esti tu revoltata pe barbati , ca te ia valul cam des si de aceea ti-o ia mintea alandala



Si daca m-a luat valul cu perechea mea, care este problema ta?

Nu poti tu sa dormi noaptea ca m-a luat pe mine valul cu barbatul iubit si perechea mea???

Se vede tare ca te roade rau de tot ce ti-am scris, eu nu intentionam sa te supar asa, dar nici nu pot sa trec cu vederea lucruri spuse si facute din rautate.

Ai luat un comentariu de-al meu, si l-ai scos din context. Acela era un comentariu dat unui topic de-al lui Radu care era despre sex.

Tu nu faci sex, sau ma rog dragoste cu perechea / partenerul tau?!

Un copil nu se concepe asa..?! Sau nu stiu eu bine...

Cand iti iubesti barbatul ca femeie nu e frumos si normal sa te lasi dusa de val cu el?!

Atunci de ce scoti din context si imi pui tot felul de etichete?

Eu nu ti-am spus tie in nici un fel, nu te-am etichetat, nu te-am atacat, am scris strict vis-a-vis de ce ai comentat tu pentru ca mi-a atras atentia cum am spus anterior.

Eu nu te scormonesc pe tine, nu iti caut postari sau comenturi mai vechi de-ale tale, nu ma intereseaza, sunt opiniile tale, fiecare are dreptul la libera exprimare.

Si atunci de ce te incapatanezi tu sa ma etichetezi pe mine in felurile in care o faci?

Si ca sa dormi tu bine noaptea, nu am fost amanta niciodata si nici nu sunt.

Desi pe mine nu m-ar durea asa ceva....daca as fi fost mi-as fi asumat si punct.

Multa liniste si intelepciune iti doresc.



La 28 de ani ai tai , esti cam suparata pe viata si te pierzi printre randuri , rezumandu-te in a te repeta.
Ca tot ai placerea de a scrie romane , nu era necesar sa te impiedici de mine , pt a-ti scoate in evidenta povestile despre eu-l tau atat de pretios , in care te si contrazici in afirmatii.
Parerea mea ca orice discutie intre noi sa se incheie aici , desfasoara-ti activitatea pe forum iar parerile mele pline de rautate , evita-le , atat timp cat nu-ti sunt adresate tie !!!!





-Iulya
Postat pe 13 August 2014 20:47
mult mai vorbiti
kudika_950728
Postat pe 13 August 2014 20:51
""Daca ai avea un amant care iti cere sa va sinucideti din dragoste, tu pentru ca nu poti controla marele amor care te consuma te sinucizi?
Ma cam indoiesc!""


Si as adauga , daca partenerul iti cere sa furi pt el , tu ca femeie trebuie sa fii lipsita de ratiune si moralitate !? doar pt faptul ca iubesti

Dar ma rog ce stiu eu...na cum dragostea e lipsita de moralitate....o fi si asa.



-Iulya
Postat pe 13 August 2014 20:52
De la: Arno_28, la data 2014-08-13 20:38:18
De la: kudika_15804, la data 2014-08-13 20:16:21
De la: Arno_28, la data 2014-08-13 20:07:58
Dragostea e doar un sentiment care poate fi controlat de persoana care il simte,daca respectiva persoana are pricipii printre care si moralitate, atunci dragostea este controlata de moralitate.
Daca ai avea un amant care iti cere sa va sinucideti din dragoste, tu pentru ca nu poti controla marele amor care te consuma te sinucizi?
Ma cam indoiesc!
Omul pe lamga animal are si vointa si liber arbitru si multe alte "arme"cu care, daca vrea, poate controla impulsurile erotice.



Sunt de acord cu tine,doar vin si adaug ca,iubirea are ratiunea si filtrul ei,care nu nu sunt tangentiale in niciun punct cu ratiunea omului,sunt elemente distincte,dar ,care transforma fiinta umana intr-un tot!!!

Buna seaa!!


Da MissE, eu inteleg ce spui, omul insa le poate tine in echilibru daca vrea.
ma tem ca altele nu vor intelege si vor crede ca le dai apa la moara ca din dragoste poti sa faci orice ca e dragoste si atat!
Daca ne lasam condusi doar de dragoste,impulsuri erotice si altele genul instinct ajungem inapoi langa animale, care se imperecheaza ca asa-i in firea lucrurilor.


Exact in momentul in care iti lipseste ratiunea si moralitatea , nu poti vb de iubire ..ci de simple imperecheri.
-Iulya
Postat pe 13 August 2014 20:59
desteapta mai esti iulio rolex iti merge mintea aia
kudika_950728
Postat pe 13 August 2014 21:16
De la: kudika_950728, la data 2014-08-13 21:16:56desteapta mai esti iulio rolex iti merge mintea aia


Am avut de la cine invata
-Iulya
Postat pe 13 August 2014 21:29
De la: -Iulya, la data 2014-08-13 21:29:11
De la: kudika_950728, la data 2014-08-13 21:16:56desteapta mai esti iulio rolex iti merge mintea aia


Am avut de la cine invata


cred,,de la radu
kudika_950728
Postat pe 13 August 2014 21:31
De la: kudika_950728, la data 2014-08-13 21:31:23
De la: -Iulya, la data 2014-08-13 21:29:11
De la: kudika_950728, la data 2014-08-13 21:16:56desteapta mai esti iulio rolex iti merge mintea aia


Am avut de la cine invata


cred,,de la radu


da si apoi i-am devenit profesoara
-Iulya
Postat pe 13 August 2014 21:41
De la: kudika_950728, la data 2014-08-13 20:51:27mult mai vorbiti


Suntem fenei cu F, Dogule!
Arno_28
Postat pe 13 August 2014 21:46
De la: Arno_28, la data 2014-08-13 21:46:35
De la: kudika_950728, la data 2014-08-13 20:51:27mult mai vorbiti


Suntem fenei cu F, Dogule!


Am obosit!

Femei!
Arno_28
Postat pe 13 August 2014 21:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hello, 2 De la: Barbie30_ 30 August 2011 09:43
heeey :) o sugestie va rog? :D 11 De la: Flowers 16 Martie 2011 13:56
Am nevoie de un sfat.... 21 De la: andreea1976 18 Februarie 2009 21:58
parul 2 De la: kudika311399_silvia 12 Noiembrie 2010 16:38
cum sa intretii o relatie? 28 De la: ramona_elisa 28 Octombrie 2010 20:52