Setari Cookie-uri

Cum il pot vindeca

Buna, sunt intr-o relatie de 4 luni cu acest baiat,ne cunoastem de mai mult timp , am fost si prieteni foarte buni ; vorbim despre orice ,ne intelegem foarte bine si suntem mereu pe aceeasi lungime de unda cu toate ca este o diferenta de 5 ani intre noi. Ne-am cunoscut pe facebook si mereu el a fost cel care a facut primul pas . El este la facultate in alt oras , dar ne vedem destul de des .Tine la mine foarte mult si chiar ne potrivim.
Intr-o relatie anterioara a fost ranit si de atunci crede ca nu va mai putea sa iubeasca vreodata pe cineva. Acea persoana a avut un impact pozitiv mare asupra lui cu toate ca a avut de suferit la final.Au fost cei mai buni prieteni si dupa au avut o relatie de 6 luni.Dupa ce i-a spus ca o iubeste ea l-a parasit pentru ca nu il considera destul de bun pentru ea.Spune ca nu mai are sentimente pentru ca le-a daruit pe toate cui nu trebuia. A trecut peste dar tot considera ca nu este posibil sa mai iubeasca, cu toate ca inca spera sa o faca din nou.Mi-a spus ca se uraste pentru faptul ca nu va putea sa imi spuna ca ma iubeste si chiar sa simta asta, cu toate ca tine foarte mult la mine si nu vrea sa ma raneasca in nici un fel;el considera ca nu este persoana potrivita pentru mine.Ii pare rau ca nu m-a cunoscut inainte ca toate acestea sa se intample si spera ca as fi prevenit totul.
Eu chiar consider ca il iubesc dar din cauza acestui lucru nu am avut curajul sa o spun , nu vreau sa renunt la el si nu stiu ce sa mai fac.Imi pare foarte rau pentru el si as dori sa stiu cum il pot vindeca pentru ca ma afecteaza foarte mult acest lucru si am impresia ca este vina mea si ca nu m-am straduit destul.Nu am mai fost niciodata asa fericita alaturi de cineva.
Sunt si putin confuza pentru ca isi petrece aproape fiecare minut al zilei alaturi de mine , abia daca inchidem skype-ul sau telefonul si nu stie ce sa mai faca ca sa imi intre mie in gratii , nici nu a trebuit sa-l sun vreodata pentru ca mereu o face el si orice problema sau neliniste are mereu o impartaseste cu mine si chiar ma include in planurile lui de viitor.El este foarte bucuros ca m-a intalnit .
Eu nu stiu ce sa mai fac si cum sa-l fac sa treaca peste si sa simta ce simt si eu pentru el.
kudika_971999
Postat pe 6 August 2014 00:13
buna , parerea mea este ca sa il mai acorzi timp , sa ai rabdare , iubirea vine pe parcurs , daca nu , pai atunci va trebui sa il lasi si sa iti vezi de drum pentru ca altfel vei avea tu de suferit .... toti trecem prin dezamagiri dar trebuie sa vrem sa trecem peste si mai ales daca exista cineva ca tu pe planeta va fi si mai usor ... totul tine de vointa ... mult succes
ElenaAnca
Postat pe 6 August 2014 04:00
De la: kudika_971999, la data 2014-08-06 00:13:11 Buna, sunt intr-o relatie de 4 luni cu acest baiat,ne cunoastem de mai mult timp , am fost si prieteni foarte buni ; vorbim despre orice ,ne intelegem foarte bine si suntem mereu pe aceeasi lungime de unda cu toate ca este o diferenta de 5 ani intre noi. Ne-am cunoscut pe facebook si mereu el a fost cel care a facut primul pas . El este la facultate in alt oras , dar ne vedem destul de des .Tine la mine foarte mult si chiar ne potrivim.
Intr-o relatie anterioara a fost ranit si de atunci crede ca nu va mai putea sa iubeasca vreodata pe cineva. Acea persoana a avut un impact pozitiv mare asupra lui cu toate ca a avut de suferit la final.Au fost cei mai buni prieteni si dupa au avut o relatie de 6 luni.Dupa ce i-a spus ca o iubeste ea l-a parasit pentru ca nu il considera destul de bun pentru ea.Spune ca nu mai are sentimente pentru ca le-a daruit pe toate cui nu trebuia. A trecut peste dar tot considera ca nu este posibil sa mai iubeasca, cu toate ca inca spera sa o faca din nou.Mi-a spus ca se uraste pentru faptul ca nu va putea sa imi spuna ca ma iubeste si chiar sa simta asta, cu toate ca tine foarte mult la mine si nu vrea sa ma raneasca in nici un fel;el considera ca nu este persoana potrivita pentru mine.Ii pare rau ca nu m-a cunoscut inainte ca toate acestea sa se intample si spera ca as fi prevenit totul.
Eu chiar consider ca il iubesc dar din cauza acestui lucru nu am avut curajul sa o spun , nu vreau sa renunt la el si nu stiu ce sa mai fac.Imi pare foarte rau pentru el si as dori sa stiu cum il pot vindeca pentru ca ma afecteaza foarte mult acest lucru si am impresia ca este vina mea si ca nu m-am straduit destul.Nu am mai fost niciodata asa fericita alaturi de cineva.
Sunt si putin confuza pentru ca isi petrece aproape fiecare minut al zilei alaturi de mine , abia daca inchidem skype-ul sau telefonul si nu stie ce sa mai faca ca sa imi intre mie in gratii , nici nu a trebuit sa-l sun vreodata pentru ca mereu o face el si orice problema sau neliniste are mereu o impartaseste cu mine si chiar ma include in planurile lui de viitor.El este foarte bucuros ca m-a intalnit .
Eu nu stiu ce sa mai fac si cum sa-l fac sa treaca peste si sa simta ce simt si eu pentru el.



Este prematur sa te gandesti la profunzimea relatiei!!!Daca sunteti atat de apropiati,de ce nu lasi lucrurile sa evolueze in ritmul lor firesc???Daca iubitul tau te va iubi,va trece peste relatia anterioara si va sti sa investeasca si sentimente in relatia cu tine!!!AVETI ,DOAR PATRU LUNI DE RELATIE!!!Barbatii au alt algoritm de functionare in ceea ce priveste trecutul lor amoros!!!Ai rabdare cu el si cu tine,nimic valoros nu se obtine pocnind din degete!!!
kudika_15804
Postat pe 6 August 2014 07:12
".Mi-a spus ca se uraste pentru faptul ca nu va putea sa imi spuna ca ma iubeste si chiar sa simta asta, cu toate ca tine foarte mult la mine si nu vrea sa ma raneasca in nici un fel "



".Nu am mai fost niciodata asa fericita alaturi de cineva. "


Cum mama dracului poti sustine ca esti fericita la maxim alaturi de un om care nu te iubeste ? Sau , doar atat astepti tu de la viata ? Sa ai langa tine un om care isi plange fosta relatie dar de fapt spune ca nu vrea sa te raneasca ?
Rotty_
Postat pe 6 August 2014 08:20
In astfel de situatii cred ca cel mai bine tu ar trebui sa stii ce vrei sa faci, cat vrei sa te implici sau nu. Trebuie sa te gandesti foarte bine, trebuie sa fii pregatita si pentru un esec. Se poate indragosti de tine sau nu. Degeaba ne spunem noi parerea, tu vei face exact ce simti. Chiar daca te gandesti ca nu te va iubi niciodata, tot vei sta langa el desi s-ar putea ca victima sa fii tu pe o lunga perioada de timp, atat cat vei putea tu sa o fii si e clar , o vei fi muuuuuult timp de acum incolo. Imi cer iertare, dar imi permit sa vorbesc cu atata siguranta din proprie experienta. Chiar daca nu toti functionam la fel, se poate intampla sa fii si tu la fel de 'prostuta'. Pentru ca stiu cat de greu este, te rog , nu- i acorda mai mult de cateva luni. Altfel, vei fi mantaua lui de vreme rea pentru multi ani de acum incolo. Da, tu te- ai indragostit. El, a gasit alinare langa tine. Atat. Te rog, nu ramane asta pentru el. Uite, sunt o femeie matura, nu proasta( pe naiba, sunt cea mai proasta), am cunoscut un tip in urma cu 4 ani, a spus in primele luni ca vrea sa ne casatorim dar sa fiu eu libera, am devenit si libera, dar tot singura sunt chiar daca sunt cu el. El, are viata lui, are iubita sau iubite, eu imi irosesc viata pt .ca il iubesc. Am ramas pentru el, ce am fost intotdeauna, prietena lui, sa- l ascult, sa- l ajut cand ii este greu. Chiar daca imi spune ca nu fac nimic sa schimbam lucrurile, deci tot eu sunt de vina( motiv)nu face pasul important . Desi, stiu ca nu o va face niciodata( dar mai sper inca), stau langa el ca fraiera si- mi irosesc viata mergand din cand in cand cu el la cafea si atat. Ai grija , te rog! Gandeste- te bine, ai grija , nu deveni victima!
kudika_14399
Postat pe 28 Septembrie 2014 07:03
Buna ziua
Mie mi se pare ca el face exact ceea ce arata cu degetul si acuza ca ar fi facut fosta lui iubita ! Spune ceva de genul : imi placi, imi esti draga , dar nu sint potrivit pentru tine ....! Cam asa suna si mesajul fostei pentru el . Ce face ? Te pedepseste pentru ce i s-a facut si de data asta se asigura ca este el cel iubit si care detine controlul si te face sa te simti nesigura de relatie asa cum s-a simtit el in relatia precedenta ? Urit din partea lui .
Daca stii din start ca , cica nu poti iubi pe cineva, atunci ar trebui sa-i dai pace , sa nu ii incurci viata , sa nu faci pe cineva sa isi piarda luni din viata alaturi de tine . Altfel , daca continui relatia , inseamna ca urmaresti doar sa te simti bine o perioada , fara angajamente de nici un fel , urmaresti doar placerea ta egoista , fara sa iti pese de faptul ca il ranesti pe cel de linga tine. Si oricit de frumos ar imbraca acest fapt , intr-o prietenie , sau in romantisme de tot felul , realitatea tot asta ramine : ca tu iti pierzi vremea si investesti timp , energie si sentimente intr-un om care nu are chef sa te iubeasca ci doar isi oblojeste ranile facute de cealalta linga o alta femeie care il vede ca pe un soare .
Daca stii acest lucru , si continui sa o faci , inseamna ca iti meriti soarta , fiindca in viata doar noi sintem responsabili de felul in care ne croim drumul si de deciziile pe care le luam. Asa ca , eu iti doresc sa iti deschizi ochii la timp , sa iti dai seama ca tot ambalajul asta dragalas ascunde doar un lucru negativ pentru tine , sa iti dai seama ca esti folosita pe post de pansament de un individ ce face exact ce a facut fosta pentru a se razbuna pe femei ( cica) , si sa gasesti puterea de a te rupe de el afectiv si de a-ti gasi un barbat care sa iti raspunda cu aceleasi sentimente pe care tu le simti !
Marea greseala a femeilor in cazuri de genul acesta este ca se considera un fel de maica ranitilor , care sint responsabile de vindecarea ranilor , si suporta fara comentarii toate comportamentele aiurea ale barbatilor ce se pricep de minune sa le intretina aceasta stare , si se mai simt si vinovate la sfirsit , cind totul se naruie inevitabil , fiindca probabil tot ele nu au facut ceva bine de vreme ce barbatul nu a revenit la un comportament normal si firesc !!! In loc sa isi dea seama ca au fost folosite si manipulate , uneri constient alteori inconstient , dar ce mai conteaza cind rezultatul e acelasi : lacrimi , nefericire , frustrari , asteptari desarte si timp pierdut aiurea linga cine nu merita !?
crinolina_34
Postat pe 28 Septembrie 2014 07:12
eu zic sa ai rabdare si sa il lasi pe el sa depaseasca trauma pe care a trait o
ina_irinus906
Postat pe 28 Septembrie 2014 09:14
Foarte pertinent raspunsul si, din pacate, foarte realist. Tu esti pentru el un loc unde sa-si oblojeasca orgoliul ranit si mizeaza pe dorinta ta de dragoste si tandrete. Incearca sa nu mai fii asa disponibila, pentru ca ceea ce face el este un soi de vampirism si cand ranile i se vor fi vindecat suficient, va pleca in alta parte. Incearca sa vorbesti despre problemele tale cu aceeasi frecventa si intensitate ca si el si vezi daca va fi la fel de disponibil ca si tine in a te asculta; atunci iti vei da seama daca este dragoste adevarata sau o prietenie camuflata sub pretextul unei relatii sentimentale; ceea ce nu este acelasi lucru!
Centreaza-ti atentia mai mult asupra ta si pe el in acel plan in care iti poate satisface nevoia de dragoste, daca nu se va intampla, mai devreme sau mai tarziu ai sa-ti dai seama ca ca nu a fost nimic din ce-ai crezut tu.
Numai bine iti doresc.
kudika_14907
Postat pe 28 Septembrie 2014 10:22
Draga mea din cate am inteles de la tine el e mereu alaturi de tine,iti impartaseste toate problemele lui si mai mult face orice ca sa iti fie tie bine.Asta nu poate face oricine decat o persoana care te iubeste dar avand in vedere ca cealalta persoana la parasit in momentele cand el ia spus ca o iubeste,acum e posibil ca el chiar daca ar simti ca te iubeste nu ti-ar spune asta niciodata in fata de frica sa nu pateasca ce a patit in prima relatie.Parerea mea este sa te bucuri din plin de aceasta relatie si sa lasi totul sa decurga de la sine.Nu e chiar asa important sa auzi din gura lui cuvantul magic si e mult mai important sa simti ca el e trup si suflet alaturi de tine si sigur asta nu o face intamplator si ptr ca normal te iubeste.
krystyana_26
Postat pe 28 Septembrie 2014 12:14
ii trebuie timp si tie f f f multa rabdare,extraordinar de multa rabdare daca zica il iubesti,dar...incearca sa nu vrei sa schimbi la el si alte lucruri,tabieturi,etc... ef important asta. si eu am patit cam la fel,ma ichisesem in mn,credeam ca am gasit pe cineva care era ce cautam,areusit sa/mi deschida sufletul,m/a convins ca ne va fi bine impreuna,am lasat/o pe fosta,m/am mutat la ,,aleasa,, acum 5 ani si ...acum sint dezamagit,dezorientat,vinovat pt tot si toate... sint si mai inchis in mine,am inceput sa cred ca toate femeile sint la fel... scuze, ai grija de el,fa/l sa se simta indispensabil pt tn,fa/l sa inteleaga ca pe el il asteptai,ca doar el e cel ce te completeaza,ca simti ca doar cu el esti un intreg.
eugen_badea1970
Postat pe 28 Septembrie 2014 17:00
Il poti vindeca in timp si cu multa rabdare, daca tu crezi ca merita. Fi alaturi de el in continuare, ofera-i dragoste, tandrete, intelegere, prietenie, in general ceea ce orice barbat isi doreste si la un moment dat isi va da seama ca te iubeste. Dupa cum ai prezentat tu relatia eu sunt sigura ca si acum te iubeste dar nu realizeaza acest lucru deoarece, din diverse motive el nu a reusit sa se detaseze de relatia cu fosta.Relatia cu tine il va ajuta sa faca acest lucru, mai devreme sau mai tarziu dar sa nu faci gresala sa fortezi lucrurile. Succes.
kudika_29184
Postat pe 28 Septembrie 2014 19:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubire sau dependenta ?! 97 De la: kudika_6458 24 Februarie 2013 15:32
Sa ma despart de el? 15 De la: kudika229723 5 Mai 2014 12:43
insarcinata sau nu ? 7 De la: kudika_4278 24 Aprilie 2012 22:01
fisa postului 4 De la: Barbie30_ 3 Mai 2011 13:11
trecut vs prezent 5 De la: geo_x 1 August 2009 00:35