Setari Cookie-uri

Dezinfectarea lenjeriei intime

Buna!
Vreau sa stiu care este cea mai buna varianta pentru a spala, dezinfecta si ingriji lenjeria intimpa pentru a nu ne pune in pericol sanatatea intima?
Trebuie spalata cu mana sau cu masina?Cu ce tip de produs si la ce temperatura trebuie calcata ca sa fie dezinfectata?

Si alta intrebare este cum dezinfectez un lighean nou cumparat pentru a face bai de sezut ?

Multumesc anticipat pt raspuns!
kudika514482
Postat pe 2 Septembrie 2014 15:33
De la: kudika514482, la data 2014-09-02 15:33:46Buna!
Vreau sa stiu care este cea mai buna varianta pentru a spala, dezinfecta si ingriji lenjeria intimpa pentru a nu ne pune in pericol sanatatea intima?
Trebuie spalata cu mana sau cu masina?Cu ce tip de produs si la ce temperatura trebuie calcata ca sa fie dezinfectata?

Si alta intrebare este cum dezinfectez un lighean nou cumparat pentru a face bai de sezut ?

Multumesc anticipat pt raspuns!



Prima conditie si esentiala este ca lenjeria intima sa fie confectionata numai din Bumbac,aceasta se poate spala la temperaturi ridicate de peste 40 de grade Celsius!!!Se poate spala si cu mana,dar numai daca suporti temperatura ridicata a apei pentru spalat!!Deasemenea,se poate calca cu fierul de calcat bine incins!!!

Ligheanul se poate dezinfecta cu apa clocotita in care se toarna Clor,dupa care se clateste cu multa apa rece!!Nu stiu daca mai exista Cloramina pe piata!!!!Este recomandat ca ligheanul in care faci bai de sezut sa nu fie folosit de catre ceilalti si nu pentru spalarea fetei!!!In aceeasi masura,prosoapele de fata si de corp trebuie sa fie, daca nu fierte,spalate la temperatura ridicata!!
kudika_15804
Postat pe 2 Septembrie 2014 15:42
mai repede ei una noua decat sa o dezinfectezi atat
kudika_950728
Postat pe 2 Septembrie 2014 16:28
De la: kudika_15804, la data 2014-09-02 15:42:39
De la: kudika514482, la data 2014-09-02 15:33:46Buna!
Vreau sa stiu care este cea mai buna varianta pentru a spala, dezinfecta si ingriji lenjeria intimpa pentru a nu ne pune in pericol sanatatea intima?
Trebuie spalata cu mana sau cu masina?Cu ce tip de produs si la ce temperatura trebuie calcata ca sa fie dezinfectata?

Si alta intrebare este cum dezinfectez un lighean nou cumparat pentru a face bai de sezut ?

Multumesc anticipat pt raspuns!



Prima conditie si esentiala este ca lenjeria intima sa fie confectionata numai din Bumbac,aceasta se poate spala la temperaturi ridicate de peste 40 de grade Celsius!!!Se poate spala si cu mana,dar numai daca suporti temperatura ridicata a apei pentru spalat!!Deasemenea,se poate calca cu fierul de calcat bine incins!!!

Ligheanul se poate dezinfecta cu apa clocotita in care se toarna Clor,dupa care se clateste cu multa apa rece!!Nu stiu daca mai exista Cloramina pe piata!!!!Este recomandat ca ligheanul in care faci bai de sezut sa nu fie folosit de catre ceilalti si nu pentru spalarea fetei!!!In aceeasi masura,prosoapele de fata si de corp trebuie sa fie, daca nu fierte,spalate la temperatura ridicata!!




Dar daca spal lenjeria intima cu masina de spalat, indicat ar fi sa fie doar a persoanei respective si am citit ca nici nu ar trebui amestecata cu restul hainelor chiar daca sunt doar ale tale. Si consider ca a spala 1 data pe saptamana 7-10 perechi de lenjerie sa nu mai spun daca in casa sunt 3/4 persoane se cam face risipa, parerea mea.

Am cautat in numeroase magazine inclusiv in Jolidon si toate lenjerile au cel mai mult 95% bumbac, exista oare ceva magazin mai ,,sofisticat'' in acest sens?
kudika514482
Postat pe 2 Septembrie 2014 18:52
De la: kudika514482, la data 2014-09-02 18:52:05
Dar daca spal lenjeria intima cu masina de spalat, indicat ar fi sa fie doar a persoanei respective si am citit ca nici nu ar trebui amestecata cu restul hainelor chiar daca sunt doar ale tale. Si consider ca a spala 1 data pe saptamana 7-10 perechi de lenjerie sa nu mai spun daca in casa sunt 3/4 persoane se cam face risipa, parerea mea.

Am cautat in numeroase magazine inclusiv in Jolidon si toate lenjerile au cel mai mult 95% bumbac, exista oare ceva magazin mai ,,sofisticat'' in acest sens?



Asa este,procentul de Bumbac este majoritar,aceasta este lenjeria comercializata la noi,deci putem face un rabat de la situatia ideala!!!!!!!

Draga mea,cred ca poti face un efort si sa iti speli singura lenjeria intima,daca consideri ca se va face risipa cu spalarea automata!!!Important este sa fii curata si sa ai lenjeria pe masura igienei personale!!!Nu este o problema dificila!!!
kudika_15804
Postat pe 2 Septembrie 2014 18:57
Poti pulveriza o solutie dezifectanta pe haine si sa le lasi sa actioneze 10-20 minute. Solutiile se pot comana de pe siteurile cu produse profesionale pentru cabinete medicale si de dentisti.
kudika228712
Postat pe 7 Septembrie 2014 12:42
De la: kudika514482, la data 2014-09-02 15:33:46Buna!
Vreau sa stiu care este cea mai buna varianta pentru a spala, dezinfecta si ingriji lenjeria intimpa pentru a nu ne pune in pericol sanatatea intima?
Trebuie spalata cu mana sau cu masina?Cu ce tip de produs si la ce temperatura trebuie calcata ca sa fie dezinfectata?

Si alta intrebare este cum dezinfectez un lighean nou cumparat pentru a face bai de sezut ?

Multumesc anticipat pt raspuns!


Poti calca lenjeia intima dupa ce se usuca dupa spalat..mie mama mi-o calca de cand eram mica.nu o sa-ti ia foarte mult timp, trebuie doar sa treci cu fierul de calcat de cateva ori peste ea. In felul asta poti sa fi sigura ca toate bacteriile au disparut
Sasha_Criss
Postat pe 7 Septembrie 2014 13:30
Cea mai buna dezinfectie este inmuierea in solutie slaba de clor si expozitie mai lunga adica 12 ore, atentie cele colorate se pot pata si indeobste toata lengeria si cea de pat trebuie dezinfectata cu clor [ o pasila de clorom la 5litre apa fierbinte pentru 12 ore,
healthy017339
Postat pe 16 Septembrie 2014 09:18
De la: kudika514482, la data 2014-09-02 15:33:46Buna!
Vreau sa stiu care este cea mai buna varianta pentru a spala, dezinfecta si ingriji lenjeria intimpa pentru a nu ne pune in pericol sanatatea intima?
Trebuie spalata cu mana sau cu masina?Cu ce tip de produs si la ce temperatura trebuie calcata ca sa fie dezinfectata?

Si alta intrebare este cum dezinfectez un lighean nou cumparat pentru a face bai de sezut ?

Multumesc anticipat pt raspuns!




Daca mai continui sa dezinfectezi tot pe ce pui mana , o sa fi in curand un om bolnav. Nu numai cu capul , ci si fizic. Nu e gluma.
O zi buna sa ai , cu ceva microbi pe ici pe colo ca sa nu se plictiseasca sistemul imunitar.
Rotty_
Postat pe 16 Septembrie 2014 09:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pensie alimentara 39 De la: healthy008068 10 Noiembrie 2013 01:43
Infectie alimentara sau sarcina? 19 De la: bursuka 7 Septembrie 2010 13:38
o mica mare problema 6 De la: Deeliaaaa 24 Iulie 2011 20:55
masurarea temperaturi bazale 8 De la: kudika_2008 14 Martie 2012 19:26
cearta 5 De la: GRIGO_RESCU_ 21 Februarie 2012 20:55