Setari Cookie-uri

Slabit !

As vrea sa slabesc cateva kg , dar problema este ca nu stiu ce sa mananc . Ma puteti ajuta ? Supele , ciorbele sunt bune ?
Si inca ceva , va rog , ce sa mananc la scoala , sunt plecata de la 7 si ajung tocmai la 3 acasa ? Dar inafara de fructe ?
Ni_Col_1
Postat pe 14 Septembrie 2014 20:44
De la: Ni_Col_1, la data 2014-09-14 20:44:38As vrea sa slabesc cateva kg , dar problema este ca nu stiu ce sa mananc . Ma puteti ajuta ? Supele , ciorbele sunt bune ?
Si inca ceva , va rog , ce sa mananc la scoala , sunt plecata de la 7 si ajung tocmai la 3 acasa ? Dar inafara de fructe ?
..sunt o gramada de diete pe net,,,pt.slabit..poti manca ..OUA FIERTE,CARNE SLABA LA GRATAR,CARTOFI FIERTI,SALATE,FRUCTE,IAURTURI,MIGDALE,ROSII,CASTRAVETI,....dar trebuie sa renunti la dulciuri,mancaruri cu sos,cartofi prajiti,shaorme,pizze,,,,,poti manca paine graham,mamaliga,,,,,cam atat....
NEGRUTTTT
Postat pe 15 Septembrie 2014 07:10
De la: Ni_Col_1, la data 2014-09-14 20:44:38As vrea sa slabesc cateva kg , dar problema este ca nu stiu ce sa mananc . Ma puteti ajuta ? Supele , ciorbele sunt bune ?
Si inca ceva , va rog , ce sa mananc la scoala , sunt plecata de la 7 si ajung tocmai la 3 acasa ? Dar inafara de fructe ?


Ce greutate ai???
kudika_15804
Postat pe 15 Septembrie 2014 07:25
Stati mai fetelor ! Voi nu ati auzit ca fata e inca la scoala ? Mai bine sa intrebam cati ani are...Roxy , lasa naibii dietele de pe net sa nu-s de nici o treaba. Fiecare organism reactioneaza altfel.Inafara de asta , nu pui o copila tanara sa se apuce de tinut diete drastice atata timp cat e inca in crestere.

Ni_Col , ciorbele ingrasa in general . Sunt bune doar supele de legume cu putina carne slaba fiarta. Bineintzeles , fara smantana si alte deresatuiri.
Inafara de asta exista o lista a mancarurilor pe care nu ai voie sa le combini la aceeasi masa. Ia-o intai mai usurel , nu sarii pe diete drastice , ca o sa regreti mai tarziu.
Rotty_
Postat pe 15 Septembrie 2014 08:04
De la: Rotty_, la data 2014-09-15 08:04:52Stati mai fetelor ! Voi nu ati auzit ca fata e inca la scoala ? Mai bine sa intrebam cati ani are...Roxy , lasa naibii dietele de pe net sa nu-s de nici o treaba. Fiecare organism reactioneaza altfel.Inafara de asta , nu pui o copila tanara sa se apuce de tinut diete drastice atata timp cat e inca in crestere.

Ni_Col , ciorbele ingrasa in general . Sunt bune doar supele de legume cu putina carne slaba fiarta. Bineintzeles , fara smantana si alte deresatuiri.
Inafara de asta exista o lista a mancarurilor pe care nu ai voie sa le combini la aceeasi masa. Ia-o intai mai usurel , nu sarii pe diete drastice , ca o sa regreti mai tarziu.
..de ce ,,nuuu...eu prima cura de slabire a fost la 14 ani ....ca ajunsesem la 65 kg.....daca nu o ieie din timp ajungi obeza,,,,,
NEGRUTTTT
Postat pe 15 Septembrie 2014 08:57
De la: kudika_956391, la data 2014-09-15 08:57:29
De la: Rotty_, la data 2014-09-15 08:04:52Stati mai fetelor ! Voi nu ati auzit ca fata e inca la scoala ? Mai bine sa intrebam cati ani are...Roxy , lasa naibii dietele de pe net sa nu-s de nici o treaba. Fiecare organism reactioneaza altfel.Inafara de asta , nu pui o copila tanara sa se apuce de tinut diete drastice atata timp cat e inca in crestere.

Ni_Col , ciorbele ingrasa in general . Sunt bune doar supele de legume cu putina carne slaba fiarta. Bineintzeles , fara smantana si alte deresatuiri.
Inafara de asta exista o lista a mancarurilor pe care nu ai voie sa le combini la aceeasi masa. Ia-o intai mai usurel , nu sarii pe diete drastice , ca o sa regreti mai tarziu.
..de ce ,,nuuu...eu prima cura de slabire a fost la 14 ani ....ca ajunsesem la 65 kg.....daca nu o ieie din timp ajungi obeza,,,,,
...bineinteles si sport 4 ore pe zi....
NEGRUTTTT
Postat pe 15 Septembrie 2014 08:58
Roxy , eu am zis sa nu o ia pe cure drastice de pe acum . Nu e sanatos. Mai bine sa-si formeze un stil de alimentatie sanatos si potrivit corpului ei. De aceea si ziceam de combinatiile alimentare. Stil pe care sa-l urmeze muuuuult de acum inainte. Degeaba face diete si se ingrasa apoi la loc , sau si mai mult. Iar cu sportul , gresesti. Nu se fac 4 ore de sport pe zi si nu in fiecare zi. Am ani buni de fitness la activ .
Rotty_
Postat pe 15 Septembrie 2014 09:05
De la: Rotty_, la data 2014-09-15 09:05:05Roxy , eu am zis sa nu o ia pe cure drastice de pe acum . Nu e sanatos. Mai bine sa-si formeze un stil de alimentatie sanatos si potrivit corpului ei. De aceea si ziceam de combinatiile alimentare. Stil pe care sa-l urmeze muuuuult de acum inainte. Degeaba face diete si se ingrasa apoi la loc , sau si mai mult. Iar cu sportul , gresesti. Nu se fac 4 ore de sport pe zi si nu in fiecare zi. Am ani buni de fitness la activ .



Si sa nu uitam ca este inca eleva,deci corpul ei nu a ajuns la maturizarea totala,eu,una,nu ii recomand decat multa miscare si scoaterea tuturor produselor tip "fast food" din alimentatie!!!Mai putin sedentarism si mai multa miscare,prin "miscare" intelegandu-se si facut treaba prin casa,atunci cand timpul ii permite!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Septembrie 2014 09:09
Buna ! Am 18 ani !
Ni_Col_1
Postat pe 15 Septembrie 2014 18:18
Am tinut dukan 4 zile si am renuntat fiinca mi-a fost foarte rau simteam ca-mi tremura corpul , aveam ameteli , acum nu prea pot sa mananc carne si peste mai deloc si asta dupa cam 4 luni ! Am 53 , vreau sa slabesc pana scap de burtica ! Eu am o saptama pana acum de cand alerg cate 30 minute pe zi !
Ni_Col_1
Postat pe 15 Septembrie 2014 18:22
Am citi undeva ca biscuitii ingrasa , covrigeii la fel , dulciuri in nici un caz , fructe mananc dar mi-e foame chiar daca mananc si 3 mere... :(
Ni_Col_1
Postat pe 15 Septembrie 2014 18:23
De la: Ni_Col_1, la data 2014-09-15 18:22:23Am tinut dukan 4 zile si am renuntat fiinca mi-a fost foarte rau simteam ca-mi tremura corpul , aveam ameteli , acum nu prea pot sa mananc carne si peste mai deloc si asta dupa cam 4 luni ! Am 53 , vreau sa slabesc pana scap de burtica ! Eu am o saptama pana acum de cand alerg cate 30 minute pe zi !



Copila draga,termina cu tampenia asta,iti distrugi sanatatea,corpul tau are nevoie de substantele nutritive de baza,pentru a te dezvolta frumos!!!Ne-ai spus greutatea ,dar la ce inaltime este raportata,este important pentru ca configuratia ta fizica trebuie sa prezinte un echilibru intre inaltime si greutate!!

Carnea este unul dintre alimentele de baza,care iti asigura proteina necesara dezvoltarii muschilor,elimina grasimile,dar poti manca carne macra fiarta sau pregatita la gratar,nu o scoate complet din alimentatie,caci vei avea surprize neplacute!!!

Este foarte bine ca alergi zilnic,continua si hidrateaza-te corespunzator,chiar pe timpul alergarii!!!

Mama ta are burta,prezinta aceasta predispozitie????
kudika_15804
Postat pe 15 Septembrie 2014 19:13
Am 1.60 ... sunt pitica , nu-mi sta bine pitica cu burtica si picioare groase :)
De aceea cer sfaturi , nu stiu ce sa mananc la scoala :) Acasa imi fac o supa(nu de la magazin) , mananc ou fiert , mananc iaurt cu fructe , salata , niste fructe...dar la scoala nu stiu ce sa ma mai fac...
Ni_Col_1
Postat pe 15 Septembrie 2014 20:33
De la: Ni_Col_1, la data 2014-09-15 20:33:48Am 1.60 ... sunt pitica , nu-mi sta bine pitica cu burtica si picioare groase :)
De aceea cer sfaturi , nu stiu ce sa mananc la scoala :) Acasa imi fac o supa(nu de la magazin) , mananc ou fiert , mananc iaurt cu fructe , salata , niste fructe...dar la scoala nu stiu ce sa ma mai fac...
,,,si eu am aceeasi inaltime......la kg ...esti ok....nu mai slabi.....
NEGRUTTTT
Postat pe 15 Septembrie 2014 20:50
Nu , nu ! Sunt tanara vreau si eu sa port un tricou mai strans, o rochie ca toate fetele fara sa mi se cunoasca ditamai burtica !
Ni_Col_1
Postat pe 15 Septembrie 2014 21:41
De la: Ni_Col_1, la data 2014-09-15 21:41:36Nu , nu ! Sunt tanara vreau si eu sa port un tricou mai strans, o rochie ca toate fetele fara sa mi se cunoasca ditamai burtica !
...nu stiu ce sa zic....dar eu la 53 kg...as fi chiar slabanoaga...
NEGRUTTTT
Postat pe 15 Septembrie 2014 21:57
Poate nu ai grasime multa :) Poate ai muschi :) Si se vede mai bine ;)
Ni_Col_1
Postat pe 15 Septembrie 2014 22:37
De la: Ni_Col_1, la data 2014-09-15 22:37:41Poate nu ai grasime multa :) Poate ai muschi :) Si se vede mai bine ;)
,,,am si grasime......si muschi....as fi fericita sa mai pot slabi,,,,dar e cam greu,,,
NEGRUTTTT
Postat pe 15 Septembrie 2014 23:06
De la: Ni_Col_1, la data 2014-09-15 20:33:48Am 1.60 ... sunt pitica , nu-mi sta bine pitica cu burtica si picioare groase :)
De aceea cer sfaturi , nu stiu ce sa mananc la scoala :) Acasa imi fac o supa(nu de la magazin) , mananc ou fiert , mananc iaurt cu fructe , salata , niste fructe...dar la scoala nu stiu ce sa ma mai fac...



Poti manca orice,dar fara paine!!!Si daca mananci mic dejunul acasa,iti poti lua la scoala doar un iaurt degresat de baut,feliute de branza degresata,una sau doua feliute de cascaval,fructe,important este ca masa de dimineata sa fie consistenta,dar nu din punct de vedere al caloriilor!!
kudika_15804
Postat pe 16 Septembrie 2014 07:08
Mai lasati deoparte mitul asta al inaltimii raportate la greutate ! Depinde foarte mult de osatura , de forma corpului , de muschi. Nu uitati ca muschiul trage mai greu la kg decat grasimea. Pune mana pe cm de croitorie si masoara-ti talia si peste solduri.
Ai rabdare Nicol , ca un corp frumos nu se construieste intr-o zi. Tu esti la inceput de drum.
Lasa ca mai vorbim noi...Zi buna.
Rotty_
Postat pe 16 Septembrie 2014 08:38
De la: Rotty_, la data 2014-09-16 08:38:07Mai lasati deoparte mitul asta al inaltimii raportate la greutate ! Depinde foarte mult de osatura , de forma corpului , de muschi. Nu uitati ca muschiul trage mai greu la kg decat grasimea. Pune mana pe cm de croitorie si masoara-ti talia si peste solduri.
Ai rabdare Nicol , ca un corp frumos nu se construieste intr-o zi. Tu esti la inceput de drum.
Lasa ca mai vorbim noi...Zi buna.



Nu este mit,Rotty,insusi acest raport este strans legat de conformatia corpului persoanei!!!Si eu nu vorbesc de muschi de halterofil ,ci de intreg sistemul de muschi al corpului,care are rolul lui bine determinat!!!OF!!!
kudika_15804
Postat pe 16 Septembrie 2014 08:41
Nici eu nu vorbesc de muschi de halterofil. Fitness_ul nu e body-bilding. A-ti forma un corp frumos nu inseamna sa ai muschi cat casa.
Alta tema e...fara paine. FALS ! Painea , pastele sunt carbohidrati de care are nevoie corpul nostru pentru a avea energie. Important e sa nu mai consume carbohidrati dupa ora 17 pentru ca ne_mai avand timp sa consume energia rezultata , se transforma in grasimi saturate si de depun pe ici , pe colo. Am mai zis ca am ani de "sala" la activ si asta inseamna si teoria alimentatiei nu numai ca mi-am luat echipamentul si mi-am fatzait funduletzul prin fata baietilor de pe acolo. Daca eu acum la 47 de ani , 1,64 inaltime am 56 de kg si 70 cm in talie , e pentru ca am stiut sa mananc si sa fac miscare.
Rotty_
Postat pe 16 Septembrie 2014 09:04
Nu mananc lapte , de mica de pe la un an !
Ni_Col_1
Postat pe 16 Septembrie 2014 09:31
Asa , asa zic si eu cu inaltimea si greutatea mare tampenie !
Ni_Col_1
Postat pe 16 Septembrie 2014 09:33
Wow ! Felicitari !
Ni_Col_1
Postat pe 16 Septembrie 2014 09:35
Cand mai aveti timp mai lasati.ne sfaturi !
Ni_Col_1
Postat pe 16 Septembrie 2014 09:37
De la: Ni_Col_1, la data 2014-09-16 09:37:46Cand mai aveti timp mai lasati.ne sfaturi !



Degeaba iti lasam sfaturi,daca tu te amuzi pe seama lor si,oricum,nu iei nimic in calcul!!Ti-a spus colega mea destul de clar ce ai de facut!!!!Urmeaza sfatul ei!!!!Miscare si daca familia ta,in special, cea din partea mamei are membri predispusi la ingrasare,eforturile tale vor trebui sa fie inmiite,intrucat aspectul genetic este foarte important,atunci cand vorbim de greutate!!
kudika_15804
Postat pe 16 Septembrie 2014 09:43
Eu nu dau sfaturi Nicol. Eu zic cate ceva ce am invatat din proprie experienta. Fiecare face ce vrea. Daca te ajuta cu ceva parerea mea , intreaba si iti voi raspunde cu draga inima. Ma bucur din suflet cand vad o fata tanara care vrea sa faca ceva pentru ea si nu se multumeste sa se plimbe cu cola si cu pizza in mana.
Acum tre sa plec ca-i tarziu , dar revin. Zi frumoasa sa ai. Cand ma intorc , iti povestesc ce am papat la micul dejun. Te bagi sa faci ca mine ?
Rotty_
Postat pe 16 Septembrie 2014 09:44
Unde m-am ras eu ? Am zis eu cumva "e prostii , tampenii" , nicum !Cgiar ma ajuta sfaturile vostre , inafara de "nu mai trebuie sa slabesti pt ca inaltimea la la la"
Ni_Col_1
Postat pe 16 Septembrie 2014 16:16
Cum sa nu , asteptam mesajul tau !
Ni_Col_1
Postat pe 16 Septembrie 2014 16:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cea mai buna dieta este... 82 De la: Marina_Simona 22 Iunie 2016 16:06
(A)Le(R)g... Magic! - Stepper lateral 1 De la: Cassey_Tarot 31 Ianuarie 2009 18:59
trucuri pentru mentinerea greutatii 92 De la: dana_romos 28 Ianuarie 2010 12:37
Cateva sfaturi pentru slabit sau pentru mentinerea greutatii 55 De la: irinaivanescu 5 Octombrie 2014 11:35
despre hamsteri 14 De la: yumalai 28 Iunie 2009 19:36