Setari Cookie-uri

vre sa divortam

Buna ziua...am 27 de ani si ma confrunt de ceva vreme cu foarte multe probleme...cea mai dureroasa este ca sotia mea vrea sa divortam...santem de 6 ani jumate impreuna...avem o fetita de 4 ani...la inceput ne mai certam dar in timp certurile au devenit mai dese...de cand avem fetita intimitatea noastra a avut de suferit ...ne acuzam reciproc de lipsa de interes...si ori de cate ori incercam sa o fac pe sotie sa se simta dorita si atragatoare ma acuza de obsesie sexuala...au fost si scene de gelozie...mia spus ca lipsa banilor o afecteaza...ca nu poate fi la fel de dragastoasa ca inainte avand griji si probleme pe cap....incet am lasato mai moale...mam orientat catre servici...mergeam la ore suplimentare...faceam treburi prin casa..comportamentul ei nu sa schimbat si am trecut la.jocuri pe telefon ca sa nu o mai stresez...nu am cautat alta femeie pentru ca o iubesc mult...in timp am avut probleme financiare...am schimbat postul..acolo am fost tot mai stresat....neam vazut tot mai rar..neam certat mai des...iesiri nu am mai avut din cauza banilor am ajuns sa ne certam de multe ori..eu vroiam sa iesim din impas si am renuntat la iesiri ca sa pot sa le ofer tot ce isi doresc....a inceput sa ma acuze ca nu o mai iubesc ca nu mai imi pasa de ea...ca nu ne intelegem... ca urmeaza despartirea...din nou am schimbat foaia si am incercat sa fiu altfel...sai acord mai multa atentie...din acel impas financiar abia acum ne revenim...miam dat seama ca putem fi altfel..vreau sa refac ce am stricat...si numi doresc sa divortam...imi iubesc familia mai mult decat orice pe lume...ajutatima cu un sfat...o pot cuceri din nou?
anonim1987
Postat pe 13 Mai 2015 11:29
De la: Iovanescu_Ovidiu_1, la data 2015-05-13 11:29:47Buna ziua...am 27 de ani si ma confrunt de ceva vreme cu foarte multe probleme...cea mai dureroasa este ca sotia mea vrea sa divortam...santem de 6 ani jumate impreuna...avem o fetita de 4 ani...la inceput ne mai certam dar in timp certurile au devenit mai dese...de cand avem fetita intimitatea noastra a avut de suferit ...ne acuzam reciproc de lipsa de interes...si ori de cate ori incercam sa o fac pe sotie sa se simta dorita si atragatoare ma acuza de obsesie sexuala...au fost si scene de gelozie...mia spus ca lipsa banilor o afecteaza...ca nu poate fi la fel de dragastoasa ca inainte avand griji si probleme pe cap....incet am lasato mai moale...mam orientat catre servici...mergeam la ore suplimentare...faceam treburi prin casa..comportamentul ei nu sa schimbat si am trecut la.jocuri pe telefon ca sa nu o mai stresez...nu am cautat alta femeie pentru ca o iubesc mult...in timp am avut probleme financiare...am schimbat postul..acolo am fost tot mai stresat....neam vazut tot mai rar..neam certat mai des...iesiri nu am mai avut din cauza banilor am ajuns sa ne certam de multe ori..eu vroiam sa iesim din impas si am renuntat la iesiri ca sa pot sa le ofer tot ce isi doresc....a inceput sa ma acuze ca nu o mai iubesc ca nu mai imi pasa de ea...ca nu ne intelegem... ca urmeaza despartirea...din nou am schimbat foaia si am incercat sa fiu altfel...sai acord mai multa atentie...din acel impas financiar abia acum ne revenim...miam dat seama ca putem fi altfel..vreau sa refac ce am stricat...si numi doresc sa divortam...imi iubesc familia mai mult decat orice pe lume...ajutatima cu un sfat...o pot cuceri din nou?



V-ati angajat intr-o casnicie mult prea devreme si existenta copilului a adus responsabilitati pe care,se pare ca nu le puteti duce pana la capat!!!Stresul,viata cotidiana nesatisfacatoare,problemele financiare,care nu sunt de neglijat,necunoasterea voastra reciproca si profunda,care a reiesit din exprimarea nemultumirilor voastre,toate si-au pus amprenta asupra vietii cuplului vostru!!Nu este usor si simplu sa fii sot si parinte,in acelasi timp,la o varsta cand viata prezinta fel si fel de provocari,tentatii,oportunitati,care actioneaza impotriva familiei!!!

Domnule draga,tot ce ai tastat mai sus trebuie discutat cu sotia ta,dar cu calm si intelegere,daca va manifestati nervos si zgomotos,nu veti ajunge la nicio intelegere!!!Sunteti tineri si ,da,iti poti recuceri sotia,aducandu-ti aminte de momentele placute de la debutul relatiei voastre si cu acordul pentru indreptarea lucrurilor,venit din partea sotiei tale!!Daca va iubiti sincer,veti reusi sa depasiti acest impas!!NU LUATI IN CALCUL copilasul vostru,caci el nu are nicio vina pentru problemele voastre si nu incercati sa reparati stricaciunile,DOAR pentru ca aveti un copil,caci nu va functiona!!!VOI DOI sunteti pionii,care hotarasc "jocul" din casnicia voastra!!Atat intimitatea,cat si cresterea si educatia data copilului vostru va apartin amandurora,in mod egal!!!Incercati sa va reapropiati sentimental,daca mai exista sentimente viabile intre voi!!

Aparitia copilului in viata voastra v-a distras atentia de la voi insuva,nu este ceva deosebit,caci se intampla ,in mod curent,asa ceva,dar puteti indrepta lucrurile,daca doriti amnadoi asa ceva!!Copiii vin sa sudeze un cuplu,dar trebuie ca parintii sa fie constienti de ce inseamna un copil si ce implica cresterea pruncului,se pare ca acest aspect v-a acaparat,devenind neputinciosi in fata vietii de familie!!!

Fetita voastra nu mai este un bebelus,deci puteti sa gasiti timp numai pentru voi si iubirea,care v-a unit destinele!!!Incercati sa iesiti,dar fara fetita,apelati la ajutorul parintilor,daca este posibil,si reuniti-va sentimentele!!Sotia ta este puternic marcata de calitatea de mama,uitand ca ,o data cu statutul de sotie si mama ,nu trebuie sa uite ca ramane,totusi,femeie si se impune sa aiba grija de ea,mult mai mult decat a facut-o pana la un moment dat!!Ajut-o sa se regaseasca in femeia,care a fost odata!!!Sa fii mama este minunat,dar nu este suficient pentru a mentine o familie pe linia de plutire!!!

Discutati si incercati sa va salvati familia de la dezastru,faceti-o, intai,pentru voi si apoi,pentru fetita voasra!!!In loc sa va certati,asezati-va la masa dialogului si discutati problemele,dar nu in prezenta copilului!!!
kudika_15804
Postat pe 13 Mai 2015 11:54
anonimule,,orice ai face nu lua in seama ce spune femeia de mai sus,,daca ar fi fost o femeie in locul tau ii zicea sa caute pe altu ca respectivul are pe cineva,ca asa e barbatul in viziunea ei



noi nu te cunostem nici pe tn nici pe nevasta ta,si nici daca e adevarat sau nu ce spui,,dar dupa spusele tale,,,

familie nu ti ai facut devreme si nici copil cum zice cucoana de mai sus,,ea vrea sa ai 40 de ani si sa fi director si tu si sotia ca sa va casatoriti si sa faceti copil,,

din tot ce spui tu inteleg ca va mai certati la inceput si ca certurile au devenit mai dese probabil de la bani si copil ca nu aveti intimitate,si ba ca tu vrei si ea nu vrea ba ca muncesti sa nu mai stai pe capul ei,,,,,,,

recucereste o,,idea e daca vrea ea sa te recucereasca pe tn
kudika_982635
Postat pe 13 Mai 2015 19:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum impartim timpul liber in doi? 70 De la: denis_3d25 18 August 2010 20:36
Atractia dintre 2fete..sa intamplat vreodata sa fiti atrasi de o fata?? 35 De la: DieMann 8 Iulie 2009 05:12
E urat sa te masturbezi? 77 De la: kudika086960 30 Noiembrie 2009 01:52
buna ! 4 De la: miss_darine 22 Mai 2010 20:43
un sfat ..daca puteti sa imi dati 17 De la: felicias72 18 Iunie 2010 13:08