Setari Cookie-uri

criza de 30 ani!!

Draga Comunitate,

va deranjez cu niste probleme existentiale, cred simile la marea majoritatea dintre noi, cei ajunsi sau trecuti de 30.

Incep sa intru in criza timpului, a socotelilor si al bilantului din ultimii ani…si realizez ca, desi am strans cateva fructe…nu sunt multumita!
Am o cariera, sunt in plina ascensiune…si, traiesc intr-o lume care nu e tocmai a mea, la cateva mii de kilometri de casa, m-am integrat si am imbratisat tara in care locuiesc, desi, in adancul sufletului meu, nu sunt fericita neam…Imi iubesc job-ul si fac tot felul de sacrifii pentru, dar…localitatea turistica in care imi duc veacul, ma blocheaza spiritual, nu imi da sansa unei cotidianitati linistite dupa cele 10 ore de serviciu.

Traiesc aici de 6 ani, am muncit, am avansat si..am ajuns unde imi propusesem in momentul in care m-am mutat aici.
Aici am iubit cu patima, am suferit “in draci”, am facut compromisuri…am pierdut, vise, iluzii…intregi romane de viata, adunate in manunchiul unor, 6 ani “amarati”…Si, asa am ajuns la frumoasa varsta! Ma intreb, ce am realizat pana acum? O viata ok! M aintreb, o viata ok, e o viata fericita?..Nu.

Acum…traiesc langa un om, pe care l-am iubit, l-am vrut…cu care am trait frumos vreo 2 ani, cu care am cutreierat lumea in concedii, pe care l-am dus la mama la sarmale si mici, cu care comunicam de la intectual la intelectual..dar cu care, de vreun an, abia am ajungem sa schimbam 3 cuvinte seara inainte de culcare, cu care trebuie sa negociez un city break, in concedii,cu care…am atat de multe discutii in contradictori! Nu mai facem nimic pentru noi doi, la cina, comunicam cu facebook-ul, caci lumea virtuala e mai interesanta…iar, sustinerea si sprijinul numai este demult: “nu iti trebuie cursuri in strainatate…pt a creste copii nu ai nevoie sa devii manager general, si un post a supermarket e ok!!” In comun ce mai avem?..o casa in chirie si chieltuilile.

Si uite asa, raman peste program la serviciu, alerg dupa noi trainning-uri, iesiri mai dese cu fetele…caci nu ma mai trage nimic sa ma duc acasa. Sunt satula sa dau explicatii pentru orice, sunt satula sa lupt sa salvez ceva..ce cred eu nu mai merge, dar…de care nici nu ma pot lepada…. sunt satula sa ma prefac ca sunt bine, cand nu sunt!!

Am fugit in toamna la Londra cu pretexul unui curs de specializare, pe propriile cheltuieli, in speranta ca voi avea curajul sa ma mut acolo, sa o iau de la zero…dar, m-am razgandit, si m-am intors, la aceiasi realitate, cu care sunt obisnuita, cu care ma intoxic in fiecare zi, desi cursul mi-a dat sansa unei posibilitati egale cu cea de aici… mi-a fost teama!

Ma simt legata de acest loc, fara sa simt ca ii apartin! Inafara de job..nu imi mai place nimic, dar ma simt inlantuita…si da, imi doresc sa capat radacini intr-un loc in care sa il simt al meu, sa am stabilitate…imi doresc o familie, un copil…dar, nu pot sa ma arunc la asa ceva cu domnul in cauza, dar…sunt atat de obisnuita cu El!

Imi e frica sa o rup definitiv… caci, pana imi trece perioada de realimentare…si alte incercari…ajung la menopauza!

Postat pe 25 Ianuarie 2016 19:22
De la: , la data 2016-01-25 19:22:21Draga Comunitate,

va deranjez cu niste probleme existentiale, cred simile la marea majoritatea dintre noi, cei ajunsi sau trecuti de 30.

Incep sa intru in criza timpului, a socotelilor si al bilantului din ultimii ani…si realizez ca, desi am strans cateva fructe…nu sunt multumita! .............................................................................................


Daca esti nefericita si nemultumita de ceea ce simti si traiesti, lupta cu teama ta, infrange-o, este loc de mai bine, intotdeauna!!!!! Lupta!!!! In ceea ce priveste menopauza, nu iti forma o ideea gresita despre aceasta etapa a femeii, nu este cu nimic distructiva sau revoltatoare, numai tampitii, cei cu idei obtuze, care nu s-au indepartat nici un centimentru distanta de coada vacii, atat femei cat si barbati, gandesc negativ despre aceasta perioada din viata femeii!!!!Traieste, inspira viata si expira energia negativa acumulata in tine!!!!
kudika_15804
Postat pe 26 Ianuarie 2016 08:19
Nu vad menopauza intr-un mod gresit...ci doar ca uneori ma gandesc...
.pana reusesc sa îmi ling ranile, biologic vorbind, îmi va fi greu sa fac un copil! Sigur, trebuie sa imi fac curaj, caci nu mai pot sa ma mint singura....
Multumesc mult! O zi frumoasa
stuff
Postat pe 27 Ianuarie 2016 10:03
De la: stuff, la data 2016-01-27 10:03:46Nu vad menopauza intr-un mod gresit...ci doar ca uneori ma gandesc...
.pana reusesc sa îmi ling ranile, biologic vorbind, îmi va fi greu sa fac un copil! Sigur, trebuie sa imi fac curaj, caci nu mai pot sa ma mint singura....
Multumesc mult! O zi frumoasa



Sper sa nu ajungi acolo, esti inca tanara!!!! Normal, nu te mai minti, caci nu are rost!!!!Nu s-a nascut omul, care sa doboare o femeie, daca acea femeie nu doreste sa fie infranta si este hotarata!!!!!
kudika_15804
Postat pe 27 Ianuarie 2016 11:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Parintii nu sunt de acord cu relatia noastra... 64 De la: kudika084034 17 Noiembrie 2009 21:21
nu stiu ce sa fac.... 35 De la: kudika086580 27 Decembrie 2009 21:54
Ritm de viata . 21 De la: kudika162205 8 Aprilie 2010 20:14
To be or not to be virgin 24 De la: Eva32 31 Iulie 2011 00:19
Dragoste sau obsesie? 24 De la: kudika_1015763 15 Ianuarie 2017 17:30