Setari Cookie-uri

Adoptia unui copilas

Buna ziua. Ma gandesc ca in viitorul apropiat sa adopt un copilas,de preferabil din alta tara-nu am un motiv intemeiat,doar ca doresc sa fie de alta nationalitate,m-am gandit ca poate sa fie si negrut din Africa,sunt tare dulci. Insa,ma gandesc in felul urmator,mereu mi-am pus aceasta intrebare. Cu acest copilas nu ar putea aparea probleme pe viitor? Nu stiu cum au fost parintii acestuia si nici el ce a mostenit de la acestia. Insa daca ar creste intr-un mediu prielnic si va fi inconjurat de iubire i se pot indrepta acele defecte mostenite,nu? Mi-ar placea sa dau o sansa la viata unui copil. Voi ce parere aveti? Ati adopta un copil?
alexandragru
Postat pe 19 Februarie 2016 20:48
eu cred ca tu ai nevoie de o jucarie
kudika_991915
Postat pe 19 Februarie 2016 22:34
Sunt fundatii care se ocupa cu promovarea adoptiilor internationale. Din pacate, e destul de greu pana ajungi la faza finala , lucru ce presupune nervi de otel, cheltuieli destul de insemnate si putere de convingere ca ii asiguri un camin potrivit. Nu as putea spune daca e o regula cu mostenirile genetice dar am avut un prieten in copilarie, nascut din mama moldoveanca si tata roman , caruia i-au murit parintii cand avea vreun an si jumatate , crescut in Constanta de bunica iar pe la 8-9 ani vorbea foarte ciudat si asemanator moldovenilor cu accent desi a invatat sa vorbeasca in Romania si nu a avut contact cu rude sau alte persoane din partea mamei..
Darius_
Postat pe 20 Februarie 2016 02:05
Ai probleme cu capul?! Te trezesti comentand? Am cerut un sfat,iar tu esti un idiot. Tine-ti frustrarea pentru tine. Mi-e sila si mi-e scarba de oameni ca tine,imi e mila de mama,care cred ca totusi acea femeia ti-a oferit o educatie,dar nu stia ce plod are la usa,saraca!! Esti un nul si neavenit,ti-ai pierdut 5 secunde pentru a scrie acea tampenie de care nici in cot nu ma pisca. Un om de nimic esti!! Doamne fereste sa faci copii!!!!!!!
alexandragru
Postat pe 20 Februarie 2016 11:06
De la: kudika_991915, la data 2016-02-19 22:34:16eu cred ca tu ai nevoie de o jucarie

Ai probleme cu capul?! Te trezesti comentand? Am cerut un sfat,iar tu esti un idiot. Tine-ti frustrarea pentru tine. Mi-e sila si mi-e scarba de oameni ca tine,imi e mila de mama,care cred ca totusi acea femeia ti-a oferit o educatie,dar nu stia ce plod are la usa,saraca!! Esti un nul si neavenit,ti-ai pierdut 5 secunde pentru a scrie acea tampenie de care nici in cot nu ma pisca. Un om de nimic esti!! Doamne fereste sa faci copii!!!!!!!

alexandragru
Postat pe 20 Februarie 2016 11:08
De la: Darius_, la data 2016-02-20 02:05:49Sunt fundatii care se ocupa cu promovarea adoptiilor internationale. Din pacate, e destul de greu pana ajungi la faza finala , lucru ce presupune nervi de otel, cheltuieli destul de insemnate si putere de convingere ca ii asiguri un camin potrivit. Nu as putea spune daca e o regula cu mostenirile genetice dar am avut un prieten in copilarie, nascut din mama moldoveanca si tata roman , caruia i-au murit parintii cand avea vreun an si jumatate , crescut in Constanta de bunica iar pe la 8-9 ani vorbea foarte ciudat si asemanator moldovenilor cu accent desi a invatat sa vorbeasca in Romania si nu a avut contact cu rude sau alte persoane din partea mamei..

Ai dreptate,multumesc frumos! Ma voi mai gandi
alexandragru
Postat pe 20 Februarie 2016 11:08
De la: alexandragru, la data 2016-02-19 20:48:38Buna ziua. Ma gandesc ca in viitorul apropiat sa adopt un copilas,de preferabil din alta tara-nu am un motiv intemeiat,doar ca doresc sa fie de alta nationalitate,m-am gandit ca poate sa fie si negrut din Africa,sunt tare dulci. Insa,ma gandesc in felul urmator,mereu mi-am pus aceasta intrebare. Cu acest copilas nu ar putea aparea probleme pe viitor? Nu stiu cum au fost parintii acestuia si nici el ce a mostenit de la acestia. Insa daca ar creste intr-un mediu prielnic si va fi inconjurat de iubire i se pot indrepta acele defecte mostenite,nu? Mi-ar placea sa dau o sansa la viata unui copil. Voi ce parere aveti? Ati adopta un copil?




Alexandra , inteleg ca ai un motiv intemeiat de a infia un copil , dar de ce un copil de alta nationalitate ...si nu unul din Romania ?Sau poate ca doar copiii din africa au nevoie de o Familie si iubire? Priveste bine realitatea , si vei constata cati copii orfani are Romania , copii pe care ni-i adopta strainii in mare parte ...si nu-si pun intrebarea daca copilul va mosteni "defecte".
Si propriul tau copil daca ar fi , indiferent de educatia si iubirea pe care i-o vei oferii , isi poate forma acele defecte mostenite si nedorite de tine !
Cred ca e nevoie de mai multa maturitate din partea ta , de a adopta un copil , fie el si negrut , e tot un suflet .! Si daca tot vorbim de un gest umanitar , nu cred ca -si are loc impunerea conditionata in ceea ce priveste caracterul copilului cand va ajunge la maturitate .Ai astfel de temeri ...nu esti pregatita de a oferii niciunui copil , o sansa :) iubirea este un Sentiment mult prea nobil , ce nu poate fi conditionat si negociat mai ales cand e vorba de copii.
kudika_988778
Postat pe 20 Februarie 2016 13:51
De la: alexandragru, la data 2016-02-20 11:08:19
De la: kudika_991915, la data 2016-02-19 22:34:16eu cred ca tu ai nevoie de o jucarie

Ai probleme cu capul?! Te trezesti comentand? Am cerut un sfat,iar tu esti un idiot. Tine-ti frustrarea pentru tine. Mi-e sila si mi-e scarba de oameni ca tine,imi e mila de mama,care cred ca totusi acea femeia ti-a oferit o educatie,dar nu stia ce plod are la usa,saraca!! Esti un nul si neavenit,ti-ai pierdut 5 secunde pentru a scrie acea tampenie de care nici in cot nu ma pisca. Un om de nimic esti!! Doamne fereste sa faci copii!!!!!!!



din comentariul tau plin de cuvinte deosebite inteleg ca nu esti frustrata,,,stai linistita,te maturizezi tu
kudika_991915
Postat pe 20 Februarie 2016 16:38
Ce raspuns.. Uite-te la tine mai intai si nu iti face probleme de mine. Sunt foarte matura,tu cati ani ai? 17?
alexandragru
Postat pe 20 Februarie 2016 18:49
da,,cu buzele si ochelarii aia pari foarte matura ,,las ca te faci tu mare
kudika_991915
Postat pe 20 Februarie 2016 20:06
De la: kudika_991915, la data 2016-02-20 20:06:13da,,cu buzele si ochelarii aia pari foarte matura ,,las ca te faci tu mare

Ce amuzantt este Jennifer Love Hewitt in poza,daca ai auzit vreodata
alexandragru
Postat pe 21 Februarie 2016 10:47
daaa,ft matura la fel ca tn,si ea vrea copii ,,negruti,,?
kudika_991915
Postat pe 21 Februarie 2016 14:38
De la: alexandragru, la data 2016-02-19 20:48:38Buna ziua. Ma gandesc ca in viitorul apropiat sa adopt un copilas,de preferabil din alta tara-nu am un motiv intemeiat,doar ca doresc sa fie de alta nationalitate,m-am gandit ca poate sa fie si negrut din Africa,sunt tare dulci. Insa,ma gandesc in felul urmator,mereu mi-am pus aceasta intrebare. Cu acest copilas nu ar putea aparea probleme pe viitor? Nu stiu cum au fost parintii acestuia si nici el ce a mostenit de la acestia. Insa daca ar creste intr-un mediu prielnic si va fi inconjurat de iubire i se pot indrepta acele defecte mostenite,nu? Mi-ar placea sa dau o sansa la viata unui copil. Voi ce parere aveti? Ati adopta un copil?



Cel putin, in Romania, procesul de adoptie este unul greoi si sunt necesari niste pasi de urmat in ceea ce priveste adoptarea unui copilas!!!Trebuie sa indeplinesti anumite conditii in cazul in care demarezi actiunea de adoptie!!!Nu stiu daca corespunzi, din punct de vedere al legislatiei privind adoptiile!!

Nu am inteles de ce doresti sa infiezi un copil din strainatate, si nu unul din Romania, exista foarte multi copii abandonati de catre parinti!!!In ceea ce priveste zestrea genetica, aceasta exista, atta la copilasii de la noi, din tara, cat si al cei din strainatate!!!Eventualele tare pot aparea la toti copilasii, nu poti sti ce latura vor dezvolta acei copii!!Depinde, foarte mult, si educatia, pe care o va primi copilul ulterior, dar aceasta nu poate modifica substantial gena mostenita!!!Probleme pot fi sau nu, cum iti este norocul, dar in momentul infierii ti se prezinta si satrea de sanatate a copilului, atat fizica cat si psihica!!!

Te sfatuiesc, ca inainte de a demara un astfel de proces, sa obtii toate informatiile necesare in ceea ce priveste adoptia!!!
kudika_15804
Postat pe 21 Februarie 2016 17:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu e pregatit pt o relatie serioasa 7 De la: alinac91 24 Iulie 2013 10:59
Cadou pentru 1 an impreuna 8 De la: geo_resuscitat 19 Decembrie 2010 21:16
nu fiti rai 4 De la: valitecuci 10 Februarie 2011 11:22
buna ..ajtati-ma si pe mine va rog 4 De la: mimi_ca29 4 Ianuarie 2011 08:55
Voi ce ati alege?? 16 De la: kudika_32590 14 Aprilie 2013 13:07