Setari Cookie-uri

Dragoste sau obsesie?

In luna septembrie,anul trecut l-am vazut intaia oara.Avea un zambet cald si dulce, ochi caprui si piele catifelata.Eu sunt casatorita sa stiti dar,acest barbat mi-a schimbat lumea si ma face sa visez la el.Nu , nu e sotul meu daca asta credeti.E un client.Un domn.Atunci lucram intr-un loc unde printre altele incasam si bani.El venea aproape zilnic sa-mi plateasca contravaloarea serviciilor pe care compania mea i le oferea.Schimbam doua trei cuvinte cu el zilnic dar, am ajuns sa ma indragostesc.Cat de naiva am fost.Am vazut ca si el are verigheta dar nu prea imi pasa.Si el se uita la mine altfel,imi vorbea frumos cred ca flirta.Dupa cateva luni,mai exact prin aprilie i-am marturisit ca imi face placere prezenta lui.Drept raspuns, m-a imbratisat.Si atat.. Cand am vazut ca sentimentele mele sunt in van..mi-am dat demisia si am plecat de acolo.Sa nu-l mai vad.El mi-a spus ca ma va suna dar, nu a mai sunat niciodata.Acum simt ca am un gol in piept si numa pot bucura de nimic daca nu il vad.Ce e asta, dragoste sau obsesie?
kudika_1015763
Postat pe 8 Iulie 2016 22:40
Ce denumire i se cuvine unei curvestine casatorita ce i se aprind calcaiele si ravneste la barbatul alteia ?
Cum as putea sa caracterizez un barbat ce-si poarta verigheta cu mandrie , respectandu-se pe el insusi , refuza cu diplomatie avansurile unei usuratice ce nu merita ca femeie , nici macar un simplu buna ziua.

Raspunsul la intrebarea : ce e asta , dragoste sau obsesie ?...intreaba-l pe sotul tau daca cunoaste cumva o femeie a carui creier goooool a fost impachetat si pus in vid .
kudika_988778
Postat pe 9 Iulie 2016 13:56
Multumesc pt raspuns,dar eu nu i-am facut avansuri niciodata sau nu m-am dat la el in asa fel incat sa il detetermin sa isi insele sotie.Nici eunu doresc sa-mi insel sotul.Sunt confuza pentru ca imi starneste sentimente nepotrivite.E o atractie pana la urma si nu imi dau seama daca si alte persoane se confrunta cu asta si daca da, cum reusesc sa-si tina sub control impulsurile.De asta intrebam daca este o obsesie.E foarte greu sa ma controlez.
kudika_1015763
Postat pe 9 Iulie 2016 19:16
De la: kudika_1015763, la data 2016-07-08 22:40:49.
Am vazut ca si el are verigheta dar nu prea imi pasa....i-am marturisit ca imi face placere prezenta lui.Drept raspuns, m-a imbratisat.Si atat......

Cand am vazut ca sentimentele mele sunt in van..mi-am dat demisia si am plecat de acolo.Sa nu-l mai vad.El mi-a spus ca ma va suna dar, nu a mai sunat niciodata........


kudika_988778
Postat pe 9 Iulie 2016 22:38
De la: kudika_1015763, la data 2016-07-08 22:40:49In luna septembrie,anul trecut l-am vazut intaia oara.Avea un zambet cald si dulce, ochi caprui si piele catifelata.Eu sunt casatorita sa stiti dar,acest barbat mi-a schimbat lumea si ma face sa visez la el.Nu , nu e sotul meu daca asta credeti.E un client.Un domn.Atunci lucram intr-un loc unde printre altele incasam si bani.El venea aproape zilnic sa-mi plateasca contravaloarea serviciilor pe care compania mea i le oferea.Schimbam doua trei cuvinte cu el zilnic dar, am ajuns sa ma indragostesc.Cat de naiva am fost.Am vazut ca si el are verigheta dar nu prea imi pasa.Si el se uita la mine altfel,imi vorbea frumos cred ca flirta.Dupa cateva luni,mai exact prin aprilie i-am marturisit ca imi face placere prezenta lui.Drept raspuns, m-a imbratisat.Si atat.. Cand am vazut ca sentimentele mele sunt in van..mi-am dat demisia si am plecat de acolo.Sa nu-l mai vad.El mi-a spus ca ma va suna dar, nu a mai sunat niciodata.Acum simt ca am un gol in piept si numa pot bucura de nimic daca nu il vad.Ce e asta, dragoste sau obsesie?




Nu este niciuna dintre cele doua, ci este O MARE TAMPENIE ! In cazul in care acel domn te va contacta telefonic, respinge-l, draga mea, caci nu vei fi fericita niciodata alaturi si cu un barbat casatorit ! Barbatii incearca si acolo unde gasesc vulnerabilitate, profita de aceasta ! Limpezeste-ti sufletul, si daca ai astfel de comportament, inseamna ca nu iti mai iubesti sotul ! Barbati cuceritori??? Sunt pe toate drumurile, dar numai unul te poate iubi !! Vezi-ti de viata ta, caci nefericirea, pe care ti-o poate aduce o legatura adulterina iti va sfarteca sufletul ! Fii fata desteapta si urmeaza drumul drept, nu cel cu ispite ! De ce si pentru cine sa suferi ?
kudika_15804
Postat pe 11 Iulie 2016 07:14
Salut,

Cred ca aici poti gasi un raspuns:
http://www.elle.ro/lifestyle/cum-sa-ramai-fidela-intr-o-relatie-monogama-459796/

Sa ai grija de viata ta si nu te mai lasa amagita sua mai bine zis nu te mai amagi singura.
kudika_1011755
Postat pe 17 Iulie 2016 10:25
Nu cred ca e de condamnat. Dam cu piatra in cei ce sunt asemenea noua pentru ca ne vedem in ei ca-ntr-o oglinda si nu ne place ceea ce vedem. Nu e obsesie, e doar nevoia de evadare din rutina amplificata de imaginatie si infrumusetata de vise romantice. Cate dintre voi, doamnele mele nu ati simtit ca in viata dvs. se instaleaza un gol imens, ca nu va mai apartineti dar ca nu apartineti nimanui, ca nu sunteti multumite, iubite, respectate, apreciate...si lista poate continua la nesfarsit.
Pentru inceput, incearca sa discuti cu sotul tau (nu, nu despre acest barbat) despre ceea ce te nemultumeste in relatia voastra (dar calm, fara lacrimi, fara reprosuri si urlete disperate). Incercati impreuna sa va reinventati relatia, faceti mai multe lucruri impreuna, petreceti mai mult timp, faceti-va loc unul altuia in vietile voastre.
Daca nu merge (si nu voi incerca sa analizez de ce) pasul firesc ar fi sa va eliberati unul de altul, sa renuntati la uniunea voastra de forma si sa deveniti liberi pentru a pleca fiecare spre alt orizont.
FALCON_LADY
Postat pe 18 Iulie 2016 10:40
Sunt de acord cu ce ati spus. Lipsa de afectivitate, lipsa aprecierii, lipsa tandretii ne fac sa visam....De ce sa condamnam o fiinta sincera, deschisa? Cate dintre dumneavoastra doamnelor ati avea acest curaj (ma refer la cele care au pus-o la colt), va spun eu: NICI UNA! Si atunci de ce aruncam cu piatra?
Nu s-a-ntamplat nimic si nu se va-ntampla pentru ca este o fiinta principiala. Si-a deschis sufletul si atat!Ii doresc si eu sa-si clarifice sentimentele, tolerantele....si daca ceva nu merge , nu merge....
imagda
Postat pe 24 Iulie 2016 07:30
Intotdeauna suntem tentati sa judecam oamenii dupa propria nostra masura, in functie de caracterul pe care il avem.Interesant este ca am inventat un limbaj obscen, cu care definim acea categorie de persoane, ce nu se incadreaza principiilor noastre de viata.Parerea mea personala este ( si nu impun acest model de gandire absolut nimanui )ca viata imbratiseaza atatea forme comopensatorii in functie de dorintele sau nevoile noastre, fara sa fie obscena si fara sa ne puna la zid.Dragostea nu este intotdeauna o sfanta.Nu noi suntem pusi sa judecam pacatele altora si sa-i condamnam.Inainte de a ne uita spre vecinul de vizavi,hai sa ne uitam in propria noastra gradina.Pentru ca ceea ce se intampla astazi unei persoane, ti se poate intampla maine si tie.
kudika023770
Postat pe 24 Iulie 2016 09:12
Adevarul a devenit o piatra si-un gol in oglinda patata a celor/a ce s-au simtit atinsi .


Uneori, oamenii nu vor sã audã adevãrul deoarece nu vor sã le fie distruse iluziile.” — Friedrich Nietzsche

„Prefer sã deranjez cu adevãrul decât sã fac pe plac cu lingușiri.” — Seneca
kudika_988778
Postat pe 24 Iulie 2016 14:18
De la: kudika023770, la data 2016-07-24 09:12:07Intotdeauna suntem tentati sa judecam oamenii dupa propria nostra masura, in functie de caracterul pe care il avem.Interesant este ca am inventat un limbaj obscen, cu care definim acea categorie de persoane, ce nu se incadreaza principiilor noastre de viata.Parerea mea personala este ( si nu impun acest model de gandire absolut nimanui )ca viata imbratiseaza atatea forme comopensatorii in functie de dorintele sau nevoile noastre, fara sa fie obscena si fara sa ne puna la zid.Dragostea nu este intotdeauna o sfanta.Nu noi suntem pusi sa judecam pacatele altora si sa-i condamnam.Inainte de a ne uita spre vecinul de vizavi,hai sa ne uitam in propria noastra gradina.Pentru ca ceea ce se intampla astazi unei persoane, ti se poate intampla maine si tie.



Nu era mai bine sa-ti dai cu parerea la subiect , daca tot ti-ai luat rolul de moralist condamnandu-mi "limbajul obscen" , auzi la el :) poetul moralist ridicand in slavi ceea ce si-ar dori sa i se intample si lui maine

Când spun o prostie, toatã lumea ma tolereazã, când spun un adevãr, toatã lumea ma urãște.” — Johann W. von Goethe
kudika_988778
Postat pe 24 Iulie 2016 14:27
Wow..nu mi-am incarcat memoria cu numele tau..domn sau doamna moralista care condamni in cel mai stupid,primitiv si de la tara mod un lucru despre care sunt convinsa ca si daca nu l-ai patit..tot te va urmari.Si sti de ce?Pentru ca esti nimeni si n-ai dreptul sa condamni doar pentru ca materia ta cenusie este formata dintr-un neuron obosit care se tot loveste din cauza singuratatii cu capul de craniu.Ti-am acordat cam prea mult timp si deja ceva energie..e ca si cum n-ai exista ..astfel de prostie trebuie neutralizata clar...si daca tot te incapatanezi sa te mai bagi in seama pe forum pe probleme care te depasesc,pune neuronul la contributie,mai citeste,mai iesi din incapacitatea asta mediocra si ajuta..nu da in cap ca nu esti Dumnezeu.
Cat despre tine ,draga mea..e clar ca nu esti prea multumita de casnicia ta..altfel nu existau nici cele mai minime sanse sa-l observi pe acel domn.Totusi el ti-a tras un semnal de alarma ca nu esti impacata cu tine si sufletul tau.E timpul sa discuti cu tine si ulterior cu sotul tau..o discutie sincera care fie va salveaza casnicia,fie ...Iti doresc multa bafta!Numai bine!
Oana_1991
Postat pe 24 Iulie 2016 16:28
Wow..nu mi-am incarcat memoria cu numele tau..domn sau doamna moralista care condamni in cel mai stupid,primitiv si de la tara mod un lucru despre care sunt convinsa ca si daca nu l-ai patit..tot te va urmari.Si sti de ce?Pentru ca esti nimeni si n-ai dreptul sa condamni doar pentru ca materia ta cenusie este formata dintr-un neuron obosit care se tot loveste din cauza singuratatii cu capul de craniu.Ti-am acordat cam prea mult timp si deja ceva energie..e ca si cum n-ai exista ..astfel de prostie trebuie neutralizata clar...si daca tot te incapatanezi sa te mai bagi in seama pe forum pe probleme care te depasesc,pune neuronul la contributie,mai citeste,mai iesi din incapacitatea asta mediocra si ajuta..nu da in cap ca nu esti Dumnezeu.
Cat despre tine ,draga mea..e clar ca nu esti prea multumita de casnicia ta..altfel nu existau nici cele mai minime sanse sa-l observi pe acel domn.Totusi el ti-a tras un semnal de alarma ca nu esti impacata cu tine si sufletul tau.E timpul sa discuti cu tine si ulterior cu sotul tau..o discutie sincera care fie va salveaza casnicia,fie ...Iti doresc multa bafta!Numai bine!
Oana_1991
Postat pe 24 Iulie 2016 16:30
Waaaw , la cat de stresata esti , nu ma mir de discursul si imaginatia bogata de care dai dovada

Cand esti nefericita in casnicie , renunti la ea , iti refaci viata alaturi de alt barbat ; nu te arunci in brätele unui amant, barbat insurat ce te refuza elegant ,fara sa-ti afecteze neuronii activi si te lasa sa realizezi singura incapacitatea ta mediocra ,renuntand si la locul de munca :)waw
Mie chiar nu-mi pasa de neuronii vostri ne obositi si de judecat va judecati singure , din pacate .
kudika_988778
Postat pe 24 Iulie 2016 17:27
Ciudat fel de judecata de suprafata . datoria fiecaruia sot sau sotie este sa faca tot ce este in puterile lui ca celalat sa fie fericit . Nu exista o persoana perfecta pe acest pamant , avansurile sunt suprafata , crezi ca daca ai trai cu acel de care te-ai indrogostit ( strainul va fi perfect ? In timp vei descoperii cate ii lipsesc multe calitati . Sa filtrezi este usor , dar cand este vorba de responsabilitati zilnice vei veda ca nu-i asa de usor . ce pare miere astazi maine sar putea sa devina pelin . Controleaza-ti sentimentele si tinele sub ascultare , dandu-le frau liber sar putea sa ajungi in ' sant , si de acolo este greu sa mai iesi nesifonata si cu prestigiul intact .
kudika531350
Postat pe 24 Iulie 2016 22:43

Felicitari pentru raspunsurile date si ajutor-ul oferit.
Putini se mai gasesc fara sa critice.
Mai nou este mai simplu sa aruncam cu noroi in ceilalti decat sa privim noroiul nostru.
O zi frumoasa.
mojito
Postat pe 26 Iulie 2016 11:48
De la: mojito, la data 2016-07-26 11:48:51
Felicitari pentru raspunsurile date si ajutor-ul oferit.
Putini se mai gasesc fara sa critice.
Mai nou este mai simplu sa aruncam cu noroi in ceilalti decat sa privim noroiul nostru.
O zi frumoasa.



Asa e ai dreptate , eu critic prostia si curvareala , dar noroiul exemplelor ca voi , nu mi-l pune mie-n traista ca tot tu ai sa-l cari .
Va blamati si autocriticati singure :) tinandu-va de manuta una pe alta :)) ca doar voi sunteti inzestrate cu atata bunatate superficiala si trebuie sa va sustineti.

http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/60878/Casatorit-doresc-relatie-d-na/1.html

Mojitooo , reciteste-ti capodopera literara si spune-mi ce diferenta este intre el si cea pe care eu am criticat-o ? Ha?
Oare nu fac parte din aceeasi breasla ?
Sau poate ca te-ai regasit in povestea dragoste sau obsesie :

""Am vazut ca si el are verigheta dar nu prea imi pasa.""


Daca ar fi sunat-o .........


Pocitaniile pamantului ce sunteti , voi chiar existati ?
kudika_988778
Postat pe 28 Iulie 2016 19:16
Cine poate sti daca este dragoste sau obsesie! Ideea este ca a aparut o atractie, care acum te face sa suferi. Si este clar ca nu este o relatie care sa functioneze.
In primul rand daca esti casatorita , iti complici existenta. In al doilea rand persoana respectiva cu siguranta nu a simtit pentru tine ceea ce ai simtit tu pentru el.
Se intampla des in lumea aceasta lucruri de genul acesta, dar oamenii nu recunosc, si devin moralisti la adresa altora. Bine, depinde si de structura emotionala a fiecarei persoane in parte, deoarece unele persoane sunt mai "reci" sau "foarte reci emotional", asa ca vor trata sentimentele cu logica , nu cu sufletul.
Sfatul meu este sa incerci sa iti gasesti in timpul liber, o preocupare care sa iti placa si care sa iti tina ocupata mintea. Asa il vei uita mai usor si vei suferi mai putin.
In ceea ce priveste casnicia, este foarte posibil ca "ceva" nu functioneaza bine acolo, "ceva lipseste". Altfel nu te-ai fi simtit atrasa de un alt barbat. Poate a intervenit monotonia in relatia ta cu sotul, sau poate ca nu comunicati bine, etc.. Sau pot exista si alte motive care exista in casnicia ta, si care te fac sa cauti iubirea in alta parte. Reanalizeza-ti sentimentele fata de sotul tau, si incearca sa iti dai seama de fapt ce iti doresti de la viata si de la o relatie. Altfel, si pe viitor te poti confrunta cu aceeasi situaite: sa iti placa un alt barbat si sa nu stii de ce...
Si inca ceva foarte important: faptul ca te-ai simtit atrasa de acel barbat, nu inseamna neaparat ca daca ai fi fost cu el ti-ai fi gasit fericirea pentru o viata.
Sotul meu are o vorba, si mare dreptate are: "Este usor sa fii amant pentru cateva ore, sau pentru cateva luni, dar este foarte greu sa fii sot o viata". Atractia de inceput "se duce" si deabia apoi , peste luni sau ani, poti vedea si intelege cum este de fapt acea persoana.
kudika112675
Postat pe 16 Octombrie 2016 10:03
Cine poate sti daca este dragoste sau obsesie! Ideea este ca a aparut o atractie, care acum te face sa suferi. Si este clar ca nu este o relatie care sa functioneze.
In primul rand daca esti casatorita , iti complici existenta. In al doilea rand persoana respectiva cu siguranta nu a simtit pentru tine ceea ce ai simtit tu pentru el.
Se intampla des in lumea aceasta lucruri de genul acesta, dar oamenii nu recunosc, si devin moralisti la adresa altora. Bine, depinde si de structura emotionala a fiecarei persoane in parte, deoarece unele persoane sunt mai "reci" sau "foarte reci emotional", asa ca vor trata sentimentele cu logica , nu cu sufletul.
Sfatul meu este sa incerci sa iti gasesti in timpul liber, o preocupare care sa iti placa si care sa iti tina ocupata mintea. Asa il vei uita mai usor si vei suferi mai putin.
In ceea ce priveste casnicia, este foarte posibil ca "ceva" nu functioneaza bine acolo, "ceva lipseste". Altfel nu te-ai fi simtit atrasa de un alt barbat. Poate a intervenit monotonia in relatia ta cu sotul, sau poate ca nu comunicati bine, etc.. Sau pot exista si alte motive care exista in casnicia ta, si care te fac sa cauti iubirea in alta parte. Reanalizeza-ti sentimentele fata de sotul tau, si incearca sa iti dai seama de fapt ce iti doresti de la viata si de la o relatie. Altfel, si pe viitor te poti confrunta cu aceeasi situaite: sa iti placa un alt barbat si sa nu stii de ce...
Si inca ceva foarte important: faptul ca te-ai simtit atrasa de acel barbat, nu inseamna neaparat ca daca ai fi fost cu el ti-ai fi gasit fericirea pentru o viata.
Sotul meu are o vorba, si mare dreptate are: "Este usor sa fii amant pentru cateva ore, sau pentru cateva luni, dar este foarte greu sa fii sot o viata". Atractia de inceput "se duce" si deabia apoi , peste luni sau ani, poti vedea si intelege cum este de fapt acea persoana.
kudika112675
Postat pe 16 Octombrie 2016 10:03
Este dragoste si refuz comentariile unor deplasate.
Nu au stiut decit sa se f.... fara a iubi, fara a simti dragostea
healthy001487
Postat pe 16 Octombrie 2016 11:37
draga mea, e atractie fizica, nimic mai mult. Dar el nu ti-a raspuns, asa ca s-a terminat. Ceva ce de fapt nici n-a inceput. Ai si tu putin orgoliu si autostima si uita...
kudika083996
Postat pe 16 Octombrie 2016 11:49
Ca intotdeauna...adevarul este undeva la mijloc...Probabil ai gasit in acel barbat ceva ce nu gasesti la sotul tau...Nu e obsesie si nici dragoste.. ESTE NEIMPLINIRE...Ai dacut bine ca nu ai mers mai departe...dar...Ai grija...s-ar outea ca pe viitor sa apara altcineva...Va depinde numai de tine cum vei proceda..
Gigica_Hardea_1
Postat pe 16 Octombrie 2016 20:03
Bravo din cauza la astfel de femei slabe sau destrãmat o groaza de familii
kudika_989399
Postat pe 15 Ianuarie 2017 08:04
Nu e nici dragoste nici obsesie. Este curatã prostie. El nu ascundea verigheta iar când a auzit din gura ta ca îți face plãcere prezenta lui el te-a îmbrãțișat iar acel gest a fost refuzul lui si totodata un fel de compãtimire fata de o gasculita cãreia i s-au aprins cãlcâiele. Un om cu o asemenea demnitate nu te-ar fii vrut nicicum. Tu ai un gol in capsor nu in alta parte. O femeie cãsãtoritã care face avansuri unui bãrbat strãin cãsãtorit si el cum ai numi-o tu oare?
maria_doina
Postat pe 15 Ianuarie 2017 17:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubire sau obsesie ?!.. 1 De la: 11 Octombrie 2011 05:41
oare am voie sa-l iubesc?? 55 De la: ella_pustoaik 25 Iunie 2010 13:59
Mi-e frica sa mai iubesc! 14 De la: kudika050245 9 Iulie 2009 21:21
ajutorrrrrrr 35 De la: kudik04 28 Octombrie 2009 00:00
va rog, am nevoie de ajutoru`l vostru 25 De la: anissya 21 Ianuarie 2010 18:07