Setari Cookie-uri

Pls. help!

Urmaresc de ceva timp discutiile din acest forum si, relativ greu, m-am hotarat sa cer sfaturile "profesionistilor" de aici. Eu am 48 de ani iar sotia mea 51. Avem o casnicie foarte ok, o relatie sufleteasca foarte speciala dar, ca intotdeuna, in lumea asta nu sunt doar curcubee si inorogi. Intotdeuna am avut un apetit sexual relativ ridicat ceea ce conducea in general la minimum patru partide de sex saptamanal. In ultimi doi ani sotiei mele i-a scazut libidoul ajungand ca astazi sa avem cel mult doua hot-nights pe spatamana ceea ce, sincer, pentru mine este o mare problema. Banuiesc ca-mi veti spune ca, avand in vedere varsta, este un fapt absoulut normalceea ce, cu siguranta, imi va accentua sentimentul de frustare.

floriss_001
Postat pe 1 Septembrie 2016 19:41
De la: floriss_001, la data 2016-09-01 19:41:19Urmaresc de ceva timp discutiile din acest forum si, relativ greu, m-am hotarat sa cer sfaturile "profesionistilor" de aici. Eu am 48 de ani iar sotia mea 51. Avem o casnicie foarte ok, o relatie sufleteasca foarte speciala dar, ca intotdeuna, in lumea asta nu sunt doar curcubee si inorogi. Intotdeuna am avut un apetit sexual relativ ridicat ceea ce conducea in general la minimum patru partide de sex saptamanal. In ultimi doi ani sotiei mele i-a scazut libidoul ajungand ca astazi sa avem cel mult doua hot-nights pe spatamana ceea ce, sincer, pentru mine este o mare problema. Banuiesc ca-mi veti spune ca, avand in vedere varsta, este un fapt absoulut normalceea ce, cu siguranta, imi va accentua sentimentul de frustare.



Daca sotia ta a intrat la menopauza, poate aparea o asemenea situatie, dar aceasta este controlabila, poate discuta cu medicul ginecolog curant, care o poate ajuta, exista medicatie pentru astfel de cazuri ! Discuta cu sotia ta, nu iti expune viata intima fara a comunica cu sotia ta, este jenant ! Ea nu doreste sa fie astfel, crede-ma, sunt niste transformari, care intervin in organismul femeii, dar care pot fi monitorizate, totul este sa comunicati, sa iti intelegi sotia, sa fii ponderat, caci viata de familie nu inseamna doar SEX, ci este cu mult mai mult !A fi "taur" nu inseamna nimic, dar a fi un sot preocupat de sotia sa este mare lucru !Discutati !
kudika_15804
Postat pe 2 Septembrie 2016 07:07
Draga kudika_15804,

Multumesc pentru raspuns. Din pacate probabil ca ori nu m-am facut inteles, ori nu ai citit tot ce-am scris. Sfaturile tale "sfatoase" gen "vorbeste cu sotia", "nu iti expune viata" sau "sexul nu este totul" te plaseaza, si te rog sa nu te superi pe mine, in categoria "scriem mult si fara rost". De unde ai inteles ca nu sunt preocupat de ea? Cred ca dimpotriva... Iar exprimare ta - "a fi taur nu insemana nimic" - denota, din punctul meu de vedere, o superficialitate care-mi da fiori pe sira spinarii. Nu cred ca ai inteles nimic.
floriss_001
Postat pe 2 Septembrie 2016 09:12
In general este destul de dificil sa dai sfaturi, deoarece fiecare dintre noi are personalitatea lui, iar sfaturile par intotdeauna ca trec pe alaturi.Imi spun o parere personala, deci nu dau un sfat acolo unde ma simt incapabil profesional sa o fac.Cred ca ar fi grozav daca nu ati apela la noi ci ati merge fie la medicul de familie, sau chiar mai simplu la farmacie si ati vorbi cu doamna farmacista, daca exista vreun medicament capabil sa va stimuleze sotia, fara consecinte sau efecte negative. Cred ca in felul acesta va veti apropia de dorinta si respectiv de sotia Dvs. Mai exista insa o posibilitate. Iesiti cu sotia la plimbare, scoateti-o la un restaurant, participati cu ea la unele activitati sociale si aflati ce dorinte vrea sa si le implineasca.
kudika023770
Postat pe 4 Septembrie 2016 15:03
De la: floriss_001, la data 2016-09-02 09:12:06Draga kudika_15804,

Multumesc pentru raspuns. Din pacate probabil ca ori nu m-am facut inteles, ori nu ai citit tot ce-am scris. Sfaturile tale "sfatoase" gen "vorbeste cu sotia", "nu iti expune viata" sau "sexul nu este totul" te plaseaza, si te rog sa nu te superi pe mine, in categoria "scriem mult si fara rost". De unde ai inteles ca nu sunt preocupat de ea? Cred ca dimpotriva... Iar exprimare ta - "a fi taur nu insemana nimic" - denota, din punctul meu de vedere, o superficialitate care-mi da fiori pe sira spinarii. Nu cred ca ai inteles nimic.



Domnule draga, nu te mai prezenta ca fiind un barbat preocupat de sotia lui, caci nu esti nici pe departe asa ceva, esti doar un barbat, care se plange pe acest site, nimic mai mult !!Sfatul meu a fost inteles gresit de catre domnia ta ! Da, daca ai fi grijuliu cu sotia ta, ai discuta cu ea, nicidecum cu noi, aici, in acest spatiu ! Problema, pe care o are sotia ta se poate rezolva, numai ca trebuie sa intelegti, amandoi, ca trebuie discutat cu medicul ginecolog ! Da, esti un "taur", caci te preocupa, mai mult, faptul ca sotia ta nu mai sta la cheremul tau ori de cate ori ai chef de facut sex, decat faptul ca ea are o problema, care este, totusi, rezolvabila !Da, comunicarea intre parteneri este esentiala in viata de cuplu, dar vei intelege acest lucru, cand te vei apleca asupra problemelor sotiei tale, si nu asupra necesitatilor tale fiziologice !Apetitul tau sexual nu este iesit din comun, dar trebuie sa intelegi ca sotia ta trece printr-o perioada lipsita de confort, a intervenit ceva in corpul ei, care i-a diminuat dorinta de a face dragoste cu sotul ei, TREBUIE SA DISCUTI CU EA, nimic mai mult ! Faptul ca ai iesit la atac cu niste afirmatii nepotrivite, te subclaseaza, ca barbat vorbind, dar nu ma mira aceasta stare de fapt, caci voi barbatii stiti sa va dovediti barbatia doar prin doua cai, prin folosirea organului sexual si prin incisivitate folosita ca scut impotriva adevarului dovedit, pe care nu il suportati, fapt ce pe mine nu ma impresioneaza, barbati, ca domnia ta, sunt pe toate drumurile si gardurile !

Atat timp cat nu vei discuta cu sotia ta, ceea ce vei afirma in acest spatiu, va fi doar frustrarea unui "taur" aflat cu organul sexual in permanenta erectie ! Era bine daca ai fi avut o asemenea "erectie" si in etalarea inteligentei si maturitatii domniei tale ! Ai o sotie, respect-o si fii aproape de ea, cu propunere de dialog, cu impulsionarea de a se prezenta la medicul ginecolog si cu dragoste adevarata !
kudika_15804
Postat pe 5 Septembrie 2016 07:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cat de des o faceti? 86 De la: mickyyo_parintele 13 Mai 2009 16:27
oare e oragasm?? 12 De la: gongonica 30 Iunie 2009 20:52
10 cm ajung? 661 De la: pickard 14 Octombrie 2010 23:00
totul se prabuseste... 13 De la: cckitty 17 Aprilie 2009 21:41
SEX,SEX,SEX 1 De la: kudika_23516 15 Decembrie 2012 13:56