Setari Cookie-uri

Cu 9 luni inainte de nunta, am aflat ca logodnicul meu are un copil

Buna dragelor,


Este pentru prima data cand scriu aici, asa ca o sa va rog sa-mi acordati atentia corespunzatoare unei novice.

Pe scurt povestea

Cand aveam 23 de ani un barbat cu 11 ani mai mare, m-a "agatat" pe FB dupa ce ne-am vazut la un eveniment. Am acceptat sa iesim si la prima intalnire mi-a zis ca este divortat insa ca nu are copii. Neacceptand ideea ca as putea fi cu un tip divortat, nu ne-am mai vazut o perioada. Apoi la insistentele lui si cu vorbe dulci a incercat sa ma convinga ca el chiar e un barbat bun, ca divortul a fost amiabil si ca el ma place enorm. Timp de un an ne-am vazut aproximativ 3-4x pe luna, insa doar ca prieteni, apoi treptat am incepu sa ma atasez de el: vesel, de treaba, iubitor si protector.. Si impreuna suntem de 11 luni :) in luna a 7 de relatie m-a cerut de logodna la Roma si am acceptat :) Din nefericire aparenta acetei iubiri imense ascundea o serie de minciuni. pe 11 noiembrie ne-am cuplat, dupa 1 an de amicitie, si prin aprilie am aflat ca el a facut revelionul cu fosta sotie . Drept urmare ne-am certat si mi-a adus certificatul de divort si si-a cerut scuze jurand ca nu va mai minti. El fiind un om destul de dependent de FB si telefon, din cand in cand mai descopeream poze cu alte fete, alte femei, care, spunea el , erau "disperate" din trecut si el le-a dat block. Pentru a-l ierta si a-mi atrage increderea, mi-a oferit parola lui de FB.

Surpriza. Cercetand in lipsa lui si stergand fete la greu din lista, am dat peste o conversatie luuunga, prin care el anunta o tipa ca este tata, (a devenit tata in urma unei aventuri ce s-a intamplat cu 5 luni dupa ce ne-am scunosc - in acel an in care am fost amici - gen tipa era insarcinata).... am izbucnit - ne am certat, el mi-a cunoscut familia, nunta trebuia sa o facem la anu, acum am 25 el 36 si mi-a ascuns mie, parintilor un copil, o fetita pe care nu o are cu fosta nevasta , ci dintr-o aventura. Tipa insistand cica sa pastreze copilul.

Mi-a povestit ca acea tipa se marita la anu (ea mi-a confirmat) si ca el nu a dorit copilul, acest copil va fi crescu de mama si viitorul ei sot, el neavand vreo relatie atunci cu ea.

PS: de 2 zile urlu la el, l-am dat afara ca m-a mintit ca nu are copii, nu prea dorm, a venit mama la mine sa ma calmeze . Ideea e ca el isi cere scuze si zice ca ma iubeste si vrea nunta ca nu mi-a zis mie si parintilor mei de acel copil de teama de a nu ma pierde...

Acum ameninta ca are ganduri negre daca nu ma intorc la el, ca ma adora si ca nu ma va mai minti cu nimic.....


Va rog sa ma sfatuiti ca voi aveti mai multa experienta,


Multumesd dragelor ca ati citit pana aici (acest luuung text) va pup , Bia 25 ani
kudika_1018613
Postat pe 23 Septembrie 2016 16:15
Poate ma bag ca 'musca-n lapte' dar iti scriu si parerea unui 'el'. Cu astfel de persoane, o sa fie mereu un risc. Vorbe dulci, pentru o vreme linistiti dar apoi se plictisesc. Faptul ca ti-a dat parola, nu inseamna mare lucru, dar poate ca vrea ceva serios cu tine dar nu prea poate. In fine, tu stii mai bine cu e caracterul si poate prezenta ta in viata lui o sa schimbe ceva in bine.
Darius_
Postat pe 25 Septembrie 2016 03:58
Buna-dimineata,
Este clar tipul de barbat care e aventurier din fire. Mereu vei auzi: Draga mea,eu pe tine te iubesc;EA, oricare ar fi ea, e una care ma urmareste, nu ma lasa; am gresit, dar sigur nu mai fac....
Intuitia ti-a dat deja raspunsul. Barbatul despre care vorbesti nu este cel cu care vrei sa traiesti o viata. Poate unul cu care ai vrea sa ai o aventura, daca esti genul.Daca nu, admite ca te-ai pacalit, accepta sa traiesti cu asta si invata, ca sa nu repeti greseala.

O zi buna,
Dana
kudika_992030
Postat pe 25 Septembrie 2016 06:55
Draga mea,
"Lupul isi schimba parul,dar naravul ba."
Nu-ti pot da sfaturi. Ce-ti pot sugera este sa fii atenta la comportamentul lui. Acesta e singurul care nu minte. Cuvintele pot ascunde multe, dar faptele sunt amprentele adevarului.

alambicat
Postat pe 25 Septembrie 2016 10:55
Este tipul de ,,fluturaș" , din floare in floare... Acest comportament cu ,,am greșit, nu mai fac" pentru ca apoi sa se repete m-a duc cu gândul la o persoana aventurierã. Nu vei fii fericita lângã un asemenea om care minte (sa spunem lucrurilor pe nume) din start. Si ce daca ti-a dat parola de pe Facebook? Asta înseamnã zero. Poate avea doua pagini sau mai multe. Pãrerea mea e sa admiți ca te-ai pãcãlit, ca nu este jumãtatea ta si sa îți vezi de drum. Numai bine îți doresc si sper sa înveți ceva din aceasta experiența
maria_doina
Postat pe 25 Septembrie 2016 13:29

mariacristinapp
Postat pe 26 Septembrie 2016 00:02
De la: kudika_1018613, la data 2016-09-23 16:15:39Buna dragelor,


Este pentru prima data cand scriu aici, asa ca o sa va rog sa-mi acordati atentia corespunzatoare unei novice.

Pe scurt povestea
.....................................................................


Pe scurt, iubitul tau este un fustangiu si mincinos de calitate superioara, FUGIIIIIIIIIIIIIII cat te tin picioarele, ia distanta apreciabila fata de astfel de lichele !!

Draga mea, prima minciuna a declansat spunerea celorlalte minciuni , si nu se va opri aici ! Infidelitatea manifestata fata de sotie va exista si fata de tine, nu permite sa se intample asa ceva ! Nu vei avea o familie frumoasa, atat timp cat te vei insoti la drum, cu un afemeiat, fii convinsa de acest adevar ! Lumea colcaie de exemplare masculine de factura iubitului tau, mediul virtual ascunde nenumarate fete masculine, perfide si cu suflet murdar, si iubitul tau este una dintre acele persoane, care fac din spatiul virtual propriul dormitor !

El este un barbat versat, un aventurier, tu esti o tanara aflata la inceput de drum, nu te insoti cu un asemenea individ, nu va trece mult timp si te va rani din nou !Normal ca insista la tine, barbatilor le plac "puicutele", mai ales, cele credule, ca sa le transforme in ceea ce doresc ei !

Iesi din aceasta relatie, poate, acum, suferi, dar, mai tarziu, vei fi multumita pentru faptul ca ai reusit sa iesi din ceva, ce iti facea rau !
kudika_15804
Postat pe 26 Septembrie 2016 07:02
:( ideea e ca plange de cateva zile, sufera, ma cere inapoi, ik iubec enorm, a facut atatea lucruri frumoasa , s-a sacrificat pentru noi. m-a pus pe primul loc. isi cere scuze si ma roaga sa il ieri, aseara am sunat o pe fosta lui nevasta care l-a laudat ca nu e om rau, ca probabil a ascuns ca are un copil ca sa nu ma faca sa sufar ... ideea e ca nu stiu ce sa fac, sufar enorm si mi-e dor de el...
kudika_1018613
Postat pe 26 Septembrie 2016 11:45
cine te-a facut sa suferi???? Ca nu te aud si nu te inteleg. Oricat de greu ii este omului ii va fi mai bine sa aleaga calea pe care el o considera cea mai buna, mai putin stresanta. Ce vrei de la viata? Barbat mizerabil si certuri si stres care nu te vor ajuta sa te concentrezi pe ceea ce este mult mai de pret, persoana ta, viitorul tau, aspiratiile tale, idealurile tale care cu siguranta nu tin de cresterea si educarea acestui nemernic.
Ei bine, multe doamne ti-au raspuns dar se pare ca tu ai decis deja sa ii mai dai sanse. Tine minte totusi ca tineretea si puterea ta sunt trecatoare si tu in acest moment alegi sa le uzezi pe cine nu se cuvine. Dar probabil nu ai inca maturitatea mentala pe care o au alte femei.Nu inca, deci astepti sa te arzi cu sa te joci cu focul.
mariacristinapp
Postat pe 27 Septembrie 2016 00:49
De la: kudika_1018613, la data 2016-09-26 11:45:18:( ideea e ca plange de cateva zile, sufera, ma cere inapoi, ik iubec enorm, a facut atatea lucruri frumoasa , s-a sacrificat pentru noi. m-a pus pe primul loc. isi cere scuze si ma roaga sa il ieri, aseara am sunat o pe fosta lui nevasta care l-a laudat ca nu e om rau, ca probabil a ascuns ca are un copil ca sa nu ma faca sa sufar ... ideea e ca nu stiu ce sa fac, sufar enorm si mi-e dor de el...



Alegerile iti apartin in totalitate, DAR fii atenta la consistenta lor !

Draga mea, ai sa plangi in pumni, ai grija ! Eu nu iti pot controla viata si deciziile, dar te pot pune in garda ! Barbati, precum iubitul tau, se gasesc pe toate drumurile, esti tanara, nu pot intelege de ce doresti sa iti distrugi viata langa un barbat infidel, mincinos si prefacut ! Gandeste-te, insusi faptul ca a facut un copil cu alta femeie, casatorit fiind, ar trebui sa iti dea de gandit ! Inca un sfat, nu mai discuta problemele tale, cu fosta sotie a iubitului tau, nu fi palavragioaica, ce doresti de la ea ? Este in afara problemei tale, las-o in pace !
kudika_15804
Postat pe 27 Septembrie 2016 07:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caut persoana de vis ce crede in dragoste si adevar 177 De la: ella13 17 Martie 2010 16:02
Am nevoie de un sfat si de sustinere... 2 De la: geo_reincarcat_iara 19 August 2010 18:50
Locuiesc cu cumnata care imi distruge relatia, va rog dati-mi un sfat 51 De la: Brunetica25 19 Martie 2013 18:49
Argumente ca nu m-am casatorit inca 73 De la: lief 31 Mai 2014 20:21
Traditii de nunta 4 De la: emilia34 15 Ianuarie 2009 13:14