Setari Cookie-uri

despre oameni si iubire

Nu stiu cati dintre noi citesc biblia, insa daca nu o citesc ar trebui. Spun asta pentru ca mie mi-a fost cel mai bun prieten in momentele in care simteam ca inauntrul meu nu e doar un mare haos si lipsa totala de liniste interioara, dar simteam singuratate desi eram inconjurata de oameni care imi promiteau prietenie nesfarsita si sigura. Ce rost au prieteniile celor din jur daca nu iti pot oferi exact ce iti cere cu disperare sufletul in momentul ala? Ei bine, in astfel de momente ca sa mai uit de labirintul din mintea mea ma scufundam in pasajele din Biblie. Cum am inceput? Nu sunt vreo crestina-model, nu merg la biserica decat de sarbatori, imi fac rar rugaciuni seara si nu tin niciodata post. Pur si simplu, in culmea unei disperari in care ma sufocam rapid ca sub apa, am vazut la capul patului pe noptiera cartea aia neagra, cu cruce pe ea. Nu are coperte colorate, nici titluri de genul „cum sa reusesti in viata” sau „secretul succesului”, dar substratul pasajelor e dumnezeiesc si la propriu si la figurat. In lupta mea pe viata si pe moarte cu dragostea, ma linistea, si de cele mai multe ori gaseam raspunsuri la toate semnele de intrebare din sufletul meu. Ma adormea cand aveam insomnii, si imi lua gandul de la patima mea cand ii pierdeam controlul. Citind in ea, am dat peste un pasaj din Pavel catre Corintieni, care spune atat adevar ca doare. De ce? Pentru ca de cele mai multe ori, iubirea in care noi ne daruim sfinteste, in care credem fara o picatura de indoiala si din cauza careia visam rochii albe si flori, copii jucandu-se in ograda si foc trosnind in semineu, o casa cu miros de cuisoare si Mos Craciun care vine cel putin pentru 2 an de an, nu se identifica nici pe departe cu iubirea fara cusur descrisa acolo. Sa va arat:
“Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmuieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul.”
Probabil ca voi care suferiti pentru iubire va identificati cu pasajul, dar ce parere aveti despre cel pe care il iubiti? Sunteti siguri ca iubirea noastra, a celor care suferim, se incadreaza perfect in pasajul de mai sus?
Am sa iau un singur exemplu din pasajul ala pentru a arata adevarata valoare a iubirii noastre. De pilda, versetul 4 : "Dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie.”. Tuturor ne place sa auzim vorbe de lauda, ne place sa fim admirati si apreciati. Ne place cand oamenii ne observa succesele si ne trec cu vedere esecurile. Dar uram cu desavarsire momentele in care oamenii ne desconsidera, vorbesc urat de noi, sau nu ne apreciaza eforturile si sacrificiile. Tocmai din Iubirea asta Perfecta de Sine am inceput sa aplicam metoda marxista, dar sub o forma subiectieva si sentimentala. Si anume, dezvoltam strategii pentru a ne minimaliza esecurile si a ne maximaliza succesele. Tindem sa atragem atentia asupra unor lucruri care ne avantajeaza si a le acoperi pe celelalte. Inca nu sunteti convinsi? Pai ia sa vedem: de cate ori avem tendinta sa revenim repetat in timpul unei discutii la propria persoana, la realizarile noastre sau vorbim permanent de ranile provocate de altii, despre tristetea noastra sau despre cat de rau ne merge? Mila fata de sine sau lauda fata de sine, amandoua sunt urme alea mandriei. Asta e natura umana pacatoasa, suntem nascuti si traim ca niste oameni corupti sentimental.
Dragostea noastra nu dureaza, ci se intampla. Se intampla brusc, se intampla in timp, se intampla rar sau se intampla prea des, dar de fiecare data trece repede si de cele mai multe ori dureros. Suntem oameni, si in primul rand suntem umani. Adica suntem capabili de sentimente. Fie barbat, fie femeie, toti simtim si traim la un moment dat toate sentimentele de care sufletul nostru e capabil. Disperare, frica, panica, iubire, ura, drag, admiratie, simpatie, invidie, gelozie,mandrie. Culmea e ca toate provin din Iubire. Iubire fata de o persoana, iubire fata de un lucru pe care ni-l dorim,iubire fata de sine...toate se leaga intr-un fel sau altul de iubire. Sunt toate mana in mana, ca intr-o hora mortala pusa pe scopuri miselesti. Si asta din vina noastra, pentru ca asta e felul nostru egoist de a iubi. Iubim si suntem iubiti la fel cum iubim. Uitam sa fim simpli si ne complicam in van si disperare iubirea, de teama sa nu devenim invizibili.
Pok3rC4t
Postat pe 8 Decembrie 2007 03:39
Stii sa citesti...degeaba daca nu ai citit niciodata Biblia...citeste-o din curiozitate sau plictiseala, din interes, placere, disperare sau politete.Citeste-o pe-ndelete sau pe nerasuflate, numai citeste-o.E o carte despre viata si moartea ta, despre sensul lor si al tau.Pe paginile ei te urci ca pe un munte inalt:in vale se vede ce-a fost, ce este si ce va fi sa vina...Dar, mai ales, te vezi pe TINE.
deea_elena
Postat pe 8 Decembrie 2007 22:30
in principiu sunt de acord cu autorea subiectului, cu 2 mici precizari : 1) nu cred ca e bine sa spui la nimeni ce 'ar trebui' sa faca, poti eventual sa-ti dai si tu cu parerea, ca, pana la urma, daca avem creier, gandim singui ce trebuie si ce nu trebuie sa facem, nu trebuie sa ne spuna altcineva; 2) in orice domeniu, e bine sa-ti verifici informatia din cel putzin doua surse. ce vreau sa spun cu asta este ca da, biblia este o carte interesanta de citit, dar nu o citi ca pe o carte de capatai, fara mintea deschisa si luminata. si nu uita sa citesti si altceva. si, daca vei fi curioasa, vei afla ce si cum si de cate ori a fost modificata biblia de la scrierea ei initiala, cum biserica, in marea ei perversitate, a modificat, a scos sau a adaugit la biblie, pentru a incerca-si reusi, din pacate-sa manipuleze masele prin intermediul credintei. poti incepe, de ex, o sugestie, cu a afla cat mai multe despre manuscrisele de la marea moarta. so, open your mind!!!

Postat pe 13 Februarie 2008 20:39
..fiecare profeþie din Vechiul Testament despre Christos,identitatea lui ca Fiu de Dumnezeu ºi scopul pt care a venit în lume s-a împlinit în Noul Testament ºi nimic din mesajul pe care Dumnezeu a vrut ca lumea sã-l audã nu s-a pierdut pt cã ''nu vã înºelaþi:Dumnezeu nu Se lasã sã fie batjocorit''.

Postat pe 11 Iulie 2008 19:26
foarte frumos ai interpretat Pok3rC4t si cu mult bun simt. Intr-adevar, in ce ai citit ai simtit adevarul. In ce ma priveste imi pare rau de un singur lucru: ca nu am avut niciodata rabdare sa citesc aceasta singura importanta carte; poate intr-o zi...
amme22
Postat pe 11 Iulie 2008 19:43
frumos spus andreea
alexutzab
Postat pe 23 Septembrie 2008 13:16
deea ELENA
alexutzab
Postat pe 23 Septembrie 2008 13:16
“Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea ,nu pizmuieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul.”

referitor la definitia dragostei data de biblie s-ar putea comenta zile in sir.."dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie",e adevarat,sunt persoane care de exemplu se mandresc pt ca si-au gasit jumatatea, si le place sa ii faca pe cei singuri sa se simta inferiori, pt ca ei nu sunt impreuna cu jumatatea lor.si atunci?asta se mai poate numi dragoste cand scoti ochii celor din jur ca tu ai gasit-o,de parca ai fi singurul."Dragostea nu cauta folosul"...cati dintre oameni care pretind ca iubesc nu folosesc iubirea pt a manipula?"daca m-ai iubi ai face aia", "te iubesc daca faci aia".dragostea adevarata este neconditionata,accepta tot,iarta tot,intelege tot.
DeeaCatalina
Postat pe 6 Octombrie 2008 19:10
voi aberati. urasc indoctrinarea, de orice fel, "invelita" in orice tip de 'ambalaj"...sunteti patetice.
pretty_me
Postat pe 23 Noiembrie 2008 00:20
draga aici era vb de iubire, nu dsp ura, asa ca pastreaza-ti comentariile pentru TINE!!
in ceea ce priveste dragostea, cred ca e singurul lucru care conteaza.
dragostea de familie, de iubit/sot , de copii, dar si de Dumnezeu ...
restul, sunt efemere si neimportante.
morticia_adams
Postat pe 10 Decembrie 2008 22:09
IMI PLACE FOARTE MULT CEEA CE AI SCRIS!!! SINCER CITESC MULT.......INSA BIBLIA NU AM CITIT-O NICI PIINA ASTAZI!! CHIAR M-AI PUS PE GINDURI..CREDCA O VOI CITI IN CEL MAI APROPIAT TIMP!!! cit despre IUBIRE...sunt de acord cu tine!!! trebuie sa invatam a iubi.....multi din noi inca nu stim!! probabil chiar si eu!!!
stellutza
Postat pe 25 Ianuarie 2009 13:45
Ai dreptate in ce spui...asa e ...pana la urma Iubirea este TOT...lumea uita de iubirea sincera si se da de partea neadevarului,egoismului etc etc....Din Iubire am fost creati,din Iubire am fost salvati...din Iubire iarasi vom fii din nou salvati....Biblia,singura carte importanta pt omenire pe care de cele mai multe ori nu o "vedem" ,nu realizam cate indicii si invataturi ne ofera..de asta ne simtim pierduti de mii de ori in spatiu ,in viata..de asta nu stim ce decizii sa luam in mii de situatii...pt ca suntem guvernati de rautate fata de lume si viata,avem un val pe ochi care nu ne lasa sa vedem Adevarul..suntem orbi,traim ca sa traim..existam pt a trai...si nimic mai mult..ca niste roboti...Sa ne apropiem de credinta pt ca ea face viata usoara...sa ne apropiem de D-zeu si sa comunicam cu El,sa-i spunem Lui tot ce ne framanta..sa-L facem pe El sa vada in adancul nostru si sa ne lumineze...
liza24_84
Postat pe 27 Ianuarie 2009 15:40
De la: deea_elena, la data 2007-12-08 22:30:15Stii sa citesti...degeaba daca nu ai citit niciodata Biblia...citeste-o din curiozitate sau plictiseala, din interes, placere, disperare sau politete.Citeste-o pe-ndelete sau pe nerasuflate, numai citeste-o.E o carte despre viata si moartea ta, despre sensul lor si al tau.Pe paginile ei te urci ca pe un munte inalt:in vale se vede ce-a fost, ce este si ce va fi sa vina...Dar, mai ales, te vezi pe TINE.

Superb citatul!
Dor_a
Postat pe 27 Ianuarie 2009 15:44
Stii sa citesti...degeaba daca nu ai citit niciodata Biblia...citeste-o din curiozitate sau plictiseala, din interes, placere, disperare sau politete.Citeste-o pe-ndelete sau pe nerasuflate, numai citeste-o.E o carte despre viata si moartea ta, despre sensul lor si al tau.Pe paginile ei te urci ca pe un munte inalt:in vale se vede ce-a fost, ce este si ce va fi sa vina...Dar, mai ales, te vezi pe TINE.
O CITEZ PE DEEA ELENA.....ARE ATAT DE MULTA DREPTATE!!!!!!!
butterfly_sound_of_love
Postat pe 23 Februarie 2009 14:18
o singura data am avut o tentativa de a citi Biblia insa ... sa imi fie rusine dar sincer m-a cam plictisit...
_dulcik_
Postat pe 13 Martie 2009 16:24
Iubirea este singurul lucru care conteaza...din pacate foarte putini iubesc cu adevarat
onuta81
Postat pe 13 Martie 2009 20:44
felicitati pentru postare.
M-a indoiosat pana la lacrimi, foarte bine spuse niste adevaruri.
FELICITARI:)
koryne_2007
Postat pe 20 Iulie 2009 14:35
“Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea ,nu pizmuieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul.” Ce poate fi mai simplu de spus despre iubire decat aceste frumoase, curate si simple cuvinte.

bella_ghe
Postat pe 30 Iulie 2009 21:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce? 4 De la: contesina 30 Mai 2011 19:08
SOARTA si DESTIN, DOUA LUCRURI DISTINCTE? 16 De la: Moonlight_Shadow 11 Iulie 2010 10:47
o parere......... 12 De la: summermoon 13 Septembrie 2010 16:51
school time...... 22 De la: cinderella 18 Mai 2009 00:58
funny 2 De la: anastasia_m 25 Aprilie 2010 12:09