Setari Cookie-uri

epilatul inghinal

e bine sa te depilezi in primele zile dupa ciclu, procedura e mai putin dureroasa , se pare ca-n aceasta perioada porii sunt mai deschisi; gelul dupa depilare Farmec este bun si dezinfecteaza...
Claudya10
Postat pe 16 Martie 2008 14:09
se numeste sacaz si se aduga in ceara de epilat. eu folosesc epilatorul ca de ceara m-am saturat am folosit-o in trecut. despre epilarea inghinala cu laser , am fost la un cabinet si am intrebat cat de " definitiva" este si mi s-a explicat ca trebuie sa faci 3-4 sedinte dar un fir doua tot mai apar, si cam costa.despre " bubitele" din zona inghinala- inca nu am gasit remediul cu toate ca am incercat si cu crema de galbenele, si cu pudra de talc si cu clear plus.

Postat pe 17 Martie 2008 11:35
buna fetelor, pentru cele care stau in bucuresti exista undeva in magazinul Obor, un stand Kalos unde se gaseste epilator profesional cu diferite tipuri de ceara de unica folosinta. nu este foarte scump, este 1 mil aparatul, iar rezerva de ceara vreo 5 lei, insa exista ceara speciala pentru zonele sensibile, este cea roz, eu am fost foarte multumita de ea. langa acel stand Kalos, este si un Plafar de unde va puteti lua si Ulei dupa depilare, ulei de galbenele care calmeaza si catifeleaza pielea.

Postat pe 18 Martie 2008 10:23
Buna!In ziua in care va epilati evitati cafeaua,ceaiul si bauturile energizante.Eu am reusit sa ma epilez inghinal complet,dupa 10 ani.De fiecare data a curs putina ceara mai jos si mai jos,pana am constatat ca se poate "de tot".Nu m-am epilat niciodata cu lama .
Nu am mai reusit acesta performanta cand eram gravida.A durut ingrozitor.
Interesant e ca aici in Germania "se poarta" mai mult natural.Cand merg la ginecolog pana si asistentei i se pare curios si arunca o privire.
Dupa atatia ani de experienta dureaza mai mult sa se raceasca ceara decat epilatul in sine.
Si inca un detaliu: folosesc aceiasi ceara (o strecor din cand in gand) de cel putin 5-6 ani,in care adaug la cateva luni putina ceara noua.
Maricela35
Postat pe 18 Martie 2008 16:48
Buna fetelor, eu tot cu ceara ma fac, pe picioare nu este deloc dureros, mai ies cateva bulinutse, dar se rezolva cu o crema! Raman la ceara... mi se pare practica, iar daca parul nu este lung, cu atat mai bine, nu doare, prea tare :P De lama sa nu mai aud :(( am folosit`o acum doua saptamani si mi`au crescut firicelele de par pe sub piele si ulterior bubitse :(( Ma mananca ingrozitor si mai este si foarte inestetic... nu folositi lama... apelati la ceara, mie mi se pare o metoda buna :)
AMG22
Postat pe 20 Martie 2008 20:44
in legatura cu epilatul definitiv nu stiu daca este o metoda buna... o frizura mai speciala da bine din cand in gand ;;)
AMG22
Postat pe 20 Martie 2008 20:48
ufff ma fetelor..si eu am aceeasi problema...m-am facut si cu ceara la cosmetica, si cu aparatul ....primele sedinte a fost dureros...dar tb sa suferim din cand in cand, e pt igiena noastra... problema mea e k am aceste bubite in zona inghinala, o prietena de-a mea s-a si operat de curand din cauza firelor astea de par care cresc pe sub piele...acelasi lucru mi se intampla si pe picioare..iar vara mai ales simt ca mor....cosmeticiana m-a indemnat sa ma spal cu gel abraziv si sa aplic crema zilnic sau la 2 zile..facut si asta si degeaba :((, dar poate la voi merge...o sa incerc si ceaiul sau crema de musetel sau galbenele..poate da rezultate..
iddoll
Postat pe 25 Martie 2008 19:38
si eu am la fel, acum am mers la dewrmatolog si mi-a dat tratament si am fost si la solar care ajuta sa se usuce acele bubite.Mai folosesc dupa epilare cu aparat ,un ulei de la firma hemel pt baby, care dezinfecteaza zona.Doctorul mi-a psus ca este o bacterie care se gaseste la fiecare pe piele, si la unii ca mine mai sensibili dupa cescot firul de par intra acolo la radacina si cand creste se umfla asa ca si cosul pt ca ea lucreaza acolo si infecteaza zona.Cica ar trebui sa ma gndesc la o epilare definitiva macar in zona inghinala si in zona unde vad ca imi iesei asa ceva.
aleenna13
Postat pe 25 Martie 2008 21:05
Buna!
Eu am folosit mereu doar aparatul de ras si acum imi pare foarte rau.S-a indesit fff tare si nu stiu ce sa mai fac.Am incercat acum o saptamana cu ceara si am crezut ca mor de durere!Cred ca o sa folosesc crema.Dar nu e periculoasa pentru zona asta?Stie cineva o crema buna?
va pup
carmenita
Postat pe 29 Martie 2008 07:54
Vreti sa fiti frumoase fetelor ? Aduc o gama foarte larga de produse profesionale (si nu numai ) ,care se gasesc doar in saloane , din Statele Unite ale Americi la preturi foarte avantajoase ! Contactati-ma la afrodita.shop@yahoo.com pentru mai multe informatii si oferte de pret! www.afrodita.shopmarking.com va sta la dispozitie cu detalii despre produse in lb. engleza fiindca este site din America !
Produse profesionale ptr. par , unghii , corp , ceulita , fata , acnee ; parfumurii , produse de igiena , accesorii...etc

Postat pe 21 Aprilie 2008 00:22
hello sunt noua pe aici am si eu probleme cu epilatul si m-am tot ferit de lama k asa zice toata lumea k e aiurea. poate sunt eu mai ciudata dar eu sunt multumita doar de lama ceara e prea dureroasa si cum ati zis si voi nu te poti epila din nou decat dupa ce a crescut tot iar de epilator ce sa zic sunt super nemultumita intr-un final am inceput sa ma obisnuiesc cu durerea dar partea nasoala e k imi cresc multe fire de par in piele nu am mai vazut si nici nu am mai auzit persoane care sa patesca asa cv k mn. asa k am ajuns la concluzia k tot de lama sunt mai multumita. toate suntem femei dar atat de diferite.
iubytzica_lov3
Postat pe 7 Mai 2008 11:50
Eu ma epilez inghinal complet cu ceara si ma simt super,ca si cum as fi un bebelus,inainte foloseam ori lama ori crema,acum ma bucur ca am trecut peste frica durerii si am ales ceara.

Postat pe 13 Mai 2008 19:16
:))
m-am smuls o data cu epilatorul sub brat. auci. o durere enervanta, ca mai bine luam 2 pumni in gura.
acuma ma slefui cu lama tot a doua oara cand ma barberesc.si sub brat si inghinal. si nu fac bubitze.

Postat pe 14 Mai 2008 19:40
Eu redeam ca barbatiii habar nu au ce mult suferim noi!!!!!Bravo mai caimacus!!!:)))))
OCTAIA
Postat pe 14 Mai 2008 21:22
fetelor.....ceara e cea mai buna....bineinteles la salon....ptr mine...o data pe luna e momentul de relaxare suprema.....epilat total....inainte o sauna si apoi un masaj....exista in romania(constanta si bucuresti) clinici care au ca pret ptr un total inghinal 80 de euro pe sedinta.....va pot spune insa ca o asemenea actiune ia cam 7-8 sedinte.....sa stiti ca sunt unii barbati care sufera cat suferim si noi...adik stiu cum e sa fii epilat cu ceara....fostul meu mergea la pedichiura o data cu mine,isi epila axila cu ceara la salon iar acasa isi epila cu ceara bineinteles zona inghinala....asta tine de igiena....l-am apreciat foarte mult pentru acest lucru....igiena lui ma facea si pe mine sanatoasa adik nu ma gandeam ca as putea sa iau cine stie ce ,,boli,,.......
MON_AMOUR
Postat pe 17 Mai 2008 09:27
si eu am aceeasi problema atunci cand ma epilez imi apar si mie bubitele alea si e tare deranjant, :(
hannahmiriam
Postat pe 18 Mai 2008 04:46
fetelor,eu ma epilez de cinci ani cu ceara,si e super.cu durerea va veti obisnui in timp...am uitat sa va spun ca ma epilez acasa.insa o data cu mutatul mi-am pierdut ceara cea veche,pe care o improspatam mereu cu alta noua.iar acum cand am cumparat acelasi tip de ceara,am constatat ca este moale,ca se lipeste de piele,nu smulge toate firele de par...
spunea cineva mai sus ca trebuie adaugat sacaz in ceara.puteti sa imi spuneti de unde il cumpar si ce cantitate trebuie adaugata in ceara?
va multumesc mult!

Postat pe 20 Mai 2008 12:35
buna ,ma bucur ca am intrat aici...sunteti super de gasca.....particip la concurs de implant cu silicon...un vot de la voi ...un pup dulce de la mine....pup si mai vb http://www.kudika.ro/comunitate/concurs/view_item/44111.html

Postat pe 24 Mai 2008 08:53
Eu nu as dori sa merg la cosmetica pt epilatul inghinal (din motive igienice)si nu m-am epilat inca niciodata cu ceara acasa.

Dati-mi sfaturi!
Ce fel de ceara sa-mi cumpar?

Merci frumos.

Postat pe 26 Iunie 2008 13:40
Am incercat cu epilator, dupa mult timp in care lama si crema erau singurele solutii... A durut ingrozitor! Plus ca o saptamana si ceva am avut acele bubite de care tot vorbiti.. si eram iritata destul de urat. Dintr-o joaca... si pentru ca voiam cat de cat sa indrept prostia cu epilatorul, am luat o penseta si am inceput sa iau fir cu fir. Mi-am dat seama ca nu se fac bubite absolut deloc... si durerea e mai suportabila decat daca smulge epilatorul mai multe fire odata.
Va recomand solutia, desi... e nevoie de ingrozitor de multa rabdare.
Insa aproape 2 saptamani nu ai nicio grija.. nici de fire de par si nici de bubite.

ankanca88
Postat pe 26 Iunie 2008 16:18
Inainte de a fi o nevoie estetica, prioritara este igiena. Consider ca epilatul este obligatoriu, indiferent cum si prin ce metode se face. Eu prefer epilatul cu ceara, nu mai e demult dureros, dar e cel mai rapid si mai eficient. Desigur, recomand tuturor saloanele de cosmetica.
anca_v
Postat pe 27 Iunie 2008 09:14
Ce sa va spun fetelor in particular ma mai ocup si cu epilatul binenteles la domiciliul clientei si cu ceara ei proprie ca asa consider eu ca este igienic, mie una imi este teama sa ma duc la cosmetica stiind ca folosesc ceara aia la mai multe persoane.Am observat de a lungul timpului ca si barbatzii sunt f interesatzii de asa ceva desi fatza de altzii nu recunosc.Ca sa nu te iritzi e f bine sa folosesti pudra de talc si nu o sa ai probleme indiferent ca te faci cu ceara sau cu lama.
mary_lv
Postat pe 27 Iunie 2008 10:33
una dintre cea mai buna ceara e cea cu propolis
mary_lv
Postat pe 27 Iunie 2008 10:34
buna...am citit parerile voastre...am lucrat in cosmetica in timpul studentiei...si intradevar epilatul inghinal este putin mai dureros dar rezista si mai mult ...si chiar se merita...inainte sa mergeti la epilat cu ceara este bine de luat o fiola de algocalmin sau o pastila de nurofen...amelioreaza durerea si totul va fi ok...pupici si bafta
pisyk81
Postat pe 27 Iunie 2008 11:55
Anca_vasile, tu pledezi pt epilatul brazilian?? (total)

Postat pe 27 Iunie 2008 12:13
Vara cred ca e cea mai placuta solutie.

Postat pe 28 Iunie 2008 11:56
da fetelor, sa stiti ca epilatul brazilian e cel mai tare!(e adevarat ca si ffffffffff dureros :D) ...dar merita!!! eu l-am adoptat de ceva timp si-mi place pt ca timp de o luna nu mai am treaba cu epilatul. prietenele imi spun ca sunt sadica sau ca e chin prea mare, dar ... si palcerea...
onitzamihaelavlad
Postat pe 29 Iunie 2008 14:28
Buna fetelor!
Nu am mai raspuns la mesaje ca nu am mai pimit nici un mail de la Kudika cum ca mi-ar fi raspuns cineva la topic.
Dar acum am revenit! Si daca tot a venit vara...problema a revenit. Crema de galbenele e buna la mai toate problemele pielii dar din pacate la problema noastra... nu prea.Eu ma epilez numai cu ceara pe tot corpul,nu mi-e frica de durere.M-am obisnuit de 3-4 ani de cand ma tot fac.
cristinutza012000
Postat pe 29 Iunie 2008 19:28
salutare fetelor ! eu am inceput sa ma epilez inghinal cred k de pe la 15 ani...si pe picioare tot cam pe asa...am folosit ceara de 2 ori acasa dar e suuuper dureros...dar eu o tarie anume si rezist la tot felu de kinuri...a fost misto senzatia dar eu nu am timp sa ma fac cu ceara...folosesc lama si am constatat de-a lungul timpului k daca skimb bicul mai des nu prea ma irit sau daca ma dau apoi cu o simpla crema de galbenele...cateodata am senzatii de mancarime si asta depinde de cat de des folosesc un bic . am folosit de vreo cateva ori si epilatorul dardoaaareee!!!!dar asa p[e margini tot am sa mai incerc,,,mai ales k vreau sa plec la mare in 3 saptamani...
zgabeatza
Postat pe 29 Iunie 2008 23:55
buna fetele. eu initial ma epilam cu crema...si nu chiar asa des ca nu aveam nevoie...mai taiam cu foarfeca si era scurt acum 2 ani am inceput sa folosesc crema foarte des..si imi crestea foarte repede..iar cu timpul, a ajuns sa nu se mai ia deloc. si ma si enerva..crestea imediat. dar din vara trecuta m-am facut numai cu ceara. a fost dureros primele datzi..dar m-am obisnuit...si acum ma doare, ce-i drept, dar mai putin. cu lama nu m-am facut niciodata, doar in situatii extreme si decat pe margine, cand eram la mare si firele de par erau ff mici Doamna care ma epileaza mi-a spus k radacina parului s-a ingrosat de la crema...si lama are acelasi efect. am incercat si cu epilatorul, pe margine...dar imi ia mult timp..si nu-mi place...asa cu ceara..din cateva fasii am terminat chinul :)) CEARA este cea mai buna solutie, dupa parerea mea.... vorba aia...RABDA BABA LA FRUMUSETE
FRN
Postat pe 30 Iunie 2008 15:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cel mai bun epilator? 1 De la: Artemis25 23 Noiembrie 2010 00:51
epilator laser 6 De la: kudika319234 8 Septembrie 2010 13:20
Cu ce va epilati in zona anusului , la femei! 63 De la: anageo25 19 Septembrie 2011 17:11
care ar fi solutia? 12 De la: Georgya7 23 Noiembrie 2010 15:33
Epilare definitiva cu tratamentul crema Epilar 22 De la: lacrimma2010 20 Noiembrie 2013 12:30