Setari Cookie-uri

Ce ati facut cand barbatii iubiti nu s`au ridicat la asteptarile voastre?

Candva , o persoana de origine straina , foarte draga mie la acea vreme mi`a spus pe un ton extrem de serios "Esti , sa nu uiti asta niciodata!" ...Atunci am izbucnit in ras pentru expresia pe care o folosise, acum insa ii inteleg sensul dincolo de pertinenta frazei.
Desi nu ma pot lauda cu o vasta experienta de viata , am cunoscut oameni si...mai putini oameni, barbati si...mai putin barbati, femei si ...mai putin femei.
Si daca ti s`a intamplat sa fii deceptionata , sa versi lacrimi pentru un "mare NIMIC " , sa incerci nopti la rand sa cauti raspunsuri la intrebari retorice , sa spui DA cand trebuia sa fie NU , sa ierti fara macar sa ti se ceara iertare , sa ramai cand trebuia sa pleci , sa inchizi ochii cand trebuia mai mult ca niciodata sa ii tii deschisi ...atunci esti cu adevarat FEMEIE ...Pentru ca dupa toate astea esti inca vie , stii ce inseamna durerea si totusi ramai umana , ai fost tratata superficial dar ramai profunda , ai fost ranita dar ai puterea acum sa zambesti.

Mi s`a intamplat si mie ca pentru o perioada scurta de timp sa ma plafonez langa un om ce stagna , mi`a palit frumusetea langa comunul ce il definea , inteligenta imi era amenintata de crunta sa prostie iar valoarea mea tindea sa fie umbrita de mediocritatea lui.

Prima mea reactie cand m`am trezit din momentul de ratacire a fost sa ma detest pe mine insami pentru ca ma vandusem ieftin unui om definit de trasaturi de caracter de mana a doua , despre care imi creasem o proprie imagine utopica dorind sa il propulsez la asteptarile mele.

Apoi insa am trecut intr`o etapa in care am inteles ca razboaiele interioare nu se dau decat pentru cauze marete si am incheiat armistitiu cu sufletul meu , alegand sa dau trecutului ce e al trecutului , nu inainte insa de a trage invatamintele de rigoare.
Si asa am invatat ca exista oameni mici imbracati de firme mari , emitatori de teorii , dar niciodata practicanti ale acestora , absolventi pe hartii , dar repetenti la examenele vietii.

Mai mult ca ceilalti , am simtit nevoia sa ma reevaluez la finele anului , ca om si ca femeie , pentru a ii demonstra singurei persoane responsabile de felul cum imi traiesc viata , MIE INSAMI , ca valorez atat de mult incat niciodata nu as putea convietui cu falsitatea , superficialitatea si simplitatea.

Sarbatori fericite tuturor femeilor "minunabile" ! :)
Kittynelle
Postat pe 21 Decembrie 2007 00:05
Buna Pufflici...vreau sa ti spun ca ma regasesc in fiecare cuvant al tau..si te admir pt increderea pe care o ai in tine.desi sunt intr o situatie similara eu inca nu am puterea sa spun ..gata..si sa o iau de la capat,sa mi vad de viata mea.Uneori ma simt chiar vinovata ca vreau sa pun capat ,ca imi vreau binele meu,si ca vreau mai mult pentru mine.M am obisnuit atat de tare sa fac ce e bine pentru noi(relatie) incat am uitat ce inseamna sa fac lucruri si pentru a imi fi mie bine.Am crezut ca facand totul pentru noi imi va fi si mie bine ,dar dupa 4 ani de relatie am constatat cu parere de rau nu este asa.Relatia este ok atata timp cat eu ''spun DA cand ar trebui sa spun NU''(te citez) si nu cer prea multe explicatii si nu am pretentii foarte mari.Aveam 19 ani cand am intrat in aceasta relatie ,iar acum la 23 simt ca m am maturizat si vreu mai mult.Ma simt o marioneta ale carei miscari sunt dirijate dupa bunul lui plac,si ma doare enorm ca nu constientizeaza ca am si eu sentimente , pareri si dorinte,si ca nu pot face totul intotdeauna dupa bunul lui plac.Daca incerc sa spun ceva sau sa fac ceva pentru mine sau pt ca asa simt eu(si nu va ganditi la fapte imorale) se supara se boteste si tot eu sunt cea care a gresit si careia trebuie sa i para rau si sa si ceara scuze.Am ajuns in situati in care nu imi mai pasa f tare daca relatia merge sau nu(dar oare este normal ca acest sentiment sa apara intr o relatie stabila???.....eu zic ca nu)si totusi nu i pot pune capat.La mine exista si alte complicatii: am ajuns pana in stadiul in care am fost lovita pntru ca am intarziat 10 min(...chiar 10 min au fost) in plus la scoala,si amenintari ca nu am fost langa tel cand a sunat(si nu a fost o zi intreaga),injurii si jigniri,stat singura nopti la rand in timp ce el iesea sa se plimbe.M a facut sa mi pierd increderea in mine complet,sa ma consider o ratata(desi sunt studenta bursiera la stat si am si servici),un nimic si un nimeni Sper ca lucrurile se se indrepte.nu am incetat niciodata sa sper desi nu stiu pentru cat timp o voi mai putea face.Simt ca cedez psihic.Poate macar acum de Craciun (desi este al 4 lea pe care il facem impreuna)cand noi oameni ar trebui sa fim mai buni... sa se scimbe ceva.Sarbatori Fericite tuturor

Postat pe 21 Decembrie 2007 19:19
Iti trimeteam numai ingeri..Ei aveau sa alunge cu adierea aripilor toate frustrarile si oboseala.Ei trebuiau sa itideschida portile sufletului ,sa te linisteasca prin zambetul meu pierdu in privirea ta..Dar n-au facut-o si au ramas acolo in mesaje frumos colorati.Eu trebuia sa fac toate acestea dar n-am stiut sa privesc in spatele cuvintelor.Te-am pierdut,m-ai pierdut ,ne-am pierdut..Ne-am juact "pititea" si m-am ascuns in spatele fulilor de nea,asteptand sa ma gasesti..Am asteptat pana mi-au inghetat mainile,fata.lacrimile,sufletul.Tu nu ai venit..Te-ai supart pentru ca m-am ascuns atat de bine si trebuia sa te las a castigi acest joc stupid.Brusc bucuria caderii primilor fulgi se transforma intr-o condamnare,ei cadeau in sufeltul meu si il acopereau,se topeau in vislele mele sfaramandu-le in mii de particule.ninega,ningea peste mine care credeam ca vei topii totul cu caldura sufetului tau.Te-ai intors,in final sa ma cauti si m-ai gasit;ai indepartat neaua ce ma acoperise total si ai crezut ca totul va fi normal,dar ai uitat sa indepartezi ghetata de pe inima mea..Atunci ingerii au luat viata dar s-au intors catre mine m-au luat de mana si mi-au aratat ca dupa iarna cea geroasa va venii intotdeauna vara..Vara cea calduroasa al carei soare lumineaza,incalzeste si topeste>De la ei am invatat ca pentru fiecre suflet inghetat exista un altul care dispune de caldura si rabdarea necesara ca sa il invie pe celalalt.Asa ca pana la venirea soarelui astept acel suflet numai ca de aceasta data sunt la adepost unde nici un fulg nu mai ma poate atinge...

Postat pe 22 Decembrie 2007 00:10
Rebek23 , e adevarat k e f trista situatia in care te regasesti, si imi pare rau pt tine pt k inteleg perfect prin ce treci. Sa nu crezi k mie imi este usor. Relatia mea s`a inkeiat de curand , si nu neaparat pt k mi`am dorit`o ... mi`am dat seama ca ma indragostisem de un om care exisa doar in imaginatia mea. Spui ca vin Sarbatorile , si k ele ar trebui sa ne faca ma buni...acelasi lucru l`am sperat si eu , k miracolul sarbatorilor o sa ne readuca pe mine si fostul meu iubit impreuna (pt k eram certati), ca va realiza ce femeie a avut langa el si k va face ceva sa ma pastreze ...dar nu a fost asa , ba mai mult , EL si`a gasit`o p una de vreo 2 sapt cu care prefera sa faca sarbatorile. Desi nu am avut o relatie atat de lunga k a ta , am facut multe pt el , am ramas langa el la greu knd puteam bine merci sa plec si sa fiu egoista...m`am lasat deoparte p mn pt binele lui si dupa c ne`am despartit am lasat orgoliul la o parte k sa ne putem impaca...Si ce crezi k a facut el??? NIMIC...s`a purtat k si cum e indreptatit sa aiba acest comportament . Crede`ma , majoritatea barbatilor , prin natura lor sunt niste egoisti , iar daca te vad ca lasi d la tn de iau d mare PROASTA! E urat ce spun...dar e tristul adevar. Sunt convinsa ca esti o fata draguta si desteapta , studenta cum ai spus , te descurci singura...Dar el de ce nu vede toate astea?!?!? Sunt o femeie dupa care umbla barbatii , poate o spun cu lipsa de modestie , dar asa e...banuiesc ca observase si fostul meu iubit , pt ca eram mult peste femeile cu care umblase el....si pt asta s`a intamplat sa ma jigneasca , sa imi spuna ca eu nu vreau relatia cu el pt k el are doar un bmw si eu as putea sa stau cu barbati cu Jaguare ...desi faceam tot sa ii arat k pe el il vreau si atat. Nu stiu daca sunt o femeie puternica , avand in vedere ca niciodata nu am putut sa stau cu un barbat si sa imi controlez sentimentele...relatie fara iubire pt mine nu a existat...m`am indragostit si am suferit k proasta d fiecare data. Ar trebui sa ne mai controlam , sa n punem p noi p primul loc si nu p ei.Tu Rebeca , il mai iubesti p acest barbat , sau e doar obisnuinta ?? Crezi k el te mai iubeste? Cum ai putut sa ramai in casa si el sa plece sa se plimbe cu baietii? Asta chiar nu as suporta...Gandeste`te ca poate te`a inselat (in caz k nu stii sigur asta) si poate ca a fost cu o femeie mult sub tine, pt ca asa fac babatii adesea.Ai mai spus si ceva f gav , k te`a lovit. Din moment ce face asta sigur se va repeta...Gandeste`te ca nu ai venit pe lumea asta ca sa fii lovita si umilita ...Cred ca in relatia voastra a intervenit rutina , si ati ajuns la puntul in care respectul nu mai exista , sie k te are acolo langa el si se poate comporta oricum . Te rog , nu te mai complace in situatia asta. Iti doresc din suflet sa se skimbe dak tu il iubesti...dar e greu de crezut ...poate cu trecerea timpului o sa se inrautateasca situatia si vei suferi mai mult. Poti sa iti gasesti un babat care sa te pretuiasca , cred k ai si uitat cum e sa fii tratata cu caldura , dragoste si atentie.Nu stiu dak i`ai propus iubitului tau sa luati o pauza , spune`i k nu mai poti asa ...ca vrei sa nu va mai vedeti , sa reflecteze daca te mai iubeste si daca e capabil sa se skimbe. Asa poti sa vezi cum reactioneaza ..dak contezi pt el nu te va pierde. Banuiesc ca eu nu am contat destul d mult pt fostul meu iubit , d asta n a luptat pt mine.Imi e greu , inca ma mai gandesc la el , ma doare ca acum e cu alta si eu sngura , ma doare ca a facut nimic sa ma pastreze , k a preferat sa fie orb decat sa deskida okii. Fete ca noi nu se gasesc la tot pasul , crede`ma...dar vor realiza asta prea tarziu. Fa ceea ce te implineste pe tine , nu mai sta in relatia asta daca nu te face fericita...e pacat , esti atat de tanara s poate ca relatia asta nu a ta nu se va concretiza intr`o casatorie...cu cat te complaci in aceasta stuatie...cu atat trece timpul si ai putea sa zambesti langa cineva care te apreciaza.Daca iei hotararea sa te desparti , poate o sa fie un timp in care te vei simti singura , s o sa iti fie greu , asa cum imi e mie acum...dar poate ca asta e pretul pe care il vei plati pt relatia fericita care va urma. Sper sa iei o decizie inteleapta. Tine`ma la curent , si dak vrei sa vb cu cineva nu ezita sa`mi scrii. Te imbratisez!


Kittynelle
Postat pe 22 Decembrie 2007 01:31
Puffi .. ptr -- "Si daca ti s`a intamplat sa fii deceptionata , sa versi lacrimi pentru un "mare NIMIC " " ... exista o singura zicala ( foarte adevarata de altfel ) care spune .. "nu merita sa plangi pentru nimeni, iar cel care merita, nu te va face sa plangi niciodata" ...
Octav
Postat pe 23 Decembrie 2007 13:52
Octav... ai mare dreptate , insa noi femeile ne stapanim mai greu emotiile si ne consumam adesea prea mult , kiar dak nu e cazul .Kiar nu stiu dak exista barbatul langa care sa iti petreci intreaga viata si totusi sa nu versi lacrimi din cauza lui . VREAU SA VA UREZ TUTUROR CRACIUN FERICIT , IAR PT FEMEI , UN AN NOU IN CARE SA NE IUBIM MAI MULT PE NOI INSENE SI SA NU UITAM NICI O CLIPA SA NE PRETUIM !FIE CA IN 2008 SA IUBITI FRUMOS SI SA VI SE RASPUNDA IN ACELASI FEL!
Kittynelle
Postat pe 24 Decembrie 2007 23:17
Octav, e adevarat ca nu merita sa plangi pt. nimeni, dar pe mine toti m-au facut sa plang.Si unu dintre ei chiar ma merita si a renuntat la ATAT de multe pentru mine...este de neimaginat...deci m-a iubit si ma mai iubeste chiar daca nu suntem impreuna...si totusi m-a facut sa plang...asta nu inseamna k nu ma merita...este imposibil sa nu versi lacrimi din dragoste, dar este o diferenta: poti varsa lacrimi pentru cineva care merita sau pentru un NIMIC, cum zice pufflici...in cazul nr.2 nu merita si inseamna k nici nu te merita;)
iulia12
Postat pe 22 Ianuarie 2008 17:47
Puffilici, dar cati ani, reali ai?
nu exista subiect pe forumul asta sa nu vad cate o poveste tragica a ta...
Cand ai avut timp sa treci prin toate?

Postat pe 27 Ianuarie 2008 03:13
Hai ma iussy , chiar asa?!?! Si ma compatimesti , nu?!?!? :)))) Ce bine ar fi k la 32 de ani ai tai sa traiesti o viata asa "tragica" k a mea la 22 :)))) Daca ai stii ce greu o duc..... =))
Kittynelle
Postat pe 27 Ianuarie 2008 20:43
Cred ca cunosti destul de bine barbati mari asteptari nu trebuie sa ai de la ei,ai destul timp sa mai traiesti experienta de viata,nu se termina aici poate ai sa vezi si alte lucruri mai oribile.

Postat pe 28 Ianuarie 2008 09:26
Puffilici draga, sa stii ca experientele dure de viata, de obicei, te fac mai puternic, si vorba aia:"ceea ce nu te omoara, te face mai puternic". Daca ai trecut prin atatea suferinte, normal ar trebui deja sa fii calita si sa dai naibii totul. Dar stii ca trebuie sa inveti din propriile tale greseli, daca nu inveti din ale altora? Intr-adevar, sunt oameni foarte tristi, care sufera mult, insa viata trebuie traita asa cum e ea, pt ca Dumnezeu ne-a dat-o fara sa o cerem. Sper sa iti mearga muuuult mai bine si fii increzatoare ca vei fi fericita. Si inca ceva (sper sa nu rada nimeni acum de ceea ce zic) : Dumnezeu te pune la incercare si niciodata nu ne da mai mult decat putem duce.
emyia
Postat pe 28 Ianuarie 2008 11:44
Emya , ai perfecta dreptate, ceea ce nu te omoara te intareste. Mari experiente de viata chiar nu am , am avut 2 relatii serioase , 2 barbati care m`au iubit , cu unul dintre ei nu s`a terminat asa cum mi`as fi dorit dar asta e , ni se intampla la toate , nu este deloc o tragedie, si nici nu sunt genul care sa sufere la infinit :) Imi place sa traiesc cu zambetul pe buze , fapt pt care si rad foarte mult mereu ! Iar pe mine Dumnezeu chiar m`a ferit de lucruri rele , sunt o privilegiata , putine au fost momentele in care m`a durut ceva sau nu am avut ceea ce mi`am dorit. Si blondapepe am inceput anul langa un barbat de la care imi propusesem sa nu am asteptari...si totusi se pare ca nu trece o zi in care sa nu ma faca sa ma simt k o printesa :) cred k this is the way how the story goes...
Kittynelle
Postat pe 28 Ianuarie 2008 15:49
Asta ca sa fie toata lumea linistita si fericita, o sa fac o rectificare....
Pstul meu de mai sus i se adresa deei, care pe mai toate forumurile se plange de ceva!
Adevarul este ca eram cam obosit, si le-am confundat putin!
Imi cer scuze, pufilici!
PS: sa mai vedeti ca barbatii nu "este" chiar toti niste porci!:)

Postat pe 28 Ianuarie 2008 23:08
Pufillici imi pare bine ca,esti langa cineva care te faca sa simti asa chiar ma bucur.

Postat pe 30 Ianuarie 2008 09:45
Intra-adevar esti o femeie superba si cu capul pe umeri insa dragostea ne face orbi! Sper k nu te vei mai lasa vreo data calcata in picioare de o tentativa de barbat sau de oricine de altfel! Pupilici Puffilici! :)

Postat pe 1 Februarie 2008 15:56
Am citit si eu tot ce s-a postat aici, nu am avut timpul necesar pana acuma.Puffilici, e primul tau post pe care il citesc(cred) si imi place foarte mult cum ai "expus datele problemei".Presupun ca ai avut numai 10 la romana:).In ceeea ce priveste relatia, ma bucur ca ai avut puterea si curajul (nu multi au) sa zici "sunt mult peste el" ..de aici denota o mare incredere in tine si este foarte bine, pt ca multe fete sunt naive si multi isi bat joc.Pot sa zic felicitari pt pasul care l-ai facut in 2007.Tu esti genul de femeie/fata care se afla la limita dintre modestie si nemodestie, adica nu iti plangi de mila, ai curajul sa iei o decizie, esti constienta de frumusetea ta dar nu exagerezi prin a te lauda pe tine insuti.Stii ce vrei si stii ca poti renunta la orice pt ca oricand gasesti ceva mai bune dc? PT CA POTI.Tu ai aceste caracteristici pe care nu prea le gasesti.O zi buna si scuze daca s-a inteles ceva gresit...daca da ...astept reply

Postat pe 2 Februarie 2008 10:16
In primul rand vreau sa`i dau si eu "pupilici" lui Guess_Who care e o scumpi...m`a nimerit k mie imi place super mult sa vb cu diminutive :)) In al doilea rand , merci Me1985 pentru complimente , se pare k ne putem face o parere despre un om din cateva posturi pe un forum.Esti unul dintre putinii barbati de pe aici care au un aport la discutiile astea uneori "f femeiesti" si pt asta te apreciez.Am fost intr`o stare proasta la sfarsitul anului 2007 dar ma simt f bine acum.Am un mare defect , eu il numesc defect...si anume sensibilitatea...ma misca orice , traiesc orice sentiment la cote mai ridicate decat altii. Totusi am si capacitatea de a imi reveni foarte repede peste esecuri , care multumesc lui Dumnezeu nu au fost f mari...pt k la cate tragedii sunt in jurul nostru...uneori avem tendinta de a acorda problemei noastre personale o importanta capitala...si totusi "naiba nu e atat de negru".Tot ce pot sa spun este ca viata e mult prea scurta si noi femeile nu ar trebui sa facem nici un compromis care sa ne ingradeasca fericirea.Poate uneori pare imposibil sau pt unele pura utopie...insa incercati sa stati langa un barbat care va spune zilnic ca va iubeste , ca sunteti cea mai frumoasa , cea mai sexy...chiar daca bineinteles nu suntem niste "Angelina Jolie" si o sa vedeti cat de femeie va puteti simti. Acum mi se spune asta atat de des incat mi se potrivesc versurile unei melodii pe care o iubesc mult..."Tu ma vezi mai frumoasa decat stiu eu , Ma faci sa simt ca sunt centrul lumii eu...si ma alinti, ma alinti , ma alinti..." :) Merita ce e mai bun cei care care stiu ca iubeasca frumos...
Kittynelle
Postat pe 2 Februarie 2008 14:12
da,dar barbati de genul asta sunt cam putini
lief
Postat pe 15 Februarie 2008 12:36
SI TOTUSI SUNT ,NU-I ASA ?SI E FRUMOS CAND TU IL INTALNESTI,PENTRU CA SI TU ESTI DEOSEBITA,SI AST O STI NUMAI TU.
OCTAIA
Postat pe 15 Februarie 2008 12:59
Cuvinte tale frumoase denota mare suferintza si dezamagire, fapt pentru care sincer imi pare rau. Tine minte: orice sut in fund un pas inainte si ceea ce nu te omoara te face mai puternica, asa ca "don't cry over spilt milk" . Tre sa recunosc ca in oarecare masura am trecut si io prin asa ceva, relativ recent. Considerand ca e cazul sa ma asez si io la casa me, "sa cuibaresc", m-am combinat cu o fata sa zicem deosebita( corp de gazela, minte de matematician, copilaroasa, jucausa, foarte stabila financiar-masina etc etc idealul masculin, mai putin al meu se pare :>). Problema este, insa, ca ma simteam plafonat, ingradit, imi omora speranzta, pofta de viatza, ma "popsisem". Desi am incercat, recunosc ca nu am reusit sa fac fatza suspiciunilor, controalelor si am lasat porumbelul sa zboare (acuma stau sa ma intreb daca porumbelul am fost io sau ea). Desi tre sa recunosc ca imi pare rau, nu regret nimik. Noi barbati suntem mai insensibil si asa tre sa fim, ca sa fim pe placul vostru(instinc de conservare). Deoarece faza cu sentimentele este asemeni unei jungle, cum celalalt pradator ti-a simtit frica(punctul sensibil), o sa abuzeze de acest avantaj al lui. Stiu nu e fair-play, dar in dragoste si in razboi parca totul era permis. Cat despre barbati sensibil si cu suflet mare(Me1985- nu mi-o lua in nume de rau, dar prea te-au uracat pe piedestal fetele :p), ei vor ramane intotdeauna niste "Amici", care v-or suspina dupa cadanele si printesele, pe care mereu le salveaza de zmeii, de care ele nu contenesc sa se sature si la ei revin mereu. Iubiti-ma, Urati-ma , Apreciati-ma sau daca nu macar Ignorati-ma. O zi buna celor care s-au obosit sa-mi citeasca contemplarile, maximele si cugetarile. :D
smecta
Postat pe 15 Februarie 2008 13:58
Smecta , permite`mi sa te contrazic intr`o chestiune pe care ai subliniat`o se pare, si aici vorbesc din proprie experienta.Femeile poate k in prima faza sunt atrase de barbati care par intangibili si siguri pe sine, insa ca sa ramana langa ei trebuie mult mai mult de atat. Barbatul care ma tine pe mine langa el trebuie sa fie un barbat care in pat stie sa fie amant ca sa ma exprim elegant , dar dincolo de el sa imi fie cel mai bun prieten si sprijin in orice situatie.Ador barbatii independenti , siguri pe sine dar care au o doza de sensibilitate care alimenteaza trairile de care e capabila femeia de langa ei. Iar pt cei care nu vad dincolo de aparente si de "just sex" eu am o vorba : Patul masoara 2 m , viata e mult mai lunga...
Kittynelle
Postat pe 15 Februarie 2008 16:24
Va rog sa ma credeti,nu ma pot abtine sa nu citesc ce screti voi pe forum .Este viata, nu film (daca ne-ar citi cei de la "viata bate filmu"...ce Mihaele(....)ne-ar mai face!Credeam ca nu'ma eu am trecut prin ce-am trecut.
Pai la mine a fost simplu,l-am cuplat cu fosta lui prietena din liceu si-am scapat de...dracu(Doamne iarta-ma).Se merita unul pe altu:casa unu ,masina altu.Ea face zacusca,el duce gunoiu.Ea la pensie ,el bugetar.Va zic eu iubirea'i mare.Avantaj ...eu.M-am spalat de toata zgura(ura)ce mi se pusese pe ochi,si acum cine-i ca mine?Azi sunt aici ,maine merg in Italia (s-o vad pe sor'mea),maine sunt in Spania ..Monaco,Alicante,Venetia.Nu sunt singura ,Am multi prieteni.Ce-l ce va veni,va veni cand o vrea.Dar eu una,nu-mi vand sufletul.Nu am casa(am blog),nu am masini(nu'ma de calcat)dar am alceva ...am libertatea sa aleg.Nu sunt suparata pe nimeni,nu urasc pe nimeni, si nu vreau de la nimeni nimic.Sunt multumita cu ce am acum,azi,....maine...oare ce v-a fi maine?Traiesc in prezent ,si-mi planific ziua de maine.Dar daca e sa nu fie cum am planificat nu'i nici-o suparare.Mergem mai departe...
OCTAIA
Postat pe 15 Februarie 2008 16:33
greu de crezut dar trebuie sa va dau dreptate "ambelor, amandoua".Pentru mirobolanta domnishoara Puffilici:P, am uitat sa precizez ca: DA, femeile, la inceput, sunt atrase de barbatii aparent inabordail si misteriosi, insa ,cu timpul, acestia tre sa mai pulseze cu ceva; prea mult misters si necunoastere i-a stricat si lui Arghezi, de nu mai e printre noi acuma :P. Acuma ,insa, depinde de ceea ce amandoi isi doresc.Fie pur si simplu doar sa-l/s-o bifeze in catastif, ca o/un necunoscut/a rezolvata sau sa-si aline batranetile impreuna. Cat despre raspunsul pentru stimata doamna Octavia, intradevar bani nu aduc fericirea, poate o intretin, dar eu unul nu caut la o fata, sa trag lozul cel mare. Idealul meu in viatza nu este sa fiu parazit, deoarece spre rusinea mea, am incercat, invidios fiind, pe cativa prieteni "parashuti" :P, de-ai mei, dar nu m-a lasat orgoliu(ghinion Yo :P). Eu dupa mintea mea seaca consider ca din putinul meu, daca eu reusesc sa supravietuiesc, o-m reusi in si in 2. In loc sa iesim in club, iesim romantic in parc, in loc de film la mall, mergem la teatru in stagiune(si e moca pentru necunoscatori/ sau foarte ieftin) sau la institutul francez(filme europene marfa 5 roni). Variante exista, important este sa existe intelegere comunicare si de ce nu, cuvantu ala care nu imi place mie :P "iubire". Nu va speriati putem merge si la fitze, sa facem complezentza pe bani mai multi si sa gustam altfel de distractii si tentatii. In loc de dans , sa stam la mese si sa savuram un deosebit jb cu suc de mere sau jack cu portocale rosii, deoarece unii au insomni de la redbull. Viatza este cel mai mare comedian si nu stim ce o sa ne rezerve. (vb lui Forrest Gump-> este asemeni unei cutii de bomboane, unele zile sunt dulci, altele sunt amare, niciodata nu sti pe care o sa o alegi ).Acelasi neinteles de servici :D
smecta
Postat pe 15 Februarie 2008 22:12
Nustiu de ce te simti lezat...mai smecta?n-am zis nimic despre tine, ca tu...doamne fereste de asa ceva.Sa ai parte de o fata pe placul tau si sa traiti fericiti pana la adanci...tinereti.Ai timp sa tot alegi ,sa cauti,sa vezi, apoi sa te razgandesti.La varsta ta ,mai ai timp sa faci multe greseli,si apoi sa cauti sa le repari.Ai grija, sa nu treaca timpul prea repede.Subiectul era ,parca :ce faci daca barbatul/femeia nu se ridica la asteptarile tale.Ce faci atunci?Pai numai stai ,fugi cat vezi cu ochisorii tai cei mari.C'o fi c'pati,nu ,preferabil sa fugi.Astfel intra "morbul" lui/ei de insuficient.Si incepi sa-ti zicizi"e caldut,fierbinte nu-i pentru mine."A tari=traieste,a iubi=iubieste.Si chiar daca unora nu le face bine la stomac cuvintul -iubire,el se gaseste in dictionarul explicativ al limbii noastre neaose,romane.
OCTAIA
Postat pe 16 Februarie 2008 00:05
ce sa fac daca m-am simtit :D. oricum mare om, mare caracter, tot respectul pentru dumneavoastra
smecta
Postat pe 16 Februarie 2008 05:25
Exista si asemenea barbati,fara caracter,cunosc din familie,care sunt"imorali"din toate punctele de vedere,si mai doresc sa fie si respectati de cei din jur.

Postat pe 16 Februarie 2008 07:36
dragutza puffilici, supertare postul tau!!! sunt bucuroasa ca vad si descopar si alte femei puternice si cu incredere in sine. si, ce-mi place si mai mult, ca ma si regasesc destul de mult in ceea ce ai scris. si cred ca, ceea ce ti s-a intamplat tie, este, intr-un fel, si povestea vietii mele. m-am indragostit de multe ori, am iubit, sau am crezut ca iubesc, barbati care nu meritau. pe care i-am inzestrat cu calitati pe care, de fapt, nu le aveau. pentru ca am vrut sa iubesc. dar, de fapt, iubeam ideea de iubire. si pe fiecare din ei ii transformam in barbatul meu ideal, pentru un timp. dar, fiindca sunt totusi o fiinta rationala, dupa un timp, realizam ca acele calitati nu exista, nu in persoana lor, ca proiectam asupra lor dorintele mele, si ca ei nu erau decat in mintea mea asa cum imi doream eu. si atunci plecam. ii lasam. si da, si eu sunt o femeie puternica si, cum zicea un bun prieten de-al meu, cu o incredere de sine aproape incredibila. pentru ca am trecut prin multe si am invatat ce pot si acum stiu ce merit. si nu sunt dispusa sa accept nimic mai putin. fiindca mai stiu, si experienta mi-a demonstrat, ca pot cuceri (aproape) orice barbat. doar ca, am constatat, cei mai multi dintre ei nu merita. si, daca astazi sunt asa cum sunt, e si pentru ca am avut norocul sa cunosc cativa, nu multi, putin, dar buni, barbati minunati, pe care i-am iubit de-adevaratelea si care m-au iubit, la randul lor, EXACT ASA CUM SUNT! si care m-au invatat sa cred ceea ce stiam deja, dar nu reuseam sa constientizez tot timpul, ca sunt frumoasa si desteapta, si, ca atare, cum ziceam eu intr-o poezie de-a mea, chiar pot si merit tot ce vreau. asa ca, in concluzie, nu va multumiti cu (mai) putin! viata-i prea scurta ca sa acceptam 'jumatati de masura'! si daca barbatul de langa noi nu ne apreciaza, inseamna ca nu e El acela. si trebuie sa mergem mai departe. pentru ca exista pentru fiecare o jumatate perfecta si chiar ar fi pacat sa nu incercam s-o gasim, daca vrem lucrul asta. si, cum zicea coehlo-MARE OM, MARE SCRIITOR, sunt fanul lui nr. 1- atunci cand iti doresti ceva cu adevarat, tot Universul conspira la realizarea dorintei tale. va doresc succes la toti si sper ca fiecare dintre voi sa va gasiti sufletul pereche cat de curand! si, daca n-o fi asa curand, sa nu va pierdeti speranta si sa continuati cautarea!!!!

Postat pe 18 Februarie 2008 07:51

Felicitari tuturor celor care au scris!!si eu am fost intr-o situatie similara..doar ca dupa 4 ani si jumatate am renuntat..nu avea rost sa continuam asa..a fost putin mai greu dupa despartire,dar a fost binevenita.devenise o relatie monotona,plictisitoare,in care mai mult deciziile erau luate de el,mie daca nu imi convenea,se supara si nu mai faceam nimic in privinta acelui lucru si tot asa..autonomia"austro-ungara" era mic copil pe langa ce eram noi..asta e..si am zis ca e cazul sa o lasam balta ca nu ne-am nascut sa ne batem joc unul de celalalt.a trecut aproape jumatate de an de cand ne-am despartit..el inca mai spera ca ne vom reimpaca.sunt convinsa ca nu se va mai intampla.ma bucur totusi ca am luat decizia asta..chiar si in al 9 lea ceas!!

o seara buna tuturor!!
cretzulina222
Postat pe 26 Iunie 2008 20:02
sunt interesata de ultimul mesaj...era pasiv sau ce vrei sa spui ?i-a idat ocazia sa se schimbe daca tot vrea sa va impacati ?
lief
Postat pe 27 Iunie 2008 00:55
L-am parasit..doar ca a durat putin cam mult sa ma conving sa EL, care eu credeam ca e jumatate din inima mea imi face rau. Prin vorbe, prin fapte, prin toanele lui si prin felul in care eu trebuia sa fiu mereu acolo, mereu dispusa sa accept. si asta pt ca el accepta sa fiu jumatate din inima mea doar uneori. bineinteles ca uneori ma indepartam eu, si el ma chema inapoi si eu ma duceam cu capul plecat, ca si cum tot vina mea fusese. ba chiar a ales sa ma paraseasca si tot el m-a chemat inapoi, cu o disperare si o durere de care nu-l credeam in stare. si asta doar din gelozie, pt ca nu suporta faptul ca altul sa-i ia locul, dar mai ales ca eu sa vreau acest lucru si sa ma arat si fericita prinsa in valtoarea situatiei..
dar nimic nu se schimba, focul reaprins arde mult mai tare in opinia mea, dar fortat..am crezut ca isi daduse seama ca nu poate sta fara mine, ca nici una alta nu va fi asa..pt el..daca si-a dat sau nu seama, nu conteaza, pt ca acum va trebui sa se multumeasca cu ele..cu altele.
cum mi-am dat seama ca trebuie sa plec? nu dupa felul in care se purta el, ci dupa felul in care ma purtam eu cand era vorba de el. eram alta persoana: prietenii nu aveau voie in viata mea, nu eram eu, cea puternica si inteligenta, eram subminata si nu ma recunosteam.
asa ca am spus adio, pt ca nu sunt prima si cu siguranta nici ultima care va suferi si care va simti ca moare din iubire.
sentimentele imi sunt contradictorii, pt ca inca sufar, inca mi-e dor, dar la el nu m-as intoarce..prefer sa-mi ranesc inima, decat sa-i fac rau personalitatii si demnitatii mele.
felicitari tie pufilici, pt relatia frumoasa care iti insenineaza vorbele acum! lumea este schimbatoare si noi suntem datori sa ne schimbam o data cu ea, sa nu ne complacem in situatii banale si care ne fac rau, doar pt ca avem impresia ca in unele momente ne fac si bine. probabil ai facut o paralela intre cum te simteai atunci si cum te simti acum si te-ai intrebat unde ai fi fost acum daca acea realtia ar fi continuat..in acelasi mod pe deasupra..eu una stiu raspunsul.
nu zic sa iubim cu ratiunea, dar nu inima ne va da o parere buna despre noi si nu ne va ajuta sa mergem mai departe.
buburuza22
Postat pe 3 Iulie 2008 13:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vise spulberate... 49 De la: stem_29 27 August 2010 13:11
As dori si eu pareri despre scurta mea descriere... 3 De la: bebambina 8 August 2009 22:30
ce parere aveti despre barbatii rac? 3 De la: contesina 2 Mai 2011 07:55
Un sfat....va roggggggg!!!!!!!!!! 68 De la: dalilapink 26 Mai 2013 17:15
barbatii sunt niste porci :((( 58 De la: leo_ 4 August 2009 15:42