Setari Cookie-uri

cele mai importante calitati?

care ar fi primele 3 calitati pe care ar trebui sa le aiba partenerul de viata,cele mai importante,in ordinea ponderii?sunt curios care mai e sistemul de valori in ziua de azi..vreau raspunsuri strict subiective(puteti include orice,stare materiala,aspect,calitati morale..ce conteaza cel mai mult pentru voi)
razz
Postat pe 9 Mai 2008 17:37
Pai, Razz, pentru mine ar fi in ordine: inteligenta, caracterul si sufletul. Nu poti sta cu un om cu o inteligenta sub medie, atata timp cat tu ii esti superioara din acest punct de vedere, nu as putea sta cu un om lipsit de caracter, violent si badaran asa cu nu as putea sta cu un barbat care trece peste o vietate cu zambetul pe buze. Nu conteaza banii, ii puteti face impreuna, nu e nevoie sa fie frumos, daca imi place mie e cel mai frumos om din lume, nu e nevoie sa aiba o cariera de succes pentru ca aceasta se poate face in timp.
lidiaolteanu
Postat pe 9 Mai 2008 17:50
Pentru mine sufletul este prima calitate pe care o apreciez la toti oamenii,deci implicit la cel de langa mine....cand moare trupul,sufletul este cel care se ridica la ceruri,restul este o carapace care se poate slefui in timp,deci sufletul este partea "vie" a omului....apoi partenerul ar trebui sa ma iubeasca pentru ceea ce sunt si sa-mi confere siguranta.....apoi sa stie sa comunice cu mine in ORICE situatie,buna sau rea.....si dupa aceea sa emane putere si siguranta de sine,sa fie romantic,sa fie educat,sa aibe umor....cam pe asta m-am bazat cand mi-am ales sotul,acum 21 de ani...si nu am dat gres.....aaaaa....dar mai era si frumusetea fizica si banii,nu???....eeehhh,daca le are si pe astea e bine,dar daca nu ,nu e o problema prea grava: fizicul se poate modela si schimba(uneori radical),iar banii se fac in timp,daca exista dragoste si intelegere....

Postat pe 9 Mai 2008 19:28
1)....sufletist(sa creada in dumnezeu,sa fie un om bun la suflet,sa aiba mila,grija,respect)......2)fidel(sinceritatea si fedilitatea sunt cheia succesului intr-o casnicie).....3)optimist(sa aiba simtul umorului,sa aiba un scop in viata,sa tinda spre o pozitie sociala,culturala inalta).............chiar daca ai cerut numai 3 calitati..eu zic ca mai este una la fel de importanta....sa fie un bun amant....(sa ma inteleaga,sa ma satisfaca,sa fie inventiv in dormitor)....

Postat pe 9 Mai 2008 20:43
comunicare,comunicare,comunicare.....tot ce ai nevoie...
dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Mai 2008 23:08
bland cand sunt ranita, taios si rational cand sunt ilogica, pasionat in tot ce face

Postat pe 10 Mai 2008 02:15
inteligent, puternic, riguros (adica de baza,nu superficial,nu una zice alta face)
lief
Postat pe 10 Mai 2008 11:52
Partenerul meu de viata este si ar trebui sa fie caracterizat de : 1.rabdare si intelegere pentru ca sunt o fire care are nevoie de aceste calitati pentru a fi pastrata alaturi ; 2. fidelitate si implicit sinceritate , altfel nu se poate construi ceva frumos ;3.putere - ca sa ma simt in siguranta si asta implica caracter dar si stare materiala pentru ca un barbat puternic este automat si un barbat care e capabil sa faca bani ,nu voi putea sta niciodata cu un barbat din pur interes dar e vb d cum m`am obisnuit si sunt extrem de sincera cand afirm ca nu voi putea sta cu cineva calitativ sub tiparul de barbat cu care am fost obisnuita pentru ca a regresa nu`mi este in fire. Asta nu inseamna ca daca maine iubitul meu ar pierde tot din punct financiar, l`as parasi , in niciun caz pt ca il ador si e un om minunat pe de`a`ntregul.
Kittynelle
Postat pe 10 Mai 2008 13:51
eu unul sunt casatorit de douazeci de ani si pot spune ca fara comunicare si a lasa unul de la altul in unele momente mai grele nu poti reusi intr-o casatorie.Se poate aplica si zicala "VIATA ESTE ASA CUM TI-O FACI"
petru60
Postat pe 10 Mai 2008 15:21
dragastos din cale afara,frumos, destept, cu suflet bun, ambitios etc. :)))
in concluzie, barbatul care ma face sa ma trezesc dimineata cu zambetul pe buze!

Postat pe 12 Mai 2008 11:42
asa e ,petru60, dar aici nu e vorba de cum trebuie sa fie o relatie in timp ,ci cum il alegi,dupa ce criterii ,pe barbatul cu care vrei sa ai o relatie ...(ipotetic)
lief
Postat pe 12 Mai 2008 13:34
inteligent,tandru...PUTERNIC... sa stie cum sa ma pondereze atunci cand o iau pe campii, si important e sa fie o fire vesela- nu genul pedant si extrem de serios.

Postat pe 13 Mai 2008 13:58
aaaaa. si sa aiba rabdarea sa ma asculte atunci cand mai am 'crize existentiale'...si sa fie atent cu nevoile mele(am nevoie permanent de atentie).e lista cam lunga?:)) stai linistit nicidata nu cer mai mult decat ofer!

Postat pe 13 Mai 2008 14:02
:))))))) vai si eu care credeam ca sint singura cu pretentii multe! cred ca o sa se sperie barbatii de pe aici!
nu de alta, dar tot vor ei sa afle ce-si doresc femeile.

Postat pe 13 Mai 2008 14:11
sunt si eu curioasa...sincer...sa nu uitam ca suntem oameni si toti gresim ...intrebatil pe domnul de 60ani dupa parerea dumnealui pentru ca are experienta de viata nu exista sa nu gresesti,nu poti cere altuia sa fie fidel,sa nu minta,sa fie inteligent si altele iar tu sa te consideri persoana perfecta.eu cred ca Dumnezeu da dupa sac si petec.toti vrem ca alesii nostri sa fie si desteptisi si iubitori si pasionali si totasa.cunosc o familie care el este un simplu muncitor ea judecatoare si copii lor amandoi la drept asta nu inseamna ca el e prost nu e demn de nevasta lui,dupa mine important e sufletul apoi conteaza comunicarea,compatibilitatea cu persoana iubita sa fie pe aceiasi lungime de unda pentru ca impreuna darama muntii din loc au intotdeauna un subiect comun.deci draga razz daca gasesti persoana langa care nu te plictisesti niciodata iao si nu-i da drumu pentru ca dragostea trece repede
aurika
Postat pe 13 Mai 2008 15:15
hai ma onnyta ca nu cer chiar atat de mult, mi se pare rezonabil:))

Postat pe 14 Mai 2008 15:12
mai fetelor se pare ca i-mi puse Dumnezeu mina in cap bag seama,ca barbatul meu are tot ce insirati voi acolo!hai sa-l clonam!

Postat pe 14 Mai 2008 15:26
doamne france si al meu.....o fi frate cu al tau?hai sa-i clonam poate iese ceva...(nu vreau sa citeasca asta ca o sa faca cornite)tot ce stiu este ca...o viata minunata este alaturi de omul pe care-l consideri bun din toate punctele de vedere...dar nu trebuie sa le aratam........va pupic...
ginetta
Postat pe 14 Mai 2008 16:35
eu il descriam pe al meu de acasa care ma suporta eroic cu toate toanele mele de rasfatata.si eu sunt egoista, nu-l clonez pe al meu. adica sa mai aiba si alta femeie o copie a ceea ce "posed" eu??!!nu,nu! posesivitatea bat-o vina!berbeaca, de...!

Postat pe 14 Mai 2008 16:58
Am sa-ti spun si cele trei calitati si motivele pentru care le-am asezat in aceasta ordine
1.Sufletist,pentru ca atata timp cat persoana de langa detine niste sentimente superficiale,si nu vezi in el bunatatea pentru cei necajiti,afectiune fata de animale un strop de regret cand primeste o veste proasta,atunci e clar ca nici fata de tine,femeia de alaturi nu va fi capabil sa aiba sentimente puternice.
2.Puternic,in sensul ca ar lupta cu orice si impotriva oricui pentru a-si atinte telurile,acest lucru aducandu-i femeii de langa el sentimentul de siguranta si protectie ca se va merge umar la umar in greutatile vietii
3.Aspectul fizic.Niciodata n-am cerut barbatului din viata mea sa arate exceptional dar ingrijirea de sine a atarnat foarte mult in alegerea lui.Admir foarte mult barbatii care se ingrijesc in limitele normale,carora le place sa aiba un lucru curat pe ei,carora le place sa lase o aroma in urma lor.
iordache_nicoleta
Postat pe 14 Mai 2008 17:18
1) SINCER , sa nu ma minta , nu mi-ar placea sa fiu mintita , imi placa sa fiu sincera cu cei din jur , mai ales cu persoana iubita si astept acealsi lucru si din partea lui , atunci cand iubesti cu adevarat minciunile nu-si au locul
2)Inteligent , sa am si eu cu cine purta o discutie :D
3) Sa aiba rabdare cu mine , sa ma inteleaga , sa fie alaturi de mine cand gresesc
Din punctul meu de vedere , cel mai important este sa existe iubire adevarata , pana la urma toti avem defecte si calitati , dar atunci cand iubesti cu adevarat , parca pana si defectele se transforma in calitati , sau cel putin nu mai au aceeasi importanta ! Asta e parerea mea , nu generalizez :)pupici

Postat pe 14 Mai 2008 23:30
Of ..cate pretentii ..cred ca totusi as face fata la multe dintre ele :), dar eu de ce nu gasesc o fata care sa ma incante dimineata cand ma trezesc alaturi de ea?o fata cu care sa nu imi fie rusine sa ies in public? o fata cu care sa ma inteleg din priviri? o fata inalta...ca pentru mine asa!!!..o fata care sa stie ce e aia IUBIRE!....

SUNT PRETENTIOS???Poate ca da...de ce? Pentru ca stiu ca daca ajung sa iubesc...iubesc cu adevarat!!!!depinde doar de TINE

Postat pe 15 Mai 2008 18:46
me1985,, eu nu cred ca esti pretentios eu zic,ca fata pe care o cauti tu exista si tre sa stii si unde sa o cauti. iar daca se intampla sa o gasesti,,,sunt lucruri care depind si de tine.

Postat pe 21 Mai 2008 01:36
eu zic ca partenerul ideal tre sa fie:TANDRU(romantic),INTELEGATOR(in toate privintele sa stie sa te cunoasca 100% si asa sa se folaseasca de acest *atuu* al lui doar pt a te face fericita) si putina INTELIGENTa nu strica. dar oricum sunt foarte multe lucruri ce se incadreaza in aceste 3*cereri* si cate ar mai marege pe langa ele..............

Postat pe 21 Mai 2008 01:49
3 calitati ...mie imi ajunge una care sa le incadreze pe foarte multe enumerate mai sus ....7 ani de acasa si cred ca spune tot ...O educatie buna face mai mult ca ..tandretea ...frumusetea...inteligenta...devotamentul ..astea sunt niste lucruri care apar la inceputul relatiei pe parcurs daca nu fac parte din caracterul lui ca persoana ...se pierd .Daca are cat bun simt si tot ce inseamna o educatie buna ..are totul
adri_2
Postat pe 11 Iunie 2008 18:50
Un punct de vedere: sensibilitate, ambitia si competenta de a se realiza in plan profesional, inteligenta, loialitatea etc
floaredecolt26
Postat pe 11 Iunie 2008 20:12
Pentru mine, persoana ideala trebuie sa aiba bun simt, sa fie franca si optimista. Mi-ar mai placea sa fie si un luptator, sa doreasca sa se autoperfectioneze continuu...ar mai fi multe de adaugat, dar primele trei cantaresc poate cel mai mult in alegerea omului cu care mi-as petrece restul vietii. Starea materiala consider ca se poate ameliora pe parcurs, prin eforturile ambilor parteneri si in privinta aspectului fizic, recunosc ca e important sa existe si acea "chimie", dar nu trebuie ca alesul sa fie o frumusete general recunoscuta...doar e fumos ce-mi place mie, nu?:)
roombuu
Postat pe 9 Iulie 2008 12:32
pe mine ma atrage barbatul care in 1rind nu se teme sa fie si sa arate ca el este asa cum este..diferit si unic..
astazi comunicarea face aproape totul..este comunicare-este interes..daca este interes-este placerea de a fi impreuna..

dolcedoll
Postat pe 9 Iulie 2008 12:54
pt mine, cele mai importante lucruri pe care le caut la un barbat( in afara de a ma iubi si a fi pe aceeasi lungime de unda, dar asta se intelege de la sine) sunt:
1. principii sanatoase (asta include cei 7 ani de acasa, respect, sinceritate, onestitate, personalitate, pentru ca doar un astfel de om poate avea principii sanatoase)
2. comunicare in orice sitautie
3. pofta de viata (sa gandeasca pozitiv, sa aiba simtul umorului, sa ii placa sa calatoreasca, sa aiba spirit de aventura, de echipa, de complicitate, pasional, deschis la minte)
dienuta_nou
Postat pe 9 Iulie 2008 23:24
De la: razz, la data 2008-05-09 17:37:57care ar fi primele 3 calitati pe care ar trebui sa le aiba partenerul de viata,cele mai importante,in ordinea ponderii?sunt curios care mai e sistemul de valori in ziua de azi..vreau raspunsuri strict subiective(puteti include orice,stare materiala,aspect,calitati morale..ce conteaza cel mai mult pentru voi)



1.sa aiba avere
2. sa aiba avere
3. ghici?

Postat pe 10 Iulie 2008 11:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatia mea 6 De la: RAINBOWLADY 11 Ianuarie 2012 15:24
de ce inseala barbatii? 180 De la: matic888 12 Iulie 2014 18:06
Vesnica problema a fetelor.. 47 De la: ksishy0805 21 Septembrie 2012 14:53
petting 24 De la: catalinacatalina 14 Septembrie 2013 20:16
Bancuri tary!!!!postati-le aici 173 De la: ana18 15 Septembrie 2009 23:35