Setari Cookie-uri

Ce ati facut cand barbatii iubiti nu s`au ridicat la asteptarile voastre?

m-am detasat..incet incet, chiar daca nu mi-a convenit
in plus a intervenit raceala pt ca nu eram multumita de el.
lucia22pad
Postat pe 6 Iulie 2008 12:56
"DA, femeile, la inceput, sunt atrase de barbatii aparent inabordail si misteriosi," mda,in opinia ta....dar trebuie sa adaugi ca "femeile" ca mde 17 -22 ani ,ca o femeie care stie ce vrea nu va fi atrasa de raceala unui barbat si indiferenta, inabordabil...nu are timp de asa ceva ,ci vorba lui pufilici, va cauta sprijin si siguranta la bratul unui barbat puternic !
lief
Postat pe 7 Iulie 2008 22:36
din pacate asa e
lasam prea mult de la noi , de asemenea din dorinta de a iubi ... ne facem sa credem ce el, pe care l-am gasit, ar putea fi barbatul perfect pt noi. putem sa ne imaginam calitati pe care nu le are. si este frumos visul . pana ne trezim la crunta realitate ca am facut o greseala imensa.
dar...stau si ma gandesc...oare chiar am facut o greseala imensa?
pe de o parte, nu!
de ce?
pt ca...ne dam seama de ce facem ( mai bine mai tarziu decat niciodata:P ) si devenim mai puternice si ne dam seama de valoarea noastra.
lipsa experientei ne face sa lasam de la noi cand nu trebuie, sa spunem da in loc de nu, si tot ce a enumerat pufilici :P
dar, e bine sa constientizam ...si sa schimbam

ai zis ca iti place octavian paler.(pufulici)
presupun ca stii : “M-am intrebat atunci daca nu cumva e nevoie sa suferim ca sa discutam serios despre fericire. Daca nu cumva drumul spre Paradis trece obligatoriu prin Infern. Numai cel ce a cunoscut deznadejdea poate intelege violenta luminii din pictura lui Van Gogh.“

sunt de acord cu asta!
morticia_adams
Postat pe 29 Iulie 2008 23:47
De la: Puffilici, la data 2007-12-21 00:05:25Candva , o persoana de origine straina , foarte draga mie la acea vreme mi`a spus pe un ton extrem de serios "Esti , sa nu uiti asta niciodata!" ...Atunci am izbucnit in ras pentru expresia pe care o folosise, acum insa ii inteleg sensul dincolo de pertinenta frazei.
Desi nu ma pot lauda cu o vasta experienta de viata , am cunoscut oameni si...mai putini oameni, barbati si...mai putin barbati, femei si ...mai putin femei.
Si daca ti s`a intamplat sa fii deceptionata , sa versi lacrimi pentru un "mare NIMIC " , sa incerci nopti la rand sa cauti raspunsuri la intrebari retorice , sa spui DA cand trebuia sa fie NU , sa ierti fara macar sa ti se ceara iertare , sa ramai cand trebuia sa pleci , sa inchizi ochii cand trebuia mai mult ca niciodata sa ii tii deschisi ...atunci esti cu adevarat FEMEIE ...Pentru ca dupa toate astea esti inca vie , stii ce inseamna durerea si totusi ramai umana , ai fost tratata superficial dar ramai profunda , ai fost ranita dar ai puterea acum sa zambesti.

Mi s`a intamplat si mie ca pentru o perioada scurta de timp sa ma plafonez langa un om ce stagna , mi`a palit frumusetea langa comunul ce il definea , inteligenta imi era amenintata de crunta sa prostie iar valoarea mea tindea sa fie umbrita de mediocritatea lui.

Prima mea reactie cand m`am trezit din momentul de ratacire a fost sa ma detest pe mine insami pentru ca ma vandusem ieftin unui om definit de trasaturi de caracter de mana a doua , despre care imi creasem o proprie imagine utopica dorind sa il propulsez la asteptarile mele.

Apoi insa am trecut intr`o etapa in care am inteles ca razboaiele interioare nu se dau decat pentru cauze marete si am incheiat armistitiu cu sufletul meu , alegand sa dau trecutului ce e al trecutului , nu inainte insa de a trage invatamintele de rigoare.
Si asa am invatat ca exista oameni mici imbracati de firme mari , emitatori de teorii , dar niciodata practicanti ale acestora , absolventi pe hartii , dar repetenti la examenele vietii.

Mai mult ca ceilalti , am simtit nevoia sa ma reevaluez la finele anului , ca om si ca femeie , pentru a ii demonstra singurei persoane responsabile de felul cum imi traiesc viata , MIE INSAMI , ca valorez atat de mult incat niciodata nu as putea convietui cu falsitatea , superficialitatea si simplitatea.

Sarbatori fericite tuturor femeilor "minunabile" ! :)


si la ce concluzie ai ajuns?
ti-ai pus intrebare ca plafonarea poate sa vina si de la tine? si sa nu recunosti acest lucru, (pt ca e cam greu) dind vina pe el ca e mai usor?.... poate nu...sau poate da...

Postat pe 30 Iulie 2008 10:24
Foarte bun si real comentariu! Sa ne traiesti!
Doriss
Postat pe 18 August 2008 17:11
De la: Doriss, la data 2008-08-18 17:11:55Foarte bun si real comentariul tau Pufilici! Sa ne traiesti!
Doriss
Postat pe 18 August 2008 17:13
Puffilici tu sigur ai sa gasesti un barbat care sa te merite cu adevarat, pentru ca ca din tot ce ai povestit mai sus si din cate se observa esti o femeie extraordinara! Si eu am trecut prin ceva asemanator... dar a trecut! Viata e prea scurta si frumoasa ca sa ne o irosim plangand!
pussyk
Postat pe 28 Octombrie 2008 12:20
De la: rebek23, la data 2007-12-21 19:19:23Buna Pufflici...vreau sa ti spun ca ma regasesc in fiecare cuvant al tau..si te admir pt increderea pe care o ai in tine.desi sunt intr o situatie similara eu inca nu am puterea sa spun ..gata..si sa o iau de la capat,sa mi vad de viata mea.Uneori ma simt chiar vinovata ca vreau sa pun capat ,ca imi vreau binele meu,si ca vreau mai mult pentru mine.M am obisnuit atat de tare sa fac ce e bine pentru noi(relatie) incat am uitat ce inseamna sa fac lucruri si pentru a imi fi mie bine.Am crezut ca facand totul pentru noi imi va fi si mie bine ,dar dupa 4 ani de relatie am constatat cu parere de rau nu este asa.Relatia este ok atata timp cat eu ''spun DA cand ar trebui sa spun NU''(te citez) si nu cer prea multe explicatii si nu am pretentii foarte mari.Aveam 19 ani cand am intrat in aceasta relatie ,iar acum la 23 simt ca m am maturizat si vreu mai mult.Ma simt o marioneta ale carei miscari sunt dirijate dupa bunul lui plac,si ma doare enorm ca nu constientizeaza ca am si eu sentimente , pareri si dorinte,si ca nu pot face totul intotdeauna dupa bunul lui plac.Daca incerc sa spun ceva sau sa fac ceva pentru mine sau pt ca asa simt eu(si nu va ganditi la fapte imorale) se supara se boteste si tot eu sunt cea care a gresit si careia trebuie sa i para rau si sa si ceara scuze.Am ajuns in situati in care nu imi mai pasa f tare daca relatia merge sau nu(dar oare este normal ca acest sentiment sa apara intr o relatie stabila???.....eu zic ca nu)si totusi nu i pot pune capat.La mine exista si alte complicatii: am ajuns pana in stadiul in care am fost lovita pntru ca am intarziat 10 min(...chiar 10 min au fost) in plus la scoala,si amenintari ca nu am fost langa tel cand a sunat(si nu a fost o zi intreaga),injurii si jigniri,stat singura nopti la rand in timp ce el iesea sa se plimbe.M a facut sa mi pierd increderea in mine complet,sa ma consider o ratata(desi sunt studenta bursiera la stat si am si servici),un nimic si un nimeni Sper ca lucrurile se se indrepte.nu am incetat niciodata sa sper desi nu stiu pentru cat timp o voi mai putea face.Simt ca cedez psihic.Poate macar acum de Craciun (desi este al 4 lea pe care il facem impreuna)cand noi oameni ar trebui sa fim mai buni... sa se scimbe ceva.Sarbatori Fericite tuturor




.....fugi cat mai departe de viata care o ai!...speri in van la schimbarea pe care o astepti!...eu am facut asta timp de 20 de ani!...asemenea oameni, nu se schimba niciodata, ba mai mult, cu trecerea timpului, situatia se agraveaza, iar obisnuinta de a te supune, va fi in detrimentul tau!...te-ai intrebat vreodata ce vrei cu adevarat?...ce iti doresti TU...nu altcineva?...unde crezi ca vei ajunge?...se spune ca devenim lasi in momentul in care incepem sa dam vina pe cineva...asa este, pt ca suntem responsabili de ce ni se intampla, uneori deciziile noastre conteaza, conteaza ce vrem noi cu adevarat, doar atat...dejuns cat sa luam decizii care sa ne schimbe viata!...ti-o spun din experienta mea!...am stat 20 de ani cu o persoana care, niciodata nu m-a apreciat cu adevarat, mai mult,am tarat aceasta casnicie, sperand mereu in mai bine....GRESIT!...se spune ca luam deciziile importante, deciziile mari, doar atunci cand suntem pregatiti sa infruntam consecintele, cand avem puterea necesara!...altfel, riscam sa traim o viata de imitatie, o viata pe care nu noi ne-o dorim, ci altii...si atunci te intreb: este viata ta aceea pe care nu o traiesti asa cum ti-o doresti, asa cum esti capabila tu sa ti-o faci?...niciodata sa nu poti fii tu insati?...doar TU poti decide asta, nimeni inafara de tine!...Eu am avut puterea necesara, dupa 20 de ani, cu doi copii, sa spun pt prima data NU, sa las toata munca mea de 20 de ani, tot ce am facut....doar sa am liniste pt mine si copii mei, si pot sa spun acum , ca am luat decizia corecta, ca ma bucur de succes in cariera, asa cum nu o puteam face cu el, pt ca era mereu gelos si invidios pe tot ce faceam!...NU MERITA SA PLANGI PENTRU NIMENI, IAR CEI CE TE MERITA, NU TE VOR FACE SA PLANGI!...Va urez mult succes in viata. putere de a lua deciziile corecte in ceea ce va priveste, si...nu uitati...doar VOI sunteti persoanele cele mai importante, respectati-va singure, nimeni nu o va face!...sa straluciti mereu, sa fiti iubite cu adevarat!
maria_lily
Postat pe 22 Noiembrie 2008 20:51
ei draga maria_lily......eu nu am asteptat 20 ani ...ci doar un an si jumatate......am fost cu 5 min mai destepata si nu m-am casatorit .....nu am asteptat sa se schimbe ....pt ca stiam ca nu o va face .L-am parasit ....pur si simplu ...e mai usor ...fara discutii si certuri interminabile .....si m-am miscat inainte cu copil cu tot.
ninushk
Postat pe 24 Noiembrie 2008 19:36
iar pt tine pufilici......dumnezeule ...fii mai puternica.....nu te mai implica emotional atat de mult ....in general intr-o relatie trebuie sa existe un echilibru ....( nu poti da mai mult decat primesti)...( nu privi la mine ...sunt o mare nemernica ....nu dau nimic de frica sa nu fiu ranita....e mai confortabil pt mine)
ninushk
Postat pe 24 Noiembrie 2008 19:41
Nu suntem actori in piese diferite. Nu ne masuram daruirile. Calculam si dam cat da celalalt? Nu. Fiecare se da pe el, unii au mai mult de oferit, altii mai putin, fiecare cat poate. Si apoi, cand nu primesti pe masura, vine suferinta. Puffilici, ai spus tot si frumos. Asta e femeia. Si da, langa un om mediocru, te plafonezi. Relatia cu un om inteligent o aseaman unui bulgar dat de-a dura in zapada. Creste. Tu inveti de le el, el de la tine. Daca tu vorbesti si el nu te intelege, bulgarul se opreste. Te opresti si tu...in crestere. Am trait si eu langa un om care m-a tinut de mana in tot ceea ce am intreprins, m-a sfatuit, dar am trait si cu mediocrul care imi dadea peste nas.
Si eu am aceasta suprasensibilitate si mi-am facut rau mare in situatii mici, mi-am zis ca sunt proasta, pana un prieten mi-a spus, "esti femeie, esti sensibila, si esti frumoasa ca esti asa vulnerabila, de fapt esti feminina asa cum trebuie sa si fii". De atunci m-am relaxat si imi permit sa fiu sensibila fara sa mai am remuscari. Imi permit chiar sa si gresesc in alegerile mele in dragoste pentru ca atunci stiu ca sentimentele sunt curate si nu calculate.
tally_weijl
Postat pe 26 Noiembrie 2008 01:46
poate e mai bine sa rationam mai mult inainte de a interveni niste sentimente intre noi si persoana de langa noi.sa nu ne dam inima asa usor, ci sa asteptam sa cunoastem mai bine persoana inainte de a ne implica emotional.ar fi ideal daca ar fi asa.toata lumea are asemenea dezamagiri cateodata, si eu am avut la vremea mea, dar trebuie sa mergi mai departe.o sa intalnesti cu siguranta pe cineva asa cum vrei tu.
mkdisk
Postat pe 10 Decembrie 2008 12:24
referitor la deceptii cand in sfarsit credeam ca am gasit si eu pers potrivita realizez ca e f.dezordonat, intotdeauna isi lasa hainele intinse prin camera sau ciorapii murdari. In secolul vitezei mamele de baieti ar trebui sa ii invete ca femeile nu sunt menajere. Intotdeauna mama zicea trebuie sa fii asa, sa faci asa... ca soacrele sunt pretentioase dar mama lui, vad ca nu a reusit sa il invete niste lucruri de baza desi dansa e o persoana f.ordonata. Fetelor, poate ma ajutati si pe mine !!!! Mi se pare stupid daca i-am zis de mai multe ori dar el se poarta la fel.
turquise
Postat pe 10 Decembrie 2008 13:10
Ce sa-ti spun...la intalniri sunt spilcuiti, scosi din cutie, parfumati, floricele, prajiturele si cand te muti impreuna...
Poate e mai usor cand sunt amandoi tineri, ca atunci se mai dau unul dupa altul. Ideea e ca 7 ani de acasa, educatia, conteaza foarte mult. Si mai sunt inca multe mame de baieti care ii educa in sensul ca el nu trebuia sa faca nimic in casa, ca va avea sotie. Dar astea sunt reminiscente de acum n sute de ani cand femeia nu avea servici (azi lucreaza mai mult poate decat el), sau ea se ocupa de "in casa", el "de afara casei":gradina, curte, mesterit. Ori vremurile s-au schimbat, din pacate nu si mentalitatea multora. Iar femeia nu inghite si bine face. Pentru ca are un job greu si vin si copiii si daca nu se menajeaza reciproc si nu isi impart sarcinile echitabil, pentru ea e deja un calvar. Din pacate multi inteleg dupa...despartire.
tally_weijl
Postat pe 10 Decembrie 2008 13:36
De la: tally_weijl, la data 2008-12-10 13:36:51Ce sa-ti spun...la intalniri sunt spilcuiti, scosi din cutie, parfumati, floricele, prajiturele si cand te muti impreuna...
Poate e mai usor cand sunt amandoi tineri, ca atunci se mai dau unul dupa altul. Ideea e ca 7 ani de acasa, educatia, conteaza foarte mult. Si mai sunt inca multe mame de baieti care ii educa in sensul ca el nu trebuia sa faca nimic in casa, ca va avea sotie. Dar astea sunt reminiscente de acum n sute de ani cand femeia nu avea servici (azi lucreaza mai mult poate decat el), sau ea se ocupa de "in casa", el "de afara casei":gradina, curte, mesterit. Ori vremurile s-au schimbat, din pacate nu si mentalitatea multora. Iar femeia nu inghite si bine face. Pentru ca are un job greu si vin si copiii si daca nu se menajeaza reciproc si nu isi impart sarcinile echitabil, pentru ea e deja un calvar. Din pacate multi inteleg dupa...despartire.



iti doresc ...sa ai un baiat ...sau cati vrei tu......si te vei convinge .....ca oricat de mult il educi ...ii vorbesti ...si bla bla bla......tot isi va lasa ...hainele ...pe unde apuca ...si ciorapii la fel
ninushk
Postat pe 11 Decembrie 2008 21:46
De la: ninushk, la data 2008-11-24 19:41:56iar pt tine pufilici......dumnezeule ...fii mai puternica.....nu te mai implica emotional atat de mult ....in general intr-o relatie trebuie sa existe un echilibru ....( nu poti da mai mult decat primesti)...( nu privi la mine ...sunt o mare nemernica ....nu dau nimic de frica sa nu fiu ranita....e mai confortabil pt mine)


Asta e extrema cealalta, numai ca....nici nu primesti mare lucru. Adevarata emotie a vietii, va trece in mare viteza pe langa tine. Nothing personal...sorry!
cristinarudi
Postat pe 7 Ianuarie 2009 10:12
il dau jos unde singura l am ridicat, pe un piedestal mult prea inalt pt el si il vad drept ceea ce este, om cu defecte, si nu ceea ce vroiam sa fie: omul perfect pt mine...
mirelacm
Postat pe 7 Ianuarie 2009 16:57
De la: mirelacm, la data 2009-01-07 16:57:42il dau jos unde singura l am ridicat, pe un piedestal mult prea inalt pt el si il vad drept ceea ce este, om cu defecte, si nu ceea ce vroiam sa fie: omul perfect pt mine...


dragutz...
__XXX__
Postat pe 4 Aprilie 2009 14:31
am ajuns la 46 de ani, sunt divortata de 18 ani. am avut un barbat betiv si violent. Dumnezeu stie de ce l-am luat ca doar vazusem cu cine am de-a face. bine ca macar mi-a venit mintea la cap dupa 4 ani si l-am lasat.
cu un copil si locuind cu parintii, nu prea ma avut chef de relatii. asa ca am muncit. in tot acest timp am avut o singura relatie serioasa. de fapt eu am crezut ca e serioasa. un mare mincinos. dar mi-au trebuit 9 ani sa o rup. nepermis de mult.
azi am casa mea, fata e studenta si nu mai sta cu mine. ma tot intreb unde s-au dus anii si ce am facut cu viata mea. cum am putut sa fac numai prostii? ca altora sunt in stare sa le dau sfaturi,. vad ce nu e bine, imi dau seama ce ar trebui sa fac si cu toate astea nu fac. parca sunt tampita. oare cand o sa imi vina mintea la cap? inca mai sper sa gasesc si eu un barbat cu care sa imi faca placere sa imi petrec timpul, sa plec in concediu, sa ne plimbam, sa mergem la teatru....etc
dar eu am magnet doar la tampiti. si credetima fetelor, nici macar nu sunt o partida rea: arat mult mai tanara , am tot ce imi trebuie, copilu e mare, nu tin neaparat sa ma marit, eleganta, gospodina....ptiu!!! sa nu ma deochi!
ce astept de la un barbat? sa aiba cei 7 ani de acasa, sa fie agreabil, sa nu trebuiasca sa il intretin eu si sa tina la mine. dar cred ca astept prea mult si de asta nu il gasesc. voi ce ziceti?
mika_ela
Postat pe 5 Aprilie 2009 00:14
buna
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 10:50
Zicea cineva ca nu asteapta barbatul perfect, pentru ca nu va veni, ci ca l-a modelat pe al ei dupa cum a vrut ea.
Poate asta ar trb sa facem cand nu se ridica la asteptarile noastre.
Sau ..sa renuntam, cu greu.
Un post excelent chiar si in 2010!
ppici
beyoance
Postat pe 29 August 2010 15:24
De la: joana_rise, la data 2010-08-29 15:24:16Zicea cineva ca nu asteapta barbatul perfect, pentru ca nu va veni, ci ca l-a modelat pe al ei dupa cum a vrut ea.
Poate asta ar trb sa facem cand nu se ridica la asteptarile noastre.
Sau ..sa renuntam, cu greu.
Un post excelent chiar si in 2010!
ppici


Trebuie sa ai o mare tarie de caracter in situatii de genul ! ( sa renunti, si renuntat sa fie nu ca in melodia aia a lu eminem cu R ) :D
Summer_
Postat pe 29 August 2010 15:41
De la: Summer_, la data 2010-08-29 15:41:21
De la: joana_rise, la data 2010-08-29 15:24:16Zicea cineva ca nu asteapta barbatul perfect, pentru ca nu va veni, ci ca l-a modelat pe al ei dupa cum a vrut ea.
Poate asta ar trb sa facem cand nu se ridica la asteptarile noastre.
Sau ..sa renuntam, cu greu.
Un post excelent chiar si in 2010!
ppici


Trebuie sa ai o mare tarie de caracter in situatii de genul ! ( sa renunti, si renuntat sa fie nu ca in melodia aia a lu eminem cu R ) :D
nu exista nicaieri barbatul perfect..barbatul iubit poti sa-l accepti cu defectele si calitatile lui cu tot..daca nu atunci nu va fi...!!
kudika029282
Postat pe 29 August 2010 18:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
actualul iubit..de 3ani vs. actualul iubit de 2 saptamani 29 De la: olga27 20 Ianuarie 2010 20:06
cum imi dau seama dak mai pot ramane cu el sau nu? 4 De la: kudika_3218 27 Februarie 2012 10:10
barbatii Scorpion 51 De la: 4 Ianuarie 2014 02:08
Vreau si eu un sfat... 6 De la: pinguina 7 Ianuarie 2011 14:23
Dame de lux 1 De la: kudika_9306 27 August 2012 14:43