Setari Cookie-uri

verighetele si inelul de logodna

macar cu inelul sa ramana si ea...vorba aia ani sacrificati din viata plus ca i-a dat baiatului "femeie in pat" o perioada lunga de timp, daca intelegeti ce vreau sa spun. Nu stiu cum se face dar eu consider ca un cadou nu se restituie! Ingroapa amintirea si priveste verighetele alea ca nise obiecte fara incarcatura sentimentala, aaa cat despre aceste verighete, de ce sa le dai unor tineri la inceput de drum? daca tie nu ti-a mers vrei sa le poarte lor ghinion?daca poarta ghinion?
dolceneea
Postat pe 23 Octombrie 2008 17:24
Codrul bunelor maniere spune ca la ruperea logodnei, se restituie inelul de logodna. Nu e un cadou, e un simbol, exact ca si verighetele. Cadourile se pastreaza (alte bijuterii fara semnificatie aparte, haine, whatever).
Asadar, restituit inel, recuperat cash.
leto
Postat pe 24 Octombrie 2008 01:42
prietena voasta puffilici,pe care o ridicati in slavi pozeaza sexi pe net si racoleaza barbati,din cate stiu tariful e de 100 de euro face cam 1500 euro pe zi de unde credeati ca are bani?

Postat pe 24 Octombrie 2008 02:02
Cam neplacuta situatia. Si eu cred ca cel mai bine ar fi sa nu ramana la niciunul. Oricum, presupun ca nu v-ar ajuta la nimic. Doar v-ar reaminti mereu experienta asta trista.

Postat pe 1 Noiembrie 2008 11:27
ideea mea mergi la bijutier atat cu inelul si verighetele si iti iei ceva frumos ce-to place tie... bratara, inel, cercei...

Postat pe 22 Noiembrie 2008 20:36
recunosc,nu am avut rabdare sa citesc toate postarile la acest topic,dar doamneeeeeee cat de penibil mi se pare!De la 'hai sa ne casatorim si sa fim impreuna si la bine si la rau'la'vezi ca aurul ala valoreaza cu 5 lei mai mult ca datoria mea fata de tine'ceva de genu.Jeeeeeeeez!!!!eu nu as putea sa pun astfel de probleme la sfarsitul unei relatii care ar fi trebuit sa se finalizeze cu o nunta!
pucca22
Postat pe 26 Noiembrie 2008 05:07
eu le-asi vinde sau le-asi baga la amanet!
playboy
Postat pe 26 Noiembrie 2008 13:28
buna...stiu ce inseamna...si eu am avut o relatie de aproape 7 ani si cand ne am despartit mi a cerut inelul de logodna...foarte urata treaba..dar parerea mea este sa le dai unor tineri..cred k s ar bucura enorm...acum na faci cum crezi tu...te pup si bafta multa!
laura_chirea
Postat pe 11 Decembrie 2008 19:56

mai,acuma ce sa va spun,si eu am inel de logodna,dar daca ne-am desparti,sa o ia naiba de traditie,as pleca la amanet si mi-as cauta altceva ce sa imi placa,si as incerca sa uit si eventual sa caut o alta persoana pentru mine,asa ca sfatul meu :verighetele la el,inelul la tine si gata,nu te mai uiti in urma.va pup
orha_liana
Postat pe 25 Martie 2009 09:02
Va invit sa vizitati site ul meu www.elenya.cei3.ro
elenya83
Postat pe 25 Martie 2009 13:28
Buna,sunt sigura ca pana la acesta data ai rezolvat deja dilema cu bijuteriile,dar sincer iti spun,eu sunt casatorita si de cate ori ma cert cu sotul meu mai serios asa ii arunc toate bijuteriile pe care mi le-a oferit pana acum,insemnand atat inelul de logodna cat si verigheta,acum depinde motivul care v-a facut sa va despartiti si daca aceasta despartire a fost sau nu volenta(nu va ganditi la volenta fizica)dar mai depinde si de cum te vei reface tu dupa toate astea daca sa le pastrezi crezi ca iti face mai bine pastreaza-le darsincer eu nu as dori sa mai am nimic care sa imi aminteasca de el....mi-ar face rau...nu traim in trecut ci privim spre viitor..acolo ne tinem toate sperantele..in maine,acum daca datoria era mare si intradear nu te poti lipsi sau pur si simplu nu vrei de bani da-le la un amanet.In ceea ce spunea cineva mai sus ca atat meriti si tu dupa ce ti-ai perdut anii tai cu el...cred k anii aceia is pierduti pt amandoi daca privim asa lucrurile,dar eu spun ca nu sunt pierduti ci au folosit ca o lectie de viata ..mai dureroasa dar e lectie de viata si bine a ai realizat acum ca faceati un pas gresit i nu mai atrziutotusi ai salvat timp,ani,suflete(copii) suferinte,umilinte samd.
Ai grija de tine .Stiu ca o sa iti revii ca e in natura umana sa depasim greutatile
Ana28
Postat pe 25 Martie 2009 16:09
felul cum a=ti discutat arata ca nu mai este dragoste.pastreaza verighetele.mergi la bijutier,iti recomand pe str.eforie ti le taie,verighetele si ti le transforma in cercei tortite.vor fi unicat,tu vei avea tottimpul o amintire.eu asa am procedat
greffe
Postat pe 3 Octombrie 2009 18:22
daca e veritabil, cu diamant, da-i-l inapoi, asa e corect. nu e un cadou ca sa il poti pastra, e un simbol ca vei fi a lui. nu are rost sa il tii....daca e de duzina, cu sticla sau mai stiu eu ce, si nu il vrea inapoi, amaneteaza-l si da banii de pomana....verighetele la fel...
DayC
Postat pe 3 Octombrie 2009 21:23
De la: , la data 2008-09-06 02:33:39traditia spune ca inelul de logodna se restituie ,,mirelui,, in cazul in care nunta se anuleaza.. si eu cred ca pe buna dreptate. In mod normal se investesc o multime de bani in acest inel( cu pietre pretioase sau chiar diamante) si este un inel de logodna, nu un cadou oarecare. El se cumpara pt o viitoare sotie.. Deci daca logodna se rupe, inelul se restituie. Baiatul pastreaza inelul pana cand intalneste fata care accepta sa fie sotia lui..
In plus, mi se pare chiar ridicol ca o femeie casatorita, sa poarte si inelul de logodna al fostului iubit.


pai si cum vine asta...adica el ia inelul si dupaia il poarta pe acelasi pe la toate fetele? prietenul meu a fost logodit cu fosta lui prietena si cand s-au despartit ea i-a inapoiat inelul...acum sa vina la mine cu acelasi inel sa ma ceara de nevasta??? pai il bag pe gat oricat l-as iubi eu...
irina_monica
Postat pe 5 Octombrie 2009 00:14
De la: , la data 2008-09-06 02:33:39traditia spune ca inelul de logodna se restituie ,,mirelui,, in cazul in care nunta se anuleaza.. si eu cred ca pe buna dreptate. In mod normal se investesc o multime de bani in acest inel( cu pietre pretioase sau chiar diamante) si este un inel de logodna, nu un cadou oarecare. El se cumpara pt o viitoare sotie.. Deci daca logodna se rupe, inelul se restituie. Baiatul pastreaza inelul pana cand intalneste fata care accepta sa fie sotia lui..
In plus, mi se pare chiar ridicol ca o femeie casatorita, sa poarte si inelul de logodna al fostului iubit.


Hm! Credeam ca toata lumea stie aevarul asta elementar: inelul de logodna se restituie. Iar ultima remarca e absolut de bun simtz. Chiar mai mult, inelul de logodna - daca e luat dupa toate canoanele - are o forma speciala: cea de inel de logodna! Cum naiba sa stai cu trei inele de logodna pe mana si sa fii maritata cu al patrulea?
Dor_a
Postat pe 5 Octombrie 2009 08:45
De la: irina_monica, la data 2009-10-05 00:14:31
De la: , la data 2008-09-06 02:33:39traditia spune ca inelul de logodna se restituie ,,mirelui,, in cazul in care nunta se anuleaza.. si eu cred ca pe buna dreptate. In mod normal se investesc o multime de bani in acest inel( cu pietre pretioase sau chiar diamante) si este un inel de logodna, nu un cadou oarecare. El se cumpara pt o viitoare sotie.. Deci daca logodna se rupe, inelul se restituie. Baiatul pastreaza inelul pana cand intalneste fata care accepta sa fie sotia lui..
In plus, mi se pare chiar ridicol ca o femeie casatorita, sa poarte si inelul de logodna al fostului iubit.


pai si cum vine asta...adica el ia inelul si dupaia il poarta pe acelasi pe la toate fetele? prietenul meu a fost logodit cu fosta lui prietena si cand s-au despartit ea i-a inapoiat inelul...acum sa vina la mine cu acelasi inel sa ma ceara de nevasta??? pai il bag pe gat oricat l-as iubi eu...


Nu, dar acelasi diamant poate fi pus intr-o montura diferita. Exista o mie si una de monturi pentru acelasi diamant (ma rog, poate nu o mie si una, dar cel putin 5, care fac inelul sa se vada foarte diferit). La fel, se poate schimba culoarea aurului din montura.
Singura problema ar fi sa nu-ti placa taietura dimantului... Atunci trebuie sa schimbe totul: sa vanda actualul inel si sa ia... ce stie ca-ti place tie. Ceea ce e destul de neplacut, pentru ca atunci cand se re-vinde, are valoare mai mica decat atunci cand e cumparat din magazin...
Pe de alta parte, nu poti sta toata viata cu un inel de logodna care nu-ti place, deci... ghinionul lui
Dor_a
Postat pe 5 Octombrie 2009 08:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cautam fini :) 1 De la: florinbfc 22 Octombrie 2017 19:21
IONUTZCOIUTZ cer ajutor iar 67 De la: kudika364100 12 Februarie 2011 22:10
Marea dilema a casatoriei mele! 24 De la: kudika_pudika 21 Ianuarie 2011 01:38
inelul de logdna sa rupt 5 De la: Liviu_Liviu_1 4 Septembrie 2016 14:35
cu 9 luni inainte de nunta, am aflat ca logodnicul meu avea sotie din 2009 si un copil din "flori" 11 De la: kudika_1018613 11 Noiembrie 2016 20:41