Setari Cookie-uri

EXISTA ?

Voi ce spuneti , exista oare vre un motiv pt ca un barbat sa loveasca o femeie sau invers?Ma refer aici si la violenta verbala .Sunt normale scuze de genul:gelozie...furie....sau orice altceva?Sunt surprinsa cata violenta exista in familiie din romania.M ir placea sa aud atat parerile femeilor cat si ale barbatilor.Chiar sunt curioasa ce gandesc alti oameni.

Postat pe 14 Ianuarie 2008 13:08
Poate exista vreun motiv,nu stiu, dar si daca o persoana (ma refer aici la partenerul de viata mai mult) te raneste foarte tare eu cred ca esti atat de dezgustat/a incat ti se pare ca nu merita nici o lovitura.Multe persoane sunt impotriva violentei fizice si verbale si totusi o practica sau e practicata pe ele. Si in plus, copilul face in viata adulta ce vede in familie.E un lucru ce tine de subconstient.
emyia
Postat pe 15 Ianuarie 2008 10:47
Cand te enervezi foarte rau e greu sa te abtzii sa nu zici ceva... vorbe la nervi. Dar totul are o limita, si limita asta si-o stabileste fiecare in parte. Cat despre violentza fizica... asta kiar n-are nici o scuza. Oricat de nervos ai fi, trebuie sa dovedesti k nu esti isteric. Mai bine iti descarci nervii pe o farfurie decat sa dai in cineva. :D

Postat pe 16 Ianuarie 2008 01:15
depinde de cearta,dar trebuie sa sti cand sa taci pana se calmeaza parteneul ca alfel se poate ajunge orinde.daca sti cand sa taci totul este ok dupa ce se calmeaza poti discuta alfel cu el si nu cred ca ar mai exista vorbe vulgare sau batai.

Postat pe 29 Iunie 2008 23:08
De la: amalia_sefa, la data 2008-06-29 23:08:42depinde de cearta,dar trebuie sa sti cand sa taci pana se calmeaza parteneul ca alfel se poate ajunge orinde.daca sti cand sa taci totul este ok dupa ce se calmeaza poti discuta alfel cu el si nu cred ca ar mai exista vorbe vulgare sau batai.

Glumesti, nu? Sa fim seriosi nici un barbat adevarat nu ridica mana la o femeie. Plus ca daca este capabil de asa ceva cu siguranta nu are nevoie de un motiv real sa o foloseasca pe post de carpa de sters pe jos. Oricum, nici o femeie nu ar trebui sa fie cu un barbat de care se teme ca o va lovi daca indrazneste sa se certe cu el. Sunt de acord ca nu trebuie sa intreci anumite limite dar nici sa stai cuminte la colt in timp ce domnul isi manifesta temperamentul.
rosebud
Postat pe 27 Noiembrie 2008 18:35
Violenta verbala h3h3....de cate ori nu ne infuriem si aruncam vorbe grele fara sa vrem....dar violenta fizica ..no way...eu cred ca daca esti om cu adevarat nu faci chestii de`astea.

Intradevar eu sunt de accord cu faptul ca poti sa lasi si de la tine daca nu vrei sa iasa mai rau...in sensul sa amani discutia inflacarata pentru ca altfel se discuta "la rece".
Cherry_bob
Postat pe 27 Noiembrie 2008 18:47
Parerea mea este ca violentsa (cea fizica mai ales) nu are o baza..nu este fondata...indiferent de "motivul" care produce "declansarea" ei.
Eu zic ca lucrurile, intr`o familie mai ales, trebuie discutate si rezolvate cu calm. Ce rezolvi daca iti snopesti femeia in bataie, sau daca ii dai barbatului cu tigaia in cap? Nu serios..Mi se pare o mare tampenie sa recurgi la violentsa pentru a rezolva anumite probleme. Atata timp cat esti om, poti rezolva problemele gandind, discutand cu persoana de langa tine.
Pacat insa ca exista atat de multi oameni ingusti la minte, care gasesc in violentsa rezolvarea perfecta a unei probleme...

Cat despre violentsa verbala... tind sa fiu de acord cu "Cherry bob"..fiecare dintre noi a "scapat" macar o data in viatsa cuvinte grele, la nervi. Dar cu putin efort violentsa verbala poate fi controlata.


calypsso
Postat pe 3 Decembrie 2008 13:09
De la: calypsso, la data 2008-12-03 13:09:44Parerea mea este ca violentsa (cea fizica mai ales) nu are o baza..nu este fondata...indiferent de "motivul" care produce "declansarea" ei.
Eu zic ca lucrurile, intr`o familie mai ales, trebuie discutate si rezolvate cu calm. Ce rezolvi daca iti snopesti femeia in bataie, sau daca ii dai barbatului cu tigaia in cap? Nu serios..Mi se pare o mare tampenie sa recurgi la violentsa pentru a rezolva anumite probleme. Atata timp cat esti om, poti rezolva problemele gandind, discutand cu persoana de langa tine.
Pacat insa ca exista atat de multi oameni ingusti la minte, care gasesc in violentsa rezolvarea perfecta a unei probleme...

Cat despre violentsa verbala... tind sa fiu de acord cu "Cherry bob"..fiecare dintre noi a "scapat" macar o data in viatsa cuvinte grele, la nervi. Dar cu putin efort violentsa verbala poate fi controlata.




NU EXISTA,TEORETIC, NICIUN MOTIV CARE SA PERMITA VIOLENTA DOMESTICA(ASA SE SPUNE , NU?) , DAR SE POT INVENTA MULTE ! MAI ALES CAND UNUL DIN PARTENERI DORESTE SA FIE EL INTODEUNA "MOT" !
TOTUL TINE DE EDUCATIE , COMPATIBILITATE SI DE CULTURA !
SA AUZIM DE BINE !
NU- VILENTEI DE ORICE FEL !!!
UN_OM_OBISNUIT
Postat pe 3 Februarie 2009 11:06
eu urasc violenta de orice fel,mai ales intr-o relatie.nu am avut parte de asa ceva,dar nici nu imi doresc.e ceva f urat.si sincer,dispretuiesc total barbatii care lovesc o femeie.de fapt...nici nu cred ca sunt barbati.
dana_mv
Postat pe 3 Februarie 2009 11:29
De la: dana_mv, la data 2009-02-03 11:29:50eu urasc violenta de orice fel,mai ales intr-o relatie.nu am avut parte de asa ceva,dar nici nu imi doresc.e ceva f urat.si sincer,dispretuiesc total barbatii care lovesc o femeie.de fapt...nici nu cred ca sunt barbati.


DAR DESPRE FEMEILE CARE ISI LOVESC ,INSULTA SI UMELSC BARBATII ,CE PARERE AI ???
PE ELE LE IUBESTI SI LE ADMIRI??
UN_OM_OBISNUIT
Postat pe 3 Februarie 2009 17:15
De la: UN_OM_OBISNUIT, la data 2009-02-03 17:15:06
De la: dana_mv, la data 2009-02-03 11:29:50eu urasc violenta de orice fel,mai ales intr-o relatie.nu am avut parte de asa ceva,dar nici nu imi doresc.e ceva f urat.si sincer,dispretuiesc total barbatii care lovesc o femeie.de fapt...nici nu cred ca sunt barbati.


DAR DESPRE FEMEILE CARE ISI LOVESC ,INSULTA SI UMELSC BARBATII ,CE PARERE AI ???
PE ELE LE IUBESTI SI LE ADMIRI??
nu,nu le iubesc deloc,le detest.detest toti oamenii violenti.dar,trebuie sa stii ca procentual,nr barbatilor violenti e mult mai mare decat cel al femeilor.si asta iti poate spune oricine.
dana_mv
Postat pe 4 Februarie 2009 00:27
De la: dana_mv, la data 2009-02-04 00:27:41
De la: UN_OM_OBISNUIT, la data 2009-02-03 17:15:06
De la: dana_mv, la data 2009-02-03 11:29:50eu urasc violenta de orice fel,mai ales intr-o relatie.nu am avut parte de asa ceva,dar nici nu imi doresc.e ceva f urat.si sincer,dispretuiesc total barbatii care lovesc o femeie.de fapt...nici nu cred ca sunt barbati.


DAR DESPRE FEMEILE CARE ISI LOVESC ,INSULTA SI UMELSC BARBATII ,CE PARERE AI ???
PE ELE LE IUBESTI SI LE ADMIRI??
nu,nu le iubesc deloc,le detest.detest toti oamenii violenti.dar,trebuie sa stii ca procentual,nr barbatilor violenti e mult mai mare decat cel al femeilor.si asta iti poate spune oricine.


Crezi ? Posibil ! Probabil ! Dar asta nu scuza pe nimeni !
As fi curios, totusi , sa vad o situatie oficiala a nui institut de cercetare, nu de alt ceva , dar femeile reprezinta 51% di populatia lumii !
UN_OM_OBISNUIT
Postat pe 4 Februarie 2009 19:11
cred ca se datoreaza mediului in care a trait,plin violenta ...........si asta aplica si el ,la randul lui
aschia nu sare departe de trunchi......cel mai bine trebuie evitat un asemenea "animal"
just_heaven
Postat pe 22 Martie 2009 12:24
sunt impotriva violentei.daca nu mai poti sta langa un om,nu trebuie sa ajungi la violenta.pentru asta exista divortul.nu exista motiv pentru a lovi pe cineva.totul se poate rezolva si altfel.detest oamenii violenti.de fapt,nici nu ii consider oameni.
dana_mv
Postat pe 22 Martie 2009 13:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cea mai frumoasa zi a 10 De la: BogdanPaul 27 Februarie 2009 11:19
Ma puteti ajuta cu o cofetarie in Baia Mare? 3 De la: Mari_Andra_Costea_1 12 Februarie 2016 13:44
Am nevoie de sfaturi...incurajari... 39 De la: carabincatalinmanuel 12 Octombrie 2010 10:14
Despre arta seductiei unui barbat 254 De la: blackrose_rosenoire 8 August 2011 21:56
vis de o seara 4 De la: R0MW4LD 31 Ianuarie 2011 23:22