Setari Cookie-uri

Sinceritate totala sau partiala?

Intr-o relatie este bine sa fi sincer cu partenerul, spunandu-i totul in fata (folosindu-se o certa diplomatie, bineinteles) sau e bine sa ascunzi anumite lucruri pentru a nu-l jigni sau a nu deteriora relatia?

Postat pe 5 Ianuarie 2008 15:30
Eu cred ca e bine cateodata sa dai dovata si de diplomatie, spunand totl pe fata nu se ajunge prea departe. Asta te ajuta doar pe tine ca femeie " sa te descarci" E bine sa existe sinceritate intr-un cuplu pana la o anumita limita si mai ales la timpul potrivit:). Voi ce parere aveti fetelor?
Elissa131
Postat pe 5 Ianuarie 2008 16:54
Este bine sa vorbim sincer si cu diplomatie atat cu prietenii,familia cat si cu persoana iubita.Cu prea multa sinceritate putem face rau fara sa vrem,de aceea trebuie sa avem si noi limitele noastre.Depinde si de persoana cu care vrei sa fii sincer,caci nu-ti permiti sa vorbesti deschis cu oricine.
miha_ela
Postat pe 5 Ianuarie 2008 21:42
de exemplu cand te certi dintr-un motiv total stupid , sa nu ii zici prietenul tot ce te deranjeaza la el, va certati doar pe acel moment, daca incepi sa il lovesti cu tot ce te doare, hmmm pe el il doare si mai tare, unele lucruri nu merita spuse...
un exemplu: "dupa ce ca nu esti dotat imi mai faci si nervi" :))

Postat pe 6 Ianuarie 2008 00:31
Me1985 , ce dulce a fost cu exemplul :))) Eu nu cred ca exista sinceritate totala fata de nimeni!!! Intotdeauna vom pastra ceva pt noi , si asa e cel mai bine atat timp cat acel "ceva" nu este f grav pt a fi ascuns. Cand vine vorba de lucruri serioase , ar trebui sa fim sinceri cu partenerul , parerea mea! Bine...mai sunt si cazurile in care sinceritatea nu iti este apreciata, dar asta e o alta chestiune. Oricum , mie una mi s`a intamplat la nervi sa spun lucruri urate unei persoane , dar de fapt sa nu le cred deloc...si exemplul de mai sus dat de Me1985 mi se pare spus la nervi...:)
Kittynelle
Postat pe 6 Ianuarie 2008 01:16
Parerea mea este ca trebuie sa fim sincere cu partenerul nostru, atunci cand tinem la relatie:). Iar in cazul unei certi... cred ca este mai bine sa asteptam sa se limpezeasca apele si mai tarziu la timpul potrivit sa spunem ceea ce doream sa ii comunicam, cu diplomatie si gingasie:P
Elissa131
Postat pe 6 Ianuarie 2008 18:59
acum depinde si de relatie si de partener dar intr-o relatie serioasa nu trebuie sa ascunzi nimik tot ce ai de spus sa ai spui in fata ca asa ar sti si el ce te deranjeaza si sar putea schimba,dar daca este o relatie mai asa cred ca trebuie sa fie si diplomatie,acum depinde totul de fiecare persoanainparte.te pup

Postat pe 29 Iunie 2008 23:05
De la: , la data 2008-01-05 15:30:07Intr-o relatie este bine sa fi sincer cu partenerul, spunandu-i totul in fata (folosindu-se o certa diplomatie, bineinteles) sau e bine sa ascunzi anumite lucruri pentru a nu-l jigni sau a nu deteriora relatia?


buna..eu sunt de parere ca sinceritatea e f buna intr-o relatie dar...toate femeile au mici secrete fata de partener. unele discutii chiar nu-si au rostul doar de dragul sinceritatii ca apoi sa provocati adev dezastre pe care poate nu le veti mai putea repara.. asta cred eu.
kattuka
Postat pe 27 Octombrie 2008 08:49
Cred ca sinceritatea totala presupune a-ti asuma niste riscuri pentru ca sinceritatea este o arma ce poate fi folosita din puncte diametral opuse:iar daca asta se intampla atunci, uneori a fi sincer e egal cu a te sinucide.

Postat pe 15 Noiembrie 2008 07:43
fetelor e bine sa fim sincere cu partenerul nostru dar nici chiar sa ii spunem totul ca pana la urma urmei nici ei nu sunt sinceri cu noi,chiar daca ei asa spun,anumite chestii trebuiesc pastrate si pt noi nu credeti?
albynutza
Postat pe 15 Noiembrie 2008 18:54
e bine sa fim sinceri dar nu chiar pina la capat .Trebuie sa pastram niste limite .Fiecare dintre noi are si unele secrete,mai mici sau mai mari si e mai bine sa le pastram intr-un colt numai de noi stiut
marinela_diana
Postat pe 3 Decembrie 2008 16:25
depinde de ce vrei sa ii spui ...
fluturasalb85
Postat pe 3 Decembrie 2008 18:06
De la: , la data 2008-01-05 15:30:07Intr-o relatie este bine sa fi sincer cu partenerul, spunandu-i totul in fata (folosindu-se o certa diplomatie, bineinteles) sau e bine sa ascunzi anumite lucruri pentru a nu-l jigni sau a nu deteriora relatia?


nu exista sinceritate totala!!!! partiala da...

Postat pe 4 Decembrie 2008 14:42
De la: marinela_diana, la data 2008-12-03 16:25:37e bine sa fim sinceri dar nu chiar pina la capat .Trebuie sa pastram niste limite .Fiecare dintre noi are si unele secrete,mai mici sau mai mari si e mai bine sa le pastram intr-un colt numai de noi stiut


si care sint acele limite?

Postat pe 4 Decembrie 2008 14:43
Depinde de asteptarile fiecaruia in aceea relatie...totusi cred ca este indicat sa fii sincer,dar sa nu se profite de acest lucru
onuta81
Postat pe 4 Decembrie 2008 19:15
Se pare ca toti au aceeasi parere :) Mai ales cand este vorba de o discutie aprinsa trebuie sa ne gandim de 2,3 ori la ceea ce spunem si sa o facem cu diplomatie sau sa asteptam calmarea situatiei. Multi dintre noi spunem la manie, lucruri pe care nu neaparat le vrem, iar cand cearta se calmeaza ne dam seama de greseli. Fiind sincera nu am ajuns decat sa imi provoc singura suferinta, spunand exact ceea ce am simtit pe moment. Iar noi femeile avem cu toate micile noastre secrete, pe care cred eu ca este mai bine sa le pastram pt noi, in acest fel ne facem si mai misterioase in fata partenerilor ;;). Sinceritatea 100 % nu mai este secretul relatiei fericite.

Elissa131
Postat pe 5 Decembrie 2008 17:44
Buna.Nu stii cum sa faci sa fie bine.Daca esti total sincera, poti crea conflicte si alte chestii urate, daca ascunzi anumite lucruri , devii frustrata si cauti intelegere si libertatea de exprimare in alta parte.Cred ca depinde foarte mult, de exemplu, in cuplu, daca esti cu o persoana ce stie sa si asculte inainte sa judece si depinde de abilitatea de intelegere, pana unde intelege si cum intelege.O seara superba.
Queen_Alla
Postat pe 5 Decembrie 2008 19:42
buna tuturor...vroiam sa ma descarc si vroiam sa vorbesc despre el cu niste persoane care nu ma cunosc,nu stiu ce simt,cine sunt si ce vreau....aveam nevoie de voi..
El….era pictat cu o nuanta cenusie ..era pictat adanc si toata expresia vietii lui se vedea intr-o balta…..impregnata si pe fata lui trista..incerca din rasputeri sa zambeasca ,sa isi afiseze o sclipire dar ridurile vietii nu-l lasau..se tara prin parc..se tara..imbatranise atat de mult in cativa anii..si ce tanar si fumos era!!cat de frumos era…niste ochi negri superbii..era intradevar un barbat frumos dar acum un mai reprezenta nimic era sters si nimeni nu-l mai vroia….nu se mai vroia nici el..nu mai vroia sa traiasca asa ..nu mai vroia sa auda vocile…si toata lumea sa traga de el..vroia sa o ia de la capat iar si iar ..sa se ridice si sa demonstreze cat e de puternic si frumos sufleteste…vroia sa fie fericit doar atat…sa fie fericit!!..nici nu mai stia ce insemna asta..traise pera mult pentru altii si altii prea mult viata lui…dar ii era atat de greu sa faca ceva ..nu mai avea putere ,era scurs de puteri si atat de slabit…se tara prin parc si s-a asesta pe covorul trist de frunze..era o seara rece de toamna..atat de rece ca iti ingheta sufletul afara dar el nu simtea raceala vremii simtea raceala mortii…..sufletul lui era mort..si el era atat de constient de asta cal durea enorm…se intreba cum a putut ajunge el in starea asta de letargie..muchii lui transmiteau prea multa durere…dar in sufletul si in mintea lui se ducea o lupta acerba cu realitatea…vroia sa scape nevinovat ..si era singurul vinovat ..dar vroia sa fie altcineva…nu mai putea suporta si gandul ca numai din vina lui s-au intamplat toate..el care mereu vroia sa-i faca pe altii fericiti..pe toti vroia sa-i faca fericitii…un se gañidse niciodata la el.nu a fost niciodata egoist si tot el a picat …era atat de inversunat si atat de trist…vroia sa planga sa se descarce dar un mai avea lacrimi ..suferise pera mult si nimeni nu se gandise si la el ..si la viata lui..daca el era fericit daa el era implinit..s-a gandia cineva el asta vreodata urla el…cu o voce stinsa ca nici macar frunzele nu-l auzeau ..era mereu singur..a plecat sa se retraga de tot..sa fuga de lume..s ase inteleaga si sa fie inteles..sa se schimbe humea..sa redice muntii ..sa absorda nisipul marii , sa sufle in vant..sa faca ceva pentru “sufletul lui”..
Statea intins fara reactii pe covorul trist si si-a amintit ca o data era fericit…a auzit muzica..a auzit pianul..da pianul l-a facut fericit..Doamne ce fericit era cand simtea un acord de pian…intr-un acord de pian si-a inchis existenta si non –existenta..intr-o nota si-a pus toata suflarea….a simtit cum ii incepe viata si cum toata existenta lui depinde de contopirea eternitatii ,de un acord minor sau major…asta l-a facut fericit…
Steatea intins pe frunze moarte ..atat de moarte ca le simtea suflarea…si de odata i-a cazat din cer o frunza insangerata…era asa plina de viata ca un mai stia daca e mort el sau ea…..a privit-o uimit si si-a amintit mirosul ei ,,gandurile ei a vrut sa le soarba…sa simta ce gandeste…daca-l mai vrea si daca toata viata o sa fie a lui….parfumul ei l=a imbatat…ce bine ii era acum. Ca si-a amintit de ea..i-a curs o lacrima calda pe obrazul rece…..ea..da ea…dar ea era departe……
printesa_a211
Postat pe 10 Decembrie 2008 10:59
Ai iubit vreodata un nimic?

ai iubit vreodata?..ai iubit marea si albastrul cerului..ai iubit o petala de fluture si sentimentul de ingrijoarea al unei gargarite cu puncte negre….ai iubit frica din sufleteul tau, frica de singuratate….sentimentul ca nimeni nu te vede si nimeni nu te percepe cum tu ai vrea?ai iubit asta vreodata?..stii ce e iubirea sau cunosti fericirea?
Te inunda la un moment dat in viata ta un gand..sunt fericit?am cunoscut iubirea?am tot ce mi-am dorit sa am vreodata?
Toti vrem aceleasi lucruri..dar cum se mai face diferenta intre sufletele noaste daca toti tindem spre aceleasi idealuri..?
Te-ai gandit cata caldura e intr.-un zambet?
Ai iubit vreodata nimicul?
Eu l-am iubit pe el si el era nimicul pentru mine...eu pentru el eram "nimic"
printesa_a211
Postat pe 10 Decembrie 2008 11:08
CRED CA ATUNCI CAND ESTI SINCER DAI DOVADA DE PROST,eu nu pot fi altfel ,sunt prea sincer,din motiv ca nu-mi place sa-mi bat joc de nimeni,si nu pot gasi o fata serioasa,lucrez,am casa mea,nu am vici bautura fumat,nus un handicap,am familia divortata ,sa fie motivul nu stiu ,,,am 31 ani
jocruj
Postat pe 16 Ianuarie 2009 08:12
in concluzie marea majoritate a femeilor mincinoase cu diploma....ca deh,intotdeauna "hotul striga hotii !!!! "
silviu_m74
Postat pe 1 Martie 2009 00:39
De la: silviu_m74, la data 2009-03-01 00:39:05in concluzie marea majoritate a femeilor mincinoase cu diploma....ca deh,intotdeauna "hotul striga hotii !!!! "
noroc ca esti tu sincer,ca altfel ce ne-am face?
dana_mv
Postat pe 4 Martie 2009 10:49
hello fetelor...eu sunt de parere ca sinceritatea totala poate dauna...nu zic sa nu fim sincere cu partenerii nostrii dar uneori ar trebui sa pastram anumite chestii doar pt noi...in viata sunt chestii pe care le afli care deranjeaza sunt lucruri pe care preferi sa le stii doar tu...iar in cazul unui esec te gandesti ca este mai bine asa...si suferi mai putin...va pup si bafta
kudika037361
Postat pe 3 Iulie 2009 10:28
Sinceritate totala. Nu am nimic de ascuns. Asa sunt implinita, fericita, multumita. Sinceritatea partiala implica tot minciuna. Am incredere deplina in partenerul meu. Este minunat asa. Incercati si voi, cu cine merita bineinteles.
valita76
Postat pe 3 Iulie 2009 10:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu leu....el pesti 3 De la: ancaveres 26 Februarie 2009 20:19
cand n-ai cu cine sa te intelegi! 30 De la: Isabelle28 17 Martie 2012 18:02
2012 inceputul unei ''lumii noi ''sau sfarsitul inceputului? 180 De la: kudika312403 3 Ianuarie 2011 18:53
cum petreceti valentine's day?:) 120 De la: angelxxx2010 3 August 2009 17:53
sora de 36 29 De la: yumalai 11 Februarie 2010 18:08