Setari Cookie-uri

de ce inca ne/imi plac happyend-urile

desi, recunosc, multa vreme ma scoteau din sarite! pentru ca ma gandeam ca nu-i cinstit sa ne minta asa. ca nu trebuie sa ne spuna ca printul si frumoasa din padurea adormita au trait fericiti pana la adanci batraneti. ci ar trebui sa ne arate ca, pentru a trai fericiti pana la adanci batraneti, daca nu cumva intre timp printul a divortat pentru frumoasa din vecini, frumoasa lui a trebuit sa suporte sforaitul lui, ca-i cam miros picioarele, ca danseaza ingrozitor si joaca foarte prost carti. ca nu se pricepe la crescutul copiilor, ca n-o ajuta in gospodarie, sau nu-i prea bun nici la condusul tarii, unde tot pe ea o lasa etc etc... cam asa e realitatea, nu? ca sa poti sa 'traiesti fericita cu printul tau pana la adanci batraneti', trebuie sa inveti ca, cheia oricarei relatii de durata e compromisul. MICUL COMPROMIS. ca, daca vorbim de marele compromis, relatia e prea compromisa ca sa merite s-o duci 'pana la adanci batraneti".
dar, in fine, ziceam ca INCA imi plac happyend-urile. si de ce? pentru ca ne lasa sa speram. sa credem. sa asteptam. sa iubim. pentru ca ne invata ca, desi printul nostru s-ar putea sa sforaie, sa-i miroase gura sau sa aiba ceva burtica/chelie, EL EXISTA!!! SI TREBUIE SA-L CAUTAM! si sa nu ne pierdem speranta ca, intr-o zi, il vom gasi, si cu jumatatea noastra perfecta, vom fi un INTREG. de aia imi plac happyend-urile!

Postat pe 18 Februarie 2008 13:08
Nu-mi prea plac happy-endurile...
Poate asta tine si de maturitate...de optimism....

Daca ne referim la filme, imi plac cele care se termina...si bine si rau..de exemplu "I am legend": el moare, dar salveaza lumea...sau "Donnie Darko": el moare, dar o salveaza pe ea...si multe asmenea cazuri....

Pentru ca exista, ca si in viata, si parti bune si rele....depinde doar din ce unghi privesti
ramo_88
Postat pe 5 Decembrie 2008 15:01
ideea e k ..povestea cu happy end.urile..n da speranza sa cautam in continuare fericirea shi indiferent kt d prost n poate merge in viata sa avem cv pozitiv in kre sa speram si sa.l cautam pan il gasim..
shi poi nu.i deloc rau dak eshti o fire mai visatoare shi un pic obtimista..atata timp kt nu depasesti limita realitatii..
nu s stie niciodata ce.ti rezerva viit..dc nu..poate un happy end..;)
x_girl_rose
Postat pe 30 August 2009 17:48
Ne plac happy end-urile fiindca ne prezinta lumea exact aja cum noi ne-am dori sa fie.Si credem ca intr-o zi chiar va ajunge aja.De aceea ce plac indiferent ca avem 5,20 sau 80 de ani
lory__92
Postat pe 30 August 2009 22:32
De ce ne plac h-e?Pentru ca asta ne dorim...e..mission acomplished cand se intampla!
Raluca_SA
Postat pe 20 Octombrie 2009 01:15
Cine spune ca e happy-end? Doar pentru ca filmul se termina cu un sarut... si noi ne imaginam ca urmeaza o luuunga fericire.. neumbrita de nimic? Poate de-asta si scenaristii se opresc acolo. Stiu si ei ca nu exista vesnicie... in acel sarut.
Vorbim de happy-end.. dar, de fapt.. vorbim doar de fericire.. pentru ca acel "end" nu-l stim... niciodata. Si da, se termina filmul cu o nunta de vis.. dar ati vazut vreodata partea a doua, cea care arata si divortul? Eu nu..
Oricum, cine mai crede in zana Maseluta?
rashela
Postat pe 20 Octombrie 2009 01:32
pana si filmele de groaza au happy end... planeta e salvata in ultimul moment, vaccinul este gasit si transportat, extraterestrii sunt invinsi, celor rai le explodeaza capul intr-un accident pus la cale de salvator

stiu cum se termina un film, e evident... am vazut doar 2 filme in care finalul nu era unul bun.... sau lasa sa se interpreteze ca urma ceva rau

de obicei sunt pesimista si nici eu nu cred ca mi se poate oferi ceva pe tava fara sa trebuiasca sa dau ceva in schimb (o favoare / compromis etc) am incercat, chiar am insistat sa cred ca viata e roz, dar na! nu am reusit sunt realista, nu visatoare
adina_black
Postat pe 20 Octombrie 2009 22:58
aaa si la fel cred ca ne plac pt ca ne fac sa speram, sa visam, poate ne fac ziua putin mai buna, aduc un zambet....
adina_black
Postat pe 20 Octombrie 2009 23:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sa fac? 7 De la: kudika147925 3 Iulie 2012 06:59
ne mutam impreuna? 5 De la: scorpio67 25 Mai 2011 23:19
se merita sa fiu pe locul 2? 63 De la: licuriciul_zapacit 6 Februarie 2010 06:23
ce metode de seductie credeti ca prind??? 137 De la: pacifista 8 Septembrie 2009 09:47
despre oameni si iubire 18 De la: bella_ghe 30 Iulie 2009 21:47