Setari Cookie-uri

Singuratea...

Cautand printre nimicuri cu visele distruse te-am intalnit pe tine, doar tu ma priveai in ochi, doar tu stiai ce era aici, am suferit pentru atatea lucruri, am plans pentru atata lume... fara sa-mi dau seama ca tu intotdeauna ai fost aici, cautand in interiorul meu ai aparut tu si mi-ai zis "niciodata nu ai fost singura"... Mereu te-ai avut pe tine , singura adevarata singuratate e atunci cand te pierzi pe tine insati si asta nu trebuie sa se intample niciodata, nu trebuie sa incetezi sa crezi in tine, in visele tale, pentru ca trebuie sa te iubesti tu pentru ca cineva sa te poata iubi...
Anonima20
Postat pe 28 Februarie 2008 16:23
cautand printre nimicuri..l am gasit pe el.acum il simt cum se indeparteaza datorita unora care ii spun ca sunt o persoana pesimista si ca nu as face daca s ar indragosti de mine(suntem acum prieteni ff buni...sau asa sper ca inca suntem)decat sa il impiedic sa se realizeze. il simt cum se duce si nu stiu ce sa fac...mi afost alaturi in cele mai urate zile si i am fost alaturi.dar tin atat de mult la el incat daca mi ar spune ca nu vrea sa mai fim prieteni l-as lasa...chiar daca doare foarte tare. dar atat vreau sa stiu! ce vrea el de fapt si nu ce cred altii! mi e dor de cafelele baute impreuna...

Postat pe 29 Februarie 2008 15:09
Cautandu-ma pe mine teamam gasit pe tine.Unic,singur,trist de-al lumii dor ne bun.Si-n mine s-a nascut iubirea ,darnica iubire.Sunt eu ,doar eu si tu ,dar azi sunt singura si trista.Mie dor de palmata ta,si bratele ce ma cuprind,ma rasucesc si ma iubesc in ele.
Am vrut sa vad ,sa vreau sa stiu mai mult,si am sperat ca-mi va trece.Dar aflu azi, ca nu mai am vindecare.Si te intreb ,ce cautam si ce-am gasit?
OCTAIA
Postat pe 11 Martie 2008 23:09
singuratatea-i piatra ce-mi sugruma sufletul cand lacrimile imi opresc respiratia,ea apasa tot mai tare,incat imi pare ca sufletul moare,dar stai,caci sufletul meu demult nu-mi apartine,el e plecat cu tine,peste mari,iar piatra ce m-apasa e amintirea ultimei plecari....singuratatea-i lupta dintre cuget si suflet,in urma careia ramane doar speranta revenirii innapoi......

Postat pe 6 Iulie 2008 15:11
ei as... Singuratatea inseamna odihna pt trup si suflet, inseamna ca nu le dau voie celorlalti sa ma raneasca si sa ma plictiseasca cu prostiile lor, barfe, viclenii, amabilitati si rautati. Ma simt bine cu mine insumi, atat de bine incat mi-e greu sa imi imaginez viata altfel
amme22
Postat pe 6 Iulie 2008 18:56
Numai oamenii singuratici cunosc adevaratele valori ale prieteniei. Pentru ceilalti exista familiile; pentru un singuratic sau un exilat prietenii reprezinta totul.
Cel care este insotit de ganduri nobile nu este niciodata singur.
Singuratatea este cea mai profunda realitate a naturii umane. Omul este singura fiinta care stie ca e singur.
foloseste singuratatea,dar nu fii folosit de ea...
criss_a
Postat pe 7 Iulie 2008 13:08
Niciodata nu suntem singuri ... poate ne simtim singuri insa nu suntem...mereu uneva acolo intr-un colt de lume cineva se gandeste la noi si este alaturi de noi in fiecare secunda chiar daca nu simtim lucrul asta sau nu stim ca acea persoana exista, poate fi o prietena , un prieten , cineva din familie, un/o strain/a ...nu are importanta ...ceea ce conteaza este ca nu suntem singuri ...tot ce trebuie sa facem noi este sa ne amintim de acea persoana atunci cand fiorul singuratatii - sentimentul acesta atat de nociv pentru sufletul nostru ne patrunde in inima .Suntem oameni si traim intre oameni ...cum am putea sa fim singuri ?
seiyra
Postat pe 8 Iulie 2008 02:58
Eu cred ca singuratatea este ceva ce vine din interor.Nu conteaza cati oameni sunt in jurul tau sau cate persoane se gandesc la tine.Sunt momente cand pur si simplu te simti SINGUR ptr ca esti nemultumit de viata ta.....dezamagit,neinteles,etc,etc!
ali_cia101
Postat pe 8 Iulie 2008 03:55
si eu cred la fel alicia
morticia_adams
Postat pe 24 August 2008 23:40
"Exista multa suferinta in lume - fizica, materiala, mentala . Suferinta unora poate fi rezultatul lacomiei altora . Suferinta materiala si cea fizica este cea cauzata de foamete, lipsa unei locuinte sau cea provocata de tot felul de boli. Cea mai mare suferinta a omului este cauzata de singuratate, de lipsa iubirii" .citat Maica Teresa
danielafina1
Postat pe 2 Septembrie 2008 10:39
mai bn singur decat intr-o companie proasta.mai bn asa decat sa fii cu cineva caruia nu-i pasa de tn,asa te scutesti singur de o suferinta
DarkAngell
Postat pe 3 Septembrie 2008 18:55
Exact.Cateodata te poti simti singur intr-o incapere plina de oameni,si te poti simti excelent singur,fara nimeni in jurul tau.Dar ma gandesc la singuratatea in doi,cat de dureroasa este.Cred ca aceasta este cea mai nimicitoare.
DeeaCatalina
Postat pe 4 Septembrie 2008 19:03
Eu am momente in care ma simt foarte singura. Am iubit si inca iubesc foarte mult pe cineva. De cand ne-am despartit..mi-e foarte greu. Uneori sunt foarte tare si reusesc sa ma stapanesc si sa trec peste orice, insa am si momente in care cad si mi-e foarte greu. Cu plansul am terminat-o de-o vreme, pt ca nu mai am lacrimi si nici nu rezolv nimic cu el. Am prietene care ma baga-n seama, care-mi inteleg suferinta si stiu prin ce trec. Nu ma neglijeaza, din contra, au grija de mine, peste tot pe unde merg ma cheama cu ele, insa majoritatea sunt cuplate, relatii serioase...le vad fericite cat de cat. Am si multi prieteni (amici) cu care ies. Am si destui admiratori cu care ies..la un suc..la un party..ca sa nu stau in casa sa ma apuce disperarea. Sunt la o facultate de baieti. Am colegi f grijulii. Ma cheama la sucuri, pizza, cluburi..am cu cine iesi in oras. Am si o familie destul de fericita si unita, mama si fratele imi sunt cele mai importante persoane, cele mai dragi si le am langa mine. Cu toate astea...tot ma simt rau..tot sufar..tot disper..tot ma simt SINGURA!
c0r1nu7z4
Postat pe 23 Septembrie 2008 02:23
bine bine... singuratatea?? e egala cu suferinta de cele mai multe ori si ce faci? suferi!! plangi sau TE plangi si apoi incepe calvarul DE CE-ului... si incepi sa gandesti... fara a mai suferi neaparat. studiu de caz, autoanaliza, introspectie... si ce descoperi in profunzimea singuratatii tale?? ca mai ai vreo 10 ani de trait si risti sa devii, daca n-ai ajuns deja, o ciudata. ia cina in familie! poate fratele tau aduce un prieten. plimba-ti catelul mai des si daca n-ai unul cumpara-ti!! iesi in oras cu pritenii! sigur cineva o sa-ti zambeasca provocator. iar daca nu mai vrei sa fii singura niciodata ... fa un copil!! e cel mai minunat lucru
adoria
Postat pe 23 Septembrie 2008 06:40
Da, singuratatea doare cel mai rau. Cand simti ca peretii se urca pe tine si te strang cand te trezesti singur dintr-o data, cand esti obligat sa fi unul si nu 2 cum era candva. Nu stiu ce e mai rau, ideea ca nu va mai fi niciodata langa tine sau durerea ce te macina putin cate putin. Dar toate astea vor trce candva pentru ca esti singur intr-o parte si ai pe cineva alaturi in cealalta. Nu degeaba se spuna ca cine nu are noroc in dragoste are in carti.
EuBebelusa
Postat pe 23 Septembrie 2008 11:01
Nimeni nu este singur, singuratatea nu exista, ea se naste doar dintr-o frustrare a noastra, cultivata involuntar de cei din jur si apoi de noi insine.Noi niciodata nu trebuie sa obosim sa cautam, sa ne intrebam pentru ca doar asa vom gasi raspunsuri, sa avem incredere in noi si niciodata sa nu ne lasam cuprinsi de dejnadejde. Speranta nu moare niciodata....
angybr
Postat pe 23 Septembrie 2008 11:56
singuratatea...............nu are de ce sa fie o rusine.....unii oameni prefera sa fie singuri,si de obicei acele pers introvertite,carora nu le place sa iasa in lume.....sa se distreze cu amicii......altele aleg singuratatea din cauza ca au suferit foarte mult din cauza unei iubiri,a unei tradari.....dar toate au un remediu.....cine e singur inseamna ca asa vrea sa fie..........trebuie sa fii optimist si sa lasi complexele sau starea negativa prin care treci.............trebuie s depasesti tot ceea ce e urat in viata.........eu una am avut si esecuri sau alte nerealizari..............dar stiu sa trec peste ..........nu imi place sa stau singura ....am familia alaturi ..........sunt o pers iubita atat de amici cat si de rude..........daca ai pe cineva langa tine intotdeauna treci peste singuratate............asa ca sa nu mai fim singure.........sa mergem inainte cu capul sus............in fiecare sa te simti pretioasa..........sa fi tu.........sa te iubesti si sa fii optimista..........ce e rau in viata trece daca vrei tu..........speranta moare ultima..........

Postat pe 23 Septembrie 2008 12:34
atunci cand preferi sa fii singur, cand te retragi cu tine si te alegi ca alternativa a invadarii spatiului intim, atunci, zic, nu vorbim despre singuratatea care te apasa si te doare, care te alege fara sa o cauti si mai ales sa o doresti.distinctie obligatorie
karment
Postat pe 24 Septembrie 2008 12:55
Te nasti singur, si mori singur, tu cu tine, cu ce esti si ce-ai facut. ceilalti iti sunt doar insotitori pentru o bucata mai mica sau mai mare de drum.
de-aceea agata-te de oricine iti ofera un zambet, un sfat, o mana, si intoarce-i-le dublu, daca ai ocazia!

Postat pe 24 Septembrie 2008 17:57
imi place f mult asta:
"Nu voi recunoaste decat in fata mea ca sunt singur. Si uneori prefer sa mi-o ascund si mie." (O.P.)
morticia_adams
Postat pe 24 Septembrie 2008 21:40
singura ma simt eu, cu un iubit, fara prietene, cu sau fara vina mea. nu am cu cn iesi in oras decat cu prietenul cu care ar trebui sa nu ma cert niciodata pentru ca raman singura. sunt nevoita sa acc multe, sa fac compromisuri pentru ca nu am cu cn iesi la un suc, vorbi. asta numesc eu singuratate.
cu putinele amice ce le am nu pot vb despre o carte, de viitor, de ceva important. si de obiecei nu iesa fara iubit niciodata, iar iubitul meu nu suporta pers cu iq mic.nu pot sa fiu prietena cu fete care vb numai de Nike, Mall, etc.
poate am si eu o vina pe undeva, dar sincer, ma simt ca un cuc in aceasta lume.
little_duck
Postat pe 25 Septembrie 2008 00:02
nimic nu suport mai rau decat singuratatea. nu imi imag o viata singura, fara prieteni. simt disperare cand realizez starea mea.
little_duck
Postat pe 25 Septembrie 2008 00:03
De la: Anonima20, la data 2008-02-28 16:23:32Cautand printre nimicuri cu visele distruse te-am intalnit pe tine, doar tu ma priveai in ochi, doar tu stiai ce era aici, am suferit pentru atatea lucruri, am plans pentru atata lume... fara sa-mi dau seama ca tu intotdeauna ai fost aici, cautand in interiorul meu ai aparut tu si mi-ai zis "niciodata nu ai fost singura"... Mereu te-ai avut pe tine , singura adevarata singuratate e atunci cand te pierzi pe tine insati si asta nu trebuie sa se intample niciodata, nu trebuie sa incetezi sa crezi in tine, in visele tale, pentru ca trebuie sa te iubesti tu pentru ca cineva sa te poata iubi...


dar fara atita melodrama si pesimism nu se poate?
sper ca te-ai mai trezit intre timp

sandra33
Postat pe 16 Noiembrie 2008 04:42
nu esti singura si nu te poti pierde pe tine ... ha ha. Doar ca trebuie sa-ti dai seama de asta, nu exista nici trecutul nici viitorul, existi tu acum in prezent, iar acum esti bine ... bucura-te de clipele tale, ramai in clipa de fata, nu pleca prin gandurile tale, prin iluzia trecutului sau viitorului, ramai aici si bucura-te ca esti ... :))
roby1k
Postat pe 16 Noiembrie 2008 04:51
Esti demna de apreciat si imi place cum gandesti felicitari..!

Postat pe 23 Noiembrie 2008 17:27
frumosilor , spuneti-mi ce puteti face voi pt o fata de 34 de ani cu doi copii minunati ,casatorita si totusi singura mereu?bucurati- va ca nu aveti cu cine impartii singuratatea ,ar fi mai jalnica in doi
gianiz
Postat pe 23 Noiembrie 2008 21:53
De la: lidiadum, la data 2008-09-24 17:57:28 Te nasti singur, si mori singur, tu cu tine, cu ce esti si ce-ai facut. ceilalti iti sunt doar insotitori pentru o bucata mai mica sau mai mare de drum.
de-aceea agata-te de oricine iti ofera un zambet, un sfat, o mana, si intoarce-i-le dublu, daca ai ocazia!


word mate!

eu traiesc dupa o idee : avem un drum , diferit de la individ la individ, noi pana ajungem la capat il personalizam, ii dam culoare, ii dam forma, chiar si sunet, trebuie doar sa intelegem asta cat mai devreme si sa ne dam seama ca tot ce facem facem pentru noi. singuratatea e doar o lipsa de afectiune si intelegere, iar daca ne uitam mai bine , le avem deja in jurul nostru, amici, prieteni, parinti. nu va mai torturati degeaba

moalesciprian
Postat pe 25 Noiembrie 2008 14:10
"Singurãtatea nu e o victorie înaintea celorlalþi, ci e de fapt un naufragiu personal"....ai dreptate DeeaCatalina,singuratatea in doi e cea mai dureroasa.Nimicitoare de-a dreptul...asa cum spui.
magda_65
Postat pe 4 Decembrie 2008 21:10
asta e singuratatea trebuie sa tinem capul sus si sa privim partea frumoasa a lucrurilor ,sa ne bucuram de tot ce ne inconjoara , o floare un pom etc ,are dreptate lidia
danutzza_stefi
Postat pe 4 Decembrie 2008 23:28
Singurãtatea e o percepþie. Nu suntem niciodatã cu adevãrat singuri, decât atunci când refuzãm noi înºine sã ridicãm privirile ºi ne construim singuri ziduri care ne izoleazã. Cel mai pregnant percepem singurãtatea ca o absenþã a cuiva drag, pe care ni l-am fi dorit aproape ºi asta ne blocheazã perceperea celorlalþi care, poate, ne-ar dori mai aproape.
ionutsk
Postat pe 5 Decembrie 2008 13:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
S.O.S.- salvati-mi viata! 33 De la: kudika006275 10 Aprilie 2009 12:43
incompatibilitate... 18 De la: oanissima22 31 Martie 2009 12:51
Ajutor , despartire ! Poveste trista :( 11 De la: george25 12 Septembrie 2011 22:00
de la o iubire inocenta la o relatie care se cheama clandestina... 19 De la: elle26 24 Iulie 2009 18:53
o singura singura gresala a fost fatala dar nu pate fi numita gresala 15 De la: cami_goanga10 8 Aprilie 2010 00:50