Setari Cookie-uri

Increderea si sacrificiu

Deci,am avut multe relatii,chiar si cate 2-3 odata,dar cand am intalnit-o,mi-am zis:asta e fata visurilor mele...
Am fost impreuna 1 an,cand o vedeam radiam de fericire,aveam aripi,puteam sa fac orice,chiar sa si zbor,daca mi-ar fi cerut ceva,faceam lucruri nebunesti ca sa-i satisfac placerile...TE IUBESC era un subiect tabu pentru mine,credeam ca nu o sa-l rostesc niciodata,dar,niciodata sa nu spui niciodata..Da o iubesc si i-am zis-o de multe ori,de prea multe ori.Am crezut ca tine la mine,mi-a zis ca ma iubeste,mi-a zis ca in momentul cand nu mai simte nimic pentru mine o sa discutam,dar,nu a fost asa.
A inceput cosmarul.....
Incepuse sa se supere pe mine din orice,sa faca sa ma simt mic,sa ma intepe din te miri ce...Am incercat sa discut,dar tot timpul era obosita,era stresata si venea cu mine sa se destinda,nu sa facem un tratat despre relatia noastra.Am aflat ceva ce nu trebuia sa aflu(se spune cateodata ca trebuie sa stim atat cat ne trebuie nici mai mult nici mai putin),am aflat ca statea cu mine din obisnuinta,ca nu avea nimic pentru mine,am innebunit atunci,oare cu ce gresisem?O iubeam prea mult,cred ca asta a fost vina mea.
Cand vedeam ca nu vrea sa comunice si o simteam din ce in ce mai rece fata de mine(mai ales ca stiam ca sta cu mine....nu stiu de ce)ma inchideam in mine si nu mai reuseam sa duc la final nici un subiect,parca creierul meu se inchircise,se ascundea in ungherele intunecate ale capului sa nu-l pot gasi.
A vrut sa se desparta de mine de multe ori,dar niciodata cu adevaratul motiv:nu mai tine la mine.Pentru ea era simplu,vrei sa dispar din viata ta?Cum sa zic da,o iubeam si o iubesc in continuare....
Increederea iti aduce o durere in inima cand te astepti mai putin...
Acum ne-am despartit,dar cum:am fost nevoit sa plec de langa ea pentru o perioada si am discutat despre noi,curios,a stat de vorba si a vrut sa continuam,sa vedem ce se intampla...Si s-ntamplat,a zis ca se simte bine singura si sa nu o mai sun pentru un timp,o sa ma sune ea,ok,am zis pentru cateva zile.Gandidu-ma tot timpul la ea,stiind ca nu este fericita cu mine i-am redat libertatea sa-si gaseasca fericirea.
Acum sunt fericit si nefericit in acelasi timp:fericit pentru ea si nefericit pentru mine.
Iubiti si daruiti,sa nu va treziti ca aveti iubire de daruit si nu aveti cui sa-i daruiti.
HAPPY VALENTINE"S DAY sau DRAGOBETELE
mapamond
Postat pe 14 Februarie 2008 12:09
Apreciez k i-ai redat libertatea cand ai aflat.. nu multi sunt in stare. Asta inseamna sa iubesti. Ea nu cred ca-si va da seama vreodata ce a pierdut, iar tie iti spun k va rasari soarele si pe strada ta si vei gasi pe cineva care sa te merite. Capul sus :))
aly1987
Postat pe 14 Februarie 2008 12:20
Mersi aly pentru incurajare,chiar aveam nevoie.
sunt inconjurat de multe persoane dar tot singur ma simt,aici,pot sa ma descarc.:))Mersi inca o data
mapamond
Postat pe 14 Februarie 2008 12:31
felicitati pentru ca ai lasat-o sa-si gaseasca ceea ce ea intelege a fi fericita!!!...o iubesti cu adevarat!!...dar nu-ti irosi darul de a oferi dragoste cu cine nu te merita...mergi mai departe...se va ivi si cea care va intelege dragostea ta...dar atentie:uneori prea multa dragoste sufoca...poate deveni posesiva..asa ca ai grija...succes

Postat pe 14 Februarie 2008 13:37
Ai spus k uneori ai avut 2-3 relatii deodata , cred k in viata totul se plateste sau cum bine stim expresia "fiecare nas isi are nasul". Ce sa zic...imi pare oricum sincer rau pt tine si te admir k poti sa spui :sunt fericit dak ea e fericita"...cred k asta inseamna iubire pana la urma...Happy Valentine`s Day la toata lumea! Va pupiii
Kittynelle
Postat pe 14 Februarie 2008 14:44
haha,asta vroiam sa zic si eu...s-a intors roata ,si a venit plata pentru tipele de dinainte ,de care ti-ai batut joc- sa simti si tu ce au simtit ele atunci
lief
Postat pe 14 Februarie 2008 15:25
Lief nu ma plang pentru ceea ce sa intamplat,nu e vorba ca se invarte roata,daca ar fi sa o iau de la inceput si as sti ce s-ar intampla,crede-ma,tot asa as alege.Nu ai iubit niciodata?Stii ce inseamna sa iubesti?Iti doresc sa iubesti.
Deci,am scris aici o poveste de dragoste pe care am trait-o eu,nu vreau sa intelegeti gresit,e doar povestea mea,nu vreau sa va fie mila de mine sau mai stiu eu ce,e doar povestea mea de dragoste si am vrut sa o scriu aici.
O iubesc si o voi iubi mereu Lief,nimeni nu poate sa-mi ia aceste sentimente....
mapamond
Postat pe 15 Februarie 2008 11:36
Dupa cum spunea Freddie Mercury:THE SHOW MUST GO ONE
mapamond
Postat pe 15 Februarie 2008 11:39
da,imi dau seama,facusem o gluma- prin care am vrut sa deduci ca asta e viata ,uneori patim sa facem noi pe altii sa sufere ,poate inconstient,alta data inghitim noi ,si consideram ca nu meritam ce patim,dar...te-ai gandit ca poate ar vrea sa lupti mai mult pentru ea ?poate te vede un om slab ,care renunta usor ?ce ai de pierdut pana la urma ?orgoliul?
lief
Postat pe 15 Februarie 2008 17:23
Am pierdut-o odata si am recastigat-o,de felul meu sunt orgolios dar cu ea am renuntat la orgoliu.Dupa cum am scris la inceput,am aflat ca nu era fericita cu mine,statea doar din obisnuinta si dupa cum toti stim dragoste cu de-a sila nu se poate,inca nu am renuntat dar.....
Nu poti tine pe cineva langa tine daca nu vrea,la un moment dat tot o sa plece...
Acum am ramas doar cu speranta...speranta moare ultima
Deci orgoliu....nu
mapamond
Postat pe 15 Februarie 2008 19:50
nu vreau sa fiu rea dar se intoarce roata.
ceea ce vreau eu sa spun este ca atunci cand tu umbali 2-3 o data nu te gandeai la consecinte si la faptul ca acele fete pote te-au iubit asa cum ai iubit-o si tu pe ea, si atunci cand ai crezut k esti pregatiti sa simit ce e iubirea si sa fii sincer, s-a comportat ea asa cum te-ai comportat tu cu celelalte.

cum am mai zis, nu vreau sa fiu rea, dar asta a fost o invatatura de minte pt tine, si sper sa ai invata ceva din asta


Postat pe 16 Februarie 2008 16:00
si ? asta ni se intampla tuturor -nu-ti poti impune sa iubesti pe cineva ,chiar daca celalalt nutreste sentimente-cel mai rau e atunci cand ii dai sperante desarte
lief
Postat pe 17 Februarie 2008 21:24
mi se pare ca sunteti destul de razbunatoare, fetelor, nu credeti? ce-i kestia asta cu roata care se intoarce? hai sa fim seriosi! voi n-ati gresit niciodata in viata? nu mai zic ca sunt convinsa ca unele dintre voi, chiar s-au si postat masiv pe forum topicuri in genul asta, ati avut, cel putin o data in viata, doua relatii in paralel... deci, ce-aveti cu bietul mapamond? asta a fost viata lui, eu il inteleg perfect. si, in definitiv, cine suntem noi sa judecam pe altul si sa-l condamnam pentru asa-zisele lui greseli? si isus cristos a zis sa ridice piatra doar cel care e nevinovat... so, acum sa va vad! care mai indazniti?! eu cred, draga domnule mapamond, ca fata aia pe care o iubesti nu te-a iubit niciodata, asa ca uit-o, las-o-n pace... cine stie din ce motive a intrat in relatia cu tine, de tranzitie, poate, un compromis temporar, sau, na, ai fost, poate 'umbrela de vreme rea/-se mai intampla, nu? asa ca, nu te mai gandi la ea. vindeca-ti inima, si tine-o deschisa, ca s-ar putea ca azi, maine, peste o saptamana sau un an, cine stie, s-o gasesti pe EA, femeia vietii tale. eu iti doresc mult succes! si putere sa treci peste momentul asta greu.

Postat pe 18 Februarie 2008 06:56
iulia,tu nu citesti ,ca asta scriam eu mai sus ?"asta ni se intampla tuturor -nu-ti poti impune sa iubesti pe cineva ,chiar daca celalalt nutreste sentimente-"apropo,greseala survine atunci cand nu ubesti si dai sperante false partenerului !
lief
Postat pe 18 Februarie 2008 09:43
dragutza lief, drept ii ca uneori mai citesc in diagonala, ca nu se prea merita subiectu', sau timpu'-i limitat! dar las', ca nici cu tine nu mi-e rusine! no offence. nu TIE iti raspundeam cu razbunarea, cu tine chiar eram de acord, dar am zis ca nu e cazul s-o lungesc prea mult, le raspundeam 'fetilor' vindicative, care-i faceau 'tzac-tzac-tzac' bietului mapamond!

Postat pe 18 Februarie 2008 10:05
:) adevaru e ca totu e relativ,nu poti intr-o relatie dupa ce inchei sa gasesti o victima strict si un vinovat
lief
Postat pe 18 Februarie 2008 10:11
da, stii vorba aia : singurul lucru absolut e ca totul e relativ! si intr-o relatie destramata, cum ziceai, de cele mai multe ori, fiecare isi are partea sa, mai mica sau mai mare, de vina! ca perfecti nu suntem nici unul, asta-i singurul lucru cert! a, mai e unul : ca o sa murim! ca, daca tot va impui capul cu proverbe si zicatori, s-o mai zic si pe-asta, ca nu suntem siguri de absolut nimic in viata noastra, decat de faptul ca vom muri! si, fiindca nu stim cum, cand, de ce etc, sa traim cat mai bine/frumos/intens...atat cat ne mai e dat!

Postat pe 18 Februarie 2008 10:20
sti vorba aia ,,speranta moare ultima...dar moare!"cat despre faptul ca o vei iubi mereu...nu cred.o s-o uiti cu timpul,doar ca iti e greu acum sa faci singur tot ce faceai cu ea.nu e sfarsitu' lumii si cum se spune ca invatul are si dezvat...o sa treaca.nu vreau sa crezi ca sunt o insensibila sau ca nu am iubit niciodata...iubesc si am iubit si alt baiat(fata de cel de acum), de fiecare data altfel.cand am fost dezamagita pentru prima data credeam ca nu o sa mai iubesc...sau cel putin nu asa de mult.ei bine, acum iubesc enorm, asa cum am iubit si altadata, si daca ar fi(Doamne fereste!)sa nu mai fiu cu cel de acum sunt sigura ca pot iubi iar, poate tot ,,enorm".viata asta e asa frumoasa daca o privesti din unghiul potrivit...trebuie doar sa gasesti acel unghi. nu cred ca ti s-a intamplat asta pentru ca ,,s-a intors roata" ...sa fim seriosi...daca s-ar intoarce roata de fiecare data...toti am merge plangand pe strada.cred ca asta cu roata e inventata doar ca sa ne gasim scuze(deasta mi s-a intamplat-pt ca s-a intors roata).asa a fost sa fie...nu trai in trecut ca viitorul si prezentul sunt mult mai frumoase(daca vrei).

VEZI CE FRUMOS E AFARA?

Postat pe 18 Februarie 2008 12:59
Deci pana la urma viata e frumoasa si trebuie sa o traim.Cat cum si de ce?Asta este intradevar relativ.
Nu am cautat tap ispasitor niciodata,pur si simplu nu a fost sa fie,eu as fi vrut dar ea nu,asta e.Cum a zis si IULIA toti suntem vinovati de ceva,nu suntem sfinti(chiar si Sf.Petru la tradat pe Isus si totusi a primit cheia la usa raiului).
Acum este fffff.greu,dar timpul(sper)sa vindece ranile,acum nu prea cred si nici nu stiu daca vreau asta,O IUBESC PREA MULT chiar si acum cand este departe de mine si nu mai suntem impreuna.
viata asta e asa frumoasa daca o privesti din unghiul potrivit...spune cineva,asa e...am gasit deja unghiul dar incerc sa-l definesc,dar pentru unii este mai usor pentru altii este mai greu...
Iubirea nu poti sa o comanzi,pur si simplu iubesti sau nu,cum,de ce si in ce masura asta depinde de fiecare dintre noi.
Da,nu trebuie sa traim in trecut sa traim prezentul si viitorul....dar ce facem cu toate amintirile placute pe care le-am trait,trebuie sa le uitam?si trecutul isi are partile lui bune si rele...bineinteles...Nimeni nu traieste in trecut D-soara,dar uneori trecutul iti mai alina prezentul si viitorul,nimeni nu trieste in trecut,dar uneori trecutul iti da aripi pentru prezent si viitor,nimeni nu traieste in trecut dar totusi toti(sau aproape toti)ne amintim de trecut...
Totul este relativ,chiar si cand afara e soare in sufletele noastre poate sa fie furtuna,sau invers.
Pana la urma o intrebare:poti spune la cineva"TE IUBESC"atuci cand,in viata acelei persoane esti doar o "umbrela pentru vreme rea"?
mapamond
Postat pe 18 Februarie 2008 14:23
hmmm...m-ai pus pe ganduri cu amintirile...ai dreptate...dar cu timpul amintirile se ,,transforma" in functie de ceea ce mai simtim...cu timpul nu o sa mai spui ,,o iubesc" o sa spui ,,am iubit-o".trebuie sa vrei asta ;sa o uiti...sau sa uiti ca o iubesti.daca ai lasat-o sa plece din viata ta, las-o sa plece si din inima ta pentru ca asta e cel mai greu(sa o pastrezi acolo).o sa iti amintesti mereu de ea dar altfel.am vrut sa te fac sa vezi ,,momente placute" si in prezent sau sa-ti faci planuri de viitor pentru ca trecutul sa fie ,,acaparat" int-un fel de aceste momente din prezent...o sa fie bine...si din cate am citit, tu sti asta...doar ai incredere!...

Postat pe 18 Februarie 2008 14:40
Imi dau seama ca nu sunt ranit de ea.
Nu,nu vreau sa o uit,acum cand am vazut ce inseamna iubirea cu adevarat?cum as putea sa o uit?
O iubesc acum cum nu am iubito niciodata...
La intrebarea mea:poti spune la cineva"TE IUBESC"atuci cand,in viata acelei persoane esti doar o "umbrela pentru vreme rea"? raspund tot eu:da se poate dar nu ea,este o persoana cu capul pe umeri si nu ar spune ceva ce nu ar simti.
O iubesc si o voi iubi mereu cu toata fiinta mea,chiar daca o sa fie sau nu....sa fie fericita orice ar face...
Va multumesc pentru tot!
mapamond
Postat pe 19 Februarie 2008 15:13
Ai reusit sa o uiti?

Postat pe 2 Iulie 2008 21:41
hai mai Euterpe..pai ce faci..incurajeaza-l ..pai...



lasa ca-si va da ea seama..si o sa fie prea tarziu....

Postat pe 2 Iulie 2008 21:51
mapamond, ce n-as da si eu ca fostul meu prieten sa gandeasca la fel ca tine!adica, sa simta ce simti tu...sa stii ca si eu am fost o fata nehotarata si probabil ca nu i-am aratat celui pe care il iubeam cat de mult il pretuiam si am vrut sa ne despartim si s-a intamplat de catevea ori, pe parcursul a 4 ani de relatie...dar am sfarsit tot asa, despartiti, de data asta din dorinta lui, pentru ca el e genul de persoana care vrea "totul sau nimic"..si acum a trecut mai mult de un an si eu tot pe el il iubesc si ii doresc sa fie fericit si impinit...ce vreau sa-ti spun e ca nu intotdeauna lucrurile sunt atat de drastice sau clare..ca o persoana care nu stie ce vrea nu inseamna neaparat ca nu te iubeste, oamenii sunt diferiti, mai stii ca n-o sa-si dea seama odata ce reprezinti pentru ea?eu una n-as putea spune cu siguranta ca nu te-o iubit niciodata, sa mergi mai departe...suntem atat de complecsi si de diferiti, incat nici noi nu ne dam de multe ori seama...pe mine ma intristeaza relatiile astea...mi se pare o cruzime ca omul cu care ai impartasit atatea sa devina un simplu "fost"..ceea ce sunt si eu acum, o simpla "fosta"...sper sa va clarificati problemele si sa va impacati...sunt o optimista, totusi:). Numai bine tuturor!
roombuu
Postat pe 11 Iulie 2008 13:09
nu,nu am uitat-o,cum as putea sa o uit,este iubirea vitzii mele,dar daca este fericita fara mine este bine,ma simt shi eu bine.trebuie sa privim inainte sa nu ne uitam la usa inchisa,trebuie sa ne uitam la usile deschise inaintea noastra.........
nu cred ca o sa o uit niciodata....
viata e un lung sir de despartiri....
mapamond
Postat pe 18 Iulie 2008 15:44
apropo maryamm,nici tu nu ai inteles nimic din ce am scris eu aici....
NU AM NEVOIE DE INCURAJARI,DE APLAUZE SAU DE ALTE LUCRURI,A FOST PUR SHI SIMPLU POVESTEA MEA,POVESTEA MEA DE DRAGOSTE,CU TOATE CA NE-AM DESPARTIT.....
mapamond
Postat pe 18 Iulie 2008 15:48
mapamond, caut-o daca inca o iubesti!niciodata nu e prea tarziu!
roombuu
Postat pe 19 Iulie 2008 21:55
frumos scris despre o iubire...cineva zicea:SUNT DOUA MODALIATI DE ARATA DRAGOSTEA UNEI FEMEI:1-CASATORINDU-TE CU EA daca nu este...si 2-RESPECTAND-O daca este! tu ai avut ocazia sa faci prima modalitate ...pacat de sentimentele investite.Totusi nu cred ca e prea tarziu- o dragoste adevarata poate dura mult si nu poate fi uitata niciodata .Daca te-a iubit adevarat te va cauta ea...cand va considera ca esti jumatatea ei.
miky2008
Postat pe 13 Octombrie 2008 13:21
Din pacate in ziua de astazi cam greu iti gasesti jumatatea ta... si cand crezi ca ai gasit-o la un moment dat iti dai seama ca nu este. Am si eu acum o a treia relatie si din pacate scartie, am o senzatie foarte proasta, o senzatie care nici nu o pot descrie cel putin incep sa nu mai am incredere in mine insumi si imi povoaca un disconfort fenomenal, nu ma mai pot concentra si nu mai am acea energie de care am nevoie. .........Daca cineva imi poate da niste sfaturi le astept cu nerabdare !!! o zi buna tuturor
khristine
Postat pe 6 Noiembrie 2008 17:06
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 18:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce obiceiuri alimentare nesanatoase aveti? 16 De la: honeybrunette 28 Mai 2009 00:06
Astept pareri de la voi.. 3 De la: kitty_krieger 30 Aprilie 2010 01:11
ramadan karim! 2 De la: myeyes 10 August 2011 00:44
rutina sau altcineva? 20 De la: luyyzz 23 Septembrie 2009 15:22
sa renunt sau sa merg mai departe? 201 De la: bianca_bb82 18 Noiembrie 2010 11:18