Setari Cookie-uri

despre florile de apartament

intr-adevar violetele au de multe ori probleme la radacina.. au nevoie ca radacinile sa fie ,, aerisite,,.. dar asta nu inseamna ca daca le schimbi pamantul isi vor reveni in mod sigur.
Dupa cum scriam si mai demult.. cand o planta incepe sa moara, este greu sa o readuci la viata. Ideea e ca probabil au suferit cat timp ai fost tu plecata.. nu au avut apa necesara, caldura.. lumina. Violetele sunt plante f fragile.. cred ca stii deja asta, din moment ce le ai acasa.
oricum.. schimba-le pamantul.. dar fa-o numai daca nu mai are flori. Daca mai are asteapta pana ce trec.. se gaseste in comert un pamant f bun.. florimo se numeste. ti-l recomand.. si multa bafta!

Postat pe 4 Noiembrie 2008 17:14
multumesc fetelor...astazi am sa le schimb pamantul...le am de mult timp si niciodata nu am patit asa...de asta am intrat in panica...oricum va multumesc si sper sa rezolv...daca ele sunt bolnave si eu sunt...imi sunt tare dragi si le iubesc ca pe copii mei...pupici
ginetta
Postat pe 5 Noiembrie 2008 12:04
buna seara
sunt noua pe forum si nu stiu exact cum functioneaza toata treaba asta, dar am si eu o problema cu "iubitele mele", le-am mutat de pe balcon in casa unde nu am foarte multa lumina si nu stiu ce trebuie sa fac ca sa am cat mai multa lumina la flori.Stie cineva ce sistem de iluminat se folosesc in sere?
multumesc!
vio83
Postat pe 12 Noiembrie 2008 16:39
buna vio...uite ca la asta nu m-am gandit...eu am foarte multa lumina in casa...si SOARE...asa ca de multe ori stau cu jaluzelele trase sa nu se arda...in general le place lumina..(dar nu lumina directa)...ai observat cum le este asa in peniumbra?oare le dauneaza...eu nu cred...am citit undeva ca lumina de neon le-ar prii...incearca...pupici si bine ai venit!!!!!!!!!!!!!!!
ginetta
Postat pe 12 Noiembrie 2008 16:53
cat au stat afara a fost totul ok
dar acum au inceput sa piarda din frunze.vara,primavara si toamna nu am nici o problema,am lumina suficienta fara sa imi fac griji ca se ard,iarna se lasa cu probleme se pare.E prima iarna in acest apartament si deja nu imi place cum se manifesta floricelele... prea multe frunze moarte.
Ce fel de neon?
Multumesc mult!
vio83
Postat pe 13 Noiembrie 2008 14:26
fetelor astazi am umblat la violetele mai batrane...ati avut dreptate..ce am gasit la radacini,ma mir ca au mai trait pana acum...de-abia am putut sa le descurc..era ceva batatorit,clisos...sa speram ca o sa-si revina in urma ¨operatiei¨le-am schimbat si pamantul...acum intram in asteptare...pupici si sa aveti o zi buna!!!!!!!!!!!!
ginetta
Postat pe 14 Noiembrie 2008 16:33
VIO,sa indepartezi frunzele care sunt moi..banuiesc ca sunt la baza rozetei si muta-le pe un pervaz la o fereastra....nu e ca pe balcon,dar tot au putina lumina...pupici si mai vorbim!!!
ginetta
Postat pe 14 Noiembrie 2008 16:37
Trebuie sa ma laud, ca am fost prea dezamagita ... Sunt un anti-talent total cand e vorba de flori. Dar ce imi lipseste ca telent, compensez cu incapatanarea mea. De mentionat - toate ghivecele din casa cumparate de mine au flori cu flori, nu chestii verzi (pe ideea ca daca am ce sa astept de la ele, le dau mai multa atentie).

Unu: Calanchoia mea, pe care am reusit sa o nenorocesc iarna trecuta (nu a murit, dar s-a buruienit, arata urat de tot), vara asta am scos-o pe balcon - a se vedea in soare pana la 2 dupa-masa, daca nu mai tarziu, si s-au indesit frunzele, si acum infloreste (iupii!!! Deci: ii place luminba en-gros!)

Doi: steaua Craciunului (poinsoneta parca) - scrie pe net ca daca vrei sa faca frunzele acelea rosii trebuie acoperita cu o galeata ceva, sa aiba numai 10 ore de lumina pe zi - yeah, right... De parca m-as risca eu sa ii pun galeata de cu seara sa uit sa o dau jos dimineata ... Am lasat-o in pace, si am vazut aseara ca a inceput sa isi inroseasca frunzele! Nu stiu ce i-am facut, da' are tendinte sa faca ce trebuie!
catalinaOlo
Postat pe 16 Decembrie 2008 11:25
Buna! Begoniile intra intr-o perioada de pauza vegetativa dupa inflorire. Pentru ca ele cresc din bulb, acesta se mentine viu in ghiveci si de aceea pamantul trebuie udat regulat, dar mai rar si doar cate putin. Dupa cateva luni, planta renaste. E valabil si pentru planta numita gloxinia.
Sa-ti mearga bine. Succes!
jemarcela
Postat pe 26 Ianuarie 2009 11:11
De la: jemarcela, la data 2009-01-26 11:11:54 Buna! Begoniile intra intr-o perioada de pauza vegetativa dupa inflorire. Pentru ca ele cresc din bulb, acesta se mentine viu in ghiveci si de aceea pamantul trebuie udat regulat, dar mai rar si doar cate putin. Dupa cateva luni, planta renaste. E valabil si pentru planta numita gloxinia.
Sa-ti mearga bine. Succes!


Sar'na ... Da' nu merge la toate begoniile ... ca eu am primit de ziua mea o begonie superba - plina de flori! Am udat-o cu grija, i-am rupt florile uscate ... i-am povestit ... am tinut-o la lumina da' nu la soare ... degeaba, tot s-a topit ... si mai aveam un pic si imi faceam calendar langa floare sa vad cand am udat-o! Degeaba, nu se leaga begoniile de mine si pace buna! Am renuntat la ele ... :(
catalinaOlo
Postat pe 26 Ianuarie 2009 22:24
mie imi plac foarte mult cactusii. si imi mai place oleandrul.
mkdisk
Postat pe 9 Aprilie 2009 11:09
Buna fetelor,a trecut ceva timp de cand nu am mai intrat pe aici...am nevoie de un sfat...care dintre voi are azalee?a mea a inflorit si acum se scutura...i-au picat toate frunzele...ai impresia ca se usuca...nu stiu ce sa-i fac....va rog ajutati-ma cu un sfat...nu as vrea sa o arunc....multumesc si va pup!!!!!!!!!!!!!!!
ginetta
Postat pe 5 Mai 2009 18:40
De la: ginetta, la data 2009-05-05 18:40:58Buna fetelor,a trecut ceva timp de cand nu am mai intrat pe aici...am nevoie de un sfat...care dintre voi are azalee?a mea a inflorit si acum se scutura...i-au picat toate frunzele...ai impresia ca se usuca...nu stiu ce sa-i fac....va rog ajutati-ma cu un sfat...nu as vrea sa o arunc....multumesc si va pup!!!!!!!!!!!!!!!


http://www.gradina-online.ro/Ingrijirea_la_Azalee_Rododendron__A3675.html
Incearca sa le refaci cum scrie acolo.Sau vezi unde ai facut vreo greseala la ingrijire.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 5 Mai 2009 21:33
De la: oana81, la data 2008-05-22 14:29:03Frumoasa floare iasomia de madagascar.. bine, mie imi place mult orice fel de iasomie! :) Este o planta destul de pretentioasa si dificil de crescut si intretinut in apartament..
Iasomia de Madagascar este cea mai cunoscuta planta dintre cele 13 specii ale genului Stephanotis.
.. Mireasma seamana foarte mult cu aceea a iasomiei originale, de unde rezulta si numele comun.. Infloreste in perioada ianuarie-mai, in principal, dar si la inceputul verii pana la inceputul toamnei. Mireasma florilor acestei plante este una dintre cele mai parfumate din intreaga lume! Asa ca da-ti seama cat de placut e sa o ai in casa..are un aspect placut daca este pastrata intr-un ghiveci sau intr-un cos atarnat. Ofera-i plantei un spalier sau un alt tip de suport pe care se se poata agata.
Pentru a incuraja inflorirea, primavara te sfatuiesc sa afani pamantul si, de asemenea, sa indepartezi lemnul putrezit sau stricat in orice fel. In plus, poti aranja si indrepta cu grija "incalceala" de ramuri pe care aceasta planta o creeaza adesea. Fixeaza ramurile pe suportul pus la dispozitia plantei si ajut-o sa creasca in directia corecta.
.. are nevoie de multa lumina, dar vara nu suporta soarele direct, deoarece provoaca arsuri pe frunze.. Lumina indirecta este cea mai potrivita pentru dezvoltarea armonioasa.. Necesita o temperatura moderata (18-22 grade Celsius), dar, daca aerul este umed, suporta si temperaturi mai ridicate, pana la cel mult 30 grade Celsius. Nu suporta diferentele de temperatura bruste, nu ii place sa fie mutata din loc in loc si, desi poate tolera si temperaturi mai scazute, nu rezista iarna sub 8 grade Celsius. Este o planta careia nu ii prieste frigul si, chiar daca dezvoltarea sa este mult mai armonioasa in spatii deschise, afara nu poate fi protejata foarte bine de curent si de frigul toamnei si al iernii. Daca iti asezi planta in camera, pe o policioara din lemn, protejeaz-o de frig si de curent. Iarna se uda rar, iar vara, cu moderatie, si poate fi pulverizata din cand in cand pe frunze, dar niciodata pe flori! Atentie! Excesul de umezeala in sol provoaca putrezirea radacinilor si moartea plantei! Substratul trebuie sa fie poros si hranitor. El va cuprinde turba, pamant de gradina, pamant de frunze si nisip. Se poate utiliza si pamantul tip turba de florarie sau un alt sol poros si hranitor. Se pot Fertilizarea este necesar sa fie facuta lunar si este util un amestec care are un drenaj foarte bun.


Vreau si eu una! De unde se paote cumpara?
Kathara
Postat pe 5 Mai 2009 21:58
In orice florarie gasesti aceasta floare...este superba...a mea are flori albe, dar imi doresc una cu flori...grena.....este foarte sensibila la variatiile de temperatura...si sa nu o misti dintr-un loc in altul...ii cad florile...pupici si iubiti florile...
ginetta
Postat pe 7 Mai 2009 22:57
Am multe flori acasa si de toate sunt mandra.Am pus anul trecut un pui de cactus, pe care l-am rupt de la altul care e foarte mare si batran si care de cand il are mama nu a inflorit decat o data.
Vreau sa spun ca micul meu cactus are boboci!!
Dar ce ma deranjeaza cel mai tare e ca o alta floare, careia ii mergea foarte bine si care are boboci, niste rautati de gugustiuci mi-au rupt-o, in ideea ca sa isi faca ei cuib, pentru ca in fiecare an au avut cuib in fereastra mea de la bucatarie, iar acum nu am mai vrut sa sacrific o alta floare pentru ei. Oricum, fac o mizerie de nedescris si trebuie sa arunci floarea in care si-au facut ei cuib, deoarece nu mai e buna de nimic.
andra83
Postat pe 14 Mai 2009 10:09
De la: etta70, la data 2008-03-28 12:43:09 salut!...mai aveti o"colega de breasla",care vorbeste cu florile!!....eu chiar le ud si cu aiazma!!!.....cand si cand,atunci cand observ ca nu le mai merge asa de bine....dar sunt "iubitele mele" si nu as renunta la flori pentru nimic in lume....si nici la cele din glastra.....sa stii,ginetta,ca si eu am patru feluri de crin si chiar ma intrebam de ce nu mai infloresc de 2 ori pe an ca inainte....ori am flori de paste, ori de craciun(dar nu toti)....nu stiu nici eu care e problema....dar nu pot renunta la ei...ii ingrijesc si sper...si,vorba ta,ii mai si dojenesc cateodata!!..ha ha ha ...va pup si aveti grija de floricele,pt. ca eu cred ca cine iubeste florile este un om bun si romantic!!!...ciao!!
kudika023786
Postat pe 1 Iunie 2009 16:35
Buna...dragele mele prietene...cine stie sa-mi spuna va rog, de ce nu face flori craciunica mea,in conditiile in care in fiecare an era´´´ plina´´ de flori.....mentionez ca nimic nu s-a schimbat in privinta ingrijirii sale,aceleasi ´´´´obiceiuri´´´´ de pana acum....si nici o floare de doi ani....vine CRACIUNUL si eu plang dupa floricica mea.....va pup si va doresc tot binele din lume.
ginetta
Postat pe 28 Noiembrie 2009 17:44
De la: ginetta, la data 2009-11-28 17:44:33Buna...dragele mele prietene...cine stie sa-mi spuna va rog, de ce nu face flori craciunica mea,in conditiile in care in fiecare an era´´´ plina´´ de flori.....mentionez ca nimic nu s-a schimbat in privinta ingrijirii sale,aceleasi ´´´´obiceiuri´´´´ de pana acum....si nici o floare de doi ani....vine CRACIUNUL si eu plang dupa floricica mea.....va pup si va doresc tot binele din lume.


ai incercat sa ii schimbi locul unde sta de obicei?poate sta undeva unde temperatura este destul de ridicata
mitura
Postat pe 30 Noiembrie 2009 22:55
am si eu si face numai in ziua de craciun,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
ghiuzelim
Postat pe 30 Noiembrie 2009 22:58
De la: mitura, la data 2009-11-30 22:55:26
De la: ginetta, la data 2009-11-28 17:44:33Buna...dragele mele prietene...cine stie sa-mi spuna va rog, de ce nu face flori craciunica mea,in conditiile in care in fiecare an era´´´ plina´´ de flori.....mentionez ca nimic nu s-a schimbat in privinta ingrijirii sale,aceleasi ´´´´obiceiuri´´´´ de pana acum....si nici o floare de doi ani....vine CRACIUNUL si eu plang dupa floricica mea.....va pup si va doresc tot binele din lume.


ai incercat sa ii schimbi locul unde sta de obicei?poate sta undeva unde temperatura este destul de ridicata




...vino cu ea la mine si o s ati mearga bine......
gratuit89
Postat pe 30 Noiembrie 2009 23:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PRESELECTIE!!! 1 De la: candy_girl_2287 28 Ianuarie 2008 17:18
De ce stati pe forum?:D 85 De la: micnegrusiurat4 28 August 2009 11:03
buna 3 De la: miss_darine 10 Mai 2010 08:51
Soc !!! Cercetatorii britanici ... 6 De la: Boris_the_Blade 3 Aprilie 2013 11:22
Intrebari si raspunsuri fara perdea 836 De la: dalilascumpy 4 August 2009 08:31