Setari Cookie-uri

despre florile de apartament

cred ca as vrea sa mai schimbam subiectul,mereu despre barbati si iubiti rai si gelosi,despre soacre,despre fete care nu stiu ce vor,despre amante si alte alte alea....haideti sa vorbim despre flori.Mie imi plac la nebunie,imi inveselesc viata si casa si imi sunt dragi ca si copii..cine ma ajuta cu un sfat?Am mai multi crini si nu vor sa infloreasca deloc,desii au toate conditiile....ca la carte.Multumesc!
ginetta
Postat pe 28 Martie 2008 00:07
schimba-le pamantul. eu am un trandafir japonez care nu voia sa faca floricele. anul trecut i-am schimbat pamantul si acum are bobocei. bine am pe balcon o mini gradina, de ficus sunt cea mai mandra( el e baiatul mamei).crini nu am, asa ca singurul sfat pe care ti-l pot da e acesta.

Postat pe 28 Martie 2008 09:11
vivi anna,i-am schimbat pamantul,i-am respectat perioada de repaus,cand am reluat udatul i-am administrat si ingrasamant...nu vrea..anii anteriori imi infloreau si de 2 ori pe an....mai astept...si ieri i-am certat...le-am spus ca daca nu infloresc ii tai si ii fac salata....acum sa vedem daca le este FRICA...merci
ginetta
Postat pe 28 Martie 2008 11:31
hahahahaha! poate de data astai iti iese. credeam ca numai eu sunt " nebuna" si vb cu florile.

Postat pe 28 Martie 2008 12:07
salut!...mai aveti o"colega de breasla",care vorbeste cu florile!!....eu chiar le ud si cu aiazma!!!.....cand si cand,atunci cand observ ca nu le mai merge asa de bine....dar sunt "iubitele mele" si nu as renunta la flori pentru nimic in lume....si nici la cele din glastra.....sa stii,ginetta,ca si eu am patru feluri de crin si chiar ma intrebam de ce nu mai infloresc de 2 ori pe an ca inainte....ori am flori de paste, ori de craciun(dar nu toti)....nu stiu nici eu care e problema....dar nu pot renunta la ei...ii ingrijesc si sper...si,vorba ta,ii mai si dojenesc cateodata!!..ha ha ha ...va pup si aveti grija de floricele,pt. ca eu cred ca cine iubeste florile este un om bun si romantic!!!...ciao!!

Postat pe 28 Martie 2008 12:43
decat sa ne scoatem ochii pe forum mai bine vb despre flori. bun venit in club tuturor iubitoarelor de flori!

Postat pe 28 Martie 2008 13:15
ma bucur enorm ca sunteti iubitoare de flori...eu nu as putea trai fara ele....sotul meu cand suna acasa,intotdeauna ma intreaba...ti-ai mai cumparat vreo buruiana?...stie ca ma supar si o face intentionat...este un subiect care ne mai destinde si sunt sigura ca sunt multe fete pe forum iubitoare de flori...asteptam si alte opinii,solutii,intrebari....va pup...
ginetta
Postat pe 28 Martie 2008 13:26
adevarul e ca o casa fara flori e goala!si eu vorbesc cu florile.de, mostenire de la mama :).
cateodata ma apuca rasul si imi spun singura :Doamne ai innebunit vorbesti cu florile!!
:)

Postat pe 28 Martie 2008 13:39
ginetta intra pe google in "plante de apartament "si poti gasi acolo informatii multe despre cum sa rezolvi problema.

Postat pe 28 Martie 2008 14:30
Visul meu este ca daca voi avea vreodata casa ,sa-mi fac o gradina in care sa am flori tot timpul anului:incepand cu ghiocei,apoi brandusele,apoi zambilele,lalelele.....toate florile posibile....bujori,trandafiri,crini,magnolii(ador aceste flori!!)....pana toamna tarziu...sa termin cu crizantemele si alte flori tarzii!!......credeti-ma ca as sta toata ziulica numai afara,in chiosc(mi-as face si din acesta) si as adulmeca mirosul acestora in aer.....mmmmm!!!...parca-l si simt!!!....doamne,ce ma relaxeaza!!!......iar in casa scarile ar fi pline de flori ornamentale,in camere plante inalte cu frunze mari!!!.....doamne,cred ca asa ar cam fi in rai!!!.....P.S.-daca doriti sa-mi admirati florile pe care le primesc cu diverse ocazii(cateva din multe altele),sunteti invitatele mele la profilul meu...sper sa va placa.....mie imi mingaie sufletul si doar cand le vad in poze.....pupici

Postat pe 28 Martie 2008 18:52
etta,exact acelasi crin rosu am si eu,este ultima achizitie,a inflorit anul trecut o data si gata...mi-e ciuda pe el....dar sper sa-i vina mintea la cap si sa ma rasfete macar cu o floricica...acelasi vis il am si eu in legatura cu casa dar,cine stie ce ne mai rezerva viitorul.mama mea a prins 70 de butasi de trandafiri(cu sticla de plastic)sint de o frumusete rara,eu unde sa pun trandafiri,pe bloc...?
ginetta
Postat pe 28 Martie 2008 20:55
eu sunt indragostita pan peste cap de muscate...de toate culorile si acum sunt inflorite si balconul meu arata ca o jungla colorata....vreau sa vad daca reusesc sa dau de capat si la alt fel de flori,ca begonia am avut una si s-a topit biata de ea asa de rau mi-a parut dupa ea ...si mai am si un trandafir japonez ale carui flori le-am fotografiat si le-am pus wall-paper pe telefonul mobil ...deh sa vada lumea ce flori am.am si daraceea vreo trei feluri..le-am luat de pui de vreo cativa centimetri si acu sunt mari si frumoase foc....de cate ori merg prin bricostore... imposibil sa nu mi se lipeasca de degete vreun pui de floare...mama a ajuns sa imi spuna ca o sa ma dea florile afara din casa asa de multe sunt....le pigulesc pe fiecare pe rand cam o data pe luna,le sterg frunzele le controlez de ganganii ,daca este nevoie le schimb pamantul,le fac si poze... si cand pisicile dau iama in florile mele...se stie ca e scandal ele miauna a jale si nu mai ies de pe sub mobile vreo 2-3 ore daca se leaga de florile mele. am fost tare trista can mi s-a topit begonia ,am incercat tot ce se putea i-am schimbat pamantul ,glastra in care era,am incercat si cu ingrasamant special pt begonii mai ca imi venea sa o duc la vreun horticultor ....sa mi-o vindece....deci cine are vreo begonie cu flori orange cu margini rosii...vreu si io o poza macar...
dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Aprilie 2008 21:50
Crinul rosu il am si eu, infloreste o data la doi ani...este superb...begonia este o floare extrem de pretentioasa, eu am avut rosie, portocalie si galbena, toate au murit, nu vor prea multa lumina, nici apa prea multa, din pacate le-am pierdut...acum mi-am luat un bonsai superb un pom in miniatura, ii place sa-i acorzi atentie...am multe flori, dau viata casei si noua...
serghey1976
Postat pe 9 Aprilie 2008 23:23
Soacra mea sta la casa...are gradina plina de flori incepand de la ghiocei pana la cele mai tarzii flori ale tomnii...:)...vara este un paradis ...ador sa stau in gradina...cum ma trezesc primul lucru imi fac cafeua si ies in gradina sa ma rasfat cu mirosul florilor...P.s: eu stau la bloc si am apartamentul plin de flori...crini nu tin pentru ca am auzit ca nu e bine sa-i tin in casa ca iau oxigenul din camera...:)
pr3tty_ang3l
Postat pe 10 Aprilie 2008 10:40
si eu stau la bloc dar ii tin pe balcon...sera mea...serghey..acest crin il am de aproximativ 1 an si jumatate,l-am adus din spania(daca il lasam acolo ajungea la gunoi)si m-am gindit ca o fi alt soi fata de ce am acasa(portocalii si albi)m-am tot documentat despre si pe google si din practic idei,i-am schimbat sambata si pamantul...daca nu vrea inseamna ca asa este cum zici tu...cat despre begonie este o floare ffff pretentioasa..eu am toata ziua soare in casa si la mine s- au uscat toate..pe cand la mama care sta la casa sint o frumusete...CERICA aveti?...nici asta nu mi-a inflorit de vreo 3-4 ani,ea stie ce are....
ginetta
Postat pe 10 Aprilie 2008 11:09
ieri mi-am scos floricelele pe balcon(nu am balconul inchis)....eram atat de fericita!!!....abia astept sa inceapa sa infloreasca muscatele(am multe si de diferite culori si specii)si sporul casei(si din asta am vreo 5 feluri)...in general imi plac florile care fac ..flori...sa fie cat mai colorate...le-am "primenit" cu atata drag!!...le-am tuns,le-am schimbat pamantul...am si eu cerica si mi-a inflorit,dar mai rar...ce frumusele sunt inflorescentele ei!!....si,era sa uit...am 8 violete de parma si toate sunt pline de flori:roz,mov,albe...au mai multe flori decat frunze!!...sunt asa mandra de ele!!!

Postat pe 10 Aprilie 2008 19:10
etta,ai violete prinse si din frunze?ale mele dupa ce le replantez,nu scapa toate,probabil nu sint toate la fel de viguroase....la cat m-am chinuit cu ele....nu am violeta alba batuta...nu am gasit...tare mi-ar place....si imi mai doresc un trandafir japonez galben batut..am avut unul cumparat din florarie,a inflorit toata iarna,iar dupa ce a terminat de inflorit s-a uscat...pacat..in rest toate frumoase,vesele..va pup...........
ginetta
Postat pe 10 Aprilie 2008 19:57
salut, Ginetta, am aflat acum de curind de la o amica iubitoare de flori ca, la plantele de apartament crini, violete, le plac solul acid, asa ca, punele putin vin diluat cu apa de preferinta vin natural de tara, sau otet natural.Eu am pus la violete si acum sunt inflorite.

Postat pe 12 Aprilie 2008 07:57
sa nu cadeti in greseala de a folosi otetul din comert ca eu asa mi-am omorat multe flori.

Postat pe 14 Aprilie 2008 15:58
sambata le-am udat,am pus in apa putin vin de la tara(era cam otetit)si nu mica mi-a fost mirarea astazi..le-am gasit mai..vii..oricum schimbate...asa ca de acum cred ca la 2-3saptamani am sa le mai dau ceva de pileala...vad ca le place(am pus doar violetelor si crinilor)...
ginetta
Postat pe 14 Aprilie 2008 16:10
Vrei sa afci bani doar deschizand mailul?Intra aici: http://www.es-facil.com/ganar/alta?Id=64815634 ,inscrie`te,da likul mai departe si vei vedea cum iti intra bani in cont!singura conditie este ca la tara sa pui espana,iar apoi pentru primirea banilor veoi da datele tale reale!

Postat pe 24 Aprilie 2008 17:03
hai mai fetelor a-ti uitat de floricele?cred ca daca veniti la mine si vedeti florile lesinati.de placere si invidie.vad aici un truc cu vin deci si florile se pilesc?

Postat pe 2 Mai 2008 18:08
Si mie imi plac la nebunie plantele,mai ales cele verzi si am o pasiune mai deosebita pt. lacramioare. in casa am doar plante verzi de toata frumusetea. si pe balcon tot verzi, niste flori deosebite de munte, nu stiu cum se numesc, si care rezista mult timp fara apa. dimpotriva, fara apa sunt mai frumoase iar daca le uzi mai mult au tendinta sa se ofileasca. afu eu cum le cheama si va spun. vara dintr-o planta din aceasta ies cate 7, 8 alte plantute. au o radacina foarte mica si o culoare verde deosebita.le-am pus in balcon in vasuri rotunde, inconjurate de pietre si au un aspect grozav. vecinii de la celalalt bloc se uita cu admiratie si eu ma simt tare bine. am o pasiune grozava si pentru perdele(cele colorate:rosu, roz, visiniu).
kira_kiralina
Postat pe 3 Mai 2008 00:13
doamne fetelor,haideti sa ne mai descretim putin fruntile si sa vorbim despre florile noastre...sunt fericita ca mi-au inflorit toate violetele....cercelusul e plin de flori....am doi pui de la guzmania pe care trebuie sa-i sapar de mama...floarea de ceara,infloreste si ea...am un balcon ca o sera....stie cineva ceva despre iasomia de madagascar?am inteles ca este o planta mai dificila...trebuie sa ma documentez,pentru ca imi doresc enorm una....va pup si aveti grija de florile voastre....
ginetta
Postat pe 22 Mai 2008 14:05
Frumoasa floare iasomia de madagascar.. bine, mie imi place mult orice fel de iasomie! :) Este o planta destul de pretentioasa si dificil de crescut si intretinut in apartament..
Iasomia de Madagascar este cea mai cunoscuta planta dintre cele 13 specii ale genului Stephanotis.
.. Mireasma seamana foarte mult cu aceea a iasomiei originale, de unde rezulta si numele comun.. Infloreste in perioada ianuarie-mai, in principal, dar si la inceputul verii pana la inceputul toamnei. Mireasma florilor acestei plante este una dintre cele mai parfumate din intreaga lume! Asa ca da-ti seama cat de placut e sa o ai in casa..are un aspect placut daca este pastrata intr-un ghiveci sau intr-un cos atarnat. Ofera-i plantei un spalier sau un alt tip de suport pe care se se poata agata.
Pentru a incuraja inflorirea, primavara te sfatuiesc sa afani pamantul si, de asemenea, sa indepartezi lemnul putrezit sau stricat in orice fel. In plus, poti aranja si indrepta cu grija "incalceala" de ramuri pe care aceasta planta o creeaza adesea. Fixeaza ramurile pe suportul pus la dispozitia plantei si ajut-o sa creasca in directia corecta.
.. are nevoie de multa lumina, dar vara nu suporta soarele direct, deoarece provoaca arsuri pe frunze.. Lumina indirecta este cea mai potrivita pentru dezvoltarea armonioasa.. Necesita o temperatura moderata (18-22 grade Celsius), dar, daca aerul este umed, suporta si temperaturi mai ridicate, pana la cel mult 30 grade Celsius. Nu suporta diferentele de temperatura bruste, nu ii place sa fie mutata din loc in loc si, desi poate tolera si temperaturi mai scazute, nu rezista iarna sub 8 grade Celsius. Este o planta careia nu ii prieste frigul si, chiar daca dezvoltarea sa este mult mai armonioasa in spatii deschise, afara nu poate fi protejata foarte bine de curent si de frigul toamnei si al iernii. Daca iti asezi planta in camera, pe o policioara din lemn, protejeaz-o de frig si de curent. Iarna se uda rar, iar vara, cu moderatie, si poate fi pulverizata din cand in cand pe frunze, dar niciodata pe flori! Atentie! Excesul de umezeala in sol provoaca putrezirea radacinilor si moartea plantei! Substratul trebuie sa fie poros si hranitor. El va cuprinde turba, pamant de gradina, pamant de frunze si nisip. Se poate utiliza si pamantul tip turba de florarie sau un alt sol poros si hranitor. Se pot Fertilizarea este necesar sa fie facuta lunar si este util un amestec care are un drenaj foarte bun.
oana81
Postat pe 22 Mai 2008 14:29
merci oana,oricum am s-o cumpar dupa ce vin din vacanta...si asa sufar foarte mult din pricina faptului ca nu stiu ce o sa se aleaga de florile mele pe perioada vacantei....am sa le duc mamei sa aiba grija de ele..sper sa le gasesc intregi cand am sa revin acasa....
ginetta
Postat pe 22 Mai 2008 14:35
e amuzant c faptul ca, desi ma ocup cu asa ceva.. nici o planta nu rezista in casa mea! Habar nu am de ce.. :)))
oana81
Postat pe 22 Mai 2008 14:41
si florile mele sunt frumoase!!!....si am prins DIN FRUNZA o violeta...GRENA...cine nu le-a vazut,sa se uite in profiulu meu....floricelele astea sunt sufletul meu si le tratez ca atare...cu dragoste,cu interes,cu daruire....si nu-mi moare niciuna!!!....

Postat pe 22 Mai 2008 16:19
eu am 2 crini infloresc in fiecare an micul meu secret e ca iarna le rup toate frunzele si ii tin la intuneric, ii ud foarte rar , apoi primavara ii asez la lumina si incep udarea din ce in ce mai des.
IONELA282
Postat pe 23 Mai 2008 10:04
fetelor am 8 violete de parma prinse doar din frunze. sunt superbe! secretul( l-am aflat si eu de la altii:)), sta in pamantul in care le plantezi. pe fundul ghiveciului am pus bucatele de lemn maruntite, iar peste pamant bogat in ingrasamant amestecat cu nisip( pt un drenaj mai bun). sunt fericite si pline de flori. din cand in cand rup frunzele din mijloc( nu pe toate!)si asa las posibilitatea sa apara noi floricele.lumina e foarte importanta, dar sa nu fie directa.mai nou am primit cadou o dracena.oaza mea de verde( din balcon) i-mi face diminetile fericite! am avut si un stephanotis pe care il catarasem in bucatarie dar...l-am pierdut( probabil din cauza fumului de tigara).ca sa nu mai fac greseli si sa nu-mi mai omor florile cand am nelamuriri intru pe google si ma documentez.ca deocamdata ele sunt copilasii mei.

Postat pe 23 Mai 2008 12:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sondaj... 53 De la: black_wolf 3 Iulie 2009 18:23
INVITATIE 2 De la: tina87 27 Martie 2008 13:45
Parerile voastre ar putea schimba situatia. 24 De la: nocturnalia 23 Ianuarie 2009 12:24
amenda ratb 6 De la: ad__83 9 Iunie 2011 19:39
barbati vs femei 40 De la: micnegrusiurat4 9 Iulie 2009 10:02