Setari Cookie-uri

despre florile de apartament

azaleele va plac? eu i-am cumparat de curand mamei si din cate am auzit sunt cam pretentioase!!oricum , sunt niste flori ft frumoase !!cat despre violetele de parma ( ft dragalase si ele ) , de asemenea sunt cam pretentioase , daca vreti sa stiti mai multe despre ingrijirea lor va dau un link : http://www.gradina-online.ro/Violeta_de_Parma_A3657.html

Postat pe 24 Mai 2008 23:11
azalee am primit si eu cadou un ghiveci. au rezistat doar 4 luni. ce nu le-a placut nu am reusit sa aflu.le-am pierdut! despre violetele de parma am uitat sa precizez ca nu trebuiesc udate pe frunze. sunt destul de 'mfturoase' , da sunt frumoase foc!

Postat pe 26 Mai 2008 14:08
Cine-mi poate spune cum se ingrijesc calele rosii? Necesita o atentie deosebita? Eu n-am prea avut noroc de flori si nici nu-mi vine sa mai cumpar caci la mine rezista cateva luni si apoi se sting.

Postat pe 27 Mai 2008 07:04
azaleele in general sunt foarte " mofturoase". cica trebuie udate cu o parte vin de casa sau otet din vin de casa si 3 parti apa. lumina sa fie puternica da nu directa, solul bogat in ingrasamant...sunt ca niste copii superasfatatai. iarna caldura constatnta, sa nu fie plasate in spatii cu umiditate ridicata...dar nici foarte aproape de surse de caldura. eu cam atata stiu despre ele.

Postat pe 27 Mai 2008 09:59
azaleea.. este o planta destul de dificila, ca aproape toate, de fapt..prefera in special spatiile semiumbrite si racoroase. Trebuie sa se ingrijeasca conform cerintelor ei, pt ca este sensibila si moare repede. Temperatura apei de udare are un rol important in cresterea plantei. Udarea cu apa rece are drept consecinte aparitia de pete galbene pe frunze si incetinirea cresterii. Azaleea trebuie asezata intr-un ambient semiumbrit si daca aveti posibilitatea in timpul verii o puteti scoate in aer liber, preferabil in gradina ingropand ghiveciul in pamant sau pe terasa ori balcon. Apa este un factor extrem de important pentru azalee. Necesita multa apa, mai ales vara. Substratul(pamantul din ghiveci) nu trebuie sa se usuce niciodata. Udarea in exces sau stagnarea apei in farfurioara trebuie evitata, pt ca azaleea putrezeste foarte usor. Udarea se poate realiza direct pe substrat sau prin infiltrare. Udarea si pulverizarea fina trebuie realizata cu apa dedurizata, apa de ploaie fiind ideala.
Este bine sa se evite udarea cu apa de la robinet, deoarece azaleea este o specie acidofila, adica nu suporta calcarul din apa. In perioada infloririi planta trebuie fertilizata cu solutii minerale in concentratii reduse, o data la doua saptamani. Ciupirea lastarilor este o lucrare importanta care se executa cu scopul de a stimula capacitatea de ramificare a plantei. In orice caz, daca va hotarati sa luati o azalee..documentati-va intens inainte, pt ca este o planta f pretentioasa. Dar adevarul e ca merita, sunt superbe
oana81
Postat pe 27 Mai 2008 10:51
calele rosii se ingrijesc ca si calele albe, sau de alte culori.. :)) Am glumit! Dar totusi, asa e. Eu ador calele, buchetul meu de mireasa a fost din cale.. sunt niste flori atat de elegante. Bine, trebuie sa recunosc ca cele albe sunt preferatele mele. Desi initial, erau numai albe, astazi exista hibrizi de cala de aproape toate culorile. Exista cateva principii de baza cand vine vorba de cultivarea calei.. In primul rand, dupa ce cumparati bulbii de cala e bine sa ii scoateti din ambalaj si sa ii lasati cateva zile intr-un loc uscat, bine aerisit.. ei se vor usca si vor deveni mai puternici, inainte de a fi plantati.. Pamantul trebuie sa fie usor, bine drenabil.. mai mereu umed. Este foarte important ca acesta sa nu se usuce niciodata complet, dar nici sa nu fie imbibat cu apa. Tuberii de cala ar trebui sa infloreasca la 60-90 de zile de la plantare. Calele scunde, de ghiveci, pot produce 20-25 de flori ..
In functie de varietate, cala va inflori continuu 6-8 saptamani. Dupa ce a inflorit, trebuie sa o udati si sa o tratati cu substante fertilizatoare.. Aceste ingrijiri sunt importante pentru ca tuberul incepe sa se dezvolte de abia dupa ce infloreste, si atunci este perioada cand "stocheaza" energie pentru florile de anul viitor.. Daca le plantati in ghiveci, folositi pamant de buna calitate, usor drenabil (orice tip de pamant de flori din comert este bun) si asigurati-va ca ghiveciul are gauri prin care sa se scurga apa..Dupa plantare, udati din abundenta. Radacinile si frunzele vor aparea destul de repede dupa aceea, din pamantul cald (acesta este inca un element important) Si sa nu uit..cala este FOARTE toxica pentru animale!
oana81
Postat pe 27 Mai 2008 11:02
Citesc citesc...poate invat si eu cate ceva...Mie mi-a fost lasat pe mana un amarat de cactus..care se presupune ca trebuie udat rar..ei bine..eu nu l-am udat deloc..ca uitai de el...si a murit saracu ...Si ca sa spal pacatu ..am luat altu ..pe care l-am udat prea des..cred ca l-am intoxicat si pe asta....:)))) Acum luai o floare..cu multe flori rosii ..nu stiu cum ii zice..are ea o denumire d-asta stiintifica..:))) si am avut grija..si-am udat-o ..i-am mai zis si catevavorbe sdragalase...si ce credeti ..au inceput sa-i cada floricele...offf offf...nu ma pricep deloc..cheleste floarea mea...n-are treaba..ma gandesc si eu ..ca respectai "reteta"...ii cad alea vechi sa dea altele noi ??? Sau ma mint singurica??? Se mai intampla la alte florice asha ceva???
mia_mia
Postat pe 27 Mai 2008 15:32
mia esti haioasa foc=))in general florile necesita multa atentie.unii in exces de zel uda florile prea mult si le pierd. pana am reusit sa am flori frumoase am " sugrumat" si eu cateva:))curaj, pana la urma o sa iasa bine!!!:))

Postat pe 27 Mai 2008 15:54
Cred ca ar fi mai bine sa incep cu o floare foarte usor de intretinut... ca de vorbit o sa-i vorbesc eu ..daca ziceti ca functioneaza :))) dar cu "hrana" si cu "grija" stau mai prost.. Mersi Vivi Annna .. Si eu sper la fel ..:))) Care stiti o floare sa nu moara de mana mea??:))) cu caracteristicile de mai sus precizate....
mia_mia
Postat pe 27 Mai 2008 23:14
Multumesc pentru sfaturi Oana. Mia cred ca stiu floarea potrivita pentru tine, am un trifoi caruia daca-i pui apa din cand in cand face niste floricele tare frumoase par a fi niste stelute violet. Se regenereaza permanent si e extrem de simplu de ingrijit. De fapt el isi vede de treaba lui, eu de a mea.

Postat pe 28 Mai 2008 06:37
mia i-ti recomand crassula. nu e deloc pretentioasa si necesita udare o data pe luna. sau o dracena care nu are nevoie nici de lumina multa nici de udari dese.... sau o kalanchoe dc i-ti plac plantele care au inflorescenta bogata.hai ca poti!!!!:))

Postat pe 30 Mai 2008 09:59
Salut fetelor. Am si eu o casa plina de flori, si imi plac la nebunie. Am citit aici pe forum despre vin diluat cu apa. As vreau sa incerc si eu , insa mi-e cam frica. Nu exista nici un risc sa le imbat prea tare si sa le pierd? Care sunt proportiile si cam cit de des trebuie udate? Le uzi intotdeauna cu vinul diluat sau doar o data-doua pe luna?

Postat pe 30 Mai 2008 11:42
Vivi ...mersi mama..uite o sa incerc...s-o fac si pe asta .:)))) Daca imi iese...ori sunt florile prea putin pretentioase..ori ..e vai de capu meu .. :))) Cred ca o sa merg pe ultima varianta..ca daca n-are flori multe...si n=o vad.. sa nu uit de ea...asha ..cu flori multe..poate ma izbeste in fata.. :))
mia_mia
Postat pe 30 Mai 2008 11:56
xx si iara x :)) le uzi cu apa si vin sau otet din vin de casa doar pe cele care prefera un sol acid( azalee, violete de parma...etc...) adica cele mai pretentioase. eu am cazut in pacatul de a amesteca otet din comert cu apa si.. nu a functionat! ia si tu informatii de pe google din" plante de apartament", ca sa nu faci vreo boacana si apoi sa ne acuzi ca florilor tale li s-a urcat la cap "pileala" si au parasit domiciliul conjugal.:)) o zi buma si flori cat mai vesele si fericite!!!!

Postat pe 30 Mai 2008 14:04
vivi de mult nu ne-am mai conversat....ma bucur ca ai reaparut si vreau sa va spun ca ..de cand am inceput sa-mi ud violetele cu apa(fiarta si racita)si vin de casa...s-au facut fete de treaba si mi-au inflorit toate...chiar si puiutii prinsi din frunze...am albe,roz,move,grena,in dungi alb cu mov...sunt o splendoare...nu stiu sa va spun ca si proportie..dar eu am o cana de 1,5l..si am pus un paharel cam 150ml..de vin curat...le-a placut ce le-am dat de pileala si m-au rasplatit cu o frumusete de flori....acun am o guzmania care are doi pui...planta mama da semne de ...moarte..asa ca trebuie sa separ puii de ea...mi-e teama ca nu or sa se mai prinda...zilele astea trebuie neaparat sa rezolv....fetelor,iubiti florile...ele sunt marile bucurii din casele noastre...va pup
ginetta
Postat pe 2 Iunie 2008 00:09
Eu am in apartament 4 rozmarini, din pacate doi din ei dau semne ca se topesc. Ei sunt foarte pretentiosi, si necesita o ingrijire corecta . Daca stiti vre-un remediu,please help!

Postat pe 2 Iunie 2008 11:09
rozmarinul e foarte sensibil.. daca da semne de uscare, nu prea mai ai sanse sa il readuci la viata.. nu stiu cum l-ai ingrijit pana acum ca sa iti spun ce nu faci bine.. oricum, ca informatie de baza, trebuie sa stii ca rozmarinul se uda numai atunci cand pamantul din ghiveci este uscat la suprafata. Excesul de apa ii face mult rau.. e indicat sa il pulverizezi de 2-3 ori pe saptamana. Ii place caldura si lumina directa a soarelui.
oana81
Postat pe 2 Iunie 2008 12:38
asa si fac. Problema e ca eu i-am primit din Italia. doi au dat ramificatii noi deja, iar pe doi ii cam pierd. Am urmat toate instructiunile insa nici un rezultat. Posibil sa fie neacomodarea la clima?

Postat pe 2 Iunie 2008 13:09
orice e posibil.. si clima poate fi de vina, sau schimbarea temperaturii in timpul transportului.. poate au venit bolnavi de acolo. Daca nu ai o planta de la bun inceput, nu poti stii niciodata cum a fost tratata.. e posibil ca tu sa o ingrijesti adecvat dar ea sa aiba ,,sechele,, mai vechi. Si atunci tot ce faci tu e inutil. Plantele sunt foarte greu de readus la viata.. o data ce incep sa se usuce.. nu mai prea au sanse. Oricum, incearca sa ai grija de ceilalti 2
oana81
Postat pe 2 Iunie 2008 15:00
Fetelor ..dac tot am vorbit in stanga si-n dreapta de stangacia mea cu plantele..:) o prietena..mi-a oferit un portocal...nu stiu ce soi ..ca face niste fructe mici mici ..de nu-ti ajung pe-o masea...Il vazui pe copacelu tata..si de aia stiu ..ca eu am luat puiutu ...si am grija de el ca de ochii din cap ..Deocamdata merge bine reteta...am inceput sa vorbesc cu el ..cum sa zic..asha ca la o persoana..ma gandesc sa n-o iau pe campii ..:)))Ii zic in fiecare zi cate ceva ..dragut bineinteles.. Sper sa creasca mare si grasan ..sa-mi faca portocale sau ce-o face..numai sa faca...:))
mia_mia
Postat pe 13 Iunie 2008 00:06
Buna, fetelor!
M-ai facut o mare bucurie sa gasesc aici atatea iubitoare de flori.
Eu am crescut la tara, am avut gradinita mea cu flori in care adunasem tot ce putea inflori de la primele zile de primavara pana la ultima zi de toamna. Si acum, gradinita mea e minunata, vin fete din tot satul la mama mea sa le dea flori.
Pentru ingrijirea crinilor....
Ei sunt ceva mai pretentiosi. Daca le schimbati pamantul inainte de perioada de inflorire, foarte rar mai infloresc. In general infloresc abia dupa 3 ani. Floarea trebuie mutata dupa ce a trecut aceasta perioada. Este foarte bine sa-i taiati frunzele. O planta care s-a dezvoltat bine si are frunze puternice nu va inflori. Nu se intampla absolut nimic rau daca le taiati, o sa vedeti ca aproape fara veste vor aparea bulbii de floare.
Sper ca v-am fost de folos.
lidiaolteanu
Postat pe 7 Iulie 2008 09:37
Aveti grija fetelor ; NU DATI DATELE REALE ,CNP-ul ,Nr.CI/BI,

Postat pe 8 Iulie 2008 07:35
De la: ginetta, la data 2008-03-28 11:31:08vivi anna,i-am schimbat pamantul,i-am respectat perioada de repaus,cand am reluat udatul i-am administrat si ingrasamant...nu vrea..anii anteriori imi infloreau si de 2 ori pe an....mai astept...si ieri i-am certat...le-am spus ca daca nu infloresc ii tai si ii fac salata....acum sa vedem daca le este FRICA...merci


Buna fetelor.Am disparut un timp am stat mai mult pe la tara.
Florilor cu bulb nu le plac udatul in exces si nici soarele direct pe frunze. Pe fundul ghiveciului mai intii punetile ciobur de farfurii sau cescute(ce ati reusit sa spargeti prin casa), sau pietre mai maricele asezate in asa fel sa nu acoperiti gaura de scurgere, in felul acesta nu balteste apa in ghiveci
1).puneti apa in tava ghiveciului.
2). daca planta este la soare inviorati-o pulverizind apa direct pe frunze.
3).deasemeni le place pamintul acid si /sau ingrasamint.Florile care se topesc pur si simplu are la baza o singura cauza udat in exces nu are o scurgere buna din ghiveci si putrezeste radacina.Va spun asta din experienta, am pierdut si eu multe flori si ma-m invatat minte.
Violetele infloresc daca le mai taiati din frunzele de la baza . Frunzele de violete fac radacina daca sunt puse direct in pamint le udati din abundenta cind le rasaditi dupa care puneti apa moderat in tavita ghiveciului.Si inca ceva este mai bine sa folositi apa de izvor, daca nu-i posibil, stringeti apa in sticle si udati de acolo.Apa de robinet este dura si are si clor, clorul arde.
va imbratisez si va doresc o zi buna. dorina





Postat pe 8 Iulie 2008 08:23
De la: asdfgh, la data 2008-04-24 17:03:21Vrei sa afci bani doar deschizand mailul?Intra aici: http://www.es-facil.com/ganar/alta?Id=64815634 ,inscrie`te,da likul mai departe si vei vedea cum iti intra bani in cont!singura conditie este ca la tara sa pui espana,iar apoi pentru primirea banilor veoi da datele tale reale!
[/quote

NU DATI DATELE REALE FETELOR PERICOL DE FRAUDE NU'VA INTRA BANII IN CONT'CE INSEAMNA ASTA CA, TREBUIE SA DATI DATE DE BI/CI.CNP.SI NR. CONT.ASA SE POATE SA VA TREZITI CU NENOROCIRI. NIMENI NU CISATIGA BANI DEGEABA. DAR DACA ESCROCII AU DATELE VOASTRE ....PUTETI PIERDE.
ASA CA, AVETI GRIJA SA NU VA VAD LA STIRILE TV.IN VICTIME.
VA-M AVERTIZAT

Postat pe 8 Iulie 2008 08:34
din cate stiu crinii imperiali au nevoie de o perioada de repaos, toamna, cand planta nu se mai uda in abundenta, si frunzele se vor usca. bulbul (in ghiveci) trebuie tinut la umbra si putina racoare. motivul pentru care nu infloresc este pentru ca ii udati in continuare, frunzele cresc si se mentin verzi, si nu ajuta bulbul la formarea florii.

Mult noroc!

micky_ai
Postat pe 14 Iulie 2008 11:54
Cat despre violetele de parma, sau saint paula, nu au nevoie de apa multa, pt a fi udate apa se pune numai in farfurioara, nu se uda pe frunze, se tin la semiumbra, li se administreaza ingrasamant pentru plante cu flori. nu le pozitionati langa plante bolnave mai ales de paduchi lanosi (insecte parazite care apar pe plante ca guguloiaie mici de vata si se acund de regula sub marginile ghiveciului), pentru ca neputand fi pulverizate pe frunze,nici cu apa nici cu alte substante pt daunatori, planta va muri.
micky_ai
Postat pe 14 Iulie 2008 12:05
Help ma poate ajuta si pe mine cineva :( am nevoie de cateva persoane sa isi faca un cont aici http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=ChangeStyle sa iau si eu catziva centzi :(

Postat pe 14 Iulie 2008 16:42
am 30 de ani.stau la casa.am flori si pe terasa si in gradina,am o alee de gladiole olandeze,tuberoze,mor''dupa ele.vb cu ele le alit,le iubesc.si pe terasa am flori.alint tot ,iar ele imi dau cate o floricica asa cum le-a dat dzeu.ador florile@va pup pe toate cele care iubiti florile!
deliab_2006
Postat pe 24 Iulie 2008 13:57
buna fetelor...si va rog sa-mi dati un sfat...in vara am fost plecata o buna bucata de vreme...iar florile mele unele au murit,altele sunt pe cale....in mare parte arata binisor..dar am probleme cu violetele..pe langa faptul ca nu infloresc,parca sunt palide...nu au viata...le pun apa ca de obicei..acum le-am cumparat un ingrasamant pentru plante cu flori si am sa la adaug putin in apa de udat...mi-e frica sa umblu la ele sa le scimb pamantul.....nu mai stiu ce sa le fac...ce flori aveam si cu ce m-am ales.....va pup si astept un sfat de la voi...am intrat si pe google...dar tot ce scrie acolo asa le-am ingrijit mereu...mi-e teama sa nu le pierd...pupici!!!!!!!!!!!
ginetta
Postat pe 3 Noiembrie 2008 13:11
Trebuie neaparat sa le schimbi pamantul. Violetele au deseori probleme la radacina si nu iti dai seama decat prea tarziu. Daca le vezi ca tanjesc schimba-le neaparat pamantul. O sa vezi ca isi vor reveni nesperat de repede. Mult succes!!
Si nu le uda decat cand vezi ca au pamantul uscat. Violetele isi iau cata apa le trebuie, fara prea multe probleme. Astfel iti vor inflori frumos si des. Mi-a spus odata o florareasa ca trebuie sa le rupi frunzulitele din mijloc ca sa infloreasca . Mie mi-a parut rau sa fac asa ceva si sunt oricum multumita de violetele mele.
lidiaolteanu
Postat pe 4 Noiembrie 2008 16:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mall Plaza Romania 6 De la: arynaaa 19 Aprilie 2009 19:55
LOC DE DAT CU CAPUL!!! 179 De la: Cassey 29 Decembrie 2008 17:35
INTRETINERE FEBRUARIE 2009 1 De la: gyorgyana 19 Martie 2009 20:22
vinul rosu 10 De la: kudika457402 20 Octombrie 2011 19:23
Sunteti degeaba ... :( serios.. chiar nu aveti pic de sens... 7 De la: laurathegirl 5 August 2008 15:44