Setari Cookie-uri

Cum sa inteleaga ca si el greseste?

Buna!
Am si eu o dilema. Am o relatie de 5 luni cu un baiat..pe care am ajuns sa il iubesc , insa avem mici certuri mai mereu si pe de-o parte m-am saturat , insa pe cealalta parte nu vreau sa renunt la el. Certurile noastre sunt ceva de genu ca , nu imi convine mie ceva , insa el in loc sa imi explice care este situatia , se enerveaza si vorbeste cu mine pe un ton , de parca sunt nebuna ca aduc in discutie chestii de genu.
El a fost primul barbat din viata mea , si i-am recunoscut ca poate exagerez cand nu imi convine ceva , insa vreau sa isi dea si el seama ,sau sa se puna in locul meu si sa ma inteleaga acolo catusi de putin , sau sa imi explice daca gresesc cu ceva.
Acum urmeaza sa vorbesc cu el sa stabilim niste lucruri ca sa ne mearga relatia , insa sunt sigura ca imi va cere doar mie sa ma schimb , el n-o sa recunoasca nici un minus al relatiei , minus din partea lui..si nu vreau sa ajung sa fiu catelusul lui....

Postat pe 20 Mai 2008 10:09
o intrebare am si eu inainte de toate.. cati ani ai? Avand in vedere ca tu spui ca e primul barbat din viata ta.. banuiesc ca esti cam tanara. Si el?
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 10:16
doar prin discutii se poate face ceva,cu mult calm,rabdare,iar daca el nu vrea sa-si schimbe atitudinea,inseamna ca nu te iubeste cum ar trebui,sau e prea incapatanat sa lase de la el ori considera ca femeia ar trebui sa asculte orbeste de un barbat;in tot cazul incearca sa-i deschizi ochii discutand cu el,doar asa isi va da seama ca greseste.Mult noroc si fericire,sper sa reusesti sa-l faci sa inteleaga.
sonia111222
Postat pe 20 Mai 2008 10:23
nu te iubeste destul
lief
Postat pe 20 Mai 2008 10:27
Eu am 21 de ani , iar el 26. Eu am incercat deja sa ii explic ca ar trebui sa fie si el mai intelegator , pentru ca amandoi suntem incapatanati si orgoliosi , numai ca eu sunt dispusa sa las de la mine si sa nu mai gandesc copilareste , insa am nevoie ca si el sa fie la fel , sa lase de la el daca intr-adevar vrea sa mearga aceasta relatie . Numai ca el o tine pe a lui ca el nu face nimic rau...probabil k intr-adevar nu ma iubeste cum ar trebui , iar eu incerc sa ii gasesc motive..
Simone20000
Postat pe 20 Mai 2008 10:30
cand mai face asa si o tine pe a lui,supara-te si pleaca,....3 zile nu ii raspunde la telefoane
lief
Postat pe 20 Mai 2008 13:56
din cate spui tu mai simone, iubitul tau nu te asculta.
daca nu invatati sa comunicati o sa se agraveze situatia.
tu ai incercat sa vorbesti calm cu el?

Postat pe 20 Mai 2008 13:56
de ce te chinui???nu inteleg....iubirea vine si pleaca...nu sunt adepta zicalei ,,iubirea nu o intalnesti decat odata in viata". nu e bine acum cat sunteti la inceput, nu o sa fie bine niciodata.nu te amagii...nu o sa se schimbe cum dealtfel nici tu nu o sa te schimbi.si pana la urma pentru ce?...ca mai tarziu sa privesti in urma si sa spui,,cum eram inainte si acum...am renuntat la multe lucruri pe care eu le vedeam importante".

Postat pe 20 Mai 2008 15:50
Am vorbit calm cu el pana acum , si el a vorbit calm cu mine , ne-am si enervat unul pe celalalt , doar ca sunt niste lucruri pe care le privim diferit si nu ajungem la o concluzie in privinta lor. Acum ne-am intalnit , pentru ca am spus mai sus ca urmeaza sa ne intalnim sa vorbim sa vedem ce facem , insa nu a adus nici unul in discutie certurile de pana acum , si a fost totul ok. E posibil sa isi fi dat seama ca nu a fost nici el ok , doar k nu ii place sa recunoasca si a evitat?
Simone20000
Postat pe 20 Mai 2008 17:49
orgoliu masculin...s-ar putea sa fie asa pentru ca baietii recunosc mai greu cand gresesc...in schimb ar trebui sa faca ceva sa indrepte lucrurile daca intr-adevar si-a dat seama ca a gresit.

Postat pe 20 Mai 2008 17:53
barbatii prin natura lor sint niste copii mai mari.incearca sa faci in asa fel incit sa-i inoculezi pareile tale ca si cum ar fi ale lui.sa vezi in naivitatea lui ce fericit o sa fie ca nu i-l contrazici!

Postat pe 20 Mai 2008 21:30
iti marturisesc k si eu cu iubitul meu ne certam adesea fara sa avem un motiv prea solid.nu impartesim aceleasi idei in unele privinte, avem pareri diferite.inainte imi recunosteam mie k gresesc, dar lui niciodata, in schimb ii reprosam orice! am decis sa ma schimb pt k ne iubim enorm si s-au schimbat un pic lucrurile.cd gresesc imi recunosc vina si imi cer scuze,aproape am terminat cu reprosurile....asta l-a facut si pe el sa se schimbe.acum isi cere imediat scuze daca greseste.mai are de lucret bineinteles, dar e ceva si apreciez!e un exemplu din care sper sa intelegi ceva si sper, de asemenea sa-ti foloseasca!

Postat pe 21 Mai 2008 09:44
Asta imi doresc si eu. Sincer. Vreau sa las de la mine si sa nu ii mai reprosez orice , si sper ca din chestia asta sa se schimbe si el si sa fim fericiti. O sa incerc sa nu ii mai cer sa fie nu stiu cum sau sa procedeze intr-un anumit fel, poate asa o sa se comporte ok. Daca nu o sa existe nicio schimbare si o sa incerce sa faca ce vrea din mine , atunci ... nu se merita
Simone20000
Postat pe 21 Mai 2008 09:54
"incearca sa faci in asa fel incit sa-i inoculezi pareile tale ca si cum ar fi ale lui." e buna ideea .....dar cum sa faci asta ??poti da un exemplu ?e f interesant ce ai zis ...
lief
Postat pe 21 Mai 2008 11:00
iti place idea, nu lief?...si mie!!!daca citesc baietii aceste comentarii si nu se mai lasa convinsi?:))))ce ne facem?

Postat pe 21 Mai 2008 11:07
lasa...sper sa nu citeasca... :) ca vad ca rar intra vreunul pe aici...cred ca asa fac femeile cu mare putere de stapanire... asteptam raspuns!
lief
Postat pe 21 Mai 2008 11:08
nici prietenul meu nu recunoaste,,verbal" cand greseste, dar indreapta lucrurile, ma impaca...face pe vinovatul.si sincer...mi se pare mai scump cand face asta, decat sa spuna ,,ok...iarta-ma!"

Postat pe 21 Mai 2008 11:16
La inceput asa facea si al meu ,isi cerea scuze , si stia sa ma impace fara sa ii zic eu ceva , dar in ultima vreme a fost f tensionat , si nu a lasat deloc de la el , cu toate k nu a procedat corect in disputa noastra. Poate din cauza ca are niste probleme pe cap , de asta sa fie asa irascibil ..nu stiu..poate ca incerc sa ii gasesc motive ,
Simone20000
Postat pe 21 Mai 2008 11:24
"La inceput asa facea si al meu ,isi cerea scuze , si stia sa ma impace fara sa ii zic eu ceva " mie asa imi place...dar cum spui tu,cu timpul se schimba....nu mai recunoaste ,le creste orgoliul...cand e asa simplu si usor sa te ia in brate sa zica iarta-ma ...
lief
Postat pe 21 Mai 2008 11:26
ai dreptate...eu m-am referit la faptul ca prefer sa ma impace fara sa-si ceara scuze(dar sa inteleaga intr-adevar ca a gresit), decat sa spuna ,,iarta-ma" doar ca sa ma simt eu bine.in felul acesta nu ii este ,,afectat" nici orgoliul lui si sunt si eu multumita.

Postat pe 21 Mai 2008 11:32
Problema sau frica mea este sa nu se obijnuiasca sa las eu de la mine , si sa faca ce vrea apoi , stiind ca eu oricum nu ii zic nimic pentru ca nu vreau sa ne certam. Si eu nu stiu daca o sa pot sa tin in mine pana la nesfarsit
Simone20000
Postat pe 21 Mai 2008 11:35
asa e ...nu stiu cum trebuie procedat .aici am probleme si eu,ca sunt prea directa si....afectez orgoliul
lief
Postat pe 21 Mai 2008 17:11
si eu credeam ca doar eu am unul acasa...ufff...e bine sa stii ca nu esti singura cu aceasta problema:)))

Postat pe 21 Mai 2008 17:29
Ca sa il faci sa inteleaga faptul ca greseste, poate ar trebui sa analizezi fiecare cearta cu atentie si sa iti dai seama unde anume gresesti TU :). Apoi, o discutie sincera , si din care sa nu il lasi sa se eschiveze, despre acest subiect, ar putea ajuta.Am sunat ca un consilier =)). Adevarul e ca si eu am parte de muuulllteee certuri, dar eu nu ma descurajez- mi se pare ca a avea de ce sa te certi e mai bine decat sa nu comunici deloc , iar daca amandoi gandim exact la fel, o sa nu mai avem despre ce vorbi. Oricum, certurile noastre sunt constructive, daca ma supar eu, ma impaca el, si invers, iar daca ne suparam amandoi ne trecem repede :D. In fine, eu sunt superficiala acum, poate ca voi aveti probleme mai serioase. Sper sa va treaca , si sa gasiti o modalitate de a va intalni la mijloc.

Postat pe 22 Mai 2008 01:33
Mda...revin sa va spun finalul "fericit" al acestei povesti....n-a avut nicio intentie serioasa cu mine , iar eu am stat si mi-am batut capul cum sa fac sa ne intelegem si am avut zile amare. Stiind ca tatal meu a facut accident de masina , fara sa ma intrebe daca este ok , daca traieste sau ceva de genu , in momentul in care l-am sunat sa vorbesc cu el pt k aveam nevoie de cineva , mi-a raspuns k de ce il tot deranjez ca este la biliard cu baietii , si ca ce mai vreau de la el...ne-am certat atunci la telefon pt k nu imi venea sa cred ce imi spunea , stiind ca am o stare proasta si nici n-a avut decenta sa ma intrebe ce a patit tatal meu. Si de la cearta aceea nu m-a mai cautat..si dupa o saptamana era cu alta(sau cine stie de cat timp)..asta este...trebuie sa ma mut pe forum la capitolul despartiri :)...aproape o luna a trecut de cand ne-am despartit si inca nu imi vine sa cred k am trait intr-o minciuna , si ca unii barbati pot sa se prefaca asa...cum sa nu iti pierzi increderea??
Simone20000
Postat pe 24 Iunie 2008 18:55
draga mea, nu este un capat de tara. considera ca ai avut parte de o experienta si invata ceva din aceasta. oricum cand vei intalni barbatul vietii tale vei stii . dragostea este atat de frumoasa si te implineste intr-atat incat nu ai cum sa o ratezi. si ma refer aici la dragostea adevarat si impartasita. eu si sotul meu suntem indragostiti de 7 ani si, desi relatia s-a schimbat in timp, ea nu s-a deteriorat ci din contra, s-a imbogatit. la 21 de ani abia incepi sa descoperi ce inseamna lucrurile acestea. sfatul meu este sa te concentrezi pe viitorul tau in ceea ce priveste cariera, pentru ca atunci cand esti independenta financiar tratezi lucrurile cu mai multa detasare. casatoria las-o pentru peste vreo 6-7 ani. pana atunci experimenteaza tot ce poti si afla in primul rand ce fel de barbat vrei sa ai langa tine toata viata. te sarut dulce.
adiamanu
Postat pe 26 Iunie 2008 14:02
p.s. sper ca tatal tau este bine
adiamanu
Postat pe 26 Iunie 2008 14:04
e bine.k oarecum isi recunoaste greseala..stiti ce 'dragutz ' e sa ii zici k nu maisuporti,k numai rezisti langa el..si el sa vina cu replici gen..lasa tati k o sa fie bine...eu vreau sa ma despart de un om si nu pot..pt k ma tine cu forta...eu ce ar trebui sa fac?!cum sa o dau?!k am incercat cam tot,cu exceptia faptului de a aparea cu altcineva in fata lui..pt k m-ar juk in piciore..sa numai vorbim de amenintarile cu care ma 'alinta' de fiecare data cand ne certam
criss_a
Postat pe 26 Iunie 2008 14:58
Cum adica te tine cu forta? Sa nu imi zici ca este vorba de violentze sau alte chestii de genu...Si eu am stat cu "forta" in relatia cu el , si asta pentru ca mi-era frica sa nu trec prin ce trec acum..adica sa fiu singura si sa imi lipseasca afectiunea unui om.Dar pana la urma nu s-a mai putut..si a trebuit sa pun capat..cu toata durerea din suflet.

Adimanu. Stiu ca nu este un capat de tara , sunt constienta ca nu merita nicio lacrima pe care inca o vars pentru el chiar dupa o luna , insa absolut orice imi aminteste de el si am mereu un "nod" in gat. Nu mi-a lipsit absolut nimic in viata...familie buna am (tatal meu e bine , multumesc :) cariera e foarte buna , avand in vedere varsta pe care o am ,pot sa ma intretin singura , insa mi-a lipsit dragostea aceea..dragostea in care nu poti trai unu fara celalalt. Dar pana la urma o sa o gasesc candva..si intr-adevar..o sa imi dau seama atunci cand va fi EL.
Simone20000
Postat pe 1 Iulie 2008 19:35
simone esti atat de tanara si frumoasa..nu lasa toti idiotii sa-si bata joc de tine!stii care e partea mai nasoala cand ajungi sa iubesti?/faptul ca devii dependent emotional de celalalt..chiar daca unii ma vor contrazice stiu f bine ca asa este.
pucca22
Postat pe 10 Iulie 2008 23:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
UN SFAT, VA ROG! 16 De la: Gabriela_Maria25 10 Martie 2011 13:19
Ce se intampla??? 14 De la: kagome_kudika 8 Martie 2011 14:12
De ce dragostea trebuie sa doara? 38 De la: kudika108012 20 Ianuarie 2010 19:15
Psiholog 303 De la: felixcat 25 Martie 2011 13:41
Oare mai putem regasi inocenta din noi? 107 De la: Armain 23 August 2011 21:01