Setari Cookie-uri

MODA SECOLULUI XVI

V-AR PLACEA SA SE REANTOARCA MODA SECOLULUI XVI? "ROCHII LARGI" IN SPECIAL :D MIE DA, ADOR MODA ACELUI SECOL:))
simonik520
Postat pe 21 Mai 2008 03:11
sensual, esti o visatoare :)..da si mie imi plac acele rochii , sunt superbe..dar nu cred ca e vreo sansa sa ajunga'la purtat''iar - poti sa le imbraci pentru ocazii speciale totusi...si sa te simti ca o printesa :)..pupici

Postat pe 21 Mai 2008 11:33
nu cred sa se ajunga sa se poarte ,,zilnic" acele rochii.dar imi place acest gen, mai ales la rochiile de mireasa.

Postat pe 21 Mai 2008 11:39
sunt dragute rochiile.. dar extrem de incomode..
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 19:17
Din fericire ,sunt evenimente la care te poti afisa cu o asemenea ''capodopera'',dar in viata de zi cu zi nu as mai putea renunta la rochitele vaporoase si blugii mei iubiti,care ma salveaza in orice situatie.
klarra
Postat pe 21 Mai 2008 19:41
evenimente? cred ca numai la un bal mascat poti purta asa ceva.. sau la un carnaval
oana81
Postat pe 21 Mai 2008 19:54
foarte frumoase rochiile cu corset,cu voaluri,cu palarii......exprima feminitate,romantism,eleganta.......doar ca timpurile s-au cam schimbat.............:)

Postat pe 21 Mai 2008 20:36
sunt intr-adevar impresionante si frumoase dar in zilele noastre nu si-ar mai gasi locul,gandeste-te numai la ce calduri ne asteapta peste vara... ,cum a spus si oana ,poate doar la un bal mascat sa se mai poarte asa ceva.
dandanaua_reloaded
Postat pe 21 Mai 2008 22:22
si din asemenea rochie ti-ai putea face o garderoba intreaga a secolului nostru. :)

Postat pe 29 Mai 2008 17:05
nu chiar daaaar aproape la cat material se folosea atunci pt o singura rochie....cu siguranta cel putin 2 tinute ai face acum din acelasi metraj de material
dandanaua_reloaded
Postat pe 29 Mai 2008 18:28
Mie imi place la nebunie acele rochite si inca din copilarie ma visez imbracata in acele tinute sau sa traiesc in acele vremuri.Mult romantism,feminitate si finete. As da orice sa pot purta astfel de rochii zilnic sau macar o luna pe an....Nu sunt deloc inocomode pt mine. De-abia in aceasta vara o sa reusesc sa port o rocgita aproximativ la fel cu ocazia nuntii mele...
Imi iplinesc visul din copilarie.Am muncit destul la crearea unei astfel de rochite.de croitorese,nu mai spun.Multa fericire!
rami_sefa
Postat pe 9 Iulie 2008 12:52
scuze,rectific greseala gramaticala.corect:"imi plac"la nebunie....

sunt aiurici din cauza pregatirilor de nunta...mai chinui sa creez si 3 modele diferite de rochite pt domnisoarele de mireasa.....
rami_sefa
Postat pe 9 Iulie 2008 12:57
:) de fapt, daca s-ar intoarce moda, foarte putine dintre noi am putea chiar sa ne imbracam asa zilnic, pentru ca acele rochii frumoase erau foarte scumpe. Un secol mai tarziu, legenda spune ca Marie Antoinette a falimentat Franta cu pasiunea ei pentru rochii si bijuterii, nu? Dar cred ca si eu la fel as fi facut :) Ma tem doar ca daca revine moda, eu sa nu fiu servitoarea in rochie gri de panza de sac :))
AnnaMarie23
Postat pe 9 Iulie 2008 21:09
Intr`adevar sunt superbe rochiile Epocii Renasterii , o perioada istorica ce a revolutionat nu numai arta si cultura ci si stilul vestimentar al femeilor de la Curte. Mie imi plac si rochiile medievale , desi sunt un pic mai simplute si slab accesorizate.Marie Antoinette si nu numai avea nevoie de ajutoare pentru a se imbraca...pierde foarte mult timp cu acest 'ritual' ...ca sa nu mai zic de coafurile extrem de sofisticate.Rochiile acelea superbe contrasteaza cu timpurile noastre ce`i drept...dar ne ramane cel putin o ocazia de a purta o creatie in acel stil..nunta :)
Kittynelle
Postat pe 24 Iulie 2008 16:09
Viata nu era asa "roz"...chiar daca pt noi asa poate parea...viata de printesa,marchiza,regina...cu rochii lungi si pufoase nu era un vis.. :) si ,mai ales,vara...cred ca mureau de cald...si gandeste-te ce lenjerie intima din plin aveau
liza24_84
Postat pe 2 Februarie 2009 23:43
De la: sensual, la data 2008-05-21 03:11:22V-AR PLACEA SA SE REANTOARCA MODA SECOLULUI XVI? "ROCHII LARGI" IN SPECIAL :D MIE DA, ADOR MODA ACELUI SECOL:))

sunt frumoase, intr-adevar, sunt feminine.....merg doar ca idee pt rochia de mireasa sau o rochie de gala......mie mi se par incomode.in viata de zi cu zi, sa porti asa ceva.....hmmmmmmmmm.nu cred.....mai ales ca aveau o gramada de jupoane, pantalonasi, corset,crinolina, etc pe sub rochie.prea incomod.
mkdisk
Postat pe 11 Februarie 2009 14:01
Hahaha!
Ma si vad intrand la volan imbracata'n abat-jour (abajur mai pre limba noastra)
Corsetele erau foarte nesanatoase, amaratele alea dupa ce ca traiau intr-o epoca fara antibiotice, isi mai presau si organele interne de le faceau terci.
Dor_a
Postat pe 11 Februarie 2009 14:11
De la: Dor_a, la data 2009-02-11 14:11:56Hahaha!
Ma si vad intrand la volan imbracata'n abat-jour (abajur mai pre limba noastra)
Corsetele erau foarte nesanatoase, amaratele alea dupa ce ca traiau intr-o epoca fara antibiotice, isi mai presau si organele interne de le faceau terci.


Dora,ai optiunea de a schimba volanul cu hatzurile de la camila...oh,god,nu-i asha ca-i romantic rau???
ai un pupic de la mine
mucky
Postat pe 11 Februarie 2009 14:24
De la: mucky, la data 2009-02-11 14:24:30
De la: Dor_a, la data 2009-02-11 14:11:56Hahaha!
Ma si vad intrand la volan imbracata'n abat-jour (abajur mai pre limba noastra)
Corsetele erau foarte nesanatoase, amaratele alea dupa ce ca traiau intr-o epoca fara antibiotice, isi mai presau si organele interne de le faceau terci.


Dora,ai optiunea de a schimba volanul cu hatzurile de la camila...oh,god,nu-i asha ca-i romantic rau???
ai un pupic de la mine

Rautate mica
Dor_a
Postat pe 11 Februarie 2009 14:25
De la: Dor_a, la data 2009-02-11 14:25:46
De la: mucky, la data 2009-02-11 14:24:30
De la: Dor_a, la data 2009-02-11 14:11:56Hahaha!
Ma si vad intrand la volan imbracata'n abat-jour (abajur mai pre limba noastra)
Corsetele erau foarte nesanatoase, amaratele alea dupa ce ca traiau intr-o epoca fara antibiotice, isi mai presau si organele interne de le faceau terci.


Dora,ai optiunea de a schimba volanul cu hatzurile de la camila...oh,god,nu-i asha ca-i romantic rau???
ai un pupic de la mine

Rautate mica


mucky
Postat pe 11 Februarie 2009 14:33
buna
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 13:57
sal ce mai faceti?:D
kudika071602
Postat pe 29 Septembrie 2009 19:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
activitate fizica 4 De la: m_geani 3 Noiembrie 2009 18:06
Buna 7 De la: valy90 6 Decembrie 2010 14:39
help me! 13 De la: ella_c 21 Aprilie 2010 10:05
Sunt inalta...cu ce-ar trebui sa ma imbrac ? 34 De la: lookinforu 11 Decembrie 2012 17:02
compatibilitate 31 De la: dolceK 22 Martie 2009 17:40