Setari Cookie-uri

Nu stiu sa ma imbrac

Buna fetelor!
Eu sunt intr-un mare impas ca sa zic asa...habar n-am sa ma imbrac!
Am 28 de ani, acum sunt in concediu de crestere al copilului si in afara de tinute sport, nu prea am haine si nici nu stiu ce sa-mi cumpar.
Este foarte frustrant, deoarece mie imi sta bine in stilul mai elegant, dar sincer nu mai stiu ce inseamna acesta cu atatea denumiri si posibilitati...
Mi-am dat seama si ca sunt prea conservatoare, dar nu din cauza ca sunt o persoana rigida, ci fiindca mi-e frica ca gresesc si mai bine ma imbrac cu niste adidasi si niste blugi si gata!
Ce as putea face? Ca in reviste sugestiile de haine sunt destul de scumpe si nici nu le gasesc aici...

Postat pe 21 Decembrie 2007 11:01
Incearca singura sa cumperi hainele care iti plac si in care te simti comod inafara de adidasi, principalul tie sa-ti placa cum arati in ele si restul va veni de la sine ;-) Vei vedea!!!
contesy
Postat pe 22 Decembrie 2007 16:43
.Intradevar blugii sunt cei mai buni ,insa,uneor,i e bine sa mai schimbam..de aceea iti sugerez ,daca ti place stilul elegant ...incet sa mai adaugi si niste cizmulite cu toc ,,un socou,o vesta,o camasa,un colier si incet ,un costum ...o fusta ...acum depinde foarte mult si pe unde mergi...Asa am facut si eu:)

Postat pe 23 Decembrie 2007 00:30
nu trebuie sa renuntzi la blugi neaparat! potzi sa alegi niste blugi intr-o culoare inkisa, mai elegantzi (adica sa nu aiba prea multe buzunare si sa fie stramtzi de sus pana jos) si sa adaugi o pereche de botine (din lac eventual). Pui si o bluzitza mai elegantutza asha (nu cu vedere la buric k nu se mai poarta)... nijte accesorii finutze sau mari si elegante.. o geanta mare de lac... te coafezi un pic ...shi gata. Nu esti nici extrem de eleganta si nici sport. Esti chic! ;))

Postat pe 23 Decembrie 2007 02:30
Multumesc fetelor pentru sfaturi!! Trebuie incet incet sa aleg un stil, doar ca imi este greu pentru ca moda asta e atat de schimbatoare si eu nici nu am timp sa ma informez mereu, avand bobo mic...Ba nu se mai poarta tocul gros, ba nu se mai poarta cel subtire, ba ciocate, ba botine...ba blugi largi, ba stramti...si mi-as dori sa fiu si eu cool, genul acela dupa care se uita lumea "uau ce misto si-a potrivit hainele si ce moderna e"...Nu e vorba ca ma imbrac pentru lume, dar iti da un sentiment pozitiv cand esti apreciat si pentru cum arati, nu numai pentru ce faci sau reprezinti...Si eu nu reusesc decat sa fiu comuna, de cate ori ies din casa...:(

Postat pe 25 Decembrie 2007 20:50
Mary tzine enorm de mult de felul cum te simtzi tu in pielea ta.Dupa cum vorbeshti tu simt ca nu prea ai incredere in tine shi tocmai de aceea nu ieshi din 'confortul' blugilor. Tu trebuie sa schimbi in primul rand felul in care te uitzi la tine shi felul in care gandeshti despre tine, dupa aceea o sa ai shi 'tupeul' sa portzi shi alt gen de haine. Uita-te in oglinda shi spune-tzi care sunt lucrurile care itzi plac cel mai mult la tine (shi trage-te de maneca de fiecare data cand te uitzi la negative, important e aici sa te concentrezi numai pe pozitive).Eh cand tzi-ai gasit lucrurile care itzi plac cel mai mult la felul cum aratzi shi care adauga la felul in care eshti tu ca persoana atunci concentreaza-te in a le scoate in evidentza,de exemplu: itzi plac ochii tai foarte mult, atunci fa-tzi un machiaj care sa itzi accentueze ochii shi poarta haine care nu trag atentzia de la ochi cin din contra ii acentuaza (deci haine simple,culori cat de cat inchise), daca itzi place cum ai picioarele atunci accentueaza-tzi-le, nu neaparat prin fuste scurte, blugii strimtzi sunt IDEALI pentru picioare lungi sau subtziri, rochiile shi fustele lugi sunt ideale in cazul in care vrei sa aratzi mai inalta.Daca ai forme rotunde shi itzi plac atunci rochitzele care cad pe corp sunt ideale sau fustele stilou cu camashutze, din nou blugii strimtzi sunt ideali pentru a evidentzia formele. Daca vrei sa evidentziezi parul atunci fa-tzi o coafura care sa tzi-l scoata in evidentza.Daca esti genul de tipa zambareatza shi mereu gata sa ai fun buclele sunt purrrfect :), daca eshti tipul mai serios atunci fatzi parul drept shi lucios eventual daca vrei sa adaugi putzina adrenalina shi schimbare incearca un nou ton al culorii, ceva mai indraznetz decat de obicei.Eh acestea sunt doar cateva sfaturi, sunt enorm de mult de zis, important e sa incepi din inauntru shi apoi sa progresezi spre exterior, deci trage-te de mana shi spune-tzi cat de frumoasa eshti, vezi ce-tzi place cel mai mult la tine shi apoi ushor ushor scoate in evidentza tot ce e mai bun.Plus de asta nu uita ca totul tzine de practica,daca nu incerci lucruri noi shi daca nu faci gresheli nu vei afla niciodata cu ce itzi sta sau nu itzi sta bine :).Totzi incepem cu gresheli :P, sper sa te ajute ce am scris. xxx
AnitaE
Postat pe 2 Ianuarie 2008 00:58
Anita, multumesc!!!
Nu numai ca m-ai ajutat dar ai adaugat un plus de optimism in viata mea.
Intr-adevar se poate sa fie vorba doar de asta...lipsa de incredere in propria persoana.Dar si aici sunt multe de spus. Nu prea stiu ce sa spun ca imi place la mine...sunt plinuta, cam mica de statura (1.67), sani mici (si lasati dupa 6 luni de alaptat), dinti nu prea frumosi, par...cu probleme fiindca e dependent de placa ..., dar una peste alta...lumea zice ca sunt frumusica (sincer nu stiu de ce :))
Dar sfaturile tale sunt ff potrivite cu ceea ce urmaresc eu sa aflu. Poate iti faci timp si mai scrii...

Postat pe 2 Ianuarie 2008 22:05
hello...poarta ce simti tu ca ti se potriveste..se poarta ce ne vine bine...si in ce ne simtim noi bine..trust me!!!..prea mica nu esti de statura (si eu am 1, 68 :P)...si daca lumea zice ca esti frumusica...stie ea ce zice!:D...so cheer up...trage o fuga prin magazine...probeaza haine sute...cumpara cateva...si te vei simti super...:D...toate cele bune! ;)
Angiwww
Postat pe 4 Ianuarie 2008 07:44
cel mai bn ar fi sa iti iei o prietena la cumparaturi care se imbraca cat de cat elegant si care sa iti dea sfaturi, probeste cat mai multe haine si poate o sa reusesti sa fi la zi q moda :)
mariuscatalin
Postat pe 4 Ianuarie 2008 20:51
este clar ca blugii si adidasii sunt haine comfortabile,mai ales cind ai un copilas de ingrijit,dar nu trebuie sa uiti ca esti femeie...nu e nevoie sa porti tocuri de 10 cm,ai putea sa cumperi niste balerini din nabuc sau matase de orice culoare+ o pereche de pantaloni clasici ,drepti si putin trecuti de glezna"foarte comozi"+o tunica in culoarea care te prinde si o sa fii o mamica super frumoasa,si sotul cred o sa aprecieze schimbarea...dar totusi tocurile sunt atuul nostru,femeia devine mai eleganta,mersul,tinuta se schimba..poti opta pu aceeasi blugi bleau cu o pereche de sandalete aurii pe toc si o bluza vaporoasa cu picaturi de auriu pe ici colo..vei arata pur si simplu glamour...succes la shopping..te pup

Postat pe 18 Ianuarie 2008 17:43
nu cred ca conteaza cum te inbraci neaparat,daca tu te simti bine in hainele alea e bine

Postat pe 18 Ianuarie 2008 21:42
in primul rand nu esti scunda
1,67 e ok. am mai observat k in descrierea careti-ai facut-o ai trecut decat lucruri negative,data viitoare incearca sa incepi cu ceva pozitiv iar cand te uiti in oglinda observa-ti trasaturile frumoase,care cu siguranta le ai. in al doilea rand schimbare nu trebuie sa fie doar vestimentara, incearca sa schimbi culoarea parului, coafura...lucruri care pot fi facute si cu bani putini. iar pt a fi genul de femeie "uau ce misto si-a potrivit hainele si ce moderna e"...trebuie sa ai si atitudinea potrivita, asa k pt inceput..mai multa incredere in frumusetea ta.
Stiu k tocurile de 10 pot fi chinuitoare dar sunt un must have in garderoba, nu trebuie sa le porti zilnic, poti sa iti achizitionezi balerini in culori tari sau metalice...auriu, arintiu,lacuiti si daca tot ai acces la net cauta pe siteuri tendintele anului si combinatii de culori. Am o prietena putin rotunjoara care se imbraca elegant si reuseste prin tinutele ei sa fie "queen of the evening". poarta bluzite vaporoase din materiale usoare...fuste largute usor peste genunchi, saluri sau esarfe brodate pe umeri sau legate pe o parte peste patalon sau fusta dreapta. De asemenea faptul k esti rotunjoara poate fi un plus prin fapul k poti purta accesorii,gablonturi care sa iasa in evidenta...margele, pandantive,cercei...bratari mari ,inele mari ( dar nu toate o data)care dau bine pe o persoana de genul tau decat pe o tipa skiny.Acesorile te ajuta sa iesi in evidenta si schimba total o tinuta ....de la foarte simplu..la tres chic. plus k sunt destule magazine cu preturi accesibile.sper sa te ajute cat de putin ceea ce ti-am scris.

P.S: daca cei din jur spun k esti frumusica ar trebui sa-i crezi ;)
monikmonik23
Postat pe 23 Ianuarie 2008 14:36
Si pe mine ma depasete partea cu tendintele,si in general ma imbrac doar sport pt k asa ma simt bine si nu prea sufar tinutele elegante.Sfatul meu ar fi sa mizezi pe un stil mai clasic,nu e nevoie sa schimbi tinutele dupa fiecare anotimp :) culori ca negru, maro, crem, alb, si evident accesorii care sunt sarea si piperul tinutei. Curele care sa se asorteze, gentute, un ceas elegant, etc ;)Ai putea eventual incepe cu o tunsoare noua, eventual cu parul scurt...te intinereste :P Cel mai important insa, este sa te simti bine in hainele pe care le cumperi,dar parerea mea e ca poti fi o mamica cool si imbracata in blugi si cu sepcuta p cap! Bafta

P.S. eu am 1.56 m

Postat pe 24 Ianuarie 2008 12:58
pt carmansita daca te deranjeaza asa de tare nu mai citi draguto cred ca trebui sa te concentrzi asupra,intebari nu cum scriu alti sau cum gresesc doamna profesoara, nu cred ca asta era subiectu,dar daca iti place asa de mult ortografia dute si inscriete la un cadru didactic.

Postat pe 24 Ianuarie 2008 21:09
fetelor nu va mai certati..carmensita cred ca nu e vb daca sti sau nu sa vb... se mai intampla sa mai papi o litera:d

Postat pe 24 Ianuarie 2008 23:24
pt blonda pepe :) cand citesc un articol binenteles ca observi fara sa vreio si modul in care este scris :) ,dar nu te mai ataca atata, mergi pe burta... si-asa nu ai sa inveti niciodata sa scrii corect lb romana :) asa ca nu ai motiv sa te agiti :)
Alina.. :) eu nu ma cert,doar discut in contradictoriu :) Numai bine!
carmenssita
Postat pe 25 Ianuarie 2008 16:55
dar de ce ti tu neaparat sa faci pe profa,laso balta cu atacu ca nu am de ce sa ma atac ,daca erai o persoana importanta mai ziceam dar asa ....

Postat pe 25 Ianuarie 2008 20:33
:d ... carmenssita si tie ti-a scapat un o in plus si nu te-a criticat nimeni.. depinde si cum stai cand scri:D pare ridicol.. dar eu stau in pat cu laptop-ul pe picioare si lumina stinsa e posibil sa mai mananc din litere:d

Postat pe 25 Ianuarie 2008 21:52
alina, una e sa imi scape o litera in plus si alta e sa scrii incorect din pct de vedere gramatical :) In fine. Blondapepe.. tre sa fiu neaparat vreun v.i.p ca sa te ataci? daca nu te atacai, nu mai pareai atat de indignata de faptul ca te-am criticat :) Nu sunt profesoara apropo,sunt o persoana absolut normala,ca si tine de altfel... asta daca nu te consideri vreun "vi.ai.pi." [ :)) ] , sau cine stie ce star ! Toate cele bune.

Pt domnisoara care are greutati cu modul de a se imbraca,am si eu o sugestie, o parere sau un sfat : hainele le poti asorta foarte usor;incearca sa iti cumperi haine dupa ce te-ai hotarat care sunt culorile tale preferate,fiindca nu iti poti cumpara f multe haine de fff multe culori diferite ,pt ca iti va fi mai greu sa le asortezi . Spre ex mie imi plac f mult culorile gri,mov,verde,roz si turcoaz. Apropo,si incearca si niste accesorii dragute cum ar fi niste cercelusi mov la o bluzita mov sau cordelutza de par,elastic de par sau la un ceas. Iar cureaua trebuie sa fie intotdeauna asortata fie cu ganta fie cu incaltamintea :) Asta e o regula. Si inca ceva: Nu incerca sa asortezi bluza cu geanta,sau pantalonii cu geaca...astea sunt niste greseli f dese. Si incearca ca atunci cand dai o raita prin magazine sa te insoteasca o prietena care cat de cat mai priceputa decat tine :) Pupici pt toate fetele !
carmenssita
Postat pe 26 Ianuarie 2008 16:42
mersi alina,ai zis bine dar ei ii place sa faca pe desteapta

Postat pe 26 Ianuarie 2008 20:30
'vreio' in limba romana e vrei.mersi

Postat pe 27 Ianuarie 2008 00:14
'ganta' de fapt e geanta nu?carmensita

Postat pe 27 Ianuarie 2008 00:17
:)) tare:d

Postat pe 27 Ianuarie 2008 00:35
mai ,dar tare va mai certati pe niste chestii fara importanta atunci cand esti ''intre prieteni''
allessia
Postat pe 27 Ianuarie 2008 12:30
Pt blondapepe: mey dragutzo , una e sa mananc o litera pt ca tastatura nu tzine cu mine, sau pt ca pur si simplu ma grabesc sa scriu mesajul si alta e sa nu stiu cand tre sa pun cratima. Cred ca nu ai inteles prea bine unde am vrut sa bat, te legi de niste chestii care sunt niste greseli comune zic eu . Tu nu stii sau nu aratzi ca stii lb romana : " intrebari" =>> " intrebarii" etc :) Apropo,au inceput sa-mi placa discutiile astea in contradictoriu :D Nu propune nimeni un alt subiect?? Se simte nevoia de niste noi comentarii... cred ca blondapepe de abia asteapta :D
carmenssita
Postat pe 27 Ianuarie 2008 17:37
da asa e dana dar lui carmensita nu-i place ca nu scrie lumea in romana,are si ea o problema.Ea intra sa vada daca noi stim limba romana.Cred ca are intreadevar o problema grava,poate a avut o copilarie nefericita.Zic si eu,nu stiu...!

Postat pe 28 Ianuarie 2008 08:40
pai cred ca iti place ,mergi si tu pe burta

Postat pe 30 Ianuarie 2008 09:28
buna,fetelor.de-abia am intrat pe site-ul asta dar deja imi place f. mult.vedetele sunt carmensita si blondapepe,bineinteles.apropo,am si eu o facultate de litere si m-au invatat acolo lb romana:)))carmenssita:ai perfecta dreptate!dar las-o si tu mai moale,doar e blonda :DDDDD

Postat pe 1 Februarie 2008 22:50
Pai daca ai invatat acolo lb romana dute acolo.Si faza ca sunt blonda esti cam dusa atunci..manuela

Postat pe 2 Februarie 2008 16:16
manuela cred esti cam prostuta dar e ok nu ma supar ai si tu o problema.

Postat pe 2 Februarie 2008 16:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa ma ingras!!! 38 De la: d3nyssaa_eo 6 Ianuarie 2010 20:11
help me! 7 De la: miss_darine 21 Martie 2010 20:47
Jurnal intim??? risc sau nu??? 41 De la: domino88 16 Octombrie 2009 23:22
Sarbatorile Pascale - traditie sau comercial? 6 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:08
am si eu nevoie de voi.... 13 De la: kudika023770 8 Noiembrie 2009 18:45