Setari Cookie-uri

emigrare,ce parere aveti?

sper sa nu fie un subiect plictisitor,eu am o dorinta din copilarie ,vreau sa emigrez in NOUA ZEELANDA si cum sunt o fire optimista ,sper ca intr-o zi visul sa devina realitate
wdy
Postat pe 24 Mai 2008 13:17
bafta! eu sunt de acord cu plecarea din romania. problema e ca de multe ori pleaca numai cei ce in romania habar nu au sa faca ceva pt viata lor (nu generalizez)... care au furat tot ce se putea fura, ma rog, stii si tu problemele, mai ales din ultimul timp! cele mai afectate tari de prezenta conationalilor nostri sunt probabil italia si spania... dupa mai e franta, anglia, germania.. mai nou si tarile din nord...

Postat pe 24 Mai 2008 14:24
eu as pleca.........in dubai:)mai nasol e pe timpul verii acolo ca e prea cald..dar o casa de vacanta as vrea mai incolo sa ne facem acolo.in rest,pot spune ca sunt fericita aici la mine in tara.:)si cine se muta in alta tara,se acomodeaza destul de greu..merita incercat pt cine vrea.

Postat pe 24 Mai 2008 15:32
nu vreau sa plec din romania pt ca nu m-am realizat,aici am tot ce-mi trebuie,as pleca pt copii mei ,sa creasca intr-o tara civilizata
wdy
Postat pe 25 Mai 2008 22:14
wdy..fiecare dintre noi are cate un vis ..al tau e unul rezonabil avand in vedere locatia aleasa de tine... parerea mea insa este ca mai bine intre prieteni, cu familia (bunici, unchi, frati, surori) in tara...decat civilizat intre straini ..Din moment ce tu esti realizata din multe puncte de vedere aici ..cred ca o sa le oferi copiilor tai o educatie "civilizata"..si ei probabil ca o sa poata schimba incet incet xcmportamentul asta mai putin civilizat al compatriotilor nostri....Eu una ..ma adaptez destul de bine...si cred ca altii o fac si mai bine...insa dorul asta de familie...de cultura...de traditie..nu il suport prea bine...Dar ...fiecare stie ce-i mai bine pentru el si familia lui ..cateodata e bine sa faci un compromis atat de mare pentru unii ..ca sa poti sa fi intradevar fericit...
mia_mia
Postat pe 25 Mai 2008 22:50
wdy,depinde totul de tine si puterea de acomodare.copii se acomodeazaai repede dar in prima faza e dificil pentru ei si sufera cumplit.noi in schimb sintem mai melancolici sa zic asa desi uneori ma intreb dupa ce ma apuca melancolia......si eu in romanica aveam un nivel ridicat de trai ,firma mea,casa,masina etc.dar situatia a fost ca sotul meu nu a reusit sa se reacomodeze dupa o viata traita in occident.apoi am pus in balanta viitorul copilului si alte avantaje cum ar fi securitatea sociala etc.oricum imaginea ROMANIEI nu o poate spala nimeni si multi evita sa spuna originea.la inceput i-i condamnam dar apoi le-am dat dreptate.treaba cu dorul de familie la mine nu functioneaza ca in timp am observat ca toti sint pe interes.aici avem o viata linistita departe de birfe si rautati cu tot ce ne-am dorit de la viata.ne permitem orice dorim in sensul vacantelor s-au micilor placeri,ma rog sintem linistiti si fericiti.

Postat pe 25 Mai 2008 23:21
eu sunt stabilita in SUA de vreo 4 ani, si vreau sa-ti spun ca nu e asa de usor cum spun altii......acum depinde si de tine cum te adaptezi. mie imi e tare dor de familie, prieteni, locurile in care am crescut.....nu pot spune ca mie dor de sistemul romanesc, de coruptia de acolo, de aurolacii care-i vedeam la tot pasul prin bucuresti, si frica cu care stateam in metrou sau autobuz sa nu-mi fure iar geanta sau telefonul.....etc. DAR trebuie sa te gandesti bine inainte de a face pasul asta, eu zic ca daca ai deja o familie intemeiata acolo, un job bun, si tot ce-ti doresti......educatia poti sa o dai tu copiilor tai(cum zicea si mia), si ei mai departe la randul lor......eu una as vizita Noua Zeelanda, am inteles ca e tare frumos pe acolo!!
ds82
Postat pe 25 Mai 2008 23:26
succes.. noua zeelanda e superba! Un taram de vis
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 02:29
in Romania ,cred ca ne confruntam cu rasismul in mai multe moduri,religie ,culoarea pielii,gradul de pregatire,resursele financiare[[stiu definitia rasismului,dar eu consider rasism tot ce inseamna neegalitate]]si m-am gandit ca intr-o tara de 4 milioane de locuitori,compusa in special din imigranti,mentalitatea este alta,cred ca nu mai exista acel instinct de proprietate si populatia este mai deschisa la nou .In Romania trebuie sa faci multe compromisuri pentru a realiza ceva ,coruptia este generalizata si cred ca acesta este microbul care a pus stapanire pe tara.Nu ma pot impaca cu faptul ca trebuie sa dai spaga pt a-ti rezolva probleme banale,de ex pt a-l inscrie pe copilul meu la gradinita ,trebuie sa-i dau o "atentie" directoarei ,altfel nu sunt locuri,ei cum sa dai spaga intr-un sistem finantat din banii tai ,ai conribuabilului,si lista poate continua,am dat spaga chiar si la aeroport ,nu aveam rezervare si trebuia sa plec urgent.Nu dramatizez,dar consider ca valorile morale in Romania sunt mult ramase in urma .
wdy
Postat pe 26 Mai 2008 10:19
ai maaare dreptate
oana81
Postat pe 26 Mai 2008 10:26
wdy,de rasism te vei lovi oriunde in lume diferenta este ca la romanica este pe fata iar in alte parti este subtil.cu spaga intradevar stau altfel lucrurile aici.daca o functionara este draguta cu tine si doresti sa oferi un buchetel de flori te refuza.vreau sa spun ca la inceput a fost penibil iar acum m-am obisnuit.oricum trebuie sa iei in calcul avantaje si dezavantaje apoi tu hotarasti cum este mai bine.

Postat pe 26 Mai 2008 10:40
idei de emigrare si pe mine m-au bantuit la un moment dat. vroiam sa emigram in canada.ne-am facut actele si cand trebuia sa ne ducem la ambasada pt interviu in vederea obtinerii vizei al meu barbat s-a razgandit si a spus ca el nu pleaca din romanica si ... punct!asa ca am ramas aici si chiar dc nu este viata roz nu am prea multe regrete. ma mai apuca cateodata da-mi trece! ca emigrant viata nu e chiar atat de roz pe cum pare din afara ( spun unii care deja au facut-o).unii se adapteaza greu la conditiile de acolo.

Postat pe 26 Mai 2008 12:48
wdy ...perfeca dreptate..dar cum spuneai ..."Nu dramatizez,dar consider ca valorile morale in Romania sunt mult ramase in urma " ...pai noi dupa "valorile" astea ne educam copiii ..??? E decizia fiecariua sa faca ce vrea..dar ...vivi annna are dreptate...Daca stii sa iei in considerare valorile in adevaratul sens al cuvantului ...eu zic ..ca se poate si la noi in tara...
mia_mia
Postat pe 26 Mai 2008 12:53
Inainte de a demara procesul de emigrare mergi in vizita in tara respectiva!
www.emigrare.info - -aici gasesti toate informatiile pe care le doresti plus ca poti discuta pe forum cu persoane aflate in situatii similare

Postat pe 26 Mai 2008 16:32
off. eu una nu cred ca as putea vreodata sa plec definitiv din Romanica. sint prea legata de locurile astea.

Postat pe 26 Mai 2008 16:35
Vreau sa-ti spun wdy ca valorile morale n-au nici o legatura cu coruptia. Probabil ca n-ai fost in afara tarii decat in excursie si astfel nu ti-ai putut da seama cat de pervertite sunt alte natii. N-as putea spune ca sunt mandra de ceea ce se intampla in Romania dar moralitatea inca mai exista comparativ cu alte locuri.

Postat pe 26 Mai 2008 16:36
V-am tot auzit vorbind de spaga si ma surprinde ca inca nu intelegeti ca asta-i o alegere personala. Probabil ca o sa fiu blamata dar eu n-am dat nimanui NICIODATA spaga si nici n-am s-o fac. Si mai vreau sa va spun ca am fost diagnosticata si am primit retete ca oricare dintre voi, copilul meu frecventeaza gradinita...

Postat pe 26 Mai 2008 16:45
sa nu intelege-ti ca denigrez Romania,nici pe departe,pur si simplu ,in timp,m-am convins ca trebuie sa-ti depasesti limitele,sa te lupti cu mentalitatea comunista ,cu parvenitii si snobii si mai nou cu faptul ca se "copiaza"Europa ,care a devenit un motto i.Nu am fost prea des plecata si doar pe termen scurtsi ,turist fiind nu vezi ,in general ,decat "frumusetile" care i-ti sunt prezentate,dar privind din afara am convingerea ca sunt mai civilizati decat noi,mai educati in a-si respecta aproapele ,mai saritori la nevoie.Ma socheaza indolenta cu care unii semeni de-ai nostri privesc dezastrele care se abat cateodata asupra tarii,in special inundatiile,asteptand totul de la stat,am vazut reportaje in care oamenii si-au vandut caramida primita pt reconstructie,voluntarii au venit din alte tari sa-i ajute si ei stateau la barul satului,in sfarsit am sentimentul ca dincolo lumea este mai buna,simplu
wdy
Postat pe 26 Mai 2008 16:58
Moira,foarte bine ai facut ca nu ai dat spaga si consider ca te numeri printre fericitii care nu au avut nevoie de asa ceva.Dam spaga la politist,la spital,ca o paranteza sotul meu a fost internat la spital si de fiecare data cand trebuia sa-l duc la tomograf si alte analize ,nu se putea deplasa,infirmierii i-mi cereau 100 mii vechi si i-mi spune-au ca este foarte greu si ei nu sunt platiti sa-si rupa spatele,zilnic am dat 100 mii pt a intra la terapie intensiva sa-l vad 2-3 minute,cand am nascut ,la fel,sigur as fi putut sa-i ignor ,dar sanatatea mea conteaza si timpul meu costa bani,noi suntem singurii vinovati de coruptie.Exemple ar fi multe.Eu consider ca valorile morale au legatura cu coruptia ,daca fiecare ar fi om cinstit,asa cum a fost crescut si educat,cu frica de Dumnezeu,viata ar fi mai simpla.
wdy
Postat pe 26 Mai 2008 17:10
pt copii nostrii noi suntem exemple si indiferent cat am incerca sa-i educam in spiritul cinstei si corectitudinii,au suficiente surse de informare si multe exemple negative,niciodata nu stii ce-ti ofara viata,tu i-ti doresti ce e mai bun pt copilul tau si vrei sa devina "om" ,dar societatea are grija sa-i indrume pasii in directii necunoscute.
wdy
Postat pe 26 Mai 2008 17:13
Wdy..iti repet ..de acord cu tine...toate astea se intampla...nu stiu cat de vinovat e comunismul ..pentru ca eu una am trait in democratie..si am alte pareri ..cred ca si tu la fel...Si am inteles democratia.. Cred ca ne este teama...teama asta de orice..ne e teama ca daca nu dam spaga..nu ma "repara" doctorul , nu cred ca a ramas copil nedat la gradinitza...la scoala..si asha mai departe...Valorile morale chiar nu am treaba cu coruptia...primele sunt de urmat..cea de-a doua...deloc ..Si daca tot dai vina pe comunism ...in curand o sa moara toti comunistii ..ca de inbatranira si ei ..si raman generatiile viitoare...noi adica...care daca luam in calcul valorile morale, cinstea, educatia, sa bag si Frica de Dumenezeu ...si ne educam copii ca atare ..atunci si eu zic ca ...viata ar fi mai putin complicata..ca simpla n-o sa fie niciodata...
mia_mia
Postat pe 26 Mai 2008 17:18
Sunt de acord cu tine truda noastra in a imprima copiilor o conduita morala poate da uneori gres datorita numeroaselor influente care vin din exterior, constientizez ca nu ne putem creste copii intr-un glob de sticla dar sa nu crezi ca altii stau mai bine decat noi. La noi inca exista voci, izolate ce-i drept, care atrag atentia asupra bunelor moravuri insa in alte tari libertatea sexuala (de ex.) e asa de fireasca incat femei cu gesturi lascive si imbracate sumar stau in vitrine prezentandu-si oferta iar mame cu copii de mana trec pe langa ele cu o naturalete uimitoare.

Postat pe 26 Mai 2008 17:25
ai dreptate Mia,cateodata am mici depresii si cred ca daca dau vina pe sistem ma simt mai bine
wdy
Postat pe 26 Mai 2008 17:28
Azi eram intr-un supermarket si o batranica exclama langa mine: Nenorocitii au scumpit uleiul, nu mai votez pe nici unul, o sa-i mazgalesc pe toti! Uneori nu conteaza pe cine dai vina important e sa gasesti un vinovat. Cred ca important e sa gasim solutii, nu vinovati.

Postat pe 26 Mai 2008 17:33
wdy nu cred ca eu personal asi putea sa emigrez,nu din pricina familiei nici din pricina dorului de casa sau chestii de genul,de felul meu sunt mai "nomada" si ma adaptez bine oriunde,cred ca si un cort asi putea sa il transform in "caminul meu" cu putina imaginatie,evident.nu asi putea pleca pt ca am fost plecata,nu ca emigrant,ci ca "mucitor pe plantatiile europei"(a nu se lua adliteram pt ca aveam un job bun si bine platit cu contract,intr-un birou) .nu mi-a placut nici rasismul de care dau dovada strainii fata d eromani ,nu mi-a placut nici faptul ca trebuia sa fac treaba a 2 colege in plus fata de a mea ,nu mi-a placut politica referitoare la imigranti,si m-am hotarat ca daca vreau sa traiesc mai bine e cazul sa fac ceva pentru tara in care m-am nascut.inca nu m-am hotarat ce anume,dar probabil ca am inca timp sa imi dau seama si cand voi sti ce pot sa fac o sa stie lumea intreaga....iti place nu-i asa ce idealista si visatoare sunt????
dandanaua_reloaded
Postat pe 26 Mai 2008 20:48
EMA,iubita,si eu ma pot adapta oricarui mediu,cred ca si in Alaska as putea supravietui,daca am rezistat eu convertirii,,,,,,,,,,,,glumeam,,,,,,,,,,,pot rezista oriunde,dar cred ca in Romania am fost si ramanem generatia de sacrificiu ,sincer,m-am saturat de atatea sacrificii, iar chestia asta cu emigrarea este un pariu cu mine,
wdy
Postat pe 26 Mai 2008 20:57
ma bucur ca ai curaj,si nu numai,sper sa fie ceea ce iti doresti,pana acum nici unul dintre amicii plecati in canada sau in statele unite ca emigranti sau cu loteria vizelor nu s-au plans ca o duc rau,au spus ca a fost greu la inceput pana s-au adaptat,dar dupa cateva saptamani se simteau acasa,au descoperit comunitatile de romani si-aufacut prieteni cu care merg la cluburi sau ies impreuna ...etc,au reusit sa isi reia viata.cine stie...n-o fii dracul atat de negru pe cat pare.multa bafta Wdy si sper sa reusesti ,ca intotdeauna, ceea ce it propui
dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Mai 2008 00:36
prietenul meu munceste si are un salariu de aproximativ 900 ron . joia asta pleaca cu contract in italia pe aceeasi meserie si o sa primeasca 2400 euro pe luna . la toamna plec si eu la el in vizita oricum el o sa aibe 10 zile libere la fiecare 4 luni.la primavara dk totul e bine plec iar in concediu la el si dupa ce dau si licenta adica la anu in iulie plec de tot la el . am o fosta colega de liceu care a venit anu asta de pasti acasa dupa 5 ani din spania. avea de rezolvat niste treburi ...mi-a zis k nu se mai intoarce niciodata in Romania!!!!!
zgabeatza
Postat pe 9 Iunie 2008 19:04
In privinta asta sunt de acord cu tine. Cei care ajung dincolo spun ca nu se mai intorc si daca nu ar fi dorul de meleaguri, de mancare, de rude si prieteni, chiar ca nu ar mai avea motive sa se planga. Si ii inteleg. Si e logic, avem aceleasi preturi, iar salariile noastre sunt de x ori mai mici. Dincolo si un postas poate merge in vacanta in Hawaii, aici un om de conditie mijlocie isi strange bani de dentist.

Postat pe 10 Iunie 2008 11:05
ceau!eu sunt in italia de un an si jumatate si pot spune ca este foarte bine aici.lucrez de un an si sunt foarte multumita.bineinteles ca simt dorul de tara,de aimei........dar o sa vin in concediu in august.asta este nu am ce face....sunt aici impreuna cu viitorul meu sot si incercam sa ne construim o viata mai bune si pot spune ca bazele deja incepem sa le punem.va pup
KAYTE
Postat pe 10 Iunie 2008 11:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
matrimoniale ..........trei! 24 De la: france1974 31 August 2008 19:40
Vand lucrare de licenta 1 De la: italianul1987 17 Martie 2010 00:44
Cine m-a facut sa zambesc astazi... 15 De la: Dontyyy 20 Aprilie 2010 12:27
semnati si voi petitia pentru infiintarea politiei animalelor! 4 De la: deya_22 13 Iunie 2009 22:53
limba romana este out? 16 De la: diana1981 30 Decembrie 2010 10:55