Setari Cookie-uri

emigrare,ce parere aveti?

tu dovedesti ca sunteti toti trasi la xerox . Nu sunt toti ca tine, intr-adevar, mai sunt niste execeptii, dar tu esti ca marea majoritate.
Terminam cu offtopicul? Eu una cer scuze in fata celorlalti ca au citit toate mesajele pe langa topic. Daca tii sa vorbesti aiurea pe topic, e problema ta, pe mine nu ma afecteaza cu nimic ca ma faci in toate felurile, pt ca eu tin cont doar de parerea oamenilor la care tin, si intelegi si tu ca n-am cum sa tin la tine, deci oboseste-ti degetele in continuare sa-mi spui in ce fel vrei daca te simti mai bine.
DeeaCatalina
Postat pe 21 Ianuarie 2009 16:18
De la: DeeaCatalina, la data 2009-01-21 16:18:01tu dovedesti ca sunteti toti trasi la xerox . Nu sunt toti ca tine, intr-adevar, mai sunt niste execeptii, dar tu esti ca marea majoritate.


Bun, deci tu ai cunoscut 3 milioane de oameni si vorbesti in cunoscator.

Mare ti-e gradina, Doamne!
Kathara
Postat pe 21 Ianuarie 2009 16:19
Deea, iti doresc succes, lumina si incredere in tine.Poti face ceea ce-ti doresti daca nu te lasi amestecata in cotidian.
So, don't forget: be focused and don't get side track.
micabis
Postat pe 21 Ianuarie 2009 17:59
De la: micabis, la data 2009-01-21 17:59:04Deea, iti doresc succes, lumina si incredere in tine.Poti face ceea ce-ti doresti daca nu te lasi amestecata in cotidian.
So, don't forget: be focused and don't get side track.

Multumesc din suflet, micabis si inca o data mersi de sfaturi, imi sunt de ajutor.
DeeaCatalina
Postat pe 21 Ianuarie 2009 18:59
De la: micabis, la data 2009-01-21 17:59:04Deea, iti doresc succes, lumina si incredere in tine.Poti face ceea ce-ti doresti daca nu te lasi amestecata in cotidian.
So, don't forget: be focused and don't get side track.


Se zice "don't get sidetracked". Greu cu engleza, dom'le!
Kathara
Postat pe 21 Ianuarie 2009 19:11
De la: DeeaCatalina, la data 2009-01-21 16:18:01 Eu una cer scuze in fata celorlalti ca au citit toate mesajele pe langa topic.

Se accepta, sa sarim peste...
America poate fi interesanta pentru mine din doua motive: bani si un anumit tip de marketing, in rest...
poate depinde de gusturi.
Nu uitati de dezradacinare! Asta poate cauza multe chestii...

Postat pe 21 Ianuarie 2009 19:16
Mda... asta cam asa e... "sidetracked"
Scuzati-ma, ma trezesc si eu... da' asta era ultimul topic pe care se scrisese, si m-am varat si eu... nici nu prea stiu despre ce vorbiti...
Ignorati-ma..
Dor_a
Postat pe 21 Ianuarie 2009 19:21
De la: Deep_Bite, la data 2009-01-21 19:11:18
De la: micabis, la data 2009-01-21 17:59:04Deea, iti doresc succes, lumina si incredere in tine.Poti face ceea ce-ti doresti daca nu te lasi amestecata in cotidian.
So, don't forget: be focused and don't get side track.


Se zice "don't get sidetracked". Greu cu engleza, dom'le!


Aici pe plantatia unde locuiesc eu sa spui side track is correct.Pe plantatia voastra daca e altfel....
micabis
Postat pe 21 Ianuarie 2009 23:40
De altfel daca ma gindesc nici nu exista sidetracked in vocabularul nostru de maidan atunci cind urezi cuiva.You may bee sidetracked by somebody or something but when I'm telling you to take care is OK don't get side track.
micabis
Postat pe 21 Ianuarie 2009 23:44
Eu vorbesc in general standard English.

Exista side tack, desigur, dar cu alte functii sintactice si valori morfologice.
Kathara
Postat pe 21 Ianuarie 2009 23:46
Aha, deci nu te-ai culcat.
E ok in ambele feluri, dar cum engleza mea de slang e diferita de cea standerd English...nu spun niciodata la sfirsitul unui mesaj "poop" ca probabil stii ce inseamna, nu?
micabis
Postat pe 21 Ianuarie 2009 23:49
De la: micabis, la data 2009-01-21 23:40:30
De la: Deep_Bite, la data 2009-01-21 19:11:18
De la: micabis, la data 2009-01-21 17:59:04Deea, iti doresc succes, lumina si incredere in tine.Poti face ceea ce-ti doresti daca nu te lasi amestecata in cotidian.
So, don't forget: be focused and don't get side track.


Se zice "don't get sidetracked". Greu cu engleza, dom'le!


Aici pe plantatia unde locuiesc eu sa spui side track is correct.Pe plantatia voastra daca e altfel....

Ah, daca de plantatie e vorba... E ok! Keep it on, girl!
Eu am facut tampenia sa o invat la o academie britanica... Ce-o fi fost in capu' meu?

Si aia cu "poop" -ul m-a lasat si pe mine mereu cu gura cascata... Bai baiete, tot romanul stie un pic de engleza... ce-o fi, frate, in capu' lor cand scriu? Poop?
Dor_a
Postat pe 22 Ianuarie 2009 09:54
De la: wdy, la data 2008-05-24 13:17:45sper sa nu fie un subiect plictisitor,eu am o dorinta din copilarie ,vreau sa emigrez in NOUA ZEELANDA si cum sunt o fire optimista ,sper ca intr-o zi visul sa devina realitate


Felicitari,ai ales o tara foarte frumoasa cu oameni civilizati si primitori.In Christchurch e superb,daca poti muta-te acolo!!Bafta!!
diana1981
Postat pe 16 Februarie 2009 17:11
Pentru Delia82: - daca ai chef as vrea sa-mi spui si mie cate ceva despre problema cu America: -ce varsta aveai cand te-ai dus acolo, cum ai plecat, stiai ce ai de facut cu meseria, in ce oras esti, ce faci acolo, ce-ti place si ce nu.
ema_rice
Postat pe 19 Februarie 2009 20:17
pt wdy

ca sa emigrezi e usor, dar ca sa te integrezi in noua societate e greu. Tb in primul rand sa faci fata schimbarilor psihologice, e ca si cum ai renaste. Apoi tb sa ei absolut totul de la capat inclusiv sa inveti limba tarii respective si sa te obisnuiesti cu cultura ei. Unii emigranti reusesc sa se integreze, altii nu. Noua Zelanda nu stiu cat de deschisa e noilor emigranti, asa ca daca vorbesti cu accent vei fi intotdeauna privita ca cineva din afara. E o tara relativ mica asa ca nu stiu cati emigranti care nu vin din insulele britanice sau din tarile Common Wealth sunt pe acolo. Cei mai multi se duc in Australia. Cel mai bine daca esti hotarata i-a legatura cu comunitatea romana de acolo si vezi care e situatia, ce sanse de reusita ai etc. Si si mai bine, du-te si fa o vizita mai indelungata de recunoastere. Spre deosebire de Europa in alte tari ca SUA, Australia, Noua Zeilanda, Canada, emigrantii sunt mai bine primiti si au mai multe sanse de a se realiza, dar depinde in ce moment ajung in tara respectiva, daca vin in situatie de criza sau boom economic, cat de bine vorbesc limba, si cat de cautata e meseria pe care o au, daca au cunostinte care sa-i ajute, etc. Totul depinde de mai multi factori, iar o persoana cu cat e mai bine informata cu atat are sanse mai mari de reusita.

Succes
fevronia
Postat pe 20 Februarie 2009 03:35
Am ras de mesajul Joe, deci romanul tot asa isi masoara standardul de viata cu masina si casa, dar WDY nu asta cauta, se pare ca are asa ceva, caute alt sistem de valori, dar Romnania, cu toate vilele si masinile de lux tot acelasi sistem de valori il are, dai bani la gradinita, ca sa obtii un loc, dai bani la doctor ca sa obtii un tratament, dai bani functionarului public ca sa obtii o hartie etc. Toate astea la un moment dat devin lucruri obositoare si dezgustatoare.
Ea cauta o viata mai putin stresanta si linistita o viata decenta, intr-o tara civilizata. Si probabil daca va munci suficient, va fi adaptabila, si va reusi sa obtina ceea ce isi doreste.
Eu personal nu m-as mai intoarce in Ro, nici pt vile, nici pt masine de lux etc, nu as face-o din cauza sistemului corupt care exista si al polurii si mizeriei din marile orase.
Fiecare are un anumit sistem de valori, pt unii e mai important ce obtin din punct de vedere material, pt altii ceea ce obtin din punct de vedere al carieirei, iar pt altii e mai importanta o viata linistita, asa ca fiecare pana la urma obtine ce isi doreste
fevronia
Postat pe 20 Februarie 2009 04:02
postez si eu aici cu o intrebare, oarecum mai specifica, marturisind in schimb ca nu am citit tot topicul. Daca este cineva care in jurul varstei de 30 ani a plecat in alta tara, cu contract de munca, avantajos, dar cu intentia de a ramane acolo, bineinteles cu familia, e greu? adica din punctul de vedere al instrainarii? Fiica mea e gata sa plece, cu sotul si copill de 4 ani, in Montreal, va castiga bine, nu-i problema, se duc la totul pus la punct de firma angajatoare, la casa si restul, pina si gradinita pt copil o au. Dar ma intreb, cu multa strangere de inima, va fi bine? Fac apel la ratiune ca sa ma bucur, gandidu-ma numai la ei, ca vor avea sisteme de sanatate, de pensii, de asigurari, de invatamant, toate mai bune ca aici. dar...vor fi oare fericiti?
Cum sunteti voi, ce ati plecat dincolo, si aveti familii cu voi si cresteti copii vostri in tara straina, copiii vostri stiu cine este Eminescu? le cititi povesti cu Praslea cel voinic?
nefer
Postat pe 20 Februarie 2009 14:10
nefer, eu sunt tanara, nu am copii, sunt singura aici, si sunt constienta ca voi mai sta atata timp cat voi considera ca mai merita. In nici un caz nu ma gandesc sa raman aici pentru totdeauna, pentru ca asa cum spuneai si tu, nu ma vad crescandu-mi copiii in alta tara decat in Romania. Poate ca pentru cei din tara asta e un vis...dar nu e chiar asa. Am mai spus si pe alte topicuri: There's no place like home! Nimic, absolut nimic nu se compara cu tara in care am crescut, unde am mers la scoala, la bunici...etc. Am avut o copilarie absolut minunata, iar faptul ca acum traiesc departe de tara mea nu este decat ceva trecator. Nimic nu ma va face sa uit de Romania,asa cum este ea, pentru ca acolo am parintii care ma asteapta sa-si creasca nepotii si sa-mi fie sprijin. M-am integrat perfect aici, dar observ defectele, pe care de ce sa nu recunosc le are si Romania, dar cu familia aproape toate par mai usor de indurat. "Resedinta" actuala este a doua casa, dar casa casa este acolo...unde e inima.
mrskattousa
Postat pe 20 Februarie 2009 14:31
De la: nefer, la data 2009-02-20 14:10:08 copiii vostri stiu cine este Eminescu? le cititi povesti cu Praslea cel voinic?

Draga mea, iti faci iluzii...din pacate o sa stie de "Tom si Jerry" in loc de...

Daca emigreaza, se duce sa se integreze in societatea respectiva. Daca s-a integrat bine, respectivul nu mai e roman, e un nou cetatean al tarii respective. Daca nu s-a integrat, sunt sanse sa mai ramana ceva romanesc in el, dar nu se simte bine acolo...

Postat pe 20 Februarie 2009 14:31
Nu-i vorba ca si acum stie de Power Rangers si de Ben Ten si Super Man, dar nuare decat aproape 4 ani si mai incolo ma gandeam sa-l orientez, insidios, catre valorile noastre culturale, sau macar SI inspre ele, pe langa cele de care este acum fascinat. Ii dadeam sa citeasca SI Ionel Teodoreanu, mai tarziu, si ii aratam SI obiceiurile noastre, de sarbatori. SIgur ca tinerii din ziua de azi sunt astfel pregatiti incat fac fata oricarei tari si mai ales uneia evoluate, datorita tocmai pregatirii voastre si adaptarea este, se spune, usoara... nu pot sa nu ma gandesc, de ce dracu nu se linistesc lucrurile si aici, incat sa fie tot mai bine, in loc sa fie tot mai rau? Sa poti, dupa ani de invatatura sa-ti iei o casa cum vrei tu, sa poti creste 3 copii, sa poti merge in vacanta, o data pe an, dar unde vrei. Si de ce munca ta, specialitatea ta, sa fie apreciata in alta tara si nu la tine????
nefer
Postat pe 23 Februarie 2009 10:39
De la: wdy, la data 2008-05-24 13:17:45sper sa nu fie un subiect plictisitor,eu am o dorinta din copilarie ,vreau sa emigrez in NOUA ZEELANDA si cum sunt o fire optimista ,sper ca intr-o zi visul sa devina realitate
acolo unde sunt 3 milioane de oameni si 17 milioane de oi????
silviu_m74
Postat pe 31 Martie 2009 21:47
De la: delia82, la data 2008-05-25 23:26:41 eu sunt stabilita in SUA de vreo 4 ani, si vreau sa-ti spun ca nu e asa de usor cum spun altii......acum depinde si de tine cum te adaptezi. mie imi e tare dor de familie, prieteni, locurile in care am crescut.....nu pot spune ca mie dor de sistemul romanesc, de coruptia de acolo, de aurolacii care-i vedeam la tot pasul prin bucuresti, si frica cu care stateam in metrou sau autobuz sa nu-mi fure iar geanta sau telefonul.....etc. DAR trebuie sa te gandesti bine inainte de a face pasul asta, eu zic ca daca ai deja o familie intemeiata acolo, un job bun, si tot ce-ti doresti......educatia poti sa o dai tu copiilor tai(cum zicea si mia), si ei mai departe la randul lor......eu una as vizita Noua Zeelanda, am inteles ca e tare frumos pe acolo!!
Gazelle
Postat pe 31 Martie 2009 22:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
termenii si conditiile de utilizare a site-ului Kudika 18 De la: maria_palaria 16 Iulie 2011 11:28
AMENDA CFR 24 De la: kudika023770 4 Noiembrie 2009 12:51
Ce spune Presa despre Electro Star 7 De la: onnyta 23 Septembrie 2008 14:17
AVETI O ZI EXCELENTA ? 4 De la: INTELIGENTUL- 1 Februarie 2015 15:48
credeti ca exista dumnezeu? 350 De la: mikela_4u 29 August 2015 09:32