Setari Cookie-uri

emigrare,ce parere aveti?

Cred ca pana la urma totul depinde daca te poti acomoda in tara in care esti sau vrei sa pleci.Cu copiii e mult mai simplu,pt ca ei se acomodeaza mai repede.
Eu sunt in Suedia de 8 luni,am venit cu prietenul meu,care a mai stat inainte aici 9 ani si vb limba.eEu acum merg la scoala sa invat si pot spune ca sunt aproape de nivelul conversational.E foarte frumos,oamenii sunt diferiti fata de romani si suedezii detin tehnologie avansata,la fel si nivelul de trai.Se castiga foarte bine,insa e mai greu cu limba,fiindca e cam complicata.
emyia
Postat pe 11 Iunie 2008 19:02
nu e greu sa te adaptezi,daca intr-adevar iti doresti schimbarea.....important sa ai pe cineva drag alaturi...sa simti sustinere,iubire,intelegere...cu astea treci mai usor peste dor si neliniste....langa mine a fost sotul meu si socrii mei,niste oameni minunati...asa am putut trece peste faza de acomodare....ca sa te simti in apele tale trebuie sa cunosti limba si traditiile locului unde te stabilesti...te adaptezi mai repede.....trebuie sa mentionez ca in orice tara sunt romani...si sunt comunitati culturale formate din emigrantii din romania....la noi aici sunt 30 familii mixte...si e foarte distractiv cand ne adunam,facem bucate traditionale romanesti,ascultam maria tanase......iti doresc sa-ti realizezi visul...noua zeilanda e un loc frumos...

Postat pe 13 Iunie 2008 20:57
doresc sa ajung intr-un loc unde sa nu mai fie nevoie de atatea eforturi si compromisuri.Aici simt ca ma sufoc,goana dupa bani a ajuns sportul national,totul se invarte in jurul monedei magice.Sigur ,oriunde in lume banii sunt esentiali,dar as dori sa nu mai fie nevoie sa depindem asa de mult de ei.Cineva mi-a povestit ca a emigrat in Noua Zeelanda si locuieste intr-o padure ,la 60 km de primul oras si traiesc din comertul cu lemne,efectiv sunt izolati,dar sunt foarte linistiti ,tentatiile lumii moderne nu mai suntatat de mari atunci cand accesul este limitat.
wdy
Postat pe 15 Iunie 2008 12:41
luna 87......de ce ai ales emigrarea in Dubai?.....crezi ca este un loc mult mai bun ca altele?....este doar o intrebare..daca vrei raspunzi....

Postat pe 2 Iulie 2008 16:41
chiar daca in anii 80- chiar pana-n 95 imi doream sa emigrez ( evident- foamea, ideea de libertate, necunoasterea mediului "de acolo" aveau amprenta majora) dupa ce viata mea a luat o alta directie am ajuns la concluzia ca nu conteaza unde esti, atata timp cat stii ( si poti_) sa-ti faci viata frumoasa si confortabila;
Acum ceva ani- am fost in voiaj de nunta in Canada si toti amicii /prietenii pe care i-am vaut incercau sa ne convinga sa ramanem acolo;
Argumentele lor erau "realizarea" si banii; Ale noastre- ( eu si sotia) erau ca ei tot niste emigranti vor fi toata viata ( cetateni de mana a 2-a)- lucru confirmat de un prieten foarte apropiat- care- cu toate ca are pozitie inalta- salariul lui este cu 30 % mai mic decat al fostului lui sef- pe care l-a inlocuit ( si aici discutam de sume importante, pt o pozitie de raspundere)
De altfel multi dintre cei vizitati nu intelegeau cum putem sa "ne permitem" o masina noua de clasa medie ( intimp ce ei "canadienii" care lucreaza pe bani buni- aveau toti- masini SH- de 10- 15 000 de canadezi); Le-am explicat ca intre timp s-au mai "asezat" lucrurile si in Romanaia, si - daca ai "ce-ti trebuie" la cap - si suficient curaj - poti sa-ti asiguri un viitor dragut ( atentie- n-am afirmat "frumos" sau "luminos") si in Romania; Important e sa vrei si sa ai determinarea; ( pe mine m-a ambitionat si sotia- care mi-a "trasat" unul dintre "target"-urile in viata- CINSTE FEMEILOR!!!!) si, chiar daca ea era pe vremea aceea doar prietena mea- a reusit sa-mi dea "start"-l dupa care nu m-am mai oprit;
E drept ca pentru asta am avut nevoie de ceva timp si de ceva noroc + muuulta carte ( anul asta am terminat un master- si ma batea gandul- la invitatia conducatorului de proiect- sa ma "bag si la un doctorat"- Noroc- iar - cu FEMEIA care m-a luminat ca doctoratul nu ma ajuta in continuare ( asa ca ma gandesc la un EMBA :-)))
Asa ca eu zic ( evident sub prisma altor impresii decat cele de acum 10- 15 ani) ca- daca ai ceva carte plus indrazneala si ceva noroc ( macar un picutz) nu se poate sa nu -ti reuseasca;
Plus ca acum este lipsa de angajati performanti; Cei ce mai sunt pe piata muncii- ori sunt consultanti- ori au "pret" foarte ridicat;
Evisdent, daca esti vanzator la un boutique ca nu poti vizualiza piata muncii- dar- uite de aia e buna invatatura!
G_I_JOE
Postat pe 10 Iulie 2008 17:47

Postat pe 20 Iulie 2008 17:44
Wdy: -daca vrei cu adevarat, fa-o! S-a intamplat ca in urma cu ceva ani sa hatarasc sa plec din tara si multumesc lui Dumnezeu ca n-am regretat nicio clipa! Stiu ca acum situatia s-a schimbat mult in bine Romania, dar oportunitatile pe care le-am avut si le am aici (traiesc in USA) nu mi-ar fi fost posibile in Romania (si aici vorbesc de scoala, job, implicit nivel de trai etc).
Deci ...mult succes!
Cruella_de_vil
Postat pe 20 Iulie 2008 20:41
Sunt de acord si ma gandesc din ce in ce mai des la plecare, dar cu tot cu sot. Nu pot sa ma duc fara el deoarece sunt o fire mai bolnavicioasa si am nevoie de ajutorul lui cand sunt racita, sa nu intelegeti ca sunt bolnava rau, dar racesc des si si o raceala ma doboara. De asta gandesc ca in momentul in care voi pleca, am sa plec cu sotul meu. Noi doi am fost in vacanta in Grecia si a fost super si ma gandesc din ce in ce mai des la tarisoara aia. Oricat de greu ar fi stii ca muncesti ptr bani mai multi si ai o satisfactie pe cand aici nici o garsoniera nu ne permitem sa ne luam din lefurile noastre, iar chiriile sunt imense. Aici la noi la 30 de ani inca stam cu parintii. Si nu este o rusine, dar totusi vrem si noi sa ne realizam, sa avem casuta noastra, nu-i asa? O sa ziceti ca sunt alte modalitati de a realiza asta..... Oare? Parerea mea ca a pleca din tara... devine tot mai urgenta, ca asteptam de ani de zile sa se schimbe ceva in binele nostru.
rosuveronika
Postat pe 13 August 2008 20:15
Da ce au aia de la boutique? Sa stii ca multe persoane cu facultate lucreaza la mall-uri si super si hipermarketuri! Daca ai bani sa stai in scoala e ok, dar daca nu trebuie sa si muncesti. Poate fata care te serveste cu paine are si ea facultate, n-ai de unde sa stii. E ok sa faci scoala, dar... la noi iti trebuie si un pic de bafta sau rude unde trebuie sa ai un post bun nu crezi? Uite asta ar fi un subiect bun de dezbatut. Ptr. G I JOE.
rosuveronika
Postat pe 16 August 2008 18:23
eu nu vreau sa plec din tara desi am avut nenumarate ocazii sunt ROMAN si m-am nascut in ROMANIA .nici nu o duc chiar asa de bine ,stau cu chirie,dar de plecat tot nu plec din tara
tristan20080
Postat pe 7 Septembrie 2008 07:42
Locuiesc in SUA de aproape 3 ani si desi nu e zi sa nu ma gandesc la parintii mei si la ce-am lasat in urma nu regret nimic. Facultatea e scumpa si intradevar grea si nu merge cu banii in plic la profesori sau copiat....Trebuie sa muncesti cu adevarat si vei fi apreciat la adevarata ta valoare.Parerea mea e ca cine are ocazia sa plece, sa o faca si daca nu permanent, macar pentru o experienta.Viata e scurta si merita traita din plin iar lumea asta e asa mare si are atatea de oferit....pana la urma trebuie sa luam ce e mai bun din ea. Vin o data pe an acasa si stau o luna, doua si parca abia astept sa ma intorc inapoi la ritmul acesta de viata foarte alert in care nimeni nu sta degeaba.daca ar fi sa aleg alta tara as alege Franta, dar nu m-as intoarce inapoi desi la inceput asa voiam. Astept sa-mi spuneti cum stau lucrurile pe-acolo si daca ar merita sa ma intorc.
Micichina
Postat pe 3 Octombrie 2008 02:13
"E drept ca pentru asta am avut nevoie de ceva timp si de ceva noroc + muuulta carte ( anul asta am terminat un master- si ma batea gandul- la invitatia conducatorului de proiect- sa ma "bag si la un doctorat"- Noroc- iar - cu FEMEIA care m-a luminat ca doctoratul nu ma ajuta in continuare ( asa ca ma gandesc la un EMBA :-)))"

Well, GI JOE, tu daca emigrai erai o pierdere pentru tine, familie si tara in care emigrai, desi de vinzatori la boutique cu studii superioare este peste tot nevoie.
Inteleg ca ai muuuulta carte , ca ai terminat un master (oare in ce) dar te mai gindesti la un MBA (ca asa se scrie corect nu cum ai scris tu).A propos stii ce inseamna MBA? Binenteles ca nu dar ce importanta are cita vreme esti fericit ca n-ai facut doctoratul si ai o viata buna in Romania.
Felicitari, cineva si vreau sa spun cineva ca tine , trebuie sa stinga lumina, nu?
micabis
Postat pe 3 Octombrie 2008 05:27
[quote name=\'wdy\' date=\'2008-06-15 12:41:52\']doresc sa ajung intr-un loc unde sa nu mai fie nevoie de atatea eforturi si compromisuri.Aici simt ca ma sufoc,goana dupa bani a ajuns sportul national,totul se invarte in jurul monedei magice.Sigur ,oriunde in lume banii sunt esentiali,dar as dori sa nu mai fie nevoie sa depindem asa de mult de ei.Cineva mi-a povestit ca a emigrat in Noua Zeelanda si locuieste intr-o padure ,la 60 km de primul oras si traiesc din comertul cu lemne,efectiv sunt izolati,dar sunt foarte linistiti ,tentatiile lumii moderne nu mai suntatat de mari atunci cand accesul este limitat.[/quote]

Am vazut familii care s-au intors din Noua Zeelanda scumpo si spuneau ca au o clima extrem de ciudata.
Frig tare in sud si cald de mori in Nord...multi nu s-au acomodat...e alta lume efectiv.
Am vizitat tara un pic in 2003, care e un rai verde pe alocuri, superba ca peisaje, dar am simtit ceva ciudat acolo...nu am putut decat sa o percep ca pe o alta lume. Superb de vizitat, de acomodat insa...nu stiu.
cristinarudi
Postat pe 3 Octombrie 2008 10:45
Buna tuturor!

As vrea sa spun si eu ce am vazut si vad intr-o tara europeana si anume, Irlanda. Poate nu stiu eu ce inseamna sa fii civilizat, dar sincer nu cred ca as vrea sa-mi cresc copilul (pe care inca nu il am :)) intr-o asemenea tara. Eu cred ca aici femeile fac copii doar pentru banii care ii primesc de la stat. Nu am vazut sa aiba mare grija de ei si sunt de mici extrem de violenti si needucati. Am vazut multe fete la 15-16 ani care beau si se drogheaza si umbla exagerat de dezbracate. Am vazut femei cu copii de 1 an care erau in bar, cu carucioare (tin sa mentionez ca aici nu se fumeaza in bar), dar totusi galagia, mirosul de alcool, miros greu de toaleta si altele.
Poate gresesc eu, poate e doar o prima impresie si pe parcurs imi voi schimba parerea.
Imi pare rau daca prin comentariul meu am suparat pe cineva, dar este doar impresia care mie mi-a lasat-o.
Nu stiu cum este in Noua Zeelanda sper ca de o mie de ori mai bine :).
Multa bafta
didiu1980
Postat pe 3 Octombrie 2008 15:40
Am vizitat cateva tari inainte de a ma hotara sa emigrez , si cand am facut-o nu am ales tara care mi-a "prins" inima, am ales tara in care am vrut sa mi cresc copii . Suedia

Iubesc Romania, revin cu drag , stam 2-3 luni in fiecare vara , imi i-au gentii intregi cu suveniruri din ro ...iubesc locurile natale si nebunia care defineste tara noastra , cu toate astea , prefer o tara unde tot omul e respectat si nimeni nu se uita la tine ca ai ciorapi rupti si esti nepieptanat.

Tine de bunul simt sa te incadrezi in normal
Tine de personalitatea fiecaruia daca emigrarea i se potriveste sau nu.


Sora mea a emigrat acum 17 ani , si URASTE Romania, nici macar in vizita nu are chef ....
Alt caracter...

Si ca sa imbarbatez fetele care nu au curajul sa emigreze ca e greu la inceput ....teama de necunoscut...copii mici ...sau alte motive :


AM plecat cu 3 copii, ( 1 an jumate, 2 ani jumate si 12 ani) nu aveam nici unul din noi servici cand am ajuns aici, am avut insa o ambtie nebuna si incredere ca voi reusii.

Asta e cel mai important , sa ai puterea de a hotara !!!


Fiecare a avut o experienta de viata si de aici fiecare are puterea de a decide pro sau contra emigrarii.
A vizita " n "tarii poate aduce noi gusturi ,noi forte,noi vise pentru viata care o ai.
Indiferent daca pt bani, pt educatie sau "valorile " de care unele dintr voi ati mentionat , a emigra e doar o experienta pe care o poti aduna la lungul sir de experiente.



Elsy_se
Postat pe 4 Octombrie 2008 01:09
pt rosuveronika Am citit ca tu racesti cam usor,si eu am avut problema asta dar am facut un tratament se numeste vaccin oral,tablete pt cresesrea imunitatii,sincer am uitat cum se numeste dar este la farmacie.Stiu ca se ia cate 10 zile pe luna,timp de trei luni,daca intrebi la farmacie toate farmacistele stiu eu momentan nu sunt in tara si nu am cum sa ma informez,mi l-a prescris oo doctorita si eu sunt foarte multumita.Dar se ia dupa ce iti tratezi raceala,si ai terminat tratamentul,apoi poti incepe cu vaccinul antigripal
carina01
Postat pe 25 Octombrie 2008 14:06
Eu o sa emigrez in UK sau USA. UK cu studiile, USA cu amorul.
Kathara
Postat pe 25 Octombrie 2008 14:13
Sunt in Italia de 4 ani,aveam 20 ani cand am plecat pt prima oara.Acomodarea este f grea si a durat in jur de 6 luni la mine.problema este ca daca nu ai prieteni/familie care sa te sustina si sa te ajute...e mult mai greu pt ca nimanui nu ii pasa, esti doar "un alt roman" printre sutele de mii de aici care incerca sa i-si realizeze ceea ce nu au putut "acasa".In romania munceam 24/48, ore, si casticam 150 euro/luna(2004),aici muncesc 8/zi de luni pana vineri,rareori si sambata si castig in 2-3 zile cat in romania intr-o luna.In timp reusesti sa iti faci prieteni si nu doar romani,reusesti sa iti creezi un stil de viata pe care in romania nu il puteai avea decat daca erai "un fiu de senator sau deputat ", iti poti permite,vrand,sa faci orice(aproape)iti permiti sa ai o masina ,sa pleci ijn vacanta in hawaii(daca vrei)poti sa iti iei un telefon"smecher"fara sa faci compromisuri si sa nu mai vb de mancare(cu 50€ merg in supermarket si cumpar un carucior plin cu tot de la apa-la carne,dulciuri ,bere,sau ce mai vrei tu),pe cand in romania, acum 2 luni cu 150-200 RON, intr-un supermarket am iesit cu 2 "sacosele"si alea pline doar pe jumate.
Aici am invatat sa spun multumesc si scuze(nu ca nu stiam dar...sa fim seriosi, cat se foloseste in romania?),aici am invatat ce inseamna respectul de sine si respectul fata de altii "No matter the colour of the skin",.Nu vreau sa vb despre imaginea mea asupra Romaniei,nu are rost...
Spuneti-mi voi un motiv sa ma intorc "in tara"....
BaxX99
Postat pe 26 Octombrie 2008 11:38
" Aici am invatat sa spun multumesc si scuze(nu ca nu stiam dar...sa fim seriosi, cat se foloseste in romania?),aici am invatat ce inseamna respectul de sine si respectul fata de altii"

Uite, intrebarea asta o am si eu: de ce in Rom nu se folosesc cuvintele magice "te rog", "multumesc", "imi pare rau"? De ce in Rom. rar iti zimbeste o vinzatoare, o oficianta la vreun ghiseu, asistenta la spital? De ce e mai uros sa face fete incruntate, sa tipi, sa injuri, sa intorci spatele decit sa fii veseloptimist si placut? Politetea doare?Dar amabilitatea? Ranesc zimbetele si vorbele frumoase?

micabis
Postat pe 9 Ianuarie 2009 18:13
Pentru ca aici ,la noi in Romania,libertatea a venit tarziu dar a fost "gustata" intens.Ai impresia ca esti strain in propria tara ,toti cred ca au drepturi,nimeni nu are obligatii .In primul rand imbogatirea rapida a unora a dat unda verde parvenitilor si frustratilor.Copii nu mai sunt educati in familie sa respecte pentru a fi respectati ,sa merite pentru a primi etc.Nu contest faptul ca si aici lucrurile merg pe un fagas normal ,dar generatiile urmatoare vor trai totul la extrem.Vreaau sama refugiez undeva ,unde nu conteaza contul din banca ci "contul"din cap,.Multumesc pentru incurajari si sfaturi
'

'
wdy
Postat pe 10 Ianuarie 2009 22:16
Wdy, cind gasesti locul ala unde nu conteaza contul din banca ci cel din cap , te rog, da-mi de stire.
micabis
Postat pe 11 Ianuarie 2009 19:41
Eu emigrez peste o luna si ceva in US. Nu am stat deloc pe ganduri cand am avut sansa asta. Abia am terminat facultatea, si decat sa incep de la un salar de 6-7milioane in Romania, prefer sa incep de la minim 8$/ora acolo, am mai fost pe timpul facultatii, mi-a placut. Acum e problema si acolo cu criza econimica, dar asa e peste tot prin lume. Ce sa facem?sanatate sa avem si putere de munca.
DeeaCatalina
Postat pe 18 Ianuarie 2009 13:44
deea, unde in usa mergi?
micabis
Postat pe 18 Ianuarie 2009 19:38
De la: micabis, la data 2009-01-18 19:38:46deea, unde in usa mergi?

Charlotte, Carolina de Nord. de ce intrebi? mergi si tu in US?
DeeaCatalina
Postat pe 18 Ianuarie 2009 20:38
Nu Deea, eu nu merg. Te asteapta cineva acolo? Ai deja ceva aranjat? Sunt doar curioasa cum isi face loc o fata tinara intr-o lume noua, societate noua, fara un sprijin.Dar eu cred ca tu ai sprijin ca tocmai ai spus ca ai mai fost in USA asa ca....Oricum, esti tinara si poti sa muncesti in doua locuri o perioada pina cind iti gasesti locul, nu?
micabis
Postat pe 19 Ianuarie 2009 19:41
De la: micabis, la data 2009-01-19 19:41:50Nu Deea, eu nu merg. Te asteapta cineva acolo? Ai deja ceva aranjat? Sunt doar curioasa cum isi face loc o fata tinara intr-o lume noua, societate noua, fara un sprijin.Dar eu cred ca tu ai sprijin ca tocmai ai spus ca ai mai fost in USA asa ca....Oricum, esti tinara si poti sa muncesti in doua locuri o perioada pina cind iti gasesti locul, nu?


am mai fost,dar acum nu ma mai duc acolo, ci in alta parte. Si da, ma ajuta cineva, tot roman, ca se ajuta mult romanii intre ei acolo, iar eu cred ca o sa ma invart tot printre romani mai mult.Este si biserica romaneasca acolo, si ortodoxa si baptista, mai cunosc lume...cel mai frica mi-e de partea cu locul de munca, pt ca a crescut somajul.
DeeaCatalina
Postat pe 20 Ianuarie 2009 11:35
Deea, eu nu stiu ce pregatire ai tu si daca iti poti echivala studiile dar sa stii ca aici in continuare e mare nevoie de cadre medicale medii si poti sa ai o slujba de vinzatoare in timpul zilei si sa mergi la scoala seara.Trebuie sa te gindesti ca ai de platit chirie, telefon, alte mici cheltuieli, trebuie sa-ti iei o masinuta oricit de veche ar fi ea.Nu stiu cum sunt chiriile in NC dar banuiesc ca macar un 500$ tot trebuie sa ai in calcul.
Iar cu romanii...ai grija ca nu prea sunt ceea ce par.Nu te lasa folosita de ei doar de dragul unui adapost sau a unei slujbe.
micabis
Postat pe 20 Ianuarie 2009 18:16
De la: wdy, la data 2008-05-24 13:17:45sper sa nu fie un subiect plictisitor,eu am o dorinta din copilarie ,vreau sa emigrez in NOUA ZEELANDA si cum sunt o fire optimista ,sper ca intr-o zi visul sa devina realitate

Cam plictisitor... te duci sa o freci pe la antipozi...si?
Macar de te duceai la canguri! asa te duci la aceeasi latitudine, aceleasi cutremure, tot un drac!
Iti place sa te implimbi la frecat menta neo.
Poti schia pe un varf de vreo 4800.
Vezi sa nu-ti vie sangele in cap ca nu esti obisnuita !
Taticu' tau stie ce ai in cap?

Postat pe 20 Ianuarie 2009 18:27
De la: micabis, la data 2009-01-20 18:16:51Deea, eu nu stiu ce pregatire ai tu si daca iti poti echivala studiile dar sa stii ca aici in continuare e mare nevoie de cadre medicale medii si poti sa ai o slujba de vinzatoare in timpul zilei si sa mergi la scoala seara.Trebuie sa te gindesti ca ai de platit chirie, telefon, alte mici cheltuieli, trebuie sa-ti iei o masinuta oricit de veche ar fi ea.Nu stiu cum sunt chiriile in NC dar banuiesc ca macar un 500$ tot trebuie sa ai in calcul.
Iar cu romanii...ai grija ca nu prea sunt ceea ce par.Nu te lasa folosita de ei doar de dragul unui adapost sau a unei slujbe.


Multumesc pentru sfaturi. Am terminat facultatea de limbi straine aici. Acolo pt inceput as vrea sa fac un colegiu, dar nu stiu inca in ce domeniu. Eu sper sa ma angajez chelner ca se castiga bine, pt inceput. Chiria mi-am rezolvat-o...400$/luna. Sincer eu nu am vrut sa ma duc in Chicago unde sunt cei mai multi romani pt ca am auzit numai lucruri rele de ei. Dar sunt sigura ca exista si romani de treaba, ca orice padure cu uscaturile ei..stii cum e..
Am o persoana de incredere care ma ajuta cu tot ce poate si sunt sigura ca o face neconditionat;)
Slujba o sa-mi gasesc singura, sper sa am noroc.
DeeaCatalina
Postat pe 20 Ianuarie 2009 21:35
Roco draga,am depasit varsta la care era nevoie de acordul parintilor
wdy
Postat pe 20 Ianuarie 2009 22:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
actiuni la DACIA 2 De la: kudika397596 9 Mai 2012 19:29
de la oameni pentru oameni. 21 De la: france 19 Mai 2008 17:06
hai sa va zic si eu un subiect tare de tot :D 45 De la: Dor_a 18 Iunie 2009 16:43
bunaaaaaaa.... 7 De la: deyutza92 9 Februarie 2012 17:15
STRESIUNE 4 De la: scorpyoW 16 Iunie 2009 22:50