Setari Cookie-uri

femei inselate/ barbarti inselati...

adesea simtim ca increderea ne-a fost inselata...
adesea ne intrebam de ce tocmai noua?
care sunt intrebarile tale?

Postat pe 28 Mai 2008 07:26
aca iertam…. Oricand exista diverse riscuri intr-o relatie, ca de exemplu riscul de a nu afla niciodata J Se intampla sa si iertam! Este la fel de adevarat ca adesea nu uitam! Ce se intampla atunci? Alegem sa avem increderea din nou in el sau in noi ca femeie, ca sotie? Si una si alta! Ne gasim scuze, explicatii rezonabile, cu care putem convietui in continuare impreuna. Cat de ecologica este alegerea? Se verifica odata cu trecerea timpului. Este de preferat ca acele alegeri, acea “iertare” sa fie una in acord si cu sufletul nostru, si nu una auto-impusa, din obligatie, din sacrificiu de sine (pentru relatie, pentru societate, pentru ca trebuie). Fiecare dintre noi avem dreptul la iubire (a fi iubite si a iubi la randul nostru)! Stima de sine… sunt importante raspunsurile pe care ni le dam si cele pe care le primim deopotriva. Cand stima de sine depinde prea mult de exterior si nu mai reusesti sa te simti femeie decat prin barbatul si pentru barbatul cu care esti in relatie, care te iubeste…este destul de dificil sa treci peste minciuna si inselaciune. Este ca si cum pierzandu-ti increderea in el, iti pierzi si increderea in tine. Acesta este doar unul dintre scenariile posibile. Fiecare dintre noi suntem unici prin felul nostru de a fi si a simti si prin urmare cand ni se intampla cate ceva, avem adesea puternicul sentiment ca nimanui nu I s-a mai intamplat ce ni se intampla noua. Si apare inevitabila si dureroasa intrebare: DE CE TOCMAI NOUA?

Postat pe 28 Mai 2008 07:26
"Cat de ecologica este alegerea?" de unde scoti expresiile astea ??
lief
Postat pe 28 Mai 2008 10:29
eu am avut o singura intrebare....DE CE?:)
alone
Postat pe 28 Mai 2008 12:08
lief, rogu-te mai citeste

Postat pe 28 Mai 2008 23:16
pt Ancuta, ai primit si raspuns?

adesea suntem lasati sa ne raspundem singuri...
ne poti impartasi experienta ta?

Postat pe 28 Mai 2008 23:18
Partea buna la faptul ca am vazut pe kudika atatea confesiuni despre inselati/inselate e ca sigur ne lecuim de a ne mai intreba "oare de ce mie?".

Postat pe 29 Mai 2008 12:06
ai drepate Hania, cunoscand si experientele altora ajungem sa nu mai luam atat de personal ceea ce ni se intampla in relatie cu ceilalti, incepand sa constientizam faptul ca atunci cand suntem mai multi decat unul, exista si multe aspecte ce nu mai tin de noi, ci de celalalt si incepem sa nu ne mai pierdem respectul de sine, sa nu ne mai autoinvinovatim sau pedepsi.
ne dam seama de acele aspecte care au tinut de noi in relatia esuata, realizam ca am facut tot ceea ce a tinut de noi...astfel
putem castiga speranta si incredere intr-un nou inceput!

Postat pe 29 Mai 2008 18:14
sincer..multe dintre aceste dezbateri propuse de voi, cei mai noi prin ,,zona,, , sunt subiecte pe care noi, cei mai vechi pe site, le-am discutat de atatea ori incat deja.. ne plictisesc.. fara suparare
oana81
Postat pe 29 Mai 2008 19:20
rumegand cunoscutul adesea descoperi noi arome

Postat pe 29 Mai 2008 22:26
mda.. ai si tu dreptatea ta, trebuie sa recunosc
oana81
Postat pe 29 Mai 2008 23:08
Numai sa nu rumegam prea mult..ca ramanem cu rumegatu ..pe bune acum ...eu chiar sunt plictisita de atata inselat..si de atatea intrebari ..ca de ce ..si pe unde..si cum ...si de intrebari d-astea retorice...Te-a inselat?? De ce?? De porc...de nesimtit..ca nu te mai iubeste ..de aia....si gata..ce atata vorbarie ....ce e atat de rumegat pe subiectu asta...Il dai dracu si o iei de la capat..cu altcineva. ca e plina lumea de oameni ..care mai de care..mai fideli ....
mia_mia
Postat pe 29 Mai 2008 23:23
si eu sunt plictisita de atata inselat..
lief
Postat pe 30 Mai 2008 10:00
mai fetelor lucruri frumoase nu se mai intampla in viata oamenilor???ca tot se posteaza subiecte gen: m-a inselat...amante, amanti,...mi-am revazut prietenul din adolescenta si desi sunt casatorita ma gandesc din ce in ce mai des la el...vreau sa divortez...lista e lunga......
refuz sa cred ca vietile oamenilor au doar tenta asta de gri. lucruile bune, fericirea, dragostea, implinirea astea nu fac parte din viata omului??? ca eu asa stiam. e adevarat nu am mai intrat de mult pe forum si am cam pierdut firul evenimentelor dar subiectele astea au fost atat de intoarse pe toate fetele de mult timp(stiu de pe vremea cand intram zilnic), asa ca repetandu-le nu cred ca vom descoperi nici antidot pt tradare, nici retete pt fericirea permanenta. ne complacem in starea de victime ale faptelor altora si ne plangem soarta nedreapta in loc sa ...facem ceva care sa ne schimbe viata in bine!!!! devin patetici cei ce-si tot plang de mila asteptand compasiunea celorlalti.scuze pt incisivitate dar asta e crudul adevar!

Postat pe 30 Mai 2008 10:15
mai fetelor, chiar aveti dreptate. Si eu am fost inselata si am decis sa iert. Am crezut ca am trecut peste problema asta. S-a intamplat pentru ca e un porc si un nesimtit, caruia nu i-a lipsit nimic( dupa cum singur se caracterizeaza) si am pus punct. Mai, si de la o vreme, de la atata citit despre inselat pe site-ul asta, parca ma iau iar toti dracii!! La un moment dat chiar m-am gandit sa nu mai intru pe site, da' ma si destinde, mai aud/vad una alta
Concluzia mea, fiti un pic mai pragmatice, ori il ierti, dupa ce il pedepsesti bine, ori il lasi dracu' si nu-ti mai cauti nici unul, ca sunt cam rare specimenele care nu inseala. Asta e viata! Riscul meseriei si cu relatiile/casatoriile astea.
monica_moni
Postat pe 30 Mai 2008 16:29
E adevarat ca unele subiecte s-au mai discutat. Eu sincer nu am rabdare sa urmaresc acele subiecte cu 200 de postari, mai ales ca multe dintre ele sunt rautacioase. Dar puneti voi alte subiecte care sa nu va plictiseasca si gata. Nu are rost sa ne certam si sa ne dam coate ca am decshis subiecte deja postate. Monica, ai mare dreptate, ce atata lamentare.. ori una ori alta..

Postat pe 30 Mai 2008 17:06
Buna fetelor/doamnelor/domnisoarelor.
Imi cer scuze ca prin simpla mea adaugare aici as putea sa "ranesc orgoliul incomensurabil" al multora dintre voi.Sper totusi la toleranta/intelegere din parte celor "cu experiente neplacute/dureroase sau chiar dramatice.Subiectul actual de pe forum este deosebit de important si permiteti-mi va rog sa imi dau si eu cu parerea aici.Nu e nevoie sa imi recunoasteti mie pe forum ceea ce o sa cititi(desi am dreptul la opinie)ci imi este de ajuns sa vad ca daca nu imi raspundeti,asta inseamna ca chiar recunoasteti asta chiar in fata propriei constiinte.Nu sunt misogin(am avut si eu probleme,am suferit mult,nu toate sunt la fel)Am ajuns sa fiu convins atat cat pot sa inteleg ca femeia(in general)nu stie ce vrea si cat vrea,dar se pare ca nu exista remediu,din pacate pt toti.De ce se spune ca femeia nu gandeste?Nu pt ca ar fi proasta,ci pt ca se bazeaza prea mult,prea mult pe instincte.Barbatul(in general)este logic,rational,constant in gandire si planificari.Femeia vrea toata perfectiunea intr-un barbat,si,daca nu o gaseste intr-unul,multe din femei gasesc celelate parti care ii lipsesc intr-alt barbat...Unul e frumos dar doar asta are,altul e destept(dar doar asta i-a dat Cel de Sus)iar altul are bani si,se pare ca are totul pt multe femei in ziua de azi...Pai nu credeti ca femeia gandeste tot ca si barbatul cu ce are "in chilotei",dar nu recunoaste niciuna?Cand va dam seama de asta?Chiar dupa dezastru,pai de ce?Nu pt ca nu ati apreciat cu creierul,si ca-cum spunea Danyelita,nu prea ati avut rabdare si "le-ati dat-o cam devreme"?Asta ce presupune?Aveti sansa de la Dumnezeu sa alegeti,mai ales ca in epoca in care traim,n-o mai impiedica nimic(religia,educatia morala,etc)sa aleaga pe cine vrea,cat si cum vrea.Scuzati-ma dar mai este vina barbatului ca nu ati ales voi pe cine trebuia.In ziua de azi exista o multime de barbati care sunt singuri tocmai din cauza selectiei pe care femeile o fac,datorita sansei providentiale de a alege.Unele ati avut-o,sau o aveti dar nu stiti ce sa alegeti!Tocmai pt ca criteriile(de cele mai multe ori sexuale-dar nu se recunoaste cu usurinta asta)nu sunt gandite decat in mod instinctiv.Am studiat femei de toate tipurile.Stiti ce cred?Exista femei care sunt dispuse sa accepte multe de la anumite tipuri de barbati(sunt dezordonati,nu sunt curati,etc)si ii accepta si fac tot pt ei doar ca sunt frumosi!Iarasi spun ca pe ceilalti care se chinuie sa fie pe placul femeii din punctul asta de vedere,dar nu sunt neaparat frumosi,femeile nu ii vad.Sunt preocupat de psihologie(sociala)si sociologie,nu am complexe majore in ceea ma priveste si sunt deschis la orice tip de conversatie...Deci,va urez alegere placuta si stiti ce?Nu "le-o mai dati cui nu merita"!Cand veti putea gandi astfel va garantez ca veti fi fericite!
Nu sunt un tip care ma avantajeaza aparentele care azi sunt vitale pt cele mai multe femei si joburi,dar nu sunt nici urat.Am copil si familie...Dar celor mai multe femei nu le pasa de cat de mult respect un barbat le-ar putea oferi daca nu e frumos,destept si cu bani!De asta se ajunge la subiectul de azi!Sa va ajute Dumnezeu!Orice forma de critica e binevenita si scuze daca am atins vreun orgoliu fara masura..
Adresa mea este linxwood@yahoo.com
lynx
Postat pe 3 Iulie 2008 21:58
pt ca tot ai spus ca avem dreptul la replica: da, esti intr-adevar misogin si urat; iar pt mine, faptul ca ti-ai dat adresa inseamna ca esti in cautarea unei "prietene" cu care sa-ti inseli fericit sotia pe care singur ai spus ca o ai.
Multa bafta
amme22
Postat pe 3 Iulie 2008 22:08
bineeeeee amme , mi`a placut de tine!!!!
Kittynelle
Postat pe 3 Iulie 2008 23:44
Hai ca m-ai omorat cu chestia asta!!!!!! Deci pt ca el inseala tot femeia este vinovata,ca nu a ales cum trebuia.........sau cum ai spus????sa citez,,a dat-o cui nu merita,,!!!! Ma faci sa rad!!!!!Doar nu crezi aberatiile astea!!! Iti spun eu cum sta treaba,ca nu mi-este rusine sa o spun direct!!!Barbatii inseala pt ca este in felul lor de a fi,pt ca sunt din acelasi aluat,pt ca nu se pot/si nu vor sa se abtina!!!daca ,,pica,, de ce nu????Si nu in ultimul rand,pt ca asa cum tu insuti ai recunoscut,,gandesc cu ce au in pantalon,, si aceasta-i si parerea mea sincera!!!!Nu conteaza ca femeia ,,de acasa,, este mai frumoasa,mai buna,etc......barbatul tot se plictiseste la un moment dat(sau ajunge la andropauza si o ia razna,uitandu-se dupa pustoaice!!!)exista si barbati fideli ,dar sunt asa putini incat......cum spune proverbul sunt exceptia care confirma regula!!!!Aceasta este parerea mea,dar,daca am spus-o franc.......nu o sa crezi ca sunt vreo nemernica ce uraste barbatii????
mell_30
Postat pe 4 Iulie 2008 00:22
Bravo, Mell!

Postat pe 4 Iulie 2008 11:09
fetelor dar femeile de ce inseala? hai ca am aflat de ce inseala barbatii ...dar femeile?
seiyra
Postat pe 4 Iulie 2008 18:48
Seyra....n-as putea sa-ti raspund la aceasta intrebare Pentru ca femeile sunt atat de ,,complicate,, este atat de greu de stiut cu adevarat ce-si doresc femeile....Ele viseaza la feti frumosi calare pe cai albi,la dragoste,sentiment,tandrete,pasiune,sinceritate,loialitate,sprijin,incredere,dragoste la prima vedere,dragoste pana la adanci batraneti,finaluri fericite......si cine stie cate si mai cate!!!!!Tocmai de aceea prefer sa inchei dandu-i dreptate lui ,,mia mia,,.....
mell_30
Postat pe 4 Iulie 2008 23:11
De la: oana81, la data 2008-05-29 19:20:25sincer..multe dintre aceste dezbateri propuse de voi, cei mai noi prin ,,zona,, , sunt subiecte pe care noi, cei mai vechi pe site, le-am discutat de atatea ori incat deja.. ne plictisesc.. fara suparare



spune-mi tu despre ce vrei sa vorbim?..un subiect nou..si sincer ma strofloc..eu si-l deschid...SPECIAL PENTRU CEI VECHI.....pe acest site...

( hai ca-mi iau un ou in cap..sau mai multe???))))))

Postat pe 4 Iulie 2008 23:16
Ofer servicii de divinatie in Tarot, probabil cele mai bune servicii de pe internet, moralitate, profesionalism. Analize personalizate realizate cu mult suflet si pasiune analizele personalizate care nu sunt generate automat de vreun program de calculator precum pe alte site-uri. Nu lasa viitorul sa te prinda nepregatit.Fii cu un pas inainte si lasa tarotul sa iti dezvaluie viitorul si de ce nu chiar sa te ajute sa iti schimbi viata in bine.
Prezicerile mele sunt intotdeauna sincere .

Confidentialitatea este respectata si garantata. pt. mai multe detalii accesati site-ul http://tarotkitty.webs.com/
Cristinakitty
Postat pe 20 Ianuarie 2010 14:22
Buna. Si mie mi s-a intamplat le fel. Nu cred ca as fi aflat niciodata daca nu as fi apelat la serviciile unor detectivi particulari. Daca vreti sa nu mai traiti in incertitudine vi-i recomand pe cei de la Agentia Vestigo http://www.vestigo.ro
bi_dyana
Postat pe 13 Decembrie 2010 19:22
Eu ofer servicii spirituale online ...ma gasiti pe ID-ul de mess "vrajitoruldinoz" ... plata se face prin paypal

dau in cafea, carti de tarot, boabe de orez si oase de iepure ... numai la cerere, pot ghici si in fund
battleofwits
Postat pe 13 Decembrie 2010 19:33
De la: battleofwits, la data 2010-12-13 19:33:03Eu ofer servicii spirituale online ...ma gasiti pe ID-ul de mess "vrajitoruldinoz" ... plata se face prin paypal

dau in cafea, carti de tarot, boabe de orez si oase de iepure ... numai la cerere, pot ghici si in fund
Valy90
Postat pe 13 Decembrie 2010 19:35
...pfff...ce gandesc?...."greseala e omeneasca"...si apoi... "cine nu are nici un pacat sa arunce primul piatra"...pana iubesc, sunt acceptat cum sunt...iar "celalalt" recunoaste ca a gresit...nevermind...asta e...suntem supusi greselilor(punct)
kudika195501
Postat pe 13 Decembrie 2010 23:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Parintii!!~X( 16 De la: kudika342617 30 Ianuarie 2014 06:42
religia sau lipsa dragostei?? 13 De la: Barbie30 26 Iunie 2010 12:51
hormoniiisi fac de cap. face ca lumea sa se insele, si uite asa apar gelosii si crimele 17 De la: utad 3 Mai 2010 10:31
Inhibare... 74 De la: Flowers 15 Mai 2011 19:59
ce sa fac? 14 De la: denis_roxana 18 Februarie 2011 20:02