Setari Cookie-uri

nu vreau sa afle ca l-am inselat

recunosc ca mi-a trebuit mult curaj sa postez pentru ca problema asta nu o mai stie nimeni.sunt cu iubitul meu de 3 ani, iar de putin timp locuim impreuna.totul merge foarte bine, sunt foarte fericita.el m-a facut sa ma stabilizez intr-o relatie, ceea ce nu reuseam pana acum(din vina mea).problema e ca asta vara am facut practica la un ziar de la mine din oras(sunt studenta la jurnalism), unde am cunoscut un baiat.la inceput nu aveam niciun gand de a fi cu el.dupa aproximativ 2 saptamani in care ne vedeam zilmic 8-10 ore m-a convins(prin felul lui de a fi) sa iesim sa bem ceva.toata ,,relatia" noastra s-a rezumat la cateva intalniri(tin sa precizez-fara sex) si multe promisiuni(numai)din partea lui.cu iubitul,,oficial" mergea bine si deaceea nu mi-a trecut prin cap sa-l parasesc.baiatul acela stia situatia noastra, si pentru ca trebuia sa plece din tara nu ma presa in niciun fel(oricum ii convenea o relatie fara obligatii).acum el e in strainatate, urmeaza sa se intoarca in aprilie.continua sa ma caute:pe net, la telefon...stie ca nu pot sa vb mereu si nu insista, dar imi zice in gluma ca daca nu o sa vreau sa ma mai vad cu el o sa spuna tot.iubitul meu nu banuieste nimic si nici nu ar accepta sa stie asa ceva.nu as vrea sa afle vreodata.imi este frica sa nu se afle ceva cand vine celalalt in tara, pt ca stiu ca minciuna are picioare scurte si ca totul se afla pana la urma.

Postat pe 25 Februarie 2008 14:00
nu tu ziceai ca te casatorestianul asta????. think again sis. ai de gand sa te casatoresti si deja te gandesti la altcineva?...

Postat pe 25 Februarie 2008 14:38
si in plus ai doar 20 ani. ce femeie se mai casatoreste in ziua de azi la doar 20 ani? stai o clipa..gandeste-te putin la tine ca individ, ca personalitate, ca viitor, cu sau fara cineva alaturi. nu vezi ca deja esti intr-o dilema? l avarsta asta dilemele trebuie sa fie "pe ce drum sa o apuc?, ce-mi place sa fac sau ce mi-ar palcea sa fac? ce asteptari am de la mine si de la viata?...cand o sa te descoperi pe tine atunci gandeste-te la casatorie. daca tu nu stii exact ce vrei...cam la ce minuni te astepti in doi?

Postat pe 25 Februarie 2008 14:43
Nu conteaza varsta, eu am 23 de ani si sunt casatorita,conteaza sa il iubesti sau cel putin sa sti ce vrei de la aceea casatorie(ma refer la cele materialiste).Parerea mea e ca ii esti datoare celui din tara cu explicatie,trebuie sa ii spui ce s-a intamplat .Si in plus daca cel din strainatate te ameninta pai pt mine e clar ca nu te iubeste...cel care te iubeste nu iti face rau si nici nu se gandeste sa iti faca rau!Cred ca ar trebui tu sa te maturizezei ca daca ai fost impresionata doar de promisiuni ,scuza-mi rautatea, dar daca iti mai si ofera ceva ce poate fi numarat sau evaluat atunci te culci cu el?Sunt revoltata!Daca iubesti si vrei sa te casatoresti pai nu te mai gandesti la altii,mai bine fii singura si asa nu faci pe nimeni sa sufere!
butterflylili
Postat pe 25 Februarie 2008 15:06
nu e vorba ca nu stiu ce sa fac.stiu foarte bine ce vreu:ma casatoresc anul acesta cu un barbat pe care il iubesc si pe care nu vreau sa-l pierd pentru ca mi-a cam placut distractia si riscul asta vara.nu ma gandesc la altul decat la cum sa scap ,,basma curata" din treaba asta.vreau doar ca acel baiat sa nu ma mai caute si sa ramana totul la stadiul asta.nu vrea sa inteleaga faptul ca nu vreau sa vb cu el, dar in acelasi timp nici nu insista atunci cand ii spun ca sunt acasa(stie ca locuiesc cu prietenul).

Postat pe 25 Februarie 2008 15:11
voi stiti mai bine fetelor...fiind tinere mai mult ca sigur sunteti dependente de partenerii vostrii...asta daca nu aveti parinti cu bani. daca, doamne fereste realizati intr-o zi ca e cazul sa va despartiti dintr-un motiv sau altul..nu o sa o faceti pentru ca efectiv habar nu aveti cum e sa fii pe picioarele tale...sa fi independent si constient ca nu ai nevoie de cineva sa te ajute sa traiesti.

Postat pe 25 Februarie 2008 15:15
cred ca omul mai intai trebuie sa se defineasca individual si abia dupa ce-si cunoaste f bine limitele, puterile, si-a fosrmat personalitatea, caracterul..abia atunci se inhama la un mariaj. o viata in doi cu bune si rele.

Postat pe 25 Februarie 2008 15:18
nu cred ca ai inteles, Fluturas!nu ma gandesc la altul,nu am fost impresionata de nimic pt ca stiam ca nu e nimic serios, nu m-am gandit ca raman cu el si nici nu am vrut.am iesit doar de cateva ori...fara sex, fara obligati morale sau promisiuni ca o sa fie bine. stia de relatia mea, asa a si vrut, nu mi-a zis niciodata sa ma despart de prietenul meu...am iesit de vreo 3 ori, am baut ceva, ne-am plimbat, am vb...si atat.nu vrea sa se intoarca pt mine.nu ma iubeste si stiu, nici nu as fi vrut asta.el e mai trecut prin viata sau mai derbedeu daca vreti asa.NU VREAU DECAT SA NU MA MAI CAUTE SI SA INTELEAGA CA NU O SA NE MAI VEDEM DECAT INTAMPLATOR.

Postat pe 25 Februarie 2008 15:20
am vazut comentarii in care ni se spunea ca nu conteaza greselile gramaticale..sa ne ne mai luam de cei care le fac. mai...cum sa iau eu in considerare un sfat...o replica a cuiva care nu s-a deranjat macar sa invete sa scrie corect? care nu are nici macar aceasta pretentie de la el?e ceva elementar. in viata toate cele au un rost si e bine sa le faci..si mai ales la timpul lor. ca scoala de exemplu. si apoi mariajul. nu sunt rea..dar come on..scopul vostru in viata e dor sa aveti un sot si 3 copii de ingrijt non stop? nimic altceva?nicio ambitie personala? mai intai suntem indivizi si apoi cupluri

Postat pe 25 Februarie 2008 15:23
Roxanik, eu sunt studenta, lucrez, am bani suficienti cat sa ma intretin singura.nu ma casatoresc pentru a obtine ceva.oricum acum stau cu viitorul sot si nu cred ca o sa se schimbe ceva cand o sa fim ,,cu acte in regula".

Postat pe 25 Februarie 2008 15:24
Roxanik draga m-am uitat in profilul tau si ai 24 de ani ... esti tanara ca noi ... dar nu imi place viziunea ta despre casatorie.In primul rand daca te casatoresti nu inseamna ca iti pierzi toate visele,ca nu mai ai personalitate,ca trebuie sa ai grija de 3 copii...gresit!Eu sunt casatorita si duc o viata frumoasa!Trebuie doar sa intalnesti persoana potrivita!Iar de greseli,ei lasa-ma ca si tu ai greseli,uita-te la tine innainte sa te iei de altii,asa in general iti spun!
butterflylili
Postat pe 25 Februarie 2008 15:48
da draga mea. eu fac greseli pentru ca tastez f repede, mai am si altele de facut. dar ale tale clar sunt din nestiinta. cred ca esti fericita. dar sper ca vei fi si pe viitor.

Postat pe 25 Februarie 2008 15:55
si eu mai fac altele intre timp....si da sunt convinsa ca voi fericita .... deoarece fericirea o fac eu cu mana mea!
butterflylili
Postat pe 25 Februarie 2008 15:56
iar deviem, fetelor, de la subiect! gabry-manea, stiu ca o sa te superi, si poate o sa zici ca-s rea, dar zau mi se pare ca n-ai merita sa scapi 'basma curata'! ca, daca il iubesti pe cel cu care stai si vrei sa te casatoresti cu el, de ce naiba ai mai iesit cu altul? ca n-ai facut sex cu el e o pura intamplare, parerea mea, dar in capsoarele voastre cu siguranta au fost ganduri din astea! ori esti, ori nu esti fericita! ori il vrei pe asta de-l tii acu' de fraier, ori (si) pe altul! nu crezi ca esti cam nehotarata pentru una care vrea sa se marite la vara??? si fluturasul lili-eu sper sa-ti pastrezi fericirea, asa cum o vezi tu acum...doar ca, din pacate, cred ca esti prea naiva pentru varsta ta...si mai cred, cum zicea si roxanik, ca, daca nu esti in stare sa te tii singura pe picioarele tale, din toate punctele de vedere, material, profesional, sentimental, nu poti sa reusesti in viata...si tu, draga mea, scriai nu demult pe forum si in profilul tau ca te simti foarte fericita datorita sotului tau, ca el te-a facut tot ce esti, ca datorita lui, si doar lui, si-i multumesti etc...foarte frumoase simtaminte, nimc de zis, dar cred ca tu ar trebui sa te simti bine datorita tie, in primul rand, si doar dupa aia, iubirea lui pentru tine sa te faca sa te simti SI mai bine...nu cred ca e bine sa fii atat de dependenta-cum mi se pare ca esti tu- de cineva, nici afectiv, nici material, nicicum...ca zau nu-ti doresc decat de bine, dar asa mi se pare ca traiesti pe un norishor roz, si doamne fereste sa te loveasca realitatea asta cruda si rea in fata...ca tare mi-e teama ca n-o sa-ti revii...prea curand...

Postat pe 25 Februarie 2008 17:22
nu m-a suparat iulia, ca altfel nu as mai fi postat...asteptam si acuze din partea voastra.la cum se poarta iubitul cu mine stiu ca nu as merita sa scap ,,basma curata", dar nu consider ca am facut o greseala asa mare.il iubesc si sunt fericita cu el, nu ma gandesc la altul. problema cu nehotararea nu o am eu...stiu ce vreau si sunt stapana pe viata mea din toate punctele de vedere(material, sentimental si chiar intelectual). au fost cateva iesiri(am fi putut sa facem sex dar tocmai pentru ca stiam ce vreau nu s-a intamplat) care acum continua cu telefoane.nu pot sa-l fac sa nu ma mai caute...nici nu-i pot vb urat pentru ca imi este frica sa nu ma ,,santajeze". pe prietenul meu nu l-am mai inselat niciodata, asa ca nu pot spune ca-l ,,tin chiar de prost".

Postat pe 26 Februarie 2008 09:26
gabry manea, nu te sfatuiesc sa-i spui iubitului tau despre "idila" ta. Cred k daca ar afla s-ar duce de rapa relatia voastra pentru k el nu ar mai avea incredere in tine si cred k ar trebui sa-i spui celuilalt k te casatoresti si ar cam fi cazul sa te lase in pace. In ceea ce priveste varsta.. nu conteaza deoarece si eu am tot 20 ani si locuiesc cu iubitul meu si ne gandim sa ne casatorim. Tin sa precizez k si la varsta asta poti sa sti ce vrei de la viata, poti sa fi pe piciorele tale si nu trebuie sa depinzi de nimeni, mai ales nu trebuie sa renunti la visele tale. Eu una sunt convinsa k m-as putea intretine singura, dar nu asta este important. Conteza sa te intelegi cu iubitul tau, sa-ti inteleaga visele, dorintele si aspiratiile, dar in acelasi timp sa le intelegi si tu pe ale lui.Intr-un cuvant conteaza foarte mult comunicarea. Intradevar ai facut o greseala k ai iesit cu barbatul acela, iar acum pot spune ca platesti pentru ea.Iti doresc sa nu se afle si sa fi fericita cu iubitul tau.
aly1987
Postat pe 26 Februarie 2008 11:16
DC EL TE-AR FI INSELAT AM FI FACUT TOATE FRONT COMUN CU TINE SI L-AM FI UMPLUT DE... NOROI... PE EL! ASA TU ESTI INCULPATA SI TREBUIE SA TE 'CIUFULIM'.CRED CA-N MIMENTUL IN CARE I-TI FACEAI BEZELE CU CELALALT CEVA SCARTIIA IN RELATIA TA SAU TU NU ERAI SIGURA PE VOI CA SI CUPLU.AI GRIJA CA UNEORI TRECUTUL TE LOVESTE CAND TE ASTEPTI MAI PUTIN!NU PREA AI SCUZE PT CEEA CE AI FACUT DAR I-TI UREZ BAFTA IN ACTUALA REATIE!

Postat pe 26 Februarie 2008 11:27
multumesc tuturor pentru ,,ciufuleala":)))).ai dreptate vivi anna, cand s-a intamplat asta treceam printr-o ,,criza":iubitul trebuia sa plece la o unitate militara intr-un alt oras...si eram mai derutata, dar asta nu e scuza...si atunci ne intelegeam bine doar ca era foarte multa presiune din mai multe parti.aly sunt sigura ca s-ar schimba totul daca s-ar afla...de-asta nici nu ma gandesc sa-i spun(poate nu se afla).celalalt stie ca ma casatoresc dar gandeste-te ca odata ce am acceptat sa ma vad cu el cand eram cu cineva, acum crede ca o sa ne mai intalnim chiar daca sunt maritata.greseala e 100% a mea.

Postat pe 26 Februarie 2008 13:45
cum o repar?

Postat pe 26 Februarie 2008 13:48
parerea mea e ca problema pe care trebuie sa ti-o pui e faptul ca ar trebui sau nu sa te mariti,la 20 ani nici facultate n-ai ,din ce traiti ?din banii parintilor?din banii lui,vrei sa fii dependenta de el ?va face ce vrea din tine- legat de subiectul deschis de tine,cred ca nu trebuie sa -i spui nimic prietenului,celuilalt insa zi-i franc sa te lase in pace,ca a inteles gresit cum ca tu ai vrea sa fii cu el,si daca insista spune-i celuilalt ca te hartuie pur si simplu ,cu telefoane ,si nu poti scapa de el,desi ai iesit cu el ca si coleg (ca intre colegi).
lief
Postat pe 26 Februarie 2008 13:51
lief o sa mai scriu odata:NU DEPIND DE NIMENI.ma casatoresc pentru ca asa simt, asta imi doresc.EU am 20 de ani, sunt anul 2 la facultate(la zi), lucrez(sunt asistent manager intr-o firma mare),salariul imi este suficient cat sa ma intretin singura(chirie, mancare, hainute,etc) si cat sa imi ajut si sora mai mica sa-si cumpere cate ceva, parintii ma ajuta cat pot dar nu prea mult pentru ca nu ar avea de ce(mi-au luat masina de spalat saptamana asta).EL are 23 de ani, a terminat o facultate la distanta, lucreaza in mapn, are salariu bun...deci chiar nu o sa traim din banii parintilor. oricare dintre noi poate trai fara celalalt din punct de vedere financiar.imi este frica sa-i spun celuilalt categoric sa ma lase in pace pentru ca nu cumva sa-i spuna iubitului ceva.i-am spus de multe ori sa nu ma mai sune pentru ca nu stie cand as pute fi cu prietenul dar...zice ca stie el cum sa vb si sa nu-i mai zic sa nu sune pentru ca nu poate...naiba stie ce are in cap...

Postat pe 26 Februarie 2008 14:06
gabry_manea eu atata zis :atata timp cat nu afla, stai linistita.Unele lucruri sunt menite sa fie lasate in pace pe veci.O z ibuna

Postat pe 26 Februarie 2008 14:12
UN SFAT DEMN DE URMAT E CA AR TEBUI SA INCERCI SA AMANI FAZA CU CASATORIA, GASESTI TU MOTIVE INTEMEIATE( HAI INTAI SA-NCERCAM SA NE REALIZAM PROFESIONAL, SAU ORICE ALTA SCUZA).INCEARCA SA TRAIESTI INDEPENDENTA ,PE PICIOARELE TALE SA NU DEPINZI DE EL PT CA NU VA FI BINE PT TINE. FATA DRAGA AI DOAR 20 DE ANI, BUCURA-TE DE EI FARA A TE GRABI SA-TI PUI PILOSTRILLILE, CA MARITATA AI SA FII TOATA VIATA!CU CELALALT INCEARCA SA RUPI ORICE CALE DE COMUNICARE( NU RASPUNDE LA TEL SAU MAIL) DC IL VREI OUT OF YOUR LIFE. FI INTELEAPTA SI INCA ODATA BAFTA!

Postat pe 26 Februarie 2008 14:13
bine zice me1985- cum spun si eu ,e mai bine sa nu afle...in rest,casa de piatra ,nu mai vad nicio obiectie sau piedica sa nu te mariti,daca e asa cum spui tu :)
lief
Postat pe 26 Februarie 2008 14:16
aaaa,vivi ana,daca e sigura,sa faca pasul,stii de ce ?altfel e posibil sa-l caute toata viata,si nu-l va mai gasi ,unii cauta o viata ,altii gasesc mai repede -cu celalalt de acord, sa-i spuna franc sa nu o mai caute - totusi ,de ce nu schimbi nr de telefon ?? stie unde stai ,tot ,stie numarul prietenului?cum ar putea sa ii spuna acestuia ?si daca zice,asta e,zici ca e un coleg de la practica care te hartuie,ca si-a facut sperante,daca te iubeste intelege,desi e mai bine sa eviti intrevederea celor 2
lief
Postat pe 26 Februarie 2008 14:19
sa inteleg ca nu totul sa afla in viata...eu inca am conceptia aia ca minciuna are picioare scurte si ca totul se afla pana la urma...dar daca voi spuneti ca nu toate trebui stiute in viata...sper sa nu se afle si timpul sa stearga tot(si nr meu de tel din agenda celuilalt).ms mult ptr incurajari!

Postat pe 26 Februarie 2008 14:19
lief, sunt dintr-un oras mic in care toti ne cunoastem intre noi...daca ar vrea ar putea afla si nr de tel al prietenului si ar putea da si de mine(acum locuiesc in pitesti).sper doar sa nu vrea.nu a mai sunat cam de o saptamana, ceea ce e mult pentru el(suna si zilnic la inceput).poate ca a inteles pentru ca ii repetam la orice comvorbire ca nu ne mai vedem.cat despre pasul cu casatoria...o sa-l fac.de asta sunt sigura oricand.nu vad de ce as amana ceva ce vreau din tot sufletul.

Postat pe 26 Februarie 2008 16:26
Buna gabry_manea. Eu sunt de parere ca minciuna are picioare scurte. Ar trebui sa ii spui iubitului tau. Nu e bine ca intr-o relatie sa existe minciuni si ascunzisuri. Pana la urma totul se afla, iar daca, Doamne fereste, afla de la celalat o sa fie mai urat.
Eu merg pe principiul, adevarul e mai important, oricat de dureros ar fi. O seara cat mai buna si sa sa iei decizia cea mai buna. Noi doar ne-am dat cu parerea... Pupici

Postat pe 26 Februarie 2008 17:45
stiu, sheeva....ma munstra constiinta, dar ce sa fac...nu am atata curaj sa-i spun...inca sper sa nu se afle...nu imi e bine....ca traiesc asa dar nici sa stie nu mi-ar fi bine...

Postat pe 26 Februarie 2008 17:58
OF,ai 20 de ani, esti tanara frumoasa, viata e scurta si profita de ea, nu te lega la cap, vrei sa te mariti deja,bravo daca tu crezi ca e pasul care trebuie urmat, eu nu iti zic ca ar trebui sa uiti amantul atata timp cat iti face placere, daca vrei sa o intrerupi si el te ameninta ca ii spune iubitului, merge cu ideea de mai sus, te iubea si te hartuieste( apropo, daca stie ca ai vre-o alunita, un semn in vre-un loc intim si el mentioneaza, hm te-ai cam ars) altfel nu are nici o dovada.Dar daca inca iti mai place de amant, dar totusi te gandesti ca sa te si mariti, asta e, te mariti ...de amant te plictisesti la un moment dat, si el de tine.Asa ca enjoy your life, dar daca o faci fa-o cu cap, si ma refer sa nu te prinda.Gandeste-te dinainte ce fapte faci si ce urmeaza, fi precauta. Daca ai atu-ul asta, nu te prinde nici draku.

Postat pe 26 Februarie 2008 18:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu stiu ce sa fac!!!!!:( 15 De la: ghiuzelim 22 Aprilie 2010 01:39
pana unde se va ajunge??? 6 De la: kudika318477 12 Decembrie 2010 19:25
limita suportabilitatii 30 De la: kudika138733 7 Iulie 2010 22:02
Dragostea 12 De la: justforfun84 25 Martie 2011 13:10
optica noua?! 8 De la: luyyzz 6 Iulie 2009 18:14