Setari Cookie-uri

mancare sanatoasa!

tocmai nu suntem informati pt. ca nu are nimeni nici un interes sa ne ''trezeasca'. Daca vrem sa stim trebuie sa ne informam singuri. Am citit pana acum destule carticele, brosurele, carti si articole despre mancarea sanatoasa. In principal mi-a ramas in minte cartea lui Michel Montignac cu regimul de slabit niste principii f simple pt mentinerea greutatii, sau scaderea in greutate .. dupa caz: carbohidratii(adica paste fainoase, orez, paine, cartofi etc.) se mananca doar cu legume, vegetale sa fie :D (salate : de castraveti , rosii , varza etc.) in nici un caz nu se combina cu proteine pt. ca procesul de digestie ar fi f greu... si ar duce la depunerea grasimilor. La fel proteinele(carne, peste, oua,..lactate) se combina doar cu vegetale in nici un caz cu carbohidrati pt mentinerea siluetei. In general cartea nu e destinata doar celor care vor sa slabeasca ci si celor care sunt interesati de o alimentatie corecta.
Josie
Postat pe 13 Iunie 2008 15:25
eu nu mananc margarina si sucuri acidulate sau cu chimicale de vreo 8 ani (la o iesire in oras prefer apa plata, sau un suc natural sau ceva shake de banane, sau chiar alcool :D macar bauturile alcoolice nu contin chimicale). In rest cred ca de vreo 4 ani mic-dejunul meu e acelasi: musli cu iaurt/lapte bautut/sana/kefir in nici un caz iaurturile indulcite sau cu fructe pt. ca toate iaurturile care au in compozitie fructe sunt 'imbogatite' cu diversi conservanti. Cred ca si de lene:D imi iau o punga de 1 kg cu muesli si vreo 2 saptamani nu ma mai doare capul sa imi pregatesc micul dejun. E tot unul si acelasi si m-am obisnuit asa:). In rest fructe legume..mai putin carne ca nu-mi prea place. Si in general prefer mancarile cat mai putin prelucrate. Legumele imi plac cat mai apropiate de starea lor naturala: fierte al dente sau in salate .. crude...in plus e si mai comod asa :P. Deocamdata la putinii mei anisori o duc f bine asa.:)
Josie
Postat pe 13 Iunie 2008 15:35
o singura problema am: din cauza ca nu prea mananc carne(banuiesc) dau iama in dulciuri: ciocolata mai ales, prajituri si alte alea...de la astea ma abtin greu :(
Josie
Postat pe 13 Iunie 2008 15:38
Da, dar uite ce sirena frumoasa esti! :*

Postat pe 15 Iunie 2008 12:05
deeh...inotul e de vina;)
Josie
Postat pe 15 Iunie 2008 13:07
Si eu imi iau cereale, am luat la 500 g, problema mea e ca nu ma las pana nu le termin, as manca de 5 ori pe zi. Nu rezist sa le las doar pt micul dejun. Yammy..

Postat pe 15 Iunie 2008 22:07
Primul lucru pe care l-am facut cand am obs ca am mai slabit de cand am renuntat la sucuri a fost sa imi gatesc paste.. Yammy. Asa da premiere.

Postat pe 19 Iunie 2008 13:27
Fetelor, eu nu am avut probleme de greutate pana dupa varsta de 38 de ani... acum sunt in razboi cu kilogramele si de cateva luni am inceput sa imi schimb modul de viata. Si rezultatele se vad, deja... asa ca ma simt f f bine
Nu urmez vreo dieta anume ci urmez cateva reguli, cu care deja m-am obisnuit.. in mare sunt cele care deja au fost postate pe site:
- nu mananc dupa ora 19.00 seara
- nu beau sucuri , doar apa plata
- nu cumpar ce nu e bine sa mananc, oricat de tentante ar fi . Asta e cea mai buna metoda, pentru ca nu poti manca decat ce ai frigider, nu-i asa???
- mersul pe jos... o statie de autobuz, cand am timp plec spre servici dimineata pe jos, etc
- salatele sunt felul principal si ton, carne alba la gratar
- nu mai mananc paine, nici macar nu cumpar paine, ci niste paine prajita , din care mananc doua trei felii pe zi
- nu ma cantaresc decat lunea dimineata
si nu astept rezultate miraculoase de la saptamana la alta, pentru ca daca m-am ingrasat cu 8 kg in 3 ani, nu pot scapa de ele in doua saptamani.... nu-i asa??
carmens1964
Postat pe 4 Iulie 2008 09:21
Felicitari! Intr-adevar rezultatele se vad daca ai un mod de viata sanatos. V-am zis ca am slabit imediat ce am renuntat la sucuri. Ca premiu insa mi-am oferit o cratita plina de paste.. cateva portii adica.. Oricum a fi femeie inseamna mult sacrificiu. Nu paine, nu grasime, nu suc, de epilat nu mai zic..

Postat pe 8 Iulie 2008 17:27
eu sunt lacto-vegetariana si nu e adevarata chestia ca pestele si crevetii nu sunt considerate carne. eu una nu am nici o problema de sanatate dar am ales sa fiu vegetariana deoarece iubesc prea mult animalele si pot trai f bine si fara carne. ma simt de zece ori mai energica si mai usoara numai ca trebuie sa ai grija sa ai un meniu echilibrat altfel ajungi la anemii.
witcher
Postat pe 27 Iulie 2008 11:19
Si eu cred ca trebuie multa educatie in aceasta privinta. Poti manca foarte bine carne si sa fii anemic sau sa-ti lipseasca niste elemente importante. Daca esti lacto-vegetarian sau vegetarian trebuie sa stii sa iti echilibrezi hrana. de exemplu se zice ca nu ai masa musculara daca nu mananci carne. Nu stiu daca e adevarat, dar indiferent ce "bagam la ghiozdan" trebuie sa acordam importanta.

Postat pe 29 Iulie 2008 14:50
cred ca sunt cele mai tari comentarii pe care le-am citit.succes mult in a renunta la a mai bea suc. solutia mea e fff simpla: nu imi cumpar suc si asa evit sa-l beau desi imi place fffffff mult. mai am scapari ca oricare om, dar utilizez cu placere apa plata. si acuma a aparut o apa plata cu lamaie care mie imi place. nu stiu cat e de sanatoasa, dar nu e acidulata.

Postat pe 29 Iulie 2008 18:21
Alinutza, nici eu nu mai cumpar suc. Dar ce te faci cand vine langa tine fratele turnandu-si in pahar suc, plescaind de placere, intreband "vrei, soro?". Sunt profesionista la a inghiti in sec si .. vorba lui zdreanta care zicea in sinea lui..

Postat pe 30 Iulie 2008 12:01
eu am slabit 16 kg mancand sanatos. fara prajeli,doar carne de pui si peste , am redus painea,dulciurile,fainoasele si inlocuind uleiu de f.soarelui cu ulei de masline.iar ca mod de preparare:totul fiert,gratar,salate,fructe,ceaiuri de plante cu lamaie.aveam126kg,am 109kg.dar cel mai important,este ca sunt alt om!ma simnt minunat!
BALASICA55
Postat pe 30 Iulie 2008 16:55
nu trebuyie sa renuntam nici la carne la oua..lapte..si altele..doar trebuie sa le consumam cu moderatie si atunci cand trebuie..am citit un articol in revista Felicia referitor la intervalele de timp in care trebuie consumate alimente precum paine ..dulciuri fructele..carnea..
arynutz
Postat pe 31 Iulie 2008 10:23
intr-adevar si eu am renuntat la prajeli si sucuri apa carbogazoase si e mai bine..
arynutz
Postat pe 31 Iulie 2008 10:24

Postat pe 6 August 2008 12:26
Felicitari d-rei care a slabit asa de mult. Nu-mi vine sa cred. 16kg! Felicitari pt vointa! Cat conteaza ce mancam!
E la indemana fiecareia, nu e nevoie sa fii vedeta pt a avea grija de tine.

Postat pe 7 August 2008 19:05
si eu ma chinui sa dau 5 :P si nu reusesc...dau 2-3 si apoi revin la loc
melanya
Postat pe 8 August 2008 23:30
si eu sunt tot asa cam ca tine draga,beau numai apa plata si nu beau sucuri absolut deloc dar cateodata ma mai rasfat cu o cola...in schimb cu carnea.....offffffff....nu mananc des dar ...mananc!cum reusesti?nu te ia cu ameteli ca am auzit ca in carne se gasesc cele mei importante vitamine???!

Postat pe 12 Septembrie 2008 15:01
eu mananc carne (si numai de pui) o data la 2-3 luni.. si atunci pt ca am pofta mare, nu pt ca as simti nevoia. In schimb, mananc peste chiar si de 4 ori pe saptamana.. legume zilnic, ador legumele.. Niciodata nu fierb mancarea, daca nu o mananc cruda o fac la cuptor, in folie. Lapte.. zilnic, cu cereale. Fructe, zilnic. Dulciuri.. zilnic

Postat pe 12 Septembrie 2008 15:37
Foarte bine, trebuie sa ne pese de sanatatea noastra! Si o putem face mancand destule chestii delicioase.

Postat pe 12 Septembrie 2008 17:37
eu nu mananc deloc carne si nici macar peste. nu am avut ameteli sau ceva probleme niciodata , in schimb mananac f multe fructe si in fiecare dimineata nicste fulgi de orez cu lapte (astia-s f buni pt fier), in rest legume cat cuprinde si branza de toate felurile. si da cum a zis si oana nu prea fierb legumele pt ca li se pierd mult din vitamine , crude, prajite pe gratar sau inabusite la cuptor.
witcher
Postat pe 13 Septembrie 2008 16:24
Eu nu cred ca este important sa renuntam la carne sau la paine ci sa mancam echilibrat. Iar faza ca s-a renuntat la carne ptr ca iubesc animalele este ptr. MISS UNIVERS si nu cred ca acesta era subiectul discutiei.

Daca se elimina painea trebuie sa fie inlocuita cu cereale expandate. Eu de exemplu mananc painici din cereale expandate .( painea la mine se usuca si de la magazin nu pot cumpara 2 felii de paine - din aceasta cauza am eliminat-o ).
Carne mananc doar: peste, pui si curcan ( la gratar, afunate sau fierte).

La sucuri carbogazoase renuntasem acum 11 luni dar de 3 saptamani m-am apucat din nou de baut COLA o calori . Ma chinui saptamana aceasta sa ma las dar nu am reusit. Cred ca o sa incerc din nou de azi de la ora 13.
dafffne
Postat pe 18 Septembrie 2008 12:47
Bafta! sa ne tii la curent.

Postat pe 21 Septembrie 2008 18:04
mancaruri,bauturi sanatoase : KFC, shaorma, bere, cola, martini, inghetata nirvana

Postat pe 22 Septembrie 2008 00:22
M-am lasat 3 zile de cola, chiar nu imi era pofta dar a 4 zi a trebuit sa beau ca mi s-a facut rau. Am tensiunea mica.
Nu trebuia sa spun ca nu mai beau cola ci sa ma gandesc cu ce sa o inlocuiesc.Apoi sa ma las.
Azi nu am mai baut.Dar o sa beau o cafea. Daca stiti ceva ceaiuri care contin cofeina va rog sa-mi spuneti.
dafffne
Postat pe 22 Septembrie 2008 16:50
chiar daca voi fi tin sa i spun la daffine ca sunt multe persoane care au ales sa fie vegetariene pt ca iubesc mult animalele si care nu vor ca sa moara animale doar ca ei sa poata manca carne ,cand pot trai f bine si fara , si asta nu pt ca vor sa devina sau sa fie miss univers. toata chestia tine de unele principii pe care le ai in viatza.eu una nu ii condamn pe cei care mananca carne, doar ca eu prefer sa nu mananc si sa fiu impacata ca nu moare nici un animal ca eu sa mananc.
witcher
Postat pe 23 Septembrie 2008 15:09
De la: witcher, la data 2008-09-23 15:09:32chiar daca voi fi tin sa i spun la daffine ca sunt multe persoane care au ales sa fie vegetariene pt ca iubesc mult animalele si care nu vor ca sa moara animale doar ca ei sa poata manca carne ,cand pot trai f bine si fara , si asta nu pt ca vor sa devina sau sa fie miss univers. toata chestia tine de unele principii pe care le ai in viatza.eu una nu ii condamn pe cei care mananca carne, doar ca eu prefer sa nu mananc si sa fiu impacata ca nu moare nici un animal ca eu sa mananc.


esti f simpaqtica
da' permite-mi sa te intreb : Nu-i asa ca adori un pantof bun din piele... cu piele in interior ? mmmmm divin si de mai pui la socoteala ca sunt si mai rezistenti, deci mai practici!
( fara suparare - am inteles si ideea ta :fiecare are dreptul sa-si aleaga stilul de viata si cine suntem noi sa-i criticam) Oricum raspunsul e de "Miss Univers" ca nu vrei sa moara sarmanele animalute- nu alegerea ta. Eu sincer sa inteleg acest lucru tre sa prim un raspuns mai rational expl :Poate duce la obezitate, poate sa creasca apetitul pentru carbohidrati si creste tensiunea

Carnea e principala sursa de proteine, furnizand toti aminoacizii. Si prin acestia participa la costructia si intretinerea tuturor tesuturilor si organelor. Previne anemia. Iar fierul din carne se absoarbe in proportie de 10 pana la 30% , pecand cel din legume este de 2-10%.



dafffne
Postat pe 24 Septembrie 2008 04:10
inteleg ce zici tu dar sincer chiar nu port pantofi din piele sau orice este din piele naturala.si familia mea a inteles cu greu de ce am ales sa nu mai port pantofi sau orice altceva din piele naturala sau sa manac carne si stiu ca legumele au mai putine proteine si fier dar cum am mai spus am grija la ce mananc si pana acum nu am avut probleme.si chiar nu a existat alt motiv inafara de animale pt ca in rest nu prea ma intereseaza chestia cu obezitatea sau colesterolu etc., beau cola(si asta inseamna multa cola), fumez , mananc o gramada de ciocolata deci nu pt. sanatate.si da poate ca nu e rational(mai multa lume mi-a spus) ce zic eu dar asa sunt eu
witcher
Postat pe 24 Septembrie 2008 10:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
JURNAL DE BORD- BMW SERIA 7 - 12 De la: MSK 15 Mai 2010 10:05
o noua sansa in viata :bunastare ,prosperitate ,tinerete 3 De la: copacelul 2 Mai 2009 22:05
Nici perfect nu e bine 4 De la: ancacumintica 29 Februarie 2012 22:27
dieta daneza 11 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:32
este cineva care locuieste in iordania-irbid??????????? 8 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:08