Setari Cookie-uri

Putin despre gelozie

dulcik ubita a fi gelos nu inseamna a iubi si gelozia inseamna ca nu ai incredera in tine nu in partener inseamna ca esti legata de un om si daca respectivul te lasa ai impresia ca nu s-ar mai uita nimeni la tine e semn de slabiciune mamica eu sunt mai batrana si am baietii mari si asa am crezut si eu ca tine vreo 2 luni si e groaznic da sa traiesti tot timpul cu frica asta ca ma lasa ,ca ce-o face ,ca ce-o drege cred ca e nasol de tot ia citeste tu la mama pe google scrie acolo yogaesoteric si vezi ca in stanga iti apare cava de familie si apoi la subtitluri ceva de gelozie ia sa citesti acolo mamica si sa vezi daca te regasesti in ce scrie acolo daca o sa-l citesti bine de 20-30 de ori si o sa-l intelegi n-ai cum sa nu te vindeci de gelozie succes
lusica
Postat pe 11 Septembrie 2008 16:16
buna fetelor si eu am suferit din cauza geloziei mele al meu nu suferea sa fiu geloasa si mereu imi dadea asemenea ocazii vorbea la telefon cu fostele lui iubite si ma facea si pe mine sa il ascult iar eu simteam ca mor de gelozie si imi venea sa fug de el,asa mi s-a intimplat recent cind el vorbea circa o ora cu una din fostele lui iubite in fata mea iar eu simteam ca explodez de gelozie cind il auzeam ca ii declara dragostea in fata mea va dati seama ce am simtit atunci am crezut ca pica cerul pe mine,iar el ma considera ca sunt nebuna de gelozie

Postat pe 14 Octombrie 2008 22:19
Gelozia este unul dintre cele mai puternice sentimente umane.

Nu cred ca exista forma mai egoista decat aceasta de a iubi pe cineva.

Gelozia, ca forma a temerii de a pierde, este foarte stans legata de NESIGURANTA unei persoane cat priveste propria persoana, de a pastra pe cineva. Stii ca nu esti cel mai bun/buna si tie frica de altul mai bun, ca o sa iti ia obiectul iubirii tale.

Un terapeut, care are astfel de pacienti, spunea: acesti oameni sunt nebuni. In puscarie, 80% din femei sunt acolo pentru crime pasionale, adica din gelozie. Nici barbatii nu sunt mai rationali cand vine vorba de gelozie!

La inceput poate fi flatant, poti sa iti spui: "ma iubeste mult. de asta e gelos/geloasa..". Insa viata langa o persoana geloasa devine un iad. Si iad este si pentru cel cuprins de un astfel de sentiment.

Daca razi sau sfidezi o persoana geloasa, trezesti o furie salbatica in aceasta persoana, care poate ajunge sa te ucida..Omul foarte gelos sau femeia foarte geloasa sunt maniaci, oameni nebuni, si trebuie sa scapi de ei cat mai repede, daca esti intr-o relatie cu o astfel de persoana. Este vorba de marii gelosi, evident, nu de micile gelozii de care toti suferim uneori.

Postat pe 15 Octombrie 2008 00:08
coman ai mare dreptate asa este si fetele astea mici si frumoase si destepte nu inteleg nu vezi ce mai scriu pe forum ca e ceva normal sa fii gelos cand iubesti ca asculta ce vorbeste prietenul ,ca il cauta in buzunare cel mai mare rau ti-l faci tie insuti cu un astfel de comportament dar cred ca cele mici cu sfaturi cu suferinta, or sa treaca peste toate si o sa ajunga sa se iubeasca indeajuns de mult sa numai sufere dupa nimeni
lusica
Postat pe 16 Octombrie 2008 20:31
Buna seara! Daca aveti nevoie de un raspuns,ma gasiti pe privat.O seara frumoasa!
Cassey_Tarot
Postat pe 26 Octombrie 2008 03:32
si eu sufar de gelozie si din aceasta cauza am stat despartiti un an el nu suferea gelozia mea pe fostele lui iubite si mi-a spus sa-mi caut altul dar eu tot nu am putut sa-l uit si l-am dorit mereu sa se intoarca la mine si asa a si fost dar acum sper sa fi invatat din greseli si sa ma lecuiesc de gelozie daca vreau sa fim din nou impreuna

Postat pe 26 Octombrie 2008 20:14
dana3 da de ce sa fii tu geloasa pe fostele traieste clipa nu te mai uita in urma privesta inainte in viitor vrei sa il ai bine uita tot si gata nu poti uita lasa-l si cauta unul in care sa ai incredere deplina nu te mai amara fii desteapta iubeste-te tu pe tine intai,nu lasa pe nimeni sa iti faca rau sau sa suferi din pricina lui.daca te face sa suferi nu te merita ai sa plangi o luna doua noua da nu te face pres pt. nimic in lume
lusica
Postat pe 27 Octombrie 2008 22:27
De la: SANZIANA_, la data 2008-06-04 20:26:04Cum va controlati gandurile de gelozie cand apar intr-o relatie ? Apar des? Cam ce motive va starnesc gelozia?Flirturile va deranjeaza?
eu cred ca persoanle geloase sunt complexate.
nor_pufos
Postat pe 7 Ianuarie 2009 01:03
Da, persoanele exagerat de geloase sunt complexate, si au o parere foarte proasta despre ele, daca vad in oricine o amenintare, inseamna ca in oricine vad un partener mai bun decat ele
Ma refer la gelozia fara un motiv concret, pentru ca mai sunt si cazuri in care partenerul iti da motive de gelozie...
my_melody
Postat pe 15 Ianuarie 2009 12:24
Adevarul este k gelozia e cu adevarat o boala si o boala grea...multe spuneti k femeile care nu au incredere in ele sunt geloase si k cel mai bine ar fii sa ascunzi acest lucru..ei bine eu intotdeauna am avut incredere in mine si am fost foarte mandra,nu am mai fost geloasa desi am trait prima iubire foarte intens.Uite k gelozia m-a facut sa cedez nervos,la inceput era inexistenta,dar cu timpul m-am atasat tot mai mult de persoana iubita si cunoscandu-i reputatia am inceput sa ma tem,gandul k as putea fii inselata ma scoate din minti,nu stiu dc am ajuns in starea asta,scene de gelozie au fost si din partea lui si din partea mea,dar fiind rationala am incercat sa ma abtin de fiecare data knd simteam k imi fierbe sangele si knd imi venea sa urlu,poate k era in imaginatia mea faptul k se uita si vorbeste mai atent cu altcineva.Am tinut totul in mine si m-am chinuit foarte mult cu gandurile astea,aveam tot felul de cosmaruri si parca acum stau si ma intreb cum am ajuns in situatia asta,nu ma mai regasesc.Nu e oare de ajuns k imi spune te iubesc de 10 ori pe zii,nu e oare de ajuns k e langa mine de atata timp si s-a schimbat complet de knd l-am cunoscut,nu e oare de ajuns k vrea sa fie cu mine pt restul vietii??Se pare k nu,gelozia distruge !!!
ghostface_scream
Postat pe 20 Ianuarie 2009 01:08
parca am mai vorbit cu tine e asta gelozia nu are ce cautain viata cuiva in viata mea a fost dar multumesc lui d-zeu ca pt scurta durata am cautat pe google fel de fel de articole despre gelozie si am gasit pe yoga esteric ceva legat de viata de culplu si despre gelozie dupa ce am citit art. ala mi-am revenit deodata da l-am citit de vreo 30 de ori dar dupa aia gata am scapat am ajuns la concluzia ca asa este cum scrie acolo ca eu confundam de fapt dragostea cu proprietatea
lusica
Postat pe 20 Ianuarie 2009 22:07
.......scream prin momentele astea ca tine am trecut si eu pt. scurta vreme am mai scris da de-abia acum am citit si articolul tau si framantarile tale ,stiu ,te inteleg, traieste clipa nu te mai gandi la nimic altceva am mai spus dar iti mai spun si tie da cautare pe google si scrie acolo yogaesoteric apoi in stanga apar niste subtitluri e e ceva acolo ceva de cuplu sau viata de familie e si acolom ai sa gasesti despre gelozie si sa citesti articolulu ala si iar sa-l citesti si iar si iar pana iti intra in cap ce scrie acolo da sunt sigura ca ai sa te regasesti acolo eu cred ca l-am citit de 30 de ori il mai citesc si acum la luna o data sa nu-l uit fa si tu asa si ai sa-mi9 multumesti
lusica
Postat pe 20 Ianuarie 2009 22:14
Multumesc mult Lusica,l-am citit si sincer ma regasesc,intotdeauna am fost o persoana posesiva si am trait cu ideea ca ce e al meu nu trebuie sa mi-l ia nimeni,poate k nu am vrut sa recunosc posesivitatea asta si in sfarsit pot sa inteleg ca ce e al meu,poate ramane al meu din simplul fapt ca merit si nu trebuie sa fac nimic in legatura cu asta.Cu gelozia am lasat-o mai moale si vad k totul decurge bine,de fiecare data cand am astfel de ganduri imi repet ca nu e cazul si pare ca functioneaza.
ghostface_scream
Postat pe 21 Ianuarie 2009 20:17
ma bucur ca ai citit despre gelozie si a inceput sa-ti treaca sa-l mai citesti din cand in cand ca eu asa fac .eu am avut puseu de gelozie tarziu, la tinerete ,nu am avut asa ceva ,dar si acum cred ca daca nu ar fi fost o buna prietena ,pe care am ajutat-o,care i-am tinut copilul la mine cand a fost in spital,la care ma duceam de 2-3 ori pe zi cu mancare la spital, cred ca nu as fi suferit atat.cred ca la mine nu a fost actul in sine ci tradarea m-a durut del mai tare.dar dupa cum ti-am mai zis a trecut,asta e trebuie sa mai iau aminte la oameni,cu toate ca am 45 de ani eu sunt totusi o naiva ,am incredere oarba im oameni sa stii ca si acum tot asa sunt nu m-am invatat minte dar nu pot sa fiu altfel.sotulmeu ma iubeste ,avem 2 baieti mari mari , dar stii tu cand se iveste o ocazie sa nu o lasi sa treaca pe langa tine.la mine a trecut, dar cicatricea ramane.toate cele bune si ai grija de tine te pup pa
lusica
Postat pe 22 Ianuarie 2009 23:21
nu ma manifest ...sa nui pierd prietenia............dar apare apare si e sacaitoare gelozia asta si urate fete are
erikahd2008
Postat pe 15 Februarie 2009 20:55
erika..... da pe google apoi cautare pe yoga esoteric si in stanga apar mai multe subtitluri vezi ca e ceva de familie unde apare si ceva misto despre gelozie citeste repede acolo sa iti treaca ca daca lasi asa se agraveaza si e pacat ca gelozia e de fapt o himera care iti macina sufletul si gandurile si tot cauta acolo ca ai sa gaseseti au mai cautat fetele de pe site-ul asta si mi-au multumit citeste si tu acum numai amana
lusica
Postat pe 16 Februarie 2009 16:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despre forma labiilor 80 De la: yamuna 15 Noiembrie 2009 18:39
Nu stiu ce sa mai cred 21 De la: kudika015856 17 Iunie 2010 16:49
ce inseamna sa iubesti? sau ce simti cand iubesti? 20 De la: kudika_938443 21 Octombrie 2013 09:01
nu prea are incredere in mine 7 De la: AlexMag 11 August 2009 22:08
am 15 ani, ajutor. 24 De la: kudika329894 2 Septembrie 2011 14:26