Setari Cookie-uri

Putin despre gelozie

Cum va controlati gandurile de gelozie cand apar intr-o relatie ? Apar des? Cam ce motive va starnesc gelozia?Flirturile va deranjeaza?

Postat pe 4 Iunie 2008 20:26
Nu-mi place sa fiu geloasa. Mai degraba mi-as musca degetele decat sa-mi arat gelozia. Pt mine gelozia inseamna nesiguranta si neincredere.

Postat pe 5 Iunie 2008 17:51
Tocmai asta e gelozia:neincredere in tine si in persoana iubita. Nimanui nu-i place sa fie gelos/geloasa,dar cand partenerul te provoaca.....Eu sunt geloasa de felul meu,dar acum am un iubit care nu ma face geloasa si pur si simplu am incredere in el.Multe persoane nu vor crede lucrul asta,dar e purul adevar. Stiti cum e,unde exista un avantaj exista si un dezavantaj si lucrurile se compenseaza,dar nu le putem avea pe toate.
emyia
Postat pe 7 Iunie 2008 22:23
da...eu m-am saturat de gelozie, deja incepe sa mi se spuna ca ma uit prea mult in oglinda, ca zambesc prea mult, etc.:( deja e prea mult si voi lua curand o deicizie definitiva de despartire.
claudia_s
Postat pe 9 Iunie 2008 11:18
gelozia... vechea poveste... Fiecare persoana vede gelozia altfel.Dupa parerea mea intr-o relatie lipsa totala de gelozie creaza doar o monotonie intre parteneri. Putina gelozie, isi are rolul sau. Niciodata nu strica ca partenerul sa stie ca ar putea sa te piarda, si ca alte persoane te plac.Gelozia e condimentul, care il face pe partener sa te recucereasca in fiecare zi. Insa, este vorba despre gelozia in limite, iar daca exista surplus de gelozie, aceasta poate capata forme de tiranie. daca ar lipsi in totalitate gelozia, as avea impresia ca iubitului nici ca-i pasa de persoana mea, cu cine sunt si ce fac. Cit despre : gelozia este doar o dovada de neincredere in persoana iubita, eu as spune ca in mine am incredere, in iubit la fel, insa nu am incredere in toate fufele, si toate persoanele care stiu sa faca doar rau.Aceasta este parerea mea, si ma priveste doar pe mine. In rest, fiecare isi construieste relatia dupa bunul plac si propriul cap.

Postat pe 9 Iunie 2008 21:35
cu totii suntem gelosi...mai mult sau mai putin.....ar fi de preferat sa tinem asta pentru noi....pentru ca gelozia amareste relatia....bine,e drept,cateodata trebuie sa punem piciorul in prag,nu sa permitem sa fim calcati in picioare,gelozia in cantitate mica e un catalizator....dar sa nu exagerezi...oricine simte cat de important este pentru tine cand esti un pic(doar un pic) gelos....stiti cum e intr-o relatie trebuie sa inveti cand si cat sa te apropii si cand sa te indepartezi.....eu merg dupa principiul ca,,ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place'' de aceea cand vad o fata cu adevarat frumoasa ii atrag atentia celui de langa mine...prefer sa se uite atunci cand este langa mine la ceva cu adevarat frumos si care merita privit...nu la fetitele cu ,,ifose'' ce impanzesc orasul si ce apar pe zi ce trece tot mai multe....sa stiti ca la mine merge atitudinea asta,eu consider ca am o relatie sanatoasa....si cele trecute erau la fel...iar daca nu mai sunt,separarea nu a survenit din pricina geloziei.....de altfel consider ca un om gelos excesiv este un om ce nu are incredere in sine....e important ca intr-o relatie sa ai convingerea ca sunteti impreuna ca aveti ce oferi unul altuia...si ca relatia rezista pentru ca respectivul(a) ramane langa tine deoarece gaseste ce are nevoie si nu trebuie sa caute in alta parte.. trebuie sa te trezesti zilnic cu o doza de optimism si sa oferi tot ce-ai mai bun....riscul de a fi inselat scade...bine,asta e valabil pentru oamenii cu capul pe umeri,sunt 2 vorbe care m-au amuzat teribil cu toate ca exista si o doza de adevar(cred eu):1.,,nu inselam,doar comparam''.2.,,barbatii inseala doar femeile pe care le iubesc,pe celelalte le parasesc pur si simplu''
MON_AMOUR
Postat pe 13 Iunie 2008 09:34
Nu cred ca e sanatoasa gelozia intr-o relatie desi nu pot sa nu remarc existenta acesteia de la un anumit nivel al relatiei.Este intr-adevar un semn al neincrederii in propria-ti jumatate si ma gandesc ca daca mai este si alimentata de cealalta persoana sistematic ,firesc este ca acest sentiment sa ia amploare si sa degenereze in altceva.
Cred ca sunt geloasa numai in momentele in care-mi doresc s-aud de la sotul meu anumite lucruri pe care in alte imprejurari nu mi le-ar dezvalui .Intelegi ?
E nevoie de putina abilitate feminina ca prin gelozie sa obtii ceea ce vrei atunci cand consideri ca trebuie ....

Postat pe 14 Iunie 2008 08:26
Excesul in orice...dauneaza. Gelozia nu este o exceptie. Insa eu cred ca...daca este aplicata in cantitati nanomolare atunci poate fi benefica. Daca iubesti cu adevarat pe cineva nu poti fi nepasator, nu poti sa nu-i arati celuilalt ca te intereseaza ceea ce se intampla in jurul partenerului si ca iti doresti ca acesta (partenerul/partenera) sa fie al tau si numai al tau. Problema reala este sa stii limitele geloziei. Atunci cand aceste limite sunt depasite, gustul este extrem de amar/toxic.

Postat pe 17 Iunie 2008 07:54
gelozia ..e un rau necesar pana la urma..fiecare dintre noi are momente de gelozie..desi nu le recunoaste
prietenul meu este foarte foarte gelos din fire..si posesiv.de cate ori vb cu el pe tema asta..imi spune k ii e teama ..k o sa-l las pt altul mai bun..
da..gelozia apare din teama de a pierde pers de langa tine..dupa cumam zis e necesara..dar nu in cantitati exagerate...
pana la urma daca nu e manifestat ...se subintelege k poate nu mai exista interes din partea partenerului pt tine..sau invers...
majoritatea barbatilor fac crize knd merg pe strada cu iubita si diversi barbati intorc capul dupa ea..sa fie asta un motiv de gelozie..sau .ar treb sa-i starneasca mandria..k are o femeie frumoasa langa el..kre e admirata?!
criss_a
Postat pe 19 Iunie 2008 10:22
De la: andresa_, la data 2008-06-04 20:26:04Cum va controlati gandurile de gelozie cand apar intr-o relatie ? Apar des? Cam ce motive va starnesc gelozia?Flirturile va deranjeaza?

Gelozia tradeaza un caracter nesigur pe propria persoana, deci in concluzie si pe cei din jur. Nu prea sunt geloasa de fel, dar atunci cand in suflet imi incolteste gelozia, incerc s-o inlatur repede, pentru ca nu-mi aduce nimic bun. Decat mult prea multe ganduri la care ma gandesc toata ziua, nervi, stari proaste, constipatie
GELOZIA NU E O ATITUDINE ZEN!
Si da, flirturile ma deranjeaza atunci cand sunt intr-o relatie. M-ar deranja sa vad ca prietenul meu si-ar face ochi dulci cu alta sau alta i-ar face lui!
lisa1991
Postat pe 29 Iulie 2008 07:53
Cine a spus ca si reusim sa contolam gelozia? Acum serios vorbind : sufar de aceasta "boala" Dar incerc sa ma vindec ceea ce doresc si celorlalti care se regasesc in afirmatia mea pentru ca gelozia, mai ales cea exagerata, este daunatoare.

Postat pe 30 Iulie 2008 02:13
Cred ca uneori orice e multumit sa vada ca celalalt e putin gelos: dovedeste intr-un fel ca intr-adevar exista sentimente. Mai putin cand se intampla sa exageram cu gelozia si sa facem din tantar armasar pentru orice flirt sau alte lucruri care ar trebui sa treaca neobservate...
alexandra13
Postat pe 30 Iulie 2008 16:49
gelozia este o dovada de neincredere in propria persoana, de neincredere in partener, si de lipsa de cunoastere a caracterului celuilalt...o persoana care considera pe oricine o amenintare, inseamna ca nu are suficienta incredere in ea,,,,,iar daca e geloasa pentru ca partenerul ii da motive, inseamna ca el nu o merita, daca se mai uita si dupa altele.....in orice caz, eu consider ca principalul vinovat in cazul infidelitatii este cel care insala, nu persoana cu care insala, mi se pare o mare aberatie sa dau vina pe cineva care nu are nici o obligatie fata de mine, pe o persoana care nu are de ce sa se gandeasca la mine iar pe cel care e dator sa o faca sa il absolv de orice vina.... putina gelozie, care sa arate ca un partener e interesat de celalat e buna din cand in cand, dar cand devine ceva deranjant, deja e prea mult...

Postat pe 30 Iulie 2008 17:49
pentru Elsy24

si eu sunt geloasa si vreau sa ma vindec..tu ai reusit?cum faci?
deiutza_20
Postat pe 13 August 2008 21:20
intr-adevar gelozia e o boala ff grea care te macina iar daca iubitul tau o mai si alimenteaza e mai nashpa!!!incearca sa nu iti arati gelozia sa pari indiferenta daca esti de ex in oras sau la o prietena iar cand ajungi acasa ii explici ca nu iti place sa se dea-a la una si la alta de fata cu tine...iar cand nu il vezi e cu totul altceva...
aurrorandreea
Postat pe 16 August 2008 20:23
problema mea e mai grava,draga mea aurrorandreea...nu se da la una sau la alta de fata cu mn si sincer nu cred k o face nici cand e singur sau cu prietenii ma innebuneste simplu fapt k se uita dupa altele ..de obicei la acceasi fata de mai multe ori dak are ocazia,iar cand ma uit la el se uita la mn sau in alta parte..iar eu ii spun k exagereaza cu uitatul,iar el imi spune k sunt prea geloasa..ce e de facut?am incercat s nu ii mai spun nimik dar ma uitam unde se uita si el si nu ii mai ziceam nimik si spune k chestia asta il enerveaza..k ma uitam si eu la c se uita el..ce pot s fac?
deiutza_20
Postat pe 17 August 2008 11:31
aceeashi problema observ ca incep sa o am shi eu. intr-adevar, gelozias e naste din proprie nesigurantza, care apoi da in neincredere in partener. toti imi spun ca vindecarea consta in comunicare. o sa incerc si eu asta. cand o sa ma un rezultat o sa ti-l comunic
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 21 August 2008 13:19
Barbatul care se uita dupa altele in prezenta ta dovedeste lipsa de respect pentru tine sau, simplu,... badaranie. Nu e cazul sa fii geloasa, ci sa te intrebi daca vrei o relatie cu un barbat fara cei 7 ani de acasa. :) Asta se refera la orice barbat care e in compania ta: fie ca e iubitul, fie ca e un simplu prieten.

Daca devine clar ca el nu ne place, la fel, nu vad de ce am fi geloase, cand acorda atentie altor femei.

E cazul sa fii geloasa numai atunci cand voi doi aveti o relatie frumoasa, ti-a spus de multe ori ca te iubeste, si la un moment dat, iti "ia" ceea ce ti-a daruit. Atunci gelozia ta il poate scoate din amorteala, ii poate reaminti cae angajat intr-o relatie si e pacat sa o piarda. Cred ca gelozia nu e ceva inutil, uneori acest sentiment ne ajuta sa "prevenim" o ruptura in relatie. Altceva e cum o exprimi. Daca "stilul" tau de a fi gelos/geloasa nu e pe placul partenerului, abia atunci e jale...

In relatia mea, cred ca mi-am reprimat excesiv gelozia sau n-am exprimat-o in vreun fel convingator. Poate ca, daca i-as fi spus ce ma doare, chiar la inceput, in loc sa ma distantez tot mai mult, relatia noastra ar fi surpavietuit... Dar cine stie. "Omul e stilul", si "stilurile" noastre erau mult prea diferite.
aciri
Postat pe 21 August 2008 13:20
Uneori a vorbi despre durerea ta amplifica senzatia de durere. Gelozia e o durere, in fond, iar capacitatea de a simti durere face parte din "trusa de prim ajutor" pe care o avem de la natura.
aciri
Postat pe 21 August 2008 13:21
multumesc pentru parerile voastre
totusi tind sa cred k o face doar ptr k in ultimul timp l-am sufocat probabil cu gelozia mea..la inceput nu era asa(avem o relatie de aproape 2 ani)..sau s-o fi saturat de crizele mele de gelozie ..si o face doar asa ..k sa ma enerveze..nush..astept parerile voastre
deiutza_20
Postat pe 23 August 2008 21:35
am uitat s specific ...nu intoarce capul pe strada dupa altele ..se uita de mai multe ori la aceeasi fata dak are ocazia..la o terasa,nush in autobuz dar doar dak e in fata lui..
deiutza_20
Postat pe 23 August 2008 21:40
am si eu o mare problema cu gelozia... sunt extrem de geloasa pe orice si pe oricine.. am o relatie de 2 ani si ne intelegem super... numai k uneori intervine gelozia... prietenul meu vrea sa isi cumpere masina sau scuter si eu nu prea as vrea.. nu imi place sa umble singur prin oras :-< oare am motive sa fiu geloasa si din cauza asta?dar imi e frica sa nu se duca cn stie unde:-s...el nu se uita dupa alte fete pe strada dar....

Postat pe 23 August 2008 23:19
incearca sa ii oferi increderea si libertatea de care are nevoie..eu asta incerc sa fac si nu ma mai gandesc la ce ar putea face..nu cred k ar trebui sa fi geloasa pe simplu fapt k vrea sa isi cumpere masina..sau k ar iesi in oras...da dovada de incredere si nu ii pune rabdarea la incercare..nu cred k ar trebui sa fii geloasa pe asa cv..nu trebuie sa iti fie frica sa nu se duca cine stie unde,ptr k dak vrea sa faca asta o va face si fara s stii tu..deci ce ne mai ramane?incredere,incredere!succes!
deiutza_20
Postat pe 24 August 2008 14:27
dati pe google cautare la yoga esoteric si apoi in stanga cava legat de cuplu si apoi apare un articol despre gelozie f. frumos si intelept care va stiti geloase cititi-l de 100 de ori si apoi sunt sigura ca o sa va treaca orice urma de gelozie.In principiu trebuie sa te gandesti ca poti face fericit orice barbat care s-ar afla i preajma ta ca ai de daruit multa dragoste si ca nu depinzi de un singur om.Gelozia duce la multe lucruri rele daca e lasata sa evolueze daca numai e incredere mai bine pa suferi o luna ,doua ,trei si apoi iti trece iti lingi singura ranile si mergi mai departe.Am avut si eu un ,,puseu ''de gelozie dar cum v-am mai spus am citit pe yoga esoteric articolul ala de cateva zeci de ori pana l-am inteles bine si am ajuns la concluzia ca asa e cum se scria acolo si m-am lecuit multumesc lui d-zeu credeam ca o iau razna faceam fel de fel de scenarii doamne ce rau mai e !Dusmani de dusmanii mei n-as vrea sa treaca prin ce am trecut eu ce momente de slabiciune din partea mea mai frate sa bocesti un barbat,sa-ti faci fel de fel de ganduri negre sa nu ai somn noaptea doamne e groaznic .Cand lumea e plina de barbati si poate mai buni de 1000 de ori decat cel pe care-l bocesti totul depinde de tine.Multa minte si incredere
lusica
Postat pe 25 August 2008 23:54
lusica, multumesc de pont! azi am accesat pagina. i-am dat print shi citesc pentru a 3 - a oara shi la fiecare citire mai prind cate ceva. oricum articolul m-a pus pe ganduri. tb sa imi analizez foarte serios sentimentele pe care le am pentru el. sa nu care cumva sa confund atractia sexuala cu iubirea
iti multumesc de mii de ori
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 26 August 2008 09:59
pentru JUST BECAUSE sa stii ca eu si acum il mai citesc cand si cand sa imi aduc aminte sa nu mai uit niciodata ma bucur ca te-am ajutat nu merita sa suferim pt nimeni nimeni nu ne merita lacrimile cine ne iubeste cu adevarat nu ne-ar face sa suferim asa ca....
lusica
Postat pe 26 August 2008 22:55
Pt Lusica,daca ai putea fi putin mai explicita in legatura cu articolul,am intrat pe pagina mentionata de tine,dar articolul despre cuplu, gelozie nu l-am gasit.Merci
charlizee
Postat pe 26 August 2008 23:31
L-am gasit,multumesc mult,Lusica!
charlizee
Postat pe 26 August 2008 23:39
hmmm....gelozia ,un subiect tare controversat!..in doze mici nu dauneaza grav sanatatii:))...dar cand ai motive reale de a fi gelos,sau tu le vezi reale si nu sunt,apare paranoia,neincrederea!!!
ce sa zic ...eu ador libertatea si dak ea imi este oferita,o ofer la randul meu...asa ca dupa o relatie de 9 ani ca a mea...trebuie sa stii sa faci compromisuri!gelozie exista....cine neaga nu iubeste(ma refer intr-o relatie)...dar trebuie dozata corect:)

Postat pe 4 Septembrie 2008 10:29
Eu sunt o persoana foarte geloasa si incerc cateodata sa ma controlez desi in cele mai multe cazuri nu reusesc!un remediu impotriva geloziei nu cred ca exista!1A fi gelos inseamna a iubi!!
Gelozia insemna ca nu ai incredere in partenerul tau etc...

Postat pe 10 Septembrie 2008 19:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dati-mi un sfat ... nu mai suport... 73 De la: mady_puppy 3 Noiembrie 2009 23:39
rac-fecioara??? credeti ca va fi bine? 11 De la: kudika_938443 21 Octombrie 2013 09:03
sunt geloasa pe orice prietena ce sta langa el:((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((( 13 De la: 20 Octombrie 2013 11:53
relatii la distanta ....incepute pe net si concretizate .....intro mare iubire ???? 33 De la: kudika_963026 28 Aprilie 2014 14:41
Nu stiu ce sa mai cred....va rog ajutati-ma!!! 12 De la: baumi 20 Octombrie 2013 18:17