Setari Cookie-uri

ceva ce ma framanta ...

Salutare . Sunt noua pe aici,am citit cu placere discutiile voastre si mi-am facut un cont pentru a putea cere un sfat de la voi. Fetelor am si eu o ..sa-i spunem problema/intrebare ...m-am cunoscut cu actualul prieten pe net sa-i zicem intamplare , totul e bine si perfect intre noi - locuim impreuna de aproape 1 an ; nu am fost mai fericita in viata mea dar am o problema ce ma framanta : el inca pastreaza legutura cu fostele amice ( le numeste el ), cu care vorbise si se intalnise de pe net, pe mess/telefon si din cate stiu eu s-a mai intalnit cu unele din ele doar amical .Nu am nici un motiv sa cred ca ar fi putea fi altceva decat amicitie intre ei ... dar ...
Daca a mai trecut cineva prin situatia asta va rog o parere , un sfat . Pupici si voi mai reveni sa citesc acum ca v-am descoperit .


justmeana
Postat pe 11 Iunie 2008 09:33
Buna!:).hey...si eu pot spune k am o situatie asemanatoare...sunt cu prietenul meu de 7 luni si tot asa.,..ne-am cunoscut pe net...adik pe mess:P..totul este ok intre noi..ne iubim park mai mult si mai mult..dar,k si in cazul tau..el pastra legatura cu anumite fete pe care le cunoscuse pe net..prietene..atat si nimic mai mult zicea el..dar..intr-o seara am luat telefonul lui asa de curiozitate..si am vazut ca facea skimb de msg cu o tipa si vorbeau foartea afectuos..asa..in fine..normal k am faqt o criza vazand cum o alinta.."bebitza"..etc..a sunat-o pe fata aceea de fata cu mine...a dat pe speaker etcf...o intreaga nebunie...dupa ce s-au linistit apele..el a jurat k nu e nimic intre ei decat o prietenie de 2 ani cam asa...dar...culmea..ei nu se vazusera deloc..am trecut peste..l-am crezut..am f mare incredere in el..dupa acea intamplare el a sters de buna voie numerele de tel ale prietenelor de pe net..id-urile..asa ca nu stiu ce sa iti zic..nu e bine sa ii impui tu sa termine cu prietenia lor..dar sa ai grija sa fie doar o prietenie..si nimic mai mult..probabil prietenul tau e f comunicativ si ii place sa tine leg cu mai multe persoane..amici si doar atat..asa ca...atata timp cat esti sigura ca te iubeste nu ai de ce sa iti faci griji..in speranta k ti-am putut fi de ajutor..te pupik..si...iubitzi-va mult..:*:*:*
Alee_Annie
Postat pe 11 Iunie 2008 10:19
eu nu as avea incredere in persoanele (mai ales barbati)care ii cunosc de pe net. Atata timp cat el tea cunoscut de pe net si are o rel cu tine, la fel de bine poate oricand avea o alta relatie cu alta fata cunoscuta tot de pe net.Imi pare rau dar asta este parerea mea, tu7 tr sa sti mai bine ce simti pt aceasta relatie, dar atata timp cat iti faci probleme, ai anumite reticente sigur ceva nu este in ordine. De multe ori nu poti avea incredere nici intr-o pers cu care ai o rel de zeci de ani, dar in cineva care ii place sa agate tipe pe net.Aveti grija.
oanaoana42
Postat pe 11 Iunie 2008 11:06
eu nu am umblat niciodata in telefonul lui si nici nu cred ca o voi face ... am avut si noi o mica discutie referitoare la id-uri dar nu am facut nici macar o aluzie asupra faptului ca as dori sa le stearga ...si oricum el mi-a spus ca s-ar simti ingradit daca eu i-as cere acel lucru . au fost si 2 randuri in care imi spusese ca vorbise cu o amica si sa iesim undeva toti 3 ( adik noi doi si amica care nu avea prieten )dar nu am acceptat pt ca mi se parea o combinatie bizara . si la noi tot prietenie a fost la inceput si apoi ne-am indragostit si totul a devenit din ce in ce mai minunat ...dar totul pleaca de la o .. prietenie, un suc si asa mai departe :))
justmeana
Postat pe 11 Iunie 2008 11:19
nu vreau sa acuzam acum barbatii pt ca la fel de bine ar putea sa se spuna si despre femei ... fiecare caz e unic . nu-mi fac probleme dar ma deranjeaza putin situatia ...oricum toate amicele sunt dinainte de a avea noi o relatie serioasa ( nu l-am intrebat pe ce site-uri a intrat sau cum le-a abordat ).pupici
justmeana
Postat pe 11 Iunie 2008 11:27
"dar totul pleaca de la o .. prietenie, un suc si asa mai departe :))" ai dreptate ....un barbat nu iese cu gandul ca iese doar la un suc cu o amica,insa o femeie poate iesi doar sa se simta bine la un suc si nimic mai mult -ei in sinea lor spera la mai mult-ca sa inlature suspiciunile vroia sa te ia cu el,si in felul asta o facea geloasa si parea mai atractiv in ochii celeilalte - draga ,eu cred ca ai tipul de "macho" la usa,fara suparare ,dar un baiat se simte "ingradit " cand prietena il roaga sa stearga idurile celor cunoscute pe net ??hmmm....nu as putea avea incredere intr-un asemenea exemplar
lief
Postat pe 11 Iunie 2008 14:18
paza buna trece primejdia rea. ai grija!!!!!!pesonal m-ar deranja sa stiu ca prietenul meu se vede( fara mine!!!!!) cu foste.acu duce fiecare cat poate!in locul tau i-as spune franc ca MA DERANJEAZA!!!!

Postat pe 11 Iunie 2008 14:42
nu e "macho" , ne iubim mult si tine la mine . pe amice zice ca le stie de mai mult timp ( unele 2 ani ) cu unele s-a intalnit strict amical cum zice el , cu altele a avut si intalniri dar totul a fost in trecut , acum sunt doar amici (zice el)... Nu stiu ce sa zic daca mi-ar fi povestit cineva asta probabil ca l-as fi catalogat la fel ca tine lief , dar eu il iubesc mult si zic ca increderea sta la baza oricarei relatii ...pana la proba contrarie ... PS : i-am spus ca ma deranjeaza (ca tine legatura cu ele ) atunci cand a propus sa iesim undeva in 3 , amica neavand prieten ..dar cum ziceam mai sus a invocat increderea si "ingradirea"
justmeana
Postat pe 11 Iunie 2008 14:50
pai iesi odata in trei si adulmeca vezi ce simti in atmosfera.te deranjeaza ,asta e clar faptul ca a ramas in rel cu ele, altfel nu postai subiectul.pana la urma va trebui sa gasesti o solutie. noi am postat pareri personale. tu sti mai bine ce relatie de cuplu ai, cata incredere si cata iubire exista. da un sambure de neincredere exista din moment ce-ti pui probleme, nu crezi??? bafta , sa auzim de bine!

Postat pe 11 Iunie 2008 15:12
aaa,am inteles...sunt amice vechi-atunci se schimba treaba ,am crezut ca le-a agatat pe net ,sorry -atunci nu as avea nimic impotriva, si eu am si amici si amice,si nu mi-ar conveni cineva sa-mi impuna sa nu mai vb cu ei
lief
Postat pe 11 Iunie 2008 15:42
unele amice altele cu care a fost mai mult de amice...
justmeana
Postat pe 11 Iunie 2008 16:27
punct nevralgic atins!!!!!!deci este un sambure ( fie el si mic, mic) de neincredere.cum ar fi sa-l anunti ca nu vii diseara la cina ca ai o intalnire nevinovata cu fostul tau iubit, actualmente amic????? cum crezi ca ar reactiona el??? situatie ipotetica desigur! garantat s-ar zbarli fulgii pe el si s-ar burzului la tine "ca ce treaba mai ai tu cu fostul".

Postat pe 11 Iunie 2008 16:47
eu n`as suporta sa stau cu al meu in casa si sa`l sune amicele.prietenia intre un barbat si o femeie e rara , iar barbatul de cele mai multe ori vede o femeie in orice amica.cred ca tu ar trebui sa ii fii si prietena si iubita , asta e cel mai imp, si daca tot are atatea prietenii cu femei , mi se pare normal sa ti le prezinte. Ma rog , eu sunt mai posesiva de fel , cred ca tu mai putin ...depinde de firea fiecaruia daca ar putea tolera asa ceva.
Kittynelle
Postat pe 11 Iunie 2008 17:13
mda...tocmai d-asta depinde de fiecare cuplu,ce obicee au...ca de exemplu eu as fi de acord ,dar vorba aia ,sa fie si el de acord daca se intampla viceversa ...si mai trebuie sa fie o temelie solida de incredere la mijloc!
lief
Postat pe 11 Iunie 2008 17:13
ce obiceiuri au*- scuze greseala din repezeala
lief
Postat pe 11 Iunie 2008 18:57
hihi...pufilici gandeste ca mine...:P..si eu gandesc k o prietenie intre un barbat si o femeie e destul de rara...:-s..adik...doar prietenie?..:-s..nu stiu...si eu sunt destul de posesiva..si o recunosc..:d...mai sus spuneai k nu u i-am cerut sa le stearga..etc..si k nu umblai in telul lui..dar nu eu i-am cerut sa stearga nr de tel sau id-urile:)..el a facut-o din proprie initiativa pt ca a vazut k ma cam deranja..oricum...fiecare cu relatia lor..si..intr-adevar..INCREDEREA e baza :X:X...pup:*:*
Alee_Annie
Postat pe 11 Iunie 2008 18:59
i-am zis ca mi se pare aiurea situatia ...dar el zice ca nu am incredere in el si se simte oarecum ingradit .. nu vorbeste cu ele de acasa ca nu avem net ( eu pot sa accesez netul doar la servici destul de rar , cand e sefa plecata :P )( el poate sa stea la job mereu pe net ) . sincer nu stiu ce sa zic si nici cum sa reactionez ... macar daca respectivele amice aveau si ele prieteni - desi in ziua de azi nu prea se mai tine cont de asta ( incercarea moarte n'are ) si ca sa va citesc pe voi "o prietenie intre un barbat si o femeie e destul de rara...:-s..adik...doar prietenie?"
justmeana
Postat pe 16 Iunie 2008 10:08
eu nu as avea incredere in el.
Daca ar gasi in persoana mea si prietena si amanta si sotie, atunci nu ar mai cauta intalniri cu altele. De ce nu se intalneste cu barbati la un suc????????????
pT ca el cauta altceva, e clar.Daca cauti numai conversatie atunci poti iesi cu prieteni comuni, cu colegi etc, nu cu foste si tipe agatate pe net.

Postat pe 16 Iunie 2008 11:15
a si una este sa ai conversatie pe net si una e sa te intalnesti si la suc. Mie mi-ar da mult de gandit. Tu nu crezi?

Postat pe 16 Iunie 2008 11:17
deci sa stabilim ceva .. nu stabileste intalniri cu ele...mi-a povestit cu s-a intal intamplator cu unele ... vorbeste insa zilnic cu ele pe mess ( el avand acces la el ) si zice ca le stie de mult timp si de aia pastreaza legatura cu ele ( de intalnit imi propusese sa ne vedem cu o amica dar nu am acceptat pt ca , si aici ma repet , amicele din cate stiu eu nu prea au prieteni ...
justmeana
Postat pe 16 Iunie 2008 12:10
"vorbeste insa zilnic cu ele pe mess " asta trebuie sa-ti dea de gandit ...de ce nu vb cu tine ??
lief
Postat pe 16 Iunie 2008 14:53
e clar, el nu se multumeste numai cu tine, nu are rost sa il scuzi, sau sa te amagesti singura, nu va fi niciodata numai pt tine, asta e clar el tot timpul cauta compania altor femei (nu conteaza pt ce).
oanaoana42
Postat pe 16 Iunie 2008 15:05
tu nu ii oferi tot ce are nevoie.Un barbat implinit tr sa gaseasca in consoarta lui sotie,prietena, amanta, si nu sa caute in alta parte.
oanaoana42
Postat pe 16 Iunie 2008 15:07
ufff...complicata treaba...si eu sunt cam in aceeasi situatie..numai k nu stau cu el..dar mai sta pe mess cand are timp si vb cu diferite femei..vb cu ele de fata cu mine..imi spune cam ce 'treaba' a avut cu fiecare..ma deranjeaza de multe ori k sta de vb cu foste aventuri(ce au fost ele)...de iesit nu iese cu ele..dar mai sunt in discutiile lor apropouri si chestii gen...cand vede k ma enervez le zice k vine in pat langa mine..iubita lui...si le cam taie tot elanul..eu ce sa inteleg?!k e un escroc sentimental(asta deja stiu)...problema e k daca incep sa pun prea multe intrebari se enerveaza..si daca se enerveaza nu mai e asa roz:D...iubitul meu este genul de om care cat timp e langa mine ma face sa ma simt k o printesa..dar si cand umbla de nebun..(cu baietii cik..)nu pot sa cer prea multe explicatii...
deci?!
criss_a
Postat pe 16 Iunie 2008 15:25
nu vorbim pt ca eu nu am acces la mess la munca ... dar vb la tel . Imi povesteste acasa ce vorbeste cu unele din amice, ce au mai facut ele ... daca are nevoie de ajutor unele se mai ofera sa-l ajute ..ca stiu ele pe nu stiu cine ...(de acasa nu vb cu ele ca nu avem net) . El spune ca pur si simplu comunica cu ele ca se stiu de mult si vorbesc ...
justmeana
Postat pe 16 Iunie 2008 16:08
mi-a venit o ideee...dar trebuie sa fii ffff diplomata ,si sa o faci asa incat sa nu se prinda...ia incearca incet incet sa ii povestesti si tu ca stai pe net cu x,cu y....sau daca nu ai mess...zi-i de colegii de retea,inventeaza,zi=i ce mai zice x,y...sa vezi daca ii convine ...incearca sa-l faci gelos,dar f subtil
lief
Postat pe 16 Iunie 2008 20:03
au fost niste faze in care el m-a intrebat ce treaba are ala cu mine .. si ca de ce imi poarta de grija ( ma intrebase ceva , ce i se paruse lui suspect sa zic asa ,un coleg cu care ne vazusem intamplator in oras ). L-am intrebat ce are si el a zis ca aaa nimic glumea si el asa cu mine ca stie ca eu nu as putea sa-l insel vreodata . Il iubesc atat de mult si sincer n-as putea nici macar inventa ceva cum zici tu lief .pupici si o zi insorita
justmeana
Postat pe 17 Iunie 2008 08:51
draga el este prea sigur pe tine, de aceea face chestiile astea.
oanaoana42
Postat pe 17 Iunie 2008 10:08
nu suna bine
lief
Postat pe 17 Iunie 2008 10:22
netul creeaza dependenta..e ca un drog de care nu te poti lasa,stii cu exactitate ca iti face rau dar mergi pe principiul:rau cu rau dar mai rau fara rau.Vorbesc din proprie experienta,evident.Si sfatul meu este sa vorbesti deschis cu el,sa-i spui ca nu consideri normala o astfel de situatie,chiar daca este modul in care v-ati cunoscut.Flirtul pe net,intre prieteni,este mai frecvent ca ciupercile dupa ploaie.Doar de dragul de a flirta...dar tot inselat se numeste,daca ai acasa o prietena de 1 an...
take care !
frenia
Postat pe 4 Iulie 2008 15:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu prea are incredere in mine 7 De la: AlexMag 11 August 2009 22:08
rac-fecioara??? credeti ca va fi bine? 11 De la: kudika_938443 21 Octombrie 2013 09:03
fericirea nu este nici cu el nici fara... 39 De la: banalulanonim 24 August 2010 12:31
ajutor!!Nu vreau sa`l pierd!! 22 De la: roscatika23 1 Aprilie 2009 15:54
am 15 ani, ajutor. 24 De la: kudika329894 2 Septembrie 2011 14:26