Setari Cookie-uri

gelozia

Este gelozia o problema grava intr-un cuplu?

Postat pe 19 Iunie 2008 12:08
cum am mai raspuns si acelei psiholoage de pa forum,GELOZIA ESTA CANCERUL UNEI RELATII SI AL UNUI CUPLU DRAGA MEA.CAUTA UNDE ESTE PSIHOLOAGA ,MAI JOS PE FORUM UNDE ZICE CA PSIHOLOAGA LA NEVOIE SE CUNOASTE SI ACOLO VEI GASI RASPUNSUL MEU MAI EXPLICIT

Postat pe 20 Iunie 2008 05:35
gelozia este un subiect foarte mult discutat si multe persoane nu il recunosc,dar odata ce isi face aparitia in cuplu inseamna ca este o problema,adica unul din parteneri a inceput sa isi piarda increderea in partenerul de viat...este o boala care nu poate fi tratata
nemessis_as
Postat pe 21 Iunie 2008 20:07
mai degraba pierde increderea in propiile puteri

Postat pe 21 Iunie 2008 23:33
cateva ganduri...................................."Ma mai iubeste, nu ma mai iubeste...' 'Unde este, cu cine este? Oare se gandeste la mine?' 'Ce sa fac sa ma iubeasca doar pe mine?' ' Vreau sa stai doar cu mine!' 'De ce oare a zambit tipul care tocmai a trecut pe langa noi? Oare se cunosc? Este ceva intre ei?'...

'Uita-te la mine ce prostii gandesc!? Dar daca este adevarat? Ce ma fac? Trebuie sa o sun! Trebuie sa o verific! Trebuie sa stiu ce face, ce simte in fiecare clipa!'

Ganduri, framantari, tensiuni, nelinisti care umplu uneori mintea omului care iubeste...

Numai imaginati-va cata energie pot consuma astfel de ganduri, trairi interioare!! Cum este sa le simti zi de zi, ceas de ceas, secunda de secunda ca parte din tine. Multi dintre noi nu suntem straini de aceste framantari, multi dintre noi resimtim efectele lor in viata de zi cu zi, in relatia de cuplu.

„Sa fie asta gelozie, adica ceea ce eu simt acum?!” „Nu, nu poate fi gelozie! Intotdeauna am spus despre mine ca nu sunt un tip gelos.” „Ehh gelozie, pe dracu! Vine seara tarziu, cica este obosit de la sedinta... miroase a tigari, sigur a umblat pana acum prin baruri! Si eu ar trebui sa ma simt vinovata ca sunt geloasa.”

Adesea ori ne lasam purtati de val, imaginatia o ia razna si ca pe un ecran de cinema ti se perinda scene „fiebinti” in care iubitul sau iubita este in bratele altcuiva, distrandu-se ca si cum tu nu existi si nu ai existat vreodata. Atunci nu mai gandesti... vezi rosu in fata ochilor si gata viata ta a luat sfarsit, fara savoare si parfum, dominata de dorinta de a plati cu aceiasi moneda, de a-l face pe celalalt sa sufere asa cum te „face” si pe el / ea sa suferi. Se naste ideea de a da o lectie celuilalt, de a arata cine este seful aici... si facem planuri de razbunare, pedepsire, parasire, ne imaginam diverse scenarii de umilire a celuilalt, chiar mai mult decat ne-am simt noi umiliti ca spectatori ai propriilor noastre scenarii imaginate.

E timpul pentru o atitudine noua!

Este gelozia un lucru reprobabil? Blamabil? Unii ar raspunde ca da, altii ar spune ca e un rau necesar fara de care nu ar mai stii daca partenerii lor ii iubeste. Unii ar intoarce spatele si ar zice in treacat: „Eu nu sufar de gelozie! Poate tu!” sau ar exclama: ”Asta este felul meu de a iubi! Nu-ti place, pleaca!”. Si altii ar spune ca gelozia are rostul ei, insa in limite rezonabile, constituind ca multe alte aspecte ale unei vieti de cuplu: sarea si piperul relatiei.

Si atunci problematica ce se impune pentru a fi dezbatuta nu este cum sa luptam impotriva geloziei, cum sa o cosmetizam mai frumos, ci cum sa gestionam un astfel de sentiment si sa valorizam la maximum potentialul ei!!!

Postat pe 22 Iunie 2008 15:49
tema de meditatie: care ar fi potentialul geloziei? si ce ar insemna sa gestionam acest sentiment?

Postat pe 22 Iunie 2008 15:51
POTENTIALUL; GELOZIEI CRED CA ESTE NUMAI DISTRUCTIV.O AVEM TOTI SI TREBUIE REDUSA LA NIVEL ZERO.
O GASESC COMLECT INUTILA.HOT NEPRINS NEGUSTOR CINSTIT.
ASTA REFERITOR LA TEMA.CAT DESPRE COPY /PASTE NU AM RABDARE:):):):):):):):):):)

Postat pe 22 Iunie 2008 22:39
hmmm e buna gelozia in doza minima sau deloc....increderea e totul intr-o relatie asta alturi de respect evident.....cand esti gelos inseamna ca nu ai incredere sau ca pur si simplu nu esti in stare sa iti cunosti partenerul.intemeiata(cand il prinzi ca te inseala) e ok dar atunci mai bine fara ...partener,decat geloasa si cu asta basta.ma repet e buna in doza minima sau deloc,altfel te mananca pe dianuntru ca o raie.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 23 Iunie 2008 17:31
mai bine zis ca un cancer.urasc femeile geloase.special cu meseria mea...

Postat pe 23 Iunie 2008 20:52
uite ca iar sunt de acord cu asta micu' si uratu'!!!.....si eu traiesc dupa aceeasi afirmatie: hotul neprins e negustor cinstit!!....da' si daca-l priiiiind!!!.....si pana sa-l prind,gelozia nu-si are rostul,daca nu-mi da motive.....gelozia e o prostie,in opinia mea....cum se zice,ti-o faci singura....te scarpini cand nu te mananca....se cheama lucru manual....eu ,daca eram o fire geloasaaaa....muream de mult,la cat de galant este sotul meu cu femeile din jurul lui......ema poate confirma chestia asta!!!....si cum are program zi de vara/pana-n seara,ce-ar insemna sa stau sa ma gandesc mereu:unde e??,ce face??,cu cine e??,daca e cu vre-una???....gelozia reprezinta neincredere in tine sau in partenerul tau.....si este un sentiment negativ care poate distruge minunatii de relatii.....si e pacat!!!....deci,capul sus,privirea inainte,incredere in tine, siii...gelozia va dispare!!!....

Postat pe 26 Iunie 2008 01:53
Cu siguratnta gelozia se poate trata. Am avut o relatie de patru ani, iar la inceput eram foarte foarte geloasa Faceam urat din absolut orice chestie. Ma crizam si daca intarzia un minut cand venea la mine.ce sa zic de iesit in oras cu baietii! Mi-am dat seama dupa cateva luni ca nu imi face mie bine. Nu stiu cum am reusit sa imi controlez iesirile, dar pot spune ca nu mai este nici urma de gelozie in mine. De-ar fi asa usor si cu fumatul! Problema cea mai grava este ca noul meu prieten se intreaba de ce nu sunt geloasa nici macar un pic. Simpla explicatie ca am incredere in el se pare ca nu ii ajunge. Cred,insa, ca am acum mai multa incredere in mine decat aveam pe atunci.
annelyse
Postat pe 27 Iunie 2008 13:27
Acum mult timp in urma citisem un articol intr-un ziar care m-a impresionat enorm (poate si pt faptul ca ma identificam 100% cu acea descriere). Azi, citind aici despre gelozie mi-am amintit de el :). Din fericire, l-am gasit din nou, pe internet de data asta, si am sa va arat ca gelozia se poate manifesta si altfel:
"...Sunt femei pe care nu le intereseaza in mod special ce face un barbat cu trupul lui. Chiar sunt confidente perfecte pentru tot felul de aventuri masculine. Dar trebuie sa spuna ei singuri despre ce e vorba, sa nu afle ele de la altii, fiindca, fara sa vrea neaparat, astfel de femei afla intotdeauna.! In schimb, acest gen de femei sunt foarte posesive afectiv, emotional, sufleteste. Daca cineva le-a inselat, s-a sfarsit. Fara cale de intoarcere. Gelozia afectiva se manifesta uneori foarte simplu si elegant : prin plecari. Astfel de femei pleaca".
http://club.neogen.ro/monalisa23/2 Articolul are cel mai potrivit nume "Iubitele vantului" Va recomand sa-l cititi, e superb scris.
amme22
Postat pe 27 Iunie 2008 19:52
Cuvintele sunt prea frumoase asa ca nu ma pot abtine sa nu citez in continuare: "...Sunt femei care nu pot ramane langa un barbat, daca nu le e bine sufleteste. Indiferent de ce alte avantaje ar putea beneficia. Si sunt nevoite sa ramana... iubitele vantului.Si e chiar vantul. (Nu e domnul… Vantu, cum s-ar putea intelege.) Si chiar daca e “rece”.... am cunoscut femei care prefera raceala vantului, decat zapada unei inimi de barbat. Si daruindu-si trupul vantului si sufletul tacerii, pot din nou sa viseze, sa cante, sa danseze in brate de frunze si iarba. Si devin femei-prieten. Si tot ele sustin cu tarie ca intre rolul de femeie si cel de femeie-prieten e intotdeauna de preferat al doilea."
amme22
Postat pe 27 Iunie 2008 20:02
gelozia e buna intr-o miiica masura...important e si cum reactionezi la gelozie...uf cat de geloasa sunt eu!!nu tre' sa-mi dea el motive k gasesc eu...sau gaseam :-D sau eram geloasa fff tare! a avut omu' rabdare cu mine..mi-a suportat toanele, nervii, isteriile, a incercat sa discute cu mine, avea rabdare...dar cu cine sa te intelegi?!deh...pana a schimbat foaia...a devenit "imun" la manifestarile mele, m-a lasat in pace, astepta linistit sa-mi termin reprezentatia dupa care ma-ntreba :"ai terminat? bine, nu ma mai plictisi cu paranoia ta...zici k ma iubesti dar n-ai incredere in mine. sau in tine...sau te temi k-ti pot face ce poate faci tu?"...ops! il plictiseam deja..hmmm! mi-a dat de gandit...l-am luat frumusel de manutza, ne-am dus la cafeneaua unde a avut loc prima intalnire si=am stat de vorba...da dom'le, omu iubeste, dar alta solutie nu are decat sa ma "raneasca " cu vorbe ca sa imi deschida okii...si a facut bine :-D nu l-am mai stresat cu telefoane, cu mesaje, cu interogatorii...chiar dak eram tentata!ma abtineam! m-am linistit si dak se intampla sa ma "gelozesc" si sa nu mai rezist...il iau la intrebari, dar nu p un ton agresiv si omu coopereaza :-D si dak tot il iubesc si spun k am incredere in el si k-l respect...sa trec la fapte si sa-i demonstrez k e asa cum spun;-) si-am trecut si e muuuult mai bine...
eLigia
Postat pe 28 Iunie 2008 08:13
depinde de gelozie,nu mereu este proble in cuplu daca esti gelos dar trebuie sa sti cand sa te opresti.

Postat pe 29 Iunie 2008 20:51
gelozia obsesiva este asemenea unei termite...nu lasa nimic in urma ei.distruge relatia , distruge partenerul si in primul rand persoana geloasa.e vorba de auto-control , de incredere in forte proprii si in persoana cu care iti imparti viata. e buna si gelozia in doze normale pt ca iti perie propriul orgoliu ca iubitul tau/iubita ta iti arata ca te iubeste si ca te vrea numai pt el/ea. in viata totul cu masura, parerea mea.
Kittynelle
Postat pe 3 Iulie 2008 14:09
Am intrat si eu curioasa ce pareri au si alte persoane despre gelozie ,sunt curioasa ce puteti sa i-mi spuneti despre problema mea barbatul de linga mine are un mesinger secret unde are o siuta de tipe si mai nou le cauta si din orasul nostru, deci eu ce sa inteleg are nevoie de comunicare? are nevoie de idei noi? si altceva ce sa va mai spun sfarsiturile de saptamina le petrecem impreuna serile la fel, salariul il aduce acasa?ce se intimpla cu el?
lucirai
Postat pe 7 Iulie 2008 20:50
cred ca intra in andropauza
amme22
Postat pe 7 Iulie 2008 20:52
De la: Sashencka, la data 2008-06-19 12:08:40Este gelozia o problema grava intr-un cuplu?



un procentel acolo...de prasila , e bun. e o dovada de iubire. numa' sa nu incep exagerarile!

Postat pe 10 Iulie 2008 11:03
...Gelozia se naste din iubire precum cenusa din foc,spre a-l inabusi...
Mychaella
Postat pe 12 Iulie 2008 11:56
Gelozia e o prostie,insa multi ca sa nu recunoasca ca sunt prosti spun ca o fac din dragoste
D0niella
Postat pe 20 Iulie 2008 19:20
gelozia folosita in cantitati excesive dauneaza grav relatiei!!!...e buna si ea,dar in cantitati mici mici....fostul meu era ff gelos si nu-l mai suportam pt k-mi scotea ochii pe nimic,tot timpulacuza,critica..cahhh..a fost aiurea.
criss_a
Postat pe 21 Iulie 2008 14:13
Eu cred ca gelozia cand nu se mai poate controla chiar distruge relatii...
onuta81
Postat pe 23 Iulie 2008 12:36
te distruge pe tine in primul rand . daca apare tai-o din relatie e ca o eczema..se intinde repede

Postat pe 23 Iulie 2008 13:24
gelozia din punctul meu de vedere e un rau necesar, numai ca trebuie sa existe in cantitati mici la ambele parti. Si mie imi este destul de greu sa imi inteleg pretenul, care este gelos, de ce se comporta asa, ptr ca culmea nu sunt o fire care sa ii dea motive de gelozie, dar stitii vb aia daca vrei se gasesc.... Eu nu sunt geloasa, sau cel putin nu asa ca el. Cel mai tare ma deranjeaza lipsa lui de incredere desi stie ca il iubesc si ca nu pot privi alt baiat ca pe un eventual iubit. Mereu mi-am zis ca nu as umbla cu un baiat gelos, numai k stiti voi..........dragostea e oarba si nu pot renunta la el. Insa nu stiu cum sa il fac sa reactioneze. Gelozia e intradevar o boala veche si grea.... Dar sincer ma gandesc deseori daca voi reusi sa il schimb.... Si nu prea vad un raspuns afirmativ..... Dar il iubesc si nu pot renunta!
flory_tina18
Postat pe 27 Iulie 2008 00:32
ESTE NECESASRA !!!!!!!
pt a-l readuce cu picioarele in patul conjugal faceti-l gelos!!!!!!!!!
putina indiferenta , un pic de flirt si pica in freza.

Postat pe 27 Iulie 2008 06:49
Am si eu o problema legata de gelozie, daca ma poate ajuta cineva. Sunt inca adolescenta si cred ca asta spune totul. Am avut un prieten (prima iubire si momentan singura) timp de 2 ani (ii implinim in august). Nu mai suntem impreuna acum, am avut multe momente in care ne-am despartit. Din acesti doi ani petrecuti impreuna cred ca 6-8 luni le-am petrecut despartiti. Si acum suntem despartiti, dar tot mai iesim. De curand mi-a zis ca a avut ceva propuneri din partea altora, dar le-a refuzat. Prietenului lui i-a zis ca le-a refuzat deoarece are prietena (nu eram impreuna atunci), iar el mi-a zis mie (l-am facut sa se dea de gol). Iar mie mi-a zis ca a refuzat-o pentru ca nu are chef de fete.
Eu sunt geloasa acum pentru ca nu as vrea sa-l vad cu alta. Il iubesc enorm, mai mult ca la inceput si sunt si mai indragostita de el. Si el ma iubeste pe mine si tine la mine, dar mai putin, chiar el mi-a zis.
Mai am dreptul sa fiu geloasa?
alexandra_blonda
Postat pe 27 Iulie 2008 11:47
da da gelozia este o problema destul de serioase...si eu ma confrunt cu asta din partea iubitului meu..si ma streseaza lucrul ata ..trebuie tot timpul sa fiu atenta k el gaseste motiv oricand...mai ales knd vine vorba de vestimentatie...eu zic k face parce din iubire dar u o anumita limit...ce e prea mult strica k intodeauna.
aura88
Postat pe 27 Iulie 2008 14:21
gelozia!
o problema grava si ptr. ea si ptr. el.
cu multi ani in urma am fost si eu patita, dar nu am putut rezista mult si abia am putut sa scap de el. este o boala , ca un cancer.
consider ca aceste persoane sufera in primul rind cu psihicul, probabil o mai veche problema din copilarie , tinerete, etc.... un esec.
nu s-au terminat barbatii
viky67
Postat pe 27 Iulie 2008 20:07
Buna,aici parerile sau..experientele sunt impartite !Eu pot sa zic ca gelozia ESTE o problema dar nu atat de mare incat sa ne lasam afectati.La fel cum fara iubire nu exista un cuplu,fara gelozie nu exista iubirea dintre cei doi,se naste indiferenta atunci.Cred in dragoste,simt prezenta geloziei dar...o stapanesc destul de bine !Asta gandesc ,asta fac,kiar daca experienta unui trecut mai neplacut ma "sfatuia" sa nu mai aleg cu inima...Atunci putem fi cu adevarat stapani pe viata noastra,cand reusim sa ne ascumndem dorintele,....sa ne stapanim neplacerile !Incercati sa iubiti ,sa credeti si sa nu cercetati...Asa e e cel ai bine !
moon_light
Postat pe 27 Iulie 2008 20:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa-l fac sa aiba incredere in mine? 18 De la: kudika_938443 21 Octombrie 2013 09:03
ce te faci cand nu stii ce decizie sa iei? 4 De la: scorpyoW 22 Iunie 2009 12:05
iubitul meu s-a schimbat 15 De la: Elyaa 19 Iunie 2011 20:05
Chiloti buni,purtati degeaba 28 De la: broscoiu 30 Decembrie 2012 21:17
Cum sa am incredere in el ? 28 De la: 20 Octombrie 2013 18:18