Setari Cookie-uri

soacra

Buna!Sunt noua si eu pe aici si m-am gandit sa va scriu pentru ca am nevoie de un sfat.Anul trecut m-am casatorit,pana la nunta cu soacra si cu cumnata mea ne intelegeam destul de bine,de la nunta nu ma mai supoarta deloc.Soacra mea si cumnata mea nici nu mai vorbesc cu mine.Adevarul este ca desi nu imi spune eu simt ca pe sotul meu il deranjeaza.Am incercat sa ma apropii de soacra mea,sa vorbesc cu ea,ddar ea nu ma accepta pur si simplu eu cred ca este geloasa pe mine,pt ca sotul meu a fost sufletul ei,el ii facea totul chiar si mancare,si cu mine este atent si bland.Dar cand il cheama acasa sa vorbeasca cu el dupa ce vine de la ea mereu ne certam.Sunt zile intregi cand intre noi este tensiune din cauza ei,ca ma suna si ma acuza ca din cauza mea baiatul ei nu mai este langa ea,si pe urma intervin discut6ii interminabile.Sfatuiti-ma va rog ce sa fac ca sa ma accepte?Sau ar fi mai bine sa nu mai am nici o tangenta cu ele niciodata,desi este totusi mama sotului meu.va pup
dalilapink
Postat pe 12 August 2008 14:47
bine ca nu stai in casa cu ea ar fi dezastru te-ai certa zilnic incearca totusi sa mergi impreuna cu el la soacra nu-l mai lasa singur poate asao sa fie mai bine BAFTA

Postat pe 12 August 2008 20:45
nu stiu ce sa spun dar din moment ce sotul tau de fiecare data cand vine de la mama lui va certati e clar ca ea ii impuie capul cu toate prostiile!iti spun pt ca si eu sunt in acceasi situatie dar sotul meu nu asculta de ea el a fost ma sigur de ceea ce vrea de la viata si din moment ce a ales sa fie cu mine ea nu ii mai comanda...
aurrorandreea
Postat pe 15 August 2008 00:49
Barbatii mamosi sunt cei mai periculosi!
Daca ajungi la senzatia ca nu mai poti continua cel mai bine ar fi sa porti o discutie serioasa cu sotul tau.(nu e recomandat inainte, ca in timp situatia s-ar putea ameliora de la sine, el sa isi dea seama). Incearca sa ii explici ca ai facut tot ce ai putut sa te intelegi cu mama lui si totusi nu a fost posibil. Arata-i discret ca certurile predominant sunt dupa ce el se intoarce de la soacra ta, dar fara sa ii spui ca sunt din vina ei. L-ai presa cu usa doar...
Spune-i ca devine deranjant atat pentru tine, cat si pentru mama lui (care ar trebui sa inteleaga ca nu mai e baiatul ei, ci al tau acum) si ca ar fi bine sa fie constant, mereu in aceeasi "tabara".
Asa ar fi nevoit fie sa ia atitudine sa vorbeasa cu soacra ta, fie sa faca o alegere cine este mai importanta in viata lui... sotia sau mama!

Postat pe 15 August 2008 02:46
Ai dreptate Farrah ca barbatii mamosi sunt cei mai periculosi!!!Poi dupa parerea mea fata asta trebuie sa stea serios de vb cu sotul ei sa ii spuna ce crede ea nu sa se certe in fiecare zi ca asa nu rezolva nimik...Eu am patit asa si am vb cu el si i-am explicat,iar apoi si-a dat si el seama ca de fapt el a ales sa se casatoreasca cu mine.Tu oricat da frumois te-ai purta cu soacra ta daca ea nu te place asta e dar tu trebuie sa te impaci cu gandul si sa vb cu sotul tau batei niste apropouri strangel cu usa si vei vedea ca daca te iubeste va renunta sa mearga in fiecare zi sa o vada pe mama lui si te va aprecia mai mult!!!
aurrorandreea
Postat pe 15 August 2008 13:45
si barbata-miu e mamos...dar yo cu soacra ma inteleg de minune suntem pe aceasi lungime de unda nu am probleme de niciun fel cu el din cauza mamei lui sau a mamei mele...intre sotie si mama niciodata nu va exista semnul egal fiecare este foarte importanta in felul sau mama pt ca i-a dat viata si sotia pentru ca ii este alaturi il sutine da nastere copiilor sai etc...mi se pare aberant ca mama sa ai pretentia sa-ti tii copilul mereu langa tine dupa o varsta are viata proprie de urmat dar gradina domnului e mare si multi i-au sarit gardul

Postat pe 25 August 2008 12:56
Cel mai mare vinovat din aceasta situatie este chiar sotul tau, cum adica sa se lase influentat de mama lui in asa hal incat de fiecare data cand vine de la ea sa va certati
Si mama lui daca l-ar iubii atat de mult cum spune ar cauta sa ii fie bine lui, nu sa il faca sa se certe cu tine, pentru ca in felul asta ii face numai rau......Oare ea ce-si doreste de fapt sa isi sacrifice fiul ei toata viata sa ramana langa ea....
Asta este o iubire egoista (ma refer la iubirea ei fata de el) in nici un caz una normala, si tu nu trebuie sa ii arati lui ca esti impotriva mamei sale, caci atunci tu ai cadea ca cea rea, el trebuie sa vada ca mama lui e de vina nu tu.
El nu trebuie sa se vada dator sa aleaga intre tine si ea, trebuie sa il faci sa inteleaga ca se poate intelege bine si cu tine si cu ea in acelasi timp.
Mamele astea de baieti gresesc atat de mult uneori, nu vor sa vada adevaratul curs al vietii, parca si-ar dorii ca baietii lor sa ramana singuri toata viata ...

Postat pe 25 August 2008 14:18
vesnica discutie intre soacra si nora ,---pt ca in principiu, tu esti femeia care a inlocuit-o pe ea in inima baiatulyui ei. E vorba pur si simplu de gelozie.Tarziu de tot ajung soacrele, daca ajung vreodata, sa-si dea seama ca e o concurenta falsa, si ca tu nu i-ai luat nimic.
Singura atitudine pe care poti sa o iei este un respect relativ distant, raspunsuri calme si defensive, indiferent de provocare pe care ti-o arunca, si NU il starni pe el impotriva mamei lui, nici macar nu-i povesti ca ai necazuri cu ea. 1) nu o sa castigi nimic, e posibil chiar sa-l pierzi; 2) daca e baiat destept si te iubeste, isi va da singur seama de situatie si o va remedia. Trust me, I've been there---------eu una nu vb cu soacra mea ma rog viitoarea de 2 ani si nu am prob cu iubitul, si motivul certii noastre e ca nu vb lb maghiara , si ca sut olteanca --replica mea a fost ca locuiesc in romania unde lb oficiala e lb romana nimeni u ma obliga sa vb alta limba decat cea care trebuie, ok........nu sunt rasista dar daca as locui in italia normal ca as vb limba lor asa ca .......spre bucuria mea locuiesc in romania

Postat pe 25 August 2008 14:22
dar daca vom tine in noi mereu discutiile si jignirile siacrei,unde crezi k vom ajunge?cand te casatoresti nu te iei si la bine si la rau?de fapt aici nu se tine cont.Dc sa nu o puna el la punct pe masa si tre sa ma puna pe mine sau eu sa tac?Dar de ce mamele de fete nu fac asta?k pana la urma fetele sunt mult mai atasate de mama si ele ar trebui sa urmeze,daca este bun,exemplu mamei,nu niste barbati.Dc acasa se da barbat si dc a vrut o familie?Dc nu ramas s`o intretia pe masa?sau sa aiba grija de ea?Dc sa intram noi in mormant la varste atat de frumoase knd soacrele si`au trait viata,si ar trebui sa`si vada de viata lor si sa aiba grija de sanatate?Dupa ce va`ti casatorit,tu esti familia lui acum,tu esti grija lui,responsabilitatea lui,si dupa bineinteles un copil doi..etc.Sunt intrebari fara raspunsuri,cum am mai zis,pt k doar noi femeile le stim raspunsurile...noi avem logica,restul au impresia ca cerem prea mult.De cand o floare a devenit luna de pe ce?De ce le este atat de greu sa ne dea dreptate?De ce la fiecare cearta.."esti nebuna"!!!,"aberezi"!!!Vi s`a intamplat sa fiti nevoite sa dati o explicatie de o mie de ori,cu aceleasi virgule,cu aceiasi disperare in voce,ca la sfarsit sa descoperi ca nu ai rezolvat nimic?k ai plans probabil ore in sir,si vorbe consumate,si stres,si nervi adunati?Am 20 de ani,de cand a plecat iubitul meu afara,din cauza nervilor am facut atac de panica,pierd calciu,pot oricand sa cad pe strada la caldurile care sunt afara(ca o baba)De ce?pt k am menajat niste scorpii?Singuru lucru pt care mai stau in relatie este k astept momentul sa ajung la el si sa pot vb despre asta...in continuare cu speranta ca va realiza ceva,si va stii sa faca unele diferente,si sa stie sa`mi ia apararea,si sa nu ma lase ca proasta sa`mi consum nervii la maxim,si nimeni sa nu aline,nimeni sa`mi dea dreptate la nici macar o vorbulita.Sper ca cititi cu interes si sa realizati ca asa este.Te`ai casatorit,te iubesti,te culci cu el nu masa sau cu altcineva din familia lui.Va pup si nu stiti cat ma descarc si in acelasi timp ma incarc,da cu energie,si cu puterea si tupeu care imi trebuie in situatia mea.Va pupic
For_life
Postat pe 25 August 2008 23:07
ai dreptate aca si sincer detest barbatii muieri........asta sunt.........nu au caracter.........

Postat pe 25 August 2008 23:13
draga mea, o sa-ti spun exact ce-mi zice soacra-mea: trebuie sa fii parsiva", adica sa pui problema de asa fel incat sa dovedesti ca esti muuult mai buna ca ele. cel mai important lucru este sa nu te certi cu sotul tau ca practic fiecare cearta nu face decat sa confirme ca ele au dreptate sa te critice. cand vine de ai lui, oricat de greu ti-ar fi, fii dragastoasa cu el, intereseaza-te de maica-sa si de sora-sa, zii ceva bun de ele. eu chiar cred ca asa o sa ai rezultate. daca te vede pe tine ca le vrei binele si le vede pe ele ca te critica intr-una o sa-si dea seama (daca e baiat destept) ca tu il iubesti cu adevarat si uite cate induri pentru el

dar insist: fara certuri! nici cu el, nici cu ele. nu ai nimic de pierdut daca joci un pic de teatru, chiar daca iti vine sa te urci pe pereti de nervi

Postat pe 27 August 2008 09:50
eu una nu vreau decat sa`si dea seama,si faca diferente.Eu nu pot fi cu un baiat care face compromisuri in continuare pe ele,si eu fac compromisuri pt el.Sa zicem ca chiar o sa stam impreuna,nu tre sa avem aceiasi gandire?Da ce parere ai de faptu ca sorsa vroia sa vina cu mine la el?Tinand cont ca e prima noastra vacanta?Si explicatie mea a fost super frumoasa,fara sa fac sa se simta nimeni prost,nu am obligat pe nimeni,doar mi`am spus dorinta.E normal sa se supere?sau doar cauta motiv?eu simt raceala intre noi,la tel,pe mess,stiu clar ca ele au vb despre asta,dar eu nu i`am zis nmk momentan,pt ca vreau sa vb face2face,nu sa ne certam pe mess..unde oricum se interpreteaza gresit.pup
For_life
Postat pe 27 August 2008 10:03
eu de exemplu nu m-am inteles deloc bine cu cumnata-mea, de la bun inceput. si am facut prostia sa zic in gura mea ceea ce-mi spunea mie instinctul: si anume ca e o femeie fixista si rea (olteanca de aia pestrita la mate , nu-i vorba si eu tot olteanca, dar parca nu asa artagoasa ) cu care nu te poti intelege, care are numai ea dreptate, si alte astfel de calitati ....

normal ca eu am cazut prost la faza asta si fata de sotul meu si fata de soacra-mea si mi-am dat seama ca bine era daca ma abtineam ca degeaba mi-am racit eu gura ca n-am imbunatatit cu nimic situatia...

ei, bine cu timpul am inceput sa joc teatru, sa fiu amabila cu ea, sa o intreb diverse chestii care nu ma interesau deloc, dar oricum nu aveam nimic de pierdut si vreau sa zic ca sotul meu si mama lui chiar m-au apreciat pt asta, ca desi nu o suportam ma comportam frumos cu ea ca na, nu-si doreste nimeni tensiuni in familie!


si cea mai importanta chestie este ca in timp toata lumea si-a dat seama de ceea ce ma chinuisem eu intial sa le explic: si anume ca e o femeie foarte intoleranta si nevrotica (genu care urla si nu se mai opreste) care ii face zile fripte fratelui sotului meu (ca el ii permite asta e altceva, dar eu consider ca daca ti-e greu la munca macar cand ajungi acasa sa ai o oaza de liniste si intelegere)


concluzia: daca sotul nu vrea sa vada si sa inteleaga ca mama si sora lui iti fac zile fripte, in nici un caz nu vei lamuri situatia prin cearta cu el. gandeste-te ca 20 si de ani pt sotul tau pe ele le-a avut ca si familie si nu este asa usor sa se "rupa" de toate legaturile acestea si sa inteleaga ca de aici inainte familie cu tine face!

Postat pe 27 August 2008 10:26
eu de exemplu nu m-am inteles deloc bine cu cumnata-mea, de la bun inceput. si am facut prostia sa zic in gura mea ceea ce-mi spunea mie instinctul: si anume ca e o femeie fixista si rea (olteanca de aia pestrita la mate , nu-i vorba si eu tot olteanca, dar parca nu asa artagoasa ) cu care nu te poti intelege, care are numai ea dreptate, si alte astfel de calitati ....

normal ca eu am cazut prost la faza asta si fata de sotul meu si fata de soacra-mea si mi-am dat seama ca bine era daca ma abtineam ca degeaba mi-am racit eu gura ca n-am imbunatatit cu nimic situatia...

ei, bine cu timpul am inceput sa joc teatru, sa fiu amabila cu ea, sa o intreb diverse chestii care nu ma interesau deloc, dar oricum nu aveam nimic de pierdut si vreau sa zic ca sotul meu si mama lui chiar m-au apreciat pt asta, ca desi nu o suportam ma comportam frumos cu ea ca na, nu-si doreste nimeni tensiuni in familie!


si cea mai importanta chestie este ca in timp toata lumea si-a dat seama de ceea ce ma chinuisem eu intial sa le explic: si anume ca e o femeie foarte intoleranta si nevrotica (genu care urla si nu se mai opreste) care ii face zile fripte fratelui sotului meu (ca el ii permite asta e altceva, dar eu consider ca daca ti-e greu la munca macar cand ajungi acasa sa ai o oaza de liniste si intelegere)


concluzia: daca sotul nu vrea sa vada si sa inteleaga ca mama si sora lui iti fac zile fripte, in nici un caz nu vei lamuri situatia prin cearta cu el. gandeste-te ca 20 si de ani pt sotul tau pe ele le-a avut ca si familie si nu este asa usor sa se "rupa" de toate legaturile acestea si sa inteleaga ca de aici inainte familie cu tine face!

Postat pe 27 August 2008 10:26
.

Postat pe 27 August 2008 10:26
for life, de ce nu mergi la el in strainatate sa-ti cauti de lucur? chiar ar fi super ca ati fi doar voi , departe de cele 2 "inamice". nu ar fi super sa fiti impreuna la mii de kilometrii de prostiile pe care cu siguranta i le debiteaza si sora sa maica-sa?

Postat pe 27 August 2008 10:54
of,soacra soacra poama acra...vorba cuiva care a postat mai sus,de ce nu mergi si tu impreuna cu el cand mai merege in vizita la mama lui? asa e obligata sa-ti suporte si tie prezenta si poate nu mai are timp sa-i impuie capul cu toate prrstyiile...aaaaaaa si cel mai important:fii diplomata si nu te cobora la nivelul ei.pup si sper sa-ti fie mai bine!
dydy88
Postat pe 27 August 2008 11:11
aveti mare dreptate.Eu am facultate,ceva ce chiar imi place,oricum am pus problema asta,ca daca va fi nevoie,si el intentiona sa vina si sa plece din nou,voi face tot posibilul sa fac acest pas.Sunt dispusa pt astfel de responsabilitati.Eu nu vreau sa`i interzic in nici un caz sa renunte,sa nu mai vorbeasca cu ele,sa le urasca,doar ca merit sa imi ia si mie apararea,intr`un mod frumos,pt ca presupun ca le cunoaste destul ca sa stie sa vorbeasca cu ele sa le convinga de anumite lucruri.Cand i`am zis ca am avut aceasta discutie cu sorsa,in care mi`am exprimat pur si simplu dorinta,dorinta noastra,si planu nostru,de fi impreuna pt o saptamana,chiar si daca el e acolo sa munceasca,tot raul spre bine,el tot mie mi`a zis ca "inchipuieti cum s`a simtit sormea"?sau"nu stii sa te faci placuta".Aici chiar ma face nebuna indirect ca numai eu stiu cat de frumos am vb la tel cu ea,si i`am zis ca e o simpla parere,fara motive personale,si fara dorinta de a ma certa,iar la sfarsitul discutiei a parut intelegatoare cat de cat.Dc dupa atatea zile,nici mama lui.nici sorsa nu a mai dat nici o semn?Sigur a vb cu ele,ca vb la doua zile...pute`a sa evite el problemele,si sa le explice cum sta treaba,de fapt realitatea.Chiar asa imi este interzis sa ma sper,sa`mi mai fac vreun plan,sa ma visez?pana acum toate visele au fost transformate in cosmaruri,indirect sau direct.Am fost langa sorsa mereu cu sfaturi,am incurajat`o si am facut`o mereu sa se iubeasca pe ea,sa`i inteleaga puterile,si capacitatea de a gandi,ca nu e proasta,are facultate(nu a trecut ca gasca prin apa).Mereu cand apela la mine,chiar si prin tel,sau pe mess,eram mereu punctuala,ca sa zic asa,cu un sfat,de care putea sa tina cont sau nu,dar ea mereu imi multumea ca se simte mai bine,in diferite probleme,de multe ori sentimentale.Eu nu mi`am zis niciodata punctul de vedere,si de fapt nu mi l`a ascultat nimeni,nu am avut ocazia,ca mereu era vorba de ea,cand vroiam sa vb de iubitul meu,cu limita normal,imi zicea ca nu vrea sa stie nmk de frasu,si dc face el cu mine.(adica ii era naspa ca sa zic asa).Si pe mama lui l`a fel.cand greseau ei,tipau la ea poate fara motive,ii luam apararea,ii raspundeam mereu la tel chiar daca stiam ca ma tine juma de ora cu prostii,pt ca nu mereu erau lucruri interesante,sau de multe ori nici nu stiam ce sa zic,dar imi inchipuiam ca femeia vrea sa se descarce si ea la cineva.El nu stie ce am vb cu nici una dintre ele,daca ele nu au dorit.De relatiile sexuale ale surorii,sau altele.Deci nu am fost absurda si nici nu sunt.Doar ca imi doresc sa fiu ascultata asa cum ascult,si nu eu tre sa`mi fac singura dreptate,eu trebuie sa ma ajute,si sa realizeze in primul rand.De`aia vreau sa ii punctez clar unele lucruri,ca daca nu intelege se vor agrava,ca in multe cazuri de care am citit sau am auzit,si nu voi putea fi singura contra a 3 persoane.Iubirea nu inseamna razboi,si nici dragoste cu sila nu se poate.Gresesc?
For_life
Postat pe 27 August 2008 13:47
for life, chiar imi pare rau de tine. ti-ai luat numai suturi pt bunatatea ta...

stiu ca-i usor de zis greu de facut, dar incearca sa te detasezi de situatia asta si de felul lui de a pune problema (auzi, ca nu stii sa te faci placuta!!!). daca asa gaseste el de cuviinta sa-ti vb cand poate tu astepti tremurand un telefon poate e cazul sa te reorientezi... nu zic sa-ti gasesti pe altcineva, ci sa te regasesti pe tine, sa te limpezesti sufleteste, sa te impaci cu ideea ca mai multe suturi decat ti-ai luat pana acum n-ai cum sa-ti iei, doar daca este masochista

lasa-i in pace o saptamana-doua si vezi ce se mai intampla. stiu ca-l iubesti, dar nu ar fi normal sa primesti acelasi lucru si din partea lui?!!!

Postat pe 27 August 2008 14:05
Tocmai am vb cu el pe messenger.De la una la alta m`a intrebat daca am mai vb cu maicasa.i`am zis ca nu.dc?si i`am explicat ca de cand am zis ca mi`ar place sa vin singura la el,nu a mai dat nici una nici un tel.Nici o reactie...nu le`a luat apararea,dar nici mie nu mia zis nmk de incurajare,vb vine.Si eu gandesc la fel,stiu ca e mai mult decat probabil sa se agraveze lucrurile,pt mine normal,nu pt altcineva.Nu am insistat pe tema asta acum,nu vreau decat sa vb cu el in fata,sa`mi vada reactiile,expresia fetei,nu asa..dar oricum simt ca ma lupt singura...dar mai fac un ultim efort,ca stiu ca ma iubeste,ca pt mine a intrat,ma suna,si vb aproape zilnic..dar mai stiu si ca ele mi`au luat`o inainte cu explicatiile,cu "vestile"..dar eu ma gandesc si la el..ca si doar un pic daca ar tine la mine...tot l`ar durea si ar fi stresat.Si am evitat sa ne certam si pt noi,dar si din omenie,ca si strain care era tot nu puteam sa`i dau prin tel,msg,sau mess..o alta bataie de cap..stiind cat munceste..Nu se vaita..dar stiu!Dar pe ele nu`mi vine decat sa le strang de gat si sa ma uit cum respira de greu..sa`si dea seama ce inseamna cum te apasa o greutate pe piept.Va multumesc pt sfaturi..nu m`am descarcat asa niciodata,am mai vb cu mama,nu i`am ascuns nmk despre situatia asta,dar in scris e altceva.oricum..nu mai am cuvinte..si nu vreau sa ma transform intr`o uracioasa,fara suflet.Si orice ar fi..daca e sa nu mai fim impreuna..ele ar afla totul..si le`as spune totul fara sa iert nmk..la sange....!?
For_life
Postat pe 27 August 2008 16:06
draga mea...cel mai bun sfat este sa nu te mai lasi atata afectata!!!povestile nora-soacra sunt de cand lumea!si-n vesnicul conflict fiecare are partea sa de vina.E drept,uneori aceasta vina sta numai de o parte a baricadei.Ce te sfatuiesc eu pe tine...vorbeste cu el...fa-l sa inteleaga ca tu nu ai nimic cu familia lui,din contra...arata-i acest lucru...INSOTESTE-L PE CAT POSIBIL IN VIZITELE LA MAMA LUI!evita,pe cat posibil,sa ramana singur cu ea...fi mereu langa el,nu-i da ocazia mamei lui sa te discrediteze in fata sotului tau...pune tu control pe situatie..arata-i si doamnei care este pozitia ta...aceea de sotie a lui,de persoana cu care urmeaza sa-si imparta viata!fi amabila,dar nu exagera,pastreaza-ti deminititatea,comporta-te delicat atat cat limita bunului simt iti impune...si...ink o data:nu -l mai lasa singur cu ma-sa..de fata cu tine,va fi mai greu sa se vorbeasca de rau sau sa s monteze intrigi.NUMAI BINE!

Postat pe 27 August 2008 18:33
Toate aveti mare dreptate si o sa tin in cont in totalitate de sfaturile voastre,doar ca eu stiu si pot sa tin in mine multe si mult timp,dar esti apasarea aia si sunt ingandurata mereu.Normal ca inainte sa ma retrag voi incerca toate modalitatile,ca e urat sa traiesti cu regretul ca nu ai facut tot.Dar nu pot face primu pas,si nu am mai vb cu ele de pe 21,repet,inainte vb cu mama lui in fiecare zi aproape.Nu pot face primu pas,ca daca il fac,la cat sunt de incuiate or sa creada ca sunt slaba(si nu ca m`ar interese)dar vor continu ca vb aia "Las ca ii trece",sau "Nu se supara"!!trece timpu asta greu ca abia astept sa merg la el sa`i vb,frumos,si nu`l voi trage la raspundere,dar el tre sa`si schimbe pozitia,nu sa le urasca,dar sa le arate ca el face diferente intre ele si mine,si ca nu are rost sa ma piarda asa,fara a`l dezamagi vreodata.Nu are ce sa`mi reproseze,si nu ma laud,poate chiar am eu un defect ca am acceptate multe,dar din partea lui nu au fost niciodata lucruri grave,ne`am certat normal,cu impacari dulci,dar uite ca de cand cu ele,simt raceala dintre noi...Va pupic
For_life
Postat pe 27 August 2008 20:03
De la: celia, la data 2008-08-25 14:22:47
Singura atitudine pe care poti sa o iei este un respect relativ distant, raspunsuri calme si defensive, indiferent de provocare pe care ti-o arunca, si NU il starni pe el impotriva mamei lui, nici macar nu-i povesti ca ai necazuri cu ea.


sunt de aceeasi parere. Patreaza-ti calmul si nu mai zabovi atat pe problema asta. Probabil si din cauza ca esti atat de preocupata si ca incerci sa le intri in pofte le deranjeaza. E un cerc vicios. Vezi-ti de-ale tale si las-o mai moale cu integrarea in "turma".
C4li
Postat pe 28 August 2008 07:16
Nu am incercat odata sa le intru in gratii.Sa ma fac placuta sau mai stiu eu.Doar ca acum singura problema este ca nu vreau sa bage strambe,atata timp cat nici una nu a mai dat nici un semn.Oricum faptu ca mi`ai dat niste sfaturi care puse cap la cap,sunt de urmat,ma linistit sincer.V`am mai zis,in doua sapt plec la el si ma linisteste si faptu ca voi pueta vb cu el sa ne vedem reactiile si sper sa fie pozitive replicile lui.Va pup si multumesc enorm de mult,petru sfaturile bune si realiste.:*:*:
For_life
Postat pe 28 August 2008 11:24
da
eu_micuta
Postat pe 28 August 2008 16:01
De la: dalilapink, la data 2008-08-12 14:47:15Buna!Sunt noua si eu pe aici si m-am gandit sa va scriu pentru ca am nevoie de un sfat.Anul trecut m-am casatorit,pana la nunta cu soacra si cu cumnata mea ne intelegeam destul de bine,de la nunta nu ma mai supoarta deloc.Soacra mea si cumnata mea nici nu mai vorbesc cu mine.Adevarul este ca desi nu imi spune eu simt ca pe sotul meu il deranjeaza.Am incercat sa ma apropii de soacra mea,sa vorbesc cu ea,ddar ea nu ma accepta pur si simplu eu cred ca este geloasa pe mine,pt ca sotul meu a fost sufletul ei,el ii facea totul chiar si mancare,si cu mine este atent si bland.Dar cand il cheama acasa sa vorbeasca cu el dupa ce vine de la ea mereu ne certam.Sunt zile intregi cand intre noi este tensiune din cauza ei,ca ma suna si ma acuza ca din cauza mea baiatul ei nu mai este langa ea,si pe urma intervin discut6ii interminabile.Sfatuiti-ma va rog ce sa fac ca sa ma accepte?Sau ar fi mai bine sa nu mai am nici o tangenta cu ele niciodata,desi este totusi mama sotului meu.va pup




ce femeie nebuna! iti spun eu ceva ca am avut da-aface cu soacra rea. daca sotul tau nu tine cu tine suta la suta si nu te pune pe tine pe primul loc e grav, vei avea foarte mult de suferit! pentru ca de cate ori va avea ea chef se baga intre voi si daca baiatul mamei o asculta dupa cum ti-am mai zis vei suferi foarte mult! trebuie s ai o discutie f serioasa cu sotul tausi sa-i spui clar ce vrei si cu ce nu esti d acord! daca nu e in stare sa-si apere nevasta si daca asculta la ce zice masa.. inseamna ca e km las.

uite si eu d cateva luni traiesc cu soacra in aceeasi casa si curte! si cu cele 2 cumnate ale mele! n intelegem f bine dar soacra e soacra! in momentul in care ea imi spune ceva nepotrivit, o subtilitate care da de inteles ceva sau eu stiu.. diverse, iubitul meu o pune la punct, niciodata nu tace si n-o lasa sa-mi spuna ceva, imediat o atinge si spune: "de nevasta mea nu s ia nimeni, k atat mai putin tu". asta inseamna sa ai barbatul langa tine s t iubeasca, s t protejeze, conteaza f mult! si uite asa soacra ma respecta! o relatie a mea anterioara s-a incheiat pentru ca el nu era suficient de barbat cat sa-si apere ce-i al lui! asculti de m**ta atunci traieste cu m**ta eu am plecat! va rog s ma scuzati pentru acest limbaj, e cel romanesc fara ocolisuri! dar e inadmisibil ca femeile sa sufere din cauza soacrelor doar pt ca nu au barbati capabili! fugiti de asa ceva nu stati cu asemenea "baietei" ca veti suferi ingrozitor!

Postat pe 29 August 2008 14:26
Asta ar trebui sa fie atitudine tuturor.Si intradevar,felicitari pt barbatul pe care il ai si succes si iubire multe in continuare.Ei nu au de facut decat un simplu lucru,si asta din timp bineinteles.Sa`si mama sau sora sa inteleaga ca acum tu esti pe primul loc,si ca stand dupa ele mereu nu are cum sa`si faca si el o familie.Ca pana la urma l`ai crescut l`ai educat,dar tot pt viitor nu?Ma rog,sunt buna si eu la teorie...imi tot fac discursul in cap,sa stiu exact ceea ce`i voi spune cand voi merge la el,ca vreau sa punctez totul,si dupa,sper in continuare.speranta moare ultima nu?Dar mai e o chestie..dc sunt soacrele rele inaintea noastra?adica dc noi le credem de treaba,si credem ca e reciproca treaba,si dc ele se intorc ca titirezul,si nu noi?ma rog nu e raspuns,doar o dilema.Pup
For_life
Postat pe 29 August 2008 22:33
De la: dalilapink, la data 2008-08-12 14:47:15Buna!Sunt noua si eu pe aici si m-am gandit sa va scriu pentru ca am nevoie de un sfat.Anul trecut m-am casatorit,pana la nunta cu soacra si cu cumnata mea ne intelegeam destul de bine,de la nunta nu ma mai supoarta deloc.Soacra mea si cumnata mea nici nu mai vorbesc cu mine.Adevarul este ca desi nu imi spune eu simt ca pe sotul meu il deranjeaza.Am incercat sa ma apropii de soacra mea,sa vorbesc cu ea,ddar ea nu ma accepta pur si simplu eu cred ca este geloasa pe mine,pt ca sotul meu a fost sufletul ei,el ii facea totul chiar si mancare,si cu mine este atent si bland.Dar cand il cheama acasa sa vorbeasca cu el dupa ce vine de la ea mereu ne certam.Sunt zile intregi cand intre noi este tensiune din cauza ei,ca ma suna si ma acuza ca din cauza mea baiatul ei nu mai este langa ea,si pe urma intervin discut6ii interminabile.Sfatuiti-ma va rog ce sa fac ca sa ma accepte?Sau ar fi mai bine sa nu mai am nici o tangenta cu ele niciodata,desi este totusi mama sotului meu.va pup

Draga mea exista o lege nescrisa a naturii in care se spune ca soacra si nora se urasc inainte de a se cunoaste.Nu esti unica in aceasta situatie. Al meu la inceput a tinut foarte mult cu mine dar usor,usoor ea l-a ademenit.Oricum nici acum nu suporta sa-i spuna ceva mama-sa de mine,dar cateopdata cand ne mai certam spune:ce dreptate are mama.Ai grija mare. Cand vine de la mama-sa asteapta-l asa cum stii tu ca-i place. Mancarica buna ,un vin si costumul lui Eva. Sau ce stii ca-i place lui cel mai mult.Nutrebuie nici sa aduci in discutie faptul ca a fost la ma-sa. Ia-l cum stii tu mai bine. Si vei avea de castigat.Iti garantez.Este-o vorba:"E mai dulce puta ca mamuta"
ana_lili36
Postat pe 29 August 2008 22:41
Cele care sunteti casatorite,si prin experienta ati putut accepta sau ignora scorpiile,eu am impresia ca nu as face fata.Sunt si foarte ciudoasa,si parca nu mi`ar place sa ma intreb ca de ce ma ales si un an de casnicie a fost ok,iar acum ma compara cu masa?In fine...sper sa avem putere toate in a depasi momentele astea,iar cand se agraveaza sa putem iesi usor asa cum am intrat in situatie.Dar intrebari tot sunt,ma macina pe dinauntru ca pana acum a fost totu bine si frumos,si cand a plecat el,dupa o luna nu mai da nici una nici un sem.Poate mi`am dorit prea mult sa nu ma mai streseze?:)))..nu cred ca e asta.Pup
For_life
Postat pe 29 August 2008 22:57
Dragele mele,va multumesc mult pentru sfaturi,am avut o discutie serioasa,calma si ff lunga cu sotul meu,i-am explicat ca unui copil ca acum e mare ,si ca daca s-a casatorit asta inseamna ca a inceput o alta viata si ca acum eu sunt familia lui,eu sunt cea care il spala,calca,il hraneste ,EU ,nu mama lui,si ca trebuie sa ma respecte si sa ma apere si pe mine si mai ales sa asculte ce vreau si eu.I-am spus ca nu mi se pare normal ca de fiecare data cand are nevoie de ajutor sa il sune si el sa execute pe loc.i-am explicat ca am nevoie si eu de ajutorul lui si de sprijinul lui si ca trebuie sa fim numai noi doi ca sa fie bine,si nu noi trei.Stiu ca o iubeste ca e mama lui,dar si eu il iubesc si am nevoie de el.I-am zis ca eu nu o urasc pe mama lui,nici pe sora lui,ca eu vreau sa ne intelegem bine cu totii...I-am zis sa deschida ochii sa vada ca ea mai mult il foloseste ca mai are inca un frate acasa dal ala nu face nimic pe langa casa ca doar merge sotul meu si face treaba,ca el e baiatul mamei cel bun si ascultator care nu iese niciodata din vorba mamei,si credeti-ma nu a contazis-o in viata lui,daramite sa mai ridice vocea la ea.I-am zis ca o sa ma imbolnavesc de nervi daca situatia asta mai continua mult si ca eu nu mai pot inghiti tot veninul pe care ele il aruca pe mine prin intermediul lui.....A doua zi il suna si el merge la ea,a stat vreo doua ore...a venit la usa a sunat desi avea chei,m-am dus sa-i deschid usa si am ramas socata....ce credeti ca a avut in mana....?trei trandafiri rosii m-a luat in brata si m-a sarutata cu atata pasiune incat parca am retrait primul nostru sarut.Mi-a zis ca am avut drepate si sa-l iert ca m-a suparat atata din cauza lor.Mama sa il chemase de fapt sa-i taie niste lemne iar el a avut taria de a o refuza.A trecut o saptamana de cand nu mai merge la ea si noi ne iubim si ne intelegem de minune.Il suna vorbesc la telefon iar el i-a spus"mama cand o sa am timp o sa trec sa te vad"imi place situatia asta,ca nu ne certam dar parca totusi am ramas cu un gust amar,dupa ce l-am auzit ce i-a spus mamei lui la telefon.Va pup ,aveti grija de voi si de sotii vostri!
dalilapink
Postat pe 30 August 2008 23:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
voi ce credeti?inca se mai gandeste la ea? 13 De la: kudika_938443 21 Octombrie 2013 09:02
Ma indoiesc 24 De la: misoginu 16 Februarie 2010 12:02
am nevoie de o parere&un sfat urgent:(( 31 De la: kudika166148 11 Aprilie 2011 00:01
CREDETI IN PUTEREA GANDULUI ? 40 De la: catalina69 3 Decembrie 2009 11:54
...un vis ciudat... 28 De la: hystria1 27 Octombrie 2010 11:44