Setari Cookie-uri

gelozia

Gelozia=neincredere
Desi multi dintre noi suntem gelosi asta e un lucru absurd ar trebuie sa o luam mai usor cu acest sentiment!!A fi gelos nu inseamna ca ii demonstrezi persoanei iubite ca o iubesti!!Trebuie sa fi gelos foarte putin pt ca gelozia nu face decat sa aduca probleme si necazuri

Postat pe 11 Septembrie 2008 14:56
De la: cesar, la data 2008-09-11 14:21:23Nu fi-ti gelosi; uneori sunteti inaintea ei alteori sunteti in urma ei.
cert este ca nu ajungeti uneori;
cu ce sunteti mai bravi daca stiti ? cand este vb de inselat(mai ales intro relatie de durata in care va iubiti) in momentul infidelitatii se simte skimbarea de comportament asa ca: gelozia nu are sens. cand simti ca ceva nu e bine, at cand esti sigur de asta at poti face ceva sa iti infirme suspiciunea sau sa o intareasca.
:D



chibritzel
Postat pe 13 Septembrie 2008 17:15
E normal sa fii gelos intr-o relatie, atunci cand se ivesc motive, dar trebuie sa existe niste limite, ca daca intra pe taramuri extreme, e grav.
Lipsa cu desavarsire a simtzirii in cauza denota una din urmatoarele situatii:
1- indiferenta
2- iubire absoluta
nerecomandate ambele
googoodoll
Postat pe 13 Septembrie 2008 17:45
Putina gelozie exista in fiecare cuplu insa ea nu trebuie sa ajunga la absurd!Am o prietena care acum se trateaza de gelozia la psiholog deoarece era atat de obsedata incat nu facea altceva decat sa il sune pe iubitul ei din 5 in 5 min ii controla prin portofel, cand venea acasa ii mirosea camasile i le controla sa vada daca are ruj sau daca miroase a parfum de femeie deci pt ea deja ajunsese o obsesie!!

Postat pe 15 Septembrie 2008 09:05
uau, e bine. inseamna ca eu tre sa ma consider fericita. iubitul meu e gelos, dar nu face asta.
chibritzel
Postat pe 15 Septembrie 2008 16:08
Iubitul meu e mai gelos decat mine si cateodata nu-l inteleg dc!daca nu e gelozia mai nou inseamna ca nu e iubire!!

Postat pe 16 Septembrie 2008 17:12
sunt gelos?
cesar
Postat pe 17 Septembrie 2008 00:20
De la: cesar, la data 2008-09-17 00:20:36sunt gelos?



cam esti...:D
chibritzel
Postat pe 17 Septembrie 2008 18:26
De la: Sashencka, la data 2008-06-19 12:08:40Este gelozia o problema grava intr-un cuplu?

este o problema, cand e exagerata.cand ti se reproseaza lucruri pe care nu le-ai facut sau ganduri pe care nu le-ai avut.cand ti se reproseaza tot timpul ceva, si nu intelegi ce vrea partenerul.ajungi sa crezi ca iti cauta nod in papura.in limite normale, oricine este putin gelos, nu iubesti dak nu esti un pik gelos, dar tot ce e exagerat nu este bun,aia nu mai e reactie normala, e boala. tre sa faca tratament.cred ca solutia pt toate problemele unei relatii sta in comunicare
mkdisk
Postat pe 30 Octombrie 2008 19:53
nu cred k exista o pers kre nu a fost niciodata geloasa.eu una sunt putin geloasa pe prietenul meu insa si el este gelos.ii place sa ma enerveze spune k imi sta bn knd sunt nervoasa.oare dc face asta?
stie k nu imi place sa ma enerveze si sa ma acuze pe nedrept dar face asta in continuare.
angelito_aura
Postat pe 1 Noiembrie 2008 00:37
comunicare?...atunci cand vezi ca nu ai cu cine sa comunici, ce faci?gelozia este de mai multe feluri ...cea in care se aduc acuze si invinovatiri pt tot felul de lucruri pe care persoana invinovatita nu le face si sunt doat inchipuirile celui gelos se numeste gelozie patologica.Aceasta poate avea radacini chiar si din copilarie.Din experienta mea vreau sa zic ca e insuportabil sa traiesti alaturi de o astfel de persoana.Ajungi la un moment dat sa iti iei bagajelele si sa te duci naibii in varful muntelui sa nu mai vezi ,sa nu mai auzi pe nimeni.
De cele mai multe ori cel aflat in cauza nu recunoaste si nu vrea sa accepte o mana de ajutor .Boala asta ,desi multi zic ca se trateaza ,e incurabila.Fugiti fratilor de asemenea oameni...daca nu vreti sa ajungeti la spitalul 9.E intr-adevar greu daca mai si iubesti sau esti casatorit dar daca nu ajungi sa-ti pierzi increderea si respectul de sine...:(((
allessyaro
Postat pe 9 Noiembrie 2008 09:15
gelozia dauneaza,de obicei....dar depinde in ce cantitate...gelozia excesiva poate ucide.....
anca4ever
Postat pe 9 Noiembrie 2008 12:09
gelozia e lucru dracu'!!nu are leac si iti mananca toata energia...eu sunt patita si sa ma fereasca sfantu' sa ma mai intalnesc cu ea! parerea mea e k gelozia trb sa existe in doze minime...atat kt sa i arati celuilalt k iti pasa de el...
angel_in_disguise
Postat pe 4 Decembrie 2008 17:59
AM O RELATIE DE 2 ANI SI IN PREZENT NE MERGE FOARTE BINE.INSA NU A FOST ASA DE LA INCEPUT.CA IN ORICE RELATIE AU FOST SUISURI SI COBORASURI.PRIETENUL MEU ESTE FOARTE GELOS. IMI SPUNE CA ATUNCI CAND SUNTEM IMPREUMA TOTUL E FOARTE FRUMOS, DAR CAND E SINGUR SE GANDESTE LA FAPTUL CA AS PUTEA RENUNTA LA NOI, CA L-AS PUTEA PARASI.IL IUBESC ENORM DE MULT SI NU STIU CE SA FAC SA RENUNTE LA GANDURILE ASTEA.ASTEPT UN SFAT
ralu_dia
Postat pe 5 Decembrie 2008 10:44
De la: ralu_dia, la data 2008-12-05 10:44:36AM O RELATIE DE 2 ANI SI IN PREZENT NE MERGE FOARTE BINE.INSA NU A FOST ASA DE LA INCEPUT.CA IN ORICE RELATIE AU FOST SUISURI SI COBORASURI.PRIETENUL MEU ESTE FOARTE GELOS. IMI SPUNE CA ATUNCI CAND SUNTEM IMPREUMA TOTUL E FOARTE FRUMOS, DAR CAND E SINGUR SE GANDESTE LA FAPTUL CA AS PUTEA RENUNTA LA NOI, CA L-AS PUTEA PARASI.IL IUBESC ENORM DE MULT SI NU STIU CE SA FAC SA RENUNTE LA GANDURILE ASTEA.ASTEPT UN SFAT


dar banuiesc k si u te consumi destul de mult din cauza nu?si eu am patit-o si a devenit obositor sa l asigur mereu k nu are de ce sa se teama!dar cu increderea cum stati?pt k din kte se vede km de acolo pleaca...normal k at knd sunteti impreuna sunteti in lumea voastra si totul e perfect...eu zic sa vb serios cu el si sa i explici cu argumente puternice k iubirea pt el e cea mai importanta...succes!
angel_in_disguise
Postat pe 5 Decembrie 2008 16:26
Sin lies only in hurting others unnecessarily. All other "sins" are invented nonsense.

Postat pe 17 Decembrie 2008 01:08
Gelozia, parerea mea, este ca rezulta din lipsa de incredere in propria persoana.
Apare atunci cand te gandesti ca poate fosta a fost cu ceva mai buna decat tine, cand te gandesti ca poate alta e mai potrivita pentru el, ca e mai presus cu ceva decat tine, deci e o problema cu tine, asta in cazul in care apare fara un motiv.
Pentru ca mai exista si posibilitatea ca el sa iti dea motive de gelozie si asta e alta poveste, atunci inseamna ca el nu merita incredere...
my_melody
Postat pe 28 Decembrie 2008 12:44
Te intreb doar un lucru: ce ai face daca ar veni sotia ta la tine si ti-ar spune ca este indragostita de un altul si ca de fapt va iubeste pe mandoi?
sararu_monica
Postat pe 5 Ianuarie 2009 20:20
De la: sararu_monica, la data 2009-01-05 20:20:33Te intreb doar un lucru: ce ai face daca ar veni sotia ta la tine si ti-ar spune ca este indragostita de un altul si ca de fapt va iubeste pe mandoi?


sex in grup
sarutama
Postat pe 5 Ianuarie 2009 20:23
Un pic de gelozie nu strica dar asta pana intr-un anumit punct in care deja devine o obsesie
_dulcik_
Postat pe 9 Februarie 2009 21:48
Am si eu intrebare: vi se pare in regula ca unul din parteneri sa fie gelos pe celalalt de la niste dansuri r&b si hip hop in compania altui barbataltei femei ?

Postat pe 11 Februarie 2009 03:03
De la: catalin0009, la data 2009-02-11 03:03:12Am si eu intrebare: vi se pare in regula ca unul din parteneri sa fie gelos pe celalalt de la niste dansuri r&b si hip hop in compania altui barbataltei femei ?

nu, in mod normal nu.dar uneori felul cum danseaza 2 persoane spune multe despre atractia dintre ele........
mkdisk
Postat pe 12 Februarie 2009 14:59
da
__LL__
Postat pe 3 Martie 2009 15:45
Gelozia reprezinta o frica reala sau imaginara - frica de abandon, frica de a nu pierde dragostea, frica de a fi dezonorat in cuplu, frica de a te face de rusine in comunitate.
_dulcik_
Postat pe 3 Martie 2009 20:47

Buna .,.si vroiam sa te intreb ..? pana la urma cum s-a rezolvat , ai divortat..? scuza-mi interesul poate nepotrivit , insa ma confrunt cu aceeasi situatie...ma termin psihic cu un om super gelos pe care il enervez si daca respir...problema la noi este ca avem un copil si divortul va fi foarte dureros pentru copil....eu n-am ce pierde...ci doar de castigat independenta , libertate pentru ca el m-a transformat intr-o sluga , si nu ma mai recunosc...
Si daca ai divortat , te-a lasat in pace dupa .>? Mie de asta imi e teama ca n-am sa scap de el niciodata..!!!!!
kudika001723
Postat pe 9 Martie 2009 15:31
gelozia cateodata e si absurda .... cunosc o tipa care era practic gelozia intruchipata... il controla non stop ... in cele din urma el nu a mai suportat asta si s-a despartit de ea...
_dulcik_
Postat pe 9 Martie 2009 21:24
De la: D0niella, la data 2008-07-20 19:20:39Gelozia e o prostie,insa multi ca sa nu recunoasca ca sunt prosti spun ca o fac din dragoste



Esti o femeie fericita ca nu poti simtii ceea ce simtim noi....daca insa ai simtit ceva, da-ne niste remedii pentru a nu mai fii atat de prosti...
cristinamy
Postat pe 12 Martie 2009 20:51
Da,gelozia e o problema foarte grava in cuplu mai ales daca e in doze mari.Cred ca gelozia apare atunci cand dispare increderea in fortele proprii si daca nu ai incredere in tine nu ai cum sa ai incredere si in ceilalti de langa tine.Nu trebuie sa fii gelos ca sa arati ca iubesti;poti arata foarte bine si prin gesturi tandre,surprize frumoase etc....Eu nu as putea sta langa un om care m-ar urmari in continuu,care nu ar avea incredere in mine,sau care ar veni tot timpul sa-mi ceara socoteala unde am fost, la cine m-am uitat ,de ce am zis cutare lucru sau mai stiu eu ce obsesii ar avea respectivul.
camelusha83
Postat pe 12 Martie 2009 21:02
crisrox07

In legatura cu mesajul tau...mi-ar placea f mult sa imi raspunzi.Cum reusesti sa faci asta?Sa te poti uita la o alta femeie impreuna cu iubitul tau fara sa simti furie si gelozie?Sunt deacord cu tine ca e ok sa se mai uite dar nu stiu ce fire am ca atunci cand suntem impreuna si il vad ca se uita la lata femeie imi vine sa ii dau drumul la mana si sa plec de langa el...stiu ca nu m-ar insela pt ca ma iubeste si face multe pt mine dar imi vine in minte sentimentul ca el ar putea dori acea femeie si nu pot concepe asta.Stim cu toate ca barbatii se mai plictisesc de ce au acasa...si tot ce mi-as dori in acele momente e sa nu se mai uite niciodata la cineva.. e trist ca ma simt groaznic uneori numai cand imi aduc aminte de vreo "faza".
cristinamy
Postat pe 12 Martie 2009 21:13
E adevarat ca nu prea ai cum sa te simti bine cand se uita la o alta femeie, dar hai sa gandim si pe partea cealalta. Vrei sa-mi spui ca tu nu te-ai uitat niciodata dupa un alt barbat"? Poate ca el era intr-un magazin si tu ai ramas sa astepti afara. A trecut pe langa tine un barbat care poarta un model de geaca dragut, care ar sta bine pe iubitul tau. Nu te uiti? Mai ales daca fizic, vorbind aici de constructia corpului in general, seamana cu iubitul tau. Nu te uiti? Si chiar daca iubitul tau e langa tine, nu te uiti macar un pic,cu coada ochiului? Si asta inseamna ca vei ajunge in patul respectivului sau macar ca ti-l doresti? Eu una nu cred. Exista o vorba...foarte adevarata..."Ce e frumos si lui Dumnezeu ii place". Eu cred sincer ca de la a te uita dupa cineva si pana la a dori acea persoana e cale lunga. E ok sa fii gelos, dar cu motiv. Desi daca stau mai bine sa ma gandesc si eu sunt uneori geloasa fara sa am un motiv bine intemeiat. Dar pe cat de repede imi vine gelozia tot atat de repede imi trece. Eu am incredere oarba in oameni. Asa e firea mea. Daca nu te-am prins e ok. ce nu stiu nu ma afecteaza. Dar si daca l-am prins s-a zis cu el.
Si ca sa-ti raspund exact....Daca imi arata o femeie care ii place, imediat imi spune si ce ii place la ea. Si atunci inveti cate ceva despre gusturile lui. Si ii poti face pe plac mai usor. Daca ii plac pantofii unei femei pentru ca sunt cu toc inalt, iar tu de exemplu daca esti mignona si nu porti pantofi cu toc da fuga la un magazin de pantofi impreuna cu el si vezi cu ce i-ar place sa te vada incaltata. Puneti-va de acord asupra unei perechi, pentru ca trebuie sa-ti placa si tie macar un pic perechea respectiva, si gata...data vii toare se va uita la tine cand urci scarile in fata lui.
Am concluzionat in viata ca trebuie sa comunici mult cu partenerul inca de la inceput. Si daca faceti amandoi compromisuri atunci e bine. Dar daca vezi ca el nu e dispus sa le faca, iti cere numai tie, atunci aveti o problema si mai bine iti gasesti pe altcineva. E greu sa iesi dintr-o relatie. A patit-o pe propria piele, dar face bine sufletului.
Cam atat draga mea. E parerea mea, nu e un sfat. Nu sunt in masura sa le dau. Nu ma judecati daca ceva din ce am spus eu mai sus nu vi se pare in regula. Va pup
crisrox07
Postat pe 13 Martie 2009 15:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum poti uita 20 De la: kudika033142 2 Iulie 2009 15:07
imi impartaseste careva sentimentele?si ma intelege si imi da un sfat? 31 De la: greierash_is_back 8 Ianuarie 2010 20:06
dati-mi un sfat ... nu mai suport... 73 De la: mady_puppy 3 Noiembrie 2009 23:39
A-ti apela vreodata la TEST DE FIDELITATE? 34 De la: kudika017531 14 Mai 2009 15:42
te iubesk 24 De la: angelo_micnegrusiurat 14 Septembrie 2010 23:05