Setari Cookie-uri

cum sa stiu sa reactionez?

Nu stiu cum sa incep, nici nu stiu daca e bine sa cer pareri straine, dar am ajuns intr-un impas...Am o relatie de 1 an jumatate si nu reusesc sa sterg urmele trecutului... Cand am inceput sa stam impreuna el tocmai iesise de o saptamana dintr-o relatie de 2 ani... O stiu si pe fosta pentru ca am fost amica cu el vreo 5 ani inainte sa ne incepem relatia.. de curand am gasit in calculator salvate sub denumirea de "Materiale importante licenta" poze cu fosta lui iubita in lenjerie sexxy si un filmulet provocator cu ea... Nu stiu cum sa reactionez, momentan el e plecat in vizita la ai lui si nu i-am spus la tel nimic... dar o sa vina sapt asta acasa. Nu reusesc sa inteleg cum langa pozele cu mine, cu noi si langa filmuletul in care m-a cerut in casatorie a putut pune pozele acelea... Poate reuseste cineva sa-mi explice pentru ca in el nu mai pot avea incredere, cel putin nu pana imi demonstreaza ca ma iubeste ca la inceput. Poate e o chestie care nu poate fi inteleasa decat de barbati, ca eu una de trei zile ma uit incontinuu la ele si nu pot sa ma detasez si sa privesc lucrurile la rece...
YBYYY
Postat pe 28 Februarie 2011 21:15
Daca ar fi sa nu iei in calcul pozele alea,cum e relatia ta cu el?
Barbie30_
Postat pe 28 Februarie 2011 21:19
De la: Barbie30_, la data 2011-02-28 21:19:13Daca ar fi sa nu iei in calcul pozele alea,cum e relatia ta cu el?
explica i lui barbi ca a avut nenumarati parteneri,,o sa iti de a cel mai de folos sfat
thadoogback
Postat pe 28 Februarie 2011 21:21
De la: thadoogback, la data 2011-02-28 21:21:56
De la: Barbie30_, la data 2011-02-28 21:19:13Daca ar fi sa nu iei in calcul pozele alea,cum e relatia ta cu el?
explica i lui barbi ca a avut nenumarati parteneri,,o sa iti de a cel mai de folos sfat


Te-ai bagat fix ca ob-ul da te iert si de data asta...Complexul de inferioritate te face sa te manifesti asa si se pare ca tu ti-l dezvolti pe fiecare zi.Sa nu cumva sa incerci sa te schimbi,asta inseamna munca si munca nu e de tine..
Barbie30_
Postat pe 28 Februarie 2011 21:31
De la: Barbie30_, la data 2011-02-28 21:31:59
De la: thadoogback, la data 2011-02-28 21:21:56
De la: Barbie30_, la data 2011-02-28 21:19:13Daca ar fi sa nu iei in calcul pozele alea,cum e relatia ta cu el?
explica i lui barbi ca a avut nenumarati parteneri,,o sa iti de a cel mai de folos sfat


Te-ai bagat fix ca ob-ul da te iert si de data asta...Complexul de inferioritate te face sa te manifesti asa si se pare ca tu ti-l dezvolti pe fiecare zi.Sa nu cumva sa incerci sa te schimbi,asta inseamna munca si munca nu e de tine..
te yubesc ,,la multi ani
thadoogback
Postat pe 28 Februarie 2011 21:35
De la: thadoogback, la data 2011-02-28 21:35:04
De la: Barbie30_, la data 2011-02-28 21:31:59
De la: thadoogback, la data 2011-02-28 21:21:56
De la: Barbie30_, la data 2011-02-28 21:19:13Daca ar fi sa nu iei in calcul pozele alea,cum e relatia ta cu el?
explica i lui barbi ca a avut nenumarati parteneri,,o sa iti de a cel mai de folos sfat


Te-ai bagat fix ca ob-ul da te iert si de data asta...Complexul de inferioritate te face sa te manifesti asa si se pare ca tu ti-l dezvolti pe fiecare zi.Sa nu cumva sa incerci sa te schimbi,asta inseamna munca si munca nu e de tine..
te yubesc ,,la multi ani


Multumesc! Sa nu uiti sa oferi martisoare fetelor,da?Daca faci asta ai o bila alba de la mine
Barbie30_
Postat pe 28 Februarie 2011 21:38
De la: YBYYY, la data 2011-02-28 21:15:19Nu stiu cum sa incep, nici nu stiu daca e bine sa cer pareri straine, dar am ajuns intr-un impas...Am o relatie de 1 an jumatate si nu reusesc sa sterg urmele trecutului... Cand am inceput sa stam impreuna el tocmai iesise de o saptamana dintr-o relatie de 2 ani... O stiu si pe fosta pentru ca am fost amica cu el vreo 5 ani inainte sa ne incepem relatia.. de curand am gasit in calculator salvate sub denumirea de "Materiale importante licenta" poze cu fosta lui iubita in lenjerie sexxy si un filmulet provocator cu ea... Nu stiu cum sa reactionez, momentan el e plecat in vizita la ai lui si nu i-am spus la tel nimic... dar o sa vina sapt asta acasa. Nu reusesc sa inteleg cum langa pozele cu mine, cu noi si langa filmuletul in care m-a cerut in casatorie a putut pune pozele acelea... Poate reuseste cineva sa-mi explice pentru ca in el nu mai pot avea incredere, cel putin nu pana imi demonstreaza ca ma iubeste ca la inceput. Poate e o chestie care nu poate fi inteleasa decat de barbati, ca eu una de trei zile ma uit incontinuu la ele si nu pot sa ma detasez si sa privesc lucrurile la rece...


si arata bine prietena prietenului?
pune filmuletul la videoclipuri sa ne dam cu parerea
pickard
Postat pe 28 Februarie 2011 21:39
De la: Barbie30_, la data 2011-02-28 21:38:39
De la: thadoogback, la data 2011-02-28 21:35:04
De la: Barbie30_, la data 2011-02-28 21:31:59
De la: thadoogback, la data 2011-02-28 21:21:56
De la: Barbie30_, la data 2011-02-28 21:19:13Daca ar fi sa nu iei in calcul pozele alea,cum e relatia ta cu el?
explica i lui barbi ca a avut nenumarati parteneri,,o sa iti de a cel mai de folos sfat


Te-ai bagat fix ca ob-ul da te iert si de data asta...Complexul de inferioritate te face sa te manifesti asa si se pare ca tu ti-l dezvolti pe fiecare zi.Sa nu cumva sa incerci sa te schimbi,asta inseamna munca si munca nu e de tine..
te yubesc ,,la multi ani


Multumesc! Sa nu uiti sa oferi martisoare fetelor,da?Daca faci asta ai o bila alba de la mine
si daca o sa am mai multe ,ce o sa mi faci
thadoogback
Postat pe 28 Februarie 2011 21:43
da tu ce ai vrea acum daca te-a cunoscut pe tine sa isi stearga tot trecutul cu buretele?
poate este doar o coincidenta..si mai ales..poate a pus pozele cu voi tot acolo..ea exista deja...
este un obicei al oamenilor cand nu au probleme sa le creeze!
ironia
Postat pe 28 Februarie 2011 21:44
De la: YBYYY, la data 2011-02-28 21:15:19... de curand am gasit in calculator salvate sub denumirea de "Materiale importante licenta" poze cu fosta lui iubita in lenjerie sexxy si un filmulet provocator cu ea...


ce mai astepti ..punele pe net
battleofwits
Postat pe 28 Februarie 2011 21:48
De la: battleofwits, la data 2011-02-28 21:48:05
De la: YBYYY, la data 2011-02-28 21:15:19... de curand am gasit in calculator salvate sub denumirea de "Materiale importante licenta" poze cu fosta lui iubita in lenjerie sexxy si un filmulet provocator cu ea...


ce mai astepti ..punele pe net

da numai daca are tazte mari!
ironia
Postat pe 28 Februarie 2011 21:49
mda, dar nu mi ase pare corect sa faca asa ceva, oricine ar fi el... nu stiu cum te-ai simti tu in locul meu... si nu-ti doresc sa afli vreodata
YBYYY
Postat pe 28 Februarie 2011 22:37
mda, pentru voi toti ce am scris eu e subiect de gluma... mai bine o lasati asa ... asemenea pareri nu sunt de folos nimanui. oricum va multumesc.
YBYYY
Postat pe 28 Februarie 2011 22:39
si pentru ironia... nu are cum sa fie o coincidenta pt ca de curand si-a formatat calculatorul , a pus tot ce a avut pe cd-uri si apoi inapoi in calc...
YBYYY
Postat pe 28 Februarie 2011 22:41
nu le pun deocamdata pe net pt ca nu vreau sa-i fac rau.... fata nu are nici o vina ca el inca are lucrurile alea in calculator, insa le pastrez ...si daca aflu ca are si ea partea ei de contributie esti primul caruia ii trimit filmuletzul...
YBYYY
Postat pe 28 Februarie 2011 22:54
De la: YBYYY, la data 2011-02-28 22:41:24si pentru ironia... nu are cum sa fie o coincidenta pt ca de curand si-a formatat calculatorul , a pus tot ce a avut pe cd-uri si apoi inapoi in calc...

ai 2 variante
1.le stergi pur si simplu
2.il intrebi mai in gluma mai in serios ce este cu pozele..ii este cumva dor de ea?

ironia
Postat pe 28 Februarie 2011 22:59
cred ca o sa vb cu el...pt ca nu pot sa i le sterg, sunt totusi amintirile lui, numai el are dreptul sa le stearga...
YBYYY
Postat pe 28 Februarie 2011 23:12
De la: YBYYY, la data 2011-02-28 23:12:31cred ca o sa vb cu el...pt ca nu pot sa i le sterg, sunt totusi amintirile lui, numai el are dreptul sa le stearga...

esti prea buna...sincer...eu sunt o nebuna si le-as fi sters deja si i-as fi facut un scandal monstru la telefon pentru ca minte(in legatura cu "materiale licenta")
te admir pentru caracterul tau...mi-as dori sa fiu si eu ca tine,din pacate sunt foarte impulsiva...
asteapta-l sa vina acasa daca tot esti asa de puternica si vorbeste cu el...doar el te poate lamuri...
gandeste-te doar la faptul ca atunci cand cineva te cere in casatorie,are motive puternice...
nightangel
Postat pe 3 Martie 2011 22:55
De la: YBYYY, la data 2011-02-28 22:37:42mda, dar nu mi ase pare corect sa faca asa ceva, oricine ar fi el... nu stiu cum te-ai simti tu in locul meu... si nu-ti doresc sa afli vreodata


Am patit-o odata. Nu erau doar poze cu ea in calculator, inclusiv in telefonul lui, ea figura ca "iubi". Stiam ca-s despartiti de un an, ea era plecata pe o nava ca ospatarita, nu dorea sa se mai intoarca si asa mai departe.
Nu i-am spus lui niciodata nimic. Conta felul cum se comporta cu mine, nu trecutul lui. Este foarte adevarat abia eram impreuna de cateva luni, stateam unul in Bucuresti, altul in Cluj, habar nu aveam ce-mi doream de la relatie fiind prematur sa iau o decizie, deci nu era cazul sa bat din picioare.

In situatia ta insa, de vreme ce isi doreste sa formati o familie, cred ca-s doar amintiri si atata tot. Este adevarat ca si-a formatat PCul, DAR daca pozele si filmul erau intr-un folder cu si despre licenta, a copiat folderul asa cum il salvase. Poate a si uitat ca le are acolo.

Nu face o tragedie din asta inainte de a vorbi cu el. Numai el te poate lamuri ce si cum.
rashela
Postat pe 3 Martie 2011 23:54
Mda, aseara a venit acasa, inca nu i-am spus nimic pentru ca m-am decis ca o saptamana dupa ce vine sa las sa vad cum evolueaza lucrurile, insa i-am furat cd-ul cu problema si l-am ascuns :)) macar ceva trebuia sa fac si eu...sa vad daca ma intreaba de el. Insa o saptamana o sa fiu iubita ideala, romantica nebunatica, gospodina, sa vad daca apreciaza felul acesta, si pe urma o sa discutam. Sa inteleaga ce poate sa piarda din cauza acestor greseli minore dar care ranesc extrem de tare.... o sa va mai scriu rezultatul insa daca mai aveti vreo parere o astept .
YBYYY
Postat pe 4 Martie 2011 11:16
De la: nightangel, la data 2011-03-03 22:55:16...mi-as dori sa fiu si eu ca tine,din pacate sunt foarte impulsiva...


din cauza asta esti singura
battleofwits
Postat pe 4 Martie 2011 11:22
De la: battleofwits, la data 2011-03-04 11:22:46
De la: nightangel, la data 2011-03-03 22:55:16...mi-as dori sa fiu si eu ca tine,din pacate sunt foarte impulsiva...


din cauza asta esti singura

da' tu de unde stii?
Lucia38
Postat pe 4 Martie 2011 11:24
De la: Lucia38, la data 2011-03-04 11:24:44
De la: battleofwits, la data 2011-03-04 11:22:46
De la: nightangel, la data 2011-03-03 22:55:16...mi-as dori sa fiu si eu ca tine,din pacate sunt foarte impulsiva...


din cauza asta esti singura

da' tu de unde stii?

sunt baiatu lu' mama omida
battleofwits
Postat pe 4 Martie 2011 11:26
De la: YBYYY, la data 2011-03-04 11:16:35Mda, aseara a venit acasa, inca nu i-am spus nimic pentru ca m-am decis ca o saptamana dupa ce vine sa las sa vad cum evolueaza lucrurile, insa i-am furat cd-ul cu problema si l-am ascuns :)) macar ceva trebuia sa fac si eu...sa vad daca ma intreaba de el. Insa o saptamana o sa fiu iubita ideala, romantica nebunatica, gospodina, sa vad daca apreciaza felul acesta, si pe urma o sa discutam. Sa inteleaga ce poate sa piarda din cauza acestor greseli minore dar care ranesc extrem de tare.... o sa va mai scriu rezultatul insa daca mai aveti vreo parere o astept .


Da, am si eu o parere. Nu cred ca e necesar sa faci scenarii si planuri. Trateaza " problema" cu seriozitate si maturitate. Spune-i pe un ton calm ca doresti sa discuti o problema care te nedumereste. Spune-i ca ai gasit "materialul" in PC si doresti sa stii ce e cu el, ce reprezinta. Mai mult ca sigur acele poze, el le considera un trofeu. Intreaba-l daca doreste sa le pastreze si de ce sau nu are nici o problema daca le sterge. E foarte important sa discuti cu calm, sa nu sune a criza de gelozie.
mimi_ca29
Postat pe 4 Martie 2011 11:30
De la: YBYYY, la data 2011-03-04 11:16:35Mda, aseara a venit acasa, inca nu i-am spus nimic pentru ca m-am decis ca o saptamana dupa ce vine sa las sa vad cum evolueaza lucrurile, insa i-am furat cd-ul cu problema si l-am ascuns :)) macar ceva trebuia sa fac si eu...sa vad daca ma intreaba de el. Insa o saptamana o sa fiu iubita ideala, romantica nebunatica, gospodina, sa vad daca apreciaza felul acesta, si pe urma o sa discutam. Sa inteleaga ce poate sa piarda din cauza acestor greseli minore dar care ranesc extrem de tare.... o sa va mai scriu rezultatul insa daca mai aveti vreo parere o astept .

de ce crezi ca va observa? Parerea mea e sa-i dai un delete pozelor si apoi din reciclebin. Abia asa poti vedea daca se apuca de cautat CD-ul si daca-i pasa, altfel te amagesti degeaba! Stii, unii barbati pot fi tare porcovani, iar dupa ceva vreme de relatie "se trezesc" ca nu si-au reglat conturile cu trecutul cum le palce multora sa spuna!
puiut_77
Postat pe 4 Martie 2011 16:12
De la: YBYYY, la data 2011-03-04 11:16:35Mda, aseara a venit acasa, inca nu i-am spus nimic pentru ca m-am decis ca o saptamana dupa ce vine sa las sa vad cum evolueaza lucrurile, insa i-am furat cd-ul cu problema si l-am ascuns :)) macar ceva trebuia sa fac si eu...sa vad daca ma intreaba de el. Insa o saptamana o sa fiu iubita ideala, romantica nebunatica, gospodina, sa vad daca apreciaza felul acesta, si pe urma o sa discutam. Sa inteleaga ce poate sa piarda din cauza acestor greseli minore dar care ranesc extrem de tare.... o sa va mai scriu rezultatul insa daca mai aveti vreo parere o astept .

Cu cat amani sa discuti cu el, cu atat mai rau va fi. Daca tu nu poti sa discuti deschis ceva cu el, la ce va mai luati? Sau o sa jucati jocuri ale dragostei si o sa ziceti ca asa comunicati voi?
kudika_pudika
Postat pe 5 Martie 2011 01:11
si eu am trecut prin prostiile astea, m am simtit cu dracu avea ceva poze cu fostu , le am gasit din greseala fara sa caut, le am lasat deschise pe calc, si cand a intrat le a vazut, a plans ca s vechi ca etc, ciudat ca nu mai tin minte prea bine ce s antamplat desi era doar acum vreo 2 ani, in fine ce tin minte e ca vroiam sa cred ca i asa cum zice ea, si stiu ca era asa, dar orgoliul nu ma lasa, asa ca ne am certat, si am plecat..., erau poze f vechi de vreo 5-6 ani inainte sa fie cu mine. ce tin minte e ca am plecat atunci, si am vrut sa ne despartim, pt ca n am inteles ca o femeie, ca si un barbat, tine la amintirile lui ca erau placute ca nu, ca are o poze pe calculator cu fostu/fosta, ca nu are undeva cadourile,scrisorile primite, ca uit sa o scot de pe mess pe fosta si o las in categoria love sau mai stiu eu ce, ramane doar atat, o amintire si tin la ea si eu cum tine el/ea din topic. in schimb, atunci cand se termina, si dupa 4,5 ani cum a fost in cazul meu va contribui si asta.

ideea e ca daca chiar vrei sa iasa ceva mai de durata, treci peste hop-urile astea impreuna cu el. din nou cred ca sinceritatea e mai presus de toate. cu cartile pe fata rezolvi mult mai multe decat in orice alt fle.
rockk
Postat pe 5 Martie 2011 03:27
Cred ca amintiri cu fostul / fosta sunt pastrate de cand lumea si pamantul. Doar ca, lucrurile s-au schimbat atat de mult, incat ni se pare ca abia acum s-au inventat.
In primul rand, acum 50 - 100 de ani, prima iubita/ primul iubit era si ultima/ul. In al doilea rand, fotografia si filmul nu existau in formatul care exista azi. Pana cand si eu am jde mii de poze din liceu, poze alb-negru, in albume de fotografii obisnuite.
Cum sa le pastram pe cele facute in ziua de azi, daca nu intr-un PC, daca asta-i tot ce ne ofera tehnologia?

Imaginati-va, voi fetele, ca ati avut un iubit care va dadea tot felul de prostioare, de jucarii de plus, de inimioare, de mai stiu eu ce chestii dragute. Doar nu ma apuc sa le arunc doar fiindca m-am despartit de el! Fie le pun intr-o cutie, fie le gasesc coltul lor in casa. Si daca noul partener e un tip gelos si-mi cere sa le arunc, atunci ceva e in neregula cu el, nu cu mine.

Personal, cred ca singurele lucruri care m-ar deranja sa le vad in continuare la partener, din trecutul lui, ar fi telefonul si id-ul de mess al fostei. In opinia mea, doar astea reprezinta un (potential) pericol.
rashela
Postat pe 5 Martie 2011 04:25
poate ca suna ciudat,
insa mie nu-mi place sa tin amintiri

odata la cativa ani, fac "curatenie"
battleofwits
Postat pe 5 Martie 2011 07:34
De la: battleofwits, la data 2011-03-05 07:34:44poate ca suna ciudat,
insa mie nu-mi place sa tin amintiri

odata la cativa ani, fac "curatenie"




P.S Pt ca iti plac lucrurile noi!
mimi_ca29
Postat pe 5 Martie 2011 07:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce te faci cand nu stii ce decizie sa iei? 10 De la: oana84onutza 16 Martie 2010 18:36
furt de identitate 111 De la: kudika408719 14 Iunie 2012 22:19
Gelozia----o dovada de dragoste? 124 De la: Barbie30 18 August 2014 23:44
Toti barbatii sunt asa gelosi? 26 De la: gabytzuk 20 Octombrie 2013 18:16
un sfat va rog 389 De la: kudika_15717 18 August 2014 23:44